Wereld-Missie DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE ONAFSCHEIDBAREN Over de Kanadeesche oerwouden daalde stil aan de avondschemering. De zon was in een rooden plas van looverach'ig licht weggezon ken achter de grillig uitgetande massaal-grijze bergketen van de Rockby Mountains en be scheen nog de hoogste heuveltoppen met een t schier onwezenlijken gloed Door de looverenzee in het dal voer, met I de invallende schaduw, een zwaar ruischende rilling, bij de nadering van den nacht. Wie voor hel eerst den voet zetlc op dit woeste gebied en dwaalde langs dichtbeboschte heuvels en valleien, over ruwe warrelrotsen, tusschen groenbemoste, met klim- en slinger planten getooide woudreuzen en langs de zie dende bergstroomen, moest stellig den over- weldigenden indruk ondergaan van die wilde natuur, die in al haar ongereptheid door den tijd was overgeleverd, van de heerschappij van een ol ander „opperhoofd Drie-Pijlen" tot die "an „het bleeke gezicht". Met de komst der bltokcn had zich een nieuwe, tot dan toe onbekende -klank gemengd in de eentonige i muziek van het oerwoud. bet was het ge- zeur van den zaagmolen binnen in een groolen planken loods, opgesteld aan den boord van j den bergstroom, die het tiktakkend molenrad rustig draaien deed. Een hecle ploeg hoot- hakkers, alle ruwe, ruige kerels, was op die j plaats neergestreken en kun bijlen en zagen maakten ongenadig groote kale plekken in i dien „tempel van ongekorven hout". De ontginning gebeurde voor een groote fir- ma in een dier Amerikaaasche reuzensteden, ergens, op een duizelingwekkend hooge ver dieping van een met ontelbare venstertjes doorwafelden wolkenkrabber gevestigd. Daar rochelden de luidsprekers, tikten de typisten, ratelden de rekenmachines, klonken de beve len en werden de orders geboren, die naar het or.tgonn.en terrein werden gezonden met den feilen trein, die driemaal per week als een levend anachronisme deze voorvaderlijke wil dernis in stoomende vaart doorsneed. Telkens moest dan iemand naar het station toe van den molen, om te zien of de postwagen geen boodschap had meegebracht. Die wandeling van den molen naar het sta tion was dan het gewone uitstapje van Tim- j mie en Tommie, de twee onafscheidbaren", die met het beheer van het kleine bedrijf ter i plaatse waren belast. Timmie was slungelig lang, hoekig en ma- j ger, maar laai van spieren en pezen. Toramie, i integendeel, was een kort, dik vetbolleken met rimpelenden speknek en een gezicht als een j lachende maan. Timmie had twee passies: hij schilderde en teekende in zijn vrije uren en hij kauwde tabak j En ook Tommie had twee passies: hij speel- i dr harmonika en was een hartstochtelijk roo- ker. Wanneer hij 's avonds, als het molenrad stillag en maan en sterren praalden boven woud en gebergte, voor de cottage was geze ten, smekkend aan een smakelijke pijp. ter wijl tusschen zijn zegenende handen de zan gerige trekzak rekte en kromp, dan was geen koning zoo rijk als hij. Beiden waren in de veertig en vrijgezel Op een avond van vertrouwelijkheid hadden zc hun hart voor elkander opengelegd. Beiden hadden een ongelukkige^ liefde gekend in hun jeugd en waren er ontgoocheld van weerge- komen. Dit gemeenschappelijk lijden had hen dan ook dichter bij pekaai gebracht en zoo leefden ze thans reeds sedert jaar en dag in de Kanadeesche binnenwouden, trekkende van de eene plaats naar de andere, zonder dat ooit de zucht naar „wereldsche genot" hun sereen jonkmansleven kwam storen. En. nu wandelden ze weer voor de zooveel- stc maal naar hel station, of beter, naar de halte. Want er was geen stationsgebouw, er was geen overweghek, er was