Voor postzegelkenners Het Gezellen-Leven Uw Boekhoudjhji in or cl e VRAGENBUS ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 R. K. Sportvoreeniglng 0. V. V. Het eerste elftal heeft a.s. Zondag vrij af en kan rustig afwachten of Wilhelmus O. V. V. geen vriendendienst kan bewijzen door B. V. V. een puntje afhandig te ma ken. De reserven daarentegen zullen het mor gen zwaar te verantwoorden krijgen tegen de a.s. kampioenen S. J. C. III. De laatste Zondag verraste zij wel door Lisse IV te slaan maar voor dat kunstje zullen zij Zondag wel geen gelogenheid krijgen en verwachten wij eon nederlaag, of denken onze jongens er anders over? De junioren krijgen gelegenheid revanche te nemen tegen do Lissc-reservcn, waar van thuis werd verloren. Intusschen blijft het oppassen hoorl KON. NED VOETBALBOND. Overzicht, Hot cornpotitieprogramma wordt thans bij de week kleiner en voorzoover de be slissing hier en daar nog niet is gevallen, kan men genoeg spanning in de diverse afdeelingen verwachten. Dit is morgen vooral hot geval in Afdee- ling I, waar A. D. O. en Ajax beide lasti ge wedstrijden hebben. Algemeen verwacht men nog wel een struikelen van eon van beide clubs, maar wie het zal zijn is moei lijk te zoggen. A. D. O. krijgt thuis H. B. S. op bezoek, terwijl Ajax naar Excelsior in Botterdam moet. Ja, wie zal het zeg gen, hoe de kansen morgenavond staan? De laatste wedstrijd tusschen Haarlem en D. F. C. is van geen belang moer. In de derde klasse D krijgt Alphen be zoek van Oulemborg. Hier moeten de Rijn- bewoners winnen. Van Holland en Utrecht verwachten we eveneens nieuwe overwin ningen ten koste van Z. N. O. en Ams- vorde. In dc eerste klasse van Afdeeling II hebben de beide leiders rust. Zij zullen hun laatste wedstrijden tegelijk spelen. Morgen over een weck dus Z. F. O.E. D. O. en H. V. V.Blauw Wit. H. F. C. achten wo ondanks het verschil op de ranglijst wel in staat van II. V. V. to winnen. E. D. O. zal het in 't Gooi te gen de club van dion naam ongetwijfeld niet gemakkelijk hebben. De Stormvogels tenslotte, eens ook kampioenscandidaten zullen hun uiterste best doen Feijenoord- te kloppen. In de derde klasso A gaat de strijd tus schen A. S. C. en Hillincn aan de Kempe- naerstraat. Na de teleurstellende resultaten der rood-zwarten in de laatste weken, ge ven wo den Leidenaars niet veel kans. Trouwens, oen overwinning op Hillincn brengt hen slechts gelijk met do Hillcgom- mers. Daarna kunnen do gasten door hun laatsten wedstrijd van L. F. 0. te winnen toch nog kampioen worden. L. F. 0. wint morgen wel weer in Rijs wijk, terwijl Alphia over Laakkwartier in Den Haag kan zegevieren. U. V. S. zal liet in Gouda tegen G. S. V. lang niet gemak kelijk hebbep. Een gelijk spel lijkt ons echter niet onmogelijk. In de B-flfdeeling komen de a.s. kam- pioenon uit Oharlois op bezoek bij Lugdu- num. Do groenwitte Leidenaars zijn thans danig afgezakt, doch zullen er prijs op stellen dc overwinningenreeks van D. C. L. to stuiten. Onmogelijk is zulks niet, al willen we er nog niet aan gelooven. Voor de vierde klasse zijn drie wedstrij den vastgesteld. R. 0. L. moet naar D. V. V. en kan daar wel winnen. In het Oosten zijn geen wedstrijden vastgosteld. In het Zuiden valt voorloopig de beslis sing om do laatste plaats. Wilhelmina ont vangt nl. Roermond, waarbij we de Bos schenaren wel do beste kansen geven. Hetzelfde geldt voor het Noorden, waar W. V. V. de Groninger Withemdcn ont vangt. 