BINNENLAND ICOHSCHUUTE'S BEDDENGOEDEREN KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW VRIJDAG 28 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE NIEUWE TRAMLIJN Nijmegen—Helder van de Maasbuurt Spoorweg Mij is Donderdag officieel ge opend. Baron van Heuvel lol Westerflier opent de lijn. TE ROTTERDAM IS DONDERDAG de 2e Polikliniek van het instituut voor tropische geneeskunde aan de Tolhuisstraat te Katcndrecht, officieel geopend. Autoriteiten en gcnoodigden bij de opening. TE DEN HAAG is het Huwelijk voltrokken tusschen jhr. mr. M. W. v. Weede en jkvr. W. E. C. Gravin v. Lyndcn v. Sandenburg DE WINKELSLUITINGSWET Deze kop stond gisteren in ons derde blad boven het resultaat van den enquête der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Een verkeerde kop eigenlijk. Want mot de Winkelsluitingswet had deze enquête niets te maken. De enquête betrof de vraag, of men een gemeentelijke veror dening op de winkelsluiting verder gaande dan de reeds bestaande ge wen scht achtte, en', zoo ja, wat deze veror dening dan moest omvatten. Intusschen zal in de Tweede Kamer wel spoedig aan de orde komen de Winkel sluitingswet. Deze wet stelt als regel uitzonderingen voor bepaalde dagen een winkelsluiting vast op 8 uur, 's Zaterdags 10 uur. Verder is sluiting op Zondag geboden; winkels waar brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, mógen vier uur achteroen open zijn; ook melk-, visch- cn fruitwinkels. Dit zijn maar enkele trekken uit het wetsontwerp, waarvan wij reeds een en an der hebben gezegd en waarop wij nog dezer dagen zullen terugkomen Het wetsontwerp is echter nog geen wet. Er kan nog heel wat op geamendeerd wor den. Zoo krijgen we juist vandaag het bericht, dat het Tweede Kamerlid, de heer v. Hel- lenberg Hubar een aantal amendementen óeeft ingediend. De bedoeling is o.m. den verkoop van drukwerken in stations te bin den aan de bepalingen der wet; te voor komen, dat verkoop onder sluitingstijd plaats heeft door middel van automaten; het sluitingsuur van winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht, op 25 December te brengen van 10 uur op 8 uur; de bevoegdheid der gemeenteraden te ver ruimen in dezen zin, dat zij niet alleen een sluiting gedurende een lxalvcn dag per week kunnen voorschrijven, maar bovendien sluiting gedurende anderhalf uur por dag. Ten slotte is hst de bedoeling van den voor steller de boete op overtreding der Wet te vertienvoudigen. EERSTE KAMER. Algemeene Beschouwingen. Aan de algemeene beschouwingen over de St&atsbegrooting hebben gisteren deel genomen dc heeren Rink (V.-B.), Anema (A.-R.), Slingenberg (V.-D.), De Gijselaar (Chr.-Hist.), Steger (R.K.). v. Citters (A.-R.) en Hermans (S. D. A. P.). De heer De Gijselaar (Chr.-Hist.) hield een betoog, waarin hij belastingver laging een noodzakelijkheid noemde vooral verlaging van vermogens- en suc cessiebelasting die op eerste plaats moest staan. En merkwaardig is, dat deze afgevaardigde niet gevoelde voor bijzonde ren steun voor de groote gezinnen, omdat een groot gezin een zegen is. Als men zóó redeneert! Prof. Steger (R.-K.) heeft gewezen op het gevaar van hel communisme ook in ons land. En in een gedocumenteerde rede hield deze senator de regeering haar taak voor inzake de bestrijding van de openbare onzedelijkheid. TWEEDE KAMER. De Indische Begrooting. Pensioenen. Weer zijn de belangen der oud-gepen- sionneerden besproken. En 't was noodig. Nog stced3 moeten afgovaardigden van alle zijden der Kamer blijven pleiten (zoo als ook weer gisteren) voor noodigo maat regelen. De heer S u r i n g (R.