Denkt goed na, indien gij van landbouwer tuinder wilt worden SPORT DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DIOC. HAARRL. BOND. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. J. L. de B., Zoeterwoudc, vleesch op ver boden wijze vervoeren, 3 of 2 d.; D. Z., Katwijk, overtreding van het melkbesluir, ƒ4 of 2 d.; P. v. B., den Haar, overtreding der wet spoorwegen, ƒ5 of 3 d.; P, D, Nbordtvijkerhout, burengerucht makeu, f 4 of 2 d.; A. A. V., overtreding der arbeids wet, 3 X 2 of 3 X 1 d.j G. V., Katwijk, idem 5 of 3 d.; J. W. E. v. d. W., Noord- wijk, mot een auto rijden zonder rijbewijs, 5 of 3 d.; II. v. T., Voorschoten, openbare dronkenschap, 5 of 3 d.; E. G., fietsen zon der licht, 3 of 2 d A. J. S., idem, 3 of 2d.; L. I. Gn te Leiden fietsen door oen verboden steeg, 2 of 1 d.; M. v. d. H., le Leiden op den openbaron weg voetballon, 2 of 1 d.; J. B., Noord wijk, links van den -tfeg fietsen, 3 of 2d.; F. R., fietsen zon der licht, 3 of 2 d.; J. D., mot een honden kar rijden zonder licht, 3 ol' 2 d.; H. v. E., te Leiden fietsen over de Karnemclksbrug, 2 of 1 d.; R. L, openbare dronkenschap, 5 of 3 d.; J. Zte Leiden fietsen over het Rapenburg W. Z. in verboden richting, 2 of 1 d.; W. F. F., te Leiden fietsen over de klinkorbestrating, 3 of 2 d.; J. S., een hondenkar gebruiken zonder nummerbewys, 3 of 2 d.; J. ter H., openbare dronken schap, 5 of 3 d.; C. G., fietsen zonder licht, ƒ3 of 2 d.; L. A. j. B., te Leiden fietsen ovor het Rapenburg O. Z. in verbo den richting, 2 of 1 d.; J. E. W„ Noord- wijk, fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; J. v. d. P., Katwijk, mot een auto rijden zonder verlicht nummer met letter eD zonder rood achterlicht, 2 X 4 of 2 X 2 d.; M. v. d. K., fietsen zonder licht en zondor bel., 2 X 3 of 2 X 2 d.; S. E. A. E. M. L., met een auto rijden zonder ilcht, zonder ver licht nummer met lettor en zonder rood achterlicht, 3 X 4 of 3 X 2 d.; S. v. W., Noordwijk, geen rij- en nummerbewijs ver toonen. 2 X 3 of 2 X 2 d.; W. G., Kat wijk, geen rijbewijs vertoonen, 5 of 3 d.;. W. B., Alkmaar, met een auto rijden zonder rood achterlicht, 4 of 2 d.; C. v. d. M., Oegstgeest, fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; W. Z., Rijnsburg, idem, 3 of 2 d.; P. V., Benthuizen, varen zonder vergunning, 5 of 3 d.; A. J. J., overtreding der invali diteitswet, 10 of 5 d.; D. A. S., geen rij bewijs vertoonen, 5 of 3 d.; II. J. H., Voor burg, idem, 5 of 3 d.; P. J. K., met een auto rijden zonder licht en geen rij- en nummerbewijs vertoonen, 10 of 5 d. en 2 X 3 of 2 X 2 d.; H. B. Voorohut, met een auto rijden zonder verlicht- nummer met letter en zouder rood achterlicht, 2 X 4 of 2 X 2d.; H. P. J., fiet-sen zonder Jicht, 3 of 2 d.; J. J. C'. Ocgstgees-t, fint en zonder reflector, 3 of 2 d.; B. P., Haarlemmermeer, te Leiden met een auto rijden door een verboden steeg, ƒ4 of 2 d.; P. v. d. B., te Leiden op den open baren weg een looper uitkloppen, ƒ2 of 1 d.; D. de V., Valkenburg Z.