JOH. H. GERRITSEN ïCLAME KOHSCHUI SPORT DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 INGEZONOEN MEDEDEELING. wahscber), speciaal voor huishoudelijk ge bruik. 28. N'.V. tot keuring van Klectrotochn. Mate ialen, Arnhem, in combinatie met de Stedelijke Fabrieken van gas en electrici- icit te beiden. Tentoonstelling van oen verzameling minderwaardig materiaal en een verzameling goedgekeurd materiaal. Voorts foto's van de inrichting der diverse labora toria. 20. N.V. Philips' Gloeilampenfabriek, te Kindlieven. Overzicht van de Philips pro ducten op verlichting.sgebied. Demonstratie elalageverlichting. Lichtbakken met ver wisselbare Neon-letters. 30. N.V. Heem af, Hengelo (O.). S. K. A. motoren met bijbehoorende aanzet-appara- ton. Uitwendig gekoelde (all-weather) mo tor. Moderne beveiliging bij electrische aandrijving. Kracht- en licht verdeelkasten, veiligheidskastcn en schakelkasten. 31. Hermann Schacfer, Wan»enaarsche- weg 34. Den Haag. Vertegenwoordiger der D. E. M. A. G. A. G., Duisburg, exposeert een Demug dubbele zakkenlicr, 125 kg. hef vermogen on oen 250 kg. Patent. Demag electrischon takel in de uitvoering met twee ophangoogen. 32. Installnteursvereeniging voor Leiden en Omstreken. Algemrene inlichtingen omtrent de tentoonstelling en de daar oanwezigo installateurs. De volgende Radio-stands zijn aanwezig Vestibule: Stand R 1: Electrieiteit- en Ges-Maatschappij voorheen De Vries .V Stevens, Breestraat 24; Stand R 2: G'. J. Koelman, Mare 11G en M. E. Zitman, BreoHtrnnt 21. II a I c o n GrooteZaal: Stand R 3 J. P. van Berge Henegouwen, Aalmarkt IS; Stand B Is J, Stlii Moriehstnutt 9; Stand R 5: C. L. M. van Cleef, Korovaar- - trant 24; Stand R 6: Electrieii oit- en Gas-Maatschappij voorheen De Vries Staven Bret trant 14; Stand B 7; D. Tr?- kc, Doezastraat 5; Stand R 8: W. Schreu- dar, Haarlemmer traal 78b.; Stand R 9: J. Lusschuit, Noordeinde 41; Stand R 10: I. E. M. C. O. voorheen R. Geeraerts—Reu ter, Mare 101. Allen gevestigd te Leidon. OPENING DER TENTOONSTELLING. Hedenmiddag te 2 uur had de officieelo opening "dor tentoonstelling in tegenwoor digheid van zeer vele aanwezigen plaats. Tot bijwoning van deze bijeenkomst wa- ren uitgenoodigdB. en W. van Leiden, do leden van den Gemeenteraad van Leiden, de leden van het Eero-Comité, Burgemees ters, Wethouders en Secretarissen van de buitengemeenten in ons leveringsgebied, de leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland jn het leveringsgebied der Licht fabrieken, Dugelijkscli IVstuur v. h. Depar- tcmont Leiden van de Ned Mij. vun Nij verheid en Handel, van de Leidsche Ver- oeniging van Industricelen, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland, van de Middenstands-Centrale leden v. d. Commissie van Handel en Industrie, van de Toonkamcr-Comnmsie, Directeuren en Adj Directeur v. h. Natuurkundig labora torium, Dagelijksch Bestuur der Bijzondere Schoolvereenigingen, Dagelijksch Bestuur «in Directeur M. S. G. en Ambachtsschool, Directrices en Directeuren van H. B S.'en, Gymnasium, Kweekscholen van Onderw. en Onderw.essen. Vakscholen voor Meisjes, Directies der Ziekenhuizen, Directrice Leid sche Vn'kshuis, Electrotechniscb Adviseur en Hoofdinspecteur Arbeidsinspectie, Da gelijksch Bestuur der verschillende Huis vrouwen-organisaties, Dagelijksch Bestuur v Hoofdinspecteur L. en [nepeo tours idem van Gouda, Delft, Leiden, Dijk graaf en Secretaris vun Rijnland, Garni- /oens-Commandant, Directouren der G. E. B.'s van de buitengemeenten, Hoofdbe stuur v. d. Ned. Verg. van Eleetrotechni- iche Werkgevers, Leden der Installateurs- Vereoniging voor Leiden en Omstreken, Standhouders op de tentoonstelling, Direc teur en