21ste Jaargang DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 No. 6406 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS Ste- £<2idóobe (Bou/taml' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken da», uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per rege Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen VAN HET VAT1CAAN DE EERSTE VERJAARDAG VAN HET LATERAANVERDRAG. De vruchten van één jaar. Heden is het juist een jaar geleden, drt het verdrag van Lateranen door kardinaal Gasparri en Mussolini werd onderteekend, het verdrag, dat een einde heeft gemaakt aan de 60 jarige vijandschap tusschen den H. Steel en Italië en den Pauselijken Staat heeft hersteld. Dit feit wordt heden door geheel Italië feestelijk herdacht door het uitsteken van de vlaggen. Naar verlu'dt zou Mussolini heden een bezoek aan den Paus brengen. De „Osservatore Romano': bevatte gis teren een hoofdartikel, waarin het blad constateert, dat in het afgeloopen jaar, trots vele geschillen en polemieken, niets de grootschheid en de houdbaarheid van de overeenkomst tusschen den Paus en Italië heeft kunnen te niet deen. Het christelijk leven heeft in Ital'ë, in het afgeloopen jaar, zoowel in het gezin als in de school de twee hoofdpunten van het verzoeningsverdrag tusschen Kerk en Staat verblijdende vorderingen ge maakt. Tevens vermeldt de „Osservatore Ro mano", dat ben opzichte van de kwestie der opvoeding van de jeugd geen mesnings- verschillen meer tusschen het Vaticaan en den Italiaanschen staat bestaan. De voor waarden, waaronder de vrede is gesloten, zijn: De bisschoppen hebben aan de weinige in Italië nog bestaande zuiver-katholieke dagbladen en tijdschriften last gegeven zich te onthouden van iedere inmenging in politieke aange'egenheden en zich uit sluitend bezig te houden met kwesties van moraal, geloof en opvoeding. A's tegenprestatie heeft de fascistische regeering zich bereid verklaard, om wat de fascistische jeugdgroepen betreft, reke ning te houden met de door de kerkelijke autoriteiten geopperde bezwaren. BELGIE Een Vlaamsch-nationalistisch relletje. Zondagmiddag hebben zich, naar aan leiding van het bezoek van prins Leopold en prinses Astrid aan de Vlaamsche opera te Antwerpen, waar een zangspel van.eén Waalschen componist werd vertoond, in de omgeving van het opera-gebouw incidenten voorgedaan. Op het oogenblik, dat de auto van het prinselijke paar voor het opera gebouw stopte, werd aan den gevel der tweede verdieping van het aan de over zijde van denzelfden boulevard gelegen Vlaamsch-nationale koffiehuis door de Vlaamsch nationalistische jeugd veresniging een spandoek u'tgehangen, met de woor den: „Geen recht, geen land, gesn vorst De politie trachtte van den koffiehuis houder toegang tot de tweede verdieping te verkrijgen, maar vond alle deuren op slot. Nu werd de brandweer er bij gehaald. Deze plaatste een ladder tegen den linker kant van den gevel van het koffiehuis, maar nauwelijks was de ladder opgesteld of de jonge'ieden verplaatsten het doek naar den rechterkant. De brandweerladder werd eveneens verplaatst. Het doek ver dween maar kwam weer onder de linker ramen te voorschijn. Daarop werd een slang op het dceb gericht en ging de brandweer aan het spuiten 1 Het doek ver dween ten derde male en verhuisde nu naar het dak, waar het later door de brandweer in beslag werd genomen. Inmiddels waren de prins en de prinses uitgestapt en het opera-gebouw binnen ge gaan, niet echter zonder, zegt men, dat de prins een deel van het incident had gezien en de woorden van het doek had gelezen. SPANJE. DE KONING PRESIDENT? Een draadloos telegram uit Madrid meldt, dat de voormalige premier, graaf Romanones de wenschelijkheid betoogd heeft, dat Spanje een republiek zou wor den met koning Alfonso als president voor het leven. Ook de radicalen hebben een manifest gepnbliceerd, waarin het instellen der re publiek wordt beple t. De „Daily Telegraph" maakt op opvallen de wijze melding van een dergelijk bericht DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN WARMOND. Foto P. Sleglenhorst om half twee is de nieuwe burgemeester van Warmond, de heer Ketelaar, met diens familie aan het station te Leiden verwelkomd door de beide wethouders en den gemeente-secretaris van Warmond. van zijn correspondent te Madrid,.waarin mededeeling wordt gedaan van dit denk beeld van radicale republikeinen en socia listen tot het oprichten van een republiek met koning Alfonso als president voor het leven. De „Times" meldt daarentegen uit Ma drid, dat Graaf Romanones van meening is, dat een reorganisatie zoowel van de conservatieve als van de liberale partij dringend noodzakelijk ;s voor het behoud van de monarchie in Spanje. MEXICO. MEXICO'S CONFLICT MET RUSLAND. Agenten der geheime politie hebben gis teren een huiszoeking gehouden in het ge bouw van het Sovjet-gezantschap te Mexi- co-City. Alle papieren van den gezant wer den doorzocht en een bediende werd gear resteerd. De gezant, dr. Makar, die reeds Zaterdag naar Vera Cruz was vertrokken op zijn doorreis naar Sovjet-Rusland, werd aldaar drie uur lang vastgehouden, alvorens hij kon vertrekken. Zijn bagage, die van het diplomat'ck zegel was voorzien, werd opengebroken en talujke documenten wer den in bes'ag genomen. Deze maatrege'en staan in verband met het onderzoek naar den op pres'dent Ortiz Rubio gepleegden aanslag. Naar gemeld wordt, heeft de Sovjet gezant zich thans ingescheept aan boord van het Fransche stoomschip „La Borde laise". RUSLAND DE KERKVERVOLGING, 's Pausen protest vindt weerklank. Het protest van den Paus tegen de kerk vervolging in Rusland vindt in Engeland vooral in conservatieve kringen, veel weer klank. Verschillende conservatieve b'aden steunen het protest en vei langen dat de Engelsche regeer ng zal overwegen, welke stappen gedaan kunnen worden tegen het schrikbewind in Rusland. Ook wordt de hoop uitgesproken, dat de Enge'sche kerk zich bij het protest van den H. Vader zal aans'uiten. Van andere zijde worden ech ter bezwaren tegen esn dergelijke houding van Engeland gehoord, waarbij politieke overwegingen den doorslag geven. Zondag werd te Parijs een groote pro test-betooging gehouden van de protes- tantsche gemeente tegen de kerkvervol ging in Rusland. Ongeveer 2000 personen namen aan de betooging deel. De voorzitter van de protestantsche ver- eeniging in Frankrijk wees er op, dat de anti-kerkeüjke organisatie in Rusland, die ongeveer een millioen leden telt, zich niet tegen een bepaalde kerk keert, maar alle rel gie, van welken aard ook, met bruut gewe'.d onderdrukt. Behalve tal van protestantsche predi kanten nam ook een vertegenwoordiger van het opperrabbinaat van Frankrijk aan de betooging deel. De Fransche bladen merken als bijzon derheid op, dat dit de eerste maal was, dat een rabbijn in functie een christelijke kerk betrad om daar deel te nemen aan een plechtigheid van kerke'ijken aard. Via Kowno wordt u t Moskou gemold, dat men daar in politieke kringen er op wijst, dat, wanneer het Vaticaan een der gelijke houding ten opzichte van sovjet- Rus'and aanneemt „het herstel der diplo matieke betrekkingen tusschen Moskou en Vaticaan niet mogelijk is!" De oproep van den Paus