WAALS STANTEN WINTERGOEDEREN II IjTVERKOOP TEGEN SPOTPRIJZEN!j f LAATS !jn ONZ HA A^Lf: MMER/TRAAT 13CH2>6 gemengde berichten rechtzaken DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 INGEZONDEN MEOEDEEUNG. ONCELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto aangereden. Zondagavond zijn op den Rijksstraatweg bij Poeldijk twee bejaarde personen, die achter een autobus, welke zij juist verlaten haddon, te voorschijn kwamen, door een auto gegrepen. De vrouw liep betrekkelijk weinig verwondingen op, doch haar 76- jarige echtgenoot, die een eind werd mee gesleurd, werd ernstig gewond. Hij werd in een nabij gelegen huis binnengedragen, daar voorloopig verbonden en vervolgens naar een ziekenhuis in Den Haag overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Een auto in de etalage. Zondagmorgen tegen 12 uur stond in de Lange Brugstraat te Nijmegen een auto, waaraan een herstelling moest geschieden. Daartoe was een reparateur ontboden, die eveneens per auto arriveerde. Deze laat ste auto werd op ©enigen afstand van de defecte auto neergezet. Toen even later een der reparateurs de auto wat dichter bij den defecten wag«n wilde brengen, reed deze in plaats van vooruit achteruit, met het gevolg, dat de auto op het trottoir te recht kwam en via een groote spiegelruit, die met donderend geraas verbrijzeld werd, in de étalage van de firma C. en A. Bren- ninkmeijey terecht kwam. In de étalage werd ©en groote verwoesting aangericht. Jongen door auto overreden en gedooJ. Gistenniddag te omstreeks kwart voor vijf werd aan het Buitendamsterdiep te Groningen de 13-jarige I. E., wonende Kla verpad 22, welke achter ©en auto den weg wilde oversteken door een andere uit te genovergestelde richting komende auto overreden. Volgens den politiedokter, die spoedig ter plaatso was, wa6 de dood vrij wel onmiddellijk ingetreden- Auto tegen boom gereden». Een wielrijder te Oldebroek, wilde den Zuiderzeeschen straatweg, dien hij volgde, oversteken. Hij lette niet op een uit de richting Elburg naderende auto. De chauf feur trachtte den wielrijder te ontwijken met het noodlottig gevolg, dat de auto tegen een boom botste. De beide inzitten den, afkomstig uit Rotterdam bekwamen kleine verwondingen. De wielrijder kwam met den schrik vrij. De zwaar beschadigde auto was neit verzekerd. Door kokende koffie verbrand. Het 4-jarig dochtertje van den heer M. te Winsum wierp gisteren een kan kokende koff'e omver en kreeg den inhoud over het lichaam. De kleine is naar het Acad. zie kenhuis te Groningen vervoerd. Men vroest voor haar leven. Van een wissen dood gered. Arbeiders van de firma Fringe 'waren bezig met het delven van kiezel in de Brunssummerheide. Toen de arbeider S. nog alleen werkte had een instorting plaats, waardoor S. bedolven werd. Geluk kig keerden de medearbeiders spoedig te rug en begonnen zij terstond het redding- werk. Na eenigen .tijd gelukte het hun 8. te bevrijden. Hij was reeds bewusteloos, doch na toepassing van kunstmatige adem haling keerde het bewustzijn terug. Nekkramp. Het half-jarig dochtertje van den heer J. te Assen, is tengevolge van nekkramp overleden. De geschiedenis van een verloren chequé. Meer dan een' jaar geleden zond een bank te Almelo namens de firma M. al daar een chèque voor een bedrag van on geveer 4000 naar een firma te Utrecht. Deze chèque bereikte haar bestemming niet, zoodat de fa. M. genoodzaakt was eea nieuwe chèque te zenden. Hoewel alle maatregelen werden genomen om onmid dellijk aan te houden, werd geruimen tijd niets meer van de zaak vernomen. Thans heeft de firma M. de chèque door tusschen- komst van een katholiek geestelijke te Utrecht terug ontvangen z Veel belovende jeugd. De Haarlemsche politie heeft aangehou den den zeventien-jarigen M. C., A. v. D. en den negentien-jarigen L. A. M., beiden los-werklieden. Zij hebben bekend, een viertal Zondagen geld ontvreemd te heb ben uit kleeren van voetballers, welke kleeren in een clubhuisje opgehangen wa ren. Het geld werd aan „biertjes" besteed. Een gift voor gepensionneerden. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft aan het Fonds Eigen Tehuis Gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen een gift van 3000 geschon ken. IEKTE I DE PAPEGAAIENZI TE AMSTERDAM NOG MEER GEVALLEN. Het is gebleken, dat met het schip, het welk de zieke papegaai, die een gezin aan den overkant van het ÏJ bewnet heeft, nog een papegaai in leven te Amsterdam is aangekomen. Er waren er bij elkaar zes aan boord, van welke vier op zee gestor ven zijn. De tweede papegaai was door den matroos, dio het beest had meegeno men, voorloopig naar zijn familie in de van Ostadestraat gebracht, waar de vogel go din ende 12 uur in huis is geweesteen der gezinsleden beeft hem toen gebracht naar de familie, welke de matroos er gelukkig mede had willen maken, omdat zij bij hem thuis tooh al een papegaai hadden. De kersverache, uit Zuid-Araerika aangevoerde lorre, bleek echter bij aankomst bij die an dere familie heelemaal niet tierig, zoodat men haar daar niet beeft willlen aeo&ptee- ren uit vrees voor de papa.gaaienziekie. Toen is ze overgedaan aan een vogelhande laar, waar ze echter spoedig aan de ziekte bezweken is. Bedoelde voigelhandelaar had het papegaaienlijk zoolang op zijn binnen plaats geworpen en hier is het in den loop van den nacht door de ratten opgegeten, welken deze maaltijd vermoedelijk ook niet te best bekomen zal. Het kortstondig verblijf van de zieke papegaai bij de familie in de van Ostade- straat had intussohen reeds zijn noodlot tige uitwerking gehad- Drie leden van het gezin zijn min of meer ernstig ziek gewor den, het eeret de moeder, die eerst in het Tesselechadeziekenhuis was opgenomen, doch vandaar, toen de aard der ziekce bleek, naar een der barakken voor besmet- telijke ziekten in het Wühe'lminagasrthwiB is overgebracht. De twee andere leden van het gezin, bij wie zich zeer spoedig daarop ziekteverschijnselen voordeden, zijn daar eveeneens opgenomen en streng geisoleerd. De papegaai, die reeds langen tijd huis genoot waa van het gezin in de van Oeta- destraai is, evenals de kat door den Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst in quarantaine genomen, de twee gezinsleden, bij wie zich nog geen verschijnselen he-bben voorgedaan, zijn in observatie in de Qua rantaine-inrichting op Zeeburg, ©venal6 nog eenige personen, die met de door de ziekte aangetasten in aanraking zijn ge weest. De Geneesk. en Gezondheidsdienst hoopt hiermede den haard der papegaaien- ziekte, te Amsterdam gebracht door het schip uit Zuid-Amerika waarmede de twee zieke dieren zijn aangevoerd, onschadelijk te hebben gemaakt. De dienst heeft aan de reederijen nog eens uitdrukkelijk ver zocht onmiddellijk te waarschuwen ale op varenden van binnenkomende schepen pa pegaaien medegenomen hebben, opdat die dan in obsarvalie kunnen genomen worden. Woning uitgebrand. Maandagnacht brak brand uit in de wo ning van de fam lie L. aan den Haagweg 325, onder de gemeente Loosduinen. Door een tot nu niet opgehelderde oor zaak is in een kabinet van het bovenhuis