geen seinhuis... Ei was alleen een pomp en dan de hout stapels. Daar kwam met schavend gerera 't gevaarte om de bocht gereden en hield zwaarzuchtend stil. En terwijl de stoker, met een vlammende toorts want steeds blauwer viel de scheme ring als een helsche verschijning spookte om het raderwerk heen, dat hij zorgvuldig na keek en belichtte, kregen Timmie en Tommie di post in ontvangst. Maar kijk' Toen de trein wegrolde, zat daar op een houtstapeu, klein, popperig, nederig, onder de geweldige boomgestalten, een jong, pikfijn juffertje. Ze was druk in de weer met lippenstift, poederkwastje en zakspiegeltje, borg dan alles op, knapte haar handtaschje dicht, sloeg een paar malen de armen in de lucht, maakte eenige veerkrachtige Charles ton-passen, trok haar onberispelijk reispak in de plooien en stak, met korte, zenuwachtige beweginkjes van haar welgemaakte beentjes trip, trip, trip, de spoten over.... Begrijp jij er iets van, Tom? Geraak jij daar wijs uit, Tim? Maar reeds stond het onverwachte bezoek- stertje voor hen en terwijl twee katterig groote vraagoogen hen vrijpostig aanstaarden, klonk haar hoqg stemmetje: Hallo, boys, „Woodmills", pleasiel Kun nen jullie mij den houtmolen wijzen? Timmie en Tommie stonden paf. Well.... Hurry up. Vlug wat! Yes, yes, miss.... Volg ons maar! Ze waren beiden een beetje beteuterd. En ▼coraleer ze het zware en moeilijke herkauw de „met wie hebben wij de eer" konden uit spreken, had het blonde poppetje zich reeds kordaat voorgesteld: Ik ben Betsy Sweet, de zuster van Ha rold Sweet, inenieur van Woodmill Buildings, bij u op inspectie. Pardon! verbaasden zich Timmie en Tom- mie tegelijk. Is Harold dan niet hier? Harold Sweet, herhaalde zc, met woede en spijt en teleur stelling tegelijk op haar aardig snoetje. Onbekend op Woodmills, was het ant woord. Die lamme vlegel!.. Nu, dan wacht ik tot hij komt. Hij moet eerstdaags hierheen op inspectiereis voor de firma. Ik dacht hem reeds te vinden cn meende hem te verrassen. Ik kom juist uit de kostschool terug. Nu nog mooier! Ze kwam zich zoo maar op Woodmills vestigen, zonder aan de beeren des huizes vooraf toelating Ie vragen. Maar zc zag er zoo kranig en dipper uit, dat Tim mie en Tommie reeds knipoogend hadden toe gestemd. Neen, maar zooicts hadden ze nog niet beleefdNu zij de vrouw waren ont vlucht tot in het diepste van de Kanadeesche wildernis, nu kwam de vrouw en nog wel in haar allerliefste verschijning hen aldaar opzoeken, Reeds schemerden van verre door het ge bladerte de botergele lichtstreepjes aan de vensters van Woodmills en weldra zaten ze inet Betsy in de beste kamer van de cottage: een planken barak, voorzien van een ruwe wit houten tafel en dito stoelen, een open vuur, twee bedden, een kast, een schapraai, een paar emmers, gereedschapp. messen en gewe ren. Timmie en Tommie stonden de cottage af aan de mooie vreemdelinge en gingen bij de houthakkers onder dak. En weldra was in de eertijds zoo berookte ruimte, waar ze hadden verbleven, de scherpe reuk van vet, leder, olie en tabak verdreven door de heerlijkste rozengeur, dien Tom en Tim ooit in hun le ven hadden opgesnoven. De twee onafscheidbaren konden het met hun kostgangster best vinden en weldra was het tusschen beiden een ware strijd om haar het meest te behagen. Van den beginne af had den ze overigens reeds geüiktijdig, de een het rooken, de ander het pruimen verleerd, omdat ze gemeend hadden, dat Betsy haar neusje even verachtelijk had opgetrokken. 