21ste Jaargang ZATERDAG 5 APRIL 1930 No. 1650 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e £ck:belve @ou/fcoml' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Oil blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. Een critieke tijd. Bij de behandeling van de Begrooting van Bnilenlandsche Zaken in de Eerste Kamer heeft de heer Briët zich krachtig verzet tegen het herstel der diplomatieke betrekkingen met Rusland. De heer Briët heeft in de Eerste Kamer een parallel getrokken tusschen de aar zelende houding van Europa tegen het bolsjewistische gevaar en de soortgelijke verdeeldheid op bet laatste der 18e eeuw, toen de Fransche revolutie zich in Frank rijk had vastgeworteld en zich opmaakte om over het overige Europa denzelfden storm te ontketenen. De overeenkomst tusschen Frankrijk op het laatst der 18e eeuw en Rusland in 1930 is treffend, de overeenkomst tusschen het overige Euro pa van toen en nu is niet minder merk waardig. Mr. Briët wees o.m. op de overeenkomst, tusschen de Fransche revolutie en de Rus sische wat betreft de houding ten aanzien van den Godsdienst. Ofschoon in Frankrijk vrijheid van gods dienst was geproclameerd, werd de gods dienst bespot, werden de geestelijken ver volgd en vermoord, werd in het belang van den Staat getracht den Christelijken gods dienst uit te roeien. Een der geschied schrijvers zegt „een rilling van ontzetting ging door de geloovigen van Frankrijk." Wïi men één van de stemmen uit de Conventie. Ik noem dan Clootz, sprekende in de Conventie. Hij gelooft, dat de men- schelijke eenheid zal volmaakt kunnen wor den, indien men systematisch de verschil lende godsdiensten uitroeide, die zich nu nog als bloedige slagboomen verhieven.tus schen naties en rassen. De godsdienst verleeldede godsdienstloosheid, de vol komen ontkenning van allen godsdienst, zou vereenigen. Of wilden de menschen een algemeen vereenigingspunt voor hun aller begrip en hun aller aanbidding, dat zij dan de natuur, de onmeetbare, aanbar den, die één is in al haar krachten en manifestaties, dat zij dan in die groote eenheid zich zelf, de menschheid, het volk, als God aanbaden. Stel hiernaast den Rus Lenin, die her haaldelijk in zijn geschriften en redevoe ringen er op gewezen heeft, dat het com munistisch proletariaat en zijn leiders afle krachten moeten inspannen 'om God, den aartsvijand van de communistische maat schappij, te overweldigen. Men moet, zoo zei bij, de massa allerhande atheïstisch propagandamateriaal in handen geven. Die overeenstemming is verklaarbaar. Gedurende de Fransche revolutie en ook daarna heeft het ontbroken aan een alge meen principieel verzet tegen haar grond beginselen, tegen haar ongeloofstheo rieën, tegen het absolutisme van den mo dernen Staat, tegen de valsche gezagsleer, dat het gezag niet uit God, maar uit den menscb is. En die beginselen vonden hun uitbouw in de I9de eeuw, vonden hun voortzetting in het liberalisme en het so cialisme der 19e eeuw. Van de Fransche revolutie loopt één roode draad door de geschiedenis der 19de eeuw, die uitloopt op het bolsjewisme in Rusland. En nu gaat het als in de 16de eeuw. Men verafschuwt alleen de exces sen. Het socialisme van West-Europa biedt geen grondslag voor principieel ver zet tegen het bolsjewisme. Immers ook het Westersch socialisme is m zijn aard revolutionnair. Deze opmerkingen van den heer Brië< moeten tot nadenken stemmen allen, die het Russisch gevaar niet zóó ernstig aan zien- Ook toen, in de dagen van de Fransche revolutie de heer Briët merkte het te recht op moesten de volken van Euro pa op de meest verschrikkelijke wijze boe ten hun laksheid, hun beginselloosheid. In een interessant artikel in de Revue des deux Mondes van 15 Maart van dit jaar wijst een onbekend schrijver op de