Nerveus en Onrustig e Mijnhardt's Z ■spannen tefloos ^ifWtab letten UIT DE RIJNSTREEK AAN DE TELEFOON Agenda ZATERDAG 15 FEBRUARI 193& DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DUITSCHLAND DE ONTRUIMING VAN DE PALTS. Naar verluidt, zal de ontruiming van de Palts in het begin van de volgende maand aanvangen en tegen het einde van Maart voor 't grootste gedeelte haar beslag hebben gekregen. De munitie-opslagplaatsen zullen dan geheel ontruimd en de garnizoenen van Kaiserlautern, Germersheim, Spiers en Zweibrücken op kleine commando's na, teruggetrokken zijn. Het hoofd- proviantambt te Landau zal dan nog voor de verzorging dar overgebleven troepen zorgen. Het Duitsche perso neel bij den bezettingsdienst heeft te gen einde Maart ontslag gekregen Het artillerieregiment vertrekt 10 Maart naar Verdun, het infanterieregiment 20 Maart naar Nancy. Alleen enkele kleine commando's zullen tot alge- heele afwikkeling tot Juni op Duitsch geb ed blijven. Men verwacht ook de spoedige op heffing der militaire gerechtshoven te Mainz, Landau, Trier en Kehl. INGEZONDEN MEDEDEELING. RUSLAND BUITENLANDSCHE INTERVENTIE In verband mei de kerkvervolgingen. In buitenlandsche diplomatieke kringen verluidt, dal een drietal groote mogendheden, welke te Moskou ge zantschappen hebben en goede betrek kingen met het Vaticaan onderhouden, voornemens zijn het protest van den paus legen de kerkvervolgingen in Sovjet-Rusland te ondersteunen. De drie diplomatieke vertegenwoor digingen zouden de Sovjet-regeering er op wijzen, dat de huidige politiek der Sovjet-regeering tegen de kerken in het buitenland geen weerklank vindt en dat zij uiteraard zal leiden tot een terugslag in de sympathieën voor de Sovjet-Unie. Deze stap zou op offi cieuze wijze ondernomen worden, aan gezien de drie mogendheden zich niet wenschen te mengen in de binnenland- sche aangelegenheden van Sovjet-Rus land. Er zou echter op gewezen wor den, dat de maatregelen tegen de ker ken van internationale beteekenis zijn geworden, waaraan de mogendheden den moreelen plicht ontleenen over eenkomstige betoogen te Moskou te houden. Tot dusverre is te bevoegder plaatse in Duitschland, alsook in Sovjet-krin gen te Berlijn, nog geen bevestiging van het bovenstaande .verkregen. „Het laatste uur geslagen". Volgens een bericht uit Moskou heeft Stalin in een rede in de communistische universiteit verklaard, dat het laatste uur van het particuliere kapitaal in dc soviet-Unie geslagen is De particuliere handelaars zullen volledig verdwijnen en geen rol meer spelen in het economische leven der Sovjet-Unie. Stalin's rede wordt als een nieuwe oorlogsverklaring aan de particuliere ondernemingen in Sovjet-Rusland be schouwd, die hun zaken nog niet ge sloten hebben. CHINA NIEUWE STRIJD DREIGENDE. Er dreigt alweer een nieuwe burger oorlog in China, daar de troepen van Feng Yoe Hsiang opnieuw in de pro vincie Hoepei oprukken met Hankow als doel. De regeering vordert te Sjanghai Chineesche vaartuigen op, blijkbaar met het oog op het vervoer van troe pen. Yen Hsi Sjan, de gouverneur van Sjansi, heeft een telegram gezonden aan Tsjang Kai Sjek, waarin hij wijst op de jammerlijke toestanden, welke in heel Chine heerschen, weshalve Yen voorstelt, dat Tsjang Kai Sjek en hij zelf maar zullen aftreden. Men gelooft, dat er wederom een al- gemeene actie tegen Tspang Kai Sjek zich baan breekt. AFGHANISTAN DE RUST IN HET LAND HERSTELD Uit Pesjawar