Adj. Directeur dor Gemeentewerken Commandant van de Brandweer, Commis saris van Politie, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gij- selaar, J. A. Bots en J. do Lange als oud voorzitters van het College van Commissa rissen der Stedelijke Fabiieken van Gas en Elcctriciteit, C. L. van Balen, Jan Teders, en tenslotte enkele relaties der Lichtfa brieken. De openingabgeenkomst in den Foyer word gepresideerd» door mr A F. L. M. Tepe, Wethouder van Onderwijs dezer ge meente, die een inleidende redo hield, wnaraan we het volgende ontleenen. Rede mr. Tepe. Spr. riep allen een collectief welkom toe en zegde allen gezamenlijk oprecht dank dat zij door hun aanwezigheid blijk wilden geven van belangstelling voor hetgeen in onze gemeente geschied is en uog te ge schieden staat tot bevordering on popula riseering van de kennis der electriciteit. Ik ben er zeker van, aldus spr., dat gij straks deze tentoonstellingszalen niol vor- la'en zu!i zonder de erketiniug, dat uwe belangstelling geenszins misplaatst was. Door eone allergelukkigste, ideale samen werking is hier een resultaat tot stand ge bracht. waarbij vóór alles de gemeenschap zal gebaat zijn. Samenwerking trsschon de afdeeliug On derwijs van de Gemeente Secretarie, het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en de Leidsche Insta'latcursvereeniging. Er zijn waarlijk in den loop der tijden tusschen lichamen van minder heterogenen aard wel pogingen tot samenwerking be proefd die door meeningsverschil en na ijver op het tegendeel zijn nitgeloopen. Dat twee gemeente-organen in casu e«n gemeentelijk bedrijf en een afdeeling van onderwijs elkander vinden en ver- etaan op eene zoo volkomen wijze als hier geschied is, kan slechts bevrediging, geen verwondering wekken; doch een zonder eenige wanklank harmonieeren van eene vereeniging van neringdoenden met de Overheidsorganen, zou kunnen doen geloo- ven, dat de wonderen de wereld nog niet uit zijri en bewijst in casu in elk geval, dat de Leidsche UMa'lateursvcreeniging zich er van bewust is, dat ook de middenstand een sociale taak te vervullen heeft en aan het vervullen dier taak haar bestaansrecht ont'eent. Zoo is het dan te verklaren, dat door ideale samenwerking een tentoonste'üng kon tot stand komen, die ondanks het ver schil van het onmiddellijk doel en streven van de samenwerkers, zich ten duidelijkst ook openbarend in het tentoongesie de. niettemin vóór allcs staat in het toeken van het algemeen belang. Met betrekking tot het onderwijs beoogt deze tentoonsto'ling te zijn de sluitsteen van de in 1028 aangevangen zoogenaamde paedagogische campagne, die, ten doel had de hanteering van do geheimzinnige krach ten, die uit de Leidsche electrische Cen tra 'e in oen ruim gebied werden uitgezon den, te bevorderen door het organisecren van bijzondere cursussen voor het onder wijzend personeel en het door de aldus ge vormde leerkrachten doen geven van on derwijs op de lagere scholen. Onze gemeente behoort mede tot de eer sten, die de erkenning, dat het bevorderen van de kennis der electriciteit en hare toepassing op zoo ruim mogelijke schaal een volksbelang is, hebben omgezet in een daad. Om u er echter van te overtuigen, dat ik niet pro domo spreek en c?re wil geven, wien ecre toekomt, mag ik niet verzuimen u er aan te herinneren, dat de heeren Te ders en van Balen de baanbrekers, de auc- tores intellectuales dezer campagne ge weest zijn. Zulks toont spr. nailer aan door te memorceren hetgeen hieromtrent vroe ger is afgehandeld en spr. vervolgt dan: Men moet geheel deze beweging van den beginne af hebben medegemaakt om ter vollo te kunnen beseffen welke hoeveelheid aan tijd, arbeid en organisatievermogen