Een Hollandsch Marionetten- Theater UIT DE OMGEVING VRIJDAG 7 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Het Marionetten-tooneel Marionetten-Theaters in de oudheid en nu Een onderhoud met den direc teur van het Nederlandsch Marionetten-Theater „De Olyftack" VAN DE LEIDSCHE PLUIMVEETENTOONSTELLING: Links: een zijdehoen (jonge haan) van J. A. Boom Azn. tc •Arnhem; midden: do mooiste der Vlaams cho reuzen* (jonge voedster) van P. Ivanbier te Leiden; rechts: de mooiste Bar nevelder haan (wit) van W. Groothuis te Schoonhoven GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP Een onde fcooneel- spelkunst het Ma rionetten tooneel is weer in opkomst, zij het wellicht in een meer cultureelen vonm dan in vroeger tijden, toen het marionetten theater in de eeiste plaats een volkskunst was. De marionetten waren reeds bekend aan de Grieken en Ro meinen en in latere tij den vonden zij vooral in Frankrijk grooten bi;~al. In 1674 bestond te Parijs reeds een ma rionetten-opera, terwijl het marionettenspel in dezen tijd vooral veel aanhangers vindt bij alle Mohammedaanaohe naties, in Turkije, Tu nis en Marokko, in Europa vooral in Italië Zuid Duitschland en Tsjecho Slowakije. In eenigszins anderen vorm de wajangpop pen komt dit spel ook veelvuldig voor in Nederlandsch Indië. Ook in Duitschland (behalve in het Zuiden, waar ze nog zijn) en in Nederland had men vroeger op de kermis sen marionettenspelen, waar zij meer het ka rakter van poppenkasten droegen, doch zij zijn nagenoeg verdwenen. Het laatste werkelijk marionettentheater op Nederlandsch taaV gebied was de bekende Poesjenellekelder te Antwerpen. Wat beoogt eigenlijk het marionetten theater? Het marionettentheater heeft hetzelfde doel als het menschentooneel, nl. het weer geven van dramatische conflicten. Het ver schil ligt echter in het middel. Eenerzijds de mensch, anderzijds de marionet, die door de uniforme primitiviteit van haar bewegingen van nature een zeer zuivere stijl heeft. Het marionettentheater is een minatuur theater, waarin als acteurs optreden pop pen, marionetten. Marionet is eigenlijk niets anderos dan de Fransche benaming het verkleinwoord van Marion van het Nederlandsche Marie'tje. Deze mario netten worden uit hout gesneden en heb ben „gewrichten", zoodat zij beweegbaar rijn. Met draden worden deze gewrichten bewogen, zoodat de poppen, door een „be speler" geleid, alle bewegingen kunnen maken. Op het marionetten-tooneel, dat aan vele technische eischen moet voldoen, worden de poppen in hun verschillende rollen voor het publiek gebracht. Naast degenen, die de poppen bewegen, zijn er lezers om den tekst voor te dragen en.... wanneer men te doen heeft met een ernstig en artistiek theaterdirecteur, dan kan het marionetten spel zoo suggestief ziin, dat men vergeet, dat hier „poppen" spelen. Werden de Marionettentheaters bij de Chineezen door goochelaars bespeeld en nam het poppenspel in de Middeleeuwen een zeer voorname plaats in het volksleven in, thans wordtmet succes getracht op hooger krnstpeil te komen. Bekend rijn vooral de Munchener- Marionetten en het Marionettentheater van Ivo Puhonny te Parijs. Ook in ons land bestaat een Marionet tentheater „De OHjftack" geheeten en in verband met de a.s. opvoering van eenige stukken door dit theater op den propa- ganda-avond van „Geloof en Wetenschap" (17 Februari) te Leiden, zijn wij dezer da gen eens gaan praten met den directeur, den heer G. J. M. Brugman. Wij zochten hem op in zijn intiem theater voor vijf tig personen aan de Van Breestraat 117, te Amsterdam. De heer Brugman was gaarne bereid ons iets van zijn theater te laten zien en te vertellen van zijn werk en zijn