EENIGE KOOPJES UIT ONZEN GROOTEN UIT WAALS - Haarlemmerstraat 130-13® - WAALS BUITENLAND DE LEIDSCHE COURANT INGEZONDEN MEOEDEELING. PARTERRE Geel bemdenkatoen, per el f. O 157* Graflinnen voor lakens, 150 c M. breed 0.29 Geel keper, mooie kwaliteit per el 0.177' Ongebleekte lakens. 150/205 c M 1 05 Dames- en Heerenpyama's 1 95 PARTERRE Schitterende sorleering bedrukte katoentje? 0.13 Molton, per el f. 0 197® Witte Flanel, per el 0167* Jaeger Heerenpanlalons 079 Manchester Mansbroek ..2 50. Overhemd met piqué borst 1 49 Wafel werkdoekjes0.0873 le ETAGE Chinamat, per elf. 0.19 Chinamat, afgepast 140 x 180 0 89 Cocoslooper. 50 cM br. ..0 47 Landhuisstof, 100 c M br. 0.28 Geruite waschechte Tafe'kleeden 0.40 Massief eiken linnenkasten met ovaal spiegels 44. le ETAGE Bekleed garnituur, 2 fauteuils en 4 stoelen I. 22 50 Axminster Karpetten 15.25 Pluche gordijnen met ge- schablnneerde randen 8.50 Tmitatie Perzische «laap- kamerkleedjes, 50/100 0 99 Massief eiken dressoir. 125 breed, moderne uitvoering 42 Etsen Stadhuis 0377® 2e ETAGE Geschilderde waschtafel f.) 2 pers. gezondheids- malraseen Geschilderde slaapk.tafels Geslikte dekens, effen «atinet Groote steenen hedkruiben met veersluiting Engelsch ledikant met spiraa^matras Blauw fap^trscbe kop enV hotel f. 0 10 Vuilnisbakken 0.12 'Molton dkkens, '140 cM 0 577» Closetpapier, prima crêpe 0 05 afpok, per pondzak 0 45 ngetsche theepot 0.45 INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE MAAKT VORDERINGEN. Het conferentiecommuniqué van gister avond deelt mede, dat de eerste commis sie nogmaals de kwestie der methode om tot vlootbeporking te komen besproken heeft, do vraag namelijk of men door het vaststellen van de totale tcnnenmaat of door de beperking van het aantal tonnen voor de verschillende soorten van schepen het beoogde doel zal trachten te bereiken. Men heeft ernstige vorderingen gemaakt, al heeft Italië nogmaal zijn reserve her haald betreffende de noodzakelijkheid toch een totaio beperking vast te stellen alvorens heb plan verder uitgewerkt wordt. Verder heeft men ook reeds over de klasseering der verschillende soorten van oorlogsschepen beraadslaagd. Er is een commissie van deskundigen benoemd om deze kwestie te onderzoeken en voorstel len dienaangaande in te dienen. BELGIE DE TAALKWESTIE. De Belgische taalcommissie werkt thans een ontwerp uit tot regeling van het Lager Onderwijs in het geheele land, welk ontwerp berust op de volgende basis: Het kind ontvangt aanvankelijk onderwijs in zijn eigen taal. Indien de gezinshoofden van 25 kinderen den wensch daartoe to kennen gevon zullon klassen gevormd worden, waarin tevens onderwijs zal worden gege ven in de tweede taal, dus Vlaamsch of Fransch. Deze klassen moeten in stand ge houden worden zoolang minstens twintig leerlingen er de lessen volgen. Indien het kind niet in 6taat blijkt, de lessen in de tweede taal to volgen, kan hij weer over geplaatst worden naar een één-tallige klas. Tergen zulk een terugplaatsing kunnen de ouders echter protesteeren en van de be slissing tweemaal in beroep gaan; tegen het besluit van het hoofd der school kunnen do ouders in beroep gaan bij den Inspec teur van het Onderwijs en van diens be slissing bij den Minister. Deze regeling van het onderwijs in de talen zal gelden zoowel voor de openbare als voor de bijzondere scholen en overtre ding er van door schoolbesturen zal ge straft worden met intrekking der subsi dies. GEEN BETREKKINGEN MET RUSLAND. De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken, Hijmans, heeft gisteren ge antwoord op de redo van Vanderveldo en daarbij verklaard, dat het. geenszins in do bedoeling der regcoring ligt, de betrekkin gen met Rusland te hervatten. Wat de betrekkingen met Nederland aangaat, is er, naar Hijmans verklaarde, geen nieuw feit. België zal de onderhande lingen pas hervatten, wanneer er een ba sis van een accoord is gevonden. De mi nister boopt. dat de dag zal