't Zou ons niet verwonderen, indien de Winschotonaron zich van de laatslo plaats loswerkten. Wanneer dan tenslotte Alcides van Achilles zou winnen, komt Be- Quick er leelijk voor te staan. Wedstrijdprogramma voor a.sa Zondag. AFDEELTNG I. Eerste klasse. A. D. O.—H. B. S.; Haarlem-D. F. O.; Excelsior—Ajax. Tweede klasse A. V. V. A.Alcmnria Victrix; D. W. S. H. B. O.; K. F. O.de Spartaan; Wost- Frisia—Z. V. V.; W. F. C.-Hollandia. Tweede klasse B. A. F. O.—Velox; D. E. O.—H. V. O.; ZeoburgiaBaarnHerculesBloemon- daal; B. F. O.Zandvoort. Derde klasso D. AlphenOulemborg; HollandZ. N. C.j TJtreohtAmsvorde. AFDEELING II. Eerste klasse. H. F. O.-H. V. V.; 't Gooi—E. D. O.j StormvogelsFeijenoord. Tweede klasse A. B. M. T.D. H. O.; OvermaasMerwe- d«; R. F. O.—S. V. V. Tweede klasse B. XerxesNeptunus; UnitasSteeds Hoo- ger; V. D. L.—Fortnna. Derde klasse A. RijswijkL. F. O.; A. S. C.Hillinen; Laakkwartier—Alphia; G. S. V.U. V. S. Derde klasse B. De MusschenSchoonhovenSteeds Volharden—Olympia; U. D. I.—O. N. A.; LugdunumD. O. L. Vierde klasse A. V. D. S.de Ooievaars; Bodegraven de Jagers; D. V. V.R .0. L. INGEZONDEN MEDEDEELING. 1 MIJNHARDT'sA Zenuw-TablettepSJ. 75 ct Laxeer-Table4er\ 60 ot Hoofdpijn-T^Jtten 60 ot 271 Bij Apoth. en Drogisten AFDEELING IV. Eerste klasse. L. O. N. G. A.P. S. V.; Eindhovon N. A. O.; WilhelminaRoermond. AFDEELING V. Eerste klasse. FrisiaVelocitas; W. V. V.Be Quick; AlcidesAchillesVeendamLeeuwarden. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse. 2 uur: Alphia 2Alphen 3. 12 uur: Lugdunum 2A. S. C. 3. 2 uur: D. V. S. 2-U. V. S. 3 2 uur: L. F. O. 2—V. O. G. 1 Tweede klasse. 2 uur: L. D. O. 1—U. V. S. 1 2 uur: Lugdunum 3D. W. S. 1 10 mat A. 8. O. i-L. F. C. 3 1 uur: R. O. L. 2Alphia 3 Dorde klasse. 2 uur: V. O. G. 2—R. O. L. 3 2 uur: VictoriaAlphen 4 12 uur: L. F. O. 4Alphia 4 11.30 uur: D. V. S. 4D. S. O. 2 Vierde klasse. 12 uur: L. D. O. 2—U. V. S. ti 10 uur: L. F. C. 5L. F. 0. 6 2 uur; TJ. V. S. 5L. Boys 3 11 uur: Lugd. 5A. S. C. 5 (bijterrein). KORFBAL. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Westelijke afdeeling. Eerste klasse N. - H. Swift —Westerkwartier; OlympiaKoog Zaandijk. Eerste klasse Z. - H. Fluks—H. 8. V.; H. K. V.—Ons Eiber nest. Derde klasse F. Fluks IIGymnasiasten; Ons Eibernest IIEmma. ATHLETIEK. De Veldloopdag van Graaf Willem II. Voor de 4 veldloopen, welke door do Haagsche R.