ver- eischt waren, alsmede, dat een geest van algeheele eensgezindheid onder alle sa- menwerkenden de conditio sine qua non was voor het we'slagcn. Wanneer dan straks de gemeente Leiden met voldoening zal kunnen terugzien op het resultaat van haar arbeid, dan weet zij daarvoor dank aan allen, die, gelijk ik reeds zeide, met onnavolgbare eensgezind heid hunne krachten vereenigden om één doel te bereiken. Ik wil niet trachten in extenso de ver diensten te schilderen van hen, die mede werkten om niet alleen deze tentoonstel ling, maar de gebeelc onderwijs-campague to maken tot een succes. In de allereerste plaats dan dient dank baar" erkend de onmisbare en onbekrompen medewerking, door het gemeentebestuur ondervonden van de zijde van de Commis sarissen, de Directie en het personeel van de Lichtfabrieken. Dat de Directeur van de Lichtfabrieken, getrouw geassisteerd door den onder-di recteur, op zoo bewonderenswaardige wijze en zich zelve bescheidenlek slechts op het tweede plan houdend, niets verzuimd, maar letterlijk alles gedaan hebben om de gewikkelde organisatie van geheel het om vangrijk plan mogelijk en voortreffelijk t« maken, is alleen te verklaren uit een men taliteit, die het gemeenschapsbelang in al- gemeenen zin weet te stollen boven een bepaald onderdeel daarvan. Hetzelfde moge gezegd zijn ten aanzien van de heeren ingenieurs der fabrieken, die, moeite, weer en wind trotseerend, hier en in de omliggende gemeenten, de onder wijzers en onderwijzeressen hebben voor bereid tot hun taak. Dat de geheele onderwijs-campagne tot mislukking ware gedoemd geweest, indien zy van den ruggesteun van de zijde der Lichtfabrieken was verstoken gebleven, lijdt goen twijfel en voor dezen rugge steun past hier een woord van hulde en warmen dank. Vervolgens voel ik mij' gedrongen met dank en erkentelijkheid te memoreeren het feit, dat door een zoo groot aantal ge meentebesturen der tot het Leidsche stroom-gebied behoorende gemeenten, met geestdrift en voortvarendheid aan de roep stem van het Leidsche gemeentebestuur is gevolg gegeven om aan deze nuttige ac tie deel tc nemen; hierdoor toch is zij-ge groeid tot eene quantitief zoowel als qua- litaticf verre boven hetgeen tot heden op dit terrein ten onzent geschiedde, uitste kende beweging. De besturen der samenwerkende gemeen ten, wier in Leiden gesteld vertrouwen, naar ik hoop, niet moge beschaamd zijn, verzoek ik bij dezen onzen dank voor dat vertrouwen en die samenwerking wel te willen aanvaarden. Zonder instemming en steun toch van de betrokken onderwijs autoriteiten, zon der belangstelling en medewerking van het onderwijzend personeel over de ge heele linie, zou een groot opgezet plan als hot onderhavige voor uitvoering niet vat baar geweest zijn. Derhalve kan ik niet genoeg roemen de ulgemeeno bereidwilligheid en ingenomen heid, door de heeren inspecteurs betoond ten aanzien van onze campagne, noch den spontanen ijver en de noeste volharding, door de leerkrachten aan den dag gelegd om, na zich zelf te hebben bekwaamd, de verkregen kennis mede te deelen aan hun ne leerlingen. Ik zou niet volledig zijn en niet recht vaardig indien ik, na do groote verdien sten van de onderscheiden samenwerkende groepen kort be'icht te hebben, stilzwij gend voorbijging den arbeid, verricht door de afdeeling Onderwijs van do Leidsche secretarie. Ik mag dit zonder schroom doen, omdat ik mij zelfs geenszins schuldig weet in de zen arbeid grootelijks te hebben deel ge had, doch ik kan het wel doen met ken nis v'fcn zaken, daar ik dien arbeid van a. tot z. van nabij heb gadegeslagen. Het zal u, die allen te ecniger tijd u met organisatie hebt bezig te houden, niet ont