wordt gemeld, dat de opstand der Sinwari's door dc Afghaan sche regeeringstroepen is neergeslagen. De regeering te Kaboel kon zoo snel en succesvol optreden, doordat zij reeds in de eerste dagen van Februari berichten had ontvangen van den voor genomen opstand der Sjinwari's en daardoor tijdig tegen-maatregelen kon treffen, alvorens de opstandelingen in dc gelegenheid waren een grootere strijdmacht te concentreeren. Gebruik hiertegen de Zenu< Glazen Buisje 75 cent plllmiife èrj Zenuwsterkende Apoth. en Drogisten. AUSTRALIË Drooglegging van den Staat Victoria? Den 29sten Maart a.s. zal in den staat Victoria een referendum gehou den worden, waarin omtrent de droog legging van dezen staat beslist zal wor den. Een meerderheid van 3'5 van het aantal uit te brengen stemmen is noo- dig voor de tot stand koming van een eventueele uitvoering der wet. Z0ETERW0UDE. Kiesvcreeniging. Donderdagavond hiold de R. K. Kiesvereeniging „Ons Roomsche Vaandel" de jaarvergadering in het café van den heer L. Dolle, Weipoo-t onder leiding van den voorzitter den heet J. Schouten. Deze opende de vergadering met een woord van welkom, sprak de beste wenschen uit voor de loden en hunne gezinnen en voor het werk der R. K. Kies vereeniging in het jaar 1930 memoreerde de vele werkzaamheden en het succes bij de Tweede Kamerverkiezing, de candidaat- stelling voor het bestuur van de Kamer centrale en voor de leden van den Partij raad, waarbij ons mede bestuurslid de heer C. W. de Jong als lid van den Partij raad gekozen werd. Spr. feliciteerde niet alleen den heer de Jong, maar ook de vereeniging met cïit succes. Het verheugde den voorzitter te kun nen melden, dat ook in onze gemeente een gereglementeerde katholieke Raadsfractie gevormd is. Hierna werden door den secretaris, den heer N. v. d. Poel, de notulen gelezen, wel ke onveranderd werden goedgekeurd. Me- dedeeling werd gedaan, dat vooral in ver band met de afdracht aan hoogere orga nisatie de minimum contributie van 0.25 per jaar gehandhaafd moet worden. In het vervolg zal dus elk lid 0.25 al minimum contributie moeten betalen; anders kan men geen lid zijn der Kiesvereeniging. Do nieuwe actie voor het Dr. Schaep- mansfonds werd door den voorzitter uit eengezet, waarbij de wensch werd ui:ge sproken dat ieder in eigen organisatie tot dit goede en in de tegenwoordige tijd noodzakelijke doel zal medewerken. Het keurig verzorgde jaarverslag van den secretaris, gaf ons een beeld van de vele werkzaamheden in het afgeloopen jaar met oen ledental van 755. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn verslag en ook voor het velo werk in hot afgeloopen jaar verricht. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. C. Paarde- koopor, gaf aan inkomsten saldo in kas vorig jaar 156.71, inkomsten 452.14, uit gaven 511.36, nadeelig saldo 59.22, alzoö nog een saldo in kas van 97.49. Door een commissie, bestaande uit de heeren O. L. van Veen en G. Belt, werden de boeken en bescheiden nagezien, waarna eerstgenoem de verklaarde alles keurig in orde te heb ben bevonden. Namens de vergadering dankte de voorzitter ook den heer Paar- dekoopor voor zijn verslag en voor het ve!e werk van het afgeloopen jaar. Door den afgevaardigde naar de Kamer centrale te Leiden werden de verslagen van drie vergaderingen uitgebracht, waar na de voorzitter een woord van dank sprak en tevens wees op de belangrijke taak van derr afgevaardigden. De heer C. G. van