-K.). toonde echter dadelijk aan, dat de oud-gepensionneerden niet zouden geholpen zijn met de bepleitte gelijkstelling der pensioenen. En daarom staan we geheel achter dezen afgevaardig de, waar hij aandrong op het ook voor Indië aanvaarden van zijn reeds voor Ne derland aanvaard denkbeeld om de steun regeling te binden aan wet el ijk voorge stelde normen, waardoor het willekeurige en het liefdadigheidskarakter aan de steun verleèning zal zijn ontnoinon. Waarom het ons verblijdt, dat de Mi nister bij zijn toezegging om de geheele kwestie nog eens te overzien verklaarde, dat hij sympathie gevoelt voor het denk beeld van den heer Suring, al hadden we dan ook graag een wat minder algemeen gehouden toezegging gehad. Uit de textiel-industrie. Overwerkvergunningen. Op een verzoek van de Vereeniging van Katholieck Werkgevers in do Textielnijver heid, gevestigd te Tilburg, den Nederland- schen R. K. Textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" gevestigd te Tilburg, den Neder- landschen Christelijken Textielarbeiders- bond „Unitaa", gevestigd te Utrecht, en don Algemeenen Nederlandschcn Bond van Tex tielarbeiders „Do Eendracht", gevestigd te Amsterdam, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vergunning verleend tot het verrichten van overwerk in do on dernemingen van werkgevers, aangesloten bijo en genoemde vereeniging een en ander onder bepaalde voorwaarden. De laatste dagen te Oberstdorf. Men schrijft uit Oberstdorf aan het „Vad.": Na een verblijf van drie weken te Oberst dorf, waar de koninklijke familie buitenge woon mooie, rustige dagen doorbracht, is zij Maandagmiddag met den blauwen Ne- derlandschen hoftrein, vergezeld van het gevolg, teruggereisd naar Den Haag. Het vertrek geschiedde in allo stilte en werd door het grootste deel van de vreem delingen cn inwoners niet opgemerkt. Ten einde niet de aandacht te trekken begaf men zich lang vóór den vastgestelden tijd te voet naar het station en in den specialen trein. Geduronde de laatste dagen van hun ver blijf alhier, bobben do hoogc gasten nog verschillende sledetochten in de buurt ge maakt. Koningin Wilhelminn zag men meer malen op bijzonder schilderachtige plekjes van Oberstdorf met haar schildorsgerei be zig en de prinses vermaakte zich op ski's in gezelschap van haar vriendinnen en vaD de leden van het gevolg. Zaterdag vóór het vertrek zaten aan den maaltijd van den koningin aan gravin Fne- deck, dochter van don Ooslenrijkschen aartshertog Frederik en nicht van den ouden keizer Frans Jozef, voorts prinses Reuss en prins Schönburg-Waldenburg. De beide dames leven geheel teruggetrokken in Oberstdorf, terwijl prins Schönburg-Wal denburg daar tijdelijk als gast vertoeft. Bij het vertrek namen do koningin en prinses Juliana afscheid van de eigenaars van het hotel, Wilhelm Ortlieb en zijn vrouw, en gaven door middel van eenigo fraaie geschenken uiting aan hun tevreden heid over de wijze, waarop zij in het hotel „Wittelsbacher Hof" bediend waren. Ook andere inwoners van het dorp werden met geschenken vereerd. De kerkelijke en bur gerlijke gemeente kregen groote geschenken in geld voor de kerk en voor de armen. De reis liep over München, waar de trein om 3 uur aankwam en waar vandaan men om 22 uur 45 weer vertrok. Inmiddels onU vingen de koningin en de prinses in hotel Continental eenige te München verblijven de vorstelijke personen. Concentratie in het assurantiebedrijf. Naar „Het Volk" verneemt, is door de As surantie-Maatschappij ,,De Nederlanden via 1845" aan de aandeelhouders der Neder- landsch-Indische Zee- en