gaan zijn, dat slechts door e«n bijzonder organisatie-talent een werk als dit met succes kan voltooid worden en dat een en- ke'e fout in den opzet leiden kan tot een volslagen mislukking. Tot heden, dit mag ik zonder overdrij ving en grootspraak, maar mei groote vol doening constateeren, werd er, blijkens den volledig geslaagden en afgeronden gang van zaken, geen zoodanige fout begaan. En ik ben van overtuigd, dal straks, wanneer na afloop der tentoonstelling plus minus 2C00 kinderen uit onze gemeente en ongeveer evenveel uit de buitengemeenten de tentoonstelling zullen bezocht hebben, blijken zal," dat^ook deze laatste en verre weg zwaarste organisatie-étappe dank zij het organiseerend talent en den voorbeel- digen ijver van den chef der onderwijsaf- deeling, den heer Vriend, met gelijken ijver terzijde gestaan door zijn personeel, schit terend zal blijken overwonnen te zijn. Een betere be'ooning, dan dit mijn korte woord van dank, wensch ik tens'otte toe aan allen, van hoog tot laag, die hebben medegewerkt tot het welslagen der Leid sche onderwijs-campagne en van de heJen te openen tentoonstelling te weten: d3t ij het we'doende bewustzijn in zich mogen omdragen te hebben medegewerkt aan de bevordering van de volksontwikke'ing, aan het gemeenschapsbe'nng van Leiden en van de gemeenten, die uit Leiden licht en kracht putten. Rede Ir. G. A. v. Klinkenberg. Do directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas- en Electriciteit was de tweede woordvoerder. Tot nog tce is de nntwkikeling van het Leidsche e'ectrici;eitsbedrijf zoo snel ge- gaan, aldus spr., dat het verbruik elke 5 jaar ongeveer verdubbelde. Voortdurend I moet dan ook gezorgd worden voor de noo- I diee uitbreidingen, zoovel van de eigen lijke centrale met l\aar turbo-dynamo's, haar stoomkete's, haar echakelaanleg, de bijbehoorende gebouwen en terreininrich tingen, alsook van hei distributiebedrijf met zijn steeds groeiend hoog- en laagspan- ni nes kabelnet. Met den omvang van het bedrijf nemen de technische moeilijkheden toe en het af voeren van de groote hoeveelheden electri sche energie van één centraal punt uit over een groot aantal kabels, levert langzamer hand bezwaren op. Deze bezwaren kunnen evenwel door doeltreffende, hoewel kost bare maatregelen, ondervangen worden. Waarom, zal menigeen vragen, bij zoo'n snellen greei dan nog dee'nemen aan een tentoonsteling, die uiteindelijk voor het electric!eitsbeirijf ten doel heeft, nog meer stroom te verkoopen De reden is, dat, hoe wel bet bedrijf bloeit, deze bloei toch nog groot er kan zijn. En wel, doordat het ver bruik aan e'ectricileit nog ongelijk over de uren van het etmaal verdeeld is. In tegenstelling met een gasbedrijf, dat zijn product kan verzamelen of accumu'ee- ren, waardoor de productiemiddelen gedu rende het gehee'e etmaal geliikmatig be last zijn, is dit bij een draaistroom cen trale niet mogelijk. De geheele inrichting van gebouwen, machines en schakelaanleg moet zoodanig zijn, dat zij aan de behoefte van het grootste uurverbruik moet kunnen voldoen, terwijl er bovendien voldoende re serve-capaciteit ter beschikking moet staan, om bij een defect in gebruik geno men te kunnen worden. Het groote verbruik of liever de groote belasting treedt s'echts gedurende de werk dagen van drie of vier wintermaanden op en dan nog s'echts gedurende enkele uren. Het is te begrijpen, dat de electiicileits- bedrijven trachten voor den kostbaren aan leg van centrale en van de netten ook op ander uren van het etmaal voldoende em plooi te vinden. Vandaar de groote ver scheidenheid van tarieven. Men vranvt zoo vaak, wat is nu eigenlijk do kostende prijs van de electriciteit, maar