21ste Jaargang DINSDAG 8 APRIL 1930 No. 6552 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De doodgraver van ons volk BUITENLAND 3)e £cidóelie(£ou/fcoml' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaJ Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor lngezondon Modedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Wij leven in een tijdperk van verwar ringAl 't oude wordt verworpen door 'n geslacht, dat heelemaal niet kan roe men op het bezit van een hoogstaand ze delijk bewustzijn. Eergevoel, zedelijkheids begrippen, geloof aan een eeuwigheid dat alles wordt als „nuttelooze ballast" overboord geworpen, omdat men ze be schouwt a's een hindernis voor een wereld beschouwing, die voortspruit uit de ont ketende kracht der hartstochten. Dat zijn de resultaten, die de atheisten voor het Russische volk bereikt hebben. De valsche profeten van deze godslas terlijke zede'eer, deinzen er niet voor te rug, om in den strijd tegen het Christen dom middelen te gebruiken, die zóó on zedelijk zijn en die alles, wat we tot nu toe aanschouwd hebben, in gemeenheid over treffen. Met een fanatisme, dat voort spruit uit den chaos van deze geestelijke ontreddering, werken deze apostelen der bolsjewistische „beschaving" op het Rus sische vólk, dat sinds eeuwen zijn heil in het Christendom erkend en gevonden heeft. Met een geweldige kracht, die geen rust kent, noch voor offers of ongeoor loofde middelen terugdeinst, dringen zij met hun vergif dieper en dieper door in den geest van het volk en zoeken en loeren op de zielen der volgelingen van Christus, om deze te verpesten met de leer van den anti-christ. Ook in ons land ontplooien de godlooche naars een bijzondere activiteit. Ook hier dringt het binnen uit het Bolsjewistisch verkrachte Rusland en ook hier werpt het zijn helsche legioenen. Met taaie volhar ding en sluwe tactiek beeft het den strijd tegen den christelijken godsdienst opge nomen en het speciaal op de Katholieke Kerk gemunt. Vrijdenkerij moet hier gekweekt wor denvrijdenkeri'. ',:e zich tot taak stelt, de christelijke wereTdbeschouwrng en iederen vorm van godsdienst af te schaf fen. Eenigen tijd geleden sprak de H. Vader tot de afgevaardigden van de Aartsbroe derschap van den H. Sebastiaan o.a. het volgende „Wie nauwkeurig toeziet, zal in de verte een licht gerommel hooren als van een ver verwijderd onweer, men voelt ook een siddering in de grondvesten van het gezin en het sociale leven". Dit verwijderd gerommel is ondertus- schen in een woesten orkaan veranderd en de golven van het goddeloos vergif smachten er naar ons mee te sleuren. De kostbaarste schatten van ons geloof, onze Kerk; het chrjstelijk hui6gezm, de christelijke school en het gebeele chris telijk sociale leven, loopen gevaar geheel en al ondermijnd te worden. Men wil ons die schatten ontrooven en in hunne plaats daarvoor afgodsbeelden geven van onge bondenheid en een algemeene teugelloos heid op zedelijk gebied Wat zich hier nog maar in een begin stadium bevindt, is in Ruslana reeds een alledaagsch verschijnsel geworden en de vrijdenkers in ons land hier staan in de nauwste betrekking met die van Rusland. Van daar uit betrekken zij hun geestelijk voedselvan daar uit ontvangen zij hunne instructies voor den strijd tegen den godsdienst. Dit feit alleen reeds moet een waarschuwing zijn om bui tengewoon voorzichtig te zijn. Wanneer.de H. Vader an zijn hoogst ernstig en gewichtig schrijven van 2 Fe bruari 1930 de Katholieken der gehee'e wereld dringend aanspoort om te protes teeren tegen het Vandalisme der Bolsje wisten en te bidden voor de vervolgde Christenen, dan bedoelt Hij daarmee alle vervolgden. Wat thans in Rusland ge schiedt, kan vandaag of morgen ook bij ons werkelijkheid worden. Dat moet niet uit het oog verloren worden. Wij mogen de Katholieken niet onkundig laten van het feit, dat het atheisme ook hier vor deringen maakt; ook hier voert het een strijd tegen de Kerk, Christendom en ieder Godsgeloof. In neutrale kranten wordt den spot ge dreven met kuischheid en huwelijkstrouw. In de slechte tijdschriften wordt de schaamteloosheid ten top gedreven, zelfs de reinheid der jengd wordt fel bedreigd. Zoo brengt men het vergif in het chris telijk gezin en in kringen, waar men het nu wel zoo heel nauw niet neemt, maar waar de Geboden Gods toch nog onder houden worden. Deze beweging maakt speciaal propa ganda, om het