STER-Tv LUCHTVAART DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN Motorrijder tegen vrachtwagen. Gisteravond it kort voor Ebcrstadt een notorrijdcr uit Darmstadt in razende vaart op een met palen beladen wagen gereden, hoewel dezo lichten op had. De motorrijder werd op slag gedood, terwijl zijn begeleider zoo ernmig gewond werd, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Passagiers van een tram waren van het voorval getuige en moesten het aunzicn, dat de begeleider door do palen letterlijk gespietst word. Ernstig auto ongeluk in Vlaanderen. Bij oen spoorwegovergang bij Aalst werd con auto door n in de richting Gent rij denden troin gegrepen. Van do inzittenden werden twee porsqnen gedood en een der- do zwaar gewond. Ontploffing in een ketelhuis. In oon groote opslagplaats van kolen in liet stadsgedeelte Bronx te New York ont stond een ontploffing in het ketelhuis, waardoor oen geheel huizenblok en ver scheidene kolcnlichtcrs in brand geraak ten. Brandende stukken hout vlogen tot een halven K. M. ver in de lucht en kwamen op daken vnn huizen terecht, waarvan er ook volo in brand geraakten. De vonken- rogen was zoo sterk, dat het verkoer over 2 bruggen stop gezet moest worden. DE BIOSCOOPBRAND IN MANDSJOERI JE. De oorzaak der ramp. Een Reuter-bericht uit Sjanghai meldt, dui do slachtoffers van den bioscoopbrand te Kirin, in Mopdsjoerije, voor het meoren- dool vrouwen en kinderen zijn. De brand ontstond door kortsluiting. Do vlammen verspreidden zich me* gruoto snelheid en omhulden spoedig hot gebouw. Er ontstond een verschrikkelijke paniek, doordat do uitgangen waren gegrendeld en do ven stors gesloten. NOG EEN NOODLOTTIGE BRAND. De plants Huudngsja aan de Kaspische Zoo is door oon goweldigcn brand voor hot grootste dool verwoest. Er liggon 304 hui zen iu puin. Verscheiden menschen werden gedood en oen groot aantal gewond. De onbluschbare petroloumbrand in Roemenië. Bij de pogingen, die al sedert maanden worden gedaan om do brandende petro- leuinbron van Moroni te blusschen heeft gisteren een ontploffing plaats gehad, waardoor zes arbeiders zwaar gewond werden. Door de zich ontwikkelendo gas sen worden do blusschingsworkzaamhedon zeer bomooilijkt. Do brand heoft nu roods aan vele menschen liet loven gekost, ter wijl tulrijkon er brandwonden door hebben bekomen. Brand in tankschip te Philadelphia. Gisternacht is in do havon van Philadel phia do olieboot „Hegan" in de lucht ge vlogen. Waurschijnlijk is door vonken brand ont staan in do potrolcumlading; onder een ontzaglijk gekraak vloog het schip in do lucht. Eenigo op do kade staande open petroleum!auks vlogen eveneens in brand en werden vornicld. Hondsdolheid-epidemie in Letlandsch dorp. In het Letlandscho dorp Ncu-Schwnnon- hurg is 'n hondodolheid-epidemie uitgebro ken. De epidemio begon bij hot schoothondje van oen kapster, dnt eonigen tijd geleden Aol werd en 13 personon beot, o.w. zijn eigenares, die uan do gevolgen ovorlecd. Wel is waar lieten zich de gebetenen in liet Pastour-instituut tu Riga behandelen, doch desondanks brak ook eon puur dagen lator do zickto uit. Op het oogenblik zijn 12 porsunou ornstig ziok, terwijl 00 pcreo- uon in obsorvatie zijn genomen. Een com missie van artson van het Riga'sche Pas tour-instituut hcoft zich naar Neu-Schwa- neuburg bogovon. Zware snoouwval in Engeland. Ten