Sportkermis in de Stadsgehoorzaal ,,en- UIT DE OMGEVING Gesprong ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Openingsrede van rector J. C C. Groot Deken Homulle onder de aanwezigen De Sportkermis in de Stadsgehoorzaal is gisteravond geopend Donderdagavond was er nog een gym nast ick-uitvoering en in een goeden hal ven dag waé de zaal omgetooverd in een ver- ma keiijkheidszaal, die veel aan een over dekt Luna-park doet denken. Met bcwonderenswaardi>:en spoed heb ben de leden der Katholieke Sportpropa- ganda-commissie geijverd om de kermis oen behoorlijk aanzien te-geven en nog nimmer hebben we zulk een schittorcnde kermis gezien. Bij den eersten aanblik zou men van een luxe kermis kunnen spreken. 't Is niet de eerste maal, dat de R. K. Sportcommissie een kermiB organiseert. Velen zullen zich die in do Graanbeurs nog wel herinneren, maar de ruimte was daar te beperkt en met veel courage heeft men thans de Stadsgehoorzaal gepakt. Dat mag ongetwijfeld een verbetering ge noemd worden. De verschillende stands staan keurig gerangschikt langs de wan den en in het midden der zaal. Allerlei vermakelijkheden hebben een plaatsje ge vonden, als schietsport, vischsport, ballon- sport, treksport, krachtsport, 't vroolijke rad, Amerikaansche hoepla, koekslaan, vroolijke keuken Er is een fraaie siga- ren-sigarettentent, een wafclbakkerij en een panopticum, dat door ieder bezoeker bezocht moet worden.... Inderdaad men zal geen spijt hebben van een bezoek aan deze kermis. De gezelligheid wordt nog verhoogd door de radio-installatie, die door den heer C. L. M. van Cleef is aangebracht De opening. De opening, welke gisteravond te ruim 7 uur plaats vond, droeg een bijzonder of ficieel karakter. Behalve do sympathieko sportadviseur, rector Groot, die de opening zou verrich ten, waren o.m. aanwezig de hoogeerw. heer deken A. J. M. H. Homulle, kapelaan Gudde, do raads'cden Bergors, Van Tol en Coster, do heer Tobé/voorz. der Com missie voor L. O., leden der Sportpropa- gandaclub en diverse sportvereenigingen en voorts de dames, die haar medewerking voor deze avonden hadden loegez.egd. Toen allen zich in een der bestuurska mers verzameld hadden, sprak de weleerw. beer rector J. C. 0. Groot de volgende openingsrede: Wanneer we hier zijn ter opening van wat genoemd wordt een Sportkermis, zou de vraag kunnen rijzen: wat heeft feitelijk een kermis te maken met do sport, hoe komen die twee zoo wonderlijk te zamen? Toch, wanneer ik U uitleg zal hebben gegeven, zal hei duidelijk zijn, dat do com binatie van die twee woorden heel goed verklaarbaar is en ons zelfs heel veel zégt. Deze sportkermis is hot resultaat van het ijverig streven van de R. K. Sportpro- pagandaolub, om onze R. K. Sportbeweging vooruit te helpen. We hebben reeds lang in ons het vurig verlangen, om onze eipon beweging op sportgebied te doen floreeren. Maar we zijn er van overtuigd, dat we tot geen bloei zullen komen, als er niet is een degelijke fin-ntieele ondergrond. Terwijl we de beoefening van de sport op de beste manieren zoo sterk mogelijk bevorderen, willen we zorgen, dat de be oefenaars der sport daarmede kunnen blij ven voortgaan, door te streven naar een toestand, we'ke hen zal brengen tot die sportbeoefening op de beste manier. En daarvoor zijn stevige finantiën noodig. Immers we weten allen, dat sportbeoefe ning tanio'iik veel geld kost. Hot is hier nu de gelegenheid nog eens te belichten den toestand zoonis die was voor zes k zeven jaren, en nu, opdat al degenen, die ons streven, onze beweging nog niet kennen, ervan op de hoogte wor den gebracht, en allen gezamenlijk komen tol be'angstolling en daadwerkelijk mede