u 21ste Jaargang VRIJDAG 7 FEBRUARI 1930 No. 6403 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Ket St. Elisabeth-Ziekenhuis te Leiden te crirJCEÊ 3)e Ccicbelve Gou/ïo/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De nieuwbouw aan de Middelstegracht gereed Een technisch volmaakte Ziekeninrichting De nieuwbouw van het St. Elisabethge- Btieht is gereed. Men kan wellicht meenen, dat het lan gen tijd geduurd heeft, maar er is dan ook iets tot stand gebracht, dat de duur van den bouwtijd volkomen recht vaardigt, want bij de inrichting is letterlijk niets vergelen, wat de moderne ziekenhuisverpleging ver- ei6cht en bevordert. Verleden 'jaar reeds gaven wij een uit gebreide beschrijving van het gebouw zelf en de indeeling daarvan, welke wij even in het geheugen willen terugroepen. Het nieuwe tot stand gekomen gedeelte be vindt zich aan de Middelstegracht. Feite lijk is dit niet juist uitgedrukt want de voorzijde van het nieuwe gebouw is in den tuin van het bestaande ziekenhuis, zoodat de gevel aan de Middelstegracht de ach tergevel dient te worden genoemd. Het gebouw, dat vier verdiepingen hoog is, is in drie gedeelten gescheiden en be staat, vanaf de tuinzijdé gezien, uit ee#ï verpleeggedeelte links, do kapel plus rouw kapel met bijbehoorende vertrekken in het midden en het gebouw der Zusters, rechts. Deze drie deelen zijn links en rechts van de kapel door gangen onderling verbon den. Onder het geheele gebouw loopt een sousterrain, dat wij evenals den verderen bouw reeds uitvoerig beschreven. Wij mogen nu dus volstaan met een be schrijving van de prachtige inrichting van dit gebouw, dat hiermede zeker aan de spiis der moderne ziekenverpleging komt te staan. Beginnend met het verpleeggedeelte, kunnen wij vermelden, dat dit gedeelte uit vier verdiepingen bestaat. Gelijkvloers zijn in een aparte afdeeling kinderboxen ondergebracht, aansluitend op een kinderkamer voor loopende patien tjes. In deze kinderkamer, die wezenlijk hot karakter van een kinderkamer draagt zijn alleraardigste knidermoubelen ge plaatst, geel en grijs van kleur in zeer zachte tinten. Zelfs de tegels aan den wand, die voor een afscheiding der lam- brizeering zorgen, vertooneu alle aardige kindertaf ree! tjes. Verder zijn daar speel goedkastjes, bankjes tegen den wand enz. De kinderboxen, die onderling door gla zen wanden zijn gescheiden, zijn te samen ook weer door een glazen wand geschei den van een gang, vanwaar de zusters alle boxen dus kunnen overzien. Vandaaruit komt men dan door 'n deur in de gang, die leidt naar de middelste afdeeling, de kapel. Op de eerste verdieping van dit gedoal- te bevindt zich een in twee gedeelten ge scheiden ziekenzaal met doorloop, die keu rig is ingericht. Zoo zijn bijvoorbeeld boven alle bedden leeslampen aangebracht en is het oproep systeem met bellen vervangen door licht, wat zeer practisch is uitgevoerd. Bij elk bed is een lichtknop aangebracht. Drukt een der patiënten op dit knopje, dan gaat buiten de zaal boven de deur een lampje branden, terwijl tevens in het verblijf der dienstdoende zuster de zoemer overgaat. De zuster kan dan op de gang reeds zien op welke zaal zij geroepen wordt. Nu zou het natuurlijk kunnen gebeuren, dat er op een andere zaal gebeld wordt, juist als de zuster afwezig is, doordat zij ergens an ders is opgeroepen. Om dit te kunnen weten brengt de zus ter op ce zaal waar zij geroepen wordt een verbinding tot stand, waardoor de zoemer zoolang zij op die zaal of kamer is, niet in haar wacbtverblijf maar op die zaal overgaat, zoodat de zuster dan toch kan hooren of ook nog op een andere zaal of krr-er haar hulp noodig is. Vooral voor de verlichting, evenals de sterkstroom uitgevoerd door de N.V. I. E. M. C. O., is bijzondere zorg besteed en een mooi zacht en diffuus licht, dat voor geen enkele zieke hinderlijk kan zijn, is zoodoende verkregen. Natuurlijk zi.in bij iedere zaal. een bad kamer, e«n dienkeuken met dienlift en warmkastjes van de bekende firma Küp persbusch, W.C., spoelkeuken enz. aange bracht. De r-nrechtofels in deze '-fv'-Qn 1 