vervolge op de berichten over het wintersche weer in Engeland, wordt van ochtend uit London gemold, dat sedert den sneeuwstorm met Kerstmis 1027 in heel Engeland niet zooveel sneeuw is gevallen. Alleen in Londen viel vrijwel geen sneeuw Ook Croydon, hot vliegveld buiten Londen, bleef vrij, maar et konden geen vliegtui gen van do vaste dionsten vertrokken. Ze'fs het eiland Wight on de graafschap pen in hot Zuid-Westen kregen hun deel. In Oost-Kent lag de sneeuw 3 d.M. dik. Leerzame tramboekjes. De maatschappij, die to Parijs de trains en omnibussen exploiteert, stelt boekjes van twintig kaartjes beschikbaar, op wel ke boekje- oon afbeelding voorkomt van oon of undoro bekende figuur uit do Frnn- scho geschiedenis en letterkunde, zooals Turgot, Lamart ine, Michclet of Victor Hugo. Aangenomen wordt dat dc tram- passagiers, dezo conterfeitsels bcstudee- reud, tot do slotsom komen dat ze toch nog* maar oon bitter klein bootje weten van gezegde groote figuren en thuis er wat over zullen gaan nalezen. Zoo kan er dus van eon tram of bus nog oon opvoe dende kracht uituaan. LAGE MISOAAO VAN EEN OOSTEN- RUKSCHEN BOER. In Korneuhurg in Beneden Oostenrijk wordt dezer dagen een sensationeel pro ces gevoerd. In het dorpje Rilckersdorf woonde een oude landbouwer, Neumayer, met zijn bei de zoons Matthias en Franz. Tusschen bei de broers bestond vijandschap. Franz, ge boren uit een tweede huwelijk van den ouden Neumayer, was verloofd. Daar het in deze streek onder de boeren gewoonte is, dat de jongere zoon niet trouwt, voor dat de oudere broers in het huwelijksboot je stappen, kon hij geen gevolg geven aan zijn hartewensch een eigen huis te stich ten. Matthias, hoewel deze een liefdesbe trekking onde hield, dacht voorloopig niet aan trouwen. Franz begreep, dat zijn oudere broer ten slotte toch zou huwen en dan het grootste deel van de erfenis zou kriigen. Dc verloofdo van Franz bitter ge stemd tegenover Matthias, stookte. „Het zou toch zoo mooi zijn. zeido zij, wanneer het groote landvoed, bestaande uit twee boerderijen met tocbehooren, in de toe-t komst bi'ecn zou blijven!" Toen besloot Franz zijn broer uit den weg te ruimen. Eiken Zondag ging Mat thias naar Rïitz, waar zijn geliefde woon de en geregeld tegen tien uur 's avonds kcerdo hij over den weg van Rötz naar Rlickersdorf terug. Op 4 Augustus van het vorige jaar ging Franz tegen tien uur naar dezen weg. Tusschen twee palen, die daar de hoornen beschermen, spande hij op manshoogte, een koperdraad. Verzwaard met een geïsoleerd voorwerp, wierp hij een verbindingsdraad over een draad van hef hoogspanningsnet. Hij wachtte In de plaats van zijn broer kwam eerst een wa nen. Vlug verwijderde hij de gevaarlijke barrière. Toen de wagen gepassé&Td was, ete'de hij de val weer op. Even later hoorde hij Matthias fluitend aankomen. Franz vluchtte, ij'de naar eon herberg om zich oen alibi te verschaffen. Eenigen tijd later vond de gendarmerie ter plaatse drie lijken: Matthias en tweo andere boerenzoons, die den weg hadden willen passeeren. Een stroom van 20.000 volt hod do lijken verkoold. Nadfct eerst een viertal andere perso nen was aangehoudon, doch spoedig weer moest worden vrijge'aton, werd Franz ge arresteerd. Tien tweeden dag na zijn arres- tatio legde hij een volledige bekentenis af, die hij den dag daarop weer herrie-). Hij is daarna