RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS VRIJDAG 7 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Na deze negatieve wijze juicht spr. ook op positieve wijze de heerlijkheid van het kin derrijke huwelijk uit Laten we onze idea len behouden, roept spr. uit, in een moder ne wereld waarin mcclern onchristelijk is, waarin de lichaamscultuur tot verfijningen geraffineerdheid wordt opgejaagd, waarin de onzekedelijkheid sleede meer veld wint. Spr. roept de aanwezigen tce: behoud uw idealen, anders gaan wo terug naar de oer tijd van het heidendom, wat bet eekent: de moord van de ziel, het ccmmunisme van het vleesch. Wa-arschuwdend voor der zondvloed van onzedelijkheid, die geweldig stijgt, eindigt spr. zijn schi.terende rede, die door de volle zaal langdurig werd toe gejuicht. Hierna volgde de gebruikelijke 6luiting door den voorzitter. ZOETERWOUDE. Geïtenfokvereen. „Zorg en Vlijt". Deze verecniging hield Dinsdagavond haar jaar vergadering in het Patronaat. Do voorz., de heer C. J. van Haastregt, opende de vergadering op do gebruikelijke wijze en sprak zijn vreugde uit over den bloei der verecniging. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was de beschrijvingsbrief van de A'g. Bondsvergadering, welko gehouden wordt op 6 Febr. in „Zomerzorg" te Lei den. Ook was er een inschrijving ingeko men naar de jengo lammeren tegen den prijs van 04 cent voor de witte en 30 cent voor de bonte van den heer W. Hooger- vorst. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental gestegen was tct 5S en 3 dona teurs .Het financieel verslag gaf aan in komsten 179.20 en aan uS aven 178.33, alzoo een saldo van 0.87. Bij de bcstuurs- verkiez'ng werden de heeren C. Onderwa ter en C. van Remmen bij acclamatie her kozen. De heer G. van Haastregt, die be dankt had, trok op aandringen van do ver gadering zijn besluit in en beloofde nog een jaar zijn functie waar te nemen. Hier na volgde het jaarverslag over het verloop der eierenveiling, waarop een langdurige bespreking volgde over de bestuurswaar- neming der eierenveiling vanwege het be stuur van „Zorg en Vlijt". Bij de rondvraag besprak de heer Hoo- gervorst het succes van het vorige jaar om een toeslag te geven op de jonge bokjbs, waarom werd besloten dit ook dit jaar we derom toe te passen. Men kan de bokjes inleveren bij den heer Th. Engel. Hierna sluiting. Molen gespaard. -— Naar wc vernemen zal de molen in den Westbroekpolder weer bewoond worden, zoodat, ondrnks dat deze molen niet meer in de bemaling van dien polder behoeft te voorzien, dit monument zal gespaard blijven, hetgeen uit oogp int van natuurschoon ten zeerste is toe te juichen. Keuringsdienst vari waren. Aan het verslag van den Warenkeuringsdienst te Leiden ontleenen wij dat in het aflgeloopen jaar in de gemeente Zoeterwoude 3592 monsters werden genomen, waarvan 203 onderzocht werden in het laboratorium en 3387 ter platse. Afgekeurd werden 14 monsters, terwijl in 25 gevallen een waar schuwing werd gegeven. Het anatal ge- inspecteerde winkels bedraagt in totaal 86. Dienstplicht. Voor de dienstplichtlicn- ting 1931 zijn in deze gemeente 36 personen ingeschreven. Hiervan hebben 188 personen, zijnde dus de helft van heb aantal inge schrevenen, vrijstelling aangevraagd we gens broederdiensb. INGEZONDEN MEDEDEELING. tijen J. v. Os Jr.Alb. v. Klaveren en J. LimburgK. Kranenburg zijn remise ver klaard, zoodat de eindstand wordt Leider dorp I—Voorschoten I 4.53.5 en Leider dorp IIVoorscholen II 63. Van den wedstrijd WassenaarPhilidor is de partij A. J. Schilt (W.)