daarop kan feite lijk geen antwoord gegeven worden. Ieder uur van het etmaal, iedere dag van de week on iedere maand van het jaar en iedere I plaats van het net heeft feitelijk zijn eigen j kostenden prijs. Billijk is, dat zij, die slechts gedurende een klein aantal uren ti'dens de hoogste I belasting stroom verbruiken, hiervoor den hoogsten prijs beta'en, en zij, die geduren I <Je de perioden van lage belasting geduren de oen groot aantal uren stroom verbrui ken, den laagsten prijs betalen, mits de verbruiksplaats aan het kabelnet gunstig gelegen is. Dames en Heeren, u voelt, de tariefstel ling beheerscht voor een groot deel de af- zetmogeüjkheid en den kostenden prys, maar goede tarieven op zichzelf, zouden het verbruik onvoldoende doen toenemen, wanneer niet een steeds groeiend aantal soorten van verbruikstceste'len en machi- i nes, die den toets van doe'treffendheid en van degelijkheid kunnen doorstaan, tegen matige prijzen verkrijgbaar zijn. Ondoelma tige en ondeugdelijke toestellen, hebben veel de toejiassing van electriciieit voor huishoudelijke doeleinden veschaad. Er zijn c'ectricileitsbedrijven die duizen den hebben moeten bestedon om spotgoed- koope maar ondeugdelijke toestellen koste loos door degelijke toestellen te vervan gen, omdat de gebruikers, die door slechte ervaring afgeschrikt waren, er niet meer toe overgingen andere toestellen aan te schaffen. Het doel van de Elect: icheitstentoonstel- ing. thans door de Leidsche Installateurs- Vereeniging georganiseerd, is aan het pu bliek te lat enzien, boe talloos de toepas singsmogelijkheden zijn voor electriciteit, als bron van licht, kracht en warmte, ter wijl het door de Lichtfabrieken ingerichte „Eleclrisch Huis" laat zien. we'kc effecten er niet electriciteit te bereiken zijn en hoe de taak van ce huisvrouw en van haar help sters verlicht kan worden door toepassing van electriciteit. Eendrachtige samenwerking tusschen de Leidsche instal'ateurs en het Electriciteits bedrijf beeft dit tot stand gebracht. Deze samenwerking, zal, naar wij hopen, een blijvende zijn. De gronds'ag is daartoe gelegd door do stichting van het Verbond voor Electro- technische Handel en Industrie (V.E.H.Ï.) in Maart 1927, waarin de Vereenigingen van alle industriee en en handelaars op het gebied van olectrischen stroom zijn samen gebracht. Dpor de stichting van het V.E.H.I. is de sfeer van vertouwen geschapen, zonder welke een samenwerking tusschen de ver schillende groepen, naar de ervaring ge leerd heeft, niet mogelijk was. Daardoor zal het ook op den duur ge'ukken, om door gemeen overleg, te komen tot selectie van goede en goedkoopere verbruikstoestellen voor de woning. Daardoor zal ook be reikt worden, dat de aanleg van electri sche leidingen in woning en werkp'aats slechts door erken Je, bekwame installa teurs kan geschieden, waardoor de geva ren, veroorzaakt door ondeskundigen aam- leg, vermeden worden. Spr. brengt vervolgens dank aan het ge meentebestuur en de Commissie der Licht fabrieken voor den ondervonden steun en voor het tóestaan van de noodige midde len om iets gceds tot stand te brengen. Den heer Jan Teders breng: spr. in het bijzender den dank van de directie der Lichtfabrieken voor de uitstekende wijze, waaiop hij het ontwerp en de inrichting van het „Electrisch Huis" heeft aangevat en ten uitvoer gebracht. Zijn onblu6chbaar énthousiasme heeft alle medewerkers be- zie'd. Het is mij niet doenlijk, aldus spr., alle ambtenaren der Lichtfabrieken, die aan de voo:bereiding en uitvoering der- tentoon stelling hebben gewerkt, en met lust en vreugde hebben gewerkt, te danken voor al hun moeite en zorgen, maar daarem wordt het mijnerzijds niet minder