hardnekkig blijvon ontkennen en thans zal do justitie door niet minder dan ruim honderd getuigen zijn schuld moeten aantoonen. Autobandieten. Gemaskerde en gewapende bandieten drongen oen bank bij Longford (Torland) binnen, stelden een employé buiten ge vecht en verdwenen per auto met mede neming van 8000 pd.st. HET LEIDSCHE BUREAU VOOR MEDISChE SPORTKEURING. De officieels opening. Gisteravond heeft op «enigszins plechti- go wijze de officieele opening plaats ge had van het indertijd te Leidon opgerichte bureau voor Medische Sportkeuring. Zooals reeds vorige week gemeld is het bureau gevestigd in het R. K. Wijkgo- bouw nan do Hoerhaavestraat. Daar had den zich gisteravond te 7 uur de leden van het Bu.cau en een aantal medici ver zameld, toon do voorzitter dr. J. A. Schreu- der, een kort woord ter inleiding sprak. Spr. heette allen welkom op do plaats, waar het buroau voor Medische Sportkeu ring gevestigd zou worden. Spr. wees er vervolgens op, "hoe men in navolging van het buitenland conigo jaren geleden te Den Haag, was overgegaan tot oprichting vnn oen dergelijk bureau als hier thans ging geopend wordon. Dr. Roys nam in Duu liaag hot initiatief en verschillende plaatsen hebben het voorboeld van Don Haag reeds gevolgd. Daaruit blijkt wel afdoende levensvatvaarheid van het bu reau. De aan het bureau verbonden doctoren verrichten het onderzoek volgens een be paald schema, hetwelk in een kaartsysteem wordt vastgelegd. Men voelt, dat dit tot het wetenschappelijk inzicht en tot de op lossing van het vraagstnk dor lichamelijke opvoeding belangrijk zal kunnen bijdragen Mon zal tenslotte tot de kennis komen, hoe het tegenwoordige spclenthousiasmo zal moeten worden geleid en welk nut er uit te trekken is voor een ware lichamelij ke opvoeding ten behoeve van het licha- gelijk welzijn van zoovelen. Van verschillende zijden worden ernsti ge pogingen aangewend om te komen" tot een geroge'de keuring van alle nthleten, waartoe men zich in vorbinding heeft ge steld met do K. N. A. U. en het K. N. G. V. Spr. wijst er vervolgens op hoe medische bewaking van alle sportliedon dringend noodzakelijk is en spr. uit den wensch, dnt de ware botoekenis hiervan tot vele sport verenigingen en -bonden spoedig moge doordringen en dat in de toekomst de ge- hoele sportwereld zich moge wonden tot de medische keuring voor controle, voor lichting en advies. Waar we zien, dat alios, rijp en groen, zich tegenwoordig op do sport werpt en de medici do ernstige gevolgen daarvan moe ten vaststellen, daar wordt het ook in Leiden meer daa tijd, dat maatregelen worden genomen, om dat to voorkomen. Lnton we trachten te voorkomen, dat nog meerderen het slachtoffer wordon van een zonder controlo onoordeelkundig doorgo- voerdo sportbeoefening. Een pijp, waaruit geenSter- tabak wordt gerookt, i 1 een miskende Uw vriend wil geven, doe o Uw pijp, stop En Uw pijp zal blijken te zijn, van U vraagt, genot schenk (Reel.) Als men nu vraagt welke garantie een medische keuring geeft, dan moet spreker antwoorden, dat eenigc waarborg niet ge geven kan worden. Ook bij een gunstige keuring hoeft men nog geen brevet om on matig verschillende sporten te beoefenen. Geregelde keuring kan evenwel veel wat verborgen was, aan het licht brongen. Do vele doodelijke ongelukken van de laatste jaren beeft Bpr. ertoe gebracht ook voor