ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt dos ZaterdagB om de veertien aagen. Brieven, vragen en mededeelingon te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Hijnsburgerueg 20, Leiden; Zr. L van don Abeclen, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mejuffrouw Bob van Deene, Breostraat 12, Leiden JAARVERSLAGEN JAARVERSLAG PROP. CLUB *ST. CAI HARINA v. SIENNA". Dit jaar is er een verandering in *t be stuur gekomen en 't ïb nu als volgt samen gesteld: Mevr. B. v. OerleSpierenburg, presi dente. Mevr. LaarhovenLautaud, le se cretaresse. Mej. T. Walenkamp, 2e secre taresse. Mej. B. v. Deene, penningmees- teres. 't Afgeloopen jaar is *n jaar gowoest van groote propaganda en hard werken. Veel R.-K. dames hebben een circulaire thuis gekregen om tooh vooral lid van den V. Bond te worden en veel dames hebben aan dezen oproep gehoor gegeven. In drie maanden tijd zijn er op deze manier 'n kleine honderd nieuwe leden gewon nen. We zouden onze propaganda nog meer uit kunnen breiden, maar door 't bedanken van enkele leden is de propagandaclub nogal klein geworden. Zeker zijn er nog veel jonge dames die voor de propaganda veel voelen. Laten zij zioh als leden van de Propagandaclub op geven, dan is t nieuwe ledenaantal het volgende jaar minstens verdubbeld. Vol moet zijn we 't nieuwe jaar weer in gegaan en dit jaar zal er zoo mogelijk, nog harder gewerkt worden om de Leidsche afdeeling der R.-K. Vrouwenbond een van de grootste te maken uit het geheele bis dom. Mevr. LAARHOVEN, le Secretaresse. JAARVERSLAG „ONS T00NEEL." In Januari voerden we op voor onze do natrices en voor kennissen die entrée wil den betelen het tooneelstuk ,,'t Nest ont vlucht" in 't St. Antonius-Patronaat, Ha- ze windstreg. Hiermede vierden we tevens ons achtjarig bestaan. We werkten verder -nog mee aan de pro paganda-avond voor de pas opgerichte on- derafdeeling Sancta Veronica en speelden 't aardig blijspelletje„Bekroonde Kaatje". 30 December speelden we op de ledenr vergadering 't drama: „Haar Offer" in de Concertzaal „Conoordia". Hiermee ®ïo- ten we 't jaar. 't Bestuur is als volgt samengesteld: Mej. M. Swart, regie. Mej. SlootjesZon- derop, presidente. Mej. O. de Ia Rivière, se cretaresse. Mej. M. Swart, penningmees teres. Mej. B. Freek©. JAARVERSLAG VAN DE „R,K. VER. HULP IN DE HUIS HOUDING EN DE BABY" Wederom is een jaar verspreken met zijn lief en leed, met zijn aanhoudende zorgen en teleurstellingen, maar meer nog met zijn 6choone resultaten, die ons, leden van de R.-K. Ver. „Hulp in do huishouding en de Baby" zoo innig dankbaar stemmen. Dankbaar op de eerste plaats tot den goeden God, Die ons werk zegende, dank baar tot allen, die ons in staat stelden door hun persoonlijken en financieelen steun ons doel te bei eiken, om die gezin nen bij te staan, waar onze hulp zoo drin gend noodig was. Want meer nog dan in de afgloopen jaren werd onze hulp inge roepen, en, God zij gedankt, wij hebben zoo goed en zooveel mogelijk, die hulp kunnen geven. Naast Ood danken wij u allen, die ons in onze moeilijke taak bijstonden door getrouw wekelijks onze zieken te bezoe ken; danken wij allen, die hielpen ons ma gazijn van het noodige te voorzien; ook haar onzen dank, die week aan week de oontributies ophaalden. Gaarne willen wij hier in het bijzonder nog gedenken onzen HoogEerw. Deken z.g., Die een onzer grootste weldoeners was. Nooit hebben wij tevergeefs bij Hem aan geklopt. Met raad en daad heeft Hij ons menigmaal terzijde gestaan en steeds met