DINSDAG 18 MAART 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 SPOR" VOETBAL moe. HAA RL. BOND. Uitslagen van 16 Maart Eerste klasse. A A'dam: X.V.A.—De Meer 23 Ouderkerk: X.E.A-India 16 A'dam: Zwaluwen 2The Unity 4I A'dam: Wilskracht 2—P.V.C.B. 44 B Haarlem: T.Y.B.B. 2- Concordia 6—0 C R'dam: Aeolus—P.F.C. 26 Tweede klasse. A Krommenie: O.V.O. 2D.E.M. 2 60 B A'dam: Amsloldijk—Con antius 44 0 Il'darn: Duiven 2V. A. C. 72 Naaldwijk: WestL-V.A.P. 4-3 E R'dam: V.O.M.—Aclivitas 31 Dordo klasse. A Wersvershoof: V.V.W.A.R.C. 2 43 B A'dom: De Meer 3--H.K.A.V. 3 9—3 Weespi The Victory—The Unity -i 4—i C A den: y.v.a. I v.v.C. 9 o-i F Den Haag: Or. Floris 2 L. en Sn. 3—4 G R'dam: St. Lodewijk 2—Lconidas 4 10 Vierde klasse. B A'dam: R.K A.V. 4The Victory 2 10 A'dam: De Meer I—India 2 42 D Bcnnobroek: B.S.M. 2R.K.V.Z. 2 2I Hillegom: Concordia 2—Geel Wit 3 32 EOcgstgccHt: O.V.V. 2D.O.8. 2 6—2 H R'darn C'cler 3—Excelsior 4 200 R'dam: I.conidns 8Ignntius 41 J A'dam: D.O.S.S. 3Oranje Zw. 100 Vijfde klasse. B Poeldijk: P.F.C. 6— Wontlandia 4 50 DBerkei: T.O.Q. 2Aeolus 3 a—6 Lustrum bekor. Santpoort: Santpoort 1—11.B.C. 2 22 Seheidsrechterswedstrijd. Naar wij vernemen zal de wedstrijd tusschen do scheidsrechters uit het Huar- lemst-he district en die uit het Leidsche a.». Zondag. 23 Maart, gospecld worden op het Tcijlingeu-terroin „Sporthoff" te Sassen he im. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Wegens den Stillen Omgang waron de competitie-wedstrijden voor Ie en 2e elftal uitgesteld en speelde alleen A. V. Va te gen R. I. A. a. Ofschoon A. V. V. voortdu rend in de meerderheid was, wisten zij dit niet in doelpunten uit te drukken en werd er geëindigd, zoonis men begonnen was. Na dezen wodstrijJ speelde een comb, van A. V. V. II en II op eigen terrein eon vriendschappelijkon wedstrijd tegen BI. Zwart II, welke in een gelijk spel (33) eindigde. A. V. V. b dat om 1 uur op het BI. Zwart terrein tegen do BI. Zwart. Junioren speel de, moest in deze hun meordoro erkennen en verloor met 60. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H. R.). Wegens sluiting van het 40-uren gebed is er hedenavond geen gymnastiek. Nu het athlctieksoizoen begint te nade ren, willen wy onze athleten nog eens op wekken, de trainingsavonden te bezoeken, die eiken Donderdagavond gohouden wor den. Een mooiere gelegenheid om de spie ren wat losser te maken, bestaat er niet. Door een 4O-overwinning op de S. J- C. Il-junioren heeft Teijlingon hetzelfde aantal punten bereikt als de Moerburg- junioren. Er zal dus op neutraal teriein uitgemaakt moeten wordon, wie kampioen is. Een aansporing aan de onzen, om zicb al vast voor deze kamp voor te bereiden, door ernstig te gaan trainen, lijkt ons overbodig! LEIDSCHE VOETBALBOND. Dc wedstrijden om den Bonden-beker. De wedstrijden om den Bonden bekor zullen dit jaar zoo goed a's zeker gehou den wordon op het D. W. S.-veld in den Amslcrdumschen Polder. De loting heeft uitgewezen, dat op 11 Mei do Leidsche Voetbalbond speelt tegen den Amsterdaraschen Voetbalbond, terwijl do N. H. V. B. op dien dag uitkomt tegen den Hnarlemschen V. B. Op Zondag 18 Mei vindon de oindwed- strijden plaats. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE MONTE VIDEO. Goruchton omtrent eon uittreden van Uruguay uit de F. I. F. A. Uit Montevideo komen te New York verwurde berichton binnen ointront een eventueel uittreden van Uruguay uit de Fodoration Internationale do Football Association (F. I. F. A.). Men is te Monie- vidoo zeor verontwaardigd, dat misschien geen enkel Europoesch land zal deelnemon aan do in Juli te houden wereldkampioen schappon. Volgens deze berichton zou men do F. I. F. A. verwijten, niet krachtig ge noeg op te treden, zelfs zou men beweren, «lat dit lichaam niet genoog goede «vil tooivL Er zouden in Uruguaysche voc'.bal- kringen voorts stemmen zijn opgegaan om uit de F. I. F. A. te tredon, daar men geen groote voordeelen ziet om nog langer lid te blijven van de F. I. F. A. Dat zou ook voor de andere Zuid-Amorikaansche Sta ten gelden. Ook zou men er toe willen overgaan om die landen, die zich niet voor don termijn van sluiting (eind Maart) heb ben opgegeven voor deelneming, te boycot ten. De andere Zuid-Amerikaansche bon den zouden op deze punten volkomen een lijn trekken met den Uruguayschen Voet balbond. Dit bericht dient met de noodige reser ve to worden aanvaard. Trouwens dit is niet het eerste duistere bericht betreffen de de weraldkampioondiapponl Onderscheiding voor Meitl. Hugo Meisl, de bekende Oostonrijkache voetbalofficial viel een zeldzame onder scheiding ten deel. De Italiaansche regce- ring heeft hem benoemd tot „Cavaüere Ufficiale", een onderscheiding, die slechts zelden aan buitenlanders wordt verleend. HOCKEY DE WEDSTRIJD WEST-DU ITSC HL AND Het Duitsche elftal. De definitieve samenstelling van het West-Duitsche hockey-clftal, dat op 23 Maart a s, op Houtrust in den Haag tegen het B-elftal van Nederland zal spelen is thans bekend. Het ziet er als volgt uit: Doel: Mnlzkorn (Kölner S. C. 90). Achter: Harenberg en Bunge (beiden Bonner T. H. V.). Midden: Kirberg (Marienburger T. H. C.), SchKfer (Etuf Essen) en Schwartz (Düsscldorfer H. C.). Voor: Battenstein (Dihseldorfer H. C.), Sievers (Etuf Essen), Maier (Etuf Essen), Daas (I). S. D. Dusseldorf) en Haramer- schmidt (Düusseldorfer H. C.). Rejervo: von Groothe (Bonner T. H. V.) De internationaal Schmitz uifc Dimel- dorf ie.verhinderd. Het Nederlandsche elftal. Naar wij vernemen is de definitieve sa menstelling van het Nederlandsche Hoe- key-elftal B dat op Zaterdag 22 Maart a.s. op Houtrust in den Haag tegen West- Duitschland zal sne'en als volgt: Doe': Brugse (Amsterdam). Achter (van rechts naar links): Pont (Hilversum) en Toussaint (Deventer). Midden: C. van der Haireri (Hilversum), Leegst ra (Hilversum) en Eilers (Amster dam). Voor: van der Wall Bako (Hilversum), De Geer fH. D. M.). van Voorst van Beest (H. D. M), Buys (H. D. M) en van der Haar (Haagsch Lyceum Club). A's scheidsrechter zal de heer Kleefstra optreden. SCHAKEN De competitie van den Nederlandschen Schaakbond. Gisteravond is in hot Nat. Schaakge bouw to 's-Gravenhape een wedstrijd voor de competitie gesreeld tusschen het eer ste tiental van do Schicdamsche Schaak club en het tweede tiental