De Wenteltrap DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN ALPflEN AAN DEN RIJN Gisterenavond te half achl kwam de gemeenteraad in eerste vergadering bij een. Voorzit!er burgemeester dr. H. J. Lo- vink. Aanwezig alle leden. De vergadering werd geopend met ge bed, waarna de notulen der vorige drie- vergaderingen na eenige aanmerkingen worden goedgekeurd. Nieuwjaarsrede burgemeester. Hierna hield de burgemeester de vol gende Nieuwjaarsrede. De bevolking der gemeente bestond op 1 Januari 1929 uit 17078 inwoners. In den loop van hot jaar vermeerderde zij door geboorte met 453 en door vestiging met 1074, totaal met 15ï!7 inwoners; zij vermin derde door overlijden met 168 en door vertrek met 1178, totaal met 1346 inwoners zoodat de bevolking in den. loop van het jaar 1929 toenam met 189 inwoners en op 1 Januari 1930 bestond uit 17-250 inwoners. Kon bij het jaaroverzicht in 1929 wor de medegedeeld dat in 1928 in het bouw bedrijf regelmatig werk was, hel zelfde kan weder worden gezegd van het afgeloo- pen jaar. Door B. on W. werden in 1929 vergunningen verleend voor den boiuv van 122 woningon, waarvan 65 ten noorden en 57 ten zuiden van den Rijn. Van het to taal aantal waren er 37, die gebouwd wer den op bouwgrond, afkomstig van het ge meentelijk grondbedrijf. De verkoop van bouwgrond was gerin ger dan een jaar tevoren. Tn het geheel werden in 1929 verkocht 7107 M2. bouw grond tot een totale waarde van 33543.50 In 1929 werden door B. eri W. 29 hinder wetvergunningen uitgereikt, bijna uitslui tend uitbreiding van bestaande inrichtin gen van nijverheid betreffende. Opgericht werden een nieuwe scheepshelling en een nieuwe veekoekenfabriek. Het scheepvaartverkeer in den Bijn was iots geringer dan een jaar tevoren. De brug over den Bijn in het midden van de be bouwde kom moest in 1929 19177 maal ge opend worden. Het aantal vaartuigen, waarvoor de brug gervipt moest worden, bedroeg 33466. Van de gemeentelijke arbeidsbemidde ling wordt geleidelijk meer gebruik ge maakt. Bij den correspondent van de in- terconimunaTe arbeidsbemiddeling meld den zich in den loop van 1929 als werkzoe kenden aan 861 tegen 384 een jaar tevo ren, terwijl door diens bemiddeling in 1929 1 werden geplaatst 36 werknemers tegen 19 een jaar tevoren. In 't afgeloopen jaar vermeerderde we derom het aantal in de gemeente wonende leden van de werkloosheidskassen. Op 1 Jan. 1929 waren ingeschreven 679 leden, bohoorendo tot 28 verschillende organisa ties, terwijl aan het einde van het jaar waren ingeschreven 849 leden behoorende tot 31 verschillende organisaties. Aan do werkloosheidskassen werd in 1029 uitbetaald ongeveer 3700.tegen 3"09.84 een jaar tevoren. Dc tuinbouw in de gemeente neemt een «teeds belangrijker plaats in. Behalve in den po'der Bijueveld, waarin eenige hecta ren weiland voor tuingrond werd besterad. nam do kascultuur opnieuw toe. Door B. cn W. werden eenige vergunningen ver leend tot don bouw van warenhuizon of van broeikassen. Ook de pluimveeteelt in de gemeen to breidde zich uit. In het afgeloonen jaar werden twee pluimveetentoonstellingeu ge houden. In het afeeToopen jaar werd een aan vang gemaald met den aanleg van den spoorweg GoudaAlphen aan den Bijn. terwijl met de voorbereidende werkzaam heden voor de onteigening van gronden, noodig voor den aanleg van een nieuwen verbindingsweg GoudaBoskoopAlphen aan den Bijn begonnen is door ter visie- legsren van het plan van dezen aanleg. Met de uitbreiding van do bebouwde kom in het centrum der gemeen'e werd regelmatig voortgegaan. Het plantsoen in .,Hazeveld", tot den aanleg waarvan in 1928 werd besloten, kwam in den loop van het jaar gereed. Ook de beplanting ervan werd voltooid. Door don aanleg van stra ten rond het plantsoen werd de gelegenheid tot wandelen weder eenigszins uitgebreid. Met dc voorbereidende werkzaamheden tot het aanleggen van een verbindingsweg GaslaanEcmzonlaan, werd een aanvang gemaakt, terwijl de rioleering voor de nieuw aan te leggen straat, die de Zaal-1 bergstraat met de Visserstraai zal verbin den en evenwijdig zal looien met den spoor weg, werd aanbesteed. Alles tezamen mag met vreugde worden geconstateerd, dat de eenige jaren geleden begonnen komvor- ming regelmatig wordt voortgezet. Moest ten opzichte van de financiën de toon van het vorig jaar eenigszins somber zijn, dank zij het betrachten van zuinig heid, kan thans een opgewekter geluid klinken. Door het toevloeien van meerdere ontvangsten, waarop niet is gerekend, kon de rekening over 1928 sluiten met een flink batig saldo. Dit kwam ten goede aan de begrooting voor 1930, die mede daardoor ruimer kon worden opgezet en bleef er bovendien nog een bedrag over voor reserveering. De finaneieele toestand dor gemeente is thans dus weder iets gun stiger te noemen. Dit wil niet zeggen dat er nu voortaan maar zonder zorg kan ge leefd worden. Integendeel, voorzichtigheid met het doen van uitgaven blijft met het oog op de blijkbaar terugloopendc con- juctuur en de vele wettelijke uitgaven, we'ke ons nog wachten, dus geraden. Zoo zullen de uitgaven we?ens rente en aflos sing ten gevolge van de niet onbelangrijke uitgaven voor schoolbouw in de eerste ja ren zeer toenemen. Voorts is bezwaarlijk Ie overzien, welke invloed de in 1929 tot stand gekomen wet tot regeling der finan cieel verhouding tusschen het rijk en de gemeente zal hebben op do financiën de zer gemeente, al mag met voldoening worden geconstateerd, dat zij een einde maakt aan de groote otieelijkheid in be lastingdruk in de verschillende gemeenten van het land. "Waar met voldoening kan'worden vast gesteld, dat onze gemeente geleidelijk groeit, moge niet vergeten worden, dat de ze groei mede bevorderd wordt door ver mijding van opdrijving van belastingen. In dit opzicht krijg ik wel eens den in druk, dat do centrale bureaux van het standpunt uitgaan, dat onze gemeente niet erg gemakkelijk is in het participieeren in of het doen van uitgaven noodig voor de oplossing van zoogenaamde vraagstukken van algemeen belang. Elders, hoor ik wel eens zeggen, is men te dezer zake vlotter. Ik kan dat niet zoo benordeelen. Elke ge meente, 't zij groot of klein, volgt met de aan haar bestaan ontleende eischen, haar eigen ontwikkeling. Zoo ook deze gemeen te, welke, met het oog op haar uitgestrekt heid en langgerekte vorm der bebouwing, bijzondere aandacht van hare Bestuurde- ren vraagt, in dier voege namelijk, dat wij ten aanzien harer uitbreiding ons ter dege moeten afvragen welke uitgaven voor de gemeente en welke voor R ijk of Provincie i behooren te komen. De ervaring heeft ons i leerd, dat wij bii al die vraagstukken ons standpunt met de uiterste voorzichtigheid hebben te bepalen. Ik hoop intusschen, dat het ons gegeven moge zijn ook dit jaar met dezelfde opge wektheid in het be'ang der gemeente werkzaam te zijn als in het afgeloopen jaar. Spr. wijst verder op de annexatie- nog wel op wil'en -aandringen onze discus sies zooveel mogelijk te beperken. Ik zag dezer dagen met schrik, dat de gedrukte verslagen in de laatste jaren met ongeveer 50 pet. zijn toegenomen. Met den wensch, dat onze beslissingen onder AUerhoogsten Zegen mogen strek ken tot bevordering der welvaart onzer Gemeente, oren ik deze eerste openbare bijeenkomst in dit jaar. De heer Ruting, als oudste lid van den raad, beantwoordde de rede van den voor zitter. Hij dankt voor de gesoroken woor den en wenschte hem en al de zijnen een .gelukkig jaar. Ook spr. wierp een terugblik op het afge'oopen jaar en uitte den wensch, dat 1930 voor landbouw en tuin derij beier moge zijn dan het afgeloopen jaar. Spra wijst verder op de annexatie plannen van Boskoop, op de smalle Brug- gestraat, water en licht voor de buitenwij ken enz. tipr. hoopt, dat de burgemeester mot kracht zal willen voortwerken aan den groei en bloei van Alphen. Voetballen op Zondag. De voorzitter doet hierna verschillende rnededeelingen, w.o. verschillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Verder deelen B. en W. mede, dat zij aan de voetbalverenigingen Alphen en Alphia hebben medegedeeld, dat zij voor het jaar 1930 15 voetbalwedstrijden zul len kunnen spelen. De heer ten Cate Brouwer acht de wijze, waarop dit besluit ter kennis van den raad wordt gebracht, vreemd. Spr. betwij felt of het college van B. en W. een der gelijk besluit zou genomen hebben, indien de raad meer links georiënteerd was. Spr. wijst erop, hoe de voetbalvereni gingen hoe langer hoe meer in haar vrij heid be'emmerd worden, zoodat het te voorzien is, dat de clubs zich op den dunr niet zullen kunnen handhaven. B. en W. gaan hier, volgens spr., veel te ver. Waar de eerste burgeres van ons land, H. M. de Koningin, den Ned. Voetbalbond nog eerst kortgeleden het pracdicaat „ko ninklijke'' heeft verleend, is wel bewezen, dat deze natiqnale sport toch haar rech ten heeft. Gaarne zou spr. weten, of dit nu de grens is van hetgeen B. en W. voor nemens waren, of dat zij nog verder zullen gaan om deze sport langzaam maar zeker te vermoorden Indien het hier een prin- cipieele kwestie betreft dan moet men het voetballen eenvoudig verbieden. Spreker dient hierna de volgende motie in: „De raad der gemeente Alphen aan den Rijn, overwegende: Dat niet weersproken wordt het feit, dat do voetbalsport een heilzame wer king heeft op het physiek van do spe'ers en deze sport dus uit den hoofde diont te worden bevorderd, Dat door het uitoefenen van deze sport het verblijf in vergunningslocalen en het gebruiken aldaar van alcoholische dranken wordt tegengegaan, Dat evenwel bijna uitsluitend deze sport wordt beoefend op Zondag, hetgeen door sommige leden wordt betreurd, geeft als zijn meening te kennen, dat, ofschoon er naar gestreefd dient te wor den, dat het aantal speeldagen op Zon dag niet onnoodig wordt uitgebreid, een beperking daarvan toch nimmer zooda nige afmetingen zal mogen aannemen, dat daardoor het voortbestaan van de plaatselijke voetbalvereenigingen zou worden in gevaar gebracht". De voorz. memoreert hetgeen omtrent deze kwestie in de vergadering van 17 Fe bruari 1927 door B. en W. is gezegd, waar in reeds gesoroken werd over een beper king der spelen. De heer Boeren zeide onaangenaam ge troffen te zijn door het besluit van B. en W. In het algemeen betreurt Bpr. het, dat een dergelijke beslissing genomen is. „Wie de jeugd heeft" is ook hier van toepassing, ook voor de christelijke jeugd. Verder zou spr. aan sub. 2 van de motie willen toevoe gen: „het zich onbehoorlijk ophouden op eenzame wegen". De- heer v. Dijk vraagt wat oorzaak is geweest, dat B. en W. het aantal wedstrij den heeft verminderd van 20 tot 15 speel dagen. Wanneer het hier de Zondagsheili ging betreft, zou spr. het beter vinden in dien er een algeheel verbod kwam. De heer Spreij acht het standpunt van B. en W. juist. Hij wijst voorts op de groo te woorden, die de heer ten Cate Brouwer als voorz. der Vrijz. Kiesvereeniging op een vergadering heeft gebruikt. De heer Bergshoeff begint met te zeg gen, dat hij tegen de motie zal stemmen. Spr. betwijfelt voorts de heilzame werking van de sport. De heer den Uil zegt geen voetbalma niak te zijn, doch hij ziet er het nut toch ook van in. Ook heeft hij wel bezwaren tegen de sport, omdat er menschen zijn, die zich alleen door de sport in beslag la ten nemen. UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Woensdag 12 Febr. Hilversum. (Tot 6 uur: 208 M. Na 6 uur 1071 M.) Uitsl. N.C.R.V.-uitzending'en. 8.159.00 G'oncert- 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 12.30—12.30 Harmoniumbespeling. 12.302.00 Concert. Zang, viool en piano 2.002.45 Concert, Sopraan, fluit en or- geL 2.453.15 Lezen. 3.154.15 Vervolg concert. 4.155.00 Gramofoonmuziek. ■5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Cursus Badio-techniek. 6.306.40 Koersen. 6.407.10 Cursus Beschrijvende Meet kunde. 7.108.10 Voor de rijpere Jeugd. 8.108.40 Bestuursmedeelingen door den N. C. R. V.-voorzitter. 8.409.00 Concert door kwartet. Twee violen, alt en cello. 9.000.20 Lezing. 9.209.40 Vervolg concert. 9.4010.00 Lezing. 10.0010.10 Persberichten. 10.1011.00 Vervolg' Concert. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R, 0«- Trio. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.001.00 Naaicursus. 4.004.30 Do voornaamste studiemuziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 5.00—5.30 Lezing door J. C. Mol o^er: We'.onschap, Onderwijs en Film. 5.306.45 Concert door het Omroep orkest. 6.457.15 ïtaliaansch voor beginners. 7.157.45 ïtaliaansch Gevorderden. 8.01 Aansl. Tivoli Schouwburg te Rotter dam: Uitzending van „Turf in je Ransel". Revue door Louis Bouwmeester. In de pau ze Persberichten. Na afloop der revue Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding^ 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, 12.50 Gramofoonmuziek. Wat de kwestie zelf betreft wijst spr. op den burgemeester van Amsterdam, dien hij een verstandig anti-revolutionair noemt. Daar wordt volop gevoe'-bald. Die burge meester kantte zich ook tegen de opvoe ring van het tooneelstuk „Huwelijken wor den in den hemel gesloten". Spr. kan zich zulks wel indenken, maar wanneer die burgemeester wel toestemming geeft voor opvoering, indien de titel en enkele na men worden veranderd, dan noemt hij hem schijnheilig. Voorts sluit spr. zich aan bij den heer ten Cate Brouwer en diens mo tie. Wetb. van Leeuwen zet nog nader uit een hoe B. en W. in deze kwestie gehan deld hebben. De heer ten Cate Brouwer maakt een ernstige bemerking aan het adres van den heer Spreij, die de meening van anderen, ook van spr. heeft te eerbiedigen, evenals spr. de meening van den heer Spreij eer biedigt. Spr. kant zich tegen de wijze, waarop de heer Spreij deze zaak in het geding brengt. Wat spr. op die vergade ring heeft gezegd, waren geen groote woorden. Hij heeft geen enkel raadslid bij name genoemd. Hij heeft alleen gesproken van schijnheiligheid bij het college van B. en W. Schijnheilig neemt spreker het, indien men tegen voetballen op Zondag is en toch belasting daarvan heft. Spr. is van meening, dat hier gesproken mag wor den van Pharizaeër en Tollenaar! De motie, instemming gebracht, wordt I.20—2.20 Concert. Orkest* 2.50 Uitzending voor scholen. 3.40 Concert. 5.05 Orgelconcert door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouw berichten. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Piano-Trio's. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. Instrumentaal Kwintet. 8.50 „The Dawn". Een-acter van Naomi Jacobs. 9.20 Nieuwsberichten en lezing. 10.00 Orgelconcert. 10.40 Concert. Orkest, v. Armstrong (te nor). II.3512.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1725 M. 12 502.20 Gramofoonmuziek. 4 05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Langenberg, 473 M- 8.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 10.4011.20 Muziekuitz. voor scholen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.261.50 Concert* Orkest en sopraan. 4.505.50 Orkestconcert* 7.208.20 Orkestconcert. 8.209.20 Vroolijk programma. Kalundborg, 1153 M. 2.504.50 Concert. Orkest eA declama- trice. 7.357.50 „Familien Hansen" van Jens Locher. 7.50—8,50 Orkestconcert. 9.209.55 Piano-recital. 10.1010.30 Zang door A. OleBeu. B r u e 8 e 1, 508.' M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orgelconcert. 9.20 Concert* Orkest, cello, solï en zang. Zeesen, 1635 M. 6.1510.05 Lezingen en berichten. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 2.05—2.50 Jeugd tooneel: „Pole Poppen- spaier". 2.503.50 Berichten en lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.508.05 Lezingen. 8.05 Vroolijko avond uit Müncheii. Daarna berichten en tot 11.50 dansmuziek hierna aangenomen met 10—7 stemmen. Vóór stemden de heeren Veltman, Ruting, v. Dijk, ten Cate Brouwer, de Hertog, Cov, Koren, Meijer, den Uil, Boeren, Het raadsverslag. Naar aanleiding van een door den heer ten Cate Brouwer in de vorige vergade ring gestelde vraag inzake het spoediger uitgeven van een verkort officieel raads verslag, antwoordt B. en W., dat zij zulks niet gewenscht acht, wijl de kosten te hoog zullen worden en bovendien een proef, vroeger genomen, geen bevrediging heeft geschonken. De brandladder. Omtrent het voorstel bij de behandeling van de Gerreentebegrooti^g gedaan inzake de aanschaffing van een brandladder, ant woorden B. en W. overeenkomstig inge wonnen advies van den directeur van Ge meentewerken, dat aanschaffing hiervan thans nog niet absoluut noodzakelijk wordt geacht. Bij e.v. uitbreiding van bet brandweer- materiaal zullen B. en W. deze kwestie nader onder de oogen zien. De venr.akelijkheidsbelasting. Naar aanleiding van een verzoek van de heer Bceren en ten Cate Brouwer om een soepeler toepassing van de vermake- FEUILLETON. Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 22) Ik vermoedde wat er komen zou en had mijn besluit al genomen. Als Louise een goede reden had gehad om haar familie te ontloopen, een reden die haar ook weer- houden had om naar mevrouw Ogden Fitzhughs te gaan en in plaats daarvan naar Sunnyside te komen, was ik niet van plan haar te verraden. Louise meest zelf haar familie maar op de hoogte brengen. Mevrouw Fitzhugh had inmiddels het telegram gehaald. „Paul gisteren overleden. Hartziekte", las zij, telegrafeer onmiddellijk of Louise bij U is." Ziet u, juffrouw Tnnes, ging zij voort, Louise schijnt in haar eentje naar het oosten gereisd te zijn en Fannie iB bezorgd over haar. Jawas alles wat ik hierop te zeggen had. Louise is niet bij mij, ging mevrouw Fitzhugh voort, en geen van haar ken- nisson de weinige dan die nog in de stad zijn heeft haar gezien. Ik bel u op om dat Sunnyside niet verhuurd was toen zij op reis ging en het meisje misschien naar huis is gegaan. Het spijt mij, mevrouw Fiizshugh. maar ik kan u niet van dienst zijn, zei ik, maar direct toen de woorden uil mijn mond waren, had ik er spijt van. Gesteld dat Louise erger werd Waarom moest ik voorzienigheid sce'en in deze zaak, die mij geen steek aanging'? De bezorgde moedei had immers absoluut het recht om te no ten dat haar dochter in goede handen was. Dus viel ik mevrouw Fitzshugh, die mei, een groote woordenrijkdom haar veront- schn'digingen maakte, omdat zij mij lastig gevallen had, in de rede. Mevrouw Fitzhugh, zei ik ïk wilde n eerst in den waan laten dat ik niets van Louise wist, maar ik ben van gedachten veranderd. Louise is hier, bij mij. Ze is ziek en mag niet vervoerd worden. Er mag ook niemand bij haar toege'iaten wor den, ze meet absolute rust hebben. Mis- sohien wilt u haar moeder wel laten we ten dat ze bij mij is en dat ze niet bezorgd heeft, te zijn. Neen, ik weet niet waarom ze hierheen kwam. Maar mijn lieve jufrouw Innesbe gon mevrouw Fitzhugh, maar ik viel haar onbarmhartig in de rede. Ik zal u laten weten wanneeT ze u ontvangen mag, neen, gevaar is er niet bij, maar zooals ik zei, zij moet absolute rust hebben. Toen ik den hoorn opgevangen had, b'eef ik over het prob'eem van Loui's reis zitten nadenken. ïk kon de gedachte niet van mjj afze'.en dat die dokter Walker cr iets mee te maken bad misschien bad hij het haar wel lastg gemaakt, maar Louise leek me toch geen meisje om in dergelijke omsiandigheden op de vlucht te gaan. Ik ging me daarop bezighouden met de ochtendbladen die nog vol stonden over dc malversaties aan de Handelsbank. De ac countants die door de jutditie waion aan gewezen, waren nog met hun onderzoek bezig: John Bailey was op borgstelling vrijgelaten. Het lijk van Paul Armstrong zou Zondag aankomen en begraven worden uit het huis dat de fami'ie in de stad be woonde. Er gingen geruchten, dat de over ledene niet veel nagelaten had, maar het belangrijkste van al'es wat ik gelezen had, vond ik de volgende mededeeling aan het slot van een van do berichten. „Mr. Walker P. Broadhurst, de directeur van de Scheepvaartbank heeft meegedeeld dat hij twee honderd Amerikaansche spoor wegobligaties onder zijn berusting heeft, die bij zijn bank gedeooneerd zijn als on- derpard voor een lee"ing van honderd zes tig duizend dollar, die door de bank ver strekt is aan mr. Paul Armstrong, kort voor zijn Californische reis. De ob'igaties blijken te behooren tot de vermiste effeo- ten uit de kluis van de H".nde'sbank." Dit bejricht wekte ernstige verdenking tejen den overleden hoofddirecteur van de Handelsbank, maar was naar mijn mec- ning nog hee'emaal geen bewijs voor de onschuld van den onderdirecteur. De tuinman, waarvoor Halsey gezorgd had, kwam 's middags tegen een uur; hij was van het station naar Sunnyside ko men loopen, zooa's hij vertelde. Hij maak te een goeden indruk en zijn getuigschrif ten waren ui'stekend hij was bjj de fa mi'ie Brays in betrekking tct ze naar Europa gingen en hij zag er jong en flink uit. Hij vroeg om een tuinjongen als hulp en ik was blij dat al'es zoo vlet ging en dat hij een pre!tig type was. Hij was een jongeman, met een aangenaam, beschaafd gezicht, donker haar en blauwe oogenhij heette A'exan:'er Graham. Ik weid een beelje nit over Alex omdat, zooals ik al gezegd heb, hij een belangrijke rol zou spelen in het drama van Sunny side. Dien middag had ik ge'egenheid om een eigenaardige kijk te krijgen op het karak ter van den overleden bankier. Ik had mijn eerste gesprek met Louise. Ze Het mij roepen en tegen mijn zin ging ik naar haar toe. Er waren zooveel dingen waar- "over met haar niet gesproken mocht wor den, dat ik tegen het onderhoud opza?. Het ging echter beter dan ik verwacht had omdat zij niets vroeg. Gertrude was gaan slapen, want zij was bijna den heelen nacht op geweest en Hal sey was met een of ander geheimzinnig doel naar de stad gegaan. Liddy paste op in de ziekenkamer en kortte zich den tijd met wat naaiwerk. Mijn oude getrouwe hoorde me al aan komen en kwam me tegemoet. Ze is wakker, dee'de ze me met lets angstigs in haar stem mede, ze praatte in haar slaap over verschrikkelijke dingen dooden en lijkkisten. Liddy, zei ik streng, heb je haar één woord verteld van wat er hier ge beurd is? Geen woord, ik bezweer het u. Ik heb haar alleen een paar heel gewone vragen beantwoord. Ze zegt dat hier nooit een geest is geweest. Sprakeloos keek ik Liddy aan, ging naar de slaapkamer. Ik stationeerde Liddy zoolang in de zitkamer, die aan de slaap kamer grersde Hoe s'echt Paul Armstrong ook geweest moebt zijn, voor zijn stiefdochter was hij buitengewoon royaal geweest. Gertrude ha-d in mijn huis mooie kamers, maar ze konden niet in de schaduw staan van Ge drie weelderige kamers in den oos!elijken v'eugel op Sunnyside, die de dochter des huizes in gebruik had. De wandversiering, de kunstvoorwerpen, de gordijnen, de ta pijten, de meubels, de inrichting van de badkamer, alles ademde luxe. Louise scheen veel beter; de fe'le kleur was weg en haar adem ging geregeld. Ze stak haar hand naar mij uit en ik nam die tusschen mijn handen. Wat meet ik tegen u zeggen, juffrouw Tunes? zei ze onzeker, om zoo hier te komen.. Ik dacht dat zij in tranen zou uitbarsten, maar dat geburde gelukkig niet. Je moet aan niets anders danken, dan dat je zoo gauw moge'ijk beter moet wor den, zei ik, terwijl ik haar hand streelde, als je beter bent krijg je er duchtig van langs dat je niet direct hierheen gekomen bant. Dit is immers je huis lieve kind, en als er iemand in de wereld is, die je van harte welkom heet, is het Halsey's oude tante 1 Ze glimlachte; een beetje verdrietig, leek me. Het is het beste dat ik Halsey heele- maai niet zie, antwoordde ze. O juf frouw Innes, ik ben bang, dat er een hee- leboel dingen zijn, die ik u nooit za! kunnen uitleggen. Ik dring me op een on behoorlijke manier bij^ U in, ik maak mis bruik van uw goedheid door hier te zijn en tce te laten dat u uw hartelijkheid aan mij verspilt, terwijl ik weet dat u mij later diep zult verachten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6