JOH. H. GERRITSEN BismarckpuiUBn su cl. p. stuk UIT DE OMGEVING DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN MEDEDEEUNG BANXET3AXKERIj/ sVl*A!U. STRAAT 49 Prib/eit size GALANTE CONCURRENTEN VAN DE N. Z. H. T. M. In het Maandblad voor hel personeel der N. Z. H. T. M. brengt do directie een eigenaardige kwestie ter sprake. Het is haar nl. opgevallen dat personen, die bij oen lmlto op de tram staan te wachten en meer in het bijzonder jonge dames, voor bijrijdende autobestuurders verzoeken van hun voertuig gebruik te mogen maken als de tram niet snel genoeg naar den zin der wachtende komt. Meestal wordt dit ver zoek ingewilligd en dikwijls ziet men dan ook particuliere auto's de Irampassagiers naar de plaats hunner bestemming bron gen. De directie is niet goed te spreken over dit galant gebaar der automobilisten. Zij heeft berekend dat dit haar alleen op het traject Amsterdam—Haarlem reeds een schade berokkent van ongovecr 3500 per jaar. En hoeveel zal dit dan wel niet zijn op het traject Amsterdam—Zandvoort. Aan dezo kwestie zit ook de vraag vast of do directie uit het oogpunt van goede zeden tegen een en ander stelling behoort te nemen; /.ij meent dat dit niet het geval hoort to zijn daar een tram wegmaat scha p- pij nu eenmaal niol de functio van zedelijk- iieidspolitio vervult. Toch geeft een on langs verschenen courantenbericht omtrent de vermissing van een zeventienjarig Ai/i- sterdamsch meisje, werkzaam aan eon fa briek te Haarlem, met welke een vervoers- overcenkomst betreffende het personeel bestaat, lo denken. Indien dan ook, zegt de directie, een personeellid meent als particulior persoon de aandacht van don betrokken autoriteit op do al te gastvrije automobilisten te moeten vestigen, dan zal hij de gemeenschap daarmee wellicht een dienst bewijzen. In geval het echter mocht voorkomen, dat oen personeellid een toe leg waarneemt van een bepaald automobi list om reizigers mee te nemen, zoodat fei telijk van clandestien reizigersvervoer kan worden gesproken, dan verzoekt do direc tie hom daarvan opgave to doen aan den onmiddellijkon cbof, met vermelding van autonummer, uur, enz. IND0L0GENDAG TE UTRECHT. Leldsche en Utrechtsche studenten vereenigd. De Utrcchtscho Indologen Verecniging hield Woensdag een Indologendag, welke ton doel had tot do Indologen door onder ling contact een prettige persoonlijke ver standhouding tusschen do a.s. collega's te scheppen, om reeds bij do studenten het bewustzijn te doen ontstaan van een ze kere eenheid, ondanks mogelijk verschil van opvattingen. Een besef van saamlioo- righcid, hetwelk oen noodzakelijk vereisch- le is voor de goede funetionneeiing van en een goed» samenwerking in een corps amb tenaren, in wier handen voor een goed deel het wel en wco der Indische gewesten be rust. Dit vooraf waar het gevaar van on- derlingo verdeeldheid en animositeit, tus- scho uit Utrecht en Leiden afkomstige be stuursambten, dit door op do spits drijvou van zekere tegenstellingen, niet denkbeel dig is. Um half twaalf werden de ongeveer 73 Loidscho gasten van bet station gehaald. Na. een lunch ten huize van de diverse gasthcoron, verzamelden do Leidsche en Utrechtsche Indologische studenten zich in het hoofdgebouw der Rijksuniversiteit, waar de voorzitter van de Vereenigdo Fa culteiten der Rechtsgeleerdheid en der Lct- teron en Wijsbegeerte (do Indologische Fa culteit), professor dr. C. W. Volgraff, in de senaatszaal voor deze gelegenheid een re ceptie hield, dio door vele autoriteiten, hoogleeraren on studenten bezocht word. Vervolgens sprak prof. Vollgraff