Es, gaf een zakelijke uiteenzetting van het actieve werk van de Propagandaclub „St. Paulus". Na al deze verslagen volgde de verkie zing der verschillendo afgevaardigden wat veelal geschiedde bij acclamatie. De beer Pannlekooper stelde de vraag in verband met de opmerking van den voorzitter voor de Kamer-Centrale den afgevaardigde aan te wijzen bij stemming. Na eenige discus sie werden met algemeene stemmen tot afgevaardigden naar de Kamer-Centrale gekozen de heeren A. C. Paardekooper en H. J. van Mil, terwijl bij acclamatie als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren L. Bosman en O. P. J. Paardekoo per. Vervolgens werden herkozen als afge vaardigden naar de Staten-Centralo de heeven Jac. van Leeuwen, A. W. Hoog raad en H. J. van Mil en als plaatsvervangers de heeren C. W. de Jong, L. J. van der Zon en L. v. d. Valk, terwijl de heeren C. G. van Es en A. v. d. Krogt, werden her kozen als afgevaardigden naar de Propa gandaclub. Tot slot gaf de voorzitter een duidelijke uiteenzetting over „Actueele Politieke Vraagstukken'', en meer in het bijzonder over het „Militairisme", waarna de verga dering op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. Rrvt Rrrfc. Hallo Jan, ga je morgenavond.nog mee naar Concordia, Wat is er dan aan de hand. Wel de R. K. Dilettanten goven weer een uitvoering en er zal weer gebruld worden. Nu als je dat zoo zeker weet kom ik vast, haal je kaarten voor mij. Nou tot morgen dan. HET OOG VAN DEN MEESTER Ik ben geïnviteerd voor het tuinfeest van de Cleveland», de volgende week, zeide Brown treurig. Een tuinfeest? zeide ik Ja, zeide hij geprikkeld, een tuinfeest. Je kent dat. Zoo iets waar je je beste ki<-e- «en draagt en op afschuwelijke stoelties zit, die oooit rerht willen blijven staan en waar alle mogelijke dingen van de boomen in je thee vallen. Erger dan een picnic, omdat je je altijd moet blijven gedragen alsof je in een salon zal, terwijl je bij een picnic in hel gias kunt liggen en ananas eten met je handen, omdat ze de lepeltjes vergeten hebben Een tuinfeest beeft alle vervelende eigenschappen van een picnic en geen van de leuke. Ik be doel, ging hij voort, warm wordend over het onderwerp, bij een tuinfeest kun je niet plot seling tot de ontdekking komen, dat je b k- cpener vergeten hebt of dat er een stier in de wei is; of dal Robinson, die de boter moest kemen brengen, verdwaald blijkt te zijn, of dal het ijs blijft gegarandeerd twee uien hard. meneer gesmolten is, zoodat de cake een zachte slappe massa ts geworden. Er is piets, niets om de eentonigheid van een tuin feest te onderbreken. Wat je te eten krijgt is nies bijzonders, maar je moet het op aen be leefde cn keurige wijze verorberen en dun kun je daarbij nog niets eens je oude flanellen pak aantrekken! Waarom zou je dan gaan? zeide ik vrien delijk. Hij kreeg een kleur. Dat zou ik ook niet zeide hij, m m- maar. Nu. moedigde ik hem aan, ga door Ver tel me alles. Stort je hart bij me uit. Kent Cleveland alle geheimen van je duistere ver leden en dwingt hij je om op zijn tuinfeest te komen, ofof. Brown bloorde nog heviger. Ja. dat is 't, zeide hij. zij gaat er heen. Ik heb haar pas tweemaal ontmoet, maar zij is.... zij isHij trilde van emotie, be dwong zish en ging voort: Nu. als er een mogelijkheid bestaat om haar op dat tuinfeest te ontmoeten, en die ic er dan moet ik er heen. Dan moet ik alles maar slikken: sla,ppe thee, uitgedroogde