21ste Jaargang DINSDAG 11 MAART 1930 No. 6430 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De wet op de Winkelsluiting BUITENLAND 3)e ÊekióeJie 6ou^a/nT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor lngozcndeu Mededeel ingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogsto 30 woorden, waariu betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50 Niet bepaald een overijld wetsontwerp Dwang leidt hier tot vrijheid en vrijheid tot dwang Door Zondagsrust tot Zondagsheiliging Verleden week Donderdag is de Tweede Kamer begonnen met de openbare behan deling van het ontwerp van wet op de win kelsluiting, welke behandeling ook deze week wordt voortgezet. De Katholieke afgevaardigde mr. v. Hel- lenberg Hubar had ongetwijfeld gelijk, toen hij droogjes opmerkte, dat men kwa lijk kan spreken van een te overhaaste en praemature, voorbarige, indiening van dit weisontwerp. Reeds bijna dertig jaar gele den drong men op een dergelijke we, aan. In 1903 sprak de georganiseerde Midden stand zich op een congres uit vóór een wet telijke regeling van de Winkelsluiling. En thans heeft de tijd de cijfers van dit jaar tal reeds verwisseld en van 03 heeft hij 30 gemaakt, en nog is men bezig mei praten, nog is zoo'n wettelijke regeling niet ge maakt. Gedeeltelijk is deze trage gang van za ken te wijten aan de vele instanties, welke dit wetsontwerp heeft doorloopen, waar door alle middenstandsorganisaties en be langhebbenden de gelegenheid hebben ge had om het ontwerp van alle kant ente be kijken. .,Het ontwerp is" uit-gebalanceerd", verklaarde minister Verschuur. En nog is gezegd, dat het geen rekening houdt met de werkelijkheid Maar de voornaamste reden der vertra ging zal wel te zoeken zijn in het feit, dat verscheidene gemeenien in ons land zich de regeling der winkelsluiting hebben aange trokken en verordeningen op dit punt heb ben gemaakt. Volgens een mededeeling in de Tweede Kamer zijn er momenteel 293 van zulke verordeningen. De kwestie was dus plaatselijk geregeld en geen brandende kwestie meer. Maar langzamerhand kwam men tot het inzicht dat op die manier de winkelslui ting toch zeer onvoldoende was geregeld. De eene plaats dwong de winkelier tot vroegtijdige sluiting, de andere plaats vlak daarnaast liet ze vrij. Gevolg was, dat de „gesloten" winkeliers steen en been klaag den over klanten, die wegliepen. Derhalve bleek toch een rijksregeling gewenscht. De zaak werd urgent, toen het Werktij denbesluit voor winkels op 1 Januari van dit jaar werd ingevoerd, want nu waren de winkeliers aan den eenen kant gedwongen hun personeel naar buis te sturen en aan den anderen kant gedwongen om zelf ach ter de toonbank te gaan staan omwille van de concurrentie. Hieruit blijkt al direct wie het meest ge baat zijn met een Winkelsluitingswet. Niet groote zaken, zooals de Bijenkorf, want zij kunnen een rou'eeringssysleem invoe ren. Ook niet op de eerste plaats de win- ke'iers, die zonder personeel werken, maar vooral die winkeliers, die een klein perso neel houden. Wat wil de wet eigenlijk? Maar voordat wij gaan praten over het nut van de wet, dienen wij eoret weien, wat de wet wil. Het zwaarte punt. van het wetsontwerp ie ge'egen in artikel 2, dat kort en bondig zegt: geen winkel open tusschen 8 uur 's avonds en 5 uur 's morgens (behalve 's Zateraagsj en 's Zondags dicht! Natuurlijk worden er op deze algemeene regel do noodige uitzonderingen toege staan, doch hierover zullen wij later nog wel gelegnheid vinden te schrijven, wanneer de amendementen, die bij eenige dozijnen te gelijk zijn ingediend, goed en wel achter den rug zijn. De wet regelt dns: L de avondsluiting, 2. de Zondagsluiting. Van deze twee onderwerpen is de Zon dagsluiting een voorname spil, waArom zich de warreling der meeningen een 6troomin- gen wentelt, of zooals minister Verschuur het uitdrukte: „de smaak en pit van