UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 KATWIJK AAN DEN RIJN. Lezing. Gistera/vond vervolgde de NEDERLAND STOND MAANDAG WEL IN HET TEEKEN DER DROOG MAKING. Op verzoek van de N.V. Ontginnings Mij „Het land van Vollenho- ve" heeft minister Ruys de Beerenbrouck Maandag het gemaal, dat zal dienen voor de drooghouding van den eersten Kavel, welken deze vennootschap in cul tuur brengt, in gebruik gesteld. De minister haalt de handle over en opent het gemaal. WARMOND. Uitvoering „St. Mathias". Zondag en Maandag heeft de derde winteruitvoeiing van de R.-K. Muziek-, TooneeL en Zan- vereeniging „St. Mathias" plaats gehad. Nog nooit heeft „St. Mathias" zulk een overweldigend bezoek gekend: boido avonden was de zaal totaal uitverkocht. Hot eerste gedec'te van den avond werd gevuld door do afdeetinig zang. Alle par tijen waren auivor, terwijl bovendien de goeie uitspraak opviel. Daarna spceJdo do heer A. H-efeker met zijn 10-jarig zoontje Martien de 2e piano sonate van A. Dio-beCli op. 33. Wij 6tondcn werkelijk versneld van dezen jongen pia nist, die den naam xan „pianisrt." ten volle verdient. Ten Blotte volgde het hoogtepunt van dezen avond: het drama in 4 bedrijven „Maria's Macht te Lourdes" van F. Heg- ge-hnan, onder regie van mej. M. Haver kort. Wij weten werkelijk niet wat wij meer moeien loven: het meer dan prachtige spel der dames, do décors of de schitterende lichteffecten. Muisstil was het in de zaal tijdens het dorde bedrijf, wanneer Marie in één licht wolk in do Lourdesgroot versoheen. Ve len konden hun tranen niet bedwingen. Vooral het buitengewone spel der S-ja- rige Gerda v. Seggelen viel op. Terwijl hei spel der dames boven alle critiek verheven In één woord: het wm af! Hulde aan dezo Warniond8ohe dames. Naar wij vernemen zal op verzoek van velen a.s. Zondag KJ Februari een extra- uitvoering van dit stuk tegen gereduceerde prijzen plaats hebben, waaraan nu voor de eerste maal een schitterende apothecso „De Kroning van Maria" genaamd, zal verbon den worden. De zang vervelt dan voor de zen avond. Niemand verzuime dezen zeer belangrijken cn prachtigen avond bij te wo- N00RDWIJK. „St. Deus Dedit". Door de afdceÜng van den Land- en Tuinbouwarbeid'ersbond „St. Hyacinthus", aangesloten bij „St. Deus Dedit", is in dit seizoen als toeslag uit het kindoTfcoosilagfonds aan de leden •en bedrag van ƒ861 uitgekeerd. WASSENAAR. Intrekking rijbewijs. De minister van waterstaat brengt te kennis, dat bij vonnis van het kantongerecht te 5 s-Gravenha-ge aan P. A. J. Duinstoe, chauffeur, te Was senaar, de bevoegdheid motorijfcuigen te be- scturen is ontzegt voor een termijn van 6 maanden, ingegaan op 29 Januari. N00RDWIJK. „De Büjde Wereld". De dames toon eel vcrconiging, we'ke volgens haar devies zoo blijde de wereld inkijkt, had gisteravond allo redenen om verheugd te zijn, daar de groote zaa-1 van het Juvenaat bij de gis teravond gegeven uitvoering meer dan vol was, een feit waaruit spreekt dat de da- mes-'tooneelvereeniging wel in trek is. Waar deze uitvoeringen gegeven worden voor liefdadige doeleinden, hadden gis>' er- avond nog meerderen red-enen om ver heugd te zijn en wel de dames der St. Lo- dwina-vereeniging en „Hulp in de Huis- ding", die met het oog op het te ver wachten flink ba'ig saldo van deze avon den, zich in staat zullen zien gesteld hun werken van christelijke naastenliefde te kunnen voortzetten. Kap. Nijsscrt, die de zen avond opende, verwelkomde met ge noegen de vele aanwezigen, in het bij-zon der den Hoogeerw. Deken, den burgemees ter en mevrouw v. d. Mortel, waarna de tooneelisten aan het woord kwamen met het tooneef'epel in drie bedrijven „De twee de Moeder". Door haar ongedwongen e^el wisten zij direct een ieder te boeien en vertolkten heel gced, waar het toe leidt, wanneer men zondeT den stand van zaken te weten, met een vooropgezet, vooroordeel iemand behandelt. De tusschenpauzen werden aangevuld door zang van het koortje der Mariavcr- eeniging, terwijl a's bijzondere attractie optrad de heer B. Th. Polman, viool-solist, die de aanwezigen vergastte op eenige zeer mooi uitgevoerde nunrmo-s, daarbij geac compagneerd door kap. W. Nijssen. Het langdurig applaus bewees wel, dat het op treden van den heer Pol-man op dezen avond ten zeerste werd gewaardeerd. Na de pauze werd nog voor het voetlicht gebracht de kluoht in drie bedrijven „Do tante uit Amerika", waarmede eveneena veel succes werd bereikt cn harle'ijk werd gelachen om de koddige tooneelt-jes welke hierin voorkwamen. Reeds op een verge vorderd uur sorak kap. Heep nog enkele dankwoorden tot degenen die voor het sla gen van dezen avond mede h-un beetc krachten gaven en in het bijzonder tot den heer Polman voor diens belanglooze mede werking. Wij vertrouwen dat er ook hedenavond, bij de tweede opvoering, eveneens veel be langstelling zal zijn, te meer daar het er om gaat het steunen van twee ir^eOllngen, welke de naastenliefde betrachten. N00RDWIJK AAN ZEE. Sportkarrpioen. Door onzen plaatsge noot, den beer A. Waasdorp is gisteren to Den Haag beslag ge'ogd op he-t kampioen schap tennis oefenmeester. Gisteravond werd de kampioen die te 8 uur in ons dorp arriveerde rerrast, doordat hij werd afge haald door een in de haa6t ingestelde hul- digingscomTiiissic, terwijl de muzickvereeni- ging ,.De Echo der Duinen" hierbij haar welwillende medewerking ver-leende. Men begrijpe de groote belangstelling in ons an ders zo--» rustige dorp in dozen tijd van het. jaar. Z.Eerw. Paler Kruitwagen zijn lering met lichtbeelden over China. De groote zaal was bijna geheel bezet. Pater Beekman tzece den avond in met piano en strijkmoi- riek en vulde ook do pauzen aan. De di recteur van het oolilege, pater v. d. Helm sprak na opening met gebed een hartelijk welkom tot pa-ter Kruitwagen en a-Me aan wezigen, waarna de lezing van gisteravond werd voortgezet. Achtereenvolgens kregen we veel te zien en to hooren van het ver keer, het vervoer, onderwijs en godedien- srige gebruiken in China. Een flink ap- plaus na ieder deel bewees dat het gespro kene en het vertoonde had ingeslagen. Aan het einde deelde Pa-ter Kruitwagen mee, dai het gelukt was twee ijverige ze- latricen bereid te vinden deze en de vol gende week in de parochie te ijveren voor den Franciscaanschen Missiebond. Z.eerw. hoopte en verwacht-te, dat deze dienstwil lige jongedemes veel succes zouden heb ben. Het kleine financieel© offer voor dit doel zou wel geen bezwaar zijn. Pater v. d. Helm dankte hartelijk voor de bc langste Ming en sloot dezen mooien avond rn-°(' Ohri«K WADDINXVEEN. Klnderverlair.fr.lng. Alhier heeft riah een geval van kinderverlamming voorge daan bij een eenjarig kind. NOORDEN. Van een steiger gevallen. In de vorige week is do 29 jarige Jac. de Beer alhier, die als schilder in betrek king was te Alphen aan den Rijn en voor zijn patroon een karwei meest uitvoeren te Delft, van een 9 M. hoogen steiger ge vallen, met het gevolg, dat hij beide bee- nen brak en eer arm uit de kom. Hij is ter stond in een ziekenhuis ter verpleging op genomen, terwijl wegens een bloeduitstor ting nadien zijn toestand bedenkelijk is geworden. Personalia. De heer J. H. A. van Wijk nit Gouda, sedert 1 Januari tijde lijk onderwijzer aan de R.-K. school al'hier, is met ingang van 1 April in een gelijke betrekking benoemd te Leidschcndcm. Ge durende 14 dagen is de functie a'sdan oant, daarna wordt zij weder ingenomen door den heer J. J. Beving, die voor eerste oefenirwr onder He '9. z)e bekende nederlandsche schrijfster JO. VAN AMMERSKULLER is te Parijs gehuldigd. De schrijfster op een ochtendwandeling te Parijs. DE AFSLUITING EN DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. De woningen, welke bestemd zijn voor het technisch personeel, dat het gemaal bedient. ALPHEN AAN DEN RIJN. Mobilisatie-kruis. Naar wij vernemen zal bij de Donderdagavond 13 Febr. a.o. des avonds halfaebt in de St. Josephzaal te houden vergadering van den Nationa'en Bond van het Mobi'isaiic kruis alhier te vens de uitreiking plaats hebben van het „Witte Kruis" of z.g. kruis van verdienste. Voor welk kruis van de 5 door het bestuur voorgedragen personen een drietal perso nen onzer gemeente in aanmerking komen. Zislcenhuisverpleging. De R-K. Ver. voor Ziokenfouisverpleging „St. Damianus" hie'd gisteravond in het Pa tronaatsgebouw haar vierde goe.'bezochte jaarvergadering. Deze bijeenkomst werd d-oor den voorzit ter met een kort woord geopend. De notu len werden daarna onveranderd goedge keurd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek, dat het totaal berit der vereeniging op 31 December 1929 een be drag aantoonde groot 775.92, terwijü dit op 31 December 1928 09.9.60 bedroeg. Do financieele co-mmissie had de boeken en bescheiden van den penningmeester ac curaat in orde bevonden, weshalve den heer Janmaat door den voorzitter hiervooi dank werd gebracht. Aan het verslag van den secretarie ont- leencn we he-t vo'gende: het ledental ba droog op 31 Dec. 1928 1052, op 31 Deoero bcr 1929 bedroeg dit 1149, derhalve een aanwinst van 97 leden. In het St. Elisa- bethgesticht en het Academisch Ziekenhuis werden ieder 9 personen verpleegd, met een aantal van 378 verp'eegda-gen. Uit het verslag bleek voorts, dat de vereeniging er over het geheel gunstig voorstaat. Na de behande'ing van enkele ingeko men stukken van meer huishoude'ijken aard, volgde beatimrsverlriezing. De beide periodiek aftredende leden, de heeren Jan maat en J. Vink werden herkozen, terwijl! in de vacature ontstaan door vertrek van den heer L. van Rijn werd voorzien door de benoeming van den heer Ik. Fak-ke'dij. Tot lii van de controle-commissie werd benoemd de heer J. Venne. Bij de rondvraag bracht een der leden zijn dank aan het bestuur voor de loyulo wijze van optreden, ondervonden tijdens dè ziekte en verpleging van zijn huisgenoo- fcen. Nog werd door het bestuur medege deeld het besluit, dat voor nieuwe leden d© noodzakelijkheid bestaat voor he<t in vullen van een medische verklaring, alvo rens zij als lid der vereeniging kunnen toe treden. Hierna volgde sluiting der bijeenkomst. NIEUWKOOP. Eiernn. In het vorig jaar werden aan Je veiling alhier aangevoerd 328.560 eieren, waarvan de opbrengst was 21.035.47 of een middelprijs van 0.40 per 100. W0UBRUGGE. Dienstplicht. Het aantal ingeschreve nen voor den dienstplicht licbring 1931 be draagt voor deze gemeente 19. Z0ETERW0UDE (H-R.). Rectoraat „De Goede Herder". Door Z.D.H. den Bis-schop van Haarlem is benoemd tot Rector van het ges'richt „De Goede Herder" de we'ecirw. heer Th. Westgcest, die karelaan was aan het ge slicht „De Voorzienigheid" te Amster dam. Rector Westgeest is geboren Ie Was-se naar in 1836 en priester gewijd in 1910. Sinds 1915 was red or Westgeest aan het gesticht „De Voorzienigheid" te Amsier- dam als kapelaan verbonden. ZEVENHOVEN. Auto ongeval. Een met stroo geladen vrachtauto van den graanhandelaar K. aan den Amslel, kwam in aanraking met een paal van de electiiciteit, waardoor de auto van den dijk afreed en omsloeg, zon der echter persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Nadat de lading gelost wns, werd de a-uJlo weer op den vasten weg gebracht. Z0ETERW0UDE. Kunst ijs. In verband met de inwer king!reding van hot consumptie ijs- besluit hcoft de burgemeester dezer gemeente be paald, dat de verklaring, waaruit blijkt, dat de bereidplaa4s van ijs aan de In ge noemd besluit gestelde eisoken vcldcet, zal worden afgegeven door den keuringsdienst van waren te Leiden. Belanghebbenden dienen zich derhalve voor het verkrijgen eener dergelijke machtiging te wenden tot het hoofd van dien keuringsdienst. Storing in e'cctrlsiteit. Maandagmor gen werd door een storing in den voedrngs- kabel de electriciteitsvoorziening dezer ge meen e vanaf ongeveer 9.30 uur tot des na middags 1.30 uur onderbroken, waardoor verschillende bedrijven in deze gemeente werden gedupeerd. DE AFSLUITING EN DROOGMA KING DER ZUIDERZEE. Maandag heeft de offic'eele opening plaats ge had van het gemaal der Zuiderzeewer ken, te Medemblik. Het witte gemaal gebouw. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. Hoe zal een moeder haar kind sprookjes vertellen? In zijn boekje: „Das Kind" zegt Rudolf Meyer: „Luistert men naar de taal der sprook jeswereld, dan hoort men vaak diepe bezorgd heid in de eenvoudige woorden beven: be zorgdheid over het lot der kinderziel" Hoe beerlijk is het, wanneer men het kind ster kende krachten mee geven kan, door het te vertellen, welken levensweg het in werkelijk heid doorschrijden zal. Goede geesten zullen het in. moeilijke oogenblikken kunnen steunen, wanneer het zulke beelden in zich mocht op nemen. Dit alles kan slechts een opwekking zijn, om een verleren wereld weer te ontdek ken en voor het kind toegankelijk te maken: een welkom tegenwicht voor de onvermijdelij ke mecanodoosi Een moeder, aldus lezen wij in „Het Kind", kan slechts met vrucht sprook jes vertellen, wanneer haar althans de hoofd inhoud tot waarheid is geworden, wanneer zij entdekkingen heeft gedaan, die haar oogeo doen stralen bij het vertellen en de klank van baar stem verlevendigen .Want leven wil de vertelling in het kind. Bestrijding van Jeugdcriminaliteit. Het „Maandblad voor reclasseering en be rechting" meldde de volgende nieuwe manier van bestrijding der jeugdmisdrijven in Enge land en Amerika. In drie Engelsche steden Norwich, Ipswich en Hyde hebben, politie beambten club georganiseerd uit jongens, die zi| op straat hadden aangetroffen. Het is vrij willig werk van deze politiebeambten en wordt gefinancierd door de eigen contributies van die beambten en door geld, dat zij van derden verzamelden. Het succes van deze clubs is zoo groot, dat er reeds een merkbare vermindering in de jeugdmisdadigheid in die drie steden heeft plaats gevonden. In Chicago moesten door de politie te veel jongens onder 21 jaar worden aangehouden: niet minder dan 114'8 in een jaar. De po'itie zelve wilde dat aantal helpen verminder. Door zware straffen te bevorderen en streng optreden? Praclischer en eenvoudiger dan dat. De politiebureau*: in dc wijken der behoeftigen werden, mede inge richt om te dienen als.... arbeidsbeurzen voor v-erklooze jongens: de politie nam de „Big Brother role" aan, d.w.z. de reclasseering's- houding. Vele werkgevers werkten mee. In het eerste jaar van deze nieuwe politie-werk- zaamheid kwamen niet minder dan 22900 jon gens aan de politiebureaux om werk vragen cn bijna 2000 werden aan werk geholpen. Het resultaat was overeenkomstig de bedoeling, want het aantal aanhoudingen van minderja rige jongens verminderde in een jaar tijds van 11438 en 8759, d.w.z. met 24 pet. De Chicago Boys Club besloot de jeugdmisdad'ghcid in die stad te bestrijden door aan de jongens in de overbevolkte stadsdeelen de gelegenheid te geven hun energie en levenslust op niet mis dadige wijze te uiten. Een van de plannen is de oprichting van jongenshuizen met turnza- 'en, zwembassins, enz. en met sportterreinen daaraan verbonden. Het aanvaarde plan voor ziet in de oprichting van niet minder dan 25 ru'.ke jongenshuizen in den tijd van vijf jaren. Elk jongenshuis zal vijfmaal honderdduizend gulden kosten. Het heele plan dus 12,5 mil- lioen gulden. Dat beteekent aldus „Het Maandblad op den duur leegs cellen in de gevangenis te Joüet bij Chicago en een Ieege electrische stoel. EEN OVERZICHT VAN HET TE ONTGINNEN LAND met afwaterings kanaal van het „land van Vollenhove".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8