-H., overtre ding motor- en rijwielregl., 5 of 3 d.; M. V., Amsterdam, fietsen zender licht, 3 of 2 d.; P. F. A. B., Haarlem, met een auto rijden zonder verlicnt nummer met letter en zonder rood achterlicht, 2 X 4 2 X 2 d.; G. J. F. v. B., overtreding der ijkwet, 2 of 1 d. met verb, verkl. gewicht; A. K., idem, J 1 of 1 d. met- verb, verkl. gewicht; W. v. R., idem, 4 maal 1 of -1 maal 1 d. met verb, verkl. gewichten; J. G. K., Rot terdam, idem 1 of 1 d. met verb, verkl. gewicht; J. J. de M., Rijnsburg, idem 2 maal 1 of 2 maal 1 d. met verb, verkl. gewichten; J. v. V., den Haag, met een motor rijden zonder behoorlijk zichtbaar aangebracht nummer .met letter, 5 of 3 d.; P. P., Ter Aar, overtreding der inva liditeitswet ƒ6 of 3 d.; A. C. v. D., Kat wijk, met een motor rijden zonder verlicht nummer mot letter, 5 of 3 d.; G. O., fietsen zonder reflector en zonder licht, 2 maal 3 of 2 maal 2 d.; J. 0. K., Aa's- meer, geen rijbewijs vertoonen, 5 of 3 cl.; T. K., Rijnsburg, idem 5 of 3 d.; G. H., tien Haag, geen nummerbewijs vertoonen, 5 of 3 d.; A. F. Z., Katwijk, idem 5 of 3 d.; C. v. D., idem, openbare dronken schap, 5 of 3 d.; K. F. P. en. A. P., den Haag, loopcn op verboden grond, ieder 3 of 2 d.; G. M., Katwijk, fietsen zouder licht, 3 of 2 d.; J. H. T., te Leiden, fietsen over het Rapenburg in verboden richting, 2 of 1 d.; L. J. W., idem, 2 of 1 d.: J. A. M., te Leiden fietsen over een verboden brug, 1 of 1 d.; W. C. B.s te Leiden fietsen van de helling der V sch- brug, 1 of ld.; W. L. v. G., te Leiden per rijwiel een last vervoeren breeder dan 70 c.M., 2 of 1 d.; P. C. v. H., overtre ding der trokhondenwet, 3 of 2 d.; W. F., te Leiden op den openbaren weg een bal voortschoppen, 2 of 1 d.; F. A. do K., fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; C. A. M., met een motorrijtuig rijden zonder spiegel, 5 of 3 d.; A. O. v. R., den Haag, geen rijbewijs 'vertoonen, 5 of 3 d.; M. V., Oegstgecst, fietsen zonder bel, 3 of 2 d.; G. K., Scheveningen, met een auto rijden zonder sp'egel, 5 of 3 d. W. M. VV. den Haag, overtreding motor en rijwielregl. 10 of 5 d.; C. v. B. Noord- wijk, overtreding der woningwet 10 of 5 d.; T. N. Katwijk, geen rijbewijs vertoo nen 5 of 3 d.; J. W. v. d. B. Wassenaar, overtreding der motor- en rijwielregl. 5 of 3 d.; W. v. d. P. idem, 5 of 3 d.; Th. M. v. S. Katwijk, met een auto rijden zon der verlicht nummer met letter 5 of 3 d.; J. v. d. M. Oegstgeest, fietsen zonder licht 3 of 2 d.; J. v. d. M. idem, fietsen zon der reflector 3 of 2 d.; W. P. H. Noord - wijkerhout, te Noordwijkcrhout zich bevin den met een brandende sigaret in een autobus 5 of 3 d.; L. J. A. v. V. Haar lem. een trekdier onbeheerd laten staan f 3 of 2 d.; N. S. Noordwijk, overtreding der arbe'dswet 3 of 2 d.; L. v. R. idem, loopen op beplauien grond 3 of 2d.; C. v. d. P. Katwijk, idem 3 of 2 d.; P. B. Noordwijk, idem 3 of 2 d.J. P. idem. loopen op verboden grond 3 of 2 d.; J. Z. en A. T. Haarlem, idem ieder 5 of 3 d.; G. A. B. Veur, overtreding der invaliditeits wet 10 of 5 d.; C. v. Z., overtreding dev verord. Leiden op de straatpoüt e 3 of 2 d.: H. W. idem f 3 of 2 d.: H. de R, Vooral in de paar laatste jaren verneemt inen alom het geluid in boerenvergaderin.gen en op lezingen voor Iandbouw-organisaties, dat één van de middelen, dan wel hèt middel, om te ontkomen aan de slechte bedrijfsresul taten, is: aan tuinbouw te gaan doen. De daad is allerminst nieuw. Toen een kwart eeuw en langer geleden de tuinbouw in de misère zat en men in het Westland krachtig den kassenbouw ter hand nam, in navolging van Engeland en België, bloeide deze tak van landbouwindustrie, weer geleidelijk op. Verscheidene jaren ging het den tuk.ders sedert dien goed of best, al was het ook allerminst al die iaren een vette pot De landbouwers ontgingen den invloed daar van niet. Velen verkochten in Noord- en Zuid-Hol land hun goede weilanden voor tuinderij en gingen rentenieren of staken het verkregen kapitaal in ander goedkooper land of verbe terden hun bedrijfsinventaris. Elders ging het meer geleidelijk al evenzoo. De bouwboeren in Zeeland en Noord-Hol land vooral, volgden ook vaak hel voorbeeld van den specialen tuinder en legden meer in tensieve fruitplanlages aan of werden len deele of geheel koolboer. Waar boerenzoons liefhebberij in den tuin bouw hadden, daar werd herhaaldelijk het tuinbouwgedeelte van het bedrijf afgescheiden er. vonden zij in dit kleinere bedrijf een bevre digend middel van bestaan. Dit was „de daad", die vooral in de cen tra. veelal zonder veel kleerscheuren werd verricht: sommigen een fortuintje opleverde door verkoop of waardestijging, anderen min ot meer duur leergeld kostte, alvorens zij tuin der konden worden genoemd. En daarnaast voerde ook de fruit-telende boer zijn inkomsten op door een verbeterden bcomgaardaanleg en een zorgvuldiger onder houd zijner vruchtboomen, nevens een betere sorleering en verpakking en verkoopwijze van het fruit zelve. Waarmede hij ook aan tuin bouw deed! Maar thans is het iets geheel anders. Geen geleidelijke en normale intensiveering van het bedrijf, maar tuinbouw als middel om het landbouwbedrijf weer op te heffen uit zijn te genslagen. Het vervenersbedrijf in Drenthe: opheffen door tuinbouw is de leuze. De stakingsellende in N. O.-Groningen, aan een teveel aan arbeidskraenten vooral te dan ken, opheffen door invoering van tuinbouw, wordt al gezegd. Zoo zou ik door kunnen gaan. In die leuze schuilt m.i. gevaar. Niet, dat geen landbouwer zijn bedrijf moer zou mogen omzetten in tuinderij. Dit zou dwaasheid zijn. Er is toch een natuurlijk ver loop bij al dergelijke economische kwesties, De voormalige vollegrondstuinder werd glaskweeker op groote schaal en ging nieu we (re) cultures beoefenen: zijn vroegere teel ten werden overgenomen door kweekers, die onder voordeeliger omstandigheden producee- ren lagere pachten, lagere loonen. enz. er de betere vervoermiddelen zorgden voor de rest. Het afzetgebied breidde zich uit en de ex port van groenten, fruit, bloembollen, enz. nam geleidelijk groots afmetingen aan. De veilingen kwamen tot bloei. De glascultures rendeerden goed. Hierdoor gingen en gaan vele dier nieuwere vcllegrondstuinders weer over tot glascu'tures en ook bloembollenteelt en weer anderen na men en nemen die vollegro:id:tcelt over. Hierin schuilt een logische gedachte en ge zonde gang van zaken. Maar ook in het buitenland zat men niet stil. Ook daar allerwege soms kunstmatige uitbreiding, bestrijding van den invoer door openlijke, dan wel verkapte protectie; maat regelen, die