—W. H. v. d. Nat (Ph.) remise verklaard en de partij Thiange (W.)—Van den Burgh (Ph.) voor Van den Burgh gewonnen. Do beide nog te spelen partijen Mr. A. Hijman (W.)—Jhr. I. v. Ei singa (Ph.) en Th. v. d. Coaij (W.)-H. C. de Nie (Ph.) gingen beide voor Philidor verloren. Hier is de eindstand: Wassenaar I—Philidor I 5.52.5. Wassenaar IIPhilidor II 17. De stand is nu do volgende: Eerste achttal. gesp. gew. gel. verL v.—t. tot. L. Sch. II 2 2 11.5- 4 5 4 Leiderd. I 1 3 10.5- 5.5 4 Wassen. I 2 1—1 9 - 7 2 Voorsch. I 3 1—2 9.5-14-5 2 Philidor I 3 3 7.5-16.5 0 Tweede achttal. gesp. gew. gel. verl. v.—fc. tot. Philidor II 3 3 1G.5- 7.5 6 L. Sch gen. III 2 2 14-2 4 Leiderd. II 2 1 18-8 2 Voorsch. II 3 3 6.5-17.5 0 Wassen. II 2 2 3 -13 0 Tegen de beslissing der afgebroken par tijen zal waarschijnlijk een pretest wor den ingediend. In dat geval zal waarschijn lijk Dr. M. Euwe verzocht worden in doze ..te bpslissen. Op den stand kan dit in zoo verre invloed uitoefenen, dat do wedstrijd Leiderdorp IVoorschoten I in een gelijk spel (44) zou eindigen. Vafsche handteekening op een schilderij. Een Larensche schilder werd terzake overtreding van art. 328bis van het Wetb. van Strafrecht, dat strafbaar stelt hot aanbrengen van een naam op een kunst werk, dat. niet vervaardigd is door den drager van den naam, door de Vijfde Ka mer der Amsterdamsche Rechtbank ver- oordee'd tot ee* gevangenisstraf van vier maanden. De eisch luidde zes maanden gevange nisstraf. De man had onder een niet gesigneerd schilderij, dat hij hersteld had, den naam Floris Vcster geplaatst. Ordeverstoring in den Gemeenteraad KOUDEKERK. Dienstplicht. Voor den dienstplicht lichting 1930, zijn voor deze gemeente in geschreven 22 personen, waarvan 9 vrij stelling hebben aangevraagd. Naar Indië. Onze plaatsrenoote moj. G. liaspers, is hedenmorgen als apotheker- assistente naar Ned.-Indië vertrokken. Geboren: Jan, z. van H. Wille en A. Dorrepaal. Nicolaas, z. van J. D. Reij- aeveld en K. van Egmond. Gehuwd: A. Goudkuil 23 j. en C. J. do Jong 23 j. NIEUWKOOP. Tuinbouw-excursie. De tuinders van Nieuwkoop eri Noorden, die deelnamen aan een cursus dezen winter o.a. in bloe- mentrekken en snijden, ongeveer 40 in ge tal, brachten gisteren per rijwiel, onder leiding van den cursusleider, den heer Zwaitendijk uit Boskoop, een bezoek aan Aalsmeer. Meerdere tuinbedrijven werden bezocht en veel kon men zien en leeron, wat de practijk op dit gebied aldaar ver toont en zal zeker zijn nut afwerpen bij den snellen opbloei, welke speciaal de glascul- tuur in onze gemeente meemaakt. WOERDEN. Vierde lezing „Katholiek V/oer den". Enorme belangstelling. Woensdagavond werd de vierde lezing ge houden van Katholiek Woerden. Reeds 's middagp waren alle bezetbare plaatsen in het Patronaat besproken. Zelfs op het tocneel was ruimte beschikbaar, die geheel bezet was. Het aantal aanwezigen ging ze ker over do 300. Na een hartelijk welkomst woord van den voorzitter, den heer van Breukelen, betrad de Zeereerw. Pater Bor- romeus de Greeve onder applaus de ka theder om zijn lezing aan te vangen over: Het ideaal van het Christelijk huwelijk. Spr. schelste de taak van den priester voor de bevordering van het Chrstelijk huwelijk. Spr. zal de voornaamste en machtigste elemcr.ten van het Christelijk huwelijk naar voren halen, waardoor het groot e verschil