UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 18 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 het jkeusauhtiuis MA'LSUmi' „iSUKUFA" liggende in de haven van Ham burg. is gereed. Deze week maakt het eenprcefvaait op de Noordzee. Een Lijkje op een der geweldige schoorsteenen. DE „EUROPA", het 51.COO ton meta'en reuzen mai'schip, liggend te Hamburg, is gereed voor den prcefvaait, die deze week op de Noordzee gemaakt wordt. Do arbei ders gaan aan boord om de laat ste hand aan het werk to leggen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Nachtelijke tocht. Zekere A. S. ging in den afgeloopen nacht op avontuur uit. Di man was in een vroolijke stemming thuis gekomen en kreeg toen plots idee te gaan tuflen; dat was voor hem het werk van een oogenblik, aanstonds een auto uit buur- man's schuur gehaald en hiermede werd door S. den nachtelijken tocht aangevan gen, we'ke aanvankelijk voorspoedig ver liep. Op den terugreis evenwel kwam de misère. Langs den Steekterweg begonnen de levensgeesten van het vehikel het te begeven, de benzine was op, S. wist echier raad. Binnen een kwartier was hij ten tweede male bij buurman op bezoek, en met de tweede auto, die in den schuur stond, moest de dienstweigeraar dan meer ge haald. Zonder incidenten verliep ook deze tocht niet. Bij het omkeeren reed S. met het vehikel tegen de afrastering nabij de Spoorbrug, die daar niet tegen bestand bleek, terwijl de auto eveneens werd be schadigd. Het slot van dit nachtelijk avon tuur was, dat het S. na veel pech gelukte de beide wagens op hare bestemming te rug te brengen. v. d. S„ de eigenaar van de auto's, heeft intusschen van het geval aangifte gedaan bij de politie. Aanrijding. Gistermorgen werd de autobus van H. in wijk Hoorn, door een vrachtauto uit Aardam aangereden, waar door eerstgenoemde wagen materiecle schade bekwam. Waarschijnlijk zal de veroorzaaakte schade onderling worden ge regeld. Gevonden voorwerpen: een belasting plaatje, een portemonnaie met inhoud, een zakmes, een Slinger Ford-auto, een houten roeispaan. Geboren: Antonia Maria Wi'helmina d. van A. v. d. Heide en T W. Jemmink Harm z. van H. Ruardy en L. Bisschop Marretje d. van C. den Ouden en Tr. Ver- kaik Johanna Petronella Maria d. van N. J. Verkley en C. M. Surdgeest Abra ham z. van A. C. Verburg en A. Boesveld Jan z. van D. v. d. Laken en G. C. Graaf land Hendrik z. van A. Z. van Ginhovèn en St. v. Leeuwen Corne'is Gijsbert z. van F. C. v. Dolder en M. Schouten. Gehuwd: Hendr. de Bruin 30 j. en E. Rodenburg 26 j. J. Muit 23 j. en Chr. B'aauw 20 j. J. ten Brummeler 29 j. en Chr. v. Spengen 22 j Ondertrouwd: H. Fokker en H. A. Boer. Overleden: S. Martens jd 13 rand. A. Hesseling jm. !l mnd. J. Dongel- mans jm. 6 j. Chi. Blaauw wedr. van St. G. Kollen, 84 j Gevestigd: Maartje de Wit, Willem straat 7, van Leiden. W. M. Gauni'z, Hooftstraai 22, van Waalwijk. J. M. Rij- kelijkhuizen en gezin, Oranjestraat 21, van Noordwijk. W. Veenswijk en gezin, Kerkvaartsweg 47, van Woubrugge. Kin deren van Keulen, Raadhuisstraat 44, van Hattem. Cornelia H. J. van Mill, Pr. Hen- drikstr 53, van Baarn. D. van Kempen, Pr. Hendrikstr. 69, van Zoeterwoude. P. Korenhof en gezin, v. Mandersloostr. 