f 21ste Jaargang DINSDAG 18 MAART 1930 No. 6436 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND RECHTZAKEN 5)e 0ou4ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aaogeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50 DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK Na het gebied van Montauban geteisterd te hebben, heeft de overstrooming in Frankrijk zich verplaatst naar de streken van Bordeaux. Hierboven: Fransche troepen, die te hulp geroepen zijn, werpen een dam van zandzakken op, om een der electriciteitsfabrieken bij Bordeaux te beschermen Dit nummer bestaat uit twee bladen DUITSCHLAND DUITSCHLAND HERDENKT ZIJN GESNEUVELDEN. In geheel Duitschland zijn Zondag de dooden van den wereldoorlog herdacht. Te Berlijn werd een officieele plechtig heid gehouden in de groote zaal van den rijksdag. In de groote loge van de met rouwfloers gedrapeerde zaal heb ben Hindenburg en Severing plaatsge nomen, terwijl verder de ministers Dietrich, Groener, Wissel en Wirth de vice-presidenten van den rijksdag Esser en von Kardorff, generaal Heye, admi raal dr. Raeder en staatssecretaris dr. Weissner aanwezig waren. Nadat het orkest „Aases Tod" van Grieg had gespeeld, voerde Geheimrat prof. Kahl, het woord. Hij wees op den verdienstelijken arbeid van den Volks- bund für deutsche Kriegsgraberfiirsor- ge, die waakt voor het onderhoud van de Duitsche graven in den vreemde. Dé Duitsche slachtoffers van den grooten oorlog rusten in niet minder dan 38 verschillende landen. Voor den rijksdag stond een eeie- compagnie van de rijksweerbaarheid opgesteld, die na afloop van de plech tigheid in het parlement door den rijks- president werd geïnspecteerd, terwijl ook met rouwfloers getooide vliegtui gen om het rijksdagplein cirkelden. SPANJE. PRIMO DE RIVERA'S OVERLIJDEN. De overbrenging van zijn lijk. Zondagavond, na de balseming, heeft men Primo de Rivera's lijk gehuld in het ruwe kleed van den Carmel, waarvan Primo tertiaris was. Met san dalen geschoeid, de kap over het houtd getrokken, rustte het stoffelijk over schot op een veldbed. De vingers hiel den een rozenkrans vast. Twee liefde zusters waakten bij het lijk. Dat alles overeenkomstig het vrome gebruik van den vaderlandschen bodem, die zijn lichaam weldra zal ontvangen. Slechts enkele personen werden be halve de kinderen toegelaten. Zoo de markiezin de Arguillez, die een doch ter is van den schrijver Blasco Ibanez, de hertogin van Alba, Nina Castella- nos, die eenige jaren geleden een tijd lang met generaal Primo de Rivera verloofd is geweest, en de heer Calvos Otello, die eenige jaren minister van fi nanciën is geweest in het ministerie van de dictatuur. Om negen uur gistermorgen werd in de kamer van den generaal de Mis ge lezen. De kinderen van Primo de Rive ra, de hertog van Alva, de Spaansche gezant en enkele vrienden waren daar bij aanwezig. In den middag werd bet lijk in de kist gelegd en in een lijkauto naar de Gare d'Austerlitz gebracht. Aan het station werd militaire eer bewezen door een detachement van het Parijsche garnizoen De president der Fransche republiek, evenals de pre mier en andere leden der regeering lieten zich vertegenwoordigen. Aanwe zig waren maarschalk Pétain, vele le den van het corps diplomatique en van de Spaansche kolonie te Parijs. De lijkkist werd geplaatst in een spe- cialen wagon, die gekoppeld werd aan den sneltrein naar Madrid. De kinde ren van den generaal en zijn vriend dr. Bandelac de Pariente vertrokken met denzelfden trein, waarna generaal San- jurjo zich te Bordeaux bij hen zal voe gen. Op voorstel der regeering heeft Ko ning Alfous een decreet uitgevaardigd, waarbij deD overledene de hoogste mi Titaire eerbewijzen worden toegekend Primo zal waarschijnlijk worden bij gezet in zijn geboortestad Jerez. RUSLAND DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND Op de zoo uist beëindigde h-jeen- komst van de bulgaarsch-Orthodcxe bisschoppen te Sofia, onder voorzitter schap van den Metropoliet van Bulga rije, den .archimandriet Stephanos ge houden, waarbij journalisten, school- autoriteiten en anderen