's Morgens kwamen zij haar groeten en brachten haar frissche woudbloemen. Maar de dikke Tom was kwaadgezind geraakt op Tim, omdat die er een complimentje had bijgezegd. Zoo was het accoord niet gemaakt. Dal was niet loyaal, zich zoo op den voorgrond te dringen! Maar dat gaf niets. Hij zou zich op een elegante manier wreken. En den avond van. denzelfden dag maakte de dikkerd gebruik van Tim's afwezigheid, om onder het balkon van zijn prinsesje een airken af te geven op zijn harmonika. Maar zoo ging de ballon niet op, meende Tim. En 's anderen daags kwam de slungel aanloopen met zijn jong:te meesterstuk: de cottage met den molen en den bergstroom, eigenhandig op het doek gebracht, als herin nering aan haar verblijf in de binnenwouden. Neen, dat is gewoon platbroekerijl pro testeerde Tom. Maaar wacht, hij zou Tim- mie'8 top wel scberenl En het duurde niet lang of Betsy kreeg in een keurig briefje het portret van Tómmie, met een roerenden op dracht. Dat was den ander te sterk, en stil-aan leefden de twee vrienden op 'n gespannen voet van dreigenden oorlog. Nu weer had Tim het gereedschap van Tom geheel met olie be smeurd. Waarop Tom er voor zorgde, dat Tim 's anderendaags zijn grage tanden zette in een appetijtelijke boterham, waarbij de sneedjes kaas door schilfertjes gele zeep waren ver vangen. Dienzelfden avond, bij het slapen gaan, vond de dikke Tom zijn bed vol nageltjes ge strooid. En toen 's morgens Timmie zijn beste jas aantrok om aan Betsy een beleefdheids bezoek te brengen, vond hij beide mouwen ste vig dichtgenaaid. Zoo vonden zij er thans genoegen in elkaar te pesten, tot het onvermijdelijke zich voor deed: een hoog oploopende twist, waarbij het er toeging van: Vetzak! Sprinkhaan 1 Stuk muzikant! Stuk kladschilder! Ouwe gekl Parochievrijer! Als een oude schuur in brand schiet... Mag jij wel zeggenl. Ze brandden van jal->erschheid, maar wa ren in tegenwoordigheid van Betsy steeds poes lief voor elkaar. Dikwijls maakte Betsy met beide mannen de wandeling mee naar het sta tion, in de hoop er den inspecteur aan te treffen. Maar broertje bleef weg. Tot op zekeren dag een brief van Wood mill Buildings het bezoek aankondigde met den volgenden trein. En toen ze met hun drieën dien beslisscnden avond weer bij het station stonden en de trein traagjes binnen kroop, sprong Betsy opeens vooruit. En voor aleer Timmie of Toramie konden tusschen- beide komen, was ze op een fijn heertje toe gevlogen, dat van de loopplank was gestapt. Ze sloeg zijn grijs vilthoedje van zijn hoofd, gaf hem een klap om het linker en een om het rechter oor, schudde hem in zijn kort blauw jasje woest door mekaar en gaf hem dan met het verlakte puntje van haar schoen een trap onder zijn leverkleurige charlestonbroek, dat dc beide slobberpijpen er van waggelden. Was dat nu die ingenieur? De scheiding van zijn pommade kopje zag er al zoo ver ward uit als deszelfs inhoud.... Net een ver hakkelde revue-danser. Betsy hijgde en riep, boos en vlijmscherp: Ha. (klap) schavuit! (klap). Nu heb ik je (klap) te pakken! (klap). Maar je zal (klap) niet mij (klap) trouwen! (klap). Trouwen zal je! (klap) trouwen! (klap). Maar het was of Timmie en Tommie zelf zooveel klappen in het aangezicht hadden ge kregen, zoodanig stonden ze verstomd. Trouwen, met hem trouwen?.... Maar dan is zij zijn zuster niet.... Maar dan is hij haar broer niet.... Wat mocht daar achter zitten?. Voor iemand, die het wist, was het dood eenvoudig: Betsy Hopkins was typiste in Woodmills Buildings en Harold Sweet was er ingenieur. Maar hij had haar hoofdje op hol gebracht. Haar liefde gaf haar de meest storende tikfouten in. Ze sloeg het eene woord voor het andere, waarschijnlijk omdat heel haar binnenste was in beslag genomen door die céne groote woorden-transpositie van „Ha rold Sweet" in „Sweet-Harold".... Maar na een tijdje scheen Harold haar te verwaarloozen. Haar besluit stond weldra vast. Ze zon hem, zonder een publiek scban- deeltje te maken, een V2rdiende afstraffing geven. Daar zij als typiste den dienst betref fende de inspektiereis onder oogen had ge kregen, had ze geen oogennblik geaarzeld, hem in deze hinderlaag te lokken om hem de trouw belofte af te dwingen. Timmie en Tom voelden, dat ze beetgeno men werden. Bescheideoheidshalve, na het beleefde tooneeltje, beschaamd en ontgoocheld tevens, keerden ze op hun stappen terug, naar den molen toe, overtuigd, dat het paartje wel zou volgen. Maar ze bleven zoo lang weg, dat Tim en Tom, beangstigd, besloten, even te gaan uit zien. Wie weet, is de vechtpartij niet herbe- HET LAND VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES (Van onzen Carthaagschen correspondent). Carthago, waar van 7 tot 11 Mei a.s. het 30e Internationaal Eucharistisch Congres zal worden gehouden, is gelegen aan de Noordkust van Afrika in Tunis. Het re gentschap Tunis is een Fransche bezitting. Door den invloed van de Middellandscne Zee heeft Tunis een uitgezocht klimaat: de winter is er langs de geheele kunst merkwaardig zacht. Gedurende het warme jaargetijde is het in Kroumirie, een streek welke zeer boschrijk is en waar vele ri viertjes zijn, heerlijk koel. De vertakkin gen van het Atlasgebergte eindigen hier sin twee parallelloopendc massieve berg ketens; het hoogste punt van het gebergte is de Djebel-Chambi (1590 meter hoog). Tusschen deze twee bergketens stroomt de Medjerdah, de voornaamste rivier van Tu nis; deze mondt uit in de Middelandsche Zee ten zuiden van Porto Farina. Bij het verdrag van Bardo op 12 Mei 1881, werd Tunis onder Fransch protectoraat gesteld; de souvereiniteit van den Bey werd echter gehandhaafd. Er werd een resident aan gesteld, die optreedt als minister van bui- tenlandsche zaken van den souverein. De commandanten van de land- en zeemacht staan onder zijn bevel; hij is voorzitter van den ministerraad van het protectoraat. De Inlandsche administratie is in handen van de Caids, die door Fransche ambtenaren (controleurs civile) gecontroleerd worden; deze laatsten staan rechtstreeks onder den resident. De rechtsspraak is gemengd: Fransch voor alle Europeanen of Europee- sche beschermelingen en inlandsch voor de Muzelmannen en Israëlieten. Over de be grooting wordt jaarlijks gestemd door do Raadgevende Vergadering., bestaande uit Fransche en Inlandsche afgevaardigden. Tunis is in den loop der tijden meermalen het tooneel geweest van drama's en bloe dige twisten. Door zijn ligging was het een begeerenswaardig bezit voor alle volken rond de Middellandsche zee. Tunis was het tooneel van den strijd tusschen Rome en Carthago en toen Carthago was overwon nen, genoot Tunis gedurende drie eeuwen welvaart en rust, dank zij den Romeinschen vrede. En na dit tijdperk keerde de rust oer8t weer 'in de 19e eeuw. Telkens werd het land door barbaren verwoest en de Muzelmannen waren niet bij machte het werk van de Romeinsche kolonisatie voort te zetten. Op het einde van de 16e eeuw onder de regeering der Turken werd het land geteisterd door binnenlandsche twis ten en invalle*1 der Janitsaren. In 1705 werd' de Husseinen-dynastie gevestigd, waartoe ook de thans regeerende souver- rein Sidi Mohammed en Naceur behoort. Onder het Fronsche protectoraat werd er een meer gezonde toestand geschapen en genoot het land weer rust en welvaart. Tu nis is in hoofdzaak een landbouwstaat. In Sahel en Sfax is het kweeken van olijf- boomen en dadelpalmen hoofdzaak; ook de wijnbouw wordt druk beoefend. De wou den van Kroumirie