21ste Jaargang DINSDAG 25 FEBRUARI 1930 No. 6418 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux; PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 2)e (Bou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedcelingcn wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 WAT MUSSOLINI DOET EN BEREIKT. (Van onzen medewerker te Rome). Mijn Italiaansche vriend vertelt; toen ideeën doet vergeten. Van Marxist wordt ik in 1017 zou gaan trouwen, zond ik aan vrienden en kennissen een honderd-tal kaar- ten, waarbij ik hen uitnoodigde bg mijn aan- j staand huwelijk tegenwoordig te zijn. Maar toen de dag van trouwen aangebro- ken was, stond ik daar met mijn jonge Ve- j netiaansche vrouw moederziel alleen in do S. Marco-kerk. Ons huwelijk werd ingeze gend maar geen vriend was opgekomen; wij gingen naar huis, doch geen enkele feli citatie per brief of telegram wachtte ons. Hadden mijn vrienden mij dan in den steek gelaten? Ik informeerde, maar nie mand wist iets van mijn voorgenomen huwe lijk af.... omdat de Italiaansche posterijen weer eens niet gefunctionneerd hadden, zoo dat geen enkele van mijn uitnoodigingen was aangekomen. Zoo iets Kwam toen meermalen voor. Een jaar te voren wilde ik mijn aanstaan de vrouw bezoeken; ik nam in Rome (hoofd stad, wereldcentrum van meer dan een half millioen inwoners) een kaartje Venetië, wachtte op het perron, één uur, twee, drie, vier uren en nog kwam de trein niet. Ik be klaagde mij bij den stations-chef en deze verklaarde me met een lachend gezicht, dat het domste, wat een menscb doen kan, is zich op te winden en druk te maken. Het verkeerswezen functionneerde slecht. De posterijen werkten alleen dan, als de ambtenaren er zin in hadden; controle op stations en tn treinen was een ongekende luxe en de Maandag werd beschouwd als een zoet verlengstuk van den Zondagsrust. Kort en goed: Italië was overgelaten aan de grootste wanorde en willekeur. Al was dan Italië sinds 1870 staatkundig één, daarmede was het nog niet oen goed georganiseerde staat. Dit was zelfs onmogelijk, daar de begin selen die dit land tot een oenheid hadden verklaard, de grondslagen waren voor de grootste verdeeldheid. Het liberalisme n.l. had don Paus van z'jn staten beroofd, maar tevens daardoor velo dicpgeloovige Italianen van zich vervreemd, daar ze toch nog liever Pauselijk waren in de z.g. „achterlijke" kerkelijke staten, dan Garibaldist in het „verlichte" nieuwe Italië. De vrijmetselarij weet heel goed, dat de Paus zijn moreelen invloed niet heeft ver loren; daarom moet de godsdienst worden uitgeroeid of minstens verwezen naar de huiskamer en de kerk, want „godsdienst is privaatzaak". Priesters worden als zoodanig niet meer erkend door den Staat, ze zijn overgelaten aan de particuliere belangstelling der enke lingen. Op de scholen wordt het godsdienst-on derricht afgeschaft en het kruisbeeld uit de localen verwijderd. Italië, het land der Katholieken, waar do Kerk haar zetel heeft en dat trots ging op zijn Heiligen en Pausen, wordt opeens golaïciseerd. Niet alleen godsdienstig zaait het libe ralisme verdeeldheid, maar ook economisch en politisch. Tegenover do groolgrond-bezitters, d'e klein in getal zijn, groeit de aanwas der niets-bezittenden en ontevredenen onrust barend. Leo XIII schreef zijn encyclieken over het sociale vraagstuk dan ook niet alloen voor het buitenland, maar ook voor Italië, waar hij zoo duidelijk de gevolgen van bot liberalisme zag en het gevaar van een daar op volgend socialisme. Docb voor het nieuwe Italië heeft de Paus afgedaan. De gevolgen blijven niet uit. Italië brengt een geslacht voort, dat doordrenkt is van socialistiscbo opvattingen. Het ééne Italië was toch niet één maar hulpeloos verdeeld. Iedereen was ontvre- den, en niemand was er die leiding kon nemen. Elkeen deed wat hij wilde, de open bare veiligheid was in gevaar, financieel stond Italië zeer laag, daar de arbeidslust en het vereischte loon