aanwe/g wa len, hield de Russisch-Or thoJoxe ois- schop Seraphim een toespraak, u;t naam van de vervolgde Russische Kerk, waarin hij een relaas gaf van den treurigen toestand van de Kerk in zijn land onder het Sovjet-regime De cor respondent van de Daily Telegraph seinde er een uittreksel van aan zijn blad. Bisschop Seraphim las een lange lijst voor van namen van waardigheidsbe- kleeders in de Russische Orthodoxe Kerk, die op de gruwelijkste wijze ge marteld zijn geworden door de Bolsie- wistische overheid, of tenminste rrct haar toelating. Ziehier de lijst dier martelaren. De Metropoliet Benjamin, vermoord doordat hij vastgebonden was op een der paddelwielen van een rivierstoom boot. Archimandriet Andronik, die levend verbrand werd. Bisschop Ravelski, werd vastgebon den aan een paal en daarna overgoUn met ijskoud water totdat hij inderdaad een standbeeld van ijs geworden war, waarop de beulen zijn lichaam met ko- gels hebben doorboord. Bisschop Isidor, welken men een I paal door het lichaam gestoken heeft en Bisschop Amvony, die aan den staart j van een paard werd vastgebonden en zoodoende gruwzaam ter dood ge sleept. De lijst, waarvan bisschop Seraphim de juistheid waarborgt, gaf eveneeus meerdere details van het martelaar schap van vijftien archimandrieten. Honderden van de lagere geestelijk heid, popes en godsdienstleeraars, cr duizenden geloovi^en werden in die districten (van Wit-Rusland?) gedu rende de laatste weken door de Bolsje wisten gemarteld, aldus bisschop Sera phim. De vergaderde bisschoppen hebben een resolutie aangenomen waarbij zij de groote Mogendheden smeeken, een einde aan de Kerkvervolging te ma ken. POLEN De regeering afgetreden. Nadat aanvankelijk gemeld was, dat de Poolsche president de ontslag-aan vrage van het kabinet-Bartie niet had aanvaard, wordt thans medegedeeld, dat dit ontslag wel is aangekomen. BRITSCH-INDIE DE ACTIE VAN GHANDI. De Mohammedanen tegen Gandhi. De Britsch-Indische regeering heelt blijkbaar besloten, niet tot de arresta tie van Ghandi over te gaan. zoolang hii geen andere wetsovertredingen be gaat dan het aansporen tot burgerlijke ongehoorzaamheid. Ecnerzijds wekt dit ontstemming in Indië, omdat velen be vreesd zijn, dat hierdoor de invloed van Gandhi op de bevolking zal toenemen, want het volk zal hierin een bewijs van vrees der regeering zien, vooral omdat Patel, Gandhi's vervanger, wel gearresteerd is wegens het voeren van propaganda voor burgerlijke ongehoor zaamheid. Anderzijds verwachten ve len, dat, wanneer de regeering Gandhi ongemoeid laat, zijn tocht en zijn cam pagne vanzelf zullen verloopen en be lachelijk zullen worden. Te New-Delhi vond een bespreking plaats van de voornaamste organisaties der Indische Mohammedanen, waaraan ock verschillende radica'e leiders, die Grandhi vroeger gesteund hebben deel namen Diens houding werd afgekeurd. Men verlangt van hem, dat hij zijn be weging uitstelt totdat de Engelsch-Indi- sche Conferentie -te Londen heeft plaats gehad. De Mohammedaansd'e beweging zou zelfs bereid zijn de strengste maatregelen der regeering tegen Gandhi's actie te steunen. CHINA Begint het weer? Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat Jen Sji-Sjan en Feng Jos-Sjiang toebe reidselen treffen voor 't doen van een gemeenschappelijken aanval op de rc- gceringstroepen langs de spoorlijnen Peking-Hangkau en Tientsin-Poekan Hij ontkende, dat de regcering een aan val zou voorbereiden op Tientsin cn Peking en verklaarde, dat, wanneer de opstandelingen tot den aanval over gaan, de regeeringstroepen zullen te rugtrekken cn een verdedigende hou ding zullen blijven aannemen om te bewijzen, dat de regeering den vrede wenscht. Koninklijke Besluiten. Notariaat, Bij Kon. Besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement 's Hertogen bcseh, ter stuulplaals do gemeente Schayk A. J. A. Schcllekens, candidant-notaris tc Berghem. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aan N. A. Berkhout eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Brouwershaven. Autozegening op 30 Maart a.s. Van alle tijden stroomen thans aan vragen toe, too berioht ons het secreta riaat, om formulieren voor de autozege ning van 30 Maart a.s, georganiseerd door de Ned. R. K. Handelsreizigersver. „St.