-K. Athletiekvereeniging Graat' Willem II a.s. Zondag to Schcveningen worden gehouden, hebben in totaal precies 100 deelnemers ingeschreven, n.l. voor klas se A. 6, voor klasse B. 6, klasse O. 12 en voor de nieuwelingen-klasse 76 deelne- raers. In klasse A. komen o.a. uit de heeren Baars, Steyneman en Versteeg. Dc deelne mers zijn meest uit de provincies Zuid- en Noord-Holland, maar ook uit andere stre ken, o.a. uit Apeldoorn. De wedstrijd begint met klasse A. om 1 uur. Het parcours is in cfe omgoving van den Harstenhoekweg. WINTERSPORT. Wereldrecord skispringen. De Zwitsersche skispringer A. Badrutt, die een paar weken geleden don (weeden prijs gewonnen had in het Zwitsersche .skispringkampioenschap is er thans in Italië bij een skispringwedstrijd te Ponto di Legno in geslaagd het wereldrecord te verbeteren door in staanden sprong een afstand van 75 M. af te leggen. Tot dusverre was de langste afstand, die in de wereld gesprongen was, 72.5 M., welk record, op naam stond van den Noorschen springer Andersen, terwijl dezen winter de Zwitsersche kampioen Ivaufmann ver schillende malen den afstand van 72 M. had bereikt. ZWEMMEN. De Europeesche zwemrecords, Nederland zeven maal vertegenwoordigd. Het secretariaat-generaal van de F. I. F. A. publiceert thans de lijst van Euro peesche zwemrecords volgens den stand op 31 December 1929. Nederland is in deze lijst zeven maal vertegenwoordigd en wrtl uitsluitend door de dameB Braun en Baron. Van deze zeven Europeesche records zijn yior tegelijkertijd wereldrecords. Do lijst ziot er als volgt uit: Vrije slag heeren: 100 H.: I. Barany (Hongarije), 58.6 sec., Miinchen 1929; 200 M.: Arne Borg (Zweden), 2.16.6 min., Stock holm 1924; 300 M.: Arno Borg (Zweden), 3.28.1 min., Stockholm 1927; 400 M.: Arne Borg (Zweden), 4.60.3 min. Stockholm 1925; 500 M.: Arne BoTg (Zweden) 6.08.4 min. Stockholm 1925; 1000 M.: Arne Borg (Zweden) 13.02.0 min. Boedapest 1928; 1500 M.: Arne Borg (Zweden) 19.07.2 min. Bologna 1927. Schoolslag heeren: 100 M.: E. Radc- macher (Duitschland), 1.15.0 min., Münohen 1921; 200 M.: E. Rademncher (Duitschland) 2.48.0 min. Brussel 1927; 400 M.: E. Ra il emachor (Duitschland) 5.50.2 min. New Haven 1926; 500 M.: E. Radomacher (Duitschland), 7.40.8 min. Leipzig. llugzwemmen heeren: 100 M.: E. Klip pers (Duitschland), 1.08.8 min., Ruhrort 1029; 200 M.E. Küppors (Duitschland) 2.40.7 min., Aken 1928; 400 M.t G. Blitz (België), 5.59.2 min., Exeter 1021. Vrije slag dames: 100 M.M. Braun (Ne derland), 1.13.2 min., Den Haa« 1929; 200 Onze Postzegelredacteur stelt zich voor de lezers van dit blad be schikbaar tot het geven van alle mogelijke gewensoht-e inliohtingen de Philatelie betreffende. Jeugdige verzamelaars, die ten aanzien van hun collectie voorlichting wenschen kunnen deze eveneens bekomen. Alle inlichtingen zijn gratis. NIEUWE ZEGELS. Italië. Ter gelogenheid van liet huwelijk van kroonprins Umberto met de Belgische ko ningsdochter versobeen een serie van drie waarden: 20 c., donker oranje. 50 eu 10 c., bruin. 1 1., ,25 en 25 c., bauw. De toeslag op de twee laatste waarden komt ten goede aan hot roode kruis, het geen uit de aanwijzing aan den voet blijkt. De zegels dragen de jaartallen 1930 en 8 (het achtste jaar van het fascistisch bewind); links het Belgische wapen, rechts het .kruis van Savpie. Voorts ia de licto- renbundel opgenomen bij het waardecijfer. De zegels munten uit door fraaie kleuren en goed verzorgden druk. Belgisch-Congo. Tot verbetering van de volksgezondheid enz., gaf men onderstaando serie van ne gen waarden uit, welke met een extra-toe slag verkocht worden: 10 c. en 5 c., rood; verpleegster, ne gertjes wegend. 