hei wetsontwerp". Bijna iedere wet is ten slotte een oom- promis tusschen de verschi'ende moenin gen, welke zich uiten in de schakeeringen der politieke partijen. Men beschuldigt een minister wel eens en dat gebeurt o zoo vaak bij sociale maat regelen, zooals ook deze wet er een is dat hij maar raak regelt en geen rekening houdt met de eischen van het practische leven. Van dit wetsontwerp kan men dat al moeilijk zeggen, zooals boven is aangege ven. Maar bovendien mag men niet verge ten, dat niet do minister de wetgever is, maar dat het Parlement dat is (of juister: Kroon eD Parlement, om niet met de Grondwet in botsing te komen). En de de batten in de Tweede Kamer over deze wei zijn wel buitengewoon leerzaam om op te merken, hoe men passen en meten moet on laveeren, om tusschen de Scilla en Charyb dis behouden door tc zeilen. Neem bijv. de Zondagsluiting. Zondagsrust of Zondagsheili ging. De linksche partijen beschouwen den Zondag louter als een rustdag. Vandaar dat de V rijbeidsbonders tegen gedwongen Zon dagsluiting zijn, omdat zij iemand die op dien dag ruston wil best z'n rust gunnen, maar iemand, die niet rusten wil, daartoe niet willen dwingen. Dat er op die manier van de „vrijheid" om te rusten niets tcrechi komt, zien zij niet in. De Vrijzinnig-Demo- era ten en de Socialisten nemen dat stand punt dan ook niet in en zijn met do Katho lieken van oordeel, dat een ongebonden vrijheid practiech geen vrijheid is, omdat de concurrentie nu eenmaal dwingt tot arbeid en dat deze wet juist door het wegnemen van de concurrentie-dwang de vrijheid van rusten waarborgt. Zoo leidt hier dwang tot vrijheid en vrijheid tot dwang. De Protestanten aan de andere zijde «en den Zondag als den dag des Hcoren, als een dag van heiliging. Vandaar dat rust op dien dag geen gunst maar gebod is, voor allen. Zij willen dan ook geen uitzonderingen daarop toestaan. Ook wij Katholieken be schouwen den Zondag als een dag van hei liging, doch houden aan den eenen kant rekening met het woord van Christus zelf: Wie uwer is er, die een schaap, dat op den Sabbath in een put is geraakt, er niet ter stond zal uittrekken? En vervolgens mce- nen wij, dat de Staat door zijn wetgeving niet tot Zondagsheiliging moet dwingen, maar door Zondagsrust te waarborgen, ge legenheid moet geven om dien dag te kun nen heiligen. Zoo zijn er twee uitersten. De eene kant wil absolute vrijheid of wie geen absolute vrijheid wil, wil tenminste zoo royaal mo ge'ijk gelegenheid geven tot uitzondcrin gen op de gedwongen rust en de andere kant wil absolulen dwang voor allen, zonder uitzonderingen. De Katholieken staan in het midden: zooveel mogelijk Zondagsrust (om daardoor te komen tot Zondagshei'iging), maar het leven eischt nu eenmaal uitzonderingen en wij mceten daaraan tegemoet komen. De consequentie van al die meeningaver- ■chillcn is: dat de echte liberalen tegen de wet zijn, omdat zij de z.g. „vrijheid" wegneemt, a dat de Anti Revolutionairen (in meerder heid althans) en de anti papisten (Ling- beek c.s.) ook tegen de wet zijn, maar dezen omdat zij de vrijheid niet in voldoende mate wegneemt, dat de Christelijk Historischen zich zeer gereserveerd toonen, om dezc'fde reden en dat de Katholieken, Vrijz. Democra ten en Socialisten op dit punt practisch tot dezelfde conclusie kemen (ofschoon rede- neerend uit verschillend standpunt) en voorstanders zijn van de wet. Rest nog boer Braat, die tegenstander is, omdat hij een sigaar meet kunnen koopen, wanneer hij dat wil. Zijn betoog in de Tweede Kamer kwam ongeveer neer op variant van een bekend liedje: Wie is daar de dupe van.1 Dat is de kleine man, die geen sigaartje koopen kan Zoo zijn op een enkel onderdeel zy het dan ook een belangrijk onderdeel de meeningen verdeel Met de avondslui ting is het precies eender gesteld, doch hier loopt de scheidingslijn weer iets an ders. Zoo zijn