komkommer, sandwiches, hoogen hoed. go- huurdsn kellner, omvallende stoelen en al. Struisvogelpolitiek, mompelde ik. Hè? zei Brown. Amor omnia vindt, ztide ik. Wat zeg je? vroeg Brown. O, niets, zeide ik, heelemaal n.iets. Maar ik zal je eens wat zeggen, jongen, ga er heen ep overwin. Ik wensch je alle geluk. Ik hoop. dat je de schoone moge winnen en een 'ang en gelukkig leven leiden enzoovoort. Zeg. protesteerde Brown, jij loopt nu wel een beetje al te hard van stapel. Ik Ken bet meisje nog haast niet. maar zij iszij is.... hij begon weer te blozen en te stotte ren. Zij ziet er nog perzikachtiger uit dan een perzik, hielp ik hem; droomachtiger dan een droom; zij is bet ideaal van een volmaakte vrouw; zij is een gedicht van jeugd en lieflijk heid; zij is schooner dan de zon; zij is een prachtige samensmelting van Helena van Tro- je, Cleopatra, koningin Mary van Schotland en Nino de l'Enclos en elke andere schoon heid, die ooit geleefd beeft. Hij haalde diep adem. Je beschrijft haar buitengewoon goed, zeide hij; zij is.... zij is precies zoo. Dus, zeide ik met een groolsch gebaar, ga ik er heen en overwin. Trek je beste pak aan, slik den gehuurden kellner en ga en overwin. Ja-ja, zeide hij in gedachten, maar het ia zoo eenvoudig. Je kent dien leelijken dui vel, voor wien ik werk? Ik heb altijd uit je mededeelingen opge maakt, dat je patroon een buitengewoon hard gemoed heeft en dat hij een zeer onmensche- lijk individu moet zijn. O, 'l is nog veel erger, zeide Brown met gevoel. - Ik heb je werkelijk ooit de helft ver teld. Wel, je weet dat zijn kantooruren zijn van de Meden en Perzen. Werkelijk, zeide ik, dat is interessant. Wat betreft de geschiedenis, bedoel ik. Hij negeerde mijn onderbreking. Denk je, dat hij me ooit een minuut vaor sluitingstijd zal laten gaan? vroeg hij, en ant woordde zelf met een kort, vreugdeloos lachje: Neen. Zelfs niet voor dc begrafenis van je grootmoeder, zeide ik. Zelfs niet voor mijn eigen begrafenis, zei Brown bitter. - Verschrikkelijk! zei ik afschuwelijk! Zoo'n kerel is het nou. zei Brown. Nu. Eet.gaat er om, dat zij daar is omstreeks half drie en dat ik niet kan komsn voor bij vijven en triestig je kunt nooit weten nu. je snap wat ik bedoel zij zal verreweg het mooiste meisje zijn daar, en anderhalf uur is ven heeie tijd.... Ik knikte begrijpend. Ik snap je, zeide ik. Je bedoelt, dat er iemand anders zou kuaDen zijn. die haar ont- dtktc en die opmerkte, dat zij perzikachtiger is dan een perzik, etcetera, etcetera en zou kunnen gaan hooien terwijl de zon schijnt terwijl jij het juk van de Meden en de Per zen om je hals geklonken hebt. Ja juist, dat is het, zeide hij goedkeu rend. Jij zegt het zoo goed. Ik bzstudeer altijd de redevoeringen van onze groote politici, gaf ik bescheiden toe. Deardoor krijgt men een beteren oratorischen stijl. Maar heb ie iets voor tc stellen? Wel. zeide hij, een beetje kleintjes, ik had aan iets gedacht. Ga jij er misschien zelf ook heen? Ik kreunde. Ja. zeide ik. Ik moet met Cornelia mee Cornelia is mijn zuster, die bij mij woont Er als Cornelia zegt. dat je haar moet verge zellen naar een tuinfeest, dan vergezel je haar naar dat tuinfeest. -Zoo is zij. Dit nieuws scheen hem op te vroolijken. Nu, zeide hij, je zou mij prachtig kun nen helpen, als je er niets op tegen hebt Je zult er wel bijtijds zijn veronderstel ik? - Zeker, zeide ik. Zuster Cornelia neemt altijd den trein, die eerder gaat, dan