Leiden een dergelijk bureau op to richten. Voor de loyale medewerking, die hij daarbij van colleges heeft mogen ondervinden, brengt bij gaarne een woord van dank. Ook verschillenden vooraan staande menschen op sportgebied brengt spr. dank, terwijl hij dc verwachting uit spreekt, dat die medewerking en steun ook in de toekomst moge worden verleend. Na tenslotte een hartelijk dankwoord ge richt te hebben tot kapitein Bruins, den secretaris van het Buroau, wiens voor het Bureau verrichte werk boven allen lof ver heven is, verklaart spr. het niuewe bu reau geopend. Namens het Haagsche Bureau voor Me tlische Sportkeuring werd een woord van gclukwensch gesproken door den heer Hardeman, die bij ontstentenis van den heer Reys, het Haagsch Bureau vertegen woordigde, terwijl de heer J. W. Hennv als oud-sportman namens de sportverenigin gen dank zegde voor het genomen initia tief en een gelukwensch sprak met het be reikte resultaat. Hiermede was de plechtigheid ten fein- de en gingen de doctoren onmiddellijk ovor tot het verrichten van de eerste keuringen. De samenstelling van het Bureau Het bestuur van het Leidsche Bureau voor Medische Sportkeuring, is als volgt samengesteld Dr. J. A. Schreudor, voorzitter; kap. P. J. Bruins, secretaris; le luit. P. H. Steen- haucr, 2e secr.; mevT. Dieben—Konings, penningtreesteressedr. C. J. A. v. Iter- son, dr. S. Hoogerwcrf, dr. W. J. Simons, dr. W. M. Muyzert, mr. dr. A. StarckLoe- ber, rector J. C. Groot, ds. H. Thomas, A. Metz en J. W. Henny leden. De keuringen zullen worden verricht door de artsen: J. G. van Es, G. A. de Ja ger, H P. Vcldhuyzen, F. C. A. Kuipers, mej. C. Hovens Greve, A. Kist. A. J. Kors, S. D. dc Granff, mevr. B ckelVer dam, J. A. Schreuder, W. M. Muyzert, W. J. Simons en S. Hoogerwerf. Specialisten zijn: Oogartsen: G. Goe- koop en O. Pieck. Neus-, keel- en oor- apecia'istenC. J. A. van Itersnn en J. A. Schouten. Hartspecialist: S. Hooger werf. Vrouwenarts: H. d. Hooven, G. Keij. Orthopaedist: J. N. P. Fransen. HET EEUWFEEST VAN ARENA STUDI0S0RUM. De interacademiale wedstrijden. De Schermwedstrijdcn. Voor den personeolen wedstrijd op sabel werd getrokken in vier poules, waarvan uit elk d rie schermers naar de finale overgin gen. De uitslag was bier: Poule I: 1. Niouwenhuizen (Utrecht) 4 gew. part.; 2 Compagner (Delft) 2 gow. part; 3. Tjeenk Willink (Amsterdam) 2 gew. part. Poule II: 1. Bergsma (Leiden) 4 ge v part:; 2. Besier (Amsterdam) 2 gew. part.; 3. Ter Kuile (Leiden) J gew. irt. Poule III: 1. Van Days (Dieft); 2. Van Olden (Utrecht); 3. Brinks (Delft). In deze poule kwamen slechts de drie genoemde schermers op, zoodat or niet ge- I trokken behoefde te worden. Poule IV: 1. Wahna van der Molen (Utrecht) 4 gew part.; 2. D'Arnaud (Delft) 13 gew. part.; 3 Beer (Lei en) 2 gew part. Demi-finale poule I: 1. Nieuwenhuizen 8 gew part; 2. Walma van dor Molen 2 gew. part Poule II: 1. Bergenia 3 gew. part.; 2. Tor Kuile 2 gew. part. Poule III: 1. Van Doys 3 gew. parL; 3. Beer 2 gow. part. Finale: 1. Van Dorp (Delft) 4 gow part; 2 .Walma van der Molen (Utrecht) 4 ge.v. part.; 3. Bergsma (Leiden) 3 gew. part; 4. Nieuw enhuizen (Utrecht) 3 gew. part,; 5. I Beer (Leiden) 1 gow. part. Oe bokswedstrijden. Voor de bokswedstrijden was de belang stelling bijzonder groot. De resultaten luiden: Lichtgewicht: 1. .Sdissen (Leiden) 6 pon ten; 