.5* - s^fef x 1 ons. \V) zestie b( van de iien, da opnieui ry nee i be J ha zijn. D< uiterstt ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S De Ruilverkavelingswet De laatst verschenen wet op agrarisch gebied, de zoogenaamde ruilverkavelings wet kan in tal van gemeenten belangrijke economische voordeelen oploveren. Hel schijnt ons daarom van belang eens de aandacht op deze wet te vestigen, door een beknopte uiteenzetting van hare be palingen te geven. Volgens deze wet kan ter bevordering van den landbouw ruilverkaveling plaats hebben. De wet beoogt de gelegenheid open te stellen om daar, waar landelijke eigen dommen zeer verspreid liggen, een voor het landbouwbedrijf ongunstigen vorm hebben of gebrekkige uitwegen of waterafvoer be- ch re veil zjtten, een betere economische indeeling te J toe. j verkrijgen, waardoor de productiviteit van ,en VV>1 den bodem wordt verhoogd, hetgeen vooral 'J trok-j onder de tegenwoordige omstandigheden aarmea van groot algemeen belang is. De versnip- denj perende ligging en de ongunstige vorm van °°t de! de perceelen beletten het nemen van maat- regelen, welke in ©en modern landbouwbe drijf regel zijn geworden als: het gebruik van machines, de doorvoering van ratio- neele vruchtwisseling, bestrijding van on- de ka- kruid en plantenziekten. Bovendien ver- eischen verspreid liggende perceelen meer toezicht, meer tijd en kosten om het land te bewerken en te oogsten. Verbetering van den grond door verzorging van den water afvoer voor drainage of op andere wij/e en het regelen van den grondwaterstand wroden zeer bezwaarlijk. Bij een nieuwe indeeling door middel van ruilverkaveling wordt in deze moeilijkheden voorzien. Daarom is gestreefd naar een wettelijke regeling der ruilverkaveling. Het begrip „ruilverkaveling" is geenszins nieuw. Reeds mesr dan 60 jaar geledon wees de bekende landbouwkundige dr. Sta ring in zijn werk „Huisboek voor den Land man" op de groote nadeelen van het ver spreide en versnipperde bezit. Dr. Staring noemde deze nadeelen „een kanker van on zen landbouw. Ook van and ore zijde werd voortdurend op de genoemJe nadeelen gewezen. Een door het Kon. Nederl. Landbouw-comitè Hi nden gestelde commissie bood reeds in 1910 een ontwerp van wet op de ruilverkaveling aan de regeering aan. De in verband daarmede ingestelde Kegeeringscommissie achtte vol gens haar verslag ruilverkaveling voor den Nederlandschen landbouw van groot be lang, doch zij meende, dat de landbouw nog niet rijp was voor deze materie Mede door de propaganda van de Nederl. Heide maatschappij werden ©enige vrijwillige ruil verkavelingen aangevoerd. Al spoedig bleek, dat zonder wettelijke regeling het praktisch niet uitvoerbaar ia om ruilverkaveling op ruime schaal tot stand te brengen. Dit is te begrijpen als men bedenkt, dat bij vrijwillige ruilverkaveling één enkele tegenstander een moeilijke en kostbare voorbereiding ongedaan kan maken. De tegenwoordige ruilverkavelingswet beoogt dit tegen te gaan. Haar doel is ter bevordering van den landbouw, onder vol ledige waarborging van ieders rechten, een onwillige minderheid te dwingen, aan een ruilverkaveling deel te nemen, wanneer een meerderheid zulks wil. Maar nimmer kan van hoogerhand ruil verkaveling worden bevolen. Het initiatief tot ruilverkaveling berust bij de belanghebbenden zelve. Een aanvraag om ruilverkaveling wordt alleen in behandeling genomen, indien zij is gedaan door ten minste een-vierde van hen die bij het kadaster bekend slaan als eigenaren of rechthebbenden op de percee len, gelegen in het blok, waarop de aan vrage betrekking heeft. Deze aanvrage moet schriftelijk gericht worden tot Gedeputeer de Staten der provincie waarin het blok of het grootste gedeelte daarvan gelegen is. Gedeputeerde Staten stellen deze aan vraag in handen van de centrale commissie aan wie de algemeene leiding in ruilverka velingszaken in het geheele land is opge dragen, dit is een commissie van