de toezegging: „Hebt ge mijn raad weer noodig, komt de bodem der kas te voor schijn, klopt gerust bij mij aan, ik zal blij ven helpen, want de vereeniging moet blij ven bestaan, zij is hier in deze stad onmis baar. Voorwaar steeds zal Hij bij ons in dankbare herinnering blijvon en wij ver trouwen, dat God Zijn ziel reeds in de He- melsche lustzalen heeft opgenomen. Hij rustte in vrede 1 Dit afgeloopen jaar wae voor onze ver. een zeer gewichtig jaar. Dit jaar mocht onze ver. eigen statuten ontvangen, welke in Maart door Z. D. Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem en in Juni bij Ko ninklijk Besluit werden goedgekeurd. Te midden dezer reorganisatie onze-' vereeniging werd onze ijvervolle en hoog gewaardeerde geestelijke adviseur, Pater van den Donk, tot Pastoor te Wychen be noemd, hetgeen voor de ver. oen groot verlies was. Maar kort daarop kwam de verheugende tijding, dat Pator Mulder a!s zijn opvol ger benoemd was. In Pater Mulder hebben wij weer een geest. adv. gevonden, die me de Vereeniging medeleeft en haar met zijn wijzen raad trouw tor zijde staat. Kort na dat onze statuten Koninklijk waren goed gekeurd, werd onze ver. door B. en W. op de officieele lijst van instellingen van Wel dadigheid geplaatst. Nu de ver. weer opnieuw opgericht was voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden en een nieuw bestuur gekozen moest wor den, was het noodzako'ijk, dat ons bestuur met eenigo leden werd uitgebreid, daar onze ijvervolle en onvermoeide juffrouw Swart te veel van hare krachten moest vergen. Immers kwam ds ver. ter sprake, dan dachten wij op de eerste plaats aan juffr. Swart; haar naam en die der ver. waren als 't ware samengegroeid. Zij zorg de voor de financiën met de moeilij-kheden daaraan verbonden. Zij was secretaresse in den uitgebreidston zin des woords. Zij zorgde, dat de linnenkast steeds gevuld bleef. Kortc-m, zij wus naast en met onze hooggeachte presidente de stuwkracht, de spil, waarom de ver. draaide. En nu ten hoore van allen, hier saamvergaderd, zou ik u, juffrouw Swart, in het bijzonder wil len dankzeggen uit naam van ons allen, uit naam van hen, die in de afgeloopeu jaren troost en hulp van onze ver. moch ten ontvangen. En mag uw taak nu in de toekomst iets lichter worden, bet zwaar ste deel, de grootste zorg, die der finan ciën, blijft op uw sohouders rusten. Daar om dan juffrouw Swart, geve God u nog een reeks van jaren in een goede gezond- hekl, Hij zelf, door zijn liefste kinderen, de armen, zal er baat bij vinden. -■BS i8[oa 8[b nu si ua^ Jap Jnngsaq jojj mengesteld: Mej. Elshof, pres., Mej. Tim merman, 2e 6ecr.esse. Mej. Swart, le penn.esse. Mevrouw Simonis, 2e penn.esse. Mej. van Deene, le mag.esse. Mevr. Colla, 2e mag.esse en ondergeteekende le secr.esse. Daar de verschillende parochieën zioh zoo uitbreiden, hebben wij gemeend, ons magazijn, dat bij mej. van Deene, Hooge Rijndijk 76, gevestigd is, een filiaal te geven ton huize van de 2e mag.esse. mevr. Colla, Mare 51, en wel in dien ver stande, dat de parochies St. Petrus, Mon Père en St. Jozef bij de le mag.esse kunnen aankloppen en de parochie Hartebrug en Haagweg bij de 2e mag.esse. Getrouw werd maandelijks ten huize der dames vergaderd en de belangen on zer beschermelingen besproken. Een klein overzicht omtrent de stand der zaken over het afgeloopen jaar is hier wel op zijn plaats. In de maanden Jan. en Febr. werden door de dames 20 gezinnen bezocht. Deze konden wij bijstaan deels door het geven van hulp in de huishou