20 c. en 10 e., bruin; non met neger meisjes. 35 c. en 15 c., groenopenlucht-kliniek. 60 ct. en 30 c., violet; hospitaal. 1 fr. en 50 c,, karmijn; consult door Jiegerin. 1 fr. 75 en 75 c., blauw; roode kruis post. 3 fr. 50 en 1 fr. 50, wijnrood; baden van kinderen. 5 fr. en 2 fr. 50, bruin; hospitaal- intorieur. 10 fr. en 5 fr. grijs; negersohool. FRANKEERZEGELS; papier zonder wa termerk 5 pennia, bruin-lila. 10 donker-violet. 20 geel-groen. 40 donkergroen. 50 geel. 60 grijs-blauw. 1 markka, oranjebruin. 1.20 karmijn. 1.50 violet. 1 2 donkerblauw. 3 grijs. •5 blauw. 19 lichtviolet (Fiuseh landsch.) 25 lichtgrijs (houthakker). Australië. Binnenkort verschijnt een zogel ter her innering aan den ontdokkigsreiziger Char les Sturt, die een eeuw geleden tot in do binnenlanden van Australië doordrong. Nederlandsche Postzegelbeurs. M.: R. Erkens (Duitschland), 2.47.8 min., Duisburg 1928; 220 yards: M. I. Cooper (Engeland), 2.46.4 min., Westons Marek 1928; 300 M.: R. Erkens (Duitschland), 4.28.0 min., Duisburg, 1928; 300 y.: M. I. Cooper (Engeland), 3.57.6 min., Londen 1928; 400 M.M. Braun (Nederland), 5.53.6 min. Amsterdam 1928; 500 M.M. Braun (Nederland), 7.51.6 min., Utrecht 1929; 500 y.: H. M. James (Engeland), 6.57.6 min., Seacombe 1923; 1000 M.ï E. M. Haync (En geland), 15.49.6 min.*, Exmouth 1926; 1500 M.: E. M. Hayne (Engeland), 24.00.2 min. Exmouth 1926. Schoolslag dames: 100 M.: L. Mühe (Duitschland), 1.26.3 min. Berlijn 1923: 200 M.M. Mühe (Duitschland), 3.11.2 min.* Berlijn 1928; 400 M.: M. Baron (Neder land), 6.45.6 min. Brussel. Rugzwemmen dames: 100 M.: M. Braun (Nederland), 1.21.6 min. Amsterdam 1928; 200 M.: M. Braun (Nederland), 2.59.2 min.* Brussel 1928; 400 M.M. Braun (Nederland) 6.16.8 min. Parijs 1928. Deze records zijn tevens wereldrecords. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift". Zondag a.s. zal de eerste wegwedstrijd plaats hebben over een afstand van 30 K.M. gezamenlijk. De Juniores rijden 2.5 K.M. Bijeenkomst 9.30 uur aan de H. B. S. start 10 uur precies. SCHAKEN. DE ZE8KAMP TE AMSTERDAM. Woenink wint het tournooi. Gisteravond werden de hangpartijen van Dinsdagavond voortgezet. De uitslag was: Landau wint van Jhr. v. d. Bosch; Euwe wint van Spiclmann; Weenink wint van Addicks. De uitslag van de voortgezette hang- partij van Donderdag was, dat Addicks Rue en Co. in Londen. Deze zijn op het zelfde papier en de zelfde platen gedrukt als de eerste uitgave, maar de kleuren zijn veel frïssoher en „nieuwer". Van de 1 d. waarde bestaat een foutdruk met heb watermerk Kroon C. C., welke alleen on gebruikt bestaat, daar deze zegels nooit naar de Kaap zijn gezonden en alleen aU proefstuk hebben dienst gedaan. Er wer den bij la Rue gedrukt: 1.223,040 van de 1 d., 1.263.840 van de 4 d., 95.520 van de 6 d., 37.920 van de lsh. Deze getallen zijn, als men ze vergelijkt met de oplaag onzer jubileum-zegels, feitelijk te groot