brand uitgebroken, welke zich aanvankelijk ornstig liet aanzien, maar gelukkig spoed:g bedwongen werd. De Loosduinsche brandweer was spoedig tor plaatse en vatte het vuur met eenige stralen aan. Eenigen tijd later kwam ook de Haagsche brandweer met één motor spuit en toen was het vuur spoedig ge- bluseht. Toch is de schade vrij aanzienlijk: een kabinet is geheel uitgebrand, terwijl van een der overige kamers de ruiten ver nield zijn en ook aan den inboedel vee schade is aangebraclht. Toen het vuur gebluscht was, vertrok de Haagsche brandweer en bleef de Loos duinsche nog eenigen tijd bezig met het nablusschen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Kruidenierswinkel uitgebrand. Vannacht om twee uur is brand ontdekt in den kruidenierswinkel van den heer B. aan het Boberdiep te Groningen. Binnen korten tijd stond het geheele huiB in lichte laaie. Een toevallig passeerend wielrijder slaagde* er met levensgevaar in den hee:- B. en zijn beide dochtertjes te redden door mat hen uit het raam van de eerste verdie ping te springen. Met vier stralen bestreed de brandweer het vuur, doch kon niet ver hoeden, dat het gphecle hu's totaal uit brandde. Niets kon worden gered. Verze kering dekt de schade Schuur met vee verbrand. Uit Arnhem wordt gemeld: Te Groessen is Zondagavond e<*n gioote schuur van deu landbouwer Peters in brand geraakt. Vier paarden en 24 stuk6 hoornvee kwamen in do vlammen om. De brandweer uit Duiven, die spoedig ter plaatse verscheen, stond machteloos tegenover de vuurzee. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Woning te Breezand verbrand. To Breezand is de woning van de Gebr. O., bewoond door den heer Nedorhoud, door brand verwoest. Ook de geheele in boedel werd een prooi der vlammen. Alleen de inboedel wan begon brandschade ver zekerd. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN. Op heeterdaad betrapt Gedurende de laatste weken was tot driemaal toe inbraak gepleegd in de zaak van de firma Paul O. Kaisor te Bussum, zonder dat veel vermist werd. Dit was voor de politie anqleiiTng om zich des nachts in den kelder verdekt op te ste'leu. In den nacht van Zaterdag op Zondag word wor- kolijk een ruit van het keldorraawpje in getrapt en ©en paasje later de sluiting daarvan weggeschoven. Iemand kwam naar binnen en liep in de armen der politie. Het was een 21-jar;g jongraenseh, recidivist. Morgen wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld. Oiefstallen te Rotterdam. Een kantoorbediende A. C. D., wonende aan den Westzeodijk te Rotterdam, heeft bij de politie aang'fte gedaan, dat in de vorige we<»k uit zijn woning een geldkistje ie gestolen, waarin een aantal effecten en een bedrag aan geld wus geborgen. Voorts is Zondagavond bij de familie H. W. S. in de Pieter de Hooghstraat aldaar de geheele zdvervoorraad uit een dressoir in de woonkamer meegenomen. 400 gestolen. Zatordagavond is tijdens afwezigheid va de bewoners ingebroken in een nerceel in de Jacobijnestraai te Haarlem. Uit een portefeuille die in een gesloten lessenaar lag is een bedrag van 400 aan bankpa pier en u't een doosje 8 aan klein geld ontvreemd. ONGELUKKEN AUTOBUS IN DEN AFGROND. 7 dooden, 3 zwaar gewonden. In de nabijheid van Laibaah (Ljubljana) in de Krain is een autobus tensrevolge van e?n defect aan de stuurinrichting in een afgrond gereden. Het voertuig elceg eeni- ge malen over den kop en werd geheel vernield. t Van de twintig inzittenden werden ze ven personen gedood en drie zwaer ge wond. BRAND TE R0ST0F. Zes personen on-gekomen. Uit Moskou wordt gemeld, dat gisteren een grcolê brand is uitgebroken in een Staatskatoenfflbrick to Rostof aan den Don. enigevolge van den brand vond te vens een ammoniakont plotting plaats. Zes personen werden gedood, elf zwaar en ze ven lioht gewond. VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. 