van hot Loidsch Schaakgenootschap. De uitslag luidt als volgt: Schied. Sch.cl.L. S. G. 1 J. Ponning—J. L. P. Rassers 1/21/2 2 L. M. Smit—Maj. K. Kuyper 10 3 J. J. Th. Penning—D. de Jong 10 4 L. v. d. Toorn—Dr. J. F. Sirks 1—0 6 O. J. NnotebnomG. Schennen 01 6 L. P. v. Hoogdalen—B J. Wittenberg I -'— 7 J. B. VermettonTr. H. N. Kranijois 0—1 8 B. C. J. Krook—W B. Hofman 1—0 9 J. Oliemans—M. J. Dieben 10 10 A. BongcrsL. J. Rutten 01 Totaal 6—4 STADSNIEUWS LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL. Algemeene ledenvergadering. Gistermiddag-te half drie heeft de Yer- oeuiging „De Ambachtsschool" alhier haar algemeene vergadering gehouden in het sclino'gcbouw aan den Haagwog. Do voorzitter, de heer ir. A. M. Touw, hield de gebruikelijke rede, waarin hij een overzicht gaf over het afgeloopen schooljaar, dat reden tot dankbaarheid en bemoediging heeft gegeven. Spr. wijst er verder op, dat het bestuur ook dit jaar weder genoodzaakt was een groot aantal leerlingen, die een voldoend toelatingsexamen hadden afge'egd, moest afwijzen door gebrek aan plaatsing; dit ho'reft vooral de afdeeling metaalbewer king. Sedert, de uitbreiding van do school in 1D°3. aldus vervolgde spr., neemt het aan tal jongelieden, die haar wenschen te be zoeken, telken jare toe. zoodnt een ver grooting van de schoolgebouwen meer en meer een dringende noodzakelijkheid is geworden. Tk wil u al direct deze verzekering ge ven, dnt het bestuur zich wel en ten vnl'e bcust is van de nofxGnke'iikheid. Er ziSn reeds plannen van ui'breiding uitgewerkt, besprekingen zijn gehouden met de heeren Tnspecteur-Oeneraal en Inspecteur van het N. O., waarbij is gebleken, d«t doze hoe ren mede gevoelen de noodzako'iikheid van vergrooting van do school en gunstig daarvoor zijn gestemd. Ik mag hier met groote voldoening nog aan toevoegen, dnt de burgemeester en de wethouder van On derwijs onzer gemeente on het verzoek van het bestuur om medewerking en steun in deze ons nijverheidsonderwijs zoo belang rijke zaak, op de meest welwillende wijze hunne toezegging hebben gegeven. Binnenkort zal een goed cedocuracn- teerd verzoekschrift aan den Minister van Onderwijs, worden uezonden. om goedkeu ring van do uitbreidingsplannen en om wel te wi'len bevordern, dat op de bogrooting van het volgende jaar de noodipe velden zul'en worden uitgetrokken voor dc uit voering. Het bestuur heeft alle hoop. dat op dit verzoek een gunstige beschikking map worden verwacht. Er is bij dit nl'es echter een groote „maar", die ik hier niet mag verdoezelen. De uitbreidinp van de school is gedacht op een aan de school grenzend terrein van de Ned. Spoorwegen, van welk terrein on ze school reeds een gedeelte in huur heeft, waarop eenigc leslokalen, met toestemming van den toenmaligen Minister, zijn ge bouwd. (1916). Sedert zijn de toestanden veranderd. Het zoo sterk toegenomen snelverkeer met zijn eischen van verharding van wegen, vergrooting van spooremplacementen, kan tot het gevolg hebben, en in dien zin zijn reeds geruchten door het bestuur verno men, dat de aan de school grenzende ter reinen, toebehoorende aan de Ned. Spoor wegen, niet meer