wordt als „een poging van het Vaticaan beschouwd om zich in de binnenlandsche aange'egenheden der Russische politiek te mengen". Verder wordt verklaard dat „de veld tocht tegen de kerk ondanks het pretest van den Paus zal worden voortgezet. Men hoopt, dat het „verbond van goddeloozen" er in zal s'agen, binnen den tijd van twee jaar alle kerke'ijbe gemeenten in Rnsland te doen ontb'nden". HET 5-JAREN PLAN. De Russische medewerker van het Alge meen Handelsblad deelt mede, dat het cen- traal-comité van de communistische partij aan alle communisten, komsomollers en le den van de vakvereenigingen een oproep heeft gericht, waarin het op de noodzake lijkheid wijst alle krachten te mobiiiseeren teneinde een volled'ge mislukking van de pjatiletka (het plan voor 5 jaar) te voorko men. In het begin was het de bedoeling dien oproep geheim te houden. Dat b'eek echter onuitvoerbaar, want te veel men- schen kenden den inhoud er van, zoodat de Sovjet-bladen verlof kregen het stuk te pu- bliceeren. De Prawda (het hoofdorgaan van de bolsjewistische partij) erker.t, dat de toe stand zeer s'echt is. De plannen worden niet uitgevoerd, de product'e blijft overal beneden de voorschriften. Bijzonder slecht staat het rret de vermindering van den kostprijs. Waar deze vermindering wel plaats vindt, is zij een gevolg van knoeie rijen met de kwaliteit. Maar zelfs op deze wijze kon de kestprijs s'echts met 4 pet. verminderd worden, terwijl het plan als minimum -11 pet. voorschrijft. Het centraal comité verklaart dezen toestand as vo'gt: de besluiten van het centraal comité wor den niet uitgevoerd. Wel nemen de commu nistische organisaties en de door commu nisten belegde arbeidersvergaderingen met algemeene stemmen resoluties aan, waarin de politiek van de Sovjet-regeering do eenig juiste wordt genoemd en als zoo danig verwelkomd, maar zij doen niets om de resoluties tce te passen: de tucht in de fabrieken wordt niet hersteld, de produc tiviteit van den arbeid niet verhoogd. Zoo klaagt het centraal com'té. Er moet iets gedaan worden teneinde aan dezen toestand een einde te maken. Het centraal comité eischb daarom, dat allo communistische en komscmollers-orga- nisaties (communistische jeugdorganisaties) al hun leden dw'ngen actief deel te nemen aan de op te richten „aanval-brigades", die in de fabrieken een voorbeeld voor de overige werklieden zouden zijn en de voor schriften van het centraal comité stipt zouden naleven. De communistische organi- sat'es, die geen gehoor geven aan deze „uitnoodiging", zullen door de leiding der partij als straf voor deze nalatigheid tot de orde geroepen worden en de leiding bezit, zooals men weet, ve e middelen het den zondaars lastig te maken. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Retor aan het gesticht de „Gcede Herder" te Leiderdorp den We'ecrw. heer Th. West~ee$t (kapelaan „Voorzienigheid", Amsterdam). Vastenavondfeest van „de Hanze". Het Vastenavondfeest van de Hanze belooft dit jaar iets bijzondere te worden. De avond zal met een interessant variété programmaworden ingezet, waarvoor ver schillende eerste rangs artiaten zijn ge ëngageerd. Daarna zal om circa half elf de luisterrijke inticht p'aats hebben van Prins Carnaval, d e dit jaar ve-gezeld zal zijn van den bekenden Afghaanschen koning Aman Oellah met gevolg. In verband hier- me'e zal de groote Stadszaal geheel in Ocsterschen stijl zijn gesierd, en wel zoo, dat het aanzicht hiervan alleen reeds een bezcek aan dit feest ten volle waard is. De be'angstelling is dan ook reeds zeer groot zoodat nog slechts een beperkt aan tal kaarten voor introductie besch kbaar zijn. Zie voor verdere bijzorderheden de annonce van hedenavond in dit blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De eerste verjaardag van het verdrag van Lateranen. Protesten in Enge'and en Frankrijk te gen de kerkvervolging in Rusland. Nieuwe troebelen op de Samoa-eilanden. (Buitenl. Berichten, 2o blad) BINNENLAND. Drie nieuwe gevallen van Papegaaien ziekte te Amsterdam. (Gem. Ber„ 3do blad). OMGEVING. De installatie van den nieuwen burge meester van Warmond. (1ste blad). Leidsch Universiteits-Fonds. In de Zaterdag jl. onder voorzitterschap van mr. dr. W. A. Mees gehouden vergade ring van don Universiloitsraad van liet Leidsch Universiteits-Fonds brachten do hceren mr. A. van dc Sandc Bakhuyzen on mr. J. C. Stoop hot financieel verslag uit over de jaren 1927'£8 en 1928—'29. De secretaris bracht verslag uit van de werkzaamheid van het Fonds gedurendo het afgeloopen jaar on deed medodeeling van oen gift, groot 415.van loden en oud-leden der Verooniging vau Vrouwelijke Studenlcn te Leidon aan het Fonds. Ter vervanging van tion uittrodendeu werden tot leden van den Universiteits raad gekozen do hecren: mr. A. Philips lo 's-Gravonhage, mr. G. Vissering Amster dam, mr. G. G. van der Hooven Rotterdam, dr. A. J. Korteweg Alkmaar, mr. 11. H. baron de Vos van Stecnwijk 's-Gravenhago mr. B. Ph. baron van Harinxma thoo Sloo- ten Leeuwarden, dr. L. J. van Holk te Utrecht, mr. E. N. van Kleffens 's Graven- hagc, mr. C. do Kempenaer Arnhem en mr. G. C. D. baron van Hardenbroek te Nij megen. Tot voorzitter van den raad werd be- noemd mr. Vissering; tot gecommitteerden werden gekozen mr. Vissering en mr. Van Kleffens; tot curatoren van den bijzondo ren leerstoel in do algcmccno volkenkunde jhr. mr. F. C. U. van Doorn en jhr. mr. G. A. H. Miehiels van Kessenich, van den bij zonderen leerstoel in do nieuwere Fransche letterkunde mr. Ph. B. Libourcl - n dr. I'. C. Molhuysen. Medegedeeld werd, dat prof. dr. J. van der Hoeve na 8 Februari als secretaris zal optreden. Jhr. mr. A. Roëll dankte den aftreden- den voorzitter. Jeugdige avonturiers. Gisteravond meldden zich drie jongens van 16 jaar bij de politie alhier om onder dak. Zij vertelden afkomst'g te zijn uit Amsterdam en waren van plan de wijdo wereld in té gaan, terwijl hun ouders van niets wisten. De jeugdige avonturiers zijn op transport gesteld naar hun woonplaats. Treinvertraging. Gistermorgen ondervond het treinver keer LeidenDen Haag aanzienlijk ver traging door een wisse'defect onder Voor schoten. De eerste fcre'n uit Leiden kwam o.m. ruim een half uur te laat te Den Haag Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 5481. Anton C. Roo- zen, Sassenheim, Hoofdstraat 110, Blocm- bollenkweckerij en handel. E.: A. C. lloo- zen, Sassenheim. Opheffing: 4729. Firma A. van 't R:ct, Leiden, Middelstegracht 147, Timmerman en aannemer. Bij de laa-teie examens van „L.I.T.E.H." slaagden voor handelscorrespondentie: Duitsch: H Batte'jee, OeTstgcewt. Enge'sch: mej. E. Anholt, A. van der "Drift, J. Langevcld, Leiden; J. Bckooy, Oegstgeest, W. Jansen, Voorschoten, mej. P. Noteboom, Noord wijk aan Zee, J. Schmohl, Sassenheim. Prof. dr. Sollier uit Parijs heeft heden middag in de collegezaal van het labora torium van prof. van Calcar een voordracht gehouden over do Psychopathologie en de intoxicatie door opium en zijn derivaten en zijn practische consequenties. Prof. dr. G. J. Hcc.ing, hoog'eeraar al hier, die in Amerika een serie voordrach ten heeft gehouden, wordt dezer dagen hier ter stede terug verwacht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1