ontbrak en admi nistratief heerschte de grootste wanorde. In deze roerige dagen groeit er in de streek der Romagna een wilde teugellooze jongen op, die Italië zal helpen. Hij is een kind, opgevoed in ontevredenheid en ar moede. Als hij onderwijzer is, wordt bij na een jaar weer uit zijn ambt ontzet, daar er voor dezen revolutionnair geen regels cn wetten schijnen te bestaan. Hij forceert de stembus, om een nederlaag der socialisten te voorkomen, zwerft rond, ziet de armoe do en schrijft voor socialistische kranten. Hij bezoekt Zwitserland en Oostenrijk, maar beide landen zetten den heethoofd weer over de grenzen. Dan biedt men hem het hoofdredacteurschap aan van de socialisti sche ^Avanti", waarin hij zicfa ontketent ah socialist van het radicaalste soort, terwijl hij de gematigde revisionisten als lafaards verkettert. Dan komt de oorlog, die alle vroegere hjj Nationalist de pacifist verandert oen oorlogspropagandist en een voorstander der annexatie. In den oorlog rijpen de ideeën voor de grootmaking en de innerlijke versterking van Italië. Het gaat er om, orde te scheppen, de ver deeldheid neg te nemen, te regeeren mot ijzeren vuist, en alle oorzaken van strijd en verdeeldheid, alle gevaar voor rust en orde eenvoudigweg dood te drukken. In het huidige Italië wordt niet meer ge redeneerd maar gehoorzaamd. De oorlog is ten einde, de socialisten in het buitenland slaan over tot revolutie ook in Italië dringt het gevaar er is nie mand die de verwarde ideeën weet te i>e- beerschen, niemand die uit de wanorde re gelmaat schept Mussolini staat op, ver zamelt rond zich zijn zwarthemden, en met de leuze „Evviva l'ltalia" trekt hij op naar Rome, neemt bezit van de regeering **n schept orde. De lastige elementen worden kort en goed weggesneden. Do Vrijmetse larij ia onderdrukt het liberalisme uilge- baunen, heb socialisme in alle vormen ver boden. Wie zich tóch roert, wordt gevangen ge zet of over de grenzen getransporteerd. Daarna begint hij aan de innerlijke ver betering. Hij veracht het parlement, omdat bij den overmacht van het getal veracht. Zijn maatstaf is die der geschiktheid. En als met oen geesel drijft hij de onge schikte en slappe elementen uit do regeo- ring om er betere voor in de plaats te stel len. Hij ontneemt portefeuilles cn houdt ze zoolang ouder eigen beheer (soms vijf of zes tegelij^) totdat hij met zijn groutc mei- schenkenms den aangewezen functionnaris heeft gevonden. Als hij ziet dat het volk aan bot Konings schap gehecht is, beschut hij het tegen allo anti-nationale en anti-monarchistische aan vallen. Hij is nationalist en als de natie oen koning wil, dan moet er een koning zijn „en wel absoluut, als hij maar doet wat wij willen". Mussolini spaart niemand en niets, als het er om gaat de natie en den Staat groot te maken. Hij spaart geen geld, en schaft zich een tweede leger aan alles staat uu onder controle. Onregelmatigheden kumen niet voor, daar achter eiken ambtenaar een zwarthemd staat. Hij spaart eigen partijgenooten, zelfs zijn vrienden niet. Als de eerste secretaris der Fascistische partij zich in een krant onvoor zichtig uitlaat over het Vatioaan, wordt deze dadelijk van zijn post ontheven en op gevolgd door den tegen woo rdigen Turati. Is het verkeer wanordelijk geweest, dan wordt de regel getroffen, dat de voetgan gers links moeten houden; wie het niet doet, betaalt boete. Het verkeer in Rome werd veranderd de Itahaunen waj-en radeloos en sommigen porbeerden van hun ontevredenheid te ge tuigen. Dan komt opeens het bevel: „Wie durft te protesteeren, betaalt boete" cn al les is stil en poogt te gehoorzamen. De Financiën waren slecht, Mussolini weet vertrouwen te wekken bij Amerika en de toestand is veel boter. Italië heeft schuld het betrekt bijna alles uit bet buitenland; Mussolini bevor dert de nationale industrie en verbiedt den import. Italië is vruchtbaar, maar de Ita lianen zijn gemakzuchtig en werken lievsr niet; hij