brengen in overvloed kurkeiken voort. De handel in Tunis be reikt jaarlijks het omzetcijfer van vijfhon derd millioen francs; uitgevoerd worden voornamelijk graangewassen, olie, dadels en mijnproducben, zooals: ijzermineralen, lood, zink, enz. In de golf van Gabès wor den veel sponsen gevischt. Oliefabrieken en meelfabrieken zijn de voornaamste Europeesche industrieën. De inlanders fabriceeren voor eigen gebruik wollen en katoenen stoffen; ook zijn zij zeer bedre ven in het vervaardigen van kleedjes en tapijten, welke zij tegen buitensporig hoo ge prijzen aan de vreemdelingen trachten to verkoopen. Nabeul is een centrum van Inlandsche industrie, waar prachtig ge kleurd aardewerk wordt vervaardigd. Tu nis is de hoofdstad van het Protectoraat, en tevens zetel van den aarta-bisschop. De stad Tunis heeft een Europeesche en een Inlandsche afdeeling. De Arabische stad iB geheel door een muur omgeven; hier be vinden zich de Kasbah, de gebouwen der Inlandsche administratie en het oude pa leis van den Bey „Dar-cl-Bey". Vanaf het terras van „Dar-el-Bey" heeft men een schitterend gezicht over de geheele stad met haar vele witte terrassen, de haven en het kanaal, dat Tunis met Goulette ver bindt. In de onmiddellijke nabijheid van Tunis ligt het eeuwenoude Carthago, waar aan de geschiedenis van het Christendom zoo nauw is verbonden en menig monument legt hier getuigenis af van het geloof in vroeger eeuwen. Hier resten nog overblijf selen van het Romeinsch amphitheater, waar eens de H.H. Perpetua en Félicitas werden ter dood gebracht. Op de plaats, waar eens de H. Lodewijk, koning van Frankrijk in 1270 stierf is een prachtige kapel verrezen. Vanaf den top van den heuvel Byrsa kan men de geheele golf van Tunis overzien. gennen, dachten zePlots bleven ze staan. Ze hoorden een verdacht gerucht, een gefluis- ster van stemmen.... ach'er dere struik was het te doen.... De maan scheen helder.... De sterren pinkten.... En onder het ritselen de gebladerte piepten lu«tig de zoentjes en fluisterden de stemmen van twee verzoenden. Tim en Tom dropen af met hangende ooren. Timmie en Tommie stonden tegenover me kaar, een krop in de keel. het hoofd gebogen onder den breed gerandcu hoed. En spon taan staken ze elkaar de grove hand toe. Laten we weer vrienden zijn, Tom We hebben nooit opgehouden het te zijn. Timmie. Tommie stopte voor de eerste maal weer een pijp.... En Timmie schoof vlug van ter- zij een plukkie tabak tusschen zijn tanden. En weg gingen zij, gearmd, de slungelige Timmie ec de dikbollige Tommie, het woud in, de „on afscheidbaren" als tevoren. In de verte da verde de trein al maar door en rolde zijn echo het gebergte langs, stilaan uitstervend.... ..(Geld."). Inlandsche Congregatie, Mgr. Allijs, Ap. Vic. van Hué, nam de drie-jarige geloften af van de zes eerste leden der Broedercongregatie, door hem zelf gesticht. „De Kleine Broeders van het H. Hart". De congregatie heeft nog twaalf novicen en negen en twintig leer- ligen op het juvenaat. Doel van dc con gregatie is, het vormen van degelijke cabhechieten en onderwijzers. (K. Missionen) Typhoon in Tonkin. De H. Vader zond 100.000 Lires naar Tonkin als hulp in den nood, ontstaan door de groote typhoon van voor enkele maanden. Bij deze ramp kwam Pater Gonzales O.P. en twee inlandsche en 300 Katholieken om het leven. 