verhuurd zullen worden, in verband met een voorgenomen uitbrei ding van het spoorwegemplacement aldaar Mocht dit werkelijk zoo zijn, dan ziet het er voor onze voorgenomen uitbreiding niet gunstig uit, tenzij het nader te plegen on derling overleg er toe mocht leiden, dat oen botsing tusschen de belangen van ons nijverheidsonderwijs on die van de Ned. Spoorwegen wordt vermeden; dit zal de naaste toekomst ons moeten leeren. Nu zult u vragen, indien dc onderhan delingen nu eens nief tot een gunstig re sultaat leiden, wat dan? Dan zullen wij ons voorloopig mot den ouden toestand moeten tevreden stellen, het zal echter de activiteit van het bestuur en de directie prikkelen om nieuwe plannen uit te wer ken tot een andere uitbreidinp, desnoods geheclo vernieuwing vnn de school, het geen voor wat het oude gedeelte van de school betreft, zeker geen weelde zou zijn. De toestand, zooals die nu is, mag niet worden bestendigd. Het voor onze M-at- schappij zoo zeer nuttice niive'-heids^nder- wijs, moet zich overal, maar zeer zeker in onze stad Leiden, goed kunnen ontwikke len. Het daarvoor besteede geld acht ik een goed beleed kapitaal. Voor den nieuwen cursus 19291930 werden 171 leerlingen inpeschreven. Hier van werden er 127 in het eerste leerjaar geo'aatst. waaronder zij, die na reeds vroeger roet gunstigen uitslag afgelegd toe'atingsexamen, thans konden worden geplaatst en zij, die het eerste leerjaar rv eens moesten herhalen. De nieuwe leerlin gen zijn verdeeld als volgt:' 27 voor tim meren, 90 voor metaalbewerken, 5 voor meubelmaken, 5 voor schilderen. De cursus is begonnen met in totaal 331 leerlingen en wel: 93 voor timmeren, 184 voor metaa'bewerking, 27 voor electro- technick-instrumentmaken, 10 voor do ma- chinistcn-rHeeling, 11 voor meubelmaken, 16 voor schilderen. Spr. ncemde vervolgens de namen der leerlingen, die na het met goed gevo'? -f- gelegd eindexamen, de school met het !i- ploma gaan verlaten en daarna van hen, die tot een hoogere kla99e zijn bevorderd: Leer'ingen die de school met diploma verlaien: Timmeren: J. Alphenaar, J. A. As- sié, J. M. Borst, H. L J. van Dillen. J. L. M. Dime, L. H. Erke'ens, H. N. Gijsmun. W. Ha adel bach, vom Hofe, A. Ph. J. Tngwersen, J. W. de Jong, J. Jongeleen, M. Lindenbergh, A. G. van Leeuwen, F. v. d. Nat, D. Nell, A. Otgaar, H. H. Pape, P. C. Plooy, B. P. M. Bcsdorft'. J. J. Schrama, H. Snip, Th. J. Stol, J. Vallentgoed, A. P. it ei O dr Vogel, M O de Ogel, W. F. W-kka en J. P. Zwanenburg. Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. Meubelmaken: J. P. Hnopteijling, F. J. v. d. Moolen, J. W. C. A. Muijs en J. J. Rietbrcek. Schilderen: C. J. Batelaan, P. van Beek, H van Groenineen. H. J. Ouwer- kerk, K. Sloot en W G. Ziegelaar. Metaalbewerken: A. van Assen, J. Basie. D J. Binnendijk. A. Blankespoor, N. H. Breedeveld, E. J. Coster, A. Crama, E. C. van Duuren, J. van Dijk. J. Eigeman, O. Ci. J Fleur. H. den Heed, v. d. Hoek, H. C. Holtz, M. K. Hommes, P. Keereweer H. H. Ke ijzer, J. Klein F. Lindenbergh, K. Kwes'ro. C. v. d. Lelie. F. A. P. Mooy, A. C. J Mulder. C. J. van Ocrle, A. Riein