leven, voorzoover zij daartoe in staat zijn. Toon mij de taak, die ik in de R. K. Sportbeweging te verrichten heb, word toevertrouwd, was het R. K. sportleven inderdaad zeer beneden alle critiek. Ik zeg dit niet ten nadeele van hen, dio zich er toen voor beijverden, integendeel hun komt groote lof too om hun volhardings vermogen juist in die moeilijke perioden, teen om. meerdere leden der Voetbalclub „Leiden" zich zelfs een dubbele contribu tie getroostton om wille van hun eenmaal beconnen principieele actie. Maar de toestand was zoo slecht, omdat alle medeleven en alle belangstelling voor het werk der voetbalverceniging Leiden, on der Gym. Ver. J. d'A. ten eenenmale ontbraken. Het te begrijpen treurig gevolg daarvan was het steeds grooter worden van de schulden, waaronder de vereenigingen ge bukt gingen, en waardoor ze tot een roem- loozen dood waren veroordee'd. Ik zou mijn taak verzuimd hebben, als ik niet was gaan streven naar verbetering. De practijk, in Haarlem geleerd, was mij een vingerwijzing. Er moeslen menschen gevonden wor den, vooral uit hen, wien de jeugd ter harte ging. om voor de bestaande, goed willende vereenigingen belangstelling te wekken en een gezonden toestand te scheppen. Een vergadering werd bijeengeroepen, cn er kwamen over de honderd menschen en uit die verzamelde menigte werd een commissie aanienges'eld, die mij ter hulpe zou zijn, en die zich constitueerde als de R. K. Leidsche Commissie voor Lichame lijke Opvoeding, welke aldra bisschoppelijk werd goedgekeurd, en binnen enkele dagen ook de koninklijke goedkeuring zal wor- werven. Nog slechts één der eerste bestuursleden is thans in die Commissie aanwezig, nl. de heer Tobé, die mede van don beginne alle moeilijkheden heeft meegemaakt; voor alle andoren moesten opvolgers ge vonden worden. Natuurlijk werkten ook de voorzitters der sportvereenigingen, die ala zoodanig lid zijn der Commissie, ijvo- rig mede aan het te bereiken doel. Hei eerste werk, dat door de Commis sie werd aangepakt was het zoeken naar midde'en, om de finantiën der vereenigin gen K. R. 8. V. „Leiden" en „Jeanne d'Arc" te verstevigen, hetgeen haar voor een deel gelukte o.a. door het houden van collecten aan de kerken op enke'e Zondagen. Door dc/.e actie werd het aan meerde ren duidelijk, dut op grootscher wijze dc zaak moest worden aangepakt, cn ik prijs nog den dag gelukkig, dat de heer O. P. Bergers, zeker van de zijnen, met wie hij er over sprak, mij vroeg, of ik het goed vond, dat eenige heoren me kwamen hel- Ik ben helaas den juisten datum kwijt, maar vanaf dien dag begon het groote succes der actie, toen, na eenige ophelde rende vergaderingen omtrent den waren toestand en den juisten ie bewandelen weg de R. K. Sportpropa gandaclub werd ge constitueerd, aan wier werkzaamheid van enkele jaren de R. K. Vereenigingen niet genoeg dank kunnen betoonen. De/.o propagandaclub werd de besto en hechte steun van de Comm. v. L. Opv. Zij begon de groote trom Ie roeren; we gingen met onze vereenigingen de stad door met muziek; de geesten werden wakker; men begon te zien, dat er ook R. K. Sportver eenigingen waren. Toen volgde bet overige vanzelf: een zoogenaamde sportweek, en ook reeds een kermis op bescheiden voet in de Graan beurs deden er hgt hare toe, nog meer belangstelling te wekken; en we behoeven Vechts te herinneren aan het feit, dat de jaarlijksche optocht der R. K. Sportver eenigingen en evenement is geworden in de 6tad, een voorbeeld, dat ook door ande ren is nagevolgd, om te kunnen getui- gene dat er successen zijn behaald. Bestond toch die optocht een eerste keer uit hoogstens honderd menschen, de laatste maal waren er