HOLLANDSCH ZWITSERSCHÉ REEPEN Eischt GOEDE kwalitétf, dus eischt zwaarder gewicht BINNENLAND DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 INGEZONDEN MEDEDEELING. DE HONGERSNOOD IN CHINA. Reeds f 21.000 bijeen. Naar wij vernemen heeft de actie van den Nederlandschen Priester-Missiebond tot leniging van den nood in China reeds 21050.— opgebracht. Hierbij is niet gerekend, wat bovendien door het Haarlemsch missie-comité bijeen werd gebracht. NED. R. K. VOLKSBOND. Gesalarieerde bestuurders. Door den Ned. R. K. Volksbond zijn tot gesalarieerd bestuurder benoemd: te Alk maar: G. van Slingerland; te Amsterdam: W. Steinmetz; te 's-Gravenhage: J. W. v. d. Akker;, te Haarlem: A. J. M. Angenent en te Rotterdam: F. Keesen. Laatstge noemde is sinds 1923 lid van den Gemeen teraad van Haarlem. Als zoodanig zal hij tegen 1 April ontslag nemen. Opvolgster op de lijst is mevr. Hoekstra-Iethof. NATIONALE BEDEVAART LOURDES. Ten vervolge op het bericht van 18 Ja nuari jL kan het Bureau der Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Be devaarten thans nader mededeelen, dat de Nationale Bedevaart naar Lourdes (de zo- mer-bedevaart) gehouden zal worden van Dinsdag 15 Juli (vertrek Roosendaal) tot Donderdag 24 Juli (terugkomst Roosen daal). De trein over Lisieux zal reeds 14 Juli uit Roosendaal vertrekken. Zoodra de prospecti gereed zijn zullen deze op aan vraag worden toegezonden door genoemd Bureau: Juliana van Stolberglaan 209, Den Haag, Tel. 72275. Hongaarsche Kinderactie. Plannen van het R. K. Comité. Het R. K. Hongaarsch Kindercomité in liquidatie heeft besloten ook dit jaar we derom iets te doen voor de in Nederland vertoevende Hongaarsohe kinderen. Einde Maart zal wederom een klein transport worden gevormd, waarmede gelegenheid zal bestaan de hier verblijvende Hongaar- tjes tegen minimum kosten te doen terug- keeren naar Boedapest. Hollandsche pleeg ouders, die voor korten tijd weer een Hon gaarsch kleintje willen terugnemen, kun nen tevens van deze gelegenheid gebruik maken. Inlichtingen bij den heer Jos. Krak, Rietwijkerstraat 4 II, Amsterdam. Gewijzigd model banbkiljet van 25. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet van 25 in omloop zal brengen, hetwelk op do volgende ponten afwijkt van het in circu latie gebrachte biljet, waarvan de uitgifte werd bekend gemaaki in de Staatscourant van 3 October 1927, No. 191. De voorzijde van dit biljet is, wat do teekening betreft, ongewijzigd gebleven, doch thans weder in rood in plaats van in blauw gedrukt. De handteekeningen van president en secretaris zijn eveneens in rood aangebracht. De achterzijde is, zoowel wat de teekc ning als de kleur betreft, ongewijzigd ge bleven, behoudens dat de sorieletters en numers, het woord „Amsterdam" en de da tum thans in rood zijn aangebracht. Na bovenvermelde wijzigingen heeft het biljet het volgende aanzien: De voorzijde vertoont in het midden den volgenden tekst: De Nederlandsche Bank Betaalt aan Toonder VIJF EN TWINTIG GULDEN De Secretaris De President Deze woorden, met den achtergrond in rood gedrukt, zijn omgeven door eon in de zelfde kleur gegravoerden rand, in de vier hoeken waarvan de waarde-aanduiding „25" voorkomt. In dezen rand bevindt zich bo ven den tekst een medaillon-portret van Prins Willem I van Oranje (Willem den Zwijger), met tor weerszijden de woorden „Ned. Bank", en in de benedenzijde een Hollandsche riviergezicht, terwijl in de staande randen, welke het biljet omsluiten, links een zittende Mercurius met staf en rechts een oud-Hollandsch zeilschip zijn aangebracht. De voorzijde is gedrukt op een uit grijze lijnen samengestelden ondergrond. De keerzijde van het biljet is bedrukt met een geguillocheerde rechthoekige ver siering, welke eon bijna geheel onbedrukt vak in het midden van het