Brandassuranlie- Maatschappij 1851, de Tweede Nedcr- landsch-Indische Zee- en Brandassurantie- Maatschappij 1851, de Koloniale Zee- en Brandassurantie-Maalschappij 1861, de Tweede Koloniale Zee- en Brandassurantie- Maatschappij 1865 en de Zee- en Brandas.su- rantie-Maatschappij „De Oosterling" 1835 een bod gedaan tot overneming barer aan- deelen, welk bod door nagenoeg alle aan deelhouders is aanvaard. Aldus is een een belangengemeenschap tot stand gekomen tusschen bovengenoemde maatschappijen en de groep „De Nederlan den van 1845", die bestaat uit: Assurantie- Maatschappij „De Nederlanden van 1845", INGEZONDEN MEOEDEELING HEBBEN ZOOWEI DE STAD EEN KI rt.sir.ial KOMT U EENS EEN Hl KIJK1E NEMEN IN 1 ONZE AFDEELINGEN 7J-72. de Levensverzekering-Maatschappij van „De Nederlanden van 1845", de Ongevullen Ver zekering-Maatschappij „Fatum, Labor", Be- drijfsverzekering-Maatschappij van „De Ne derlanden van 1845" en Binnenlandscho Vaart Risico Sociëteit. De zaken van dc Nederlandsch-Tndischo c.s. zullen op dezelfde wijze als tot dusverre worden voortgezet. Aftreden van prof. dr. J. F. van Bemmolcn. Bij K. B. is aan dr J. F. van Bommelon met ingang van 15 September eervol ont slag vereend als gewoon hoogleeraar aan do rijksuniversiteit te Groningen. Johan Frans van Bemmeeln werd op 26 Dec. 1859 te dezer stede geboren en voor de acadomisceh lessen voorbereid aan do H.B.S. te Arnhem en aan het Gymnasium te Leiden. Daarna studeerde hij biologie te Leiden en pormoveerde daar in 1882. Na zijn promotie bezocht hij nog de universitei ten te Jena en Heidelberg cn het Zoölo- gisc hStation te Napels. LETTEREN EN KUNST Nieuw Kunsttijdschrift. Naar wij vernemen zal door de N.V. Standaard-Boekhandel te Brussel cn de N.V. Uitgevers-Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam een tijdschrift worden uitgege ven, hoofdzakelijk gewijd aan de Kunst der Nederlanden, te verstaan in den ruimsten zin, derhalve zoowel do kunst van onzen tijd als die der vorige eeuwen, met inbegrip van de zoogenaamde toege paste kunsten, do kunstnijverheid, het kunsthandwerk. Naast dezen hoofdinhoud zullen artikelen worden opgenomen over belangrijke kunstuitingen in het buitonland mededeelingen over tentoonstellingen, mu sea, congressen, kunstveilingen enz. Voorts een uitvoerige bibliographie over de Kunst der Nederlanden. Het tijdschrift zal verschijnen in twaalf maandelijksche afleveringen van ongeveer 40 bladzijden (formaat 24 X 32 c.M); aan illustratie en druk"zal groote zorg wor den besteed. Voor Nederland hebben Dr. G. Knuttel te Den Haag, Prof. Dr. R. Lig'enbcrg en Prof. Dr. W. Vogelsang, beiden te Utrecht do redactie op zich genomen, voor België A. Cornctte te Antwerpen, Prof. R. Lcmai- re te Leuven en Prof. Aug. Vcrmeijlen te Brussel, terwijl als algemeen secretaris der redactie zal optreden Dr. J. Muls te Ant werpen. Het ligt in het voornemen van redactie en uitgevers het eerste nummer in Mei a.s. het licht te doen zien. Zangersretraite. Van Vrijdagavond 7 Maart tot Maandag middag 10 Maart is in 't Retraitehuis van Amersfoort wederom een Retraite voor Kerkkoorzangors. Daarbij wordt door alle deelnemers dagelijks de H. Mis, Vespers en Completen gezongen. Op Zondagavond en Maandagmorgen zal Dr. Pater Ccc. Huigens met do lecrlingt n van zijn R. K. Kerkmuziekschool aan de oefeningen deelnemen. Er zijn nog eenige plaatsen open. Tot deelname mc' lo men zich spoedig aan bij: Directie van Retrai tehuis, Amersfoort. PATER F. OORSPRONG O.P. f Te Nijmegen overleed Pater Fernandus Aloysius Oorsprong O.P., kapelaan dor pa rochie van de