ding en waschbebandeling, deels door het verstrekken van wiegen en babyuitzetjes. In Maart en April kwamen meerdere nieu we aanvragen om hulp binnen, In dezo maanden werden op bosten der ver. 3 kin dertjes gedurende 14 dagen, en 5 kinderen gedurende 3 weken bij de eerw. Zusters Camelitesaen ier verzorging gegeven. Dit alles eisohte van de kas groote of fers. Maar niettegenstaande dit, kon de penn.esse in de volgende maanden een nog grooter bedrag aan hulp en wasc-h uitbee- ren. In de zomermaanden werden de aan vragen iets minder, maar daar er verschil lende zieke moedertjes waren, dio langdu rige hulp noodig hadden en de kas drin gend versterking behoefde, werd besloten bij de zeereerw. heeren Pastoors van de St. Petrusparochie en van de par. O. L. Vr. Onbevi. Ontv. aan te kloppen en hun te verzoeken of er een collects met predi cate gehouden mocht worden ten bate onzer ver. Onze geest. adv. verklaarde zich gaarne bereid, deze predicate te houden. In Sept. had de collecte, doch zonder pre dicate, in de St. Petruspar. plaats. Deze bracht 155 gulden op, voorwaar een heer lijke gift, maar niet voldoende om het jaar door te komenvooral als de winter voor de deur staat met zijn werkloosheid en daardoor met zijn meerdere armoede en el lende. In overleg met Pastoor Heiling mocht 1 Dec. in de Haitebrugskerk de col lecte met predicate gehouden worden. In schoone, gloedvolle woorden schetste onze geest. adv. het doel der ver. en wekte ieder op naar vermogen de ver. te steunen, om zoodoende mede te werken onze min derbedeelde broeders en zusters in hunne nooden bij te staan. En zie, als resultaat kon de penn.esse de kapitale som van ruim 500 gulden in do kas storten. Een gevulde hand oen mildo hand Als St. Nicolaas- geschenk moohton do bezoekdames al hare patiënten vorrassen met een extra-gift, be staande uit eieren of andere levensmidde len, naargelang het meest welkom zou zijn. In de laatste maanden kwamen weer meerdere aanvragen om hulp en uitzetjes binnen, zoodat op heden weer 15 gezinnen door onze dames bezocht worden. Hierbij zijn gezinnen, die niet alleen onze stoffe lijke hulp behoeven, maar tevens onzen mo- reelen steun. Door deze gezinnen getrouw te blijven bezoeken, kunnen de bezoekdames met voldoening getuigen, dat zij niet alleen lic'namelijken nood gelenigd hebben, maar ook het kinderlijk vertrouwen op Gods Voorzienigheid in die zielen gesterkt heb ber». Daar de ver. in het bezit is van een bedieningskoffertje, werd dit in het afge loopen jaar meerdere malen gebruikt, tot stichting onzer arme zieken. In het afgeloopen jaar mochten wij ont- vangen aan collecten, giften, donaties enz. 1751.40. De totale uitgaven aan hulp, wasohbe handeling e.a. bedroegen dit jaar 1238.491 /2, aan uitzetjes en wiegen ƒ514.11 1/2, Tezamen 1802.61. Dit willen wij u gaarne specificeeren: In 36 gezinnen werd hulp in de huish. gegeven met 529 vcrplecgdagen 679.73, in 23 gez. waschbehaudeling samen 161 maal ƒ261.51, in 3 gez. huishuuh betaald gedurende 6 weken 20.85, in 6 gez. toe- s'ag op hulp, op huishuur samen 83 maal 154.96, door bemiddeling van Pater Mul der voor stille armen 23, aan div., ale goedkeuring statuten, H. Missen, druk werk, Sl.-Nic.