uitkomt met hen die bui ten het Christelijk leven staat. Evenals Michel Angelo (in de gedachte van dr. Schaepmann) voor een vormlooze marmeren massa stond om hieruit het beeld van Mozes te maken en eindelijk machteloos uitriep: spreek, zoo wil 6pr. te genover het huwelijksleven staan, zooals liet nu vaak is geworden: een koude, logge massa van zinnelijkheid. Dan igil spr. hier uit lcss'a-an, de goddelijke idee, die er in verborgen ligt. Het huwelijk is geboren uit God. Spr. verhaald nu in korte trekken hoe God Eva aan Adam gaf als een hulpe en hoe aan Adam werd geopenbaard, dat het huwe lijksplan de bekroning is van de schepping. Het huwelijk, aldus spr, is dus een in stelling van God. Burgerlijke wetten kun nen geen zielen bouwen, als God ze niet eerst gehuwd heeft. Hooger zal het ideaal van het huwelijk nog gaan, als we er aan denken, dat Christus het heeft verheven zot een Sacrament, tot een genademiddel. De menschenliefde werd opgenomen in de goddelijke liefde. Spr. haalt hier aan, hoe St. Paulus dit Sacrament predikt. Wij, Ka tholieken, mogen bijzonder juichen als we bruid en bruidegom zien als twee begena digden, geroepen door God, kinderen van Gods gedachte. Het huwelijk, aldus spr., is een grootc Godsgedachte bestendig als God. Het blinkt uit door het tweede essentieele on ontbindbaarheid. Deze onontbindbaarheid is bevolen door Christus zelf: wat God verbonden heeft zal de mensch niet schei den. Het doel en wezen ook van het hu welijk eischen de onverbreekbaarheid. Dit is altijd de leer der Kerk geweest en geen Paus, aldus spr., kan een huwelijk ontbin den. Spr. wijst 'nier uitdrukkelijk op. daar het de laatste jaren in Hollandsche kran ten nogal eens anders is voorgesteld. Na een grondig onderzoek van de Kerkelijke Rechtbank kan de Paus wel verklaren, dat een huwelijk onge'dig is geweest, maar de Kerk, die niet zwichtte voor een Hendrik VIII en een Napoleon, zal dat ook niet deen voor een paar geldmagnaten in onzen tegenwoordigen tijd. Spr. vergelijkt het onontbindbare, geluk kige huwelijk, waar de ware liefde hecrscht met het ontbindbare, waar de liefde, na het verval van de schoonheid, is verdwe nen. Spr. wijst er op, hoe achier het groo; aantel gescheiden vrouwen een ontzaglijk leed is verborgen, hce de vrouw op deze manier terug zal gaan naar de vernedering als in het verzonuken heidendom. Do ge volgen hiervan voor de kinderen zijn droe vig. Spr. wijst naar Sovjet-Dusland, waar troepen kinderen worden gevonden, die -zelf hun bestaan moeten zoeken. Sur. s vaste overtuiging is, dat de onontbind baarheid van het huwelijk de vernieling is van het organisme van de maatschappij, de verrotting I Na de pauze behandelt spjr. het derde element van het huwelijksideaal. Hoe het huwelijk een groote Godsgedachte is, vruchtbaar als God. We zien in de gebeden van de huwelijks mis, hoe de vruchtbaarheid de verbee.tij- king moet zijn van God, hoe de beide esht- genooten samen moeten bouwen voor God. In onze moderne tijd wordt het rijke van het huwelijksleven dikwijls vergeten. De vrucht van het huwelijk, het kind,, is van God en voor God. Do ouders hebben niet hun eigen inzicht te dienen, maar God. Deze essentieele gedachten werpt alle moeilijkheid van den modernen mensch omver. We moeten bedenken, dat Gods werk moeilijk kan zijn, maar dat Hij het ook loont. Wie het offer weigert, kan aan oogenblikkelijke misère misschien ontko men, maar niet den Rechter van levenden