gewaardeerd. Ten slotte dank ik, wederom namens de Commissie van Samenwerking, de ver tegenwoordigers der Pers voor hun belang stelling en voor de publicaties die zij van het ontstaan en van den groei der tentoon stelling hebben gqgeven. Rede W. Zwart. De voorzitter der Leidsche Installateurs- verecniglng, de heer W. Zwart, sprak hier na als volgt: In een persbericht betreffende deze ten toonstelling werd er de aandacht op geves tigd, dat de ontdekking, welke den grond slag vormt voor de hedendaagsche e'ectro- techniek, reedB 2500 jaren geleden ge schiedde. Toch noemt men de electriciteit een nieuwe kracht. Dit is inderdaad juist eerst vanaf de ontdekking van de gloeilamp begint het begrip electriciteit bij de massa in Ie burgeren on, als de ontdekkingen op dit gebied elkander met een razende snelheid opvolgen, is men er al 6poedig van over tuigd, dat er niets is, of men kan het met electriciteit bereiken. Met dezelfde electrische snelheid heeft zich ccn verandering voltrokken in de ver houding tusschen twee organisaties in dienst van de nieuwe kracht, namelijk de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden en de Leidsche Intallateurs Vereeniging. Ongeveer twee en een half jaar geleden was de toestand nog zoo, dat tusschen hen beide geen contact mogelijk leek, want in het midden van de verbindingslijn bevond zich een niet geleidend voorwerp, een isola tor, namelijk het Stedelijk Verkoopmagazijn Hooigracht. Juist in deze periode organiseerde de Leidsche Installateurs Vereeniging een e ectriciteitstentoonstelling, welke gij, hooggeachte heer burgemeester, zoo wel willend waart te willen openen.'Tot onze groote vreugde spraakt gij bij die gelegen heid zulke vriendelijke woorden tot ons, dat verwachtingen werden gewekt, welke inderdaad reed8 ten deele on binnenkort wellicht geheel zullen verwezenlijkt zijn. De zooeven genoemde tentoonstelling werd gevolgd door het bijeenroepen van een commissie door wethouder Goslinga, teneinde te onderzoeken in hoeverre het magazijn Hooigracht noodig en nuttig was. Lichtfabrieken en Installateurs, welke beide in deze commissie vertegenwoordigd waren, stonden in de eerste bijeenkomsten lijnrecht tegenover elkaar. De Lichtfabrie ken wilden den isolator Hooigracht hand haven, de installateurs vonden een isolator in het midden vrti de verbindingslijn in strijd met alle electro;echoische wetten. De overige ccuimissie'eden verwonderden er zicb over, dat de e ectrotechnici zulk een eenvoudig vraagstuk niet konden oplos- Inderdaad bleek de oplossing eenvoudig, wam plotseling kwam men op een denk beeld, hetwelk doet denken aan het ei van Columbus; men egde parallel met den iso lator een verbindingsdraadje en zie, de stroom van toenadering kon vloeien van de eene partij naar de andeie en omge keerd, dus een echte wis*elstioom. Hier- meJe nog niet tevreden maakte men de verbindingsdmad steeds zwaarder, (deze is thans reeds een zware koperen rail) met bet gevolg, dat de weerstand steeds gerin- INGEZONDEN MEDEDEELING. VOORJAAR??? DENfT MET DE Al. SCHOdiMfeK. Gratis leggen vam Vloerziygj Jn makeu van Overgordijni-a en Traploopers. Heeds zeer velen profitf rden van onze Reclame KOHSCHULTE's Zeil- en Gordijnsnhuis HAARLEMMERSTRAAT 70-72 ger werd en dus, volgens de wet van Ohm, de stroom van toenadering sterker. Een s'room van deze grootte mag zelfs ge- noènid worden een stroom van samenwer king. En het contact, dat op het oogenb'ik bestaat tusschen Lichtfabrieken en instal lateurs, mag tevens zonder overdrijving genoemd worden een innig contact, het geen moge blijken uit het gezamenlijk orga^ niseeren van deze tentoonstelling. En nu dan de tentoonstelling zoo aan stonds