een rede uit, waarin hij o.m. zeido, de roem ruchtige Leidsche Universiteit sedert lan gen tijd de bakermat is van de Ooslorscho studiën in ons land; zij telt nu onder hare coryphacön mannen als Snouck Hurgronje on Van Vollenhoven. Do Utrechtsche Hoo- geschool heeft eerst sedert een viertal ja ren dezelfde banen betreden. Over wat wij bereikt hebben, oordee'en wij met be scheidenheid, aldus spry dat hetgeen don stoot tot het oprichten van de Indologi- scho Faculteit te Utrecht gegeven heeft, de begcerlo was om bepaalde opvattingen en stroomingen in het onderwijs en ia de vorming van de toekomstige bestuursamb tenaren tot haar recht te doen komen. Spr. besloot met den wensch, dat er evenals tot nu toe in de toekomst zal zijn een krachtig, zelfbewust corps van be stuursambtenaren, niet verslaufd aan theorieën van welken inhoud ook, maar in allen eenvoud begeerig het jand en de gemeenschap daar ginds te dienen naar hunne beste krachten en op do wijze, die zij, voor de taak gesteld, op dat oogen-blik als dp beste zullen erkennen. Hierna begaf men zich naar het Groot- Auditorium, waar de feestcolleges een aan- vang namen. Professor C. Spat gaf in zijn college een inleiding tot de lectuur van het Mnleisc'ne gedicht „Ken Tamboehan", een der beste van de oudere verhalende gedichten of .sjairs, welke de Maleische dichtkunst heeft voortgebracht. Hierna sprak prof. Gerretson over: .,Het doel der koloniale politiek". Na de rede begaven professoren en stu denten zich naar het Jaarbeursgebouw, waar het bestuur dei Utrechtsche Indolo gen Verceniging een dronk aanbood. Met een gezamenlijke rijsttafel eindigde het offieieele gedeelte van dezen belang rijken dag. DE MOORD TE STOMPWIJK. Nadere onthullingen. Do Nieuwsbron geeft nog eenige bijzon derheden over den moord te Stompwijk, waarvan dc manufacturer v. d. Drift het slachtoffer is geweest. Wij ontleenen het volgende: Do eerste aanleiding tot arrestatie van J. B. was, zooals wij reeds berichtten, dat een bewoonster van een perceel in de om geving vau het oude kasteeltje De Binok- horst aan de politie meedeelde, dat eenige dagen voordat de moord op van der Drift plaats had, iemand bij het kasteeltje met een revolver aan het schieten was gewees». Hij was n.ln zooals hij zeide, bezig proe ven te nerncn om vast te steden op welken afstand dc schoten uit een revolver hoor baar waren. Een belangrijke getuige. Wij hebben thans de zekerheid, dat deze schietproeven hebben plaats gehad in te genwoordigheid van een getuige, don heer P. L„ eon uitvoerder van betonwerken tc 's-Gravenhago woonachtig. Deze getuige was met verdachte J. B. in kennis geko men, toen verdachte op een goeden dag vertelde, dat hij, eigenaar zijnde van een huis, in den omtrek van de de Ruyler- siraat, 't voornemen had dit pand te laten verbouwen. Hij wenschte daarom in ken nis tc komen met een geschikt aannemer, die P. L. hem wel zou kunnen bezorgen. Toen nu de moord op v. d. Drift bekend werd en daarover ocnige bijzonderheden werden gepubliceerd heeft do heer P. L. zich bij de politic aangemeld. De heer P. L., die zelf 'n bekend en goed sportsman is, vertelde daarbij, dat inder daad verdachte J. B. bij het kasteeltje Do Binckhor6t uitgebreide schietproeven ge nomen heeft. Hij loste daarbij Bchoten op 50 en 100 meter en ging vervolgens sleeds in tegenwoordigheid van dezen be langrijken getuige in den omtrek aan de aldaar wonende menschen vragen, of ze iets gehoord hadden. Getuige P. L. heeft ter plaatse aangewezen waar die schiet proeven precies genomen zijn. Inderdaad vond men er dc leego