- Christoffcl". De vorige week kwam de geestdrift, waarmede deto gebeurtenis wordt be groet, wel zeer sterk tot uiting, door de vele bijvalsbetuigingen, welke vooral van buiten Amsterdam, tot telfs uit Dordrecht en Rotterdam, het secretariaat bereikten. Een heel bijzondere actie is blijkbaar ontplooid in de bollenstreek, waar èón der adhaedsicbetuigcrs, de heer W. H. do Boer, Wilhclminaplcin 1, Heemstede, schreef, in zijn omgeving groote projragan da te maken bij de R. K. automobilisten cn verwaohtto, dat uit de bollenstreek een file van voertuigen naar de hoofdstad op zou trekken. De formulieren voor de uutozogening worden volgende week door het secreta riaat verzonden. Aanvragen «unnen als nog worden gericht tot den heer C. Blijs, 8c Jan v. d. Heijdenstraat 31 II. Amster dam, Zuid. Russisch graan. Het besluit van het Centraal Bureau van het Ned. Landbouw-Comit<S do cen trale der boeren inkoopcoöperaties, om uil ethische overwegingen niet, langer zijn be middeling te verleencn bij het verhande len van produel cn uit Rusland, heeft, zoo meldt het „Hbld.", blijkens een telegram uit Moskou tot gevolg gehad, dat de Sov jet regcering „met het oog op den boycot door dc NcJerlandscho boeren" besloten heeft 14.000 ton Russisch graan, onderweg naar Rotterdam en Amsterdam door te zenden naar Engelsche havens. Zij is nu voornemens te trachten, in totaal onge veer 30.000 ton graan in Engeland te ver- koopen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hot stoffelijk overschot van Primo de Rivera wordt naar Spanje overgebracht. Martelingen van priesters in Rusland. BINNENLAND. Zes personen gearresteerd In verband met de gestie van de maatschappij „Beider Be'ang" te 's-Gravenhage. (Gem. Berichten 2de blad). Een Nederlandsch hoogleeraar aan de universiteit te Lincoln. De 2c secretaris van de Nad. Kamer van Koophandel te New York, dr. W. van Hoyen, is met ingang van Juli 1030 be noemd tot professor aan do Universiteit van Nebraska te Lincoln, Nebraska. Dcic universiteit is een der belangrijkste in het MHdcn Wesien en telt moer dan tiendui zend studenten. Na een ruim vierjarige studie aan de univcrsiieit tc Utrecht werd de heer Van Roycn in 192H benoemd tot Research Fel low aan Plark University, Worcester, Ma* sachusctts, waar hij na ecu vordero studie van twee jaren promoveerde. Sedert Oc tober 1928 is de heer van Roycn als tweede secretaris ann de Kamer te New-York ver bonden geweest. „Tel." Het dreigend conflict bij de meubelmakers. De rijksbemiddelaar mr. B. do Vries Czn. beeft schriftc'ijk vTapen goricht Aan partijen, die betrokken zijn bij het dpi gond conflict in het mcuhclmakorsbedrijf te Amsterdam cn Den Haag. De moord te Amstelveen. Hot Amsterdamsch Gerechtshof deed he den uitspraak in de zaak van den 33-jari gen J. P. Douma cn don 34 jarigen D. v. Pietersom, die in hoogcr beroep luidden i erecht gestaan wegens moord op de Oö-ja- rigc vrouw Johanna Wesscling gepleegd in de vroegen ochtend van 18 Mei 1029 in de woning van den landbouwer J. Hoogr- veen onder de gemeente Amstelveen, wel ke moord gevolgd was door diefstal van en gouden horloge en eenig geld. Op 21 N'ov. werden de beid» verdachten door do Amsterdamsche rechtbank ter zake van moord en diefstal veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Het Hof heeft dit vonnis conform den eisch van den advo caat-generaal bevestigd. Het Hof overwoog onder meer, dnt van eenig berouw van dc zijde van verdachten nieiti gebleken was. Vervolgens deed hot Hof uitsjirajik in dc zaak tegen de echt genoot en van I). en vu v. 1'. De rechtbank had beide vrouwen veroop deeld tot 4 maanden gevangenisstraf ter /ako van heling van bet door D. en v. P. geslolene. Het Hof vernietigde bet vonni van de rechtbank op formeele gronden rti veroordeelde beide verdachten tot maan den gevangenisstraf. De eisch voor hef Hof was tegen elk 1 jaar.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1