Vis. H. K. W. Schneider, D. A. Sier-g. P. Smittenaar, A. Spierenburg. S. C. Sulzle, B. B Teske. J. P. Teijn. J. M. Verbeek, H. Voylbrief. H. van Weeren, G. Werkhoven, R. v. d. Zeeuw en P. Zwaan. Ann 3 leorlincen kon het diploma niot worden uitgereikt. Overgangs-examens 1930. Timmeren: Bevorderd van de 2o naar de 3e klasse: H. van Ammcrs, W. v. d. Bijl, P. J. de Groot, J. H. Hoogeveen, C. de Jen. M. P. Kikker!, X. J. J. v. d. Kleij, J. G. Meerburg, A Moerkerk, C. H. Parle vliet, G. Paulini, S. Raniak, J. Rogeor, A. v. Riet, P. v. d. Sterre, J. D. B. Stiiger, C'. v. d. Velden, C. Verloop, H. v. Vliet, W. Vooijs en A van Wilsum. Voorwaardelijk: G. Junssen en W. J. Piket. Van de le naar de tweede klasse: J. L. Ammerlaan, L. L. Blok, C. deBoer, A. Boot, O. Dnntuma, P. II. Eling, C. Hak, R. de Heer, F. J. van Hove, H. J. Koij, A. Klinkenberg. P. A. de Lange. O. van Leeu wen, H. D. Mast, A. Parlevliet, H. M. van Schaik, J. Schouten. C. W. Verhoorn, P. J. v. d. Waals en K. ZijNn.t. Voorwaardelijk: J. G. van Dorth en H. P. Ileriqg. Niet bovordord 1 leerling. Meubelmaken bevorderd van do ?e naar de 3de klasse: A. J. van Gangelen en J. de Vos. Van de le naar de ?e klasse: J. Filemon H. B. Pij'ers, A. van Rossen, P. Simonis en L. Spek. Voonvaardelijk: B. den Oudsten. Schilderen bevorderd van de 2e naar de 3e kla.s-e: A. P. van Beck, J. J. de l'Eoluse, J. J. Maicelis en B. W. J. Oor schot. Van de le naar de ?e klasse: P. Admi raal, 8. J. de Jong en W. Paalvast. Niet bevorderd 2 leerlingen. Metaalbewerken bevorderd van de 2e naar de 3e klasje: A. Alt, M. v. d. Berg, A. P. Blok. J. H. Blóte, H. J. de Boer D. J. Boon, J. Ciere, F. v. cl. Eerden, H. Haantjes, J. W. Hillebrand, M. Th. Hoogo- veen, J. Hoope, J. Huisman, A. M. van In- gen Schenau, J. van der Kraan. M. J. v. d. Krogt, L. La bord us, P. G. Laterveer, H. v. Leeuwen, C. X. J. Lemmers, G. K. L. van Marsbergen, W. D. Ooatenbruggen, J. Oudshoorn, C. Ph. Rozier, B. G. G. Schnei ders, J. Schoenmaker, H. J. Schuurman, F. L. J. 8oupart, C. D. L. v. d. Togt, V»'. Vallentgoed, A. Verkuijlen, B. L. A. de Vrind. P. J. v. d. Waals, J. A. Wakka. H. Wassink, C. B. van Wijk en M. v. Zeijl. Voorwaardelijk: G. S. de Knegt, A. J. v. Leeuwen en C. M. Spaan. Niet bevorderd 1 leerling, van de le naar de tweede klasse: M. J. v. Beijeren Bergen en Henegou wen, J. Bloem, G. Boot, H. A. Couvée, J. v. Ees, A. v. Gent, C. de Graaf, H. v. Hoe velaken, J. Hollemans, T. de Jong, H. v. Leeuwen, C. Lekkerkerker, H. R. A. Na- ter, H. Olivier, P. J. Otto, E. W. P. Pas- sier, J. Piket, J. Selier, J. v. d. Wal, A. J. Westgeest, C. Wille, W. Zaalberg, A. G. Th. Zonneveld, W. Batelaan, G. A Brandt, G. Th. Breuring, J. G. Broers, W. Dijk- drenth, C. G. H. Engelsman, J. Fakkel, D. Groenendijk, W. H. v. d. Heide, M. J. v. Houten, J. J. Kottenis, L. Klinkhamer, H. C. Meijer, G. Par'eviiet, J. v. d. I'las, A. Plezier, W. v. d. Reijden, Th B. Wal- beehm, T. Werkhoven, P. Westmaas, C. B. v. Ark, F. A. Bakker, W. H N. Bukk-r, J. Fakkel, H. de Geus G. J. M Goslinga, C. A. Hollebrandse, B. v. d. Klaauw, H Lamme. J. G. v. Leeuwen, H. v. Manen, J. C. Milikan, L. E. J. Moeliker, J. J. Planje, S. P. Robbers, A. Spruit, H. M. Swaak. H. Valk. G. v. d. Vis, R. v. Vree- dcndaal, D. J. Vijlbrief, W. I. v. Wijk, F. H. Wijsman