«lste Jaargang DINSDAG 1 APRIL 1930 No. 6446 VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND OUDE-WEJERING. H. VESSEUR 3)e £cicbelve Gou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Rij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeehngen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen De communistische propaganda Het gewroet van heb Communisme dringt dieper door en beslaat breeder opper vlakte dan velen vermoeden. Wij wezen onlangs op enkele mededee- lingen, bestemd voor „de secties". Overal worden „vertrouwensmannen" gezocht en deze doen dan het werk in de secties en cellen. Fabriekskranten doen daarbij goede diensten. Fabriekskranten als „De Rubber vreter", „De Roode Havenarbeider", „De Roode "Werker", „De Roode Mijnfilm", „De Roode Bliksem", „De Roode Gashouder", „De Munitiewerker" (notabene aan de ar tillerie-inrichtingen 1) en de orgaantjes te gen de Nederl. Spoorwegen, Philips, Werk spoor, de Kunstzijdefabriek, de Utrecht- Sche Machine-fabrieken e.d. vol ophitsing tegen directie, bedrijfschefs, enz. In „De Tribune" wordt medegedeeld, dat in den loop van Maart weer tal van bedrijfskran- ten zijn verschenen. Ook op de kinderziel wordt het ver derf gericht. In „De Jonge Kameraad", een kinder bijvoegsel van het Communistisch dagblad „De Tribune", worden de kleinen opgezet tegen God Het aantal kinderen, dat be reikt wordt, acht men echter te klein. Men gaat daarom thans een breede propaganda voeren „onder de kindeT^n op de scholen, in de burgerlijke en sociaal-democratische kinderorganisaties, onder de kinderen op straat in oe bedrijven, waar arbeiders kinderen werken'". Een z.g. Btormplain is opgesteld, waar op o.ni- d® volgende punten staan: „Het stichten van twaalf schoolcelleo over h0t geheele land; het nitgeven van 25 gchd°lkranten; het organiseeren van alle pioniers boven de 14 jaar in de C. J. en het organiseeren van vijf arbeiders- Jrinde'dubs". He, „Gelderlander" waarschuwt naar aanleiding hiervan: „Ouders, onderwijzers, leiders van or ganisaties waakt, en laat geen enkel oogen- blik uw waakzaamheid verslappen. Het gaat om de onsterfelijke zielen onzer kinderen". Veelzijdige waakzaamheid ten opzichte van de Communistische propaganda is hoogst noodzakelijk 1 DUITSCHLAND HET KABINET-BRUNING. Uiteenloopende perscommentaren. In de Berlijnsche pers worden ten aan zien van de toekomst van het kabinet-Brü- ning zeer uiteenloopende verwachtingen geuit. De „Germania" is van oordeel, dat de beslissing thans bij de partijen berust en dat deze beslissing niet zoozeer het lot der regeering als wel dat van den hui- digen Rijksdag zal bezegelen. De Rijks dag zal zich dan ook dienen af te vragen of men door bet kabinet Brüning ten val brengen zichzelf in de komende weken wenscht uit te schakelen. De „Deutsche Zeitung" acht het waar schijnlijk, dat de sociaal-democraten het nieuwe kabinet hnn steun onthouden. Zoo doende zal het lot van het kabinet afhan gen van de Duitscb-nationalen en, zoo schrijft het blad, uil de vrees der midden partijen voor nieuwe verkiezingen blijkt we], dat de Duitscb-nationalen voor het uiteindelijk resultaat niet beducht behoe ven te zijn. De „Lokal Anzeiger" werpt de vraag op of het aangaat de 6ociaal-democraten van de regeeringsveranfcwoordelijkheid te ontslaan, en of niet de raoreele plaats aan wezig is thans het volk zelf te laten be slissen. De „Kreuzzeitung" en de „Deut sche Tagerszeitung" nemen een afwachten de houding aan. De recbtsche „Berliner Börsenzeitung" waarschuwt de Duitsch-nationalen, dat zij door te slemmen voor een motie van wan trouwen tegen het kabinet-Brüning zouden bewijzen, dat de saneering van het land hun niet ter harte gaat. FRANKRIJK. FRANKRIJK EN HET YOUNG PLAN. Met 527 tegen 38 stemmen aangenomen. De Fransche Kamer heeft Zaterdag nacht om 2 uur de wet tot ratificatie der overeenkomsten van 's-Gravenhage mét 527 tegen 38 stemmen en -21 