ingelegd met prisma, 'n soort linoleum, dat het stuxstuoten van glazen en schalen zoo veel mogelijk voorkomt en beter bestand is tegen inwerking vaD bijtende stoffen. Verder zijn er bij alle zalen, vuil goed- en rnilkokers. dié uitkomen in het souster- zain, garderobes, telefoon met nummer schijf, waarvan er in het gebouw 29 aanwe zig zijn. De brandslangen bij iedere zaal, zijn in daar aanwezige werkkasten aange'/ acht. Verder is er een aangenaam en prettig in gericht dagverblijf voor loopende patiën ten, met een doorgift vanaf de keuken, zoo dat de patiënten ook daar direct vanuit de keuken kunnen worden bediend. De trappenhal in deze afdeeling loopt om de glazen liftkooi heen en is met de glas in lood ramen en de mooie hardstee- nen treden zeer aantrekkelijk. Bij iedere afdeeling staat de naam, die zij draagt, op do deur der ingang vermeld. Zoo is er de St. Josephafdeeling, de Sint Franciscusafdeeling en de St. Elisabeth- afdeeling. Bij iedere afdeeling staan op den hoek van de trap de nummers der zalen en ka mers van die verdieping en van die daar boven vermeld, waarbij een pijl de richting aangeeft, waarheen men moet gaan om daar te komen. Ook de isoleerkamers voor ernstige pa tiënten zijn keurig ingericht. Op de derde étage is bovendien de lig- hal, die aan de zonzijde gelegen is en aan dien kant geheel door ramen is afgesloten. Hier is bovendien een dubbel ramen-sys- teein aangebracht. De leidingen, die door de verschillener afdeelingen en kamers loopen en die uit den aard der zaak zeer talrijk zijn, zijn in gedeeld volgens het normalisatieplan, waardoor met gekleurde ringen, pl.m. 14 verschillende kleuren, de aard der leiding wordt aangegeven. De tafels der ziekenzalen en -kamers zijn speciaal vervaardigd en ingelegd met glazen platen. Al deze zalen en vertrekken zien er warm en gezellig uit. Alles is ge schilderd in bescheiden en toch warme tin ten-, de deuren zijn afgewerkt met coraman- delhout-, de vloeren zijn geruischloos, ter wijl op vele plaatsen door mooie gebrand schilderde ramen voldoende licht naar bin nen valt. Op de vierde verdieping bevindt zich de douche en de zolders. Ook nog een ander oproep-systeem is er aangebracht voor drie der voornaamste zusters, als b.v. de moeder-overste, de hoofdverpleegster, wier diensten dan in het eene, dan in het andere gedeelte van het gebouw worden gevraagd. Daartoe zijn bij alle ballonlampen, die in het geheele ge bouw zijn aangebracht, drie bovènlichtjes bevestigd, waarvan een van groen, een van rood en een van oranjeglas Deze lampjes kunnen vanuit de portier- loge worden ontstoken en ontgloeien dan door het geheele gebouw, terwijl er tevens een zoemer overgaat. Aan de kleur van het lampje kan. men dan zien, wie vanu:t de portiers'oge wordt opgeroepen, waarna dan tetefonisch inlichting kan worden ge vraagd. Het meest de aandacht trekt echter de middenbouw waar de kapel en de daaron der gelegen rouwkapel met wachtkamers, sectie-onderzoek- en kleedkamers voor de doktoren de bijzondere aandacht vragen. De kapel is al van heel mooie en bij zondere constructie. Ze'.fs is deze ru m en groot. Op het priesterkoor is een prachtig marmeren, liturgisch tafela'taar aange bracht, links en rechts even naar voren ge flankeerd door een Maria- en Joseph- altaar in denzelfden stijl. De beelden van de H. Maria en St. Joseph, die op deze a'taren prijken, zijn gebeeldhouwd door den Haagschen beeldhouwer van den Winkel. Deze beelden zijn bijzonder mooi uitge voerd en zijn hierom vooral zoo mooi, om dat zij een kunstzinnige verbinding ver- toonen van oude en moderne stijl. De lijnen zijn e-enigszins modern, terwijl de kleuren van blauw bij het Mariabeeld en donker rood bij het beeld van St. Joseoh die mo derne lijnen ©enigszins verzachten. Achter het hoofdaltaar hangt tegen den muur een zeer groot kruisbeeld, waarop een u't de hand in palisanderhout gesneden Ghristi-eormis is aangebracht. Links en rechts bevinden zich zes dubbele glas-in- lócd ramén, links uitbee'dend episoden uit het leven van St. Elisabeth en rechts uit *het leven van