hulzen benevens een patroon, dio geketst had en daardoor niet was afgegaan. Aanstonds bleok toen, dat het kaliber van de gevonden patronen precies gelijk was aan dat van de kogels in het lichaam van v. d. Drift gevonden. Voor een ander bedoeld. Anderzijds is ons de vraag gesteld, of het ons niet bekend was, dut verduchto J. B. niet een ander op het oog zou heb ben gehad dan v. d. Drift. Zeer positief werd de veronderstelling geuit, dat do schoten bedoeld zouden zijn geweest voor een aannemer, die dicht bij de plek woont, waar het drama zich afspeelde. Van dien aannemer is bekend, dat hij steeds mot een goed gevulde portefeuille met bankpapier ploegt rond te loopen. Ook weet men, dat J. B. dien meermalen in een bekende dans gelegenheid in Den Haag ontmoet heeft. NIEUW-VENNEP. Gcedkcope tarwe, goedkoop brood. Door do lage tarweprijzen, (prijzen gelijk aan dio voor den oorlog), hebben dc bak kers besloten de broodprijzen te verlagen. Deze broodprijs-verlaging is zeer welkom, nu door den wintertijd de inkouiBteri bij vele arbeiders verminderd zijn. OUD-ADE. Zilveren huwelijksfeest. Zondag a.s. zal het echtpaar ülijerhoek den dag her denken van zijn 35-jarige echtvereeniging Hoewel dit feit op zich zelf geen uitzonde ring ie, willen we er hier toch even mel ding van maken, daar het hier betreft een gezin, bestaande uit man, vrouw en 17 kin deren, die allen nog in loven zijn. We ho pen, dat het het zilveren paar dien dag aan belangstolling niet zal ontbreken. Wi komen met een uitvoerig verslag hierop Maandag terug. WOUBRUGGE. Electriciteitstentoonstelling. Gisteren kwamen tal van genoodigden bijeen tot het bijwonen van de opening der Electriciteitstentoonstelling. De heer Bur- gemeoster opende deze en riep allen een hartelijk welkom toe en sprak namens het Gementebestuur een woord van dank tot de directio van de stedelijko fabrieken to Leiden, do gastvrouw, van wie het initia tief uitging on die door haar bekwamen staf van medewerkers ons dezo interes Santo expositie bezorgde. Na een woord van welkom aan do da mes en hoeren uit Woubrugge, wees spr. op de lagere eenheidsprijzen, Welke thans ingevoerd zijn om meerdere afnamen te bevorderen en verklaarde daarna de ten toonstelling voor geopend. De heer W. J. den Hertog, voorzitter d. HolL Maatschappij van Landbouw, afd Alphen aan den Rijn, dankte in hartelijke bewoording voor de uitnoodiging, wees er op hoe de landbouw op dat gebied ook behoort mede te gaan met den tijd en on getwijfeld zal medewerken in het bedrijf, waarna do directeur der Lichtfabrieken te Leiden, de heer Ir. Klinkenberg zijn dank uitsprak voor de woorden van lof voor zijti personeel. Spr. hoopte, dat ook doze ten toonstelling haar nut zal afwerpen. Daarna werden eonige ververschingen rondgediend. Een motorboot van den heer Westdijk. fraai versierd en met gramofoonmuziel aan boord boudt de communicatie met Hoogmade en vervoerde de leerlingen dei scholen vandaar. Dos avonds werd de dorpstoren elee trisch verlicht en meer dergelijke recla mes. SASSENHEIM. TWEE MINISTERS IN EEN WEEK 1 Bezoek van Jhr. mr. dr. van Karnebeek aan de tentoonstelling in „Bloemlust'. Dc Commissaris der Koningin in deze provincie, de Minister van Staat, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek bracht gistermid dag wederom een bezoek aan dc bloemen tentoonstelling in „Bloemlust". Bij zijn eerste bezoek aan „Bloemlust" bij de opening van het nieuwe Raadhuis had Z.Exc. verklaard gaarne nog eens te rug te komen en gistermorgen to 10 uur erd aan de commissie medegedeeld, dat dienzelfden middag de