hv. de Christ. Historischen op dit punt weer tegenstanders, omdat zij de gebruiken, vooral op bet platteland wil ]«n ontzien. De een prijst de wet als een noodzakelijk geworden sociale maatregel in het be'ang van den middenstand, de ander uoemt de wet een „moordaanslag op den midden stand." Dat bij zulk een stand van zaken een compromis noodzakelijk is, zal een ieder inzien. De tninister heeft evenwel toege zegd, dat hij in den amendementenstroom het been stijf zon houden, zoodat belang rijke veranderingen thans niet meer te ver wachten zijn. INTERNAT. CONFERENTIES DE TARIEVEN-CONFERENTIE. Nederiandsch en Engelsch verzet De eerste commissie der tnrief-wnpen- stilstandconferentie heeft gistermiddag een vorgadering gehouden voor de alge meene discussies over de Fransehe ontworp- conventie inzake de stabilisecring der ta rieven. Dc discussies hebben vrijwel geheel ge- loopen over het verplicht ingon van Nedor- land en Engeland. Dr. Nederbragt en Sir Sidney Chapman wezen er op, dat men van hun landen een 100 pet. toezegging wenscht om de beschermende rechten niet te verhoogen, terwijl do landen, die hun tariefposten in hande'sverdragen geconso lideerd hebben en dit in een innte hebben gedaan, we'kc uiteenloopt van 10 pet. tot 72 pcU slechts een verplichting tot oen zoodanige percentage op zich zoudon ne- Voor het overige zouden zij vrij blijven, behoudens het verplicht overleg bij een voorgenomen verhoogen en het in acht neiren van een wachttiid van 90 dagen. Intusschen gaven do Nederlnndsehe en de Engelsehe vedelcgeerden toch wel te kennen, dat zij niet ongenegen zonden ge weest zijn aan hun regeeringen do goed keuring van het Fransehe voorstel in over weging te geven, indien niet een antwoord van Flandin op een vraag van voorzitter Colijn omtrent dc beteekenis van art. 9 van de ontwerp-conventie, hem pijnlijk ver rast had. F'andin had namelijk op een vraag van Colijn over de betert nis van het hij arti- ke' 9 den partijen toegestane recht, om ondanks do conventie een tweezëdig han delsverdrag met gemeenschappelijk goed vinden te weigeren geantwoord, dat dit recht ook overliet de bevoegdheid, om bij we^erzijdsrh goedvinden ook eenige tarief posten te verhoeven. Dr. Nederbragt en de F.nee'sehe gedele geerde wezen er on, d«t d°ardoor de wer king van den meest-begunstigingsnlansule en de befeekems van de ve-ceniring van de handelsverdragen belangrijk werd ver nederd. Het offer, dat then* van Engelmd en Nederland in vergelijking met het offer der andere landen gevorderd wordt, wordt dus nog grooter. dan zij vóór do vergade rin" ree's meenden. Dr. Nederbragt verklaarde onder deze oms'andigheden, dat de Nederlandsriie delegatie zieh vo'komcn vriiheid van be slissing inzake het geheele Fransehe voor stel meest voorbehouden. De Engelsehe gedelegeerden legde een dergelijke verklaring af, of artikel 9 moet zóó gewiïz.igd worden, dat het bij weder- zijdsch goedvinden geen tariefsverhoogin- gen mogelijk zijn, of het gevraagde offer van Engeland en Nederland moet beperkt worden. Flandin bleek erg uit zijn humeur, nu do delegaties niet met beide bandon het Fransehe voorstel aannamen. Hij toonde heel weinig verlangen om maar eenigazina aan de toch zoo gerecht vaardigde wenschen van Engeland on Ne derland tegemoet te komen. Zijn opmer king, dat Engeland cn Nederland zich toch niet beklagen konden, waar de conventie hun toch alle vrijheid liet om hun geliefd vrijhandelstelse) te handhaven, zoodat van een zwaar offer geen sprake is, maakte een belachelijkon indruk. „Msb." DE INTERN. WAPENHANDEL. Een optimistisch Engelsch voorstel. Do Engelscho rcgcering heeft aan het volkenbondssecretariaat medegedeeld, dat Henderson in do eerstvolgende raadszit ting in Mei, do bijeenroeping van een nieu- wo volkenbondsconferentie inzake het toe zicht op den inlernationalou wapenhandel zal voorstellen, opdat de