en dooden. Spr. beschrijft nu het verschil in levensvreugd bij kinderrijke gezinnen en gezinnen met weinig of geen kinderen. Hoe in kindei rijke gezinnen geen leegte kan heerschen, hce we daar niet hebben een kinderverafgoding en hoe het verlies van één kind daar niet onherstelbaar is. Roode DuivelsZwaluwen. De traditioneelo wedstrijd Roode Dui vels—Zwaluwen, die op 4 Maart a.s. ge speeld wordt, wordt, naar de „Sportkro niek" meldt, in tegenstelling met vorige jaren ditmaal gehouden op het veld der Daring Club. WIELRENNEN. te Loeuwartlen. De Procureur-Generaal van het Gerechts hof te Leeuwarden heeft tegen 't commu nistisch raadslid H. Hoitink van Hoogkerk wegens verstoring van de openbare orde tijdens een raadsvergadering en wegens verzet tegen de politie, vier maanden ge vangenisstraf geëischt. Arrest over veer tien dagen. Veroordeeld wegens wegversperring. NAAR VERANDERDE CULTUUR VORMEN? Toclt van granen en bloembollen. De toekomst der bietencultuur. Men schrijft uit het Zuiden aan ,,do Tijd": V Sinds vele tientallen van jaren is iu do kleistreken der Zuidelijke provinciën do suikerbietenteelt een der voornaamste, ja, de voornaamste der toegepaste cultuur geweest. Vandaar heette do suikerbiet „de kurk, waarop de landbouw drijft". De zeer behoorlijke resultaten, met deze teelt ver kregen, rijn buiten twijfel gedurende en kele decennia do uitkomsten der kleibe- drijven zeer ten goede gekomen. Do bloei der bectwortolsuikerindustrio ging hier mede hand aan hand, en een zóó goodo faam ging van de Zuid-Westelijke suiker bietenteelt uit, dat zij in verschillende andere deelen van het land eveneens in toepassing werd gebracht. Niet alleen ge schiedde zulks op de zware gronden dor Zuid-Hollandsche Eilanden, in den Haar lemmermeer en in het boogc Noorden, maar ook in Limburg ging men tot dezo cultuur over en zij is er op vrij beperkte schaal tot nu toe gehandhaafd gebleven. Zelfs zijn enkele jaren geleden op de hoo- gere zandgronden van de Meierij (o.a. op het landbouwbedrijf van „Huize Padua" to Boekei) proeven met do suikerbietenteelt genomen. Wat dit al'es bewijst, is zeker wel dit, dat een gunstige roei van de sui kerbiet als cultuurgewas uitging. Intus schen „het. kan verkeeren", zei Breero. Wie heden ten dage zijn oor in de spe cifieke centra van bietenteelt, Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, te luis'eren legt, hoort een geheel ander geluid dan enkclo jaren geleden. In wevkolijkheid staat hot er zóó mee, dat in allen ernst naar andere cultuurvormen wordt, uitgezien. Wij kun nen ons ervan ontslagen achten op do oorzaken daarvan diep in te gaan omdat bij wijze van smeken, de musscheii hot van de daken tjilpen. Feit is, dat de bie ten verbouw zijn rentabiliteit grootendecls heeft verloren. In ieder geval oefent hij op den landbouwers gecner'ei bekoring meeruit. Onder deze omstandigheden kan het geen verbazing wekken, dat dc boeren stand aan hel napluizen en aan het nare kenen is ges'rgen, en het ligt practisch vrijwel voor de hand. dsi de suikerbiet van deze bedriifsbereheningen de duoo gaat worden. De symptomen hiervoor 4ijn verschillende. Toonemende aandacht voor de graanteelt. Een der eerste verschijnselen van deze zich aan een uabijeu gezichtseinder af teekenende evolulio is do toenemende aan dacht voor do graanteelt. Tiet is nog niet de tijd om zich te dezen al te pertinent uit te drukken. Eerst nadat in het aanstaan de voorjaar de bieten zullen