kiemende leven straffeloos te mogen dooden en legt het er op aan, om het sacramenteele huwelijk te vervan gen door het vrije huwe'ijk. Onder deze leuze van den anti-christ verzamelen de vrijdenkers hunne legioenen en sleuren door 't slijk, alles, wat ons, Christenen, heilig is. Maar dat is nog niet voldoende. In Ber lijn werd onlangs een tentoonstelling ge houden, die georganiseerd was door de vereeniging voor de verheffing van den arbeidersstand. De tentoonstelling gaf ons 'n duidelijk beeld van den helschen haat, waarmee het Bolsjewisme tegen den gods dienst, speciaal tegen den Katholieken godsdienst vervuld is. Eén voorbeeld slechts: Voor een altaar zit in een grooten zetel de figuur van een priester, in wit gewaad, levensgroot-, met mijter en misboek. In de rechterhand houdt hij een revolver, die op de toeschou wers gericht is. Deze cynische spotprent draagt tot opschrift: Pius XI. Kan men daar nog woorden voor vin den? Ik herinner mij nog den tijd, dat ik door de straten van Moscou liep en daar een optocht gadesloeg, die geopend werd door verschillende auto's, versierd met anti-godsdienstige plakkaten. De opschrif ten bij deze spotprenten waren zoo obscuur en zóó godslasterlijk, dat ik ze hier niet wil weergeven. Op een der wagens stond een commu nist in priestergewaad, met de eene hand zegende hij een arbeider, die voor hem neerknielde, met de andere hand reikte hij een revolver aan een „kapitalist", die wat terzijde stond. Op een anderen wagen stond weer een communist in priesterkleeren, die met de rechterhand een kruis maakte en met de andere hand een communiste streelde, die de H. Maagd moest voorste len en tege lijkertijd brulde hij zoo hard hij kon aller lei schunnige liedjes op liturgische melo dieën Dat zijn wel teekenende feiten voor den geest van het „Paradijs der Proleta riërs" in Sovjet-Rusland. Zoo kan ik er wel duizenden aanhalen.. en dat, wat ik in Rusland gezien heb, zal ook hier komen. Wij moeten dit gevaar met- ijzeren wil bezweren, wij moeten bedenken, dat het Bolsjewisme als levensbeschouwing de doodgraver van een christelijke beschaving van een christelijk volk is. Wij moeten ons ten volle bewust zijn van het ernstig gevaar van deze godlooche- naars-propaganda, die gevoed wordt door een steeds knagend fanatisme. Wij moe ten er niet licht over heen gaan en ons zelf misleiden door te denken, dat het Bo'sjewisme een gevaar is, dat ons niet bedreigt. Iedere propaganda heeft haar uitwerking, er blijft altijd iets van han- gen. Het Bolsjewisme is niet alleen een vijand van iederen Staat en Maatschappij, maar ook de ondergang van iedere beschaving. En van de cultuur en hare baseering op christelijke grondbegrippen, die niet met de natuurwetten in strijd zijn, hangt het af of wij of onze kinderen zullen leven of. verstikken, bedorven en vergiftigd door het Bolsjewisme. Het Russische gevaar is nog niet over wonnen het staat voor ons... steekt zijne spookachtige armen naar ons uit.... En daartegen te strijden is plicht, die ons voorgeschreven wordt door den godsdienst, door ons gezond verstand, door onze ver antwoording tegenover het menschendom. Het zou een misdaditre dwaasheid zijn als wij daarvoor de oog'-r. zonden sluiten.... INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. De correspondenten der Fransche bla den melden, dat na de besprekingen, die Zaterdag tusschen MacDonald en Briand hebben plaats gehad, een overeenstemming omtrent de interpretatie van artikel 16 van het statuut van den volkenbond als bereikt kan worden beschouwd. Briand heeft gisteren minister-president Tardieu verslag uitgebracht over den stand der onderhandelingen op de vlootconferentie. Briand keert heden (Dinsdag) naar Lon den terug. Zoowel Tardieu als Briand spreken het gerucht tegen, dat Briand een nieuw voor stel der Engelsche regeering inzake het veiligheidsvraagstuk heeft meegebracht. Grandi is voornemens op 15 April defi nitief naar Rome tertig te keeren. Aan Italiaansche zijde hoopt men, dat dan een definitieve beslissing zal zijn gevallen. BELGIE De Vlaamsche taa'kwestie. Een jonge Antwerpenaar, Joris do Leeuw, die als soldaat is ingelijfd te Na men, heeft om principieele redenen, ge weigerd aan de in de Fransche taal gege ven bevelen van zijn oversten te gehoor zamen. De soldaat, die pa6 3 April j.l. was inge lijfd en den ze'fden dag zijn dienst wei gerde. is in de militaire