dien wel ken zij eigenlijk dacht te nemen. Nu dan. je kunt je niet vergissen in Miss Thompson. Zij zal verreweg het knapste meis je zijn daar. en als je er niets op tegeq h<-bt ik weet daf ik je een groote gunst vraag ir.rar als je zoudt Uunonen Ik bedoel het al, zeide ik. Ik moet haar redden uit de klauv en van eventueele bela gers. Ik moet haar zoo gauw mogelijk aan klampen en haar in een lang gesprek wikke len, mijn eigen charme zoo goed mogelijk ver bergen, en haar frank en vrij aan jou ^ver doen, zoodra de Meden en Perzen je loslaten. Ja, zei hij dankbaar, dat is het Jij zegt de dingen zoo buitengewoon goed en als je zoo nu en dan een woordje over mij wilt zeggen, nu. ik zou je zeer dankbaar zijn. Het zal gebeuren, zeide ik. Er was maar één werkelijk mooi meisje daar en zeker was zij perzikachtiger dan ven perzik, enzoovoort. enzóovoort. Sommige menschen hebben overal geluk mee. Ik ging naar Mar toe U bent zeker Miss Thompson, is bet nM? zeide ik met een innemend lachje. Zij keek op en loonde een paar heerlijke kuiltjes iD haar wangen. Ja, zeide zij. Hoe wist u dat? Ik ken u niet wel? Een oogeib'ik ge'eden niet. gaf ik toe. Maar nu wel. Ik ben een zeer achtenswaard'# iemand, anders zou ik hier niet zijn. Om U de waarheid te zeggen, ik ben hier voor een ge heime diplomatieke zending. Werkelük? De kuiltjes In haar wangen wrton-<den zich weer. Foe vreeslijk in'eressantl - Nietwaar? zeide ik Ik ben hier ten gunste van een arme kerel die zucht in de gevangenschap der Meden en Perzen. - De M. verbaasde zij zich. Groote goedheid! Ja. zei ik. het is vreeselijk treurig niet waar. Er staan een paar stoelen daar. bij dien boom. Zullen wij daar even gaan zitten, dan kunnen wij er op ons geraak eens over praten. En dus gingen wij daar zitten, maar wij .spra ken ergens anders over Wij ontdekten, dat onze smaak voor verschillende dingen precies dezelfde was. Wij hebben allebei van oesters er, van bordeaux-kleurige auto's en van voor uit ri'den in den trein en van korstjes van versch brood met veel boter natuurlijk en van Dickens en vierwielremmen en van schaatsen, en van olijven. En beiden vonden wij Margate iets verschrikkelijks en hiel den evenmin van koptelefoons en rijstpudding Beiden vonden wij hel jammer, dat de foxtrot aan het tanen was. Nu, kon er ooit een voor beeld gegeven worden van zielegemeenschap. dat treffender was, dat dit? Mijn geweten fluisterde aldoor. En Brwon dan? maar ik hield me doof. Het scheen zoo'n schandelijk verspillen van gouden gelegenheden, om over Brown te gaan piaten. Dc conversatie liep juist zop prettig zonder hem en het meisje werd ieder oogen- blik mooier. Toen zag ik menschen heen en weer loopen met ijs. Zoudt u graag ijs hebben, vroeg ik. O. dol graag! zeide zij Frambozen of vanille? vroeg ik met kloppend hart. Dat was een proef. Ik bad roe afgevraagd hoe iemand er op kon komen frambozenijs te gaan uitvinden, terwijl er va- nilleijs in de wereld was. Vanille, zeide zij oog'enblikkelijk, ik kan frambozenijs niet zien. Nu vraag ik U.... Ik ging naar een vechtende massa bij een tafel en kwam daar, tot mijn ontsteltenis van aangezicht tot aangezicht tegenover Brown te staan. Hij kwam juist triomfantelijk uit het geharrewar te voorschijn met twee van»lie ijs. Nu, zei hij bitter. Jij bent voor niet veel goed, wel? Mijn oogen wendden zich schul dig af. Ik heb mijn best gedaan, loog ik zonder overtuiging. Je best! Verdraaid nog