800 kerken en kapellen, 800 pastories en 80 missieataties werden vérwoest Ook do prachtige ka thedraal van Phae-Nai, die ten tijde van de vervolging ter eore van de H. Maagd was gebouwd, stortte in. De Gouverneur der provincie stond een loterij van 100.000 piasters toe tot herstel van de kathedraal. (Der Apostel). CAMBODJA. Ont' "^gst van den Ap. Delegaat door den koning. De nieuwe Delegaat van Indo-China, Mgr. O. Dreyer O. F. M. werd door den Koning vriendelijk in audiëntie ontvan gen. De Koning uitte zijn vreugde over de vriendschappelijke relaties tusschen zijn regeering en de katholieke missie. Hij vroeg Mgr. zijn eerbewijzen en wen- sohen over te brongen aan Z. H. den Paus. Na een hartelijk gesprek liet bij den Delegaat door zijn paleis rondleiden en de troonzaal, het paviljoen van de -,H. Spade" en de zilveren pagode zien. (M. Catt.). Een geridderde zuster. Zr. Ursula uit Nongseng (Siam) ontving het kruis van het legioen van eer. Ze is 51 jaar in dienst der missie. De onder scheiding van deze en ijverige religeuze wekte bewondering en vreugde in Siam. (Massaia). SUMATRA. Apenschool. Een practisch mensch heeft een nieuwe onderwijsinrichting gesticht, waar apen worden afgericht tot het plukken van kokosnoten. Een pluk van 30 tot 40 per uur is vereischt voor het diploma. Met zijn koddig gezelschap verhuurt hij zioh aan de bewoners der dorpen voor den kokosoogst. (Ohrs-Koning). PHILIPPIJNEN. Zelf verdienen. In de provincie Abra voeren de Paters van Steyl als huisindustrie het vlechten van panamahoeden in. Zoo kunnen de kleien Phillippino's hun eigen schoolgeld verdienen. De kinderen moeten eiken dag 80 minuten vlechten en kunnen dit ook thuis doen. De hoofdverdienste is voor de school. Zoo tracht de missie zioh allengs los te werken uit de groote fiancieele moeilijkheden. (Um Seelen). 0CEANIE. Stervend volk. Het toekomst-beeld laat zich in missies der P.P. Maristen donker aanzien. De verbinding van Polynesiërs en Melanesiers met Europeanen, Aziaten of Indiërs i6 voor de eersten noodlottig. Op verschil lende eilanden zijn monschen boven de 40 jaar een zeldzaamheid. (Kreuz u. Karitaa). Nieuw inlandsch weekblad. Mgr. Blafte heeft een weekblad opge richt voor het Tonga-district in de in landsche taal. De titel is „Tua Mua Lelei", d.i. „Goed Wind op uw Vaart", een veel zeggende titel voor het volk op de kleine eilanden in de Groote Oceaan. Mgr. zegt in zijn inleiding, dat hij tot de oprichting was aangespoord door de woorden van den H Vader „Al wat men doet voor de uitbreiding van de Katholieke pers, zal ik beschouwen als een persoonlijke weldaad aan mij zelf bewezen". (Fides-M. Oatt.). Seminarie voor inlandsche clerus. Tot nu toe moesten de Picpus-missio- narissen de aspirant-priesters van Hawai voor hun opleiding naar Europa of de Ver. Staten zenden, wat veel kosten mee bracht en gevaar (wegens verandering van klimaat). De Ohuroh Bells op Hawai vermeldt, dat men met den bouw van het klein seminarie bij Honolulu begonnen is. (Ann. SS. Coeurs). Mohammedanen. Een erkentelijke gift van de melaatschen. De melaatschen van Molokai zonden uit erkentelijkheid voor den arbeid en zorgen door de E.E. Z.Z. Franciscanessen besteed aan de melaatschen, aan de overste to Honolulu een gift van 1284.43 dollars. Dit geschenk is door de melaat schen zelf gespaard, hetzij uit persoon lijke giften, hetzij door weldadigheids feesten en concerten. Zij bepaalden de gift voer het 3tiohten van een zusterhuis op Honolulu. AFRIKA. Katholieke bibliotheek voor de Mohamedanen. Sinds een half jaar is te Cartiiago voor de Muzelmannen gratis een bibliotheek opengesteld. Men maakt er druk gebruik van en ze belooft veel voor de toekomst. Doel is, vertrouwen winnen, vooral van de Muzelmansche jeugd, uitzaaien van goede ideën, tegengaan van slechte loc- tuur, sympathie wekken voor onzen H. Godsdienst. (Ann, Afr. MiM.). Mohamedaansche actie. Een der meest actieve Mohamedaan sche voreenigingen is de Broederschap