16 man verdronken. Een Engelsch visecherevaartuig, dat van Engeland nuar Noorwegn onderweg was is vergaan. De 16 kden van de bemanning zijn verdronken. Aanvaring op de Beneden-Elbe. Een groote sleepboot van de maatschap pij Fairplay is gistermorgen omstreeks half tien op de Beneden-Elbc bij Altona- Neumühlen door een stoomschip aangeva ren. De sleepboot is onmiddellijk gezonken. Drie leden van de bemanning konden ge red worden. Hoeveel menschen aan boord waren, is nog niet bekend. De sleepboot is vermoedelijk door den sterken stroom uit de richting gedreven. Drie personen doodgevroren. In Encolafid zijn tcn-cvolgc van de plot seling iugetreden koude drie personen doodgevroren. TRAGISCH EINDE. Het socialistische Rijksdaglid dr. Paul .Levi, d e sedert eenige dagen aan griep leqd, is Zondag in ijlende koorts uit een raam van zijn woning aan den Lützowufer te Berlijn gesprongen. Hij was op slag dood. Dr. Levi die 47 jaar is geworden, was een bekend advocaat. Hij zat voor het dis trict Chemnitz in don Rijksdag. Nader wordt gemeld: Paul Levi was s'nds twee weken riek. Hij had griep gekregen en vervolgens eeu longontsteking die met hooge koortsen gepaard ging. De toestand was sedert en kele dagen uiterst onrustwekkend. Vrijdag en Zaterdag was «le temperatuur van den patiënt tot boven de 40 graden gestegen en in opdracht van zijn geneesheer werd zijn in Zuid-Duitscldand wonende zuster naar Berlijn ontboden om hem tezamen met oen verpleegster bij te ?taan. Zaterdagnacht kreeg de patient^ die het bewustzijn bijna geheel had verloren twee sterke morfine- inspuitingon en vroeg in den ochtend ont waakte Levi. Hij verzocht de verpleegster die aan zijn bed vertoefde hem een kop thee te brengen. Onmiddellijk nadat de verpleegster het. vertrek had verlaten is Paul Levi nit het bed gesprongen, hij open de het tamelijk lage \enuter van het slaap vertrek, klaarblijkelijk om versehe lucht in de kamer te laten komen ep daarbij is hij uit het raam gevallen. Met verbrijzelde ruggegraat werd hij we'nige oogenblikken daarna op straat gevouden: hij was reed» dood. Men acht hel ook niet uitgesloten dat hij in een aanval van zinsverbijstering, veroorzaakt door de hooge koorts, uit het raam is gesprongen. NIEUWE TROEBELEN OP SAMOA. Ernstig gevecht met inboorlingen. Iu Oostelijk Samoa, he* mandaat-ombied van de regcering van Nieuw-Zeeland, ia wederom een groote op«tand van inboor lingen uitgebroken. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft zoo juist een te legrafische mededocling van de regeering van Nieuw-Zec'and ontvangen, waarin dezo niodedce't, zich door do houding dor op standelingen gedwongen te izen met wa pengeweld op te treden. De Raad van Inboorlingen vau do Man heeft zijn zittingen opgeheven en is ver dwenen. De opstandelingen hebben zich me. kracht verzet tegen het ingrijpen der politie, waardoor hot tot oen ernvtigo schietpartij kwam, waarbij militairen van machinegeweren gebruik hebben gemaakt- De regeering van Nieuw-Zeeland wijst er op, dat de opstandelingen een resolutie hebben gepubliceerd, waarin van len Vol kenbond wordt verlangd, dat hij liet man daat over Oott-Samoa uan een an leren staar zal overdragen. Do regeering heeft alle maatregelen genomen om den opstand