St. Franc:scus. Om de kapel heen loopt een gang, die aan weerszijden vooraan weer toegang tot de kapel geeft, zoodat er meerdere in gangen zijn, wat storing in de H.H. Diensten zooveel mogelijk voorkomt. Bovendien zijn in de ziiwanden boogvormige openingen ge houden, zoodat zieke zusters vanaf haar -zijde van het nieuwe gebouw, vanaf do binnenplaats gezien. In het midden de kapel, links de afdeeling verpleging, rechts het zusterhuis. ziekenzaal, die naast de kapel is gelegen, de H.H. Diensten kunnen volgen. Maar vooral geldt onze bewondering do rouwkapel, die daaronder is aangebracht Deze is hoog van bouw. Hier worden do lijken opgebaard en aan de muren bran den zacht de lampen, die in den vorm van kaarsen, telkens drio, zijn uitgevoerd. Door zware paarse gordijnen zijn de deuren en ramen aan het oog onttrokken. Verder is er voor een speciale lucbtverversching zorg gedragen, terwijl de gangen om do rouw- kapel zooveel mogelijk direct in verbinding staan met de buitenlucht, zonder dat er toch van buiten af -rar binnen kan wor den gezien. Verder zijn hier dc wachtkamer voor fa milieleden, de sectie- en onderzoekkamers voor de dokters, met speciale sterke ver lichting en afvoer. Rechts is dan tenslotto het Zusterhuis, dat eveneens zeor prachtig is ingericht, Op de eerste verdieping bevinden zich de zeer mooi ingerichte eetkamer en zitka mer der leekenverpleegsters, met ingebouwd buffet en ander comfort in zeer mooie tin ten en stijlvol gemeubeld. De zit-slaapkamers der verpleegsters zijn op de eerste en tweede verdieping aange bracht. De zalen, waar de verschillende werk zaamheden worden verricht zien er even eens zeer practisch uit. In de mangelkamer staat de electrische mangel geheel op dik rubber, zoodat tril lingen zijn uitgesloten. De verbinding met de electrische strijkapparaten is aan de zol der bevestigd, wat het strijken zeer ver gemakkelijkt, daar de draad van de strijk bout zich nu 6teeds achterwaarts bevindt en niet de bewegingen belemmert. Verder zijn daar de naaikamers enz., mot doorgiften naar de naastgelegen kamers en liften naar waschhuis en sousterrein. Ook zijn hier de zalen en kamers dor zusters, het z.g. Slot, studie- en leskamers, bibliotheek enz. Aan een zeer voornaam gedeelte, dat hier gelijkvloers is ondergebracht, mogen wij wel even bijzondere aandacht wijden, n.l. aan de keuken. Deze is ingericht op een wijze, zooals men in weinig dergelijke inrichtingen zal aantreffen. En het is goed gezien, dat hieraan de grootste zorg is besteed en geen kosten zijn gespaard om tot een zoo volmaakt mo gelijke inrichting te komen. De keuken is geheel ingericht door de firma Imenexco, die de fabrikanten van Küppersbusch leverde. De keuken zelf is ruim en frïsch ge bouwd met een gedeeltelijk glazen dak en ventilatie-inrichting. De uitvoering is geschied in witte te gels met. blauw afgezet. Midden in de keu ken staat een geweldig en modern 10-vlams kookfornuis, dat op bijzondere wijze wordt verwarmd. De gaspitten zijn nl. voor iede.n vlam aan den kant van het fornuis aan gebracht zoodat de vlammen, onder de go- hele ijzeren plaat in speciaal afgescheiden ruimten doorspelen en de geheele plaat verwarmen. Vanuit het midden verheft zich een pe- emaillcerde zuil voor afvoer van verbrande gassen. In de muur is een ingebouwdo drie-dee- lige Küppersbusch bak- en braadoven aan gebracht met uitgebalanceerde deuren, dio uit zichzelf weer dichtslaan om zooveel mogelijk warmteverlies te voorkomen. Ook is er en combineerend, roestvrij, nikkelen koffie- en thee-apparaat. In het midden daarvan is een heetwater reservoir, van waaruit het water naar wensch in een der beide ketels voor koffie of thee door mid del van een draaibare kraan kan worden overgebracht. De verwarming der ketels geschiedt door stoom tusschen de wanden. Naast elkaar bevinden zich vier groote kookketels, waarvan een met een draai- inrichting voor het bereiden van ge stampte pot en een met een aaneensluitend vierdeelig vergiet voor het koken van aard appelen en groenten. Deze ketels, die ver vaardigd zijn van het nieuwe in