H. Maria Geboorte. Z.eerw. werd in 1887 te Arnhem geboren en ontving dc II. Priestorwijding in 1915. Spcedig weid hij bcncemd tot kapelaan te Utrecht en daarna^te Rotterdam, waar hij tevens vice-pracses was van de Katholieke Gezellen vereeniging. In 1924 werd dc thans ontslapene kape laan benoemd te Nijmegen, waar hij om zijn groot en priesterijver in zeer hoog aanzien stond. Pater Oorsprong is uit een Arnheuische fami.ic geboortig, die de Kerk vier pries terzonen cn veischillendo Zusters schonk, die allen in de orde van Sint Doininicus traden. Maandag a.s. vindt te Nijmegen de plech tige uitvaart en begrafenis plaats. BOTER CONTROLESTATION LEIDEN. In totaal gecontroleerd 661.405 K.G. Gemiddeld vochtgehalte bij producenten 13.6 pet., bij handelaren 14.2 pet. Aan het verslag o\er 1929 van het Bo- tercontrolestation Leiden ontleenon wij het volgende: In het bestuur werd mr. dr. L. N. Deckera, die ontslag naqj, opgevolgd door don hoor G. W. Kampschoër tc Monster, terwijl m de vacature, ontstaan dooradt in verband met de nieuwo statutsn de diroctour-sche.i- kundige geen stomgerechtigd lid van liet bestuur kon blijven, werd voorzien door de benoeming van dr. II. Molhuijsen to 's-Gra- venhage. In den Raad van Beroep werd mr. P. J. Reymor, die ontslag genomen had, opgevolgd door mr. J. A. do Wilde. liet aantal aungoslotonon bleef vijf; éón boterhandclaar trad uit cn do Stoomzuivcl- fabrick Salland to Rijsajn trad toe. Het aantal controlebezoeken bedroog 154 In do gecontroleerde bedrijven word niets abnormaals waargenomen. Bij producenten werden 106 monsters ge nomen, bij handelaren 139. Van do boter- monsters, bij producenten genomen, wissel de bet vochtgehalte van 10.4 pet. tot 16.2 pet. en was het geiniddeldo 13.<i pet. (v j. 13.1 pet.); van de botermonsters, bij hande laren genomen, wisselde het vochtgehalte van 10.6 pet. tot 15.8 pet. en was het gemid delde 14.2 pet, (v.j. 14 pet.). Van do bij pro ducenten genomen monsters had 1, van die bij handelaren 2 een vochtgehalte boven de toegelaten grens. Do oontrole van het station strekte zi'h uit over 171.716 K.G. geproducecrdo boter (v.j. 93.018 K.G.), 165.409 K.G. verhandelde boter welke nog voorzien was van liet oor spronkelijke rijksmork (v.j. 118.428 K.G.) en 324.220 K.G. boter, welke verhandeld we'd na te zijn verwerkt, vermengd of (cn) om gepakt cn daarna voorzien van een niouiv rijkMiu-rk (v.j. :',i:;..V.3 K.G.). m totaal der halve 661.405 K.G. (555.009 K.G.). Uitgereikt werden 375.200 rijksmerkon (v.j. 307.400), terwijl 230.300 inwikkclpapn- ren met het rijksmerk werden bedrukt (v.j. 93.000). Aan contributie werd ontvangen 2960.37, Personen uit Lelden vertrokken. C. H. Bakker, Nieuwkoop M. J. Bak ker, ltijpwetering, bij de ouders M. Ba ron, Den Haag, Oostduinlaan 83 C. F. van den Berg, Noordwijk, Piet Ilejnstraat 75 M. E. Berger, Duitschland L. C. Betgen, Den Hang, Vosmaerstraat 114 N. J. Bouma, Ocgstgeest, Torweowcg 78 G. de Bruin, Schoonhoven, Kerkstraat 7 A. van Delden, Amsterdam, Raadhuis straat 3üb J. R. van Delden, Den Haag, Zuid Buitensingel 122b H. M. van Eg- mond, Heerlen, Vroedvrouwenschool J. Erades, Rotterdam, Rubroekstraat 46 P. B. C. Frech, Amersfoort ,B. Wuijtiers- laaa 55 E. Harteveld—Annccze, Zoeter- woude, Vrouwen weg E 65 8. J. Harte veld, Zoetcrwoude, Vrouwen weg E 65 W. F. Hcruer, Nijmegon, Koloniale Resor- vo W. van tien Heuvel, Lunteren, Ach terstraat 0 H. A. van dor Hout, Delft, Brab. Turfmarkt it H. V. van der Hurk, Amsterdam, van Ostadostrant 163hs. A. van Klaveren, Valkenburg (Z.-H.)