om de zeldzaamheid der zegels te rechtvaardi gen; maar men bedenke, dat in die dagen slechts enkele personen de zegels van hun briven verzamelden en 99 zeker ver nietigd is, terwijl van de jubileum-zegels de helft bij verzamelaars eu handelaars berust. Do driehoekige zegels werden in 1864'65 naar gelang van het opraken dei- voorraden door de nieuwe rechthoekige vervangen. Door liun vorm en geschiedenis blijven de Kaapsche driehoeken interes sant; mooi zijn zij niet, het primitieve teekeningetje moet blijkbaar de Hoop voorstellen, maar de dame in kwestie heeft een veel te treurige gelaatsuitdruk king om iets met de Hoop gemeen te heb ben. Bovendien was het formaat onprac- tisch in 't gebruik en bij den aanmaak, zoodat er alle reden was om deze zegels door wat betere te vervangen. Niettemin blijven zij behooren tot de weinige zegels, welke een eigen historie hebben en als zoodanig algemeen erkend worden. FANTASIEZEGELS. Ethiopië. Deze zijn nooit uitgegeven en danken hun bestaan aan den overleden handelaar A. Maury, die er met den eveneens over leden Maroonnet in een Fransoh phil. blad een heftige polemiek over heeft gevoerd. Na een uitvoerige correspondentie met de heeren Hugues Lervica en Carette, die beiden in Abessinië geweest waren, bleek, dat zij niet waren uitgegeven. Deze serie van 7 waarden is in alle catalogi onge bruikt en gebruikt opgenomen, alleen in den ca tal. offic. en Général is zij wegge laten. Y. en T. voegen aan deze serie nog drie waaiden „zonder opdruk" toe. Wat dit 'oeteekent is onverklaarbaar, want zonder opdruk zijn het toch de gewone zegels der eerste uitgave van Abessinië. WTl men deze serie heel mild bcoordeclcn dan dient zij omschreven als wel voorbereid, maar niet uitgegeven. Faridkot. Yole collecties pronken met Faridkot- zegels in alle mogelijk kleuren en drie verschillende typen. Het zijn alle fantasie producten. Er bestaan slechts drie wer kelijk uitgegeven waarden, welke ook Y. en T. onder nos. 13 catalogiseeren. Senf voert nog tien andere aan, doch maakt met een noot de opmerking, dat er een massa fantasie-producten bestaan. Y. en T. gaan nog verder en catalogisee ren 25 verschillende zegels, welke met een T.-vonnig stempel vernietigd zijn, welke Majoor Evans eveneens als fantasie producten brandmerkt, zooals de zegels zelf. Vuurland. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH- GEZELLEN-VEREENIG ING. IX. Op 6 December 1899 werd de vereeni ging op droevige wijze verrast door het overlijden van den heer B. de Goey. Deze kundige leider voor de Liederentafel, door hem tot grooten Moei gebracht, was een groot vriend van het Kol pi ngs werk, zoodat j de vereeniging in hem een groot verlies I leed. I A1b Directeur van de Liederentafel werd i eenige weken daarna benoemd de heer P. j M. van Velzen en van het Fanfarecorps de heer W. F. Schinck. Het einde van het i jaar 1899 bracht nog een minder aangc- name gewaarwording, door hot verdwijnen der Turnclub. Al reeds eenigen tijd waren er symptomen van verval bemerkt, welke de krachten sloopten der olub. Onderlinge meeningsverschillen der leden