zijn uitge zaaid, zal met zekerheid kunnen worden vastgesteld of de aftakeling der suikerbie tenteelt in het seizoen 1930 inderdaad reeds bedenkelijke vormen zal hebben aan genomen. Eenig voorbehoud lijkt ons tot dan toe wel gewenscht. Dit intusschen is een foit, dat op hot oogenblik door vele eigenaren van groote kleibedrijven plannon worden gekoesterd in 1930- veel meer dan sinds dertig, veer tig jaren het, geval was, granen (tarwe, gerst en haver) uit te zaaien. Vele zaai- plannen zijn daartoe reeds gereed. Ligt de direct o aanleiding tot dezo cul tuurverandering iu de teleurstellende er varingen der laatsto jaren met de suiker bietenteelt, van den anderen kant biedt de graanteelt, vooral in deze minder gun stige tijden voor den landbouw, eenige voor do hand liggend o voordeden, welko de verwisseling van do biot mot het graan te aantrekkelijker maken, althans efficien cy beteekenen voor do uiteindelijke finan cieels resultaten van hel landbouwjaar. Do voornaamste dezer factoren zijn wel, dat aan den graanhandel veel minder arbeid behoeft te worden verricht, dus minder aan loon kost, cn daarnaast, dat zij veel meer dan dc teelt van bieten langs machi- na'en weg kan worden toegepast. Wij geven deze uiteenzetting slechts a litre dinformation. Elke voorliefde voor de graanteelt. blijft ons in de pen. Trou wens, ook tic boer, zou liever bij do bieten- cultuur blijven. Zij was een goede teelt, en do huidige bocrengcnnrrtie kende haar te morgen en te avond. Zij is er mee op gegroeid. Cultuurtechnisch heeft om© Zuid-Westelijke boer dc biet onder do knie. Hij gcei'l haar dus niet gaarne prijs. En voor de algemeene economische volks welvaart is de ruil al zéér slecht. Aan graan zal slechts één derde aan loon wor den betaald van wat de suikerbiet den ar beider opbrengt. Dit is inderdaad alle behalve geschild om geestdriftig te -tem men voor de veranderingen, welke in do lucht hangen. De bloembollenteelt als sollicitant no. 2. Naar de plaais, welke min of meer va cant dreigt tc komen, solliciteert als no. 2 dc bloembollenteelt. Trekt het graan vooral dc aandacht in Zeeland, voor de cultuur van bloembollen wordt in het Westelijk deel van Noord-Brabant gevoeld. Een der meest duidelijke symptomen is wel, dat dezer dagen in hot hartje van het West-Brabantschc suikerland, nl. te Steen bergen, een organisatie van bloembollen- verbouwers werd opgericht. Men heeft het op dc stichtingsvergadering dezer organi satie niet onder stoelen of banken gesto ken, dat men zeer sceptisch staat tegen over de toekomst van de bietenteelt en dat men de voorheen in Weeheliik Brabant zoo bloeiende suikerindustrie miu of moor in haar bestaan bedreigd acht. Daarom gaat men tijdig de bakens verzotten en heeft, men, na ruime voorlichting, besloten zfoh te gaan wijden aan den verbouw van bloembollen, waarvan gezegd wordt, dat zij, mits goed beoefend, ook in Westelijk Noord-Brabant, levensvatbaarheid zal blij ken tc bezitten. De toekomst Dit alles speelt zich af op hot vóór be trekkelijk korten tijd nog onbestreden ter rein der suikerbictoncultuur. Wat zal hot einde zijn? Is dio bietenoultuur dan wérke lijk ten doode opgeschreven Het. zou voor de volkswelvaart van zeer uitgestrekte Zuidelijke gebieden ernstig tc bejammeren vallen, indien het al zóó ver ware. Want do biet brengt in duizenden en duizenden ge zinnen welstand. Aan land- en fabrieksar beiders, aan schippers, aan middenstan ders. en, als do prijs