BUI1ENL. BERICHTEN STATISÏÏEB IN BEELD NED. COST-INDIE VRAGENBUS VRIJDAG 7 FEBRUARI 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BRUTALE ROOFOVERVAL TE WOUDENBERG VAN EEN BOER EN EEN DAPPERE DOCHTER. De bandieten gearresteerd. Tn den nacht van 5 op 6 Februari te Woudenberg een brutale roofoverval! plaats gehad. Bij den landbouwer Van lit; dom werd aan de deur geklopt. Toen dc landbouwerr de deur opende, drongen t wee mannen, met revolvers gewapend en oor- zien van zwarte maskers, het. Imi- binnen. Zij cischlcn geld aanvankelijk ontkend- de landbouwer geld in huis te hebben, doch onder sterkere bedreiging aaf Van Egdom den mannen 500 gu'dcn. liet gezin was inmiddels ontwaakt. Men wis; n.i het vertrek van de mannen spoedig dc politie te waarschuwen, die er in slaagde de in dringers te arresteeren. Zij hadden nog geen gelegenheid gehad hun buit in veilig heid io brengen. Het bleken twee mannen uit Huis ter Heide en Ausfcerlitz te zijn. Dc „Tel." heeft een' onderhoud gehad met boer van Egdom, die het volgende re laas gaf. 't Was ruim 1 uur, zoo ving hij zijn verhaal aan, toen ik luid geblaf van de honden hoorde. Ze gingen aan één stuk te keer. Ik was dadelijk klaar wakker en be greep, dat er onraad was. Was er brand'? Of een ongeluk? Ik liep onaangekleed naar do deur, want er werd op de vensters ge bonkt. Mijn vrouw en de zeven kindereu ver- den wakker. Ook do beide knechts, die bo ven den stal slapen. Ik zag buiten even wel niets. Maar bij het achterhuis ontdek te ik twee gedaanten, die do deur van den veestal opendeden. Ze hadden lange, zwar te maskers voor hun gezicht cn lange jas sen. Bij het schijnsel -van een petroleum lampje, dat ik meegenomen had, bemerkte ik tot mijn ontsteltenis, dat beiden riemen om hadden, waarin dolkmessen staken. Bovendien hadden ze elk m de eene hand een revolver en in de andere een electri- seho zaklantaarn. „Planden omhoog", rie pen ze, „anders is je leven er geweest". Dc honden waren stil geworden, omdat ze mijn slem hoorden. „Ga liggen", schreeuwden ze, „dan zul len we je binden." Ik antwoordde: „Ik ga niet liggen" en ging een eindje terug. Onder de hand riep ik mijn knecht Bart te hulp. Om schrik aan te jagen lesten ze twee schoten. U kunt begrijpen, hoc bang de kinderen wa ren. Het geheele gezin was in de grootste ontsteltenis het bed uitgekomen. „Ik zal nog tot tien tellen en anders beu je er geweest" Hij was juist bij het teUen tot S, toen ik vroeg: „Wat willen jullie eigenlijk van me 1" „Je geld ogf je leven", was liet ant woord. Neem maar een koe. „Ik heb geen geld" zeide ik, „neem maar een koe." Dc dikste van bet tweetal zeldc nog: „Ik zou m'n leven liever hebben dan men geld. Als je 500 geeft, gaan we weg." Terwijl de een met opgeheven revolver mijn knecht in bedang hield, voor bet ge val hij zich in den veestal zou vertoonen, ging ik naar de huiskamer, gevolgd door den dikste van hot tweetal, die me nog toevoegde: „Kom niet naar buiten. Het ge heele huis is omsingeld.. We zijn niet an leen, maar met een heele bende. Wij heb ben een geheimen bond en dit is het be gin." In de huiskamer zeide ik, den bandiet ƒ25 gevende: „Meer heb ik niet in huis." -,lk moet 500 hebben, en dadelijk. Schiet op." In de slaapkamer haalde ik een porte feuille en begon er dc bankjes van 10 en 40 uit te halen en te tellen. Om tijd te winnen, zoo vervolgde de