methoden van het bolsjewisme, dat één is tegenover de verdeeldheid in <ie wereld, dat een vaste methode volgt van bestrij ding, terwijl de volken van West-Europa een onzekere politek volgeD .n hun ver weer. Duitschland bestrijdt wel het binnen- Landsch geva:*. maar wil toch een moge lijk goeden klant, misschien een toekom stig bondgenoot, niet loslaten. Engeland wisselt tusschen hoqp en vreesnu eens verlangt het de invasie van bolsjewisti sche ideeën tegen te gaan, dan weer hoopt het door vriende'ijko concessies Rusland te bewegen zijn propaganda in zijn kolo niën te staken; heden ncht het Gouver nement van Mac Douild de Sovjets den olijftak; vandaag donder', het oproer m Zuid-Afrika, opgewekt en gesteund door gelden, afkomstig van de llle Interna tionale te Moskou, terwijl de Russische regeering haar handen in onschuld wascht. Frankrijk erkent de Sovjet-regee ring en het bestaan van de comraunis.ische partij in Frankrijk en meent voldoende te doen door over de schuldenkwestie einde loos te onderhandelen, door plaatselijke oproeren in de koloniën te dempen en te gevaarlijke uitsoa! tingen in Frankrijk zelf door politie-maat:cgcien tegen ie gaan. Maar eindelijk zijn er teekenen, die er op wijzen, dat de gruwel van godslastering en godsdienstvervolging, die de rev)luti> naïre Regeering van Rusland bedrijft, Europa heeft wakker geschud. En de geloovigen in Europa hebben zich met opgeheven handen gewend tot den Al machtigen God Moge God in dezen c r i i i e k e n tijd veler gebeden verhooren, en van de vol keren afwenden de vanuit Rusland drei gende rampen. Moge God verhooren die gebeden, welke moeten samengaan, willen zij beteeknis hebben, met de beleving in eigen leven ten opzichte van onze mede- menschen van wat rechtvaardig en goed is 1 Onmiddellijk werd van het overlijden medeJeeling gedaan aan den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken en aan het kuninklijk buis. Aan oen lang lichamelijk lijden heeft «le dood thans ©en einde gemaakt. Een chro nische keelziekte en een hartkwaal, waar van de eerste symptomen zich reeds een vijftien jaar geleden vertoonden, hebben Zwedens koningin langzaam gesloopt. De pogingen om genezing te vinden in haar geboorteland Baden en in het land harer voorkeur, Italië, hebben niet gebaat. Koningin Victoria van Zweden was in Augustus 1862 te Karlsruhe geboren, als dochter van groothertog Friedrich I van Baden en prinses Luiso van Pruisen, de eenige dochter van keizer Wilhelm I. Zij is dus 67 jaar oud geworden. Toen zij 19 jaar oud was, trad zij te Karlsruhe in het huwelijk met kroonprins Gustaaf van Zweden, den lateren Gustaaf V. In December 1907 besteeg zij met hem den Zweedschen troon. Twee zoneh werden geboren uit dien echt, kroonprins Gustaaf Adolf, en prins Wilhelm, de bekende rei ziger. Terwijl koning Gutsaaf V zich uitmun tend thuis voelde onder de democratische Zweden, bleef de verhouding tot de Duit- scbe prinses altijd wat stroef. Victoria was een hooghartige vrouw, en zeer gehecht aan haar geboorteland Vóór de revolutie was zij vaak te gast in het groothertogelijk slot te Karlsruhe. Na de executie van ir. Schlageter, die zich in het Roergebied door sabotage tegen de actie der Franschen had verzet (1923) bracht Victoria, die voor een buur te Baden-Baden vertoefde te Schönau een bezoek aan Schlageter's fa milie, welk bezoek verschillend kon wor den geduid. Enkele jaren geleden nog mengde rij zich in de politiek, door te protesteeren tegen Sjoeborg's benoeming tot Zweedsch gezant te Rome (waar zij toen vertoefde), omdat hij beneder» tand wilde gaan trouwen. Op aandran^A-cn het parlement en een groot deel der pers, die deze inmen ging onduldbaar achtten, werd Sjoeborg echter toch benoemd. INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. Er