wel vijf h zeshon derd, jongenB en meisjes, die meernarcheer- den op de muziek van twee muziekkorpsen. Door het werken nl. van Comm. en Pro pagandaclub «varen de schulden, die alles te zamen ongeveer duizend gulden bedroe gen, afbetaald; maar wat meer zegt: er waren vele nieuwe leden gewonnen, en er waren nieuwe veioenigingen onl staan. Naast de oude R. K. S. V. „Leiden" en „Jeanne d'Arc" waren er nu een meisjos gymn.club „Klimop", een athletiekve <en. „Rood-Wit", een schietvereenigmg „Ex celsior", en ten laatste een gymn.ver. voor jongens en meisjes „Urlo". Daarbij wordt ook door de voetbal- en de gymn.vereen. de athletiek niet verwaar loosd. Wanneer men nu vraagt, of dit resultaat alleen te danken is aan de verbetering der finantiëën, dan is het antwoord ontken nend. Ook de verbetering der finantiën is mede met alle andeie resultaten in hoofd zaak te danken aan de eendrachtige sa menwerking onder leiding van de Comm. van L. O., van alle vereenigingen. En zoo dra ook deze eenheid wordt verbroken, zie ik het einde genaderd van onze mooie eigen sportbeweging. Nu willen we verder; we willen meer; we wil'en beschikking over goed geoutil leerde terreinen; we willen oprichting van ook nog andere soorten van sportvereeni gingen; we willen het mogelijk maken, dat niemand der onzen een reden kan vinden, nm zich ook op dit gebied niet in onze eigen vereeniging te organisecren. Dit zullen we bereiken, als we maar vol houden, en alle werkers ons trouw blijven, on de vereenigingen den noodzakelijkcn band der eenheid blijven bewaren, en bo vendien zieb goed toeleggen op de beoefe ning der sporten in ons verband, en zich or niet toe laten verleiden, dot hun ver eeniging een amusementsverecniging wordt met feestavond en danspleizier, want dan is de aportvereeniging, als zoodanig, ten doodo opgeschreven. De goede beoefening der sport is mede het midel der vereeni ging te doen bloeien. We beschikken over zeer goede techni sche leiders, die groote aanhankelijkheid gonieten in de vereenigingen, (Lan welke zij verbonden zijn. We zijn dus over den tegenwoordigen stand van zaken zeer tevreden, maar.... nog niet voldaan. Zoo wordt dan thans wederom een po ging gewaagd met deze. te openen Kermis, om door hot amusement de menschen, die ons goed genogen zijn, in de gelegenheid te stellen onze mooie, en noodzakelijke sportbeweging te stounen, opdat door de finantieele resultaten, die we verhopen, weer nieuwen arbeid kan worden gepraes- teerd ten bate van een goede sportbeoefe ning onder onze eigen jongeren. Wij danken U daarom voor Uwe komst op dit oogenblik, waardoor mij de golegen- heid is gegeven U ons doel en streven uit een te zetten. Inzonderheid dank ik den hoogeerw. heer Deken Homulle, die aldus ook voor «leze beweging in zün dekenaat en stad zijn hooge belangstelling toont en daardoor tevens te weten komt, hoe goed wij het met de 6port vóór hebben. Wij danken bovenal hen, die het hon den van deze Sport-Kcrmis hebben moge lijk gemaakt, en daarvoor zoowel geld als tijd hebben weten op te offeren, welke dank ook uitgaat naar hunne respectieve lijke echtgcnooten. Het mooiste in deze leden der Propagandaclub is, dat zij nooit persoonlijken dank vragen, maar geheel onbaatzuchtig werken voor de goede zaak, waarmede zij dan ook het meeste geëerd zijn. Dank ook aan degenen, die goheol be langeloos hebben aanvaard de taak, gedu rende deze dagen door haar vrouwelijk jeugdig charme de verschillende attracties ook inderdaad aantrekkelijk te maken. Dank aan allen, niet het minst ook aan hen, die ons door bet geven van de meest verschillende voorwerpen, in staat stelden, keurige prijzen uit te loven