Commissaris een kijkje zou komen nemen. Te ongeveer half 3 arriveerde Jhr. van Karnebeek uit Den Haag en werd aan Bloemlust" ontvangen door den eere-voor- ziiter der tentoonstellingscommissie, web houder W. Warnaar. De burgemeester wae door een dringende vergadering verhin derd aanwezig te zijn. De Commissaris bezichtigde daarna de verschillende inzendingen en toonde een bijzondere belangstelling voor de groote verscheidenheid van soorten, speciaal na tuurlijk voor de Narcis „Jhr. van Karne beek" en de inzending der firma Warnaar, voor de concurrent-narcis „Jhr. Ruys de Beeienbrouck'" in den stand van de firma Frijlink. Bij hef verlaten van do zaal werd aan Z.Exc. een paar van de naar hem ver noemde Narcissen aangeboden en een kist je „Lady Derby'", welk geschenk in dank werd aanvaard. Dc hooge gast begaf zich daarna met welh. Warnaar naar diens huis „Rust-hoff", waar de thee werd gebruikt. De tentoonstelling kan op een zeer druk bezoek bogen. Het aantal belangstellenden bedraagt iederen dag meer dan 100C. Doch morgen, Zaterdag, zal de stroom het groot ste zijn, daar de toegangsprijs verlaagd is tot '25 ct. Velen zullen van dezen dag ge bruik maken om deze prachtige en leerza me tentoonstelling te bezichtigen. Vrouwenbond. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van den R. K. Vrou wenbond baar jaarlijksche feestavond. To ruim half acht opende mevr. v. Reisen— Vreeburg deze vergadering, welke zeer goed bezocht was en heette allen welkom. Spr. hoopte, dat de aanwezigen zich zullen ami:8eeren bij het optreden van prof. An- tonini, die verschillende goocheltoeren zal laten zien. Vervolgens werd heb lied „Roomsche Blijdschap" gezongen, waarna prof. Anto- nini den avond opende met verschillende onbegrijpelijke goocheltoertje-s, die bij het publiek heel gewild bleken te zijn. Ook werden tusschen do experimenten door eenige leuke anecdoten verteld, waarom smakelijk gelachen werd. Als tweede „bedrijf" werd ten tooneele gebracht „August' dc lovende pop", een spel ract het zoogenaamde „buikspreken". Hierom is gegierd. Geen wonder want de sprekende pop kwam bij de dames op be zoek en maakte allerlei geestige opmerkin gen. Tusschen de pauzen werd door eenige dames pianomuziek gegeven. Als laatste nummer volvoerde prof. Autonini eenige handige manoeuvres met kaarten, waarbij eenige dames op het tooneel werden genoo- digd en met open oogen bedrogen werden' Prof. Antonini is er in geslaagd een avond vol afwisseling te brengen en het publiek te vermaken. Do presidente bedankte iu een slotwoord allen, die aan 't succes van dezen avond hadden meegewerkt-. Aanbesteding. Gistermiddag is iu hot hotel „Het Bruine Paard" aanbesteed dooi den bouwkundige L. v. Tol te Lisse het bouwen van 5 winkelhuizen voor rekening van den heer J. Persoon te Lisse, te bou wen aan de Teijlingerlaan alhier. Er wer den 5 biljetten inge'ever waarvan de irt- slag is als volgt: J. Maten, Voorburg 53.000; L. Friesekoop, Alphen 49.9S5; Jac. Warnaar, Leiden 43.500; Th. Reeu- wijk, Sassenheim 44.625; D. Vergunst, Lisse 40.S00. De gunning is aangehouden. OU DE-WETERING. De qualitelt van Goudsche Boerenkaas. Woensdagavond heeft voor de Verecni ging van Oud-Leerlingen der Landbouw- Wintercursussen ir. W. J. Huisman, Rijks- zuivelconsulent te Gouda, een lezing ge- houAen over het onderwerp: „Hoe kan do kwaliteit van do Goudsche Bocronkaas wor. den verbeterd". Do toegang was voor allo belangstellenden vrij gesteld. Namens het bostuur der vereoniving werd de avond geopend door don heer P. Roeloffs, waarna ir. Huisman met zijn lezing aanving. Spr. behandelde uitvoerig de verschillende ge breken, welke in nog vele gevallen aan de Goudsche'kaas kleven on hij besprak in het bijzonder het „los" in do kaas. Hij legde er daarbij vooral de nadruk op, dat niet dan bij hooge uitzondering do oorzaak van dit gebrek gezocht moet warden bi» het vee, doch dat in bijna alle gevallen de besmet ting van het zuivel ontstaat bij do behan deling en de bereiding. Spr. gaf dan ook sterk in overweging om bij Je bereiding steeds gaaf gereedschap tc gebruiken en zooveel mogelijk do zuiverheid te betrach ten. Een groote rol bij do kaasbereiding speelt ook het water, dai wordt gebruikt en spr. gaf iedeien veehouder den ernstigen raad zich ?oo mogelijk bij de waterleiding aan te «luiten. Hierna verden talrijke lichtbeelden vertoond, welke met de daar bij gegeven toelichting het- eerste godeolte van dc lezing nog aanmerkelijk verduide lijkten en aanvulden. Te ruim 10 uur was de lezing geëindigd en werd aan ir. Huisman dank gebracht voor de vele nuttige en leerzame wonken en uiteenzettingen, welke hij had ten beste gegeven. LISSE. DOOD ELI JK ONGELUK AAN „DE ENGEL. Een wielrijder uit 6assenhelm door een auto aangereden. Eergisteravond te ca. 7 uur, werd de wiel rijder B. Heemskerk, wonende Gouverneur- laan 2 te Sassenheim, op den Rijks straatweg alhier nabij de buurtschap de Engel, van achter aangereden door de melkauto van den melkhandelaar B., wo nende te Haarlemmermper. De wielrijder werd zeer ernstig gewond. Zijn beide beenen waren gebroken. Tevens bekwam hij meerdere hoofdwonden, ter wijl zijn rijwiel geheel werd vernield. Dc wielrijder bleef bewusteloos op den weg liggen en werd ter plaatse door dr. De Graaf verbonden. Daarna is hij door Lis- ser ziekenauto naar het St. Elisabethge- sticht te Leiden overgebracht, waar hij gis teravond is overleden. Uitvoering Vrouwenbond. Woensdag avond hield do Vrouwenbond haar jaar lijksche uitvoering voor leden en dona trices, in het Patronaatsgebouw. Daar mo menteel deze vereeniging niet in 't bezit is van een eigen Tooneelclub, was voor de- zon avond uitgenoodigd het Tooneelgczel- schap Johan Schmidt en Tula da Vista. Aanwezig was do geheelc geestelijkheid der Parochie. De Pastoor opende deze bij eenkomst, en gaf de verklaring van het eer ste stuk, dat door het gezelschap zou ver tolkt, worden. Spr. wenschte de aanwezi gen een gezelligen avond toe. Voor de pauze werden de volgende stuk ken ten beste gegeven, nl. „Olivier Twisk" vau Dickens en „De Zeeman en do mis maakte". Dat beide stukken in de smaak vielen, bewees wol het luid applaus, welke hot gezelschap ten deel viel. Na de pauze werd allereerst vertoond „Johan de Huisknecht" een transformatie spel, een stuk, waarin Johan Schmidt vier rollen vertolkte, en op uitstekende wijze. Men stond er van verbaasd hoe dezo per sonen zoowel in spraak als aankleeding, zich zoo snel kon veranderen. Als laatste nummer werd gegeven „Ik kan er niet tegen", oen echt fuifnummer- tje. Voor beide stukken viel wederom een dankbaar applaus aan de spelers ten deel. Aan het einde dankte de zeereerw. heer Pastoor allen voor hun tegenwoordigheid, en stille aandacht. Spr. hoopte, dat deze avond wederom een echt propagandistisch karakter zou blijken te hebben, en wenschte dat het ledenaantal zou toene men. Aanbesteding. B. en W. dezer gemeen te hebben aanbesteed het maken van een gedeelte rioleering in de Kanaalstraat en liet verlengen van het polderriool in.de z.g. Heul. Ingeschreven was door do fa. A. Schoorl te Haarlem voor icsp 750 en 350 in totaal ƒ1100 en door de Gebr. Potman