onthoudingen aangenomen, nadat minister-president Tardieu de kwestie van vertioüwen had ge steld. De Fransche bladen zijn over het alge meen over dit resultaat voldaan en prij zen Tadieu, die zich een meester in de wel sprekendheid heeft getoond. De „Journée indusir." schrijft naar aan leiding van de aanneming van de wet, dat Frankrijk het gezonde verstand heeft laten gelden, zonder geestdriftig voor het Young- plan te zijn. De „Matin" verklaart, dat, wat het Young-plan betreft, er geen menscheüjk werk is, dat volmaakt is, vooral niet, als het een compromis .tusschen verschillende stroomingen is. De „Volomé" stelt vast, dat het tijdperk van Versailles thans afgesloten en de tijd gekomen is om te bereiken, dat het tijd perk van Genève dezelfde zekerheid en de zelfde prestaties voor het herstel zal bren gen. De leider der radicalen Daladier ver klaart in „La RépubÜque", dat Frankrijk door de ratificatie afziet van alle militaire maatregelen, de oplossingen van het in ternationale recht aanvaardt en de ontrui ming van het Rijnland thans definitief is. Ondanks de opvattingen van enkele over spannen nationalisten zal de ontruiming worden uitgevoerd, zonder dat er meer de geringste mogelijkheid voor een nieuwe bezetting is. De „Temps" merkt op, dat de groote meerderheid, waarmede ie kamer zich voor het Youngplan heeft uitgesproken, het buitenland een voldoende bewiis den vTedelievenden wil van Fra-nt—^k le vert. Socialisten en Communisten slaags. In een vergadering der Fransche socia listische partij te Lens, waar Paul Bon cour een rede zou houden, kwam het gis teravond tot ernstige incidenten. De com munisten hadden n.l. al sedert weken hun aanhangers opgeroepen, om op de socialis tische vergadering een tegen-demonstratie te houden. De communisten hadden kans gezien, den ingang van het gebouw te bezetten en de politie, die op een dergelijke „tac tiek" niet was voorbereid, trachtte aan vankelijk tevergeefs den socialisten vrijen doorgang te verschaffen. Spoedig kwam het tot een gevecht, waarbij twaalf politie-agenten werden ge wond. Paul Boncour, die in de hitte van den strijd van zijn vrienden gescheiden werd, wist zich met moeite door de vechtenden heen te slaan en het gebouw te bereiken. POLEN Dollarvervalschers gearresteerd te Wilna. Uit Wilna wordt gemeld, dat de politie aldaar er in geslaagd is, een uit een vrij groot aantal personen bestaande bende van dollarvervalschers, die niet alleen in Polen maar ook in het buitenland hun werk verrichten, op het spoor te komen. Tot nog toe zijn vijftien personen gear resteerd. Bij een huiszoeking bij één hunner, te Wilna, vond met twee duizend valsche dol larbiljetten. BRITSCH-INDIE VOOR EN TEGEN GANDHI. Gisteren heeft te Nasik een openbare vergadering plaats gehad belegd om aan Gandhi's campagne steun te verleenen, meldt de Times. Ongeveer 2000 inlanders woonden de vergadering bij, doch spoedig bleek, dat de meerderheid uit orthodoxe Hindoes bestond, die niet geneigd waren Gandhi's actie' te steunen doch hun misnoe gen over de Congresleiders te kennen ga ven in verband met hun sympathie voor de paria's. Een oproep voor vrijwilligers voor Grandhi's „leger" bleef zonder resul taat. De vergadering ging in groote verwar ring uiteen, meo bestookte elkaar met stee- nen en andere voorwerpen. In het district Ahmedabad zijn ongeveer 400 vrijwilligers gerecruteerd In plaats van te trachten zout tp produceeren zullen zij pogen zout als contrabande uit Dholera en DR. FR. VAN EEDEN. Wij rectificeeren I-ij deze een gisteren gemaakte vergissing. Dv. Fr. van Eeden is niet Zondag 70 jaar geworden, maar is a.s. Donderdag 3 April 70 jaar. Kharagoda in te voeren en dit te Ahme dabad en naburige plaatsen te koop aan te bieden. Er wordt op groote schaal propagan da gevoerd en in heb geheele district van Ahmedabad is een boycot van ambtenaren begonnen. In de stad Bombay hebben eeni- ge Indische