toe, je bent nog niet eens bij haar in de buurt geweest! Waar is zij^ dan, vroeg ik stom verbaasd. Hij wees op een meisje dat er zeer gewoon tjes uitzag en op het grasveld zat. Die! zeide ik. Maar ik ben in gezelschap van Juffrouw Thompson geweest dèirl Ik wees op de jongedame in wier gezel schap ik den middag had doorgebracht en die er nu nog mooier uitzag. Brown keek naar baar. Dat doodgewone meisje! zeide hij ver achtelijk. O. nee. die is het niet. hoewel ik geloof, oat het een nichtje is of zoo. Maar ik zeide jc toch. dat jc moest uitkijken naar het knap ste meisje! Stel je voor, dat je dan naar zoo iets gaat! Ik heb hem niet neergeslagen. Ik nam hem alleen de twee porties ijs zacht maar fl-nk uit zijn handen en met een hart van schulden last bevrijd, keerde ik naar Miss Thompson tei ug. „Geld." DE R00DE TIRANNEN VAN HET KREMLIN. Door A. Walaschin. Met zijn middeleeuwsche muren en tal- looze gouden koepels scheen het Kremlin als vesting der revolutionnaire dictatuur een ware paradox. Ook de Smolny, vroeger een instituut voor meisjes uit den voorna men stand, is door zijn verleden nu juist niet voor gedeputeerden an arbeiders, sol daten en boeren geschikt. Tot Maart 1918 was ik nog nooit in het Kremlin geweest, zooals ik trouwens in geheel Moskou on bekend was. Ik had alleen kennis gemaakt met do Butyrki-gevangenis, in wiens toren ik zes maanden doorgebracht had. Als bezoeker kan men voor de histori sche gedenkteekenen van uet Kremlin even als den klokketoren van Iwan den Ver schrikkelijke ©en zekere bewondering heb- LEIDEN. Zondag. H. Mis met algemeene Communie R.K. Bakkersgezellen, te 7 uur. Maandag, Marionetten-Theaier „De Olijf- tack", Kleine Stadszaal, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: de Graaff Kist, Poortman en Timmermans. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken word: van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, te!ef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef 406. ben, zoo men hier echter langen tijd ver toeft wordt 't dagelijksch contact met deze twee historische polen, twee onverzoenlij ke culturen even verbazingwekkend als •a- dicaal. Wanneer ik op het houten plaveisel voorbij het paleis van Nicolaas reed, heb ik meer dan eens tersluiks naar den „kloic- kenczaar'" en den „kanonnenczaar" geke ken. Het Moskouschc Barbarendom blikte uit de opening der klok an de monding van het kanon. Prins Hamlet zou op deze plaats uitgeroepen hebben: „De tijd isuitz'n voe gen Smaad en gram, dat ik ter wereld in te richten, kwam!" Maar wij hadden niets van een Hamlet. Zelfs bij besprekingen van gewichtige kwes ties stond Lenin de redenaars meestal niet meer dan 2 minuten toe. Om over de con trasten in de achterlijke mtwikkeling van het land opmerkingen te maken, had men dikwijls niet meer dan één tot anderhalve minuut tijd en dan nog terloops zoodat men door het Kremlin van de eene zitting naar de andore rende. In het Cavalier-huis, tegenover het „Onfc- spanningspaleis' hadden vóór de Revolu tie de ambtenaren van het Kremlin ge woond. De heele benedenverdieping werd door den commandant ingenomen. Zijn ver blijf is thans in verschillende gedeelten ver deeld. Ik woonde in een dezer afdeelin- gen, door een oorridor van Lenin geschei den. De eetkamer gebruikten wij gemeen schappelijk. Het eten was destijds in hefc Kremlin beneden alle critiek. Men kreog niets dan gezouten vleesch. Meel en tarwe griezelden