alhier voor resp. ƒ1110 en ƒ499 in totaal 1609. Het werk is gegund aan de laagste inschrijf ster de fa. A. Schoorl te Haarlem Personalia. B. en W. hebben tot assi stente aan de openbare Bewaarschool alhier benoemd mej. A. Schrama, alhier. N00RDWIJKERH0UT. Feestavond Hanze. In café Parridon hield de Middenstandsvereeniging een feest avond voor hare leden en hupne dames. De feestcommissie had haar beste beentje voorgezet en uitmuntend voor alles gezorgd. Een humorist vulde da avond mei zijn di verse stukken. De animo onder de aanwe zigen voor het gebodene in spel cn verdere genoegens was zeer groot. Pater Koevoet O.F.M. en kap. v. Stralen waren, schoon slechts kort, ook aanwezig. Tot laat in den avond bleven allen gezellig bijeen. Prijsjassen. In café „Flora" word Woensdagavond een wedstrijd gehouden >.n prijsjasson om karbonade. Uitslag: le prijs O. Verlaan en T. v. d. Berg; 2e prijs T. Bergman cn A. Duivenvoorde Jz.; 3c prijs A. Duivenvoorde en O. Broekhof; el prijs N. Duivenvoorde en J. Turk; troostprijs U. Guldemond en T. Heemskerk Lz. Do wod- strijd had een geanimeerd verloop. R0EL0FARENDSVEEN. Uitvoering. Donderdagavond gaf do R. K. Damestooneelverecniging uil Leidon onder leiding van mej. Speel een missie- uit voering in de groote PaneratiuszaaL De opkomst was .bevredigend te noemen en na een kort openingswoord werd begonnen met twee liederen. Hierna werd opgevoerd „Het Offer van de Missiezuster", oen missiespol in 4 bedrijven. Dit tooneelstuk werd zesr goed gespeeld en do aanwezigen bewezen door hun stilte, dat zij het gepresteerde op prijs wisten te stellen. De pauzen tusschen do bedrijven werden benut voor verkoop van loten voor de tombola, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt. Ook de grab belton bleef niet onaangeroerd en spoedig was deze geheel ledig. Hierna kregen wc nog een blijspel „Bekroonde Kaatje' wat hooi vlot en aardig ten tooneele werd ge bracht. Voor de gnineermg werd gezorgd door den heer van Nerkol alhier aan wicn zeer zeker een woord van dank toekom". Hoewel het batige saldo aan het einde van den avond nog niet bekend was, geloo.en we toch, dat Roelotarendsvcen, dat zoo be kend stabt om haar milddadigheid tegen over andere plaatsen, geen slecht figuur zal slaan, want er i» goed geofferd en de da mes wisten op zeer handige wijze het geld van de aanwezigen afhandig te maken. Hot batig saldo was bestemd voor de missie Oeganda, zoodat men er geen spijt van be hoeft te hebben met een ledige portemon- uaie naar huis te zijn gegaan. Na een dank woord van mej Speel voor de milde gaven, werd deze missieavond gesloten. WARMOND. Benoeming postdirecteur. Met ingang van I April 1930 is ben erad j tot directeur van het post-, telegraaf- cn i telefoonkantoor alhier de commies bij den post- en telegraafdienst P. Brederode te 1 Venlo. INGEZONDEN MEDEDEELING. 0EGSTGEEST. Winkeliersvereniging. In het Witte Huis hield Woensdagavond dc Winkeliers vereniging een buitengewone bijeenkomst. De ruime zalen waren geheel bezet. De voorzitter, de heer v. d. Burg. sprak daarover zijn voldoening uit en gaf daarna het woord aan den heer van Piggelen, die ©en lezing hield (aangevuld met lichtbeel den) over cacao en chocolade. Dit product werd door de inboorlingen op zoo hooge waarde geschat, dat volgens hen de cacaoboonen, waaruit deze drank bereid werd, van goddelijken oorsprong moesten zijn. De Indianen geloofden n.l.. dat bij den aanvang van het verblijf van men schen op aarde de oppertuinman uit het Paradij?, word uitgezonden om den men schen te leeren zich voedsel te gewinnen. Dat