G leden, fc.w. twee landbouwkundigen, een jurist, oen waterstaats- en een kadasterspecialist. Do Centrale Commissie moet de aanvraag -n haar geheele omvang onderzoeken en haar met redenen omkleed advies aan Gedepu teerde Staten uitbrengen. Het advies be hoeft niet beperkt te blijven t >t het blok, waarvoor de aanvraag word gedaan, het kan zich ook over een grooter of kleinor terrein uitstrekken. De centrale commissie ontwerpt een voorloonig plan van wo en waterloopen. Bovendien wordt door haar een lijst opgemaakt van allen, die bij het kadaster bekend staan als eigenaar van of rechtverkrijgenden op de in het blok ge legen perceelen. De stukken worden daarna door Gede puteerde Staten ter visie gelegd ter secre tarie der betrokken gemeente. Gedeputeerde Staten roepen daarna een vergadering bijeen van de belanghebben den, dat zijn dus degenen die bij het ka daster bekend staan als eigenaren van of rechtverkrijgenden op de perceelen, gele gen in het blok, dat betrekking heeft op het advies. In deze vergadering wordt besloten of tot milverkaveling al of niet zal worden overgegaan. Indien tot ruilverkaveling wordt bego ten, benoemen Gedeputeerde Staten een plaatselijke commissie, die onder leiding van de centrale commissie :..et de eigenlijke uitvoering wordt belast; verder wordt door de arrondissements-rechtbank een rechter commissaris benoemd, die tot taak krijgt, de rechter van ieder vast te stellen. Daarna wordt door de plaatselijke com missie het plan van ruilverkaveling ge maakt. Is dit gereed, dan blijft nog over de uitvoering er van op het terrein; de we gen woeden aangelegd, de ontwaterings- slooten gegraven en de nieuwe perceelgren zen uitgezet. De kosten worden door de eigenaren ge dragen in evenredigheid van de waarde van hun bezit. Uit een en ander blijkt dus wel, dat de geheele onderneming in handen is gelegd V*- v» fa. i-*-- -"V 'S. \X T r J <-•5% .rï-A m DE STAD TEL-DWIW IN PALESTINA zal binnenkort haar eersten schouwburg rijk zijn. Aan den bouw wordt druk gearbeid. De in vloed der Westersohe arohitectuur is merkbaar ook in Tel-dwiw doorgedrongen DE HERTOG VAN WESTMINSTER, een dor meest bekende figuren uit do Engolsohe aristocratiseho kringen, trad Dondordag in het huwelijk met Locüa Ponsonby, de £8-jarige dochter van Sir Frodorie Ponsonby, thosauriei van den Koning. Do belangstelling voor dit huwelijk was zóó groot, dat het echtpaar bij het verlaten der kerk door oen waar leger van fotografen werd belegerd en het geruimen tijd duurde, voordat zij in de gereedstaande auto kon plaatsnemen van de belanghebbenden zelve. Het spreekt van zelf, dat de drang tot ruilverkaveling het meest tot uiting komt in de streken waar uien de grootste nadee len van het verspreide en versnipperde be zit gevoelt. Verschillende gemeenten van ons land hebben reeds blijk gegeven van hun medewerking bij de toepassing dor ruilverkavelingswet. In alle provinciën en ook verreweg de meeste gemeenten zijn echter nog duizende H.A. grond die voor ruilverkaveling in aanmerking komen. Een richtige toepassing der ruilverkave lingswet zal tot gevolg hebben, dat de gronden tot de hoogste productiviteit kun nen worden opgevoerd. Amersfoort. A. OVER. BINNENLAND VRAGEN VAN KAMERLEDEN. De sa'arissen van onderwijzers- kloosterlingen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ling'beek betreffende het in beschouwing nemen^ door de Staatscommissie in zake bezuiniging op de onderwijsuitgaven, van een herziening der thans geiden:le salaris regeling van de onderwijzers kloosterlin gen en betreffende overlegging aan de Tweede Kamer van gegevens in zake de salaricering van religieuzen leerkrachten bij het lager onderwijs in verschillende landen heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord, tot zijn leedwezen geen vrijheid te kunnen vinden de Staatscommisie in zake bezui nizing op de onderwijsuitgaven (de com missie-Rutgers), die van de Kroon een wel omschreven taak heeft ontvangen bij Ko ninklijk Besluit van 2 Juli '26 no. 120, uit ie noodigen, om een of ander bepaald onder werp in het door haar uit te brengen rap port niet onbesproken te willen laten. De Minister zond de hier gevraagde ge gevens, voor zoover zij betrekking hebben op de leerkrachten bij het lager onderwijs in België, Frankrijk, Enge'and, Duitsch land en Oostenrijk, bij brief van 18 Januari 1930, no. T824, afdeeling Lager Onderwijs Algemeen, aan den voorzitter van de Twee de Kamer der Staten Generaal met ver zoek die op de griffie van de Kamer ter inzage van de leden te willen doen neder- legpen. Behalve deze gegevens zijn aan het De partement aanwezig die omtrent de sala- rieering van onderwijzers-kloosterlingen in België, Oostenrijk, Zwitserland, Tsjecho- Slowakije, Engeland en Duitschland, ten aanzien waarvan de ambtsvoorganger van den ondergeteekende zich bereid verklaar de in'iehtingen in te winnen (Handelingen Tweede Kamer, 1927-1928, b!z. 1965). De Minister is bereid ook deze gegevens aan den voorzitter te deen toekomen, ter kennisneming van de leden. De werkloosheid le Emmen. Het Kamerlid Van der Heide hoeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de vo'gende vragen gc3teld: Jo. Is de minister bekend met de zeer groote werkloosheid in de gemeente Em men 2o. Heeft de Minister kennis genomen van de bespiekingen over de werklooheid in de vergadering van den gemeenteraad van Emmen, gehouden op 17 Februari j.l., waarbij de burgemeester mededesldo: a. dat er 250 verzekerde gezinshoofden zijn, die niet bij de werkverschaffing kun nen worden geplaatst in verband met de beperkende be-alingen betreffende vesti ging en huwelijk b. dat er zijn 200 niet-verzekerde arbei ders (gezinshoofden), die om deze'fde re denen geen plaats kunnen krijgen, en c. 300 verzekerde ongehuwde arbei ders, bij wie dit evenmin het geval is d. drt er na 1 a 2 weken 175 arbeiders uitgetrokken zul'en worden, van wie 125 hoefd van een gezin zijn? 4o. Vindt de Minister in de mededee lingen van den burgemeester en het besluit van den gemeenteraad geen aanleiding, om de beperkende bepalingen len spoedigste op te beffen en is Zijn Exvellen'.ie beieid. daarnaast, zoo ncodig, een steunregeling in te voeren, op we ken maatregel de ge meenteraad aandringt 1 INGEZ0NDZN MEOEDtELING. DE ZIEKTEWET. Overeenkomst tusschen de Federatie van Bedrijf:vereer.igingen en de vcreenlging van Raden van Ar'ieid. Donderdag is ten kantoie van den Raad van Arbeid te 's-Gravcnhage onder voor zitterschap van den heer NVittert van Hoogland een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van de Federatie van Bedrijfsvereenigingen en de Vereeniging van Raden van Arbeid. Aanwezig waren van de zijde der Fedo- ratie: dr. F. E Pcsthuma, dr. L. G. Korten- horst, mr. P. \V. J. H. Cort van der Lin den, J. Ratté, C. J. Kuiper, mr. J. J. Hage en jhr. mr. P. A. van Holthen tot Echten. Van de zijde der vereeniging van Raden van Arbeid: dr. baron Witteit van Hoog land, mr. dr. J. van Bruggen, P. Keulo- mans, 1. G. Keesing en de secretaris P. L. Gerritse. De besprekingen hadden tot doel sa menwerking ie bereiken in zake het con- tro'evraag9tuk bij, de uitvoering van de Ziekiewei. Omtrent deze samenwerking werd alge- hee'e overeenkomst verkregen. De rege ling zal ressortsgewijze geschieden. De overeenkomst is in beginsel aange gaan van de zijde der Bedrijfsvereenigin gen door ©en twintigtal bedrijfsve.eonigin- gen, die haar administratie hebben opge dragen aan Centraal Beheer en door oen achttal Bedrijfsvereenigingen, die mede door de Roomsch Katho'ickc werkgevers- vereenigingen zijn opgericht. De rege'ing zal voorts worden voorge legd aan de acdere Bed-Pfsve-eenteingcn, die deel uitmaken van do Federatie. Het nieuwe telefoontarief te Delft. Te De'fl is gedurende Januari het aan tal locale gesprekken tengevolge van het nieuwe telefoontarief, gedaald van 7CC0 tot ■1000. alzoo met 45 pet-. He: aantal