van het zand. Alleen roode ka viaar was er in overvloed, omdat deze niet uitgevoerd mocht worden. Het klokkenspel op den Yerlosserstoren werd veranderd-. Thans speelden de klok ken in plaats van: „God beware den Tsaar", langzaam en bedachtzaam ieder kwartier de „Internationale". Het stafion voor de automob.elen voerde door een tun nel onder den Verlosserstoren. Boven den tunnel staat een oud Heiligenbeeld onder een gebroken glas. Voor het Heiligenbeeld brandde een lampje, dat reeds lang ge doofd is. Zoo men het Kremlin verliet viel het oog direct op bet Heiligenbeeld, en het oor vernam tegelijkertijd uit den hoogen toren de internationale. Boven den toren met zijn klokken verhief zich oudergewoon te de vergulden dubbele adelaar. Alleen de kroon was weggenomen. Ik stelde voor, sikkel en hamer boven den adelaar aan te brengen, opdat men de verandering der tijden vanaf de hoogte van den Verlos serstoren zou zien. Maar daartoe vond men geen tijd. Tienmaal per dag ontmoette ik Lenin m den corridor en wij bezochten elkander om iets te bespreken, wat steeds 10, som® ook 15 minuten duurde dat was toentertijd voor ons beiden een groote tijdseenheid. Lenin was vaak zeer spraakzaam, natuur lijk in zijn trant! Er was te veel nieuws, er stond teveel onbekends te wachten, men moest elkaar voortdurend in een andere stemming brengen. Het was dus noodig om van bijzonder heden tot algemeenheden over te gaan en omgekeerd. Het wolkje van de Brest-Li- towsker meeningverschillen verstrooide zich spoorloos De betrekking van Lenin tot mij en tot de andere leden van mijn gezin was buitengewoon hartelijk. Dikwijls wachrte hij mijn jongens in den corridor op en speel de met hen. In mijne kamer stonden meubels van ber kenhout. Boven den schoorsteen sloeg de klok onder Amor en Psyche met 'n zilveren stemmetje. Om te werken was alles hinder lijk en ongeschikt De geur van een niets- doende heerschappij stroomde uit iederon zetel. Maar ook de woning nam ik als n bijkomstig verschijnsel op, temeer, omdat ik de eerste jaren alleen gedurende mijne korte verlofdagen van het front in Moskou over nachtte. Ik geloof, dat ik reed3 den eersten dag van mijn aankomst in Petrograd ©en ge sprek had met Lenin. Amor en Psyche onderbraken ons met hun zingenden, zilve ren klank. Wij keken elkander aan, als kwam over ons opeens hetzelfde gevoel: uit dien hoek beluisterde verborgen hefc verleden ons. Het zou onwaar zijn, te beweren, dat wij aan de omgeving van het Kiemlin ge wend waren, daarvoor was ons bestaan te onzeker, te zeer doordrongen van de revo lutie-idee. Wij hadden geen tijd ons te „ge wennen". Wij beschouwden de omgeving van terzijde en gaven ironisch-vroolijk ©en knipoogje naar Amor en Psyche: ge hadt ons zeker niet verwacht? Onder hot gewone personeel kwam geen verandering. Zij ontvingen ons mol eenige ongerustheid. Het was hier streng goweost, ongeveer zooals in den tijd der lijfeigen schap; de dienst was van vader op zoon overgegaan. Onder de tallooze lakeien en andere bedienden van het Kremlin waren vele grijsaards, die reeds onder de keizers gediend hadden. Een van hen, een kleine, gladgeschoren grijsaard, Stupischin, een man van plicht, was vroeger de schrik van alle bedienden. Thans beschouwden de jon geren hem met zeer gemengde gevoolens, waarin men zoowel achting als verachting, las. Onvermoeid sloop hij door de gangen,

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2