boer, deed ik dit zeer langzaam, waarop de nachtelijke gast, waarvan ik alleen maar de twee oogen door het masker kon zien, me toeriep: „Het lijkt wel, of je de munmors uit je hoofd wil leeren." Ik kwam tot 195, baar daarmede nam de man geen genoegen, zoodat ik er nog tientje bij deed. „Wat doe je er mee?" vroeg ik, toen de roover het geld opstreek. ,.Dat kom ik je over 8 dagen vertellen. Als je de politie waarschuwt, gaje de an dere week om zeep. Dappere dochter. Terwijl zich deze scène in de groote .huiskamer der boerderij afspeelde, te mid den derdoodolijk verschrikte kinderon, van wie er eenige een jaar of zes, acht oud zijn, was de 24-jarige dochter Alida in nachtcostuum hel huis uitgevlucht, om de politie te waarschuwen, op gevaar af, door andere kerels van de bende buiten te wor den aangevallen. Maar er waren geen an deren. In den kouden nacht rende zij naar eon buurman, die een eindje verder woont. Daar leende zij een manie! en een pel, zocht in de duisternis een fiets en reed er mee naar de politie. De buurman kwam met een geladen ge- v eer te hulp, nuiar intusschcn waren de nachtelijke gasten in de duisternis ver dwenen. Waarheen 1 „Ze hadden gummi handschoenen en schoenen aan. Gezichten heb ik niet kun nen onderscheiden. Daar op dat hoekje van ie tafel, heb ik dc 505 uitgeteld", besloot boer Egdun zijn verhaal. ..Ik hoop nooit meer zoo'n nachtje te beleven". Alida was met haar fiets naar den rijks veldwachter H. Petersen gevlogen, op ge vaar af, de boeven te ontmoeten, maar zc had een voorsprong, daar het tweetal eerst moest loopen naar hun fietsen, welke zij bij '.en onbewaakten overweg hadden neerge legd. De rijksveldwachter hoorde het hardloo pend e meisje on even later luid gebel aan ziin huis. In twee minuten was hij half ge- VELDWACHTER H. PETERSEN. kleed en rnct revolver gewapend op straat. Het meisje ging den even vereer wonen de-u gemeenteveldwachter G. Tekelenburg waarschuwen. In fietste in de richting van de boer derij, zoo vertelde ons rijksveldwachter Pe tersen. Maar ternauwernood wak ik op weg of ik kwam in snel'e vaar! twee fietsers zonder licht tegen. Ik riep hen aan, maar ■de twee mannen fietsen met gioote snel heid door. Ik loste een. soh'b in de lucht, draaide mijn fiets om, en de jacht begon op S0 Meter afstand. Wij passeerden mijn huis, waai' mijn vrouw in achtgewaad getuige was van de race. Ter hoogte van de woning van den ge meenteveldwachter loste ik twee waar schuwingsschoten in de lucht. Ik had <le vluchtelingen toen op 20 Meter ingereden. Later is gebleken, dat het meisje nog niet bij den tweeden politicman was aan geland, daar ze eerst bij een verkeerd huis had gebeld. Als bezetenen reden de vluch telingen, die, ook langs hei meisje moeecu gekomen zijn. Eindelijk luid ik zo to op 20 Meter inge haald. Ze sloegen oen zijweg naar het bcseh in. Daar moesten ze hun vaart in houden, wegens een bocht in den weg. Toen \yas de afstand nog slecht vijf meter. Ik vuurde nu voor den vierden keer. Hoe wel ik geen van beiden raak toeten zc den kogels langs hun oorca i ebben hoe ren fluiten. In elk geval schrikten ze zoo, dal ze tegen elkaar opbntsen en vielen. Ik was moederziel alleen tegenover dit tot de landen gewapende twee!al, dat doi- ken en revolvers had. Ik riep: „Hands u". Ze riepen: „Wij zijn verloren". Ik liet hen overeind komen mei de handen in de hoogte. Liet