niet nalieten en -laten hun nadce- ligan invloed op onzen export uil te oefenen. Onze koolbouw was daarvoor vooral de laat ste jaren weinig loonend meer en het was lo gisch, dat men in Noord-Holland overging tot het propageeren van glasteelten, dus het in- tensiveeren van het „bestaand" tuinbouwbe- fietsen zonder bel 3 of 2 d.; F. J. G. Am sterdam. openbare dronkenschap 5 of 3 d.; W. S. N. te Leiden op don openbaren weg een voorwerp kloppen f 2 of 1 d.; G. J. F., overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie 2 of 1 d.; W. A. de H. Noordwijk, loonen oo verboden grond 3 of 2 d.; J. J. R. v. H. idem, idem 3 of 2 d.; F. P. Haar'emmerliede, idem 3 of 2 d.; J. v. d. H. Rijpweter'ng, openbare dronkenschap 5 of 3 d.; J. A. C. K. te Leiden fietsen op de helling der Vischbrug 1' of 1 d.; J. v. L. te Leitien met een rij tuig rijden in verboden richting 3 of 2 d.; J. W. W. zwervende, overtreding dev verord. Leiden op de straatpolitie 3 of 2 d.; A. v. d. R. te Le den zonder vergun ning een staudp'aats innemen 2 of 1 d.; W. K. J. v. d. H. met een voertuig rüden zouder licht 3 of 2 d.: B. C. v. V. te Lei den zonder vergunning een standplaats innemen 2 of 1 d. Burgerlijke Stand LEIDEN. Ondertrouwd: P. J. Dolkemade jin. 51 j. en A. P. v. d. Bogaard wed. 52 j. J. J. Broekhuizen jm. 24 j. en A. M. Teunis- sen jd. 25 j. J. Buurman jm. 25 j. en M. Swaan jd. 22 j". B. T. Butgers jm. 29 j. en C. M. Booij jd. 26 j. P. A. Bril wedr. 47 j. en C. B. Meijer jd. >10 j. B. Roman jm. 25 j. en F. Bodenstoff jd. 20 j. drijf, ook al is men zich daar zeer wel bewust van de gevolgen, welke mogelijk daaruit zul- ler voortvloeien door toenemende productie en aanvoer op de wereldmarkt, waar dit in het buitenland eveneens geschiedt. Men kon en kan er niet anders, De kleine vroege aardappelbouwers,' als het zoo doorgaat, als in de laatste jaren, moeten ook zij intensiveeren; andere teelten aanpak ken. Dat men in Drenthe eveneens den tuinbouw ging propageeren, nadat alle middelen om het vervenersbedrijf binnen eigen bestek op te heffen, hadden gefaald, is begrijpelijk. Vesti ging van een geheel nieuwe industrie: de tuin bouw annex de conservenfabrikage, werd als dc éénige uitweg beschouwd. Er moge dan een sterke kunstmatige noot in zijn gelegen; het streven moet worden ge accepteerd en in zekeren zin gewaardeerd worden. Maar dat thans landbouwers buiten de tuin bouwcentra zich allerwegen op den tuinbouw werpen, dat kan en mag niet zonder meer ge waardeerd worden. Het moet tot ernstige ge volgen leiden en niet minder tot teleurstelling. Veel le weinig rekenschap geeft men er zich van, dat tuinbouwgewasseu gemiddeld hooge eischen stellen aan den voedingstoestand van en aan de watercapaciteit van den grond. Niet en aan de walercaapciteit van den grond Niet niinder echter aan de vakkennis en aan de toegewijde zorgen van den boer en zijn per- s'-neel, alsook aan het aantal beschikbare ar beidskrachten wier loonen weldra zullen moe ten worden verhoogd. En als straks vele klei ne boeren tekort aan bedrijfskapitaal hebben, wie moet daarin voorzien? Allerdwaaste gevallen kwam ik tegen, waar dc boer voor tuinder wilde gaan spelen. Te leurstellingen en verliezen waren de gevolgen Voorbeeldbedrijven of p'annen daartoe rij zen als paddenstoelen uit den grond en alom aanvragen om cursussen in groententeelt, ter wijl aan landbouwcursussen een derde jaar vcor tuinbouw wordt verbonden of één-jarige tu-nbouwcursussen worden opgericht, om de beginselen van den tuinbouw te leeren. Waar men hulp vraagt, daar geeft men die zoo goed mogelijk, maar toch kieze men zijn gior.den met groote zorg daarvoor uit en vol- ke zooveel mogelijk de goede oude gewoonte der tuinders en studie zijn zoons er eerst naar d«: centra op uit, om kennis en ervaring op te doen. Overigens zoeke de boer echter althans nog zoo lang mogelijk de oplossing in ver betering van het eigen bedrijf. Er is nog zoo veel te doen op beme:ling-gebied, verbeterihg van den watertoestand enz. Ja, vooral ook van den waterstar.d, die nog zoo bitter va-'k en veel te wenschen overlaat, .zelfs binnen de poMirgebieden. Gebrek aan samenwerking en onderling ver trouwen nekt hier herhaaldelrk den kapitaal- zwakken man. En daarmede kom ik on het terrein van den landbouwer, waarmede ik echter niet te doen heb. Liever wil ik ten slotte er op wijzen, dat r.ien zich er ook van bewust zij, dat de boer als tuinder nog verscheidene jaren lan.g in hcofdzaak mindere kwaliteiten zal telen, ter- wijl de roep naar „eerste kwaliteit" steeds kiachtiger en dringender wordt. Voorts, dat de resultaten van verschillende glasproducten allerminst schitterend zijn; zoo de ontzettend uitgebreide tomatencultuur in koude kassen, die de laatste jaren mr-ar matig of niet loo nend was, terwijl in de laatste jaren bij steeds gtooter veilingomzetten 4e eenbeidsorijzen en exportcijfers voortdurend of veelvuldiger da len. Zal de boer daarom toch tuinder willen worden, ondanks het vee'al slechts verplaat sen zijner risico's en zonder dat hij zoons in deze richting deed opleiden, dan zal het zeker arnbevelenswaardig zijn, dat hij den sprong niet te groot maakt in zijn cultuurwijziging en zich aan alle zijden doet voorlichten, waarvoor de Rijkstuinbouwcon-ulent in zijn gebied de aangewezen persoon is. Die kan hem vele verliezen besparen. „Rotterdammer". LUCHTVAART Watervliegtuigen vergaan. Volgens een telegram uit Marseille meest het watervliegtuig van de lijn Mar- seil'eAlgiers, dat gisterochtend met een bestuurder en twee man bemanning aau boord uit Marseille is vertrokken, op zee larden. N-ar verluidt, zou het vliegtuig onmidde'lil: zijn gezonken, -Men neemt aan, dat de bemanning nog gelegenheid heeft gehad zich in voi'igheid te brengen in de reddingsboot van het vliegtuig. Er zijn dan ook onmiddellijk maatrege'en ge nomen ter opsporing der schinbreukelinven Tot op dit oogenblik ontbreekt echter ieder nader bericht. Ongeluk bij een landing van een ballon. Naar uit Sieïnmauren in het district Raslatt. wordt gemeld, is daar Zondag bij de landing van een ballon uit Stuttgart eon ongeluk gebeurd. De bemanning wil de da'en om te voorkomen, dat de ballon over de Fransche grens zou vliegen. Het anker raakte in den grond %-ast, doch de nog drijvende ballon sloeg tegen een boem De schok was zoo lievig, dr.t de vier inzit tenden uit den gondel werden geslingerd. Bewoners van het dorp, die haastig toe- gesne'd kwamen, vonden dc ballonvaarders gekwetst op den grond. De bestuurder van do ballon, majoor Hcnke, moest naar een ziekenhuis gebracht werden. De drie an- de o leden van de beinuiming konden huiswaarts keeren. S. N. A. 11—A. S. C. I 2—2. Op een uiterst glad terrein, dat bijna onbespee'baar was, werd bovengenoemde wedstrijd gespeeld. S. N. A. kan het slechtst aan de gladheid wennen. A. S. G'. speelde kalmer en bereikte daardoor steeds meer. Na eenig heen en weer get rap krijgt A. S. G'. een corner te nemen. Deze wordt keurig voor hei doel geplaatst. Een S. N. A.-back licht zijn been op om den bal gemakkelijk in het doel te zien gaan. 101). Hierdoor aangemoedigd wordt A. S. O. steeds sterker, doch de S. N. A.-ver- dedigïng is ook in goeden vorm, zoodat ze verder onheil voorkomt. Tot de rust een vurige strijd met beide partijen om beur ten in den aanval. Na de rust is S. N. A. direct in de meer- derbeid, doch te ver opdringen der back6 wordt hun noodlottig. Bij een doorbraak mai'kt A. S. C. on fraaie wüze haar tweede doe'punt (02). Dit wordt S. N. A. te b->r en ze spe'en voor wat ze waard zijn. A. S C. wordt eenigszins ruwer, doch de scheids-echter treedt gced op. Als S. N. A. een vri:en schop kriigt te remen schiet de rechtsbuiten hard op doel. de keeper s'art den bal weg doch de toeloooe-xle kleine midtfoor schiet keurig in (12). Dit is voor S. N. A. het sein om vurig aan te '-akken en werkelijk met succes. Als de linksbuiten dan den bal mooi vrij maakt, geeft hij een tikje aan den kleinen mid- voor, die ineens i"sehiet; de keener sto^t wel. doch achter de paal en de stand is ue'iik (-2—?). Er zijn dan nog 10 minuten te spe'en, doch hoe de S. N. A.-aanval ook zwrp"fc de A. S. C.-ve-dedi«nng houdt ook coed stand en ziin de punten weer ge deeld evenals in Zoeterwoude. De leiding was in de goede handen van den heer Wü'finghof. Het eerste ell'tnl wist zoowaar in Noord- wijic een >'—3 overwinning te behalen op S. J. C. TT. Fen keurig resu'taat. Komt jongens, het is neg niet te laat. Als de laa'ste wedstrijden gewonnen worden kun- -en j'"l,;e dc c-^-terste plaats nog ontloopen. Dus volhouden! R. K. S. V. Meerburg" (H. R.). Afd. Voetbal: In een wedstrijd, waarin Meerburg I dcorloopend sterker was, wist zij met 20 te winnen van Lisse IV. Lisse verscheen met 10 man waartegenover Meerburg zich compleet o°ste'de. Hcewel Lisse voor de rust geregeld in de minderheid was, wist Meerburg het deel der tegennartij niet te vinden. Fe-st na de rust kregen de onzen het te pakken en wisten dit in twee doel punten uit te drukken. Volgende week krij~en wij onze sterkste tege-'st',nde-s on bezcek. We hopen, dat onze voorhoede dan ook vóór de rust het net zullen we ten te vinden. Afd. Gymnastiek: Een zeer mooi resu'taat wisten onze meis'cs te behalen op de bondswedstrijden in Haarlem. Niet minder dan een tweeden en derden prijs wisten zij mede naar huis te nemen. Harielük gefeliciteerd! Het was de eerste maal, dat zij aan een wedstrijd dce'namen en hadden de zenuwen haar met de baas geweest, wie weet of zij dan met de ecrepalm hadden behaald. Doch dit komt nog wel. Maar goed blijven oefe nen. Laten onze heerenafdee'ingen hier nu eens een voorbeeld aan nemen en vanaf heden ook regelmatig komen oefenen. Voort-an zijn de lessen voor de heeren op Dinsdagavond gesteld. GYMNASTIEK. DICC. HAARLEMSCHE GYMNASTIEK- BOND. De viering van het tweede lustrum. De omstandigheden waaronder-de met zooveel zorg voorbereide feestelijkheden ter gelegenheid van het tweede lustrum van den D. H. G. B. Zaterdag te Haarlem moesten worden ingezet, wa^en niet on verdeeld gunstig, aldus de „Msb." De ijve rige commissie ter voorbereiding van de uitvoering en wedstrijden was er in ge slaagd een zaal voor de dames en hee ren in de onmidde'l':ke nabiiheid van e'kander te vinden. Men koos hiertoe het Broimebouw, aan welks directe nabijheid het Xnnder Instituut grenst. Om'er de aanwezigen on de krincnn'tvoe- ring bevonden zich pater Esser O. E. S. A., de heer W Groot, voorzitter van den D. H. G. B. en Mr. Schreurs, voorzitter der af- de^lmg Haar'em van de K. S. A. Nadai de heer Hooii in een korte rede de verrichtingen van den Kring sinds ziin bestaan had nagegaan, werd met de oefe ningen aangevangen. Het eerste deel van den avond was speciaal gewijd aan de prest?t:os der dames, jongens en meisjes. Na de nauze wed de avond gevuld door het ontreden van de heeren. De belangstel ling ging hierbij voor een niet onbelang- riik deel uit n?ar dc nrest°ties van de keurleeg van den kring Haarlem van den D. H. G. B. De Zondag begon met een H. Mis in de ka> cl van het R. K. Lvceum aan den Zijl- weg, we'ke te half resell geheel met tur ners was gevu'd. De^ meesten naderden hier ter H. Tafel. Om ha'f twee recenieerde het bestuur van den D. H. G. B. in restaurant Brink- mann oo de Groote Markt. ARereerst werd oo init:,tief van de vereeniging „.Teanne d'Arc" (T.eideM het bestuur een fraaie vlag aangeboden. Hierbij veerde de heer L.' A'. v. d. Wetering het woord. Pater Esser opende vervolgens de lange rij van ge- lukwenschers namens den D. H. V. B. Do heer Kruijver sprak namens den D. H. A. K., waarna de verschillende afgevaardig den der turnkringen het bestuur van den D. H. G. B. kwamen compliinenteeren. De meesten boden hierbij fraaie bloemstuk ken aan, zoodat het gezellige zaaltje een feestelijk aanizen verkreeg. Namens Jeanne d'Arc werd tenslotte nog een fraaie voor zit' ershamer aangeboden. De bondsvocfrzitter, do heer Groot, be antwoordde de verschillende sprekers op een prettige en vlotte wijze. De wedstrijden. De kringwedstrijden, welke reeds in de ochtenduren waren aangevangen, werden 's middags om drie unr voortgezet. De stemming was thans beduidend veel be: er dan den vorigen avond, zoodat het pro gramma vlot kon worden afgewerkt. Vooral voor de eigen gekozen oefenin gen bestond veel belangstelling. Het Am- sterdamsche K. D. O. kwam als primus in ter pares uit den strijd. Bij de dames, die in het Xander-Instituut bliik van haal kannen gaven, was het Rotterdamsche Advendo de sterkste. De uitslagen zijn: Heerenwedstrijden C (heeren 4-kamp, 3 graden): 1. K. D. O., Amsterdam; 2. Uraus Haar'em; 3. Wilskracht, Amsterdam. Heerenwedstrijd D (4-kamp 2 graden): 1. Jong Leven, Amsterdam; 2. V. I. O. S., Naaldwijk; 3. St. Lodewijk, Rotterdam. Eigengekozen