-gaven in de gezinnen ea. ƒ116.44 r/2. Totaal 1288.491/2. Aan babygoeaereu onz. le kwartaal 90.68, 2e kw. ƒ86.41, 3e kw. ƒ108.51, 4e kw. 200.48 1/2. Totaal ƒ2514.11 1/2. Er weiden verstrekt in 29 gezinnen: 226 hemdjes en flane'lcu, 164 witte luiers, 56 wollen luiers, 45 lakentjes, 19 dekens, 12 bedjes, 13 kussentjes. Totaal 535 stuks en 11 wiegen. Tot slot hébben wij nog een dringend verzoek: Wie donatrice(teur) is, blijve dit; wie dit nog niet is, wordt met open armen ontvangen. De penningmeesteresse lacht u al toe cn neemt gaarne iodero gift, hoe klein ook, dankbaar aan, want vo'e kleintjes maken een groote. Wie persoon lijk tegen billijke vergoeding, van tijd tot tijd hulp wil bieden, dus tijdelijk moeders plaatsvervangster wil zijn, is dit geen sohoone taak geeft u spoedig op bij de 2e secr.esse, mej. E. Timmermann, Kort Galgewater 4. Aan dit zelfde adres kun nen aanvragen om hulp geschieden des Woensdag v.m. tusschen 9 en 12 uur. Vol vertrouwen gaan wij onder Gods ze gen nu het nieuwe jaar in en hopen nog meerdere gezinnen te kunnen helpen, dank zij uw aller blijvenden steun en hulp. J. M. v. KAMPENHOUT—RUHE, lste Secretaresse. JAARVERSLAG VER. WACHTUUR. b bX Ontvangsten: Josephkerk 17.91*/,; Hartebrug 131.38'/9> Petruskerk 36.36; Mon-Père 8.55; rente Hanzebank 3.15; totaal 194.36; sftldo 1928 45.07; totaal- generaal 239.43. Uitgaven: aan bloemen 202.90; holde P. v. d. Donk 5; totaal 207.90. Outv. 1929: 239.43; ui tg. 1929 207.90. Saldo 31 Dec. 1929 31.53. Op Hanzebank staat 15.75. Aantal leden 181. JAC. NOORDMAN, p. MISSIE-NAAI VEREENIGING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS" Jaarverslag over 1929. Op het afgeloopen jaar kunnen we met vreugde terugzien als we nagaan hoeveel er voor de Missie is tot stand gekomen. 227 kleedingstukkeo; 15 stoolkraagjes; 2 superpli's; 4 misdienaarssuperpli's; 2 al- taarklecden; 3 biechtstooltjes. Dit alles is verzonden naar de Missies van Father Buys en Simons. Voor de Missie in China van de paters Franc:scanen worden costuums gemaakt, zooals die daar gedragen worden; eenigen zijn reeds klaar en lagen ter bezichtiging op de tentoonstelling. Voor pater van dor Helm zijn eenige benoodigdheden gemaakt voor zijn nieuw Seminarie te Katwijk. Op verzoek van pastoor Leusen zijn voor het Ziekentriduum 50 commumedoekjes ge maakt, het katoen hiervoor gebruikt, werd ons geschonken. Ook zeven misdienaarstoogjes werden voor hetzelfde doel in orde gemaakt. Uit dit alles spreekt zeer zeker de ijver onzer werkende leden. Dit jaar werden 3 leden- en 5 bestuurs vergaderingen gehouden. De tentoonstelling, die we in Septem ber hebben gehouden met de daaraan verbonden loterij en attracties heeft suc ces gehad. Het batig saldo bedroeg 346.78. Dit is voorzeker een mooi resul taat dat tot dankbaarheid stemt. Dit verslag wil ik eind:gen met een ver zoek aan alle aanwezige dames die nog geen lid zijn: wordt bijdragend of wer kend lid onzer vereeniging; u helpt dan mee aan het prachtige werk de zware taak der Missionarissen te verlichten. B. VAN OERLE-SPIEREXBURG, Secretaresse. Rekening en verantwoording over het jaar 1929. Hot aantal leden bedroeg 31 Dec. 354. De totale ontvangsten bedroeg 463.30 waarvan aan contributies 167.75, aan gif ten 11.—. Do totale uitgaven bedroegen 431.52, zoodat het batig saldo bedraagt 31.78, (vorig jaar 36.25). In dit jaar werd een nieuwe naaimachine aangeschaft. Van de spaarbank werd 175.