deden gisteren sensatioueele geruch ten de ronde omtrent een hevige uit barsting tusschen MacDonald, Henderson en Grandi. Grandi heeft, volgens de Ita- liaansche voorstelling van zaken, gedreigd de oonferentie te zullen verlaten. Hij liet zich niet welgevallen, zeide hij, dat hij ge heel buiten de Fransch-Engelsche bespre kingen werd gehouden. Bovendien ver klaarde hij, dat men niet het recht had te Londen zonder eenige andere leden van den raad over artikel 16 van het Handvest van den Volkenbond te beraadslagen. Zoo hoog is het geschil geloopen, dat Grandi met een herzien door Italië vau het ver drag van Locarno muet hebben gedreigd. Intusschen heeft Grandi een juridisch raadgever uit Rome laten overkomen. Men kan niet zeggen, dat de toestand te Londen er prettiger op geworden is. Wel is waar bestaat er alle kans, dat het ten slotte tot een driemogendheden tractaat zal komen, maar op een vijf-mogendheden tractaat bestaat niet veel hoop. Op naam van de Amerikaansche dele gatie is passage besproken voor den 22en April a.s. Tegen dezen datum zal, indien een vijf-mogendheden-overeenkomst niet tot stand is gekomen, men overgaan tot heb sluiten van een 3-mogendheden-ver- drag, terwijl de onderhandelingen inzake een vijf-mogendheden-pact dan verdaagd zuilen worden. BRITSCH-INDIE GANDHI'S TOCHT. Vandaag zou Gandhi het einde van zijn tocht, de zee-kust, bereiken. Een groote menigte wacht hem daar op. In zijn weekblad „Young India" heeft Gandhi opdracht gegeven, om Zondag een algemeen begin te maken met de campag ne van burgerlijke ongehoorzaamheid. De eenige voorwaarde om deel t8 kunnen ne men aan deze campagne, zegt Gandhi, is, dat men zich volstrekt onthoudt van ge weldpleging. Gandhi's aanhangers zullen in het begin de massa alleen maar leiden en later zal de massa zelf de beweging in hand nemen. De vrijwilligers van het oon- gres zullen, schrijft Gandhi, zich moeten onthouden van partijstelling in geschillen j tusschen Hindoes en Mohammedanen. Wanneer er gewelddaden mochten plaats hebben, dan verwacht hij van de vrijwilli gers, dat zij het leven zullen offeren om deze gewelddaden te onderdrukken. Stren ge discipline en samenwerking tusschen dé j verschillende groepen is noodzakelijk voor een succes. Als de campagne tegen de zout- belasting succes heeft, dient men door be hoorlijke organisatie den boycot te verze keren van buitenlandsche weefsels. On deze wijze zouden wij, zegt Gandhi, 68 mil- lioen pond sterling per jaar besparen en werk verschaffen aan een millioen werk- loozen. De associatie van kooplieden te Bombay heeft besloten alle buitenlandsche weefsels drie maanden te boycotten ten einde Gandhi's campagne te steunen. Van goed-ingelichte zijde wordt ver klaard, dat Gandhi niet zal worden gear resteerd, tenzij hij het de regeering onmo gelijk maakt hem in vrijheid te laten. ZWEDEN KONINGIN VICTORIA VAN ZWEDEN, f Na smartelijk lijden gestorven. Koningin Victoria van Zweden is gis teravond om vijf minuten over zevenen overleden te Rome, waar zij herstel van haar gezondheid had gezocht. Na een kor ten, doch hevigen aanval van benauwdheid bezweek het hart. De koning, die voorne mens was, zich naar Napels te begeven, kon nog tijdig door den lijfarts van de op handen zijnde instorting op de hoogte wor den gesteld en was bij het sterfbed van zijn gemalin aanwezig. CHINA DE NIEUWE BURGEROORLOG. Snelle opmarscb der Noordelijken. Volgens door Havas ontvangen berich ten is uit Nanking officieel de algemeene teruglocht der regeeringstroepen bekend gemaakt, die de provincie Sjanioeng heb ben opgegeven. De noordelijke troepen rukken m- bnitengewone snelheid op; 30.000 man der dekkingsrtoepen van Nan king zouden aan het muiten geslagen en naar de opstandelingen overgeloopen zijn. Bovendien