aan de win naars der Spelen; dank ook aan de muziek- vereeniging „Perosi" voor hun reclame- marsch ten onzen bate, dank aan allen, die op eenigerlei wijze deze Kermis deden tot stand komen. Het is slechts onze vurige wensch, dat de vele moeiten, die men zich gegeven heeft en nog zal geven, zullen worden be loond; dat alles in de beste harmonie, en volruaak8te orde moge worden afgewerkt, opdat de resultaten: belangstelling in onze sportbeweging, en verbetering der finan tiën moge worden bereikt. Hiermede verklaar ik de Sport-Kermi6 voor geopend. Na deze openingsrede, die door de radio installatie ook naar de Groote zaal werd uitgezonden, verzocht rector Qroot de aanwezigen de kermis te bezichtigen, waar aan natuurlijk gaarne gevolg werd gege ven en reeds enkele oogenblikken later waren alle spe'cn in vollen gang. 't Werd een leuke avond en velen heb ben reeds een kijkje genomen in de keuri ge Stadszaa). De tnuziekvereeniging „Pe rosi" heeft door haar rondgang het hare daartoe weer begedragen. Mogen er heden- en morgenavond nog velen, zeer velen ko men. De R. K. Sport is er ten zeerste mee gebaat en degenen, die zich zoo uitermate hebben ingespannen om bier werkelijk iets goeds tot stand te brengen, zullen dan ruimschoots beloond zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. De geschiedenis der kerken van Katwijk en Valkenburg. Het bestuur van de Kath. Kring had aan mevr. Eerdbeek verzocht voor zijn le den en genoodigden een lezing te wil'en go- ven over de geschiedenis van de kerken van Katwijk en Valkenburg atan welke vrien lelijke witnoodiging mevr. Eerdbeek welwil'end heeft voldaan. Donderdagavond werden we vergast op het eerste deel dier lezing, gegeven in het Parochiehuis. De zociecrw. pastoor Schiphorst opende op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst en zeide het hoogst aangenaam te vinden de aanwezigen in zoo groote getale te mo gen verwelkomen. Ve'.en waren zelfs af gewezen moeten worden. Of het ligt, zegt Z.E. aan de Kath. K. of aan mevr. Eerd beek die ons vanavond veel zal leeren, weet ik niet. Grooten dank brengt Z.E. aan mevr. Eerdbeek die van haar kennis ons het noodige wil meedeelen. Dank aan de Z.E. Paters uit het Missie Collego die de bijeenkomst met hunne tegenwoordig heid willen opluis:eren. Dan guf Z.E. het woord aan mevr. Eerd beek, die zeide, voora'eer aan het onder werp „De kerken uit onze omgeving" te ko men, eerst iels te moeten vertellen van den eerodienst onzer voorouders uit den tijd, voor het Christondom gepredikt en geves tigd was. Spr. gaf een lezing over den eeredienst der heidenen, waar die eeredienst voorna melijk uit bestond, waar deze gehouden werd enz., alles toege'icht op het doek. Vervolgens uit den tijd van ong. 5'0 n. Chr. toon het Christendom hier al ingang had gevonden, waarvan ongetwijfeld de bewij zen waren dat Katwijk aan den Rijn eeni ge jaren geleden in „Cleijn Duyn" grafvel den zijn gevonden die hoogstwaarschijn lijk van Christenen waren. Immers de Christenen begroeven hun afgestorvenen met het gezicht naar het Oosten, terwijl de heidenen de lijken verbrandden. Uit alles bleek, dat het Christendom toen met moeilijkheden te kampen had en het voor al de Friezen waren die de Christenen (voornamelijk Franken), bemoeilijkten. De Friezen gaven weinig vertrouwen en het Christendom vond bij hen weinig aanhang, voornamelijk omdat de Christelijke leer van geheel andere grondbeginselen was dan hun godsdienst, die der Germanen. Vijanden vergeven b.v. was hun onbegrij pelijk, dat stiet hun tegen de borst; zoo iets kwam hun voor als te zijn een daad v&n lafheid. Sinds 590 is vanuit Enge'and de groot- ste drang