bcm om- draien en vóór me uitloopcn in de rich ting van het huis van mijn collega, die wei te hulp zóu komen. Ik zeide: „Ik heb nog patronen en bij het minste verzet krijg je ze door je hoofd". In werkelijkheid had ik nog maar één patroon. Blijkbaar werden zc van „hands up" te moe en ze vroegen, of ze hun handen op liet hoofd mochten houden. Zoo naderde ik veldwachter Tekelen burg. Zonder veel tegenstand werd het tweetal gefouilleerd en geboeid. Het bleek, dat elk een scherp dolkmes had, dat ze zelf geslepen hadden en voorts revolvers met G en 8 scherpe patronen. Hot geld is in beslag genomen. Twintig gulden ontbrak: vermoedelijk is dit bij de vlucht verloren. Tot zoover het relaas van den rijksveld wachter Petersen, die zeker in dezen nacht zonder hulp van anderen, een prach tig staali je van plichtsvervulling heeft ge geven. Hier eindigt de overval te Woudenberg, die later zijn nascel zal hebben voor de rechtbank te Utrecht. Het tweetal werd eerst in het gemeentehuis opgesloten, waarna de 20-jarige G. J. V. en de 18-jarige P. E„ die werkzaam waren aan de blikfa- briek aan de Woudenbergerstraat te Zeist ter beschikking van de justitie zijn gesteld. DE DIEFSTAL OP HET POSTKANTOOR TE HAARLEM. Het hing in de lucht, In verband met den brutalen diefstal op het hoofdpostkantoor te Haarlem valt nog te melden, dat Donderdag den geheelen dag het onderzoek door de politie is voort gezel, echter zonder eenig resultaat. Het meet wel eenige verwondering wek ken, dat de dief ongehinderd is kunnen verdwijnen met zijn buit, daar het bakje met zilver geld toch ongeveer 10 K.G. weegl. De voorzichtigheid op liet postkantoor lant wel iets te wenschen. over. Eenige ja ren geleden bijv. toen het oude postkan toor (tegenover de Nieuwe Groenmarkt, waar nu liet technisch bureau van de fir ma Uylenhoek gevestigd is) te klein voor de diensten was geworden en zoodoende een filiaal gevestigd was vooraan in de Zijlstraat, dichtbij het stadhuis, waren o.m. daar ondergebracht dc spaarbank en de verrekeningen van de Rijksverzekerings bank. Eiken morgen ging een postbeambte, een stapel van vier a vijf trommels op zijn handen torsend en gevuld met wisscldgeld, van het postkantoor naar het filiaal en des avonds keerde hij op dezelfde wijze terug, doch dan waren de trommels geheel gevuld met ontvangen gelden. De man maakte deze wandc'iugen, zonder dat zijn kostbare last op ceuigcrlei wijze beschermd werd. Wel was het dienstvoorschrift, dai twee commiezen (aan elke zijde één) hem vergezelden, maar op den duur was dit aan hei sloffen gegaan, zoodat de beamb te alleen den weg aflegde. En dat, terwijl het bedrag, hetwelk hij bij zich had, soms geschat werd op 80 a 100.U00 gulden. Nu was het volgende plannetje gevormd. Dieven zouden met een auto arriveeren en post vatten op de Groote Markt. Wan neer de postbeambte dan 's avonds op stap wa=. /.ouden zc langs hem rijden, vlak bij het trottoir, terwijl er één op de tree plank zou staan, om successievelijk de trommels weg te kapen en in den auto te deponeeren. Elders zou oen ander auto wachten, ora den buit in over te brengen en zoodoende dc politie op een dwaalspoor te brengen. Gelukkig echter had de politie bijtijds belicht van het snoode plan gekregen, zoo- dat de Posterijen vóór een belangrijke schade gespaard kon worden. Zoon!