2. Sta verman (Leiden) 3 pnt; 3. Ger- lach (Utrecht) 2 pnt. Middengewicht: 1. Lensvelt (Delft) 5 pnt.; 3. Osinga (Delft) 8 pnt; 3. Weiter (Leiden) 1 pnt. Halfzwaargewicbt: 1. Kuiper (Delft) 5 pnt.; 2. Niemeyer (Utrecht) 8 pnt; 3. Voüte (Utrecht) 1 pnt. Zwaargewicht: 1. Schiltman (Utrecht) 0 pnt; 2. Polanen (Leiden) 3 pnt Totaal uitslag: l. De'ft 13 pnt; 2. Leiden 12 pnt; 3. Utrecht 10 pnt VOETBAL LETDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse, F. Pacta 1—6.L.F. 1 4 uur; Norvicua 1 Q. Boys 1 4 uur. Tweede klaese. 8.LF. 2A.R.C. 3 4 uur; 8.V.O. 2—Q. Boys 2 4 uur; A.R.C. 2Norvicua 2 4 uur. Antwerpen—Zwaluwen. Zondag 30 Maart wordt te Antwerpen op liet Lee.schot-terrein een liefdadigheids wedstrijd gespeeld tusschon een stork pro- vinciaalsch Antwerpsch elftal en een Zwa- lunencombinatie. Het Zwaluwen-e'ftal is daarvoor als volgt samengesteld Doel: Van de Meulen (H. F. C.) Achter: Dcnis en Verme ten (beiden H. B. 8 Midden: Van Resteren (H. B. S.), Van den Broek (Xerxes) en Breitner (A. D. O.). Voor: Londud (A. G. O. V. V.), Tap (A. D. O.), Kluin (A. G. O. V. V.), Van den Breek (Philips 8.' V.), en Van der Hey- den (Wageningen). Als reserves zijn aangeezen: Quax (A. D. O.), Krom (R. C. H.), Scheffers (Her mes D. V. S.) en Ruysch (D. F. C.) Oefenwedstrijd Nederlandsche elftal. Woensdag 26 Maart speelt het Neder landsche elftal een oefenwedstrijd op het Spartaveld te Rotterdam tegen een Wes telijk elftal, dat als volgt is samengesteld: Doel: Quax (A. D. O.). Achter: De Bruiu (Hermes D. V. 6.) en Vermotten (H. B. S.). Midden: Rep (Z. F. C.), J. K. van der Broek (Xerxes) en Bakker (Z. F. C.). Voor: Koene (E. D. O.), Viergever (Sparta), Pasteur (H. V. V.), De Roo (A. D. O.) en Vermeer (H. V. V.). 6000 schooljongens zullen den wedstrijd gratis mogen bijwonen. Huldiging C. A. W. Hirschman. Ter gelegenheid van het feit, dat de beer C. A. W. Hirschman dezer dagen 25 jaar voorzitter van rle Technische Commissie (vroeger Nederlandsche Elftal Commissie) was, zal hem op Zaterdag 20 Maart a.s. te Amsterdam een diner worden aangeboden. De kampioenscompetitie. Op Zondag 30 Maart worden twee wed strijden gespeeld voor de kampioenscom petitie nl. VelocitasBlauw Wit en Wil lem II—Ajax. ATHLETIEK Sera Martin loopt record. Uit New York wordt «oseind dat de Franschman Bora Martin in Madison Square Gardcu op de IU00 yards een over winning heoft behaald op don beroemden Amerikaanschen looper Ray Conger. Do Franschman liep dien afstand in 2 min. 12.6 sec., hetgeen een nieuw Amerikaansch re cord op overJokte banen is. Het vroegere record over dien afstand stond ten name van Lloyd Hahn met 2 min. 12.8 sec. (Febr. 1927). WIELRENNEN Opening Stadionbaan. Naar wij vernemen zul'en vermoedelijk op 22 Mei a.s. op dc wielerbaan in het Stadion te Amsterdam de openingswed strijden worden gehouden. BOKSEN Camera won 5200 gulden per minuut Primo Camera heeft tot en met den strijd tegen Wiggins thans 240.000 gulden ver diend, welke som hij in den tijd van l mi nuten bij elkaar bokste, z.ondat e'ke boks- minuut hem pl.m. 5200 gulden opbracht. Manager Lean Sec heeft medegedeeld, dat de Italiaan na al de 4e en 6e klasse tcgenstandors nu tegen 2e klasse boksers geplaatst zal worden, terwijl een gevecht tegen Dempsey als slotattrartie bedoeld is. See droomt reeds van een dollarregen en eiken dag een ander parfum op zijn ge- soigneerden knevel. Maar de manager wordt toch ook door zorgen gekweld, want bet probleem om veel publiek te blijven trekken met tweoJe rangs tegenstanders wordt hoo langer hoo moeilijkor op to In een. ..Tol.' 21 MAART Al voelt n het ook niet, de lente is daar, Al zuchten de meesten, ach was het maar waar 't Ie lente. Wij zijn immers toch aan het einde van Maart, Dc winter is weg en de kou is be daard. 