inter- locale telefoongesprekken steeg van 1400 tot 1600 of met ongeveer 13 pet. BIJ DL OPGRAVINGEN IN HET NEM1- MEER zijn zeer interessante vondsten ge daan, waaischijnlijk nog uit de Gricksche periode. Bijzondere aan lacht trekt een vergulde pilaar van één meter hoogte, voorstellende Hcrmcs met twee gezichten, zooals ook de God Janus werd afgebeeld JEUGDORGANISATIE IN HET BISDOM HAARLEM. Oprichting van Jeugdraden. „St. Bavo" bevat het volgend, 18 Febr. j.l. gedateerd, schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent aan den ZeorEerw. heor B. Müller, pastoor te Schiedam. „Het is u bekend, dat de samenstelling der Diocesane Commissie voor de Jeugd organisatie niet past in de nieuwe statuten voor het jeugdwerk, die in de Diocesane Synode, welke in October van het vorig jaar is gehouden, werden vastgesteld. Be- dort het inwerkingtreden dezer statuten op 1 Januari j.l. is dan ook de Diocesane Com missie automatisch komen te vervallen. Overeenkomstig de statuten hebben Wij in den loop dezer week opgericht een Dio- cesancn Jeugdraad, en hebben Wij het be stuur van dien raad benoemd. Doch Wij rekenen het Ons ten plicht om openlijk Onzen dicpgevocldon dank uit to spreken aan u, den voorzitter, en aan alle leden der thans opgeheven Diocesane com missie, voor het groote werk, dat door bon in do afgeloopen jaren ten bate van het jougdwerk in Ons Bisdom is verricht. Aan hun voorbeeldige toewijding, rustelooznn ijver en onverdroten werkzaamheid is hot to danken, dut het jeugdwerk zulk een hoogte hooft boroikt, dat Wij thans een nieuw stadium van nog grooteren bloo>, nanr Wij hopen, kunnen introden, Moge God den verdienstelijken arbeid, door ben ver richt, honderdvoudig bolooncn". Benoemingen. Het bestuur van don Diocesanen Jeugd raad is aldus door Z. D. H. don Bisschop benoemd: voorzitter de Zeereorw. Huoggoi. heer Prof. J. H. Niekel, secretaresse mej. v. Kersbergen te Amsterdam, penningmees ter de weledel gestrenge heer mr. K. Gose- ling te Amsterdam. Tot voorzitter van den Dekenalen Jeugd raad in het Dekenaat Haarlem is benoemd R.P. fr. J. J C. Hentzen, O.F.M., kapelaan; Alkmaar R.. J. F. Lips, kapelaun; Alphen R.D. J. v. Kampenhout, pastoor; Amster dam R.D. J. A Voorham, rector; Beverwijk R.D. J. Lucassen. deken; Delft R.P. fr. A. G. v. d. Berg, O.F.M., kapelaanGouda R.D. W. van Alphen, kapelaan; 's Graven- hago R.D. J.'A. Ruhc, pastoor; Hoorn R D. J. Huibcrs, deken; Leiden R.P. H Mulder, O.F.M., kapclnan; Middelburg, R.D. P. v Diepen, kapelaan; Noord wijk R.D. F. A. Burwinkel, pastoor; Ouderkerk TLD Th Stam. pastoor; Poeldijk R.D. W. L. v. Adricliem, pastoor; Purmerend R.D. W. H. Kooy, pastoor; Rotterdam R.D. J. G. Kerk vliet, rector; Schagei R.D. A. Hoydeman, pastoor; Werferbhoef R.D. L. C. v. d. Nou- weland, pastoor; Zocterwoudo R.D. J. 11. v. Dael, kapelaan. DE PHILIPSLICENTIES. De bereikte overeenstemming. Zooals bekend is overeenstemming be reikt tusschen de N.V. Philips cn den Ne- doilandschcn Bond van Radiohandolaron en den Bond van Ondernemers in do Rn- diobranrhe in Nederland, be'rcffende de to sluiten licentieovereenkomst met od toe- stolbouwcrs in Nederland. De bezwaren van een deel van den ra- diohandol tegen het door Philips reeds ter teekerinc rondcezon-'^n contract be-ustten voornamelijk op het licentiebedrag, de con- tigenteering en de verplichting om bepaal de lampen te moeten gebruiken. Van de hoofdpunten der overeenstem ming kan de volgende samenvatting worden gegeven: le. Hel licentiebcdrag. Betreffende het lioentiebedrag is de volgende overeenstem ming verkregen: Aan de liocntienemcrs zal de keuze worden gesteld tusschen het oor spronkelijk bedrag ad f5.resp. 2.50 en een lager bedrag ad ƒ3.—, revp. f 1.50 per lampvoet; in het laatste geval krijgt echter de licentieneraer niet het recht op die uit vindingen, waarover de N.V. Philips van heden af gedurende den gcheelen duur van het licentiecontract, d.w.z. tot 31 December 1939, de beschikking zou krijgen. Die lieei.tieneiners, die er de voorkeur aan geven zich niet te dekken voor het ri sico van toekomstige uitvindingen, kunnen derhalve voor de toekomst geen gebruik maken van die nieuwe uitvindingen. 2e. Contigenteering. De contigenteoring is zoodanig geregeld, dat het aanvankelijk toegestane basis-aantal toestellen zal vcr- meordoron of vorminderen in een zelfde mate, als do verkoopen van alle lioeniie- ncmors en de N.V. Philips samen in e.*nig jaar moer of minder zijn dan de verkoqpen in hot voorgaando jaar. 3o. Verplichting om bepaalde lampen te gebruiken. Wat tenslotte hot gebruik van do door do N.V. Philip» nan to wijzen lam pen betreft, deze clausule is zoodanig ge wijzigd, dut dio lioentionemers die erop staan, do lampen van een bepaalde kleinere fabriek in Nederland het eenig lid van do Bonden, dat Inmpcn fabriceert in hun toestellen te gebruiken, dit kunnen doen gedurende nog ongeveer tweo cn een half jaar, in wolk geval zij echter uitsluitend die lampen mogen gebruiken, en een speciaal plaatjo op hun toestellen moeten aanbren gen. Waar tenslotte eenigo licentiencmers beweren, dat do N.V. Philips haar recht tot het vragen van licenties zou hebben ver werkt, is besloten eenigo procfprocoduros aan te brengen, om do juistheid daarvan na te gaan. Gedurende dien tijd zullen do lioentiebodragcn gestort worden bij een bank, cn wordt do N.V. Philip» in hot gcl'jk gesteld, dan kan zij terstond ovor de be dragen boschikkon. Eon zoor bolnngrijke baslis- sing voor de gloeilampen- industrie. Do directie dor N.V. Philips Gloeilam penfabrieken deolt ons mode: Bij een tweetnl in Januari j.l. gewezen arroston van het Gerechtshof to Arnhem is beslist, dat het in de gloeilampcn-industrio zeer belangrijke octrooi no. 1910 betroffen- do gus-gcvulde gloeilampen, z.g. half-watt. lampen, alle lampen omvat met een wolfram spiraaldraad in oen gavvulling. Door dezo arresten is thans vast komen te staan, dat fabricage of verkoop van gas-gevulde gloei lampen, waaronder ook gusgcvuldo automo. biellampen e.d. practisch niet mogelijk is zonder met genoemd octrooi in conflict te komen en derhalve voor niet-lieentic hou ders onrechtmatig is. Het Hof veroordeelde gedaagden tot een schadevergoeding vin 50.000 voor iodere nieuwe inbrouk op dit octrooi. DE VISCHAFSLAG TE SCHEVENINGEN. Nieuwe afslag gebouwen voorgesteld. Nu de ve:binding tusschen de eerste cn do twee'e binnenhaven in Scl-evoningen aanbesteed, slcl'cn B. en W. van Den Hang den gemeenteraad voor, te beslui ten tot den bouw vitn een gebouw voor den haringefslng on van een hal cm. voor don afslag van vcrsrho visch (kos'cn ƒ.375.000)." Wat do oxplcitatio van hoi le "obouwen bet'eft, s'el'en B. en W. een rege'ing voor, waarbij do Rcedorsvorecnigine „Schevemn- gen" de gebouwen huurt gedurende tirn jaar en zich gclieol voor haar emen rokr- ning belast met de exploitatie. Zij betaalt nan do gemeen:o con huur van ïo.roo per jaar, met dien verstande, dal, indien dc ontvangsten in eenig jaar stijgen boven cr-n naar den legonwoordigcn om/.ol geraamd bedrag van f r.2.!300, dan van dit hocgerc bedrag do lic'ft a'» huurverhoo'-ing voor dat janr aan de gemeente moet worden af gestaan. Verpakte en losse suiker. Naar hot Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren meldt, zijn in de vakorganisa tie thans bcspreLin;-en gaande inzake do vastste'ling van vaste verkoopprijzen voor verpakte cn losse suiker. De Cer.tralc Hut kcrmaatschappij steunt dit streven. De gewone audiëntie van den mins ter van arbeid, handel cn nijverheid zal Donderdag 27 Februari niet plaats hebben. 'le ij- csburg «neiiced op 87-jari'-on '«•eftijd, de heer F. J. de Vos, oud-Pause lijk Zo naaf. Na een korte ongesteldheid ie gister nacht te Haarlem over'eden mr. dr. W. F. M. Schutte, rechter in de Arrondissement» I Rechtbank te Haarlem en fungeerend poli I lie recht er.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9