- thans evenwel is gebleken, loopt een voorgenomen „kraakie" niet altijd zon der succes af. Belangrijke spoorwegdiefstal. Bij dc Nijmeegsche politie is aangifte gedaan, dat uit ecu reiskoffer, die verzon den was van Beaulieu sur Mei naar Nijme gen een partij kostbare klecdingstukkcu en bijouterieën is ontvreemd. Aan den kof fer was aan dc buitenzijde niets tè be speuren, zocdat het zeer waarschijnlijk is, dat deze met een valschen sleutel of looper is geopend. Men vermoedt, dat de diefstal in Frankrijk heeft plaats gehad. De koffer was bestemd voor Druten. Zigeuners langs de grens. Men meldt uit Roermond aan de „Msb.": Een troep Zigeuners, die de laa ste da gen in den Oosthoek van België rond zwerft, trok gisteren vanaf Maeseyck in de lichting der Hollandsche grens. De veldwachters en ambtenaren der om liggende Nederlandsche grensdorpen wer den spoedig hiervan verwittigd en bewaken thans dag en nacht, de grens, teneinde te verhinde: en dat die oncev. enschte gasten hun tccht naar Nederland voortzetten. ONGELUKKEN. GROOTE SCHEEPSBRAND. Volgens een bericht uit Tokio is brand uitgebroken op het 17.000 ton grocte schip „Tatsceda Maroe", terwijl dit in het dok van Nagasaki lag. Dc aangerichte schade wordt op 1 millioen yen geraamd. 24 kajui ten zijn uitgebrand. Bij den brand hebben 4 arbeiders het leven verloren. ERNSTIGE ONTPLOFFING. Gisterenmorgen is te Weenen in de fa briek der Alpenland schc Draht-Industrie een zuurstofcylinder in dc lucht gevlogen. De explosie had ernstige gevolgen. Het geheele fabrieksgedelete, waarin de ont ploffing plaats vond, stortte in en tien ar beiders werden ondei de puinhoopen be dolven. Na zeer veelmoeite gelukte het de red dingsbrigade en de brandweer om de tien arbeide.s uit hun benarde positie te be vrijden. Zeven hunner werden zwaar ge wond. Typhoon boven Siam. Uit Bangkok wordt gemeld, dat een ge deelte van Siam zwaar gete'sterd is door een cycloon. Vooral een gebied van onge veer 50 vierkanten kilometer had zwaar van den typhoon te lijden. Drie mannen en drie vrouwen werden gedood. Voorts werden negen olifanten en 363 stuks vee gedood, terwijl 7260 huizen werden ver woest. Öp de kust werd bovendien een aantal schepen beschadigd. De Stromboli weer in werking. Volgens berichten in Romeinsche bladen is de Stromboli weer in werking. Uit de krateropening stijgen dikke zwarte rook wolken op. Een kwartier lang viel in de omgeving van den vulkaan een gloeiende aschregcn. In den afgeloopen nacht bood de vulkaan een aanblik van een rood-gloeiende ke gel, terwijl een onderaardsch rommelen op grooten afstand hoorbaar was. Epidemie in het kamp te Hammerstein. Volgens berichten in dc Duitsche bladen zijn in het kamp van de Russische vluchte lingen te Hammerstein nieuwe epidemieën uitgebroken. In een desbetreffende mcdedeeling van den rijkscommissaris voor de vluchtelin genzorg heet het: In het- kamp te Hammer stein lijden ongeveer 300 menschen aan trachoom (een in Rusland zeer veel voor komende oogziekte, die bij verscheiden kampbewoners blindheid ten gevolge zal kunnen hebben). De menschen hebben dc ziekte uit Rus land medegebracht. De epidemie is n'et- zóó gevaarlijk, clat er noodzakelijk genees kundige hulp ingeroepen moet worden. Echter de vluchtelingen mceten naar landen getransporteerd worden, waar de immigratie-autoriteiten trachoom-lijders niet toelaten, zcodat maatregelen zullen moeten getroffen worden. De