plannen. Op onzo vraag of er voor zjjn kunst in ons land belangstelling bestaat, zeide de heer Brugman: „Tn tegenstelling met andere landen staat de Marionettenkunst in Nederland nog in de kinderschoenen. Er bestaat zeker be langstelling en uw vraag of men het hier niet als een kinderachtig vermaak be schouwt, kan ik ontkennend beantwoorden. Over het algemeen heb ik bij de „grooten" het meeste succes. Ook is het voor mij een aanmoediging te ervaren, dat in de zes ja ren, dat ik mijn kunst breng, de menBchen steeds weer naar nfijn voorstellingen komen kijken. Men komt terug en ik heb goede hoop, dat het Marionetten-*heater hier even gezocht ial worden als in Duitsch land, waar zelfs een vakblad „das Puppen- theater" verschijnt, en Tjscho-Slowakije. In laatstgenoemd land zijn ongeveer 2600 ma rionetten-theaters". De directeur van „De Olijftack" meende, dat het publiek in grootere mate belang stelling zal toonen wanneer het de mario netten heeft zien 6pelen en heeft gezien, at de marionetten vermogen. .,U bedoelt, wat de bespeler vermag met zijn marionet". „Neen, neen, inderdaad, wat de marionet doen kan. Ja, wij bespelen de pop, wij „trekken aan de touwtjes" en één verkeer de pinkbeweglng bijvoorbeeld kan een ab soluut verkeerde positie van de marionet tengevolge hebben. Maar één ding staat vast: wanneer ik bezig ben, dan heb ik stel lig het gevoel, dat mijn pop wel degelijk een eigen ziel, een eigen wil heeft, sterker nog, dat zij op sommige momenten mij be speelt inplaats van omgekeerd". „Maakt U de poppen zelf?" „Voor het grootste gedeelte wel. Het snijden van sommige koppen laat ik doen, maar dit is dan ook alles. Ik doe trouwens alles zelf, dat acht ik het allerbeste voor deze kunst". Waarna de beer Brugman ons meenam naar zijn theater en zijn atelier. Wij zien een schouwburg „achter" in miniatuur, met lichtinstallatie, hersen, tooneelruimte en ook de voor het marionettentooneel noodige „brug". Van deze brug worden de poppen voor het publiek gebracht. De heer Brug man verklaart ons hoe hij door die brug op bepaalde wijze aan te brengen, heeft verkregen, dat het tooneel een wijd pers pectief kreeg en hoe alle poppen zich vrij kunnen bewegen en niet vlak tegen het ach terdoek worden gehouden. En dan bekijken wij de „acteurs en ac trices", d e nu in trosjes bij elkaar hangen. Wanneer wij een der poppen opnemen, valt ons de zwaarte er van op. „O.... die is nog niet zoo zwaar", zegt de heer Brugman lachend, „die weegt maar 1.5 Kilo. Er zijn er bij, die drie kilo wegen". Wij krijgen tusschen deze poppen-figu ren eenig begrip van de moeilijkheden, die het bespelen der marionetten met zich brengt. Er zijn poppen, die niet minder dan vijftien draden hebben. Wij vragen den heer Brugman dan naar hetgeen hij in -zijn Marionetten-theater brengt. „Ja, dat is werkelijk een heel moeilijke vraag. Wij hebben geen e gen litteratuur voor deze kunst. Duitschland wel, denkt u maar aan Faust. Ook andere landen hebben eigen stukken, wij niet. Wij hebben niet eens een figuur, waarin de marionetten kunst gepersonifieerd is, zooals bijvoor beeld Kasperle in Duitschland. Wij moeten on9 bepalen tot vertalingen, bewerkingen". De heer Brugman vertelt dan van het geen hij reeds gebracht heeft, Faust, Van het Eigenwijze Zeemeerminneke, Das Alt© Lied, een Biedermeier-spel met muziek van W. A. Mozart, De Drie Wenschen, een sprookje in twee bedrijven door Pocci, en Lisette en Pierre, een zangspel in één be drijf van J. Offenbach. En dit jaar komt hij met Gevatter Tod door Max Gumbel-Sei- ling, waarvoor Bichard Heuckeroth de mu ziek maakt en de Tooverviool van Franz von Pocci. Te Leiden zal worden gegeven: Igor