naar het Christendom uitge gaan. Wilfried was het die hieraan ar beidde. Echter, zijn verblijf duurde slechts kort. Radboud had het or op gezet om de Kerk uit te roeien. In 692 werd hij onder Pepijn weer verslagen. WiPibord, die met elf zijner volgelingon uit Engeland kwam en te Katwijk landde, kan als de feitelijke stichter van het Christendom in ons land worden aangemerkt. En Willibrord wera door Pepijn gesteund. Ook te Oegslgeest stichtte Willibrord een kerkje. In 714 stierf Pepijn. Radboud stond weer op en bracht groote schade toe aan het Christen dom. Zulks gebeurde meermalen. In 73R werden de Friezen weer verslagen. Op 6 Nov. 739 stierf Willibrord op 81-jarigen leeftijd. In het jaar 800 kon ons land een Chiisctonland genoemd worden. Na deze a'gemeene geschiedenis die toe gelicht werd met lichtbeelden begon 6pr. met de geschiedenis van het kerkje te Val- 1 kenburg. Wie het gesticht heeft is niet met INGEZONDEN MEDE0EELING. Ruw* Huid s|hr#ei-lppen zekerheid te zeggen. Het tweede bericht over de kerk te Valken burg dateert uit 1241. In deze eer6te eeuwen van Christen dom had het geloof veel te verduren van de Noormannen die, vooral m ons land met zijn vele wateruitraondincen in zee, inval len deden. De geschiedenis van Jeroen als Pastoor van Noordwijk herinnert hier ook aan. In dien tijd waren er ook veel mis standen, waar een geweldige reactie op volgde, 10731085. Spr. vertelde dan van de wijze van verdeeling der inkomsten onder kerk, pastoor, armen. In 1665 werd de to- ren der Valkenburgsche kerk, dat de Moe derkerk uit de omgeving was, door den bliksem getroffen en verbrandde voor een gedeelte. In den tijd van 1295 gingen ve len uit Katwijk niet meer naar hun paro chiekerk te Valkenburg omdat zulks, naar uit de geschiedenis bleek, hun te ver was, doch bezochten een intusschen te Katwijk aan den Rijn gestichtle kapel voor melaat- schen. Dit was een financieele schade voor de Parochiekerk, waarom die toestem ming dan ook later weer werd ingetrokken. Een volgend keikbericht dateert uit 1388, waaruil blijkt dat te Katwijk door Dirk van Wasseruier met zijn beide zonen Fi- lips en Dirk een parochiekerk gesticht is. Valkenburg was inplaats van parochie kerk, kapel geworden, doch in 1424 werd deze kapel weer tot parochiekerk verhe- Spr. vertelt dan veel over den bouw der kerken, stijl, op welke wijze de bouw der kerken tot stand kwam, bet interieur, enz. alles duidelijk toege'icht op het doek. Ook het z.g. „Commandeurshuis" te Valkenburg uit het jaar 1500 krijgen we te zien. Van het eers;e Commandeuishuis is weinig met zekerheid te zeggen, doch zeer waarschijnlijk was dit in het huis dat kor ten tijd geleden is afgebroken, n.l. dat van den smid M. H. v. Stijn, waar bij het afbre ken meeidere fundamenten zijn gevonden die er op wijzen, dat hierin het Comoian- deui6huis was gevestigd uit den tijd vanaf 1241. Dan komt spr. aan Katwijk waar in 1295 de Leprozenkapel gesticht was, waar van eenigen tijd velen Katwijkers als kerk gebruik maakten. De parochiekerk dateert uit 1346. De stichtingsaeie door Burggraaf van Henegouwen, graaf van Holland-Zee land en Friesland en die gedagteekend is van 24 Juni 1346 bewijst zulks. Ook deze acte leest mevr. Eerdbeek geheel voor. Verschillende foto's van deze kerk uit vo rige eeuwen worden op hel doek weerge geven. Ook van bet interieur kregen we al iet3 te zien, o.m. de doopkapel. Spr. brak hier haar lezing af om die vol gende week voort te zetten. De zeereerw. heer Pastoor bracht mevT. Eerdbeek groolen dank voor het gegevene. Het verheugt Z.E„ dat we reeds de blijde mededee'ing mochten hooien dat mevr. Eerdbeek volgende week haar lezing zal voortzetten. De uien zijn, zegt, Z.E., omge vlogen, geruischloos, een speld kon men hooren vallen. Dit zegt voldoende dat er genoten is van de lessen van mevr. Eerd beek. Z.ecrw. hoopt, dat de volgende week allen, als we o.m. krijgen de geschiedenis van ons eigen kerkgebouw, het Katwijk van heden, zullen opkamen om de lezing ver der te volgen. Met dank sloot Z.eerw. dan de vergadering. Wit-Gele Kruis. Woensdag 26 Febr. zal „Het Wit-Gele Kruis" haar 5-jarig be staan vieren. Dit zal de veieenigmg doen op eenigszins feestelijke wijze. Des mor gens is er gezongen H. Mis voor de leden en des avonJs te 7 uur plechtig Lof, gece lebreerd door den Zeereerw. heer Pastoor H. J. Maas te Vlaardingen onder wiens Pastoraat het Wit-Gele Kruis werd opge richt. Na het Lof jaarvergadering, tevens fecstvergadering in het Parochiehuis. Na afwerking der gewone agenda gezellig sa men zijn, waarbij de afdeeling Tooneel der Meisjescngregatie en het R.-K. Zangkoor medewerking zullen verleenen. Pastoor Schiphorst zal de feestrede houden. RIJNSATERWOUDE. IJsclub. Buitengewone vergadering van de ijsclub „Eendrucht maakt Macht" le Rijnsatei woude in café de Boer op Woens dagavond j.L De bedoeling dezer vergade ring was, aansluiting bij de Zuid-Holland- sche Ijsbond. Nadat een der aanwezige bestuur» eden v. d. Z. H. IJsbond deze zaak op zeer duidelijke wijze uiteen gezet had wervi bes'oten met algenieene stemmen, toe te treden tot de Zuid-Hollandscbe Ijs bond. De kosten hiervan bedragen lT'/a cu per lid. Daarvoor krijgen de leden van „Eendracht maakt Macht" een insigne ten bewijze als lidmaatschap. Tevens zijn de leden der ijsclub verzekerd tegen evcn- tuee'.e ongevallen op het ijs. B.v. bij het breken van een been of arm gedurende 30 dagen een vergoeding van 3.— per dag enz. Bij verdrinking of ander doodelijk on geval een premie van 2000. Het is zeer zeker van het bestuur der ijsclub een stap in de goede richting. Ook wordt door het bestuur der ijsclub overwogen om loden van huisgezinnen, waarvan het hoofd van het gezin lid is, tegen een heel matigen prijs lid te laten worden van de ijsclub en deze zijn dan ook verzekerd. Voorts kwam ter tafel reglementswijziging. Eenige artikelen werden aan het bestaande reglement toe gevoegd oa. werd een art. opgenomen, dat in het vervolg aan de vergaderingen een gratis verloting zal verbonden zijn. Een cn ander om te bevorderen Hat er wat meer leden ter vergadering kemen. Hierna s'oot de voorz. met een woord van dank deze vergadering. Lantaarn aangereden. De electrische lantaarn staande op den hoek van de Ha ven tegenover de Ned. Herv. kerk alhier is op Dinsdagavond zoodanig aangereden door e>en bestuurder van een auto, dat de geheele bovenkop het moest ontgelden en vernield werd. De bestuurder kwam zich zelf bij de politie aanmelden. De schade wordt door verzekering gedekt en zal ver goed worden. Ook aan de auto was door deze aanrijding belangrijke schade aange bracht. De bestuurder gaf als reden van deze aanrijding op, dat de lantaarn niet brandde. Een onoogelijk aanzien. Een dezer ia- gcu zijn door bepaalde personen eenige pa len langs den openbaren weg alhier ge plaatst wat een zeer onoogelijk aanzien gaf. Aangezien men niet weet wie deze palen geplaatst heeft en voor deze plaat sing geen vergunning gegeven was door net gemeentebestuur, heeft het hoofd van de gemeente gelast deze palen we.lerom op e ruimen. Zoodat iemand aan het werk ge steld is en deze de palen er weer heeft uitgehaald en veilig opgeborgen. Men zij ook voorzichtig om zonder daartoe vergun ning te hebben in de gemeente-eigendom men te gaan graven. Biljartséance. Op Donderdagavond e. k. ten 8 ure zal in het Café van J. W. de Boer een biljartséance worden gegeven door de bekende professor J. van Delft. Voor de biljartliefhebbers belooft dit weel een amusante avond te worden. Degenen, die zich nog het optreden van den heer Koehof herinneren zullen dezen avond niet verzuimen bij te wonen. De heer Van Delft zal een partij spelen van 5U0 caramboles niet een voorgift van 400. 