der Aliuti. Zo werd gesticht door Sheik Ben Aliuc, een schoenmaker. Nu is hij de lei der van 100.000 volgelingen. In Frankrijk en Algiers tracht hij de werklieden te winnen. Kenmerkend voor zijn vereeniging is, dat zij aankooping zoekt bij de chris tenen. Heb geheim der H. Drievuldigheid zouden dozo moeten offeren, om de over eenkomst te bereiken. (Fides-M. Catt.). Koninklijke gift Door een eigenhandig onderteekende wet heeït Koning Foead van Egypte aan det Ap. Vic, Suez een stuk grond ter waarde van 80.000 dollar geschonken voor 18.000 dollar. Op dit stuk grond zal een kathedraal komen met den titel „Maria, Koningin der wereld". (K. Missionen). Pauselijk Gezantschap. Mgr. M. Selvaggiani is als gezant van den Paus den nieuwen vorst van Abessi- nië, Ras Tafani, de gelukwenschen van den H. Vader gaan aanbieden. Bij de prachtige geschenken voor den vorst was c.a. een mozaik schilderij van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand, en een schilderij van den Paus zelf, omkranst met bloemen, waaruit het Grieksche Kruis ontspruit. Nieuw blijk van de liefde des Pausen voor de Oostersohe kerken. Bij de kroningsBpleohtigheid van den vorst was ook het, missiepersoneel uitgenoodigd en met de hoogste ondersoheiding behandel!. (K. Missionen), Neger-Universiteit Onlangs is te Kampala in Engelsoh Oeganda het Makerere-Ocllege geopend, dat ten doel heeft, de inlanders op te lei den voor den geestelijken staat, tct leer aars,dokters, dierenartsen, landbouwkun digen, ingenieurs. Zoo hoopt men heb intel lectueel niveau van de negers op te hef fen. Tot voertaal is gekozen het Suaheli, dat n?en tot universeele taal wil maken van heel midden Afrika. (Ser Welt.). Merkwaardige bekeering. De sultan van Ihangiro is voornemens Katholiek te worden. RJverig bezoekt hij de cathechese en hoopt weldra het. H. Doopsel te ontvangen. Zijn woning heeft hij door den Ap. Vicaris plechtig laten inzegenen. Zijn gemalin is reeds sinds kor ten tijd tot den katholieken godsdienst overgegaan. (K. Missionen). Een ideaal beroep. De artsen, die van de A. M. M. (Aide Médicale aux Missions) naar den Congo vertrekken, worden door den Staat gelijk gesteld met staatsgeneesheeren, ontvangen een salaris van 75.000 frs., waarbij de mis sie nog 15.000 frs. voegt. Zij hebben vrij reizen en wonen in den Congo. Zij zijn afhankelijk van den Missie-overste, bij hun plaatsbestemming wordt rekening gehou den met ieders persoonlijke wenschen. Hun contract met de missie gaat over drie jaar. Omdat priesters niet als dokters kunnen werken, heeft Dr. Havet van Leuven aan Z. H. den Paus voorgesteld om een Con gregatie te stichten, wier leden de ge loften afleggen voor arts te studeeren en zioh in de missie enkel aan geneeskunde te wijden. (Melaniablad). Een curieuse propagandist De „Zwarte Elias", William Wade Har- ris is 11 October 1929 overleden. Hij was ©en ongeletterde Kroeneger (West-Afrika) en predikte met kruis en bijbel in de hand de redding door Christus. Zelfs wilde hij tot geen Kerk behooren, doch smeekte de heidenen zioh bij een of andere chris telijke kerk aan te sluiten. De Kabholieke Kerk ondervond den invloed van dien pre diker, ai kon zij zijn optreden niet goed keuren. Men zegt, dat hij velen tot het christendom gevoerd heeft. (W eltmis.). Negerpriesters. In het Vic. Binin hebben de drie eerste priesters de H. Wijding ontvangen. De vreugde der Negers was buitengewoon, wat blijkt uit de vele geschenken, die ze de priesters aanboden. (Kreuz u. Karitae). Zeg, vrouw, zul je bet nou nooit lee- ren. Nou heb je alweer het zout in het eten vergeten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6