onderteekeoaars dier conventie gemeenschappelijk overleg plegen over dc beste methode om een spoedig in werking treden der volkonbonds conferentie inzake het toezicht op den in ternationalen wapenhandel van 17 Juni 1926 te verzekeren. Op verzoek van Henderson is dit punt op do agenda der raadszitting van Mei ge plaatst. Op het Volkenbondssecretariaat begrijpt men niets van dit verzoek. De conventie is slechts door 7 staten geratificeerd, nl. door China, Egypte, Frankrijk, Liberia, Nederland, Polen en Venezuela, Men weet op het volkenbondsseereta- riaat volstrekt niet, wnlke lichten de En gelsehe regeering in Mei hoopt te kunnen ontsteken om deze geheele zaak voor- waai ts te brengen. BELGIE EEN ERNSTIG INCIDENT. Ds begrafenis der mijnramp slachtoffers te Marcinelle. Gisteren vond te Marcinelle bij Charle roi de begrafenis plaats van do slachtof fers van de mijngusontploffing, die zich daar deze degen heeft voorgedaan. Behalve twee Hollanders, was onder de dooden een Italiaan, waarom de Italiaan- sche consul aanwezig was bij den I" Voor de kerk, waar deze gehouden werd, had zich een groote menigte opge steld om den dooden do laatste eer te be wijzen. Plotseling snelde oen Italiaan toe op do griep, waaronder do Italiaanscho consul zich bevond, en maakte zich moestor van de vlag, die de afdceling Chatlcroi van de veteeniging van Italiaansche oud-strijders met zich voerde. Hoewel dadelijk oen twintigtal aanwe zigen probeerde den man te grijpen, slaag- do deze er in te ontkomen, waarop de con sul eenige gendarmes in zijn auto nam om den vluchte ing te achterhalen. Deze achtervolging leverde echter geen resultaat op. Een in alle richtingen ingfr- Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nederlandsch en Engelsch verzet tegen het Fransehe voorstel op de Geneefsche tarieven-conferentie. Bij een spoorwegongeluk in Brazilië rijn 30 dooden te betreuren. (BttitenL BtHtt ten, 9de blad). Groote bioscoopbrand in Korea. Circa honderd kinderen on.Qekon.cn. (Buiten). Berichten, 2do blad). BINNENLAND. De 22ste Nederlandsche Jaarbeurt is heden geopend. (2de blad). Benoemd is tot lid van den Raad van Indië prof. mr. A. H. M. J. Kan, hoog- lecraar te Weltevreden (2de blad). Het reeds In uitzicht gestelde wetsont werp tot wijziging van art. 66 der Drank wet (2de blad). De verdachte van den moord op den Oostzeedijk te Rotterdam is door de Rot- terdamsche Rechtbank veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. (Rechtzaken, 2de blad). steld onderzoek bracht tenslotte, in de Italiaansche oantine, een stuk van de vlag aan het licht, dat gewikkeld was in een aanplakbiljet. Do Bclgiscbo rc,veering heeft, nic'te genstaande het incident zich uitsluitend tusschen Italianen afsj eelde, toch een nae- dodeo mg van leedwezen aan de Italiaan sche ambassade doen toekomen. Een twee.Ie incident s| eelde zich af op het kerkhof zelf. Het communistischo kamerlid Jacqun- motte probeerde, in strijd mot de verorde ning van den burgemeester aan hot graf het woord te vreren, waarop hij door oen commissaris van politin van liet kerkhof verwijderd werd. FRANKRIJK. Monaco wordt militaristisch. Duar in verband met don huidigen verontriistendcn politicken toestand in het prinsdom Monaco de nationale garde van 98 man niet langer toereikend wordt ge acht heeft prins I'ierrn op verzoek van de directie van het Casino te Monte Carlo nog AO gardesoldaten uit Cotaica laten komen, die het Caaino zuilen bewa ken. Zij zijn gewapriid met revolver en gummistokken doch hebben instructie, slechts in geval van uiteiaten nood van de wapona gebruik te maken. HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS TE LEIDEN Op Maandag 14 Maart a.s. zal een nieuwe Kliniek voor Huid- en Geslachtsziekten officieel geopend worden als onderdeel van het Academisch Ziekenhuis

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1