komen, dat in gevolge de belangengemeenschap der beide landon een accoord zal tot stand komen. „Tel." de tarieven zou geen schade van beteeke- nis kunnen veroorzaken. Een belangrijke vermindering van het verbruik wordt nicl verwacht cn men meent in« bepaalde kna gen zelfs dat de kleinhandel zooveel op koffie en thee verdient, dat hij vermoede lijk de tarieven zelf zal dragen, zonder over te gaan tot verhooging van de prijzen. Dat de verdienste op koffie en thee in derdaad zeer hoog meet zijn, ondervinden steeds weer de Nederlanders te Berlijn; als zij van hun leveranciers in Nederland koffie cn thee per postpakket laten komen en de voorgeschreven inkomende rechten er voor betalen, zijn ze steeds nog veel geedkooper uit dan wanneer zij do koffie cn thee van dezelfde hoedanigheid van de Berlijnsche leveranciers koopen. DUITSCHLAND MEER AANSLUITING DER KATHOLIEKEN. Waarschijnlijk zullen binnenkort bespre kingen tusschen Duitsche en Belgische ka tholieken plaats vinden, in aansluiting op de besprekingen tusschen Duitsohe on .Fransche Katholieken te Berlijn. Tarlefverhooging voor koffie en thee. De Rijksdag had in 1922 de Rijksregee- ring machtiging verleend tot het verhoo- gen van do tarieven voor koffie cn thee. De regeering had van deze machtiging tot nu toe geen gebruik gemaakt, maar schijnt niet ongeneigd dit thans te doen, gezien do bestaande financieele moeilijkheden. Zij meenen dat de verhooging der beide ta rieven een bedrag van 50 tot 55 millioen mark per jaar zal opleveren. Verschillende rogeeringsbladen zijn van meening, dat een dergelijk plan zou kunnen worden be groet, aangezien de koffie- en theetarie ven geen beschermende, maar zniver finan cieele tarieven zijn. Een verhooging van FRANKRIJK. DE VERDWIJNING VAN GENERAAL KOETJEPOF. Spannirg in de Fransch-Russische betrekkingen. Uit Moskou wordt gemeld, dat alle Rus sische bladen mededeelingen pub'liceeren ovor de politieke situatie, waarin de Sov jet-ambassade te Parijs zich bevindt in ver band met de geheimzinnige verdwijning van den Russischen emigrant, generaal Koetjepof. Het Russische telegraafagent- schap T. A. S. meldt uit Parijs, dat de Fransche pers en in het algemeen de pu blieke opinie in Frankrijk de onmiddellijke terugroeping van Dofgalefski, den Russi schen ambassadeur te Parijs, vraagt en voorts een huiszoeking in de Sovjet-ambas sade. De waarnemende volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, heeft Woensdagavond een langdurig onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur te Moskou, welk onderhoud echter geen op heldering heeft gebracht. Het bericht over zijn dood tegengesproken. De politie-autoriteiten van' het plaatsje Meudon in de Parijsehe banlieu spreken het bericht, dat het lijk van den vermisten generaal Koetjepof in een bosch onder Meudon zon zijn gevonden, beslist tegen. RUSLAND OPHEFFING DER GRIEKSCH- 0RTH0D0XE KERK. Het telegraaf-agentschap der Sovjec- Unie meldt: „Een te Kief bijeengekomen concilie van dc onafhankelijke bisschoppen der Grieksch orthodoxe kerk, dat zich bezig houdt met de ontdekking van contra-revolutionnaire genootschappen, heeft besloten tot ontbin ding der kerk. Het concilie veroordeelde ten scherpste allen, die ei aan hebben mee gewerkt dc kerk om te zetten in contra- revolutionnaire anti-sovjet organisaties, en constateerde met leedwezen, dat de metro poliet en een aantal bisschoppen hun ker kelijke posities hebben gebruikt om den weg aan te geven voor handelingen, die den sovjets vijandig zijn." Men zal de beslissing van dit concilie, dat de merkwaardige taak heeft zich be zig te houden met de ontdekking van con tra-revolutionnaire organisaties, wel met de noodige reserve moeien opvatten. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier te doen met een aantal schismatieko geeste lijken, die zich om de een of andere reden bij de bolsjewisten hebben aangesloten en dus stellig niet de representanten kunnen worden geacht van de groote massa der Russische geloovigen, die wel verre van zich bij do communisten aan te sluiten, aan voortdurende vervolging van de zijde der sovjet-autoriteiten blootstaan. heeft bekend, dat hij den president uren lang gevolgd had cm een gunstige gelegen heid voor zijn misdaad af te wachten. De rechter van instructie deelt mede, dat de aans'ag berust op een uitgebreid complot, doch laat na te zeggen, welke fei ten het. onderzoek tot dusver aan het licht heeft gebracht. De troe-en, die den geheelen nacht in kleine afc' eüngen door de stad gepatrouil leerd hadden, zijn weer in de kazernes te ruggetrokken. Alleen voor het huis van den president houden nog 50 man van de presidentieele wacht, tcezicht. Het ver keer wordt door dc politie in een omtrek van twee blokken huizen van het huis van den president streng bewaakt. Volgens het politiebericht blijken er eergisteren bij den aanslag drie toeschouwers gewond te zijn. MEXICO. NA DEN AANSLAG OP DEN PRESIDENT. De toestand is rustig. Naar do Ass. Press gisteren uit Mexico aan do New-Yorksche bladen meldde was het dien dag in do hoofdstad rustig. Het bericht in de bladen, dat de president niet in levensgevaar verkeert en waarschijnlijk reeds binnen een week in staat zal zijn zijn ambtsplichten op zich to nemen heeft veel tot kalmeering van de gemoederen bijgedragen. Flores, de dader van den aanslag, fs naar de militaire gevangenis overgebracht. Hij PROF. DR. J. M. JANSE. 1860 9 Februari 1930. Prof. dr. J. M. Jansc, hoogleeraar in de plantkunde aan de Leidsche Universiteit en directeur van het Botanisch Labora torium, wordt Zondag a.s. 70 jaar en zal derhalve aan het eind van dezen acadeuii- schen cursus het hooglceraarsambt moeten nee.leggen. Prof. Jacobus Marimis J'anse werd 9 Fe bruari 1830 te Middelburg geboren en werd in 1880 aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam als student in de biologie ingeschreven. Hij promoveerde aldaar den 4den December 1885 tot doctor in de plant en dierkunde op een proefschrift getiteld; „Dc medewerking dor mergstralen van de waterbeweging in het hout'"'. Na zijn promotie was hij korten tijd te Leiden assistent van prof. dr. W. F. R. Su- ringar, wat hij bleef tot 1SS9. In 1890 vertrok hij naar Indië, waar hij j tot 1S99 als plantkundige werkzaam was bij 'e Lands Plantentuin te Buitenzorg ou tevens chef was der botanische laboratoria. Bij Kon. Best. van 17 Maart 1899 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de plaut- kunde aan de Leidsche Universiteit als opvolger van prof. Suringar, die in Juli 1898 overleden was. Hij aanvaardde hot hooglceraarsambt don lsten November 1899 met een rede over: „De voeding der hoogere planten". Van zijn hand zijn vooral bekend een drietal werken, tusschen 1891 en 1896 in de Mededeelingen van 's Lands Plantentuin verschenen. Zijn onderzoekingen betroffen behalve de ziekten van tropische gewassen, vooral het transport van water door de planten en de polarisatieverschijnseleu bij planten. Teen hot nieuwe Botanisch Laboratorium in de Nonnensteeg te Leiden, dat naar zijn denkbeelden en aanwijzingen tusschen 1904 en 1900 gebouwd was, gereed was geko men, hield hij bij de ingebruikneming daar van den 28sten October 1908 een belatig- •wekkende rede. Gedurende den academiscken cursus 19131914 was hij secretaris van den Leid- schen academischen Senaat en in den cur sus 19141915 rector magnificus der Leid sche Universiteit, als hoedanig hij op den 340sten verjaardag der Leidsche Hooge- school, den 8sten Februari 1915, een rede hield over: „Een pkysiologiscke vergelij king tusschen plant en dier". Zooals reeds gemeld, wenscht prof. Janse zijn 70sten verjaardag onopgemerkt te zien voorbijgaan, zoodat van een huldebetoon, waartoo aanvankelijk het plan bestond, is afgezien. DE LEIDSCHE PLUIMVEE- VEREENIGING. Een mooie expositie. Dc Leidsche Pluiraveevereeniging heeft hare poorten voor de expositie van haar kostbaren