loonond is, zeker niet het minst aan den boer. Wie dus oog heeft voor de volkswelvaart in gonoemde streken, kan niet. anders dan met zeer gemengde gevoelens kennis nemen van do nieuwe cultuurvormen, welko thans hun schaduwen vooruitwerpen. Intusschen zijn zij de noodwendige vruchten der gewijzig de en zich verder wijzigende omstandighe den. De toekomst, der bietencultuur zal dan ook groctendeels afhangen van de wijze, waarop het thans loopendc proces zal consolideeren. Paardepeen als veevoeder. Op Flakkeo is do prijs van paardopeou tot, bijna oen halve ceni per kilo gedaald. Men begint ze reeds te bezigen tot vee voeder, aangezien er nog duizenden hecto liters aanwezig zijn Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 4339. E. L. M. van. Wensen Co., Leiden, Oude Singel 60. Groothandel in meubelstoffen. Overl. Venn.: E. L. M. van Wensen, Voorschoten, d.d. 31 October 1929. De overblijvenden vennoot A B. J. Pootjes. Amsterdam, is thans eenig eigenaar der zaak 2362. L. N. Baalbergen, Katwijk aan Zee, Voorstraat 47a, Kleermakerij cn handel in confectie, Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Ja-.uari 1930 omgezet iu een vennootschap onder firma onder den naam: L. N. Baalbergen en Zoon. Venn.: L. N. Baai- bergen, Katwijk en D. J. Baalbergen, Kat wijk. 1032. M. van Nood Sr., Leiden, Korte Dief- sleeg 5-7, Melkhandel. Uitlr. E.: M. van Nood, Leiden, d.d. 1 Januari 1930. Wijz. handelen, thans: H. van Nood. 2003. Lissesche Bankvervniging (f.), Noord- wijk, Lindenplein 4. Hoofdz.: Lisse, Vierkant 217. De statuten zijn gewijzigd. 2004. Lissesche Bankverecniging (f.) Kat wijk, Voorstraat 57a, Hoofdz.: Lisse, Vier kant 217. Dc statuten zijn gewijzigd. 2005. Lissesche Bankvereeniging (f.) Sassen hcira, Hoofdstraat 178. Hoofdz.: Lisse, Vier kant 217. De statuten zijn gewijzigd. 20S5. H. Wijsman, Alphen a. d. Rijn, Ouds- hcornscheweg 164166, Schildersbedrijf. N'. E.: H. Wijsman,, Alphen a. d. Rijn. Opheffing: 3620. „Amsterdamsche Chocola dehuis". Leiden, Haarlemmerstraat 196a, Cho colade en suikerwerken. Gevonden voorwerpen. Huissleutels, Lipslcutel, portcmoimaie met inhoud, portemonnuie (ledig), hand schoenen, gouden dameshorloge met dou blé armband, ledige ijzeren ton, dames- taschjc van mej. A. Bakker, autonummer plaat H. 64500, rijwielbelastingplaftrie, rij- wiolbolastingplaatjo in étui, bankbiljet it 10.vaarboom, hondrtuig, oenigo schoen veters, zilveren broche, doublé armband, boom (18 voet lang). Vulpenhouder „Water man", rozenkrans, alpacca beursje, celluloid armband, zilveren dameshorloge, diunes- taschje met inhoud, doublé dameshorloge me), gekleurd armbandje, horlogeketting waaraan eenige joodsche medailles, slinger van een klok. doosjo inhoudende potloodea, 2 bankbiljetten a f 10.damosparapluie, paar motorhandschoenen, nieuw kinder schortje, hcerenhoed, 6 witte boorden, raam- re:ol mot spanjolet, gouden broche met. steentje, pakje penknoopeu, duimstok, étui mot schrijfbehoeften, vulpotlood van U. Horreur, gouden medaillon mot jongens portret, zilveren beursje met inhoud, blauw werkpak, muts met. bonton rand, slagers mes, windkap van een rijwiel, reflector ui een rijwicllamp, bril in étui, autimobial- band. zilveren R. K. medaille mei. hot jaar tal 1858, koperen 5-Onsgnwieht, gymnas tiekschoen, kaas, insigno Leidscho Korfbal Club Vitesse, koperen stempel, doublé da mesarmbandhorloge, bij tol, busje bouillon blokjes, zakmes, zilveren horlogeketting met