dc Duit- sche Krupp-fabrieken uitgevonden roest vrije si aal „Nirosta", zijn roomkleurig ge ëmailleerd en resp. van 200 en 250 Liter inhoud. Aan den anderen kant bevinden zich een zestal mooie nikkelen kiepkctels, voor het bereiden van kleinere porties en voor het koken van melk, soep enz. Voorts is er eens doorgift, tevens inrichting voor het warmhouden van spijzen, wat geschiedt door middel van stoom. Naast de keukon bevinden zich nog eenige kleinere afdee lingen, zooals een speciale afdeeling met een vischbakoven, waarbij de vischlucht direct naar buiten wordt afgevoerd. Onder in deze oven bevindt zich bovendien een warmkast. Een bijkeuken voor het reinigen van vaatwerk is eveneens met driedceligo spoelbakken, van mecana-metaal, practisch ingericht. Ook is er een Hobard-mixer, met welke ÊTt C r De gevel van het gebouw aan dc Mid'IcWtegracht. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Belgische regeering is niet geneigd, de betrekkingen met Rusiand te hervatten. Eon merkwaardig „kerkelijk concilie" te Kief. In Mexico is de toestand rustig na den aanslag op den president BINNENLAND. Brutale roofoverval te Woudenberg. (Gem. Bcr., 3e blad). Twee metselaars door kolendamp ge stikt. (Gem. Bcr.„ 3e blad); Een Nederlandsche schipper in België door zijn knecht vermoord. (Gem. Bcr.. 3e blad). PROF. DR. J. M. JANSE. die Zondag a.s. 70 jaar wordt machine allerlei soort werkzaamheden, noodig voor het bereiden van spijzen, kun nen worden verricht. Mot dezo machine kan men spijzen mengen, snijden, enz. Behalve deze machine, dio van oen E11- gclsche fabriek is, is do geheele inrichting aangebracht door do firma Imenoxco, in het bekende, emaille uitgevoerd, Küppers busch fabrikaat en wij spreken onze wondering uit voor zoo een schitterend en hoogst modern uitgevoerde keukoninstal- latie. Tenslotte bevindt zich beneden onder 't geheelo gebouw het sousterrain. De kol ders, zult u misschien denken, maar wio ook hier de inrichting ziet, slaat dc han den in elkaar, niet alleen om hetgeen voor deze tallooze afdeelingen benoodigd "waj, maar vooral om de wijze, waarop het is aangebracht on uitgevoerd. Hier bevinden zich do groentckoukens met de modernste machines, do inmaak- keukens met groote kookketels evenals van het Küppersbusch fabrikaat, de bak- kerij met heetwateroven, bergruimten, pro visiekelders, koelkelders, hydrophoren "voor heetwaterverzorging, waschafdcelingen enz te veel om op to noemen. Vooral de afdeelingen dor machino-in- stallaties wekken verbazing en een nauw keurige beschrijving van al de ketels, bui zen, pompen, regulateurs onz., dio zich hier bevinden, is voor een leek onmogelijk. Te vermelden is wel, dat de machinist, hier in zijn onderaardsch bedrijf op zijn regulateur de temperatuur kan lezen van ^alle kamers en zalen in het geheele ge bouw, die hem door overal aangebrachte thermostaten wordt verraden. Hierbij zijn vermeld, dat de verwarmingsinstallatie on de warm- en koudwater-voorzioning werden aangebracht door de firma Rcinhart te Den Haag. Het schilderen van het gebouw werd verzorgd door de firma H. W. F. v. d. Steen te Leiden. Voor nood- en nachtverlicbting is hier bovendien nog een accubattcrij van 60 cel len, staande in een vertrok met een as- phaltvloor, waar de beschildering mot zuurvaste verf is geschied. Naast dit ver trek is een ander met gelijkrichtcr, dienend om de accu's te laden. Hiermede hebben wij liet nieuwe ge bouw zoo uitvoerig mogelijk beschreven, omdat wij overtuigd zijn, dat volcn hierin belang stellen ook in het schitterend uit gevoerde plan der architecten, die hier mede een ziekeninrichting van den eer sten rang tot uitvoering hebben gebracht. Zooals wij reeds gemeld hebben zal do inwijding der kapel geschieden op Zater dag 17 Februari door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengcnent, bisschop van Haarlem. Daar na zal er gedurende enkele dagen gelegen heid bestaan het gebouw to bozichtigen, dat op allen, die het zullen zien een on- vergetel ijken indruk zal mal ei-.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1