bespoedig- I den het einde. j De plechtige Kerkelijke viering van hel: i Koperen feest der vereeniging werd inge zet op Zondag 28 Januari 1900 met een gezongen H. Mis te acht uur, waarbij de Liederentafel uitnemend als zangkoor fun geerde. In de feestelijk versierde zaal werd daarop de feestrede uitgesproken door professor L. J. J. Hageraats, terwijl het eerelid pastoor B. van Straelen zich niet onbetuigd liet en de toezegging deed van de schenking van een mooi St. Jozefbeeld. In Maart werd die toezegging reeds ge stand gedaan en tot op heden prijkt nog dit fraaie beeld op zijn eereplaats in de groote zaal. De oud-turners hadden inmid dels hunne schouders weder gezet onder het verloren terrein en als gevolg daarvan oen nieuwe Turnclub opgericht, terwijl de afdeeling „Fanfare" verzocht om verhoo ging tot „Harmonie". October bracht te Leiden de jaarlijksche protestmecting van de Ned. Zouavenbroe- derschap „Fidei et Virtute" Daaraan werd ook deelgenomen door de Leidsche St. Jo- seph-Gezellon-vereeniging, welke gaarne door deze uiting gaf van haar trouwe ge hechtheid aan de H. Stoel. Op 15 November werd in een speciale vergadering door do afdeeling Patroons besloten tot afscheiding dezer afdeding van den Ned. R. K. Gildenbond. Dit be-, sluit was vooral gegrond op het minder practische dor aansluiting en de te hooge contributie.' In de Bestuursvergadering van 6 De cember deed de Praeses in zijn slotwoord mededeeling dat hij benoemd was tot pas toor te De Cocksdorp en alzoo zijn functie hier moest opgeven. Al weder een zwaar afscheid van het einde van het jaar 1900. Gezellenvereeniging en Congregatie. In verband met de synodale bepalingen van het Haarlemsche Diocees zij namens Z. D. H. den Bisschop van Haarlem be kend gemaakt: le. dat het Zijn groot verlangen is, dat do Gezellen lid zijn van de oongregatie of Godsdienstige vereeniging; 2e, dat onafhankelijkheid van een e.v. Jongemannen-congregatie, de Gezellenver eeniging autonoom sta met eigen bestuur. Vastenavondfeestviering. Voor het verslag van deze feestviering verwijzen wij naar de Leidsche Courant van Maandag 17 en Woensdag 19 1.1. De Tooneel-uitvoering wordt nog her- I iiaald op Zondag 23 en Maandag 24 Februari a.s. Toegangsbewijzen zijn niet meer ver krijgbaar. 0, zit dat zoo! ni. Dc 37e veiling van Postzegels van Ne derland eu Koloniën vindt plaats a.s. Zaterdagmiddag om 2K uur in één der zalen van café Hollandais te Den Haag. KAAPSCHE DRIEHOEKEN. (Vervolg). In 1863—'64 werden do vier waarden nog eens uitgegven, nu gedrukt door de la Hicrra del Fuego. Een fantasie-product met alle mogelijke emblemen in rosen druk, steendruk. In geen enkele catalogus opgenomen, wat wel een wonder is. Nie mand wilde dit- zegel erkennen, hoowel verscheidene aanhangers bij hoog en bij laag volhielden, dat liet werkelijk bestaan heeft en ook gebruikt is. Waarschijnlijk diende dit zegel voor de correspondentie tusschen de robben en pinquins. remise speelde met jhr. v. d. Bosch. De stand is thans: Weenink 4 p. en dus winnaar van het tournooi, daar geen dei- anderen nog 4 punten kan halenEuwe •2 1/2 