pluimveeschat weer geopend. Hedenavond is de tentoonstelling geopend "voor de leden, morgen en Zondag voor ieder belangstellende. Deze tentoonsleling is inderdaad weer de moeite waard. Over het algemeen is de kwa liteit der inzendingen schitterend, vooral de konijnenafdeeling munt uit. De inzending Hollandsche hoenders is bij zonder goed, ook die der Hollandsche Kuif- hoenders, zoowel mét als zonder baard Bij zender mooi zijn de inzendingen Reds en Ply mouth Rocks van leden en van de Red- en Plymouth Rockclub. Dc Zijdeboenders zijn zoowel in groote als in krielsoorten aanwezig. Van de afdeelingen krielen is die der Japansche wel de grootste. In de grootere rassen moeten niet minder dan, 17 rassen met elkaar concurreeren. Bijzon der mooi is de collectie Plymouth Roek-krielen De laatste jaren schijnt het enthousiasme voor de fokkerij van moderne en oud-Engelsche Vechtkrielen verbazend te zijn toegenomen. Zulks althans zou men kunnen afleiden uit het groot aantal inzendingen op dit gebied. Ook in de Duivenafdeelingen zijn verschil lende mooie exemplaren ie bewonderen. De heer Spruyt uit Gouda neemt hier natuur lijk weer een belangrijke plaats in, waarvan het opnieuw behalen van den lustrumbeker wel het beste bewijs is. Van de Konijneninzendingen behoeven we eigenlijk niets te zeggen. Deze spreken voor zichzelf. Zelden zagen we zulk een mooie ver zameling dieren bij elkaar. .Vooral de Vlaam- sche reuzen zijn schitterend vertegenwoordigd De keurmeesters hebben hier zeker geen ge makkelijke taak gehad. De moeite van een bezoek aan de speciale afdeeling Zangkanaries, zal zeker ruimschoots beloond worden. Bekroningen. De voornaamste bekroningen laten we hier onder volgen; Groot zilveren, medaille van H.M. de Ko ningin, voor de fraaiste inzending hetzij Kuif- hoenders, Kraaikoppen, Hollandsche Hoenders Barnevelders of een ander groot Hollandsch ras: winnaar W. Vehmeijer, Haarlem. Groot zilveren, medaille van H.M. de Ko ningin-Moeder voor de fraaiste inzending Dwerghoenders, één kleur, één ras: winnaar E Osterinann, Baarn, Groot br. medaille van Z.K.H. Prins Hen drik voor de fraaiste inzending Leghorns, Or pingtons, Sussex, Plym. Rocks, Rhode Island of Wyandotles: winnaar L. J. Schoemaker, Almelo. Verg. zilv. medaille van burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzan voor de fraaiste inzending sier duiven, één ras: winnaar Henry le Rey, Den Haag. Zilv. lustrumbeker, ter waarde van. twee henderd gulden, aangeboden in 192S door eeni- ge leden van de L. P. V. voor dengene, die op de eerstvolgende vijf tentoonstellingen der L P. V. in een der volgende afdeelingen, t.w. gioote Hoenderrassen, Krielhoenders, Sier- duiven, Postduiven, Konijnen of Watervogels, het hoogst aantal punten behaalt. Winnaar moet gedurende dien tijd lid der L P. V. zijn, terwijl den lijdelijken winnaar een zilveren herinneringsmedaille zal worden aangeboden: winnaar 1928. C. H. M. Spruyt, winnaar 1929: dezelfde. Groot geëem. bronz. beeld (kraaiende haan, 63 c.M. hoog), naar ontwerp van den beeldhou wer August Faüse, voor de fraaiste inzending groote of dwerghoenders van hetzelfde ras en kleur. Tweemaal te winnen door denzelfden inzender. Winner 1925: H. P Kuyer, 1927: J. A Bcoms Azn.. 1928: E. Ostermann, Baarn, 1929: dezelfde. Zilv. plaquette, aangeboden, door den Com missaris der Koningin van de Provincie Zuid- Holland voor de fraaiste inzending Plymouth Rocks: winnaar H. Th. Kramer, Amsterdam. VEREENIGING VAN 0NDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN DE INSPECTIE LEIDEN. (Vervolg). In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring werden tot bestuursleden gekozen de hee- ren B. J. van der Meene en C. H. van Ulden, zulks in de plaats van de heeren C. v. d. Zwet en N. W. Laman, die niet herkiesbaar waren. ,J)e persoonlijkheid van den onderwijzer" Vervolgens heeft dr. P. H. Ritter uit Utrecht, zijn aangekondigde lezing over „De persoon lijkheid van den