9, van Edam. Suzanna Ch. Hoekendijk, Oranjestraat 78, van Heemstede. Corne lia van Bruggen. Raadhuisstraat 44, van Bennebroek. Willempje Sekeris, Raad huisstraat 44, van leiderdorp. J. Belt, Pr. Hendrikstraat 69, van Boskoop. J. J. Overes, Dwarsstraat 11, van Zwammer- dam. L. Breeveld, Steekterweg 122, van Bodegraven. C. D. H. Bovet, Raadhuis straat 44, van Wijk c.a. Elisabeth Bosch, Grijpcnsteinstr. h, van Arnhem. Vertrokken: P. de Groot en gezin. Hoorn 75, naar Leiderdorp. Cornelia J. van Etten, Z. Nassaustraat 12, naar Vlis- singen. Lijntje Kammeraad, Ridderbuurt S3, naar Haarlem, Vijfhoek 36. P. Schrl- lingerhout. Noordeinde 91, naar Naaldwijk. Maria P. Romijn, Nonrdeinde 71, naar Noordwijkerhout, G. Alblas, Hoorn 14, naar Zwammerdam. Machielia C. L. Bas- tiaansen, Pr. Hendrikstraat 106, naar Gouda, Ridder van Catsweg. A. A. Kau wenberg, Conradstraat 2a, naar Gouda, Ridder van Catsweg 120. L. Rietkei k, Steekterweg 272, naar Wateringen. A. Th. van Egmond, OosLKanaalweg 3, naar Aalsmeer. C. Waardenburg en gezin, Grijpensteinstraat 4, naar 's-Gravenhage, Scheveningen Simonstr. 1. C. T. van Els- geest, Conradstraat 11, naar Noordwijk, Zandvoortschestr. 6. Ch. Lardé, Julian i- straat 28, naar Leiden, Paste ui straat Isa. Geerlruida S. Kersbergen, v. lteeJost. 20, naar 's Cravenhage, Zuidcrparklaan 23. B. van der Meer, Zeilmakerstraat 31, naar Boskoop. M. de Ridder, Hugo de Groot straat 46, naar Hillegom. BODEGRAVEN. Vo'kcbond. Door de tooneclverccni- ging „Eendracht" onderafd. R. K. Volks bond zal Zondag- en Maandagavond te 7.30 uur in het Patronaatsgebouw opge voerd worden „Koppazek op Carnaval" of „De club der ovextolligen". 0nge!uk. Zaterdagavond slipte door de gladheid van den weg een auto op den Goudschen Straatweg er/kwara in de vaart terecht. De chauffeur, die zich ernstig aan de pols bezeerde, werd door den chauffeur van de autobus, die juist passeerde, ver bonden. De auto werd later door de kraan wagen van den heer H. Z. v. Bunningen uit het water getrokken. GROENENDIJK. LanJarbeidersbon l „St. Deus Dcdit". Dinsdagavond werd ter: huizo van den heer Joh. Verhaar een ledenvergadering gehou den en wel voor de ieden der afd. Groenen dijk en Rijndijk. In deze vergadering was het hoofdbestuur vertegenwoordigd door den heer Dekker. Nadat door den voorz. van Rijndijk de vergadering met gebed en een woord van welkom tot de aanwezigen leden, (welker opkomst niet schitterend was te noemen) was geopend, werd het woord gegeven aan den heer Dekker, door wien het collectief arbeiderscontract 1930— 1931 vreedvoerig werd besproken. Door de werknemers was aan den L. T. B. voorge steld om het loopende contract ongewijzigd voor een jaar te verengen, met uitzonde ring van twee punten, n.i. dat de premie der ziektewet, weiko mer 1 Maart a.s. in werking treedt, geheel door de werkgevers moet worden betaald en tevens een ver korting van den arbeidsdag, n.l. om des avonds 6 uur het werk te beëindigen. Als antwoord op deze voorstellen was van den L. T. B. een schrijven binnengekomen, dat het twee:'o punt door do leden zou worden aanvaard, maar het tweede punt was met meerderheid van stemmen op hun leden vergadering verworpen. Nadat men hier omtrent van gedachten had gewisseld werd met algemecne 6tem i'cn besloten om het voorstel van den L. T. B. te aanvaarden, zoodat men voor- het aan0laande jaar we der tot overeenstemming is gekomen. Na-, dat door de leden nog eenige vragen wnren gesteld, aangaande do ziektewet, welke door den heer Dekker werden beantwoord, werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. KOUDEKERK. Gcmecntoraa'1. De gcmccn'eraad vor- gadert op Donderdrg 20 Fcbr. 