wordt bekend, dat Tsjang Hsuliang, de heer van Mandsjoerije, aan wien Nanking 10 mïllioeD dollar zou heb ben aangeboden voor zijn steun, verklaard heeft niets ie hebben ontvangen, zoodat hij een welwillende neutraliteit zal bewaren jegens de noordelijken. De bandietenterreur. Volgens berichten uit de provincie Joennan hebben bandieten bewoners eener stad, die de geëischte gelden niet konden of wilden betalen, de handen boven het hoofd vastgebonden en vervolgens met petroleum begoten en in brand gestoken. De bandieten vertoonen zich zc'fs in de omgeving van Sjanghai, waar zij boerde rijen aanvallen en de bewoners martelen, indien de buit niet voldoende is. Een Engelschman, Scar'et genaamd, penningmeester van de Er.ge'seh-Chinee- sche school te Tientsin is door bandieten vermoord In Sjantoeng zijn zes Zweedsche zende lingen door "nTnoi',ten ontvoerd. Alle po gingen tot bevujling zijn zonder resL-iaat gebleven. AFRIKA KEIZERIN ZAODITOE OVERLEDEN, Slierf zij een natuurlijken dood? Uit Addis Abeba wordt gemeld: Kei zerin Zaoditoé van Abessinie. de dochter van Menelik II is Donderdag plotseling in den ouderdom van 54 jaar overleden. Koning Tafari Makennon regen* en erfge naam van den troon, heeft terstond bezit genomen van het pa'ei\ dat thans deor troepen is bezet. De orde is gehandhaafd. Naar het Agentschap Stcfani uit Addis Abeba meldt, heeft het plotseling overlij den van keizerin Zaodïtje van Abossinië een zeer bijzondere oorzaak gehad. Aan hangers van de keizerin, die gelijk bekend, andèrhalf jaar geleden ten guns'e van den energieken ne^us Tafari moes! aftreden, onder aanvoering van den vroegeren ge maal van de keizerin Ras Gugsa, hebben getracht een opstandige ^beweging .en gun ste van de keizerin op touw te zetten. Ras Gugsa zou met 10.000 man op 31 Maart een poging ondernomen hebben om het leger van den negus Tafari nabij Zabit te overvallen. In den loop van den veld slag, die geleverd werd, werd echter lias Gugsa aan het hoofd vau zijn leger ge dood, terwijl zijn aanhangers uiieenge- dreven werden. De opstandelingen moeien zware verliezen hebben ge'eden. Na ont vangst van het bericht van den geweldda- digen dood van Ras Gugsa is keizerin Zaoditoé aan een „hartverlamming" over leden. Dit zou aldus het beri'ht vol gens de tradities des lands bet eekenen, dat de keizerin geen natuurlijken dood ge storven is. Keizerin Zaoditoé (Judith) was een vTome vrouw, die de laatste jaren van haar le ven in een klooster doorbracht. Zacht, bijna mompelend was haar spraak wanneer zij zich met bezoekers onder hield. Maar achter dit kleine, onaanzien lijke, bedeesde uiterlijk ging een vaste wil schuil, die vaak remmend heeft gewerkt op den materieelen vooruitgang van Abessi- DE INVALIDITEITSWET. Wat teveel betaald is aan rentezegels. In een der laatste nummers van „De Banketbakkerij" lezen we het volgende, dat we behalve voor de werkgevers uit het bakkersbedrijf ook voor die uit andere bedrijven belangrijk genoeg achten om over te nemen. Eenige maanden geleden is in de bla den en ook in ons Orgaan gepubliceerd, dat volgens het K. B. van 18 Juli 1929, voortaan zegels geplakt moesten worden volgens leeftijd en niet meer volgens de 5 loonklossen waarnaar men gewoon was te plakken. In tweeërlei opzicht kon deze regeling verandering brengen, bijv.: Een arbeider van 20 jaar met een uitsluitend vast loon van f 1000.