kooplieden, die handel drijven in buitenlandsche weefsels getracht een boycot tegen manufacturen uit Manchester te weeg te brengen r einde Gandhi's be weging te steunen. CHINA WEER ZENDELINGEN ONTVOERD. De roovers, die dezer dagen in de pro vincie Kiangsi drie vrouwelijke Fransche zendelingen doodden, hebben thans een Britschen zendeling en zijn vrouw en een Amerikaansche zendelinge ontvoerd, die te Joeanchau, in het Westen van Kiangsi, wa ren gestationneerd. Drie andere zendelingen ontsnapten ter nauwernood. HOOGER ONDERWIJS IN CIJFERS. Theologie en Landbouw. Wie zich lichtelijk moeten schamen. De vorige week is het verslag van den staat van het onderwijs over 19261927 verschenen. Dit verslag brengt derhalve niet de nieuwste gegevens, maar belang wekkend zijn de cijfers niettemin. Het aantal omschreven studenten bij het hooger onderwijs (de katholieke seminaria niet- meegerekend) bedroeg: Leiden 2045 Utrecht 2332 -Groningen 1071 Amsterdam Stad 2038 Amsterdam V. U379 Nijmegen 356 Delft 1479 Wageningen 355 Yoor de universiteiten is de verdeeling per faculteit aldus opgegeven: Theologie 567 Rechten 1199 Geneeskunde 2846 Wis- en Natuurkunde1639 Letteren1515 Het totaal der studenten bedraagt 10055 tegen 9479 in den cursus 19251926. Op dit totaal waren in 1926—1927 een aantal van 1745 dames tegen 1556 één jaar te voren. Naar aanleiding van deze cijfers vestigt „De Nederlander" de aandacht op tweeër lei. Eerst op de belangstelling naar theo logie en landbouw: Aan de drie Rijksuniversiteiten studee- ren 301 theologen, in Wageningen 355 landbouwstudenten. Wij zeggen dn. omdat wel eens bezwaar gemaakt wordt tegen de theologische faculteiten met het oog op de kosten per student. Met dit ééne punt, is .^et vraagstuk zeker niet opgelost, zelfs niet gepeild. Maar wie de geldzaak hier gewichtig acht, gelieve uit te rekenen, wat de Landbouwhoogeschool te Wageningen kost aan het rijk voor weinig meer studen ten. Door de malligheid, dat de Hooge- school te WageningeD niet onder het De partement van Onderwijs ressorteert, kan men in dit verslag de kosten niet nazien. Doch het is wel iets meer dan 27 hoog- leeraarstractementenwat alles is, dat de theologen vergen! Deze vergelijking gaat niet geheel op, want buiten de drie Rijksuniversiteiten zijn er heel wat studenten, die theologie studeeren. Het bezwaar tegen de theologie- faculteiten aan de Rijksuniversiteiten is niet het gering aantal studenten, maar wel, dat deze faculteiten uiteraard steeds ten goede komen aan sommige kerkgenoot schappen. De beteckenis van dit bezwaar treft nog meer door de volgende cijfers, welke „De Nederlander'' tegenover elkaar stelt: Te Leiden, Utrecht, Groningen en Am sterdam (stad) deden 9 theologen docto raal, aan de Vrije Universiteiten alleen 10 en in Nijmegen 5. De studenten aan de eerstgenoemde vier moeten zich dus lich telijk schamen. Moeten alléén de bedoelde studenten zich lichtelijk schamen? Of is er óók reden tot lichtelijke schaam te voor het Rijk, dat de kosten van de op leiding der theologen aan de openbare universiteiten geheel betaalt met de be lastingpenningen. die do Nederlandsche gemeenschap opbrengt, terwijl de Vrije Universiteit te Amsterdam met 'n aalmoes wordt afgescheept, en de R. K. Universi teit te Nijmegen uit 's Rijks kas geen cent ontvangt? ?)Tijd". KRUISVERBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Vergadering der Zuid-Hollandsche Propagandaclub. Zondag werd in „Amicitia" te 's-Gra venhage onder leiding van den heer Schalkwijk een vergadering gehouden van het Diocesaan Kruisverbond en de Zuid- Hollandsche Propagandaclub met be stuursleden en propagandisten. Vertegen woordigd waren mede de afdeelingen Rot terdam, 's-Gravenhage, Lisse? Naarden en Delft. Besproken werd de quaestie van de Dr. Ariëns-vereeniging. Het pro werd uiteen gezet door den heer H. B. van de Sande, het contra door den heer A. J. Koetsen- mijter, beiden