te onderdrukken. De papegaaienziekte. De Royal Mail Bteam Packet Company maakt bekend dat zij reods sedert October j.l. het vervoer van papegaaien met haar booten uit Brazilië en Argentinië naar Engeland verboden heeft. Het Britsche ministerie van volksge zondheid deelt mede, dat net sedert 1 Juni van 40 gevallen van papegaa enziekte in Engeland kennis heeft gekregen. Volgens haar inlichtingen, is het vrijwel niet voor gekomen dat de ziekte van d«n eenen mensch op den anderen is overgeslagen. Een broedermoord. Onlangs is bij Gelsenkircheu de romp van ©en man uit bet Rijn-Hernekanaal op gehaald. Aan het lijk ontbraken het hoofd en de beenen en armen. Uit het. ondorzóek is gebleken dut de jolige man enkele maan den geleden uit een verbeteringsgesticht was ontslagen en daarna bij zijn moeder, een weduwe, een 23-jarige zuster en een paar jongere broertjes en zusjes te hebben gewoond. De jonge mau moet alle leden van het huisgezin sinds zijn terugkeer uit het vcrbcteringsgesticht op onmenscheüjke wijzo hebben behandeld. Op 30 November j.l. heeft daarop zijn oudste zuster hem, terwijl hij sliep, den scbedo! met bijls'agen verbrijzeld. Met haar moeder heeft ze daar na het lijk in stukken gesneden en 't hoofd verbrand; de overige deelen werden in het Rijn-Hernekanaal geworpen. Moeder en dochter hebben een volledige bekentenis afgelegd. Nieuwe giftmoorden in Hongarije. De ree-ka arsenicuiuiuoorden iu Honga rije is nog niet geëindigd. Thans is een nieuw geval van dit genre bekend geworden. In liet dorp M'oéliaeJi heeft, de rijke boerin Bulogh zich van dit vergif bedieud om zich van lastige familie leden te ontdoen. Dc moorden zijn reed enkele jaren geleden gepleegd. Zij had een verhouding met een knecht en doodde toen haar echtgenoot door middel van nr-cni- cum. Ook haar eigen zoon en enkele fami lieleden. op wie zij jaloerseh was, bracht zij op die wijze oin het leven. Dc -lezer dagen plaats gelmd hebben lo opgraving van de lijken, heeft aan len du,-* gebracht, dat al deze personen inderdaa 1 door arsenicum vergiftigd zijn. Het paikot ontvangi dagelijks lalloozo anonieme brie ven, welke alle van soortgelijke moorden melding maken. Een archaecloog vermist. Sedert Zaterdagmiddag is, naar dc ..Ber liner Zeitung" meldt, prof. dr. Drcxcl, di recteur van bet archueologisehe instituut te Frankfort a/d M. "-poorlooa verdwenen, 's Middags is hij uitgegaan om zijn dagc- lijksche wandeling te doen en niet terugge keerd. Men staat voor een raadsel en men ver moedt, dat de geleerde het slachtoffer van oen misdaad is geworden. De hongersnood in Roeanda. Volgons do jongste berichten uw het Belgische mandaatgebied Roeanda, iu do honporsnood, aldaar, geheel overwonneu. Er is dan OM M OMMf gekomen aan do emigratie dor negerstammen naar bat Britsche gebied van Oeganda, lenvjjl le vens heel wat uitgeweken gezinnen zjjri teruggekeerd. De bevolking blijkt zwaar onder den goosel te hobben geloden, zoo dat nog heel wat geneeskundige eu an dere hulp noodig blijft. Do miessies wer ken santen met, do autoriteiten uau do ver dere hulp nor lig blijft. Dn missies wev ongeveer l inijlioen inboorlingen.. „N. R. O." KANTONGERECHT TE WOERDEN. Bombardement vanuit den toren. A. de L. tc Zegveld, had de toren van die plaat* gerepareerd, doch de werklieden hadden de stukken, bout zoo maar naar bene den gegooid, zonder een persooo aan te stel len die het verkeer waarschuwen kon. Verd. meende dat dit niet behoefde, daar het geen openbaren weg was, doch een parti culier plein. Dit behoorde aan de