biljet omsluit. Ter weerszijden in den rand twee grooto geguillocheerde rozetten, waarin het gear ceerde cijfer „25" voorkomt. Boven deze ro zetten zijn twee rechthoekige vakjes, waar in in blauwe kleur de woorden „De Nederl. Bank" bij herhaling klein gedrukt voorko men. In deze vakjes, alsmede in het mid den van den onderkant van het biljet, komt de in rood gedrukte serie-aanduiding en nummering voor. Onder de linker ge guillocheerde rozet is in roode kleur het woord „Amsterdam", onder de rechter ro zet de dagteekening van het biljet ge plaatst. Een uittreksel uit de artt. 209 en 209 van het Wetboek van Strafrecht is on der het wit gelaten middenvak afgedrukt. De geheele teekening op de achterzijde is uitgevoerd in de kleuren donkerblauw, donkerbruin en grijs. De biljetten worden gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van onge veer 17,5 bij 10 c.M., waarin in het midden als watermerk voorkomt een gevleugelde staf met de letters N. en B. Zij worden ter voorzijde voorzien van een afdruk der handteekening van den president en den secretaris. De biljetten zijn gedateerd van 15 Juli 1929 af. „Stcrt." Het Carlton-hotel te Amsterdam. Zooals men zich zal herinneren, hebben in de verificatie-vergadering van 25 Ja nuari curatoren in het faillissement van de N.V. Nereïde (Carlton-Hotel) geadviseerd het hotel en inventaris te verkoopen voor de taxatie-waarde. Curatoren kregen machtiging tot uiter lijk 1 Maart het bedrijf voort te zetten en intusschen te pogen het hotel en inventa ris, ingevolge het bovengenoemde advies, te verkoopen. Wij vernemen thans, dat die verkoop tot stand is gekomen. Koopster van het hotel werd do N.V. „Terra Nova", van den inventaris de N.V. „Stadius". De curatoren hebben nu het bedrijf gestaakt; de ge noemde naamlooze vennootschappen, beide dochtermaatschappijen van de Bank voor Onroerende Zaken, zetten het voort. De waarde van de onroerende goederen was getaxeerd op 1.700.000, van de roe rende zaken op 284.225. Invoerrecht op vleesch. Do Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie van deskundigen voor de samen stelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 24 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvloesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 90, paardenvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 50. Gedurende de maand Maart 1930 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van do hiervoren vermelde waarden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongetje door de tram overreden. Gisteren liep liet 5-jarig zoontje van den heer P. Wildenberg bij het uitgaan der Heischool te Oss vermoedelijk eerst tegen een auto en werd toen door de passecrcn- de tram BoschHelmond aangereden. Di rect werd het knaapje naar het R. K. Zie kenhuis gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Het doodelijk ongeluk nabij Teteringen. Naar wij vernemen heeft de sectie op het lijk van C. N„ die Zondagavond op den Oosterhoutschenweg nabij Teteringen werd overreden, thans uitgewezen, dat de man geen natuurlijken dood is gestorven, doch dat vermoedelijk reeds ten gevolge van de aanrijding door een auto, de dood was in getreden. Meisje te water geslingerd. De motorrijder B. uit H. reed Woensdag een dochtertje van den hoer P. Stam uit Spanbroek aan, met gevolg, dat het kind in de naast den weg zijnde sloot werd ge slingerd. De motorrijder kwam onder zijn motorrijwiel terecht, doch overigens met den schrik vrij en wist het meisje uit de sloot te halen. Dr. van Wesemaele verleen de geneeskundige hulp.' De toestand van de kleine is redelijk wel. Den motorrijder, die kalm reed, treft geen schuld; de kleine was plotseling van een erf af de straat op- geloopen. Jongen door een vrachtauto gegrepen. Woensdagmiddag was een viertal jon gens aan het spelen op den Provincialen weg te Veldhoven. Plotseling kwam van achter een fabriek een der jongens, de 14- jarige van K., den weg oploopen. Op het- zelfdo oogenblik kwam de vrachtauto van G. uit Steensel do fabriek voorbij en greep den jongen. Ernstig verwond werd de knaap opgenomen en naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Den chauffeur van de vracht auto treft geen schuld. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Utrechtsch student door den trein vermorzeld. Vrouw verbrand. Naar „Het Huisgezin" uit Haaren bij Oisterwijk wordt gemeld bemerkten Dins dag huurlieden dat de luiken van het huisje van de alleenwonende wed. C. de H. gesloten bleven en dat op hun kloppen taal noch teeken vernomen werd. Men heeft de woning opengebroken, waarna men iets ontzettends ontdekte. In een achtervertrek vond men de reeds bejaar de vrouw half verbrand dood op den vloer liggen. Waarschijnlijk hebben haar klee- ren bij het houtvuur vlam gevat en heeft do ongelukkige nog getracht in het ach tervertrek water te vinden, althans daar vond men haar ineengedoken met het hoofd op een emmer. De ontboden geneesheer dr. v. Oirschot uit Helvoirt kon slechts den dood vaststel len on meent dat de arme vrouw al min stens 24 uur dood moet zijn gewecBt eer men haar vond. Kind verbrand. Terwijl de ouders afwezig waren, is het vierjarig dochtertje van den heer Van We- veren, hoofd der O. L. school te Westgeest, in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Het kind was aan de zorgen van een buurmeisje toever trouwd. Kindje in een kinderstoel verbrand. To IJsselmuiden bij Kampen is een meis je van 10 maanden van den groontenhan- delaar P. dat in een kinderstoel zat, waar in een test met vuur geplaatst was, in brand geraakt. Het kind is aan dc brand wonden overleden. Ongelukkige val. Toen Dinsdagavond de 68-jarigo mej. B. de Prinses Mariannelaan tc Voorburg wil de oversteken, had zij het ongeluk zoodanig le vallen, dat zij een ernstige wonJo aan den slaap bekwam. Zij geraakte builen be wustzijn. Tijdons het vervoer naar haar wo ning is zij overleden. Door een vallenden boom getroffen. De 20-jarige boomkapper H. W. C. uit Beek, word bij het vellen der boomen op den Rijksweg to Woldc Maastricht neerge slagen door een tak van den vallenden boom. De getroffene werd met een gebroken been overgebracht naar het hospitaal. Verdronken onder verdachto omstandigheden? Dinsdagavond is uit de Lutterhoofdwijk opgehaald het lijk van den 32-jarigen J. B. van Steenwijksmoer. Deze werd sinds Zon dagavond vermist. Hij moet, komondo van do tooneeluitvoering in liet St. Antouius- gebouw, met zijn rijwiel te water zijn ge raakt en verdronken. Aanvankelijk be vonden zich in zijn gezelschap twee andere jonge mannen van Steenwijksmoer. De politie doet onderzoek naar do oor zaken. welke tot dit ongeluk hebben ge leid. B. stond goed bekend, al dronk hij bij feestelijke gelegenheden wel eens. In het St. Antoniusgebouw was dit echter niet mogelijk, terwijl het Zondagavond ook niet donker was. BRANDEN. Een molen afgebrand. Do korenmolen van den heer C. van Loo to Elburg is Dinsdagavond te ongeveer half negen, waarschijnlijk tengevolge van kort sluiting in den krachtkabel, in brand ge raakt. In een minimum van tijd stond de gehee'.e molen in lichtelaaie. Do vlammen vonden gretig voedsel in het riet en het hout, waaruit de molen was opgebouwd en verspreidde zich zoo snel, dat aan blus- schen niet viel te denken. Met den molen is ongeveer anderhalve wagon koren ver brand. Een schuur met los koren, welke veel waterschade kreeg, en het woonhuis, bleven gespaard. Met do brandspuit was men den geheclen nacht bezig, om den brandenden puinhoop na to blsschen. Do molen was slechts laag, het koren gedeel telijk