onderwijzer" gehouden. Na uiting te hebben gegeven aan de gevoe lens van schroom, welke spr. had te overwin nen alvorens ertoe te besluiten als leek in een vergadering van deskundigen over dit onder werp het woord te voeren, gaf hij allereerst een definitie van het begrip „persoonlijkheid Dit is een nom; niet aleen een besclhr-ijvin.g en omschrijving van den persoon, zooals hij is, maar zooals hij behoort te zijn; persoonlijk heid is dus m.a.w. een ideaal. Het karakter van een persoon hangt samen met verschillen de overtuigingen, hetzij godsdienstige of po litieke. hetzij persoonlijke. De persoonlijkheid van een onderwijzer vergt van hem het stellen van een ideaal en dit is te meer belangrijk, omdat juist de onderwijzer jonge menschen moet opkweeken tot personen. Alleen zij kun nen goede onderwijzers zijn. die het ambt ge kozen hebben uit zedelijke roeping en zich ten volle bewust zijn van de groote verant woordelijkheid, die het hun oplegt. Spr. stelt de vraag: hoe voeden wij op tot persoonlijkheid en wat is het doel daarvan? Onder opvoeden verstaat spr. in dit verband het-zichzelf-overbodig-maken; het kind zóóver te brengen, dat het zich van een eigen over tuiging bewust is. Agenda Zondag. R. K. Bond van Transportarbei ders. Jaarvergadering, Bondsge- boaw 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. omdat'ze e/van ovamiigcl zijn, dat er beters bestaat. Daartoe dient de onderwijzer zich in de eerste plaats rekenschap te geven van den diepen eerbied jegens de persoonlijkheid, om dat hij in den mensch een vertegenwoordiger ziet van de menschheid. Uit de booge zede lijke gedachte vloeit logisch een tweede over tuiging voort: een mensch (kind) mag nooit middel, doch moet steeds doet zijn. Hij, die dit voor oogen houdt, zal nooit zijn eigen liefde of ijdelhcid streelen, den lachlust op wekken van de klassegenooten of trachten de orde le bewaren ten koste van het kind Daarnevens is spr. van meening, dat bij de opvoeding van de jeugd het voorbeeld als leer middel de voorkeur verdient boven de me thode. Het instinct tot nabootsing, dat in ons allen leeft en dat eigenlijk een aanschouwe lijk ideaal is, moet meer aangekweekt wor den: m.a.w. de idee moet zich minder sym- boliseeren in het woord en meer in de daad. Tenslotte geeft spr. een persoonlijke be schouwing over het onderwijs in de nationale historie. Hij is het eens met hen. die zich stellen op de basis van de internationale rechtsgedachte,. maar daarnaast rijst toch de vraag of wij deze gedachte kunnen duidelijk maken, wanneer wij aan hel kind de nationale gedachte onthouden. Spr. wil deze vraag ont kennend beantwoorden; z.i. zal het onderricht in de vaderlandsche geschiedenis den kinderen het besef bijbrengen, dat ook ons volk heeft bijgedragen tot de cultuur van Europa. Dat de oorlogsgeschiedenis de wreedheid zou aan- kweeken, ontkent spr. eveneens. De onderwij zer heeft tot taak vóór alles op het verwerpe lijke van den oorlog en op het licht van den Volkenbond le wijzen, doch daarnaast heeft het zeker zijn nut de verdiensten van onze na tionale helden in het licht van hun tijd en om standigheden te beschouwen. Dit ethische ka rakter kan in de geschiedenisbeschouwing heel wel worden geaccentueerd. En zeer zeker verdient het aanbeveling de jeugd te wijzen op den heldenmoed van onze hedendaagsche zeelieden, die tn de oorlogsjaren hun leven tientallen malen in de waagschaal stelden om hun landgenooten van voedsel te voorzien. Het eerste gedeelte van zijn lezing samen vattende, ziet spr. in hel begrip „persoonlijk heid" een zich consequent richten naar een bepaalde overtuiging. Die persoonlijkheid moeten de onderwijzers geven op grond van het feit, dat het kind in wezen het vruchtbe ginsel der menschheid, een persoonlijkheid is, welke in b n handen ligt. In het tweede deel van zijn voordracht ging dl. Ritter bet ontwikkelingsproces bij het kind

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2