Ned. Hcrv. Gemeente. Getuige a charge, ten I!., veldwachter te Zegveld, kwam verklaren, dut er verkeer was over dat plein en dat het zoo maar naar beno den gooien van stukken hout govuarlijk was. Hij had van te voren de werklieden gewaar schuwd. Deze hielden op, doch toen hij zijn rug naar hen toekeerde, begonnen ze weer met het naar beneden goo>vn. Getuige a decharge F. te Woerden en arcjti- teot voor het genoemde weik, verklaarde dat z.i. verdachte niet strafbaar kon zijn. omdat het een particulieren weg is. De Ambtenaar was van meening dat het toch gevaarlijk was om zeo maar hout naar beneden te gooien. Het stond vast dat er ver keer was en dan moet er ook voor gewaakt worden dat er geen onge'ukkcn kunnen ge beuren. Eiscb 5 of 2 dagen. De kantonrech ter was dezelfde mccning toegedaan als van het O. M. en veroordeelde den verdachte tot betaling van 3 of 1 dag, in aanmerking ne mende, dat verdachte te goeder trouw gehan deld heelt. Ook i de oiêichen it 't Zondag. L. te Nieuwer-Amstel was op Zondag te Ka me rik aan het visschen geweest Ia Ka* merik mag men niet op Zondag visschen, ten minste men heeft getracht een politieverorde ning te maken om dil te voorkomen. L. was echter lid van de verceniging „De Snoek" en deze vereeniging weer lid van den Ned. Hen- gelaarsbond. Er ia toen veel over gesohreven, zoodat verd. dau ook in het volste vertrou wen tot de conclusie kwam dat do verorde ning niet-bindend kou zijn daar een gemeente niet bevoegd is te gebieden over particulier water. Verd. was ook van mecning dat het wel een beetje tegen z'n vrijheidsgevoel indruischte. Men is niet meci vrij aldus verdachte. Men wi: ons aan banden leggen .Wij zijn werkman- ren die graag eens visschicti willen en moe ten dit des Zondags doen. Nu komt Kamerik n.et: „je mag niet op Zondcg", is dat nu: Wij leven vrij, wij levtn blij, Op Neérlandsch Kantonrechter: „nu en hebt u vergunning om daar te visschen?" Verdachte: alstublieft edelachtbare! (toont een pachlbewijs van het water, vischakte, enz) Kantonrechter: „ja, in orde!" De Ambtenaar nam hietop zijn requisitoir en kwam tot de conclusie dat de verordening niet bindend was en derhalve ontslag van rechtsvervolging moest vragen. De Kantonrechter was dezelfde raeemng toegedaan en ontsloeg verdachte van alle rechtsvervolging. Verdachte: ,,'t Leek mij ook al zoo biecht tce. Kantonrechter: Dan zijn we het eens hè? Verdachte ging lachende heen.... Haaati&v apned ia zelden goed. V. te Rietveld had 1c Wucrdtn bij de Snellenbrug met zijn motorrijwiel op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid gereden, dat dc veiligheid, van het verkeer aldaar werd in gevaar gebracht. Hij kwam rijden uit de rich ting Utrecht. Bij d,c bochi gekomen kwamen daar juist 2 auto's den hoek om en reden ge heel rechts. Verdachte reed te snel, waardoor hij tegen de voorste auto aanreed. Twee getuigen a charge R. te Noord wijk en V te Haarlemmermeer kwamen verklaren dat verdachte schuldig was daar hij te snel en niet rechts, de bocht nam, Verd. ontkende de feilen zooals gesteld en de twee door hem voorgebrachte getuigen a décharge, n.l. O. te Woerden en B. te Zeg veld kwamen verklaren dat zij niet veel van het geval afwisten zoodat het tenlaite gelegde bewezen was. De Ambtenaar eischte dan ook een geldboete van 20 of 10 met toewij zing der civiele vordering aan de beleedigde partij groot 25. De Kantonrechter veroordeelde den verd. tot betaling van ƒ15 boete of 5 dagen met tcewijzing der civiele vordering.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9