verzekerd. Brand in een meubelfabriek. Gistermorgen ontstond brand in do meu belfabriek van den heer F. Skenen te Weert. Bij onderzoek bleek, dat de elec tromotor, die nog al eens warm liep, den geheelen nacht door had gedraaid tot deze ••n slotte in brand was gevlogen. De motor is vrijwel waardeloos. escapade van oenigo dagen was terugge komen, gaf te kennen, de woning weer te willen verlaten. De man plaatste zich voor do deur, waarna, volgens zijn verklaring, zijn vrouw hem niet een knipmes drie ste ken toebracht. Hij groep toen hot mos en bracht zijn vrouw de doodelijko steek toe. Bij onderzoek bleek, dat do man drie steekwonden had. twee boven en een be- nedeu het hart. Hij verkeert niet in le vensgevaar. Over beide kinderen van het echtpaar heeft do politie zich ontfermd. Een buur man was do eorste dio de situatie opnam, omdat do kinderen luid schreiend bij hem waren binncngcloopon en vertelden dat vader en moeder elkaar hadden vermoord. Hij vond de monschen nanst elkaar op den grond liggen, het met bloed bevlekto mes lag bij hen Rumoerige raadsvergadering. In de Dinsdagavond gehouden raadsver gadering te Wormerveer werden tijdens do behandeling van het agendapunt „Herzie ning salarissen gemeenieperson'eel" door liet lid Rond (Kermispartij) beleedigingen geuit aan het adres van liet lid Klokmans (S. D. A. P.) en zijn fractiogenooten. De heer Klokmans was hierdoor zichzelf niet meer meester en gooide zijn drinkglas naar het hoofd van den heer Rond. Het glas miste zijn dool en sloeg togen den wand aan sohervon. Een der ambtenaren-vorslag- govers werd bijna getroffon. Na protest van cenigc leden tegen de gebezigde woor den werd liet incident gesloten en do ge wone beraadslagingen voortgezet. Brutale inbraak met diefstal. In don nacht van Maandag op Dinsdag is bij den landbouwer Rijder, aan den Rijks Straatweg to Lage Zwnluwe een zeer bru- ta!o diefstal gepleegd. Door tot nog toe on bekend gebleven dadors is toegang ver schaft tot do InndbouwBchuur. Aldaar werd eerst een jong werkpaard ontvreemd, welk paard voor een vierwieligo wagen, staando .in het wagenhuis, werd gespannen, nadat men eerst do wagen had ontladen van ecnige eggen. Daarna ging men over tot het stc'on van een schaap, een geit en 3 grooto konijnen, zoomede eenig paarden tuig. Nadat dit alles op den wagen was ge laden werd rustig, of alles hun eigendom was, do reis in do richting Breda aan vaard. Toen de landbouwer des morgens 5 uur deze brutale diefstal ontdekte deed hij di rect aangifte bij dc Marechaussee van Mcordijk, die aanstonds met liet opspo ring onderzoek begonnen. Dinsdagavond was evenwel nog geen spoor van deze brutale «lieven, die ver moedelijk de richting België hebben geko zen, gevonden. Inbraak. Gisteravond hebben inbrekers zich tij dens de afwezigheid van dc bewoners toe gang verschaft tot de woning van den ar chitect E. Verschuil aan den Utrcchtschen straatweg 130 te Hilversum. Toon do lieer V„ die ongeveer half ft met zijn familie was uitgegaan, tegen half 11 thuis kwam zag hij dat een grootc ruit was vernield. Binnenkomende vermiste hij een bedrag van 700 en tal van voorwerpen van waar de. Verschillende meubelen waren door elkander geworpen en ongeveer alle laden en kasten waren doorsnuffeld. Onder leiding van den commissaris, den heer Van Bcusckom, is de politie haar on derzoek onmiddellijk begonnen. De «lief of dieven schijnen op den loer te hebben ge staan om het oogenblik af te wachten waarop de bewoners het huis zouden ver laten. UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. Over een drie meter hoogen muur geklommen. Naar de „Xel." verneemt, is uit de straf gevangenis te Breda een der veroordeelden ontsnapt, hetgeen Dinsdagavond omstreeks zes uur gebeurd mooi zijn. Do man is oen Duitschcr. Hij had do