en A. v. d. Zeeuw. voorwaardelijk: H. v. Dokkum, A. Klein- jan, J. Wijbenga en J. M. Wijsman, niet bevorderd 12 leerlingen. Electrotechnie k—i n s t r u- mentmaken: bevorderd van de 2e □aar de 3e klasse: H. W. B. Bakker, J. Brouwer, J. M. Brosse, H. M. v. Dijk, J Th. K. Erke'ens, S. Haantjes, Th. J. Hcfstra, P. v. Houten, C. J. Kampinga, A. Knotsenburg, N. La- man, H. J. v. Leeuwen, J. J. v. Leef, J. Meiman, J. Mugge, A. P. de Nie, F. C. D. Popken, P. C. Prins, J. Rhijnsburger, J. C. v. Sisseren, H. J. Sloos, L. M. Speet, I. v. d. Staal, A. Straver, H. D. v. Veen, A. van de Visch en A. C. Vrolijk, voorwaarde'ijk: L. v. Duuren. niet bevorderd: 1 leerling. Aan een 12-tal leerlingen van de Vak avondschool kan een diploma worden uit gereikt: Vakavondschool. Onderstaande leerlingen ontvingen een diploma: C. Blok, Leiden, J. H. Griffioen, Oegst- gcest, K. Imthorn, Noordwijk-Binnen, W. J. Kapel, idem, A. Momberg, Leiden, A. Smit, idem, 0'. v. Scesl, Hazerswoude, W. v. Steijn, Leiden, J. P. Zweistra, idem, al len voor bouwkundig teekenen; P. Schip pers, Oegstgeest, J. W. Snel, Leiden, voor hout- en marmerschilderen; P. v. Heusden, Leiden, voor stcffeeren en beddenmaken. Spr. wenschte de leerlingen, die het di ploma hadden verworven, hierna geluk en hoopte, dat de aan de school vergaarde kennis voor allen moge zijn een krachtige steun voor hun verdere ontwikke:ing. Ook de ouders en voogden wenschte snr. geluk met het welslagen van hun zoon of pupil. Spr. richte zfch verder tot den heer Kuijntjes, directeur der school. Het afge loopen jaar, aldus spr., getuigt «veer van uw groote toewijding tot uw taak, die gij met bekwaamheid en voortvareiwR-eid ver vult. Steeds meer en meer wordt beves tigd, dat het bestuur ge'ukkig is geweest in de keuze van u tot directeur. Het is geen gemakke'bke taak, vooral als men staat voor het feit, om in een beperkte ruimte zooveel moge'ijk leerlingen te moe ten plaatsen, zonder al te veel schade aan het onderwiis. Binnen de grenzen van het mogelijke hebt gij gedaan wat gedaan kon worden; hiermede heeft het bestuur ook uw organisatievermogen op gunstiee wijze leeren kennen. Ook voor u hoop ik van harte, dat de tijd zal aanbfeken, waarop aan die moeilijkheden een einde komt en een ruim schoolgebouw u gelegenheid biedt aan de ve'e verzoeken om plaatsig op de school te voldoen. Ook de heeren leeraren aan onze school, die op zeer te waardeeren wijze hun on derwijs geven en daardoor zoo be'angrijk bijdragen tot den grooten roep. die van onze school uitgaat, betuig ik den dank van het bestuur, daarbij voegende den wensch, dat bij voortduring op uwe mede werking zal mogen worden gerekend. Hiorna verkreeg de directeur der school het woord, die het volgende sprak: Zeer gevoelig voor de woorden tot mij en onze leeraren gesproken, zeg ik u hier voor dank en ik spreek hier zeker namens hel geheele personeel, als ik zeg, dat wij zuilen trachten op den ingeslagen weg voort to gaan en den wensch uitspreek, dat de Leidsche Ambachtsschool moge bloeien tot in lengte