schrijft de cultiveering van het land voor, looft iiremie's uit, spoort de wer kers aan en ten slotte verbieJt hij de lands, bevolking zich in de steden te vestigen. Als Italië groot wil worden, moet het volk talrijk zijn en is een geregeld huwe lijks- en familieleven noodzaak. Zelf geeft hij het voorbeeld door weer samen te wonen met zijn gescheiden vrouw, en verbiedt hij allen import van middelen die de kinderbeperking kunnen bevorderen. Bovendien heeft de Duo© two© fouten voor oen deel vermeden, waaraan do natio nalistische beweging in andere landen lijdt, n.l het anti-semitisrae en do anti-religio- siteit. De Jood is in Italië niet zoo gehaat als in andere landen. Mussolini «rkent hun ga ven en eigenschappen, en dan pas zal hij te gen de Joden ngccren, als hij ziet dat zo hem tegenwerken. Mussolini's politiek is niet anti-gods dienstig over de geheel© lijn. Over zijn per soonlijke opvattingen in zake godsIicnJ gaat het hier niet en wij weten ook, dit hij godsdienst slechts in zoover duldt, als die nuttig is voor zijn staatsmans-idcalcn Maar feit is toch, dat hij in velo punten do godsdienst helpt Hij is overtuigd dat hot Italiaanscho volk niet zonder godsdienst, d.w.z. niet zonder Katholicisme cn Pausdom leven kan. Daarom wordt het godsdienst onderricht op de lagere scholen 'weor inge voerd, dc particuliere onderwijsinstellingen van religieuse orden worden begunstigd, de priesters gesalarieerd en het kruisbeeld weer in de schoolloctflen opgehangen. II:j geeft aan de Jezuicten hun huis terug, richt het kruis op in bet Kolosseum. En in on derhandeling met den Paus weet hij een einde te maken aan do Romeinscbe kwostic! DUITSCHLAND De beschuldigden tegen Krupp en Thyssen. Do correspondent van het Berliner Ta gcb'.att te Bocbum heeft zich in verbin ding gesteld met de directie van Krupp te Essen en verneemt van haar, volgens een bericht van Wolff, dat zij gcenerlei berich heeft ontvangen van don officier van justi tie omtrent een aanklacht wegens landver raad. Eerst door de dagbladen hebben beide firma's kennis gekregen van de aangele genheid. Tot nog toe is geen onderzoek ingesteld of eenig vorhoor atgenomen. Voor zij in een concreten vorm gegoten worden, kunnen de directie? de beschuldigingen niet beantwoorden. Overigens heeft de wa penindustrie vóór en gedurende den oorlog onder de strengste militaire controle ge staan. INTERNAT. CONFERENTIES DE VL00TC0NFERENTIE. „De conferentie is dood". Tengevolge van een ziekte, waaraan hij reeds sedert zijn aankomst in Engeland lij- Jen Jc is, zal admiraal Hilary Jones, een der lei lende technische deskundigen van de Amerikaansche de'garie ter vlootconfercn- tie Woensdag a.?, met het stoomschip „Be- rengaria" naar New-York terugkceren. Hij zal aan de verdere werkzaamheden der conferentie niet meer deelnemen. De „Sunday Express", hoewel toegeven de, dat het vertrek inderdaad door Jones' ziekte is veroorzaakt, brengt het vertrek nie'tomin in verband met de ernstige onte vredenheid, die er in de kringen der Ame- rikaansche deskundigen over het verloop der eonfereniie bestaat. Een der deskundi gen heeft volgens genoemd blad verklaard: „Do conferentie is dood. Het heeft geen doel, dit feit niet te willen zien. Alles wat wij nog kunnen doen is de conferentie be graven, het graf dichtmaken en er een ge- denksicen bovenop plnatsen". Het gerucht gaat, dat de conferentie waarschijnlijk tot 1035 zou worden vet- daagd en dat feitelijk de conferentie reeds is opgeheven. Dat is op z'n minst onwaarschijnlijk. Er zijn enkelo onderwerpen, waartoe het verlengen van den levensduur der linie- scheppen en 't scheppen van bepalingen te gen het misbruiken van duikboot en in den zee oorlog behoort, die nog alle kans heb ben om in Londen te worden afgedaan. Zij zul'en moeten dienen om het fiasco van de conferentie ecnivszins te bcmante'en. Het is niet waarschijnlijk, dat do betrokken re- gccrinven cn in het bijzonder de Ameri kaansche