de cacao door de Indianen op zoo hooge waarde werd geschat blijkt ook nog uit het feit, dat de cacaoboonen door hen al? gold worden gebruikt. Dit vond zijn oorsprong hierin, dat de belasting moest worden opgebracht in den vorm van cacao boonen. Nadat de Spanjaarden ook geleerd had den dien drank te gaan gebruiken, werd al spoedig daarna de cacao door hen naar Europa gevoerd. Spreker behandelde ver- dei* het gebruik in Europa en ook hier to lande, na er nog op gewezen te hebben, dat 't aan onzen landgenoot C. J. van Hou ten te danken is dat wij de bekende en hooggewaardeerde cacaopoeder hebben. Vervolgens behandelde spreker de cacao boonencultuur. Merkwaardig is het, dat de cacao-boom het geheele jaar door bloeit, zoodat. men altijd tegelijkertijd bloesem en vrucht op derzelfden bo«>m aantreft. Toch heeft men twee hoofdoogsten per jaar. Vervolgens behandelde spreker breedvoe rig de fabrikatie van cacaopoeder en cho colade. De heer Van der Burg dankte den heer van Tiggelen voor zijn leerzame uiteenzet ting, waarna de vergadering werd gesloten. Bijz. Vrijwillige Landstorm. - In het patronaat „St.WiHibrord" werd gisteravond een groote vergadering gehouden van den B. V. L. Voor deze vergadering waren zeer velen uitgenoodigd, doch s'echts een be trekkelijk klein aantal beeft aan den op roep gehoor gegeven, zoodat de groote zaal helaas slechts matig was bezet. De waarnemend voorzitter, de heer Juta, verwelkomde do aanwezigen en deelde mede, dat de voorzitter, oud-burgemeeoter J. G. M. van Griethuysen, door ongesteld heid was verhinderd de vergadering te leiden. Spreker zette het doel dezer ver gadering nader uiteen, waarna hij het woord gaf aan don heer A. van Batenburg, die een lezing hield met lichtbeelden over het Communisme. In zijn inleiding wees spr. er op, dat allo nu gelijke middelen beproefd zijn tol bestrijding der tuberculosebacil, die het geheele organisme van den mensch aan tast. Ook de bacil van het communisme vreet door en tracht door te dringen over de ganscho wereld, ook in Nedcr'and. Hiervan moet de Nederlan 'sche bevo'king worden overtuigd, want het kan niet vor- den ontkend, dat het inzicht van dit ge vaar nog slechts tot zeer weinigen is door gedrongen. „Hier komt toch geen revolutie zoo denkt en praat men. Aan de hand van lichtbeelden toonde spr. aan. dat het revo lutionaire gevaar steeds ook hier voort woekert en vorderingen mankt. Breedvoerig schetste de spr. de Russi sche toestanden en wreedheden. Met een aansporing steeds paraat te zijn, sloot spr. zijn aandachtig gevolgde rede. De voorz. van de Landstorm-commissie Z.-H.-West wekte in oen korte rede op, 'id te worden van den Nationa'en Bond tegen revolutie. Kanelaan van Rchaik. Hd van het pl. comité der B. V. L., herinnerde aan het spreekwoord „als het kalf verdronken -s demnt men do net", wat velen, a'hoe" el on bewust. in praktijk willen brengen. Er zit ten donJerkoonen aan de Enroneesche ho rizon. Er dreifft gevaar. Als ge het niet wist. hebt het hedenavond kunnen hoo- ren. Het Bo'siewisme is niet slechts Rus sisch, doch internationaal. Het zijn inter nationale landverraders, met eecn dicta tuur van het proletariaat, doch over het proletariaat. Een traditie van eeuwen zul len ze stuk tranpen. Steunt daarom allen de B. V. L. Eén volk, één wil, één fron' tez*n de revolutie (aonlaus). De heer Juta sprak e*n kort b'uitings- woord en dankte al'en. die tot het slacen van dezen avond medewerking gaven. Na het spontaan zingen van het „Wilhelmus" ging men huiswaarts.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6