Pia- nowsky, de Fratellini en Lisette el Pierre. „Zou er onder de Nederlandsche schrij vers n'cmand zijn, die voor uw Marionetten theater schrijven wil?", vroegen wij ten slotte. „Ik weet het niet....", aarzelde de heer Brugman te antwoorden. „Het Marionetten-theater is in ons land nog weinig bekend. Wellicht blijft de be langstelling toenemen en komt ook voor ons land nog eens de tijd, dat het met trots op zijn' eigen Marionetten-theater wijzen kan". Wij namen afscherd van den heer Brug man in de overtuiging, dat hier getracht wordt iets goeds te maken, dat de belang stelling van het publiek waard is. De raad dezer gemeente kwam Woensdag half tien in openbare vergadering bijeen. Na opening met gebed sprak de voorzitter een korte nieuwjaarswensch tut, waarna de notulen werden goedgekeurd. Hierna werd meegedeeld, dat de afscheiding van de drie gemeenten bij de drinkwatervoor ziening werkelijkheid was geworden. Do voorz. neemt aan, dat er thans meer gang in hot werk zal komen en meldde ook, dat do heer v. Boeijen, Statenlid, als voorzitter der commissie is gekozen. De groote weg door den polder. Daarna werd e?n schrijven voorgelezen over het onderzoek bij den Rijksweg, waar in uiteen werden gezet do gchoud-n bo ringen in twee tracecs en waaruit bleek, dat het heel goed mogelijk is, dat de Rijksweg door den Nieuwkoopsehen pol ier via Mcijc- Dorp wordt gelegd. Vervolgens werd mededeeling gedaan over het ontginningsbedrijf. Het ophoogen der rietlanden met stadsvuil. In het begin, aldus de voorz., rezen er en kele moeilijkheden, aangezien de directeur ziek was. doch nu blijkt dat de aanvoer zeer goed is en dat er nu ook waardevolle stoffen aanwezig zijn. Hierna wordt meegedeeld, dat het huis van den heer Groendijk in Noorden, wat voor onbewoonbaar-verklaring in aanmer king kwam, nu voor bergplaats wordt ge bruikt. De heer Verhaar vraagt, of het niet mogelijk is het af te laten breken. De voor/.. zegt, dat dit door den Raad niet mogelijk is; wel als het gevaar op zou leveren voor de veiligheid, zooals een huis in het Zuid einde, wat kort aan den rijweg staat. In bespreking kwam nu verplichtend te stellen, dat honden een belasting-penning dragen. B. en W. zien het nut er nog niet van in. De heer Breedijk betreurt het ad vies van B. en W. Het voorstel werd bij meerderheid van stemmen aangenomen. Hierna volgde een schrijven van den ge meente-opzichter, dat het bedrag van 150.door den Raad uitgetrokken voor reparatie aan de draaiplank bij do we l. Valkenet, te laag was. Gezien de groote re paratie zijn de kosten 180.—. Dit wordt goedgekeurd. De heer Verhaar vraagt bespoediging van het werk, daar het zoo hoog noodig is, wat wordt toegezegd. Een scherp schrijven van den keuringsveearts. Een schrijven wordt voorgelezen van den keuringsveerarts uit Nieuwveen, naar aan leiding van de vraag in de vorige vergade ring door den" heer Breedijk gesteld naar de oorzaak van het langzaam afwikkolen van de vleeschkeuringen, wat was geschied bij het keuren van een paard van den heer Koole. Nadat het scherpe schrijven was voorgelezen verzoekt de heer Breedijk af schrift van het schrijven. Spr. wenscht dat de voorzitter den veearts bot de orde zal roepen. Meegedeeld wordt, dat veldwachter Baas uit Noorden aangesteld is te Groote broek (N.-H.). Nieuw electriciteitscontract. Hierna volgt punt 2, betreffende wijzi ging van de stroomovereenkomst met Lei den. Het advies van II. cn W. was rond gezonden aan de leden, De heer Zwart vindt het een bezwaar, de gemeente alweer De voorz. vindt het niet zoo erg, omdat do gemeente nooit beter terecht kan dan met Leiden. De heer v. Leeuwen sluit zich bij den heer Zwart aan. De heer Bergsma, mon teur, die ook aanwezig is, zet uiteen, dat het nieuwe contract niet de wil van Lei den is maar van Nieuwkoop cn dat het noo- contractuccl voor 30 jaar vast te leggen, dig is geworden, doordat een transforma tor moet worden bijgebouwd. De heer Zwart zegt: wij hebben niet gevraagd om een transformator maar om goed licht. De voorz. zegt: daar kunnen wij niet buiten, willen wc geed licht hebben. De heer Splin ter verklaart zich vóór het voorstel en hoopt dat de raad aldus zal besluiten. De heer Stam wil, voor het contract ge- tcc'.rend wordt, eerst goed licht hebben, de heer Stam noemt de aanbieding zake lijk. De voorz. brengt daarna het voorstel in stemming, dat wordt aangenomen met 8 stemmen voor en 3 tegen. Punt 3, voorstel om met ingang 1930 het kraehttarief met 1 cent to verlagen en te brengen bij oen jaerverbruik beneden do 100 K.W. op 19 centen, bij een jaarverbruik van 100 tot 500 K.W. op 17 oent, boven do 500 K.W. op 15 oent. Dit werd goedge keurd. Benoeming hulpkeurmeester. Punt 4: ontslagaanvrage van C. A. Kei zer als hulpkeurmeester en bespreking van een mogelijke nieuwe regeling. De voorz. brengt dank aan den heer Keizer voor de vele werkzaamheden, waarna het ontslag wordt verleend. Een nieuwe regeling wordt door wethouder don Hertog voorge lezen en de mogelijkheid voorgesteld van een hulpveearts. Do heer Zwart komt dit voorstel een beetje onvoorzien op het dak. Ortk weth. Augustinus zegt, dat dit zaakje eerst wel eens goed overwogen dient te worden om een ambtenaar op een vast salaris aan te stellen. Spr. is niet bij do bespreking geroepen, waarvan weth. Her tog hier een uiteenzetting geelt- Weth. Hertog zegt, dat dit onderzoek hem is op gedragen door particulieren en hoopt niet, dat weth. Augustinus hem daar een verwijt van maakt. Do voorz. stelt voor do regeling aan te houden tot een volgende vergadering. Do heer Zwart merkt op, dat hier wel wordt gesproken over een klein salaris, maar daar moet toch later bij. Do heer Splinter zegt, dat als de gemeente een goeden ambte naar heeft, deze ook goed loon moet heb ben. De heer Breedijk is er ook voor do regeling aan te houden; dan hebben do veehouders den tijd om aan B. en W. gege vens te verstrekken. De voorz. vraagt, of de raad zich ermee kan vereenigen, dat vanaf 1 Maart een voor- loopige keurmeester wordt aangesteld. Do heer Breedijk zegt: laten wij voor dien tijd nog eens vergaderen. Na nog eenige be spreking wordt tenslotte aangenomen tij delijk e+p keurmeester aan to stollen en do zaak aan te houden. Hierna is aan de orde punt 5, wat be treft de los- en laadplaatsen te Noorden. De voorz. zet een en ander uiteen. Do Rand drukte als zijn meening uit, dat dit een polderaangelegenheid is. Het speelterrein bij de 0. L. School. Punt 6: Speelterrein bij do O. L. school in het dorp. Een vijf-tal kostenboramingen zijn binnengekomen. Voorgelezen wordt het besluit van de vorige vergadoring, om een speelterrein te maken. Do heer Verhaar betreurt het, dat hij voor heeft gestemd, want thans, aldus spr., wordt het veel te klein en wordt het ge vaar niet opgeheven. Spr. stelt voor het raadsbesluit te vernietigen en een andere plaats te zoeken, waartoe B. en W. zich n verbinding zullen stellen met de vcrzoekcis. De heer Verhagen kan zich niet. met hot voorstel-Verhaar vereenigen. Do heer Stam acht de speelplaats groot genoeg. De hoer Vorhagen zogt, dat de onderwijzers do kin deren ook wel in de Kerkstraat kunnen houden. De voorz. antwoordt, dat als do onderwijzers hoorden, wat do heer Verha- gon zeidc, zij in geen prettige Btcmmiug zouden worden gebracht. Het voorstel-Verhaar om het besluit te vernietigen wordt in stemming gobraclit en met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt, de heer Koole, hoe het nu staat, met hot lid van dc com missie van schoolverzuim. Do voorz. geeft toelichting. Do heer Verhagen vraagt, of er nog iets gedaan wordt voor de uitgetrokken werko- loozen en deelt mee, dat or 4 zijn. Spr. brengt dank aan den burgemeester, die er 7 in eigen bedrijf aan 't werk heeft gesteld. Do heer Splinter zegt, dat er aan hot eind van de gemcento een huisjo staat, waar geen W.C. bij is. Do voorz. zegt onderzoek toe. De heer Verhaar vraagt, of het niet be ter is, dat, voor de gecombineerde verga dering gehouden wordt aangaande het clec- trisch bedrijf, de Raad oven bijeenkomt. Dit zal worden overwogen. Hierna wordt de vorgadering met gebed gesloten. LISSE. Heropening Laboratorium voor Bloemboltenondcrzoek. Donderdag a.s. des namiddags om half 3 zal het herbouwde Laboratorium voor Bloembollenonderzock te Lissc, dat op 17 Febr. 1928 door brand is vernietigd, namens Curatoren dor Landbouwhoogoschool wor den heropend door den heer Prosident-cu- rator Jhr. 8. van Citters. Do opening zal plaats hebl>cn in do con certzaal van hot Hotel „Do Witte Zwaan" voor genoodigden. Een derde veilinghal aar 't H.B.G.-gebouw. Uitslag van do aanbesteding van het maken van ecu dorde Veilinggebouw voor de Coöp. Voilingvcreen H. B. G., bestaande uit grond-, hei-, beton-, en metselwerken, enz., met bijbehoorendo werkzaamheden (uitgezonderd hot timmerwerk cn hot leve ren en stellen der „Nemaho" kapconstruc tie) op een terrein, gelegen tusschen don Gracht.wcg en do Lischblooraslraat to Lisse, onder leiding van hot. architecten bureau Kees Barnhoora on Theo v. d. Eer den aldaar. P. H. Müller te Lcimuiden 34.660, Voordouw te Zwammcrdam ƒ31.600, Warnaar k Hoogstraten te Leiden 31.301», C. J. van Dorth te Leiden 31.393, M.. II. van der Poll te Bodegravon 30.600, N. Cobelens Zonen te Haarlem ƒ29.800, Dc Later Meyers te Leiden ƒ27.595, D. Ver- gunst te Lisso 22.744. BSgtOOtlBg /SK63i Zooals bekend is werd de kapconstructie gegund aan de „Nemaho" te Doefcinchem voor 17.000. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdag, 19 Fcbr., de» namiddags om half drie. Do agenda luidt: 1. Verhuur van een gedeelte van het eiland je langs do Ringvaart aan den lieer G. Keimpema te Haarlemmermeer. 2. Verhuur van het perceel Bondstraat no. 5 aan deu heer H. A. E. van Wamel. 3. Toekenning van eene voorloopigo subsidio aan de Han delsavondschool, cursus 1928—1929, uit- gaando van „dc Hanze", afdceling Lisje. •1. Toekenning van een blijk van waardee ring aan den scheidenden directeur van do Muziekvcrecniging „Trou moet blijeken", den heer G. Verheij. 5. Voorschotten aan bijzondere schoolbesturen ingevolge artikel 101 der L. O.-wet 1920 over het jaar lf>30. 6. Vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente over het jaar 1929. 7. Vaststelling van de begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur dor gemeente voor het jaar 1930. 8. Vaststelling van het vermenigvuldigingsgetal voor liet belastingjaar 19301931, bedoeld in artikel 7 der Verordening op do heffing der plaat selijke inkomstenbelasting. 9. Verordenin gen op de heffing en invordering van school geld op de Openbare Bewaarschool. 10. Ver breeding van den Achterweg cn Vuur- steeg. 11. Levering van gas aan de gemeen te Haarlemmermeer. 12. Aansluiting bij de Algemcene Bedrijfsvereeniging voor Zie- kcrigeldverzekering, gevestigd te Amster dam, ter uitvoering van de Ziektewet. 13. Ingekomen stukken en mededcelingen. HET NIEUWE LEGERVLIEGTUIG, dat Woensdag op Schiphol ter be zichtiging aanwezig was

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5