leden van het Hoofdbe stuur. De heer v. d. Sande verdedigde de vol gende stellingen: De redding van drankzuchtigen behoort tot den arbeid van Kruisverbond en Ma- riavereeniging, als onderdeel der pracci- sche drankbestrijding. Alleen genoemde vcreenigingen (speciaal dezer geheclonthoudersafdeelingen) kunuen het reddingswerk naar behooren en met vrucht verrichten. Scheiding van reddingswerk en drank- bestrijdingspropaganda belemmert den bloei van Kruisverbond en Mariavereeni- sins- j. A De Dr. Anënsvereeniging dient te zijn een landelijke centrale, die zich belast, met het instandhouden van Sanatoria voor drankzuchtigen, het verleenen van hulp aan de plaatselijke katholieke drankbestnj- dingsvereenigiugen bij het uitzenden van patiënten, het inrichten van consultatie- bureaux en alcoholvrij lokaal, met het verschaffen van wetenschappelijke en practische voorlichting ten behoeve van het plaatselijk reddingswerk, enz. i De heer v. d. Sande betoogde breedvoe rig, dat 't reddingswerk uitsluitend door Kruisverbond en Maria-vereeniging moet worden verricht. In de practijk is het hem gebleken, dat de Dr. Ariënsvereeniging et werk van redding van drankzuchtigen niet kan doen, daar zij steeds met vele geval len bij Kruisverbond en Maria-vereeniging komt, die dan aangewezen zijn, om het werk te verrichten. De heer A J. Koetsenmijter verdedigde daarentegen deze stellingen. De drankbestrijding en verder de reclas- seering, instellingen van weldadigheid enz. hebben alle groot belang bij een goed reddingswerk. Een consultatiebureau, een flinke red dingsbrigade en een alcoholvrij lokaal kun nen bij het- reddingswerk niet gemist wor- den. De drankbestrijding is van de grootste beteekenis voor het reddingswerk. Een van de voornaamste onderdeelen I van het reddingswerk, waaraan alle aan dacht moet worden geschonken, is de „na zorg". I Een afzonderlijke en zelfstandige ver- eeniging (Dr. Ariënsvereeriering) is noodig om drankzuchtigen te redden; dit zoowel in het belang van do drankzuchtigen zelf j als in dat van de drankbestrijding in het I algemeen. j Spr. zette uiteen, dat reddingswerk en drankbestrijding twee aparte lichamen j moeten zijn, maar dat er sleeds een nauw I verband meet bestaan tusschen drankbe- I strijding en St. Ariënsvereeniging. Bij het Heden hebben wij den Heer J. L. ZOET Czn. op diens verzoek eervol ontslag verleend als Agent van „De Leidsche Courant" en tot zijn opvolger benoemd den Heer tot wien men zich kan wenden voor het opgeven van Abonnementen en Advertentiën DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Fransche Kamer heeft het Young plan aangenomen. Bij het mijnongeluk in Kentucky zijn 16 arbeiders om het leven gekomen. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. De Bloemententoonstelling te Aalsmeer (2de Blad). Te Rotterdam heeft een Madoerees twee Javanen gedood. (Gem. Berichten, 2de Blad). ZOETERWOUDE. POLITIE-JUBILEUM. De heer B. J. Broxterman, gemeente veldwachter te Zoeterwoude, herdenkt heden den dag, dat hij 25 jaar geleden bij de politie in dienst kwam. reddingswerk moet vooral een goede na zorg bestaan; hij gaf verschillende voor beelden, waar goede nazorg uitstekend heeft gewerkt. Aan het slot van zijn uiteenzetting bracht hij dank aan pater Ildefonsus voor 't vele, in het belang van het Roomsche reddingswerk gedaan. Over het gesprokene werd breedvoerig door verschillende aanwezigen van ge dachten gewisseld, waarna de beide inlei ders hun meening nader uiteenzetten. NED. R. K. BOND VAN ZIEKEN VERPLEEGSTERS. Het zilveren jubileum. Op 7 Mei herdenkt bovengenoemdo Bond zijn vijf-en-twintig-jarig bestaan. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aerigenent, bisschop van Haarlem, in wiens bisdom de Boud zijn werkzaamheden aanving, heeft bereid willig toegezegd om dezen feestdag met zijn tegenwoordigheid op te luisteren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1