oefeningen (jongens): 1. K. D. O., Amsterdam; 2. St. Lodewijk, Amsterdam; 3. Leonidas, Haarlem en Jong Leven, Amsterdam. Eigengekozen oefeningen (heeren): 1. K. D. O., Amsterdam; 2. Wilskracht, Am sterdam; 3. J.ong Leven, Amsterdam. Dameswedstrijd A.: 1. Advendo, Rotter dam 137 punten; 2. Wilskracht, Amster dam, 1-29.5 p.; 3. Cito, Amsterdam 127 p. Wedstrijd C: 1. Advendo, Rotterdam, 51.5 p.; 2. Advendo II 4S.5 p.; 3. Meerburg Leiden 48 p. Wedstrijd E: 1 Advendo T, Rotterdam, 48.5 p.; 2. Graaf Wi'lem II, Den Haag, 47 p.; leonidas, Haarlem 45 p. Wedstrijd B: 1. Jeanne d'Arc, Leiden, lJ-^ö p.; 2. Meerburg 135.5 p.; 3. Jeanno d'Arc II 132.5 p. SCHAATSENRIJDEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Staksrud wint den titel. Van der Scheer op de derde p'aats In tegenwoordigheid van koning Haakon en van ongeveer twintigduizend toeschouwers werden Zondag de 1500 en de 10 000 Meter van het wereldkampioenschap verreden. De uitslagen op de 1500 M. waren: 1. Staks rud 2 min. 23,4 sec.; 2. Ballangrud 2 min. 24,2 sc.; 3. Van der Scheer 2 min. 26,7 sec.; 4. Christensen 2 min. 27,9.sec; 5. Carlsen 2 m. 28,4 sec.; 6. Andersen 2 min. 29,4 sec.; 7. Holtung 2 min. 30,8 sec.; 8. Heiden 2 min. 39,8 sec.; 9. Pedersen 2 min. 31.1 sec 10. Stenbeck 2 min. 31,4 sec.; 11. Larsen 2 min. 32 sec.; 12. W. Nygreen 2 min. 32,1 sec.; 13. Ganderson 2 min. 32,2 sec 14. Pronk 2 min. 32,3 sec.; 15. Hooftman min. 33 sec.; 16. H. Nygreen 2 min. 34,7 sec.; 17. Lindberg 2 ra. 3'j sec.; 18. Sjolshagen 2 min. 35,3 sec.; 19. Nilsson 2 min. 42 sec.; 20 Daasnes 2 min. 43,8 sec. De uitslagen op de 10.000 Meter waren: 1. Ballangrud 17 min. 53 7 sec; 2. Staksrud 17.57.8; 3. Carlsen 18.13 2; 4. Stenbeck 18.13.3; 5. Heiden 18.13.3; 6 Van der Scheer 18.2.3; 7. Holtung 18.43.S; 8. Christenseu lb.45.7; 9. Andersen 1S.50 9; 10. Canderson 1906.8; 11. W. Nygreen 19 16S. 12 Pronk 19.22.8; 13. Linberg 19.32 4; 14. Hooftman 19.49.4 sec. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Staksrud met 197.66 punten; 2. Ballang rud 197.98 p.; 3. Van der Scheer 202.74 p.; 4. Carlsen 204.98 p.; 5. Heiden 205.33 p.; 6. Christensen 205.43 p.; 7. Holtung 206-02; 8. Anders^en 206.84 p.; 9. W. Nygreen 209.13 p.; 10. Gandersen 209.44 p.; 11 Pronk 212.34 p; 12 Hooftman 213.36; Lindberg 214.09 p.; 14. Stenbeck 215.99 p. De koning heeft den heer G. W. A. van Laer in zijn loge ontvangen en hem gelukge- v.enscht met het succes door de Nederland- sche rijders behaald. De koning sprak de hoop uit, het volgend jaar weer Nederland- sche rijders in Noorwegen te zullen zien. Na afloop van de wedstrijden verklaarde de heer Van Laer als bestuurslid van de In ternationale Eislaufvereinigung Staksrud tol wereldkampioenschap en hing hem een lauwerkrans om, waarna de nieuwe kampioen een eererond reed. Intusschen heschen Van der Scheer en Anderson de Noorsche vlag in den mast. De Nederlandsche rijders vertrokken Maan dag weer Daar Nederland. Zij zullen morgen ochtend 9.11 uur te Amsterdam aankomen. De oogarts: Kunt u lezen, wat daar bo venaan staat? Neem mij niet kwalijk, meneer de dok ter, maar Russisch heb ik nooit geleerd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10