— afge haald, het nog uitstaaude bedrag is 461.81. Do tentoonstelling heeft opgebracht 324 netto. De zaalhuur over het jaar 1929 (behalve December) bedraagt 110.50. (Andere jaarverslagen volgen). JUDAS ISCARIOTH door R. W. Telkens wanneer er iemand van het land verbannen of gevangen genomen werd, zei den de bewoners van den Eifel: „Die is door Judas verraden!" De gemeentelijke houtvester zei het echter in zijn eigen jagerstaal en dan luidde het: „Dat heeft die schurftige spion verraden!" Slechts éénmaal had de weduwe Krumpen het gehoord, maar sindsdien hoorde zij hel cis een verschrikkelijke echo. die uit alle rich tingen door den wind werd voorlgearagen. Toen zij op een stormachtigen winteravond haar geit binnenhaalde, stond een donkere groep dorpsbewoners voor het huis van den houtvester en men vertelde elkander dat de rentmeester tegelijk met de gemeentekas, die juist groote sommen gelds bevatte, door de Fransche soldaten werd weggevoerd. „Dat heeft die schurftige spion verraden!" zei toen de houtvester en op het hooren van die woorden voelde zij een steek in het hart, zóó heftig, dat zij de knokige hand op de borst moest drukken. Wekenlang liep zij al rond met het hooge verdriet, dat haar eenige jon gen zich zoo schandelijk gedragen had door order dienst te gaan en geep oogenblik ging d<* waarschuwing van den pastoor uit de ge dachten van het arme vrouwtje: ,De schande valt ook op u zelf terug moeder Krumpen. wannéér ge uw afgedwaalden zoon niet terug kunt halen!" Als met een zwaard was zij getroffen door het woord van den houtvester: „schurftige spion!" Dag op dag peinsde zij er over na, wat zij toch wel verzuimd had bij de opvoeding van haar jongen, die reeds bij het begin van den ocrlog uit het garnizoen van Keulen gede serteerd was. En mei alle zelfverwijten ging ri| dan naar den biechtstoel, in de hoop. daar verlichting te krijgen van haar vreeseliike lest Maar iedere nieuwe gewelddaad in Bel gië cn Frankrijk tegen onschuldige landslie den drukte haar opnieuw n%er en vermeer derde haar schuld en schande. Tot op een avond in Februiri de oude dorossmid haar onder de brug der ijskoude Erft uit het water trokhalfbevroren. bedroefd, dat men haar niet met rust gelaten had.... zij had immers nog nooit iemand be drogen.... En de oude dorpssmid had haar dan ook maar alleen van een fatsoenlijke begrafenis gered, die zij anders zeker niet gekregen zou hebben.... want thuis in haar armoedig ver trekje, werd zij door hevige koortsen ver vallen en den volgenden avond lag zij met een zware longontsteking doodziek te bed- Nog voor de dokter, dien de pastoor per telefooo ontboden had, kwam, opende zich vcor de tweede maal de deur des vredes voor het vroeg verouderde vrouwtje, doch nu zoo dat zijgelukkig reedsgerust durfde binnentreden, zonder eerst den bitte ren bijsmaak va-» den zelfgekozen Lethe-drank «e moeten proeven. De dorpelingen maakten sen kruis toen het doodsklok je luidde. Meer nog dan het plot seling uitdooven van haar treurig levens- Lmpje werden zij in groote opwinding ge bracht door een gebeurtenis, die niemand verwacht had Zelfs de pastoor met al zijn vijsheid wist geen verklaring ie geven voor dit zeldzaam toevAl. In het schemerige morgenuur van den twee den sterfdag, toen de waschvrouw van het houtveslershuis van de nachtwake bij het lijk naar huis gegaan was, hoorden de buren, dat aan het sterfhuis de piepende deur openge daan werd en de geit niet ophield te blaten. Toen men 's middags ging kijken wat dat wel geweest kon zijn, vond men naast haar bed op den stoel een hoed en op den grond een bruinleeren tasch benevens een rieten stok Men zocht nu in 't hutje naar den eigenaar van deze voorwerpendoch men vond ech ter niemand tot men tenslotte eens op zolder ging kijken: daar hing Joep Krumpen nog ge kleed in zijn met bont gevoerde jas aan de balken van het strooien dak, zijn oogen puil den