., bij J. Dorp S. Klop, Herwijnen, C S3g J. S. C. Koch, Don Hang, Neuhuyskade 64 O. do Koning, Utrecht, Oudegracht 12 N. 1L Kooistra, Zoetcrwoude, Vrouwen weg E76 C. H. P. Koorenhof, Rotterdam, Benthuizcrstraat 13b P. A. Kuijvenho- von, Zueterweude, Mioning E 107 O. A. van Leeuwen, Maarsson, Kaatsbaan 10 J. M. Link, Den Haag, Laan van Meerder- voort 792 D. do Mooij, Oosterbeek, Ho tel dc Bilderborg B. Moret, Boston U. S. A. A. Muller, Oegstgeest, Waruion- dcrweg 36 N. Poets, de Werken en Sleeuw ijk, Rijksstraatweg L. D. Pels Rijcken, Breda, Nieuwstraat 13 - K. J. Pont. Den Haag, Kdiitonatrnut 37 C. M. van der Post—Marijt, Enschede, Esehstraat 62 J. 0. Potappel, Rotterdam, W. van Hnamstedostraat 3 B. A Prinsen, Al melo, Adastroat 34 S. de Roos, Noord- wijk, Oudo Zeeweg 42 W. J. do Hooij, Oegstgeest, Ilaagschostrnatweg 13 M. Rijnsburger, Schiedam, Marinsiraat 31 P. C. Schouton, Amsterdam, Westwouder- streat 2 P. M. Sjnrdijn, Rotterdam, Ma- rinierskazerno E. Spies, Den Uaag, Hooftskade 183 J. W. I. M. Swane, IJtiecht, Mariapluats 22 P. W. A. Swets Utrecht Keistraat 6 J. Taverne, Den Haag, Stille Veerkade 26 M. Tukker, Opende, Pastorie K. M. Yorbruggc., Am sterdam, Stadhouderskade 147 M. J. T. Verhoeven, Utrecht, Hobbema.itraat 10 M. II. Verhuist, Oegstgeest, Geversstraat 10 A. G. Vissoer, Oegstgeest, Rhijngccst L. R. Webb, Apeldoorn, Hoofdstraat 117b A. P. Weber, Valpt (GUL)» de Bnp terlaan 5 A. F. van der Woord, Mac Lood Alberta, Canada E. Wolthuizcn, Wons Fr. Te Lelden gevestigd. II. J. Baars en fnm., boekbinder, Hoger beelsstraat 4a. K. 0. E. Bal, Rijn en Schiokado 127. M. J. Beljnars, manden maker, Groenesleeg 90. 11. O. Beuling, Oegitgeestcrloan 51. C. Blom, grond werker, Janvcssensteeg 41. A. J. van der Blom, dienstbode, Pieterskerkhof 36. P. Brouwer en fam.. houtbewerker, Janvon- sensteeg 26. G. W. Eggink en fam., huisschilder, Oudo Rijn 132. -- L. M. J. Evoiscn, ass. Leeszaal, Bilderdijkstr. 1. E. B. Eijsvogel, verpleegster, Rijnsburger- weg 3. P. J. Fa iel, schilder, Rcinevcst- sleeg 12. J. M. Furnce, Vree wijkstraat 3. W. F. van Gcsscl, kruideniersbed., Hooi- bracht 20. L I). J. O'cin, coiffouse, Rijnsburgorwcg 175. M. de Grunt, win keljuffr„ Moogstr. 12. K. Guldemontl— do Vos, P. de la Courtstraat 97. K. K. Hoogcnbcrg, Amaliastraat 38. L. T. Hout hooft, verpleegster, N. Academisch icZkenhuis. J. Ionl.cr, Breentraat 5öa. G. de Jong, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. - Z. 8. G. Kasunicr, Lceuwerikstrant 9. I). It. do Kat, arts, Fagolstrnnt 12. W. G. Kersbergen, vcrplcegsior, N. Acad. Zie- henhuis. S. Kooloman, H. Mortchweg 46. E. M. König, kantoorbediende, Oude Vest 171. N. Koienhof, huish., Oranjegr. 121. M. Kraal, de Wetstraat 35. W. P. K. M. Lange, Witte Rozenstr. 60. C. Lar- dwinkeilx i., I' - i t raar Iua. - 15. Meijer, kant.bed., Haarlemmerstr. 57. L. W. M. van Meerwijk, verpleegster, Meezcn- straat 2. L. Vanning, Witte Rozenstraat 29a. 0. S. Nieuwenburg—Schouten, Oude Rijn 136. A. Noort, H. Morschweg 41. W. Poulson, zendeling, Oegstgcesterioan 49 J. A. J. van Rappard, Witte Singel 94. H. Ricmens, verpleegster, Zreterwoudschf Singel 93. E. M. Iluzcttc, Leeuwcrikstr. 9. G. Sassen, verkoopster, Yischmarkl 4. A. Schwaigci, dienstbode, Vischmarkt 22. F. M. F. C. Sturm, kcilncr, L. Raam steeg 03. T. Swart, brinkorbakl.cr, Kore vaarstraat 6. W. H. Vaillan», Witte Sin gel 9.4 - L. A. Verhaar, tuinder, Vcstestr. 4. J. G. do Waal, verpleegster, Zoeter woudscho Singel 83. P. de Wit en fam., r.ibricksarb., Hccrcnwcg 25. P. M. van Wouw, dienstbode, Stationsweg 37.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5