p.; Addicks, Spielmann en Landau ieder 11/2 p.jhr. v. d. Bosch 1 p. Heden moeten nog cspeeld worden: Wee nink tegen Spielmann, Landau tegen Ad dicks en Euwe tegen Jhr. v. d. Bosch. Het tournooi te Nice. Dc uitslagen van de negnde ronde zijn: Reilly verliest van Araiza. Colle wint van Hanlon. Thomas verliest van Tartakower. Maroczy wint van Duchamp. Znoskobo- rowsky wint van Maasv Seitz verliest van Kostisch. Keeble verliest van Noteboom. INGEZONDEN MEDEDEELING. VANAF f 5.— PER MA AND. Brieven onder No, 184 BuwlKii v. d. Blad Vraag: Ik heb twee premie-aandee- len serie 11298 no. 08 on 09, uitgegeven ten bate van de K. S. A., deel uitmakende voor de leening 1904 der Hollandsche Grondoredietbank. Kunt u mij zeggen of doze reeds uitgeloot zijn of wel waar ik mij kan vervoegen om dat te weten te ko men? Antwoord Stelt u zich in verbin ding met de Holl. Grondcredietbank, Sta tionsweg 147, Den Haag. Vraag: Wanneer iemand een huis met tuin huurt, heeft dau de eigenaar het recht om van den tuin zonder reden 11/2 Meter af te nemen, zonder de huur te korten. A n t w oo rd Neen, daartoe heeft de eigenaar niet het recht. Hebben we in ons vorig verslag gewe- zen op den plicht der gezellen ten op zichte van hun commissarissen, nu willen we eens het lioht laten vallen op dc pracht-taak der commissarissen. Hier dienen we vooral te letten op het karakter van onze vereeniging. Vader Kolping wildo vóór alles een vereeniging, waarin de gezinsgeest heerschen zou. Wat een heerlijk idealisme voor onze commis sarissen, de gezins&edachte te bevorde ren. Maar hoe? Wol, de commissarissen moeten geen „dooie baantjesjagers" zijn, daar wilde Kolping niets van weten. Neen, staat in de Gezellen-Vereeniging de priester-praeses als vader, en de Raad van Bestuur als familieraad, de commis sarissen zijn de oudere broers, zij moeten leiding geven aan de gezellen. Gemakkelijk is dat niet, maar zou ook hier niet gelden „Willen is kunnen"? Leiding goven, eerstens door onze daad. Geen politiek, geen vóóro^rdeelen, maar recht op 't doel af. Eerlijk in ons besluit, vasthoudend als we weten dat 't zóó goed is. Leiding geven door ons woord. En dan behoeft men geen beredeneerd mensch te zijn, maar eerlijk, standvastig en óp recht; dat nemen de gezellen graag aan. Maar vooral, laten do commissarissen lei ding geven door te dienen; dat is de grootste verdienste van een commissaris, het Kolpingsgzin te dienen door woord en werk. En als dan alles gedragen wordt door diepe Godsdienstzin (de grondslag der Gezeilcn-voreeniging), die 't leven he in vloed, ziedaar een model-commisearis. „Niet gemakkelijk" hoor ik al zeggen. Ik ben het volkomen eens. 't Hoeft ook niet alles ineens, stap voor stap kalm aan maar. Zijn we commissaris, dan ook ons ingeleefd in onze functie, want goede commissarissen zijn de onmisbare sohakel tusschen praeses en gezellen. „Willen is kunen", en de wil van onze commissarissen is zeker deze: héél het Kolpingsgezin te dienen en te versterken, Kolping tot eer en glorie, den jongen man tot heil en zegen. S, M.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14