uit de kassen, de dood was reeds lang ingetreden. Hoe de afgedwaalde hierheen gekomen zou zijn.... Toen meende de halfdoove brievenbesteller zicb nog vaag te berinneren, dat hij op den avond dat de weduwe uit hel water gehaald werd, een brief aan haar zoon uit de brieven bus gehaald had, doch daar stond tegenover, dat de zieke in koorts den pastoor verschil lende keeren gesmeekt had, toch niets aan den jongen te schrijven omtrent haar toe stand, want zij was bang, dat bij dan komen en haar nogmaals zou beletten om tot de Moeder van Smarten te gaan. En zij moest immers een bedevaart doen naar O L. Vrouw van Kevelaer om daardoor den armen zon daar uit de klauwen van den duivel te redden. Trouwens dan had men. den brief ook wel io de tasch van den zelfmoordenaar gevon den, want zij bevatte wel stukken van min der belang en ook nog een enveloppe waarop stond: „Voor mijn lieve Moeder Maar die groote enveloppe bevatte niets anders dan tien pas gedrukte nieuwe biljetten van 50 mark, en buitengewoon veel bewijzen van aandeeleo in de mijnen van het Saargebied. Tenslotte gaf d? brievenbesteller ook toe dat hij zich best vergist kon hebben, want het adres zou zeker zijn aandacht getrokken heb ben, omdat de weduwe reeds wekenlang het adres van haar zoon niet kende. De wijze dorpssmid moest 't dus wel bij 't rechte eind hebben toen hij meende, dat het met die „draadlooze telegrafie" besteld was die niet eens door een telegrambesteller, -aat slaan door een halfdoove brievenbode bezorgd kon worden, maar die uit het binnenste van den meosch van ziel tot ziel ging en die men alleen bij uiterst fijn contact verstaat, vooral wanneer een zoo overspannen ziel als die van moeder Krumpen van al haar aardsche be lemmeringen. bevrijd door de vrije ruimte zweefde. In elk geval was ook de pastoor zóó getrof fen door dit zeldzaam voorvai, dat hij het niet waagde eenige uitspraak le doen. Daarom zag hij ook af van zijn plan om voor zijn lijkrede den tekst van Mattheus te nemen, waar hij spreekt over Judas Iscarioth. Hij sprak nu eenvoudig en ontroerd over een tekst uit het „Stabal mater dolorosa" en dankte de Goddelijke Voorzienigheid, dat Hij KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven goen Gloria en geen Credo. De gewone Prefatie. Kleur: Paars. ZONDAG 16 Febr. Zondag genaamd Sep tuagesima (een naam nog van vroeger tij den overgebloven om den „zeventigsten" dag vóór Paschen aan te geven) Mis: Cir- cumdederunt. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen af te smeeken); 3e naar keuze v. d. priester. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Met de gelijkenissen van Christus (Evan gelie) en van den H. Paulus (Epistel) her innert de H. Kerk er ons aan op dezen eerst?n Zondag van voorbereiding tot den H. Vastentijd, dat wij ons moeten inspan nen en moeite getroosten om den prijs te behalen, n.l. een onvergankelijke kroon in den hemel. Die inspanning en moeite moet hierin bestaan, dat wij ons lichaam kastij den en dienstbaar maken (aan den geest; Epistel). Omringd van de doodende hartstochten onzer bedorven natuur uit ons zeiven hiertoe niet in staat, moeten wij den Heer aanroepen. Hij is -onzo sterkte, onze toevlucht (lntroitus; Gebed). Hij is onze Helper, Die den armen mensch uit de diep te zijner zondigheid om hulp smeekend, niet vergeet (Graduale; Tractus). Daarom met vertrouwen wederom den weg der boete betreden. God zal ons om wille van Zijn door Hem geslachtofferden Zoon ver- hooren en helpen (Stilgebed), Zijn Aan schijn weer over ons laten lichten d.w.z. Hij zal weer zijn voor ons de Goedertierene, de Barmhartige. (Communio). MAANDAG 17 Febr. Mis als Zondag: CircumdederunL Geen Gloria. 