't Ie lente. De boomen en bloemen, die komen in blad, Nu is het de maand voor de zon en. do kat. 't Is lente. Mijn winterjas gaat nu voor goed in de kast, Wij gaan bij de aon en den zomer te gaat. 't Is lente. 't Is lente, de 2on straalt weer heerlijk en goed, Ik waag mij naar buiten, ijskoud zon der hoed. 't Is lente. Wie doet me nou wat, want de kou is voorbij, We krijgen het dichterlijk lente- feetij. t Is lente. De boomen eu bloemen, ze komen in knop, En hoog uit de lucht straalt de zon op mijn hoofd. 't Is lente. Ik zet nu de kachel een poosje op stal, Daar spoedig het licht van de zon schijnen zaL '4 Is lente. Ik zit bij de kachel, ik ril en ik geeuw. 't Is lente, maar 't waait, er is regen en sneeuw, 't Is lente. Ja, heusch hei is lente, ik weet heb secuur, Al is het op straat ook nog wind'rig en gunr. 't Is lente. Want thuis hangt het boddegoi>d al op het plat-. En iederen nacht weer miauwt onze kat. t Is lente I TROUBADOUR. INGEZONDEN STUKKEN Vliegtuigen-botsing op 1000 M. hoogte. Boven het vliegterrein van Straatsburg zijn pistoren 2 jachtvliegtuigen op een hoogte van 1000 M. met elkaar in botsing gekomen. Zij stortten neer en werden ge heel vernield. Een der bestuurder» werd op slag gedood, de andere bleef ongedeerd. Schitterende verloting ten bate der Missie. Mgr. J. Hoogers, apostolisch Prefect in China word vóór enkoio jaren aan het hoofd gesteld eener nieuwe prefecture, waarin ook gelegen is een Groot-Bcminaric voor den inlandschen Clerus. In de tegenwoordige omstandigheden is zondor hulp van buiten de instandhouding van zulke nieuwe Prefecture bijna onmo gelijk. Daarom trachten eenige vrienden vau dezen Missionaris voor hem gelden in to zamelen. Onder de middelen daartoe is eene verloting op touw gezet, met schit terende prijzen, door Mgr. Hoogers daar toe beschikbaar gestold. Hoofdprijs oen unieke verzameling Chineeschc postzegels, ter waarde van 5000.(en waarvoor oon postzegcUiofhebber f 3000.— geeft, welke som bij den Penniugmeestor is gedepo neerd, om uit te koeren aan den winner, die de collectie zou wenschen te verkoo- pen). Verder uog antieke en moderne Chi- □eosche voorwerpen ter waarde van ruim 6000.— Er zijn 25.000 loten ad 1.—. A'le missievrienden worden verzocht oen handje te helpen. Namens het Comité: Dr. Fr. Feron. professor Groot-Semi narie en Voorzitter van het Dioce saan Missiecomité, Roermond, voorz. Dr. H. A. Poele. Hoofdaalmoezenier van Sociale Werken. Heerlen. Th. Creemers, Deken, Horst. Th. van der Marck, Secretaris van het Bisdom. Roermond. B. L. Harbors, oud-leeraar van de Bissch. Kweekschool, Roermond, pen ningmeester. Bestellingen van loten gelieve men bij voorkeur te richten aan den penningmees- tor van het Comité B. L. Harbers, (poet giro No. 26797, kantoor Roermond). Aan boord: Juffrouw, wilt u niet eene kijken of er geen dief onder mijn bed ligt!

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14