zich deze mogelijkheid zullen la ten ontgaan. Men verwacht nu met groote spanning wat er heden te Parijs gaat gebeuren. Krijgt het nieuwe Franscho kabinet zijn meerderheid, dan zullen de besprekingen worden hervat. DE CONFERENTIE OVER DEN TARIEFWAPENSTILSTAND. Dc eerste commissie van de diplomatieke tariefconferentie heeft Maandagmorgen ltet algemeen debat besloten. Yosjida ver klaarde, dat Japan zijn tcetreding tot de internationale conventie over een taricf- wapensti!stand laat afhangen van do deel neming van China, Indië, Australië en do Ver. Staten. De commissie, die onder de voortreffelijke leiding stond van den vroe- goren Ncdcrlandscheu eerste minister Co- lijn, heeft drie subcommissies aangewezen, die zich zullen bezie houden met de^ arti- kelsgewijze besjireking der 22 artikelen van het ontwerp door den tariefwapcnstil- stand, dat door de economische Volkcn- bondseomniissie is opgesteld. Gisteimiddag heeft de eerste sub oom missie onder leiding van den heer Colijn met 11 tegen 3 stemmen besloten voorloo- pig den lsten October 1029 als aanvangsda tum van den wapenstilstand te vermelden, 7,oodnt alle sinds do Volkenbondsvcrgade- ring ingevoerde tariefsverhoogingen zou den komen te vei vallen, tenzij deze confe rentie ze onder de toegestane uitzonderin gen van art. 11 weer opneemt. Dit sal wel Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Slechte geruchten omtrent de vlootcorv ferentie. Dynastieke moeilijkheden in Monaco. Nieuwe protesten tegen de kerkvervol ging in Rusland. BINNENLAND. Pater Stratmann O. P., over oorlog en vrede. (1st© blad). De veertiende Roomsche Studentendag. (lste blad). De moord op den Oostzeedijk te Rotter dam. (Rechtzaken, lste blad). De nieuwe burgemeester van Oegstgeest. (lste blad). De gemeenten Alkemade, Leirr.uiden en Rijnsaterwoude worden door Boskoop van drinkwater voorzien, (lste blad). DE BEKENDE PLEITREDENAAR VOOR DEN VREDE, pater P. Stratmann O.P. uit DuiUoh- land, heeft gisteren te Den Haag gesproken voor den Katholieken Vredcsbond, die ter gelegen heid van de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling een bijzondere vergadering hield OEG8TGBEST'S NIEUWE BURGEMEESTER. De heer A. J. van Gerrevink. Ter aanvulling en preciurering van ont< bericht van gisteren, zij medegedeeld, dat burgemeester A. J. van Gerrevink zijn op leiding voor de gemeente administratie genoten heeft aan do secretarieën te Bath- men en Epe van Juli 1900 tot Mei 1002. Daarna word Z.EIolachtb. Ie ambtenaar ter secretarie te Epe cn sedert December 19i)2 te Dalfsen. Van Februari 1003 tot November 1910 was de heer v. Gerrevink secretaris der gemeente Dalfscn en sinds dien burgemeester en secretaris van 0]d<v markt. De benoemde is: lid van het bestuur der Overijsscscho Landbouw-Ondorlinge, lid gewestelijke Landstormcommissie verband Vollenhove, secretaris der verccniging van C.-H. leden van gemeentebesturen, lid van de redactiecommissie van het orgaan dier vcteeniging, medewerker aan de officieelc organen der verecniging van Ned. Ge meenten, lid van de commissie-Kan tot voorbereiding van een ontwerp van wet tot wijziging der Gemeentewet, lid van het bc stuur der Kamerkring Zwolle der C.-II. Unie, Commissaris N.V. WatcrlciJinginaut- schappij Noord- en Noordoost Overijssel. noodzakelijk blijken, wil men de toetreding tot de conventie verkrijgen van die staten, die onmiddellijk 1 October hun tarieven reeds hebben verhoogd. Dc heer Colijn gaf na deze beslissing in ovorweging dat de verschillende delegaties tot Woensdag avond tijd zouden krijgen voor het aanvra gen van uitzonderingen op den wapenstil stand, doch trok dit denkbeeld weer in, toen de Zwitser Btucki gewezen had op de moeilijkheid om te beslissen dat uitzonde ringen verlangd zouden moeten worden zoolang deze conferentie nog geen rege ling had getroffen over het onderscheid tusscben fiscale, en beschermende rechten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1