2e gebod A Cunctis; 3e voor alle Overledenen (uit het eerste formulier der Requiemmissen); 4e naar keuze v. d. priester. Geen Tactus. N.B. Vanaf Zondag Septuagesima tet het Hoogfeest van Paschen wordt op de Zondagen en de feestdagen der Heiligen in plaats van het Alleluja-vers een Trac tus gebeden na de Graduale. Op de week dagen, waarop geen feest van een Heilige gevierd wordt, valt ook de Tractus weg en wordt dus alleen de Graduale gebeden. DINSDAG 18 Febr. Mis v. d. H. Si meon, Bisschop en Martelaar: Statuit. Gloria. 2e en 3e gebed als Zondag. Kleur: Rood. Qp 120-jarigen leeftijd is de H. Simeon, opvolger v. d. H. Jacobus als Bisschop van Jeruzalem, gekruisigd. Tot groote verwon dering der omstanders verdroeg hij, on danks zijne hooge jaren de bittere smarten van het kruish moedig en standvastig. WOENSDAG 19 Febr. De H. Mis al3 op Zondag: Circumdederunt. Geen Oredo. Ge wone Prefatie. DONDERDAG 20 Febr. Idem. VRIJDAG 21 Febr. Idem. ZATERDAG 22 Febr. Feestdag van St. Petrus Stoel te Antiochië. Mis: Statuit. Gloria. 2e gebed v. d. H. Paulus. 3e v. d. Vigilie v. d. H. Matthias; 4e voor den Paus. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Laatste Ev, v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Op dezen dag herdenkt de Kerk de voorloopige vestiging van den bisschoppe- lijken zetel door den H. Petrus te Antio chië. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, be halve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Philippa Ma teria, Maagd; 3e A Cunctis. WOENSDAG. Mis v. d. H. Conradus, Belijder: Justus. Gloria. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Petrus van Treja, Belijder: Os Justi. Gloria. Gebeden als boven. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. H. Margarita van Cortona, Boetelinge: Numquid. 2e gebed en laatste Evangelie van St. Petrus Stoel; 3e v. d. H. Paulus; 4e v. d. Vigilie d. H. Matthias. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. het arme moedertje tenminste de smart over dezen terugkeer van haar verloren zoon be spaard had. Toen de aarde zich boven de kist van den zelfmoordenaar gesloten bad, zochten Belgi sche criminalisten naar den bedrijver van een aanslag, die zich als werktuig der Pruisische wraak geleend had om een zeer actieven en plichtsgetrouwen commissaris van orde der Geallieerden verraderlijk uit den weg te rui men. Zoo berichtte het blad der Rijnsche Sepa- risten ook nog, dat Henry Jardico (op rijn houten kruis nu weer Joep Krumpen ge naamd) tot nu toe de namen verstrekt had van burgers uit den Eifel die uit het bezette gebied moesten worden uitgewezen. De gemeente-houtvester van Blasheim zei au echter: Nu heeft de schurftige spion zich zelf verraden!" Dc achtergelaten bankbiljetten van Joep Krumpen werden eerst aan den pastoor in bewaring gegeven, want de waschvrouw van den houtvester wilde ze niet eens hebben, of schoon ze toch arm genoeg was en haar man a' wel 30 jaar lam te bed lag. „Er kleven bloedvlekken aan", zei ze met groote ver schrikte oogen, zoodat men haast meenen zou, dat zij ze zelf gezien had. Tenslotte stuurde de pastoor het geld naar den Franschen dislricts-afgevaardigde der Rijnland-commissie terug met de bemerking dat de doode hand terug gaf wat zij ir L-' leven onrechtmatig genomen had.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10