govaugonisklecrcn nog aan. Of hij hulp van huiten heeft go- had, of dat aan dc bewaking iets heeft ontbroken, is niet bekend. In verband met hot ingestelde onderzoek wonschte men ton uanzicu van de ontvluch ting geen enkele medcdoeling te doen. Nador verneemt do „Tel." nog, dat do ontsnapt© een Duitschor is, zekere S„ af komstig uit Heerlen. II ij had nog drie maanden van zijn straftijd uit te zitten. Do ontvluchting moet als volgt in zijn werk zijn gegaan: S. was in een bijgebouw van do gevangenis bozig met het vullen van stroozakkeu, welke in den regel aan gedetineerden wordt opgedragen, wier straftijd ten oindo loopt. S. is er op do een of andere wijzo in geslaagd een der sloten van dit gebouw te forcoeren, waarna hij op de binnenplaats van do gevangenis kwam. De eenigo hindernis, dio toen nog to no men was, was do drio motor hoogo govun- genismuur. Mot ©enige gevonden planken en vermoedelijk ook mot oen zelfgemaakte touwladder, is hij er in geslaagd over den muur te klimmen. Na vervolgens nog een twee meter breede sloot te zijn overge- sprengen, waa hij in vrijheid. Do ontsnapte moet toen nog in govnngoniskleoding ge weest zijn. In hoeverro hier van buitenuf hulp is verleend, is niot bekend. Onmid dellijk na do ontdekking der ontvluchting is het gchccle achter de gevangenis gele gen militaire terrein door militairen en politie afgezet, doch de vogel bleek reeds govlogon te zijn. Tot op heden heeft men noir geen spoor van hem go vonden. BUITENL. BERICHTEN ONCELUKKEN. NOODLOTTIGE BRAND IN CANADEESCHE SCHOOL. Directrice en acht kinderen in de vlammen omgekomen. Bij een brand in «-«-n Katholieke school te Crosslakc (Noord Manitoba) is de direc trice met acht Indiaanscho kinderen, dio zij trachtte to roddon, in do vlammen omgeko men. Een andoro zuster brak liaar rugge graat. Tragisch ongeluk. Uit Forst (Landt7.) wordt gemeld: De 30 jarige vrouw Lienke en haar beide doch torljoB rosp. 15 maanden on 3 jaar oud, werden door den echtgenoot, bij zijn thuis komst dood gevonden. Uit politieonderzoek bleek, dat men hier met een tragisch onge luk te doen heeft. Do vrouw wah oververmoeid van het waken bij hot ziekbed harer kinderen in geslapen, zonder er aan to donken, dat op hol paKcomfoor een ketel water stond, liet water kookte over en doofdo do gasvlam. In korten tijd werd de kamer mot gas ge vuld, waardoor de drie monschen oui het leven kwamen. Borgbeklimmers verongelukt. Uit Zcrniatt wordt gemeld, dat de be kende bergbeklimmer Hormuil Porren bij het beklimmen van don Breithom met een daino in een afgrond is gestort. 1 De beide toeristen konden nog slecht* als lijken geborgen worden. De „Fofo" nabij Malta vergaan. Het Britscho slagschip „Nelson" heeft, terwijl het op weg van naar Malta, don ka pitein en do bemanning van hot s.s. „Fofo" gored, dat na een ontploffing in dc rui men was gezonken. I)<- mannen worden door hot slagschip „Kodney" naar Algiers gebracht. Gisteren is, naar het ..Hbld." meldt, op de spoorlijn te Houtum, ongeveer 60 M. van een onbewaakten overweg verwijderd, het lijk gevonden van een Utrechtsch student. Het hoofd was van den romp gescheiden. In de nabijheid heeft men een nieuwe fiets aangetroffen. Omtrent de oorzaak van dit ongeval staat met zekerheid nog niets vast. DE MOORD TE LEEUWARDEN. Nadere bijzonderheden. Omtrent den moord in de Keetbuurt te Leeuwarden kan nog worden gemeld, dat de dader evenals het slachtoffer 29 jaar oud is. Man en vrouw konden niet goed met elkaar overweg. De vrouw, die pas van een HET EINDE NADERT. Sinds November 1929 zit dc „Christian Michclsen" onwrikbaar op het strand van Hoek van Holland. Het schip wordt gesloopt, omdat aan vlotkomen geen denken is. Binen- kort zal het met den grond gelijk gemaakt worden

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5