Berüjnsche special's!, prof. dr. IKrück- mann heeft nu te Hammerstein een oog heelkundige kliniek ingericht en men hoopt, dat de epidemie binnen enkele weken over wonnen zal zijn. Wederom een treinroof. Woensdag is in de nabijheid van het sta tion Buzeau (Roemenië) een roofoverval gepleegd. Ook ditmaal werd de trein door middel van dc noodrem tot staan ge bracht, op het oogenblik, teen de trein de rivier Buzeau zou oversteken. Het treinpersoneel achtervolgde de ban dieten en zag nog, hoe zij met stukken ba gage in het bosch verdwenen. De roovers lesten schoten op het treinpersoneel en wisten de achtervolging onmogelijk te ma ken. dc nederlandsche: uitvoer/ van levende varkens in ©29 ft sedroeg in totaal 28 201 stuks. daarvan gingen naar belgie 21171 duitschlano 3499 frankryk 349! andere landen mo Pianoleerares te Berlijn vermoord, De pianoleerares Margarethe Zimmer werd gisteren in haar woning aan de Steinmetzstrasse 53 te Berlijn vermoord gevonden. Het schijnt, dat zij met een sjaal geworgd is. In de won ng was alles over hoop gehaald; er heerschte de grootste wanorde. De vermoorde, een vrouw van 49 jaar, stond als zeer liefdodig bekend. Het schijnt, dat zij vaak bedelaars en andere arme menschen mee naar huis nam en hun voedsel en wat geld te geven. Men ver moedt dan oók, dat een dezer personen de leerares heeft vermoord. Prof. Strauch, die het lijk van dc ver moorde onderzocht heeft, veronderstelt, dat minstens twee personen de misdaad hebben gepleegd. Ook de politie is deze meening toegedaan, daar er blijkbaar veel gestolen en meegenomen is. Verdacht is voorts de omstandigheid, dat gisteren tegen den avond een café houder in de buurt der woning van de leerares werd opgebeld door een onbeken de, die hem zeide, eens te gaan zien, wat bij de leerares was gebeurd. Men vermoedt, dat degene, die opgebeld heeft, iets met de misdaad uitstaande had. Een andere café houder deelde laat op den avond mede, dat hij twee jongemannen tegen half tien met manden-uit de woirng van de leerares heeft zien komen. Het is niet onmogelijk, dat- dit de daders waren. Drie vrouwelijke zendelingen in China ontvoerd. Op 3 Februari j.l. zijn drie vrouwelijke Finsche zendelingen, terwijl zij per boot op reis waren van Tsjangsjoe naar Kianfou, door roovers gevangen genomen en weg gevoerd. Speelstraten te Keulen. Dr. Adenauer, de bu:gemeester van Keu len, heeft tot de politie het verzoek ge richt, bijzondere speehtraten voor k'nderen in te richten. In deze straten zal elk ver keer van automobielen, rijtuigen, wagens enz. verboden zijn. Dc burgemeester wil aldus de kinderen in staat stellen, zonder gevaar buiten te spelen. EEN CHAUFFEUR DOOR MALEIERS VERMOORD. Aneta seint, uit i^ledan: Een inlaridsch chauffeur reed in de nabijheid van Laboe- hanroekoe, gelegen in de onderafd. Batce- bara, afd. Asahan, Gouvernement Suma tra's Oostkust, een tweetal fietsende jon gens aan, waarbij de .laatstcn zeer licht werden verwond. De chauffeur stapte na liet gebeurde uit, waarna twee Maleiers, die'van dc aanrijding ooggetuige waren geweest, in dreigende houding naderden. De chauffeur sloeg bij hun komst op de vlucht en wilde zich in en een inlandsch huis in veiligheid brengen, hetgeen hem echter niet gelukte, aangezien de bewoner de deur voor zijn neus dicht wierp. De chauffeur werd daarop door zijn achtervol gers met parangs