van dagen. Jongens, die onze school nu met een di ploma gaan verlaten: van harte gefelici teerd met dit succes. Jelui hebt het onder wijs op onze school zoodanig gevolgd, dat je het einddiph ma kon worden uitgereikt. Jelui hebt flink gewerkt en hier veel geleerd, maar bedenk, dat hier slechts een grond is ge'cgd voor het door je'ui gekozen vak. Je bent er nu nog lang niet, je moet nog leeren jc aan te passen aan de prak tijk. Zelfstandigheid en routine zijn nog onvoldoende en dit ia de reden, dat jelui in den eersten tijd voor de praktijk nog niet zoo heel veel waard zijt. Waar je ook to werk zult worden ge&te'd, kijkt daar goed uit, wcest voorkomend en kijkt niet direct naar zoo groot mogelijke verdien ste, maar ^verkt, doet je best en toont, dat je wat geleerd hebt. Gelukkig willen de fabrieken en patroons voor hun werkplaat sen thans graag de Ambachtsschooljongens hebben, vooral voor de metaalbewerkers blijkt ook dit jaar weer, dat wij aan alle LEIDEN. De arond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Maart a.s. waarge nomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 504. aanvragen van werkgevers bij lange niet kunnen voldoen. Ik heb zooeven reeds gezegd, dat jelui nog lang niet volleerd zijt en ik raad je daarom aan de eerste jaren winteravond- scholen te bezoeken, want voor jelui geldt al6 altijd: „Kennis is Macht". En nu jongens, nu gaan jelui de wereld in, vergeet je oude school niet en klopt gerust bij ons aan, als wij je nog met een of anderen raad zouden kunnen dienen. Vervolgens sprak de leerling A. C. J. Mulder: 't ls voorwaar geen kleinigheid, maar toch een buitengewoon vereerende taak, die mij als jongeman is opgedragen, om u, hooggeacht bestuur, zeer geachte heer di recteur en hoeren leeraren den grooten dank van alle leerlingen, die zoo aan stonds de Leidsche Ambachtsschool met het begeerenswaardige diploma zullen ver laten, over te brengen. Een diploma, dat gelukkig geen eenvou dig stuk papier meer beteekent, doch dat naar de ervaring leerde, thans vele deuren van industrieele ondernemingen voor ons opent en ons in de gelegenheid stelt, den eersten stap in het maatschappelijk leven te zetten, wel gewapend met de hier ver worven degelijke kennis. Een bewijs hoe gunstig het diploma van de Leidsche Ambachtsschool staat aange schreven is wel, dat dit ons tevens de ge legenheid opent tot bet toelatingsexamen aan de hoogere onderwijsinrichtingen, waaraan meerderen van ons hun studies hopen voort te zetten. Om uiting te kunen geven aan onze ge voelens van dankbaarheid, meenden wij dit te mogen doen met het overhandigen van een k ein blijk van erkentelijkheid aan onzen directeur. Zij het dan ook, dat het blijk van onze waardeering in den huidigen vorm niet lang zal kunnen voortbestaan, daar hopen en vertrouwen wij toch, dat het ge nieten daarvan, u nog lang zal doen terug denken aan andere vruchten, de vruchten namelijk, die naar wij allen ons stellig voornemen, uw en der leeraren leiding en onderwijs zullen dragen in onzen verderen arbeid. (Den directeur werd een prachtige fruitmand aangeboden). Tenslotte moet ik u nogmaals, ook na mens mijn medeleerlingen, de verzekering geven, dat de Leidsche Ambachtsschool en de hartelijke verstandhouding met de leer aren, onder de eminente leiding van onzen directeur, steeds in dankbare herinnering bij ons zal blijven voortleven, als een schoon fundament, waarop wij onze toe komst mochten bouwen. Ten slotte vroeg de voorzitter nog even de aandacht voor enkele modedeelingen be trefiende de school. De collectio leermiddelen, reeds in het vorige jaarverslag vei meld, mochten wij behouden. Deze collectie werd verder uit gebreid met een compressorloozen Diesel motor, door de Deutz Motorenrabiiek, kan toor Rotterdam, ons welwillend in bruik leen afgestaan. Onzen hart el ijken dank aan allen, die hebben bijgedragen tot de bevordering van het technisch onderwijs aan onze schooi. Ook dit jaar werden door de leerlingen ondei leiding van de leeraren, diverse excursies gemaakt naar bouwwerken, fa brieken en scheepswerven. Het practische nut dezer excursies be hoef ik hier wel niet nader uiteen te zet ten. ik wil hiermede, geachte toehoorders, mijn verslag eindigen, ik dank u mede uit naam van het bestuur, voor uwe be langstelling. Er bestaat thans voor u ge lcgenheid de school te bezichtigen, als mede dc werkstukken, djor de leerlingen vervaardigd. Het bestuur verzoekt u, uwe belancsteding ook a&arhoen te willen uit strekken. Ai vorens hiertoe wordt overgegaan, vroeg de heer J. Plooy uit Rijnsburg, var der van een thans gediplomeerden leer ling, hot woord. De heer J. Plooy, hoofd der Juliana school te Rijnsburg, richtte zich als tolk van de ouders der leerlingen tot het be stuur, den directeur, de leeraren en de ge diplomeerden der Ambachtsschool. Hij bracht het bestuur wannen dank voor al de liefde en zorg, waarmee het de school heeft omringd. Die school maakt zulk een mooien, natuurlijken groei door, dat zij uil haar vel wil gaan springen. Het leven perst en dringt naar alle zijden en wij ruimte. Mocht de school te lang in haar ontwikkeling belemmerd worde.1, dan zou er gevaar beslaan, dat het be stuur zelf, maar dan anders, uit ziju vel zou springenMaar dit !aulMe zal, daak zij de activiteit van het bestuur en de me dewerking der autoriteiten wel niet ge beuren. Hulde ook aan den directeur! De heer Kuijntjes is „een man van groote besogn«>, memorie ende directie F' Hij leve lang! Met zijn uitnemenden staf van leeraren voert hij de Leidsche Ambachtsschool steeds dichter bij het ideaal. De ouders zijn voor een groot deel !ce- ken, maar zij voelen het aan en bovron het uitspreken door erkende deskundigen, dat het onderwijs en de leiding op dere Am bachtsschool op zeer hoog peil si aan «n scbi. terend voldcen aan de eischen van den nieuwen, modernen tijd. De Ambachts school is een geluk voor Leiden en Omstre ken. Spreker hoopt, dat de gediplomeerde leerlingen onder Gcds zegen eon r«jke toe komst in de veelkleurige maatschappij tc gemot-1 mogen gaan en dat zij overal waar zq rullen heentrekken in de «vereid. goeden naam van de Leidsche Xm'iarnr»- school hoog zullen houden. Want deze school heeft een naam, die klinkt als een klok.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2