0EGSTGEEST. TENTOONSTELLING. Een prijzenswaardig pogen. Die echte liefde voor 't vak, die vroeger iederen vakman tot een kunstenaar maak te is danig bekoeld in onaen tijd. Een pogen, hoe zwak dan ook, om vooral bij den jeugdigen vakman meer sympathie kennis, gevoel voor zijn bedrijf bij te bren gen is verdienstelijk en opvoedend. Daar om heeft het bestuur der St. Jcseph-Ge- zellen-vereen. een kleine en dit jaar nog maar zeer bescheiden tentoonstelling met prijzen voor de mooiste inzendingen geor ganiseerd waar niet alleen, wel voorname lijk, die leden der veieeniging, die in het bloembollenbedrijf zijn de door hen ze«f getrokken bloembollen kunnen exposeeren, maar ook voor al'e andere vakken ge'e- genheid wordt geboden hun producten in te leveren. Allen, die belang stellen in bloembollen cultuur en in 't werk der Oegstgeestsctie gezellen kunnen de tentoonste ling konnn bezichtigen Zondag 23 Febr. na de Hoog mis, na de Vespers en na 't Lof. Des avonds verloting van de ingelever de producten. Komt eens zien in 't St. Wil- librordusgebouw. N. v. SCHA IK, Vicc-Praeses. RIJNSBURG. Tuinbouw. Er blijkt nog voldoende voorraad te zijn. De aanvoeien zijn niet onbelangrijk, doch de prijzen zijn oog steeds beneden middelmatig, zelfs al is er voor Gele kool een weinig meer vraag en de prijs iets verhoogd. Voor de beste kwa liteit gele kool wordt van 10—12.60 per 100 betaald. Roode kool waarvan de voor raad grooter is gaat voor 8.00—10.50. Ook voor uien was iets meer vraag doch hel aanbod is van dien aard dat het op den prijs weinig invloed heeft. Als er vraag is, komt er dadelijk een flinke massa afzet ten. Betaald wordt van 1.00—1.60 per 100 kg. Met peen blijft het slecht gaan. Grove peen wordt 'niet afgenomen en van was- peen is nog veel voorradig. Deze gaat van 4.50—6.00. 7o'fs het koudere weer heeft dus geen vei betering kunnen brengen. Bloemenhandel. We kunnen eer van verlaging spreien als dat er tcekenen zijn die er op zouden wijzen, dat er verbete ring is in den bloemenhandel. Betaald werd per 100: Gele Prins 0.30—7.50, Aza- lia 8.200.80, Cram. Briljant 3—4.10, Ln Deine ƒ3.30—4.40, Prins van Oostenrijk ƒ6.10—6.30, Flamingo 4.50—5.50, Cou- ronne do'r 0—7.—, Hac Kinley 4.80— 5.40, Prosperity ƒ4.50—5.30, Theeroos f 5 —6.10, Murillo 4.805.30. Proff. Rauwen hoff 7—8.20, William Copland 5.30- 7.—, Elisabeth f 13.10—13.30, Bartigori 7.50- 8.80, William Pitt 7.80-8.20, Nar cissen Oinatus 0.80—1.10, von Sion ƒ1.20 —1.50, Golden Spur ƒ2.10—2.80, Victoria f 2.30 3.20, Hyacinthen 60.80. Groote aanvoer* SASSENHEIM. Gunning. Het bouwen van een chauf feurswoning enz. voor rekening van den heer Joh. Speelman is opgedragen aan A. van Nieuwkoop alhier, terwijl het bouwen van een schuitenhuis is gegund aan K. van Breda en Waasdorp alhier. Amicitia. Voor de laatste maal in dio seizoen zal de tooceelvereeniging „Ami citia" een uitvoering geven voor begunsti gers en donateurs en leden. Dezen keer is de keus gevallen op een vermakelijk vastenavondetuk, nl. „De Andore Vrouw", een spel van vergissing in 3 bedrijven. De genen, die zich als nieuwe leden opgeven voor het volgend scizcen, hebben dezen keer gratis tcegang. Ieder zorge dus voor a.s. Woensdag opgave te doen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2