gevangenis van Namen opges'oten. De Antwerpsche frontafgevaardigde Herman Vos, heeft zich tot den minister van Defensie gewend met de vraag, welke in deze zijn houding zal zijn. FRANKRIJK. Madame Hanau. Madame Hanau is er in geslaagd van haar crediteuren het ontbrekende bedrag voor haar borgtocht te verkrijgen. Zij zal Woensdag de gevangenis verlaten en naar een ziekenhuis worden overgebracht, daar de hongerstaking haar gezondheid ernstig heeft geschaad. ZWEDEN Nog een geval Bessedofski? Te Stockholm is groot opzien gewekt door de plotselinge terugroeping van den legatieraad van het Sovjetgezantschap Dmitriefpki. Deze die geen direct bericht uit Moskou oijitrent zijn onls'ag had ont vangen, verscheen gisteren in het legatie bureau, om ©enige hem persoonlijk tnebe- honrende documenten af te hal-n. Drie personen, o. w. een lid van het gezant schap en de leider van het Tass-agent- schap, versperden hem echter met revol vers in de hand den weg. Dmitriefski verklaarde later, niét voor nemens te zijn, naar Rusland terug te kee ren. Hij vermoedt, dat hij daar wevers zijn hoek over de Rusds"he revolutie in ongenade is gevallen. Hij zal zich voortaan aan wetenschappelijken arbeid wijden. OOSTENRIJK. De antl-terreurwet. Met de aanneming door den Nationalen Raad van de z.g. anti terreurwet heeft de bondskanselier Schober wederom een groot succes behaald. Dank zij nJ. zijn pogingen om de partijen tot een compromis te be wegen, is een regeling kunnen worden ge troffen, welke aan de eischen van het bur gerlijk standpunt voldoet en het prestige van de soc.-democratie redt. De wet, wel ke de arbeidsvrijheid in de bedrijven moet waarborgen, keert zich tegen den dwang, welko vakvereenigingen en soc.-democra- ten op de z.g. gesloten bedrijven vaak uit- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De anti-Paaschcampagne is in Rusland weer begonnen. Chineesche roovers ontvoeren 50 kinde ren. BINNENLAND. Een monument voor het Nederlandsch Roddingswezen (Stadsnieuws, 1ste blad). Een dubbel ongeluk in een huis te Haar lem (Gem. Berichten, 3de blad). LEIOEN. B. en W. doen voorstellen inzake een verbetering van den Lagen Rijndijk en omgeving (2de blad). OMGEVING. Een felle frand te Waddinxveen (2de blad). Bij Woerden is een jongen door een paard dood-gesleurd. (2de blad). oefenden om hun moreele en financieelc positie onder de arbeiders te waarborgen. De beaeekenis van de wet, zoo schrijft do Weenscho correspondent van de „N. Zür Z." hierover ligt, vooral ook hierin, dat verboden wordt om van de looncn reeds vóór de uitbetaling in het bedrijf bepaal de bijdragen voor de vakvereenigingskas- sen af te houden. Tot dusver was het niet alleen in verschillende fabrieken, maar ook in verschillende staatsbedrijven, zoo als bij de posterijen en de spooiwegen, gewoonte, dat de individueclc bijdragen voor de vakvereenigingen dadelijk van hel loon werden afgehouden, terwijl thans deze betaling geheel wordt overgelaten aan den wenseh van den arbeider. Do anti terreurwet richt zich dus voor een groot doel tegen de overdreven vakvereenigi-ngs- bureaucratie. BRITSCH-INDIE GANDHI'S ACTIE. De politie in Britsch-Indië gaat voort met het in hechtenis nemen van aanhan gers van Gandhi, die inbreuk maken op het zoutmonopolie door zout uit zeewater te winnen. Op een plaats is het tot ernstige botsingen gekomen, waarbij 2 Indiërs ge dood en 2 leiders in hechtenis zijn geno men. Intusschen wordt zoowel aan dc kust bij Bombay als ook op andere plaatsen do zoutwinning door kleiner# groepen van Gandhi's aanhangers voortgezet. Enkele vonnissen zijn reeds uitgesproken waarbij de overtreders van dc wet tot 2 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Voor het spoorwegstation te Bombay hadden gisteravond samenscholingen plaats van stakende spoorwegemployé's. Dc uit verscheidene duizenden beslaande menigte nam weldra een dreigende houding aan, waarop de politie van de wapens gebruik maakte. Een persoon werd gedood. VAN 7 TOT 12 APRIL wordt te Amsterdam, Leiden, Delft, Tilburg, Wageningen, Nijmegen t en Utrecht de Tweede Dietsch Academische Leergang gehouden. De aankomst der deel nemers, waaronder een groot aantal Vlamingen, te Tilburg werd gevolgd door een ont vangst ten stadhuis. De groep DE SCHOENENFABRIEK der firma N.V. Broekman's Schoenindustrie te Tilburg is door brand verwoest

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1