's voormid dags 9.30 uur ten Raadhuizo. WOERDEN. PATER FR. J. COMPANUS O.F.M. t Zaterdagnacht om 2 uur is in het St. Franciscus-ziekenhuis te Rotterdam over leden de zeereerw. Pater J. F. D. Compa- nus O.F.M. De overledene was pas voor zeer korten tijd benoemd tot rector van het Pensionaat alhier. Hij was na Kerst mis voor cenige weken met vacantie ge gaan en is teen ziek geworden. Van Haar lem, waar hij ve: toefde, is hij vervoerd naar Rotterdam, en is, na nog geopereerd te zijn, aldaar in het bovengenoemde e- kenhuis gestorven. Deze onverwachte tij ding van het overlijden van de in zoo korten tijd bemind geworden rector, werd in het Pensionaat met gronte droefheid vernomen. De overledene bereikte den leeftijd van 53 jaar. Woensdagavond worden de metten ge zongen en Donderdag heeft alhier te half elf de plechtige uitvaart en begrafenis plaats. Voetbal. V. E. P. II speelde Zendag op eigen terrein met 11 gelijk tegen Sem per Avanti. Een hend in 't water. 't Is Zondag middag 3 uur. Er loopen veel wnnde'aais op den ürstdam. Het wintersche Februari weer is niet erg koud. Op de gracht bij het Postkan;oor iigt een laag ijs, door zeefd met steer.en. Plotseling bc-ccft zich iemand cp die gladde vlal te. Die iemand i». een hond. Het becsl heeft iccds een heel stuk afse'ecd, met belangste'ling gevolgd door eenige voorbijgangers. Midden op de gracht gebeurt het onverwachte De hond zakt er door. Geplas gejank, 't zwemmen bact het beest niet. Na eenieen tijd is het tweetal tceschouwcrs van dit oircwonc geval aangegroeid tot een menigte. De ach terste mompelen: een kind door hei ijs ge zakt. Vooraan weet men beter. Men wi het sparte'enc'e met de verdrinkingsdood wors'.elende dier helpen. Poiitio wordt gc roepen, die n:ct ladders te hulp komt. Een groot stuk i.s is al kapot geslagen, doch men kan de hond niet bereiken. Dan Jringt zich een opgeschoten jongen naar voren. Men kijkt vol spanning tce. Hij ont doet zich van zijn bovenkieeicn en soringt te water. Na eonige oogenb'ikkcn forseh zwemmen heeft hij de hond ie pakken. Als de redder daarna mei dc drenkeling op den kant krrat gaat een enthousiast lioern uit de menigte on. De hond gaat in tiiom' mee naar het politiebureau, waar hem een warm plaatsje acuter de aaenrl bezorgd wordt. Dan keert al'es weer tot de gewone Zondagmiddagrust terug. NOORDEN. Toonool. De R. K. Toonec'voreeniging „St. C'eeilia" zal Donderdag en Vrijdag a.s. des avonds 7 uur in do St. Francis-*:s- zaal opvce:en het toonecls; el in 4 bedrij ven „Wat niet sterven kan" en de klucht in dén bedrijf „De Luitenant naar Sraal- lendorp". Rolraitc c'ub. Tot sceretaris-pcnning- mccster van de Rctrai cclub is benoemd de heer H. J. van Leeuwen, zulks in de plaats van den heer Th. Baas, die naar el ders vertrok. NIEUWVEEN. R. K. Tconac verecniging. Vcr'edon weck gaf de R K. loonee'verecniging al hier, haar eerste uitvoering in hotel Sehrcu- der. De zaal was sch-.er te klein om al het toegestroomde publiek te ontvangen. De heer van den IJsel, regisseur der verecni- ging, sprak het we'komstwoord. Eenige woorden wij'de