— per jaar, viel volgens de oude regeling in de 5de loonklasse en zou volgens de nieuwe regeling in de vierde loonklasse vallen; omgekeerd viel een ar beider van 22 jaar met een uitsluitend vast loon van 800.in de 5de loonklas se, terwijl hij volgens de oude regeling in de 4de loonklasse viel. De onkosten voor den werkgever kon den dus hooger en soms ook lager worden. Een werkgever ging hierover in beroep om tweeërlei redenen: ten eerste, omdat de Raad van Arbeid, waaronder hij ressorteerde, volgens hem, de in werking treding van het K. B. op een te vroegen datum had gesteld (niet alle R. v. A. hadden hierover dezelfde mee ning) en ten tweede, omdat uit bedoeld K. B. niet blijkt, dat „de Raad van Ar- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Koningin Victoria van Zweden overleden, Morgen begint de algemeene burgerlijke ongehoorzaamheid in Brilsch-lndië. Keizerin Zaoditoé van Abessinië overle den. Vo gens Stcfani zou zij gedood zijn in vorband met een opstand. BINNENLAND. Rotterdam en Antwerpen. Kwestie betreffende de Kali-verschepingen (3de blad). Rotterdam en 's-Gravenhage zijn tot overeenstemming gekomen over eon ge meenschappelijk vliegveld bij Delft (1ste blad.) Vorscheiden branden (Gem. Berichten, 3 e blad). De oplichting bij de Haagsche Nuts- spaarbank (Gem. Berichten, 3de blad). beid" gehoord was, zooals de Wet voor schrijft. In hoogste instantie stelde de Centrale Raad van Beroep den werkgever op for- meele gronden in 't gelijk en ontzegde aan het K. B. van 18 Juli 1929 verbindendo kracht. Voor groote werkgevers beslaat do mo gelijkheid, dat zij nu over hel vorloopen tijdvak veel te veel hebben betaald. Wel licht is dit ook het geval bij enkelen onzer. In de handelswereld zou men loyaal aan dengene, van wien achteraf blijkt to veel berekend to hebben, het bedrag, dat te veel betaald is, met beleefde excuses restitueeren. Voor den Staat zal dat waar schijnlijk wel beneden zijn waardigheid zijn. Wel zal, allicht met gebruikmaking van de noodigo paperassen-rommel het teveel betaalde terug te bekomen zijn. Een ge lijkluidende regeling schijnt er niet bij do Raden van Arbeid te bestaan. In Rotterdam wordt, volgens een inge zonden stuk in de N. R. Crt., door den Raad van Arbeid voorgesteld aan de werkgevers, die restitutie wenschen: „Op de kaarten, waarop te veel genlakt is, niet te plakken totdat het te veel betaaldo is ingehaald." Onuitvoerbaar in do meeste gevallen, omdat het te veel betaalde vaak ten voor- dee'e is van jong personeel, bol meest rouleerende deel der arbeiders. Hun kaar ten zijn soms vrij spoedig weer in handen van andere werkgevers. Een uniforme regeling bestaat niet. Be langhebbenden wordt aangeraden hierover bij de Raden van Arbeid in hun district te informeeren. In ieder geval moet weder genlakt wor den voor hen, die uitsluitend recht hebben on vast loon in geld, onafhankeliik van zijn leeftiid of geslacht volgens de oude reeding, d. w. z. Klasse I, iaarloon beneden 240.zo- gel f 0.°5; Klasse TT, jaarloon van 240 tot beneden 400. zegel f 0.30; Klasse III jaarloon van f 400 tot beneden f 600, zc- trel f 0.40; Klasse TV, jaarloon van f 600 tot benedon 900, zegel 0.50; Klasse V, jae-loon van f 900 en hooger 0.60. Voor arbeiders, die op uur- of stukloon werken of zii die kost of inwoning, of bei den vrij hebben, moet volcens de thans geldende regeling naar leeftijd goplakt worden. Hoogstwaarschijnlijk zal echter snocdig een K. B. afkomen, waarbij men zal zor gen, dat het op formcele gronden niet aangoval'en kon worden en dat weer premie-be'a'ing voor alle arbeiders vol gens leeftijd voorschrijft. DR. FREDERIK VAN EEDEN. Een rijkssubsidie van f 590.—. Wij vernemen nog, dat dr. Frederik van Eeden een schrijven heeft ontvangen van den heer P. C. Boutens in zijn kwaliteit van lid der commissie van do Rijkssubsi dies, waarin hij mededeelt, dat de Minis ter dit jaar een extra bedrag van 500 zal beschikbaar stellen, dat aan dr. van Eeden zal worden uitgekeerd. Zoowel de Regeering als bovengenoemde commissie zullen middelen beramen, dat ook in het vervolg dit bedrag jaarlijks zal kunnen worden uitgekeerd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1