sleuteltje, nakie inh. lop geruite stof, ko peren dop van een wagenas, oud dekzeil, oude ijzeren sloep, vulpotlood van S. I. v. d. Geest, rocstor-batterij, passordoos, jon gensbroek, alpacca beursjo met inhoud, mo torsleutel, mark tl amp, :t staalboeken be hangselpapier, bruin Icindcrschoontje, mai- terbontje, rijwielreflector, medaille, dameg- taschjo van H. Zandbergen, inotorhaud- schoen, koperen sleutel van oen kraan, Eo- gelschc sleutel, klein gouden broche mot 2 roode steentjes, blauw damestaschjo inh. zakdoek onz., brief geadresseerd een mevr. Boevé. Gevonden m de Elcctrische Tram (Stadslijn): Parapluie, radio-batterij, paar pantoffels, paar handschoenen. Gevonden in oen autobus van Stadsver keer: Parapluie, paar handschoenen. Terug to bekomen en inlichtingen fce ver krijgen ten politiebureelo -alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag on Vrijdag, tusschen l en 3 uur n.in. Leidsche Ren- en Tourist-Vereen. „Swlft". Gisteravond had de dertiende recordnt plaats om den Vollenhovenbeker in het clublokaal - bij den heer J. v. Meizon. Dat het zachtjes aan de laatste ritten worden blijkt wel uit de opkomst der leden en dat ze alles willen geven, wat er in zit, W. Graafmans doet dan ook al z'n best om den beker in zijn bezit te krijgen en h:j is er dan ook in geslaagd het record te bre ken en te brengen op 25 1/5 soc., waarmede hij het record van J. Verschoor met 1/5 sec. verbeterde. Do tijden gemaakt door de andere leden is geworden: G. J. G. v. Parijs 27 sec., J. Riethoven £9 eoc., Th. Wurzer 28 2/5 sec., J. Verschoor 27 sec., B. Riem vis 28 2/5 eec„ J. Groenewegen 25 4/5 sec., E. Sladi-k 31 2/5 sec„ K. Paats 36 2/5 sec., J. P. Riet hoven 28 sec. De volgende (veertiende) recordrït zal Donderdag 13 Februari gereden worden. SCHAKEN. De competitie van den Schaakbond voor Leiden en Omstreken. Voor den wedstrijd Voorschoten—Lei derdorp moest de paitij A. C. v. ter Too ien (V.)—G. de Koning (Ld.) neg geheel gespeeld worden. Van ter Tooien heeft deze partij gewonnen. De afgebroken par- Voor het kantongerecht te Hoorn stond Woensdag terecht de uitvoerder van weg- worken aan den Zeedijk aldaar. Hij was aangeklaagd wegens poging tot doodslag op don heer Barghorn, arts to Ooster- Blokker. In Augustus jd. was de Zeedijk tc Hoorn afgesloten met twee schragen met een plank, waarop het opschrift: „afgesloten rijweg". De dokter, die gewoon was stee ls een stukje over don dijk te rijden om een patiënt te Onderdijk te bezoeken, had op een keor vol gas moeten geven, daar een technisch ambtenaar een stok tusschen de spaken van ziju auto had gestoken en twee arbeiders door tegen den radiateur to du wen de auto in een sloot hadden willen werken. Nadat de dokter den patiënt had bezocht, keerde hij langs den afgezetten dijk terug. Do bestuurder van den stoomwals, welko aan den wegkant werkte, zette nu het werktuig plotseling dwars over den weg. Rakelings kon dc dokter nog den wals pas- seeren, doch hi] kon niet verhinderen, dat zijn spatbord werd vernield. Er was hier echter geen sprake van een poging van doodslag, alleen van wegver sperring. Het O.M. vroeg dan ook hiervoor veroordeciing tot 35 gulden boete of 25 da gen hechtenis. De kantonrechter, jhr. mr. dr. Van den Brandeler, overwegende dat de uitvoerder van wegworken opdracht had het verkoor te remmen, veroordeèldo don arbeider lot lo gulden boete of 15 dagen hechtenis.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7