spr. aan de oprichting der tooneelclub- R.pprta vprsrhfitrlon iarpn wer den door katholieken uit- onzo gemeente toonecluilveeringen gegeven. Van een ver- ceniging was echier geen sprake. In No vember van het vorig jaar, ging van eenige toonee'isten het initiatief uit, tot de de finitieve oprichting van een tooneclver- ecniging over te gaan, hetgeen ongetwij- fe'd den band tusschen de spelers hechter maakt. Het deel dier club is op aangena me wijze het toonee'spel te beooforert en een paar maal per jaar, belangstellenden van hun prestaties blijk te geven. Veel jon ge krachten bezit de club reeds, doch zij, die aan'eg meencn te hebben en vrij zijn van „plankenkoorts", zijn altijd welkom. Verder hoopte spr. dut allen na afloop vol daan huiswaarts mochten keeren. Die hoop is, meenen wij, in vervulling gegaan. Aan do lachsalvo's kwam bijna geen eind. Ge bruld is er dien avond. Het spel der mecsto spe'ers was af, voor zoover wij dat van dilettanten mogen verwachten. „Er loopt een streepje door" was de eerste en groot ste klucht. De zware rol van bakker Ba rend Bikkels werd keurig weergegeven. Ook Maarten, het bakkersknechtje, liet fijn sj cl zien. Hij vooral bracht de lachspieren in voortdurende beweging Dumcsai lotjes on manncnge'aeh waren niet van de lucht. Bijzonder veel talent liet ook de vertolker der rol v. Thomas Wijndorst zien. Do „Btijf- sc breek" was krslelijk in zijn antwoorden. Zelden hebben wij zoo n gceJ gespeeld sloom type op de p'ankcn gezien. Had hij tijdens do pauze in de zaal gezeten, waar sommi gen, in navolging van don „uitvinder" Ario Bikkels „projectie'en' wierpen. gewiB had hij een „kanonnade" beantwoord met zijn stopwcord;e: „Het valt niet mee, maar het zal wel wennen". Zijn geijkte termen voor- name'ijk deed do zaal da\eren. Ook de twee 'e klucht „De doodenrit" had succes, ofschoon o.i dil stuk èn wat inhoud èn wat s el aanging, bij het eerste nummer achterstond. Een beoordeeling van al de spelers, 'igt buiten enze bedce'inc In het algemeen viel het geprrvtcorde zeer te genieten en de toonce'c'ub kan dan ook een succes- vo'len avond noteeren. De heer L. do Beer, voorzitter der club, bracht na afloop dank voor de opzienba rende opkomst en hoonto een volgcde keer dezelfde gezichten weer to nrng-m zien. Een bijzonder woord van dank ontving do heer van den IJsel, de cnvcr'm ei de regisseur, wien voor een zeer groot deel het wcls a- gen toekomt. Dan biacht de voorz. dank aan den heer B. Nout, die van zijn gewaar deerde sympathie voor de tooneelclub had bliik eczcvcn. EEX AUTOMOBTEL-VEKM-EFFICIEXCY. Ben der nieuws'e vindingen op dit ge bied is de opening door de N.V. Blauwhoeden veem van een automobiel veem aan dc Rijnkade te Rct:erdcm. Do wagens rijden gekccl klaar van de fab iek naar het schip, dat als garage is ingelicht. Aan de kade te Rotterdam worden de wagens uitgela den. Linke de lift, rechts hel nieuwe automobielenveem- Tot slot dankte dr. Nout den regisseur en de spelors, ook namens de aanwezigen voor den genoeglijken avond. Spr. hoopte dat het resultaat van deze uitvoering, voor de leden een spoorslag mocht wezen, om op den inges'agen weg voort te gaan. Met bal werd do avond bes'olen. (Tot onzen spijt is dit verslag twee dagen blijven liggen. Red.). NIEUWKOOP. Zuige'ingcnstorfte. Dezer dagen kwam ons in handen een kort geleden versche nen brochure van den Ncder'andsehen Bond tot Bescherming van Zuigelingen, getiteld: „Nog altijd dalende, hoewel nog niet bevrodigendo zuigelingensterfte". Onder meer komt daarin voor een in teressante statistiek over het nantal storf- tcn van kinderen beneden het jaar over de periode 1923 tot en met 1027. Van do 29 Staten van Europa heofl Ne derland op 4 na het laagste sterftecijfer voor deze kinderen en wel 6,11 op 100 lo- vond-gebnrenen, wat in 1928 reeds wodor daaldo tot 5.23. Tot ons genoegen merkten wij op, dat Nieuwkoop tegenovor dit middolcijfcr een goed figuur mnnkt. Van 1924 tot on mot 1028 werden alhier 512 kindoren lovend ge boren, wanrvan er 26 beneden het jaar stiervori, ofwel 5.08 op dc 100. Voor Zuid-Holland waren do hoogsto cijfers o.n. 14.08 in de Gemeente Barwoufs- waardcr; 12.15 in do Gemeente Rietveld, en 10.88 in de Gemeente Lange rok. Het lnagsto cijfer bolraaldo do Gcmecnto Goudswaard met 1.03, voorts Wassenaar 3.20, Boskoop 3 29, Voorschoten 3.49, Wad- dinxveo'i 3.66, Albemadc 3.68, Warmond 3.76, en Leiden 4.15. Cijfers, welke in vergelijking tot ocnigo jaren terug op een sterke verbetering wij zen, dank zij mede do genecskundigo voor lichting, welke zooveel beter is dan oud tijds. Geboren Petronella Wilhclminn, d. van A. van Houten en S. van Koert Ma rie, cl. van J. van Hnrbcrdcn en J. do Vries. Overleden: Corne'is Verhaar, echt genoot van A. A. Bchruma 88 jaar Cor- nolia Luijtcn, ccbtgenooto van J. P. van Vuurcn, 66 jaar. ZOETERWOUDE (H. R.). Vastenavond uilvoering. Zondagavond werd de Isle vastenavond ui*veering gege ven door de Tooncclverccniging „Liefde voor Toonrel" in het Patr jnaatsgebauw nan den Hoogen Rijndijk. Het was ons reeds bcKcnd, dat er dit jaar iets bijzonders gegeven zou worden iets ongewoons, zooals Pastoor Meijer hefc in zijn openingswoord noemde. Opgevoerd word: „Caitouoho", opcrche in een be drijf voor mannekoor, sol» en piano, van Alph. G. J. Mosnians. Aan do voorberei ding voor deze opvoering wus onder Ici- dbig van do beoren J. v. Leeuwen en P. Uijco zeer veel z/.rg bes,eed on wij wo^ ren werkelijk benieuwd, hoe do spelers, meer gowoon aan hei eenvoudige tooncol- s'.el zich van hun taak zouden kwijten. Het heeft echter onze verwachting n over treffen, dc muziek, spel en zang alles was zeer goed verzorgd, zonder afbieuk to doen aan de andere spelers merkion wij wel dat Cartouche niet alleen was een man van siaal, meed cn kracht, maar ook een zeer gucd speler, waarnon voor een groot deel dit succes te danken was. Een dankbaar applaus was het tlot van dezo we'gcs'aagde opvoering. Na do pauze, welke wel wat lang duurde, werden nog eenige vroolijke voordrachten gegeven, waarbij „De slimme schaapher der'' het meeste succes oogstte. Ook het treffende liedje van „MocJtra stoel" was mooi, wat meer sliltc vooral onder zoo'n liedje zou zeker ten goedo komen. De grimccring van dé firnia v. d. Pijl te Leiden en de muziek van den jongeheer UI jee, van Uazerswoude, hebben zeker medegewerkt aan dezen welgeslaagden avond. Wanneer men volgende week na de pauze wat vlugger afwerkt, dan zullen allen nog meer voldaan zijn die wij aanraden eens ie gaan zien iels nieuwe, iets ongewoons, maar ook iets waarmede L. V. T. wederom succes had.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5