zal worden geopend, nu moge ik na mens de Leidsche Installateurs- Vereeni ging, onzen welgemeenden dank betuigen aan u, hooggeachte heer burgemeester, die 2 1/2 jaar geleden den eersten steen hebt ge'egd van een door Lichtfabrieken en In- stal'ateurs op te trekken gebouw, hetwelk zal heeten: „De nieuwe kners". Voorts onze erkentelijkheid aan wethou der Goslinga, die zicb zooveel moeite heeft getroost om aan den strijd om aan den ge- meentewinkel een einde te maken cn dooi de wijze, waarop hij de vergaderingen heeft geleid, een verzoenende stemming bij beide partijen heeft te voorschijn ge rcepen. Mede een woord van waardeering aan de Commissie'edcn en mr. van Deventer voor hun belangloos werk in de Toonka- mer-Commissie, welke met zulk een schit terend resultaat is bekroond. En dan moge ik hier uitspreken, dat wij ten zeerste getroffen waren door de aan gename wijze, waarop de directie van de Lichtfabrieken ons ten slotte is tegemoet getreden en de loyale houding en kracht- daöigen steun, bij het organiseeren van deze tentoonstelling. Wij hopen van harte, dat deze uitsteken de samenwerking tusschen de Lichtfabrie ken en de installateurs ook Ta de loelomst bestendigd moge blijvenongetwijfeld zal dit voor beide partijen en niet in het minst ook de verbruikers prachtige resultaten opleveren. Grooteü steun bij den opbouw hebben wij ontvangen van de N.V. PhPips' Gloei lampenfabrieken en Philips Radio door het beschikbaar stellen van materiaal en advie zen. Maar vooral zijn wij de directie van genoemde vennootschappen dankbaar, dat zij ons heben toegevoegd haar talentvol len heer Perquin, wien wij hierbij gaarne onze bewondering betuigen voor zijn emi nent werk. En ben slotte spreek ik hier gaarne uit onze waardeering voor alle firma's, die ons werk hebben willen steunen door het in richten van een stand op de wijze, zooals wij dit gaarne wilden in verband met het karakter van do tentoonstelling. Zooeven sprak ik over de aangename sa menwerking met de heeren, die namens de Lichtfabrieken in de Commissie van Sa menwerking ziting hebben. Hetzelfde kan gezegd worden ten op zichte van den heer Vriend; wij waardee- ren het bijzonder, dat wij met hera hebben mogen samenwerken. Ik geloof niet, dat het op ander gebited mogelijk zou zijn, dat 3 groepen op een dusdanige manier samenwerken; in de electrotechniek is dit niet alleen mogelijk gebleken, maar zelfs noodig. Ik hoop dan ook van harte, dat dit experiment zal wor den gevolgd door een periode van intensief samenwerken van de verschillende groe pen, in het belang van de bevolking van Leiden en omstreken. Na deze rede werd nog het woord ge voerd door de heeren D. ten Cate Brou wer, voorz. der K. v. K. en den heer W. G. Scheeres, voorz. der Ned. Ver. van Electro- technische Werkgevers, waarop de burge meester de tentoonstelling opende. Op een en ander komen we morgen nog nader terug. LEIDSCHE VOETBALBOND 0m den L. V. B. beker. Het Bestuur van den L. V. B. besloot dit seizoen weder de wedstrijden om den L. V. B.-beker te laten spelen. Inschrijvingen uiterlijk Zaterdag 8 Maart op het Bondsbureau. De inschrijving is open voor: 1. elftallen spe'ende in de 3de, 4de en res. 3e kl. N. V. B. B. 2. elftallen spelende in dc 1ste en 2de kl. L. V. B. 3. elftallen spelende in de Zaterdagmid dag-competitie welke ook in de gelegen heid zijn op Zondag te spelen. Wedstrijdprograrrma voor a.s. Zaterdag: Eerste klasse. 3.45 uur: Q. Boys 1F. Pacta 1 3.45 uur: A. R. C. 1—S. V. O. I 3.45 uur: S. L. F. 1—Norvicus 1 Tweede klasse. 3.45 uur: F. Parta 2Q. Boys 2 3.45 uur: S. V. 0. 2—A. R. C. 3 3.45 uur: Norvicus 2—-8. L. F. 2.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10