afgeslacht. ZES KEDEHS AFGEBRAND. Aneta seint uil Medan: In de kampong Cedjong Padang, nabij Tindjowan, zijn 6 kedehs afgebrand. Twee .daarvan waren verzekerd. Dc oorzaak was vermoedelijk moedwillige brandstichting. Een Chinee- sche kedehhouder is in verband daarme de aangehouden. UIT HET B0VEN-DIG0EL-KAMP ONTVLUCHT. Een achtervolging door de oerwouden. Kaar Aneta verneemt zijn eenige maan den geleden enkele geïnterneerden uit het onverzoenlijken kamp van Boven-Digoel ontsnapt. Na de Digcel-rivier te zijn afge zakt zijn zij op de een of andere wijze op Thursday Island beland, alwaar zij weder zijn opgepikt door een Gouvernoments- stoomer. Een week of twee geleden ontsnapte we derom een groepje geïnterneerden uit het zelfde kamp. De vluchtelingen trokken in Oostelijke richting door de oerwouden. Een deel hunner werd, met pijl- en andere ver wondingen overdekt door Papoeas terug gebracht. De beruchte communist Dachlan die deel uitmaakte van een dezer groepen, moest door zijn kornuiten in het oerwoud worden achtergelaten wegens uitputting. Omtrent zijn lot is niets definitiefs be kend. Vermoedelijk vertoeft een groepje vluch telingen uit het onverzoenlijken-kamp nog in de buurt van de Fly River, welke voor een deel de grens vormt tusschen Neder- landsch NieuwlGuinea en het Britsche deel van het eiland, en wel op Britsch gebied. Vraag: Ik heb een zoon, die met 1 Mei de 7e klas heeft afgemaakt en 7 leer jaren heeft gehad. Hij is op 1 Juni 13 jaar. Mag hij nu met 1 Mei van school? Antwoord: Uw zoon moet het ze vende leerjaar hebben afgemaakt en in dat jaar 13 jaar zijn geworden om de school te kunnen verlaten. Dat is bij uw zoon niet het geval. Hij zal nog een jaar op school moeten blijven. V r a a g omtrent loonuitkeering bij ziekte. D. M. v. d. M. te W. Antwoord: De dienstbetrekking is door den patroon geldig opgezegd en het is zeer de vraag, of deze dienstbetrekking opnieuw is aangegaan, wanneer uw zoon „wel weer terug mocht komen". Zou wer kelijk - een nieuwe dienstbetrekking zijn aangegaan, dan is de werkgevor verplicht het volle 'loon bij ziekte uit te keeren, ge durende een betrekkelijk korten tijd (6 we ken gewoonlijk), tenzij de dienstbetrekking met inachtneming van den termijn intus- schen wordt Vraag omtrent ouderdomsrente W. B. fce A. Antwoord: Om recht op ouderdoms rente te hebben, moeten vóór het 60ste jaar gemiddeld 47 zegels per jaar zijn geplakt en van het 60ste tot het 65ste jaar gemid deld 39 zegels per jaar. Wend u eens tot den ambtenaar van den Raad v. Arbeid in uw plaats van inwoning. Vraag: Kunt u mij ook zeggen hoelang de geldigheidsduur nog is van de muntbil jetten groot 10. A n t w o' o r dBedoelt u „munt"-biljet ten of bankbiljetten? De oude muntbiljet ten (afgeschaft in 1903) zijn niet meer in wisselbaar en dus waardeloos. Bedoelt u evenwel een bepaalde serie van de bank biljetten van 10.dan kunt u zich beter wonden tot de Ned. Bank. Vraag: Hoo kan men een wit lancas ter gordijn dat met vliegenvuil zit, schoon maken? Antwoord: Hiertegen is niets te doen. Vraag; Hoe moet advocaat bereid worden 't Antwoord: Het recept voor advocaat luidt als volgt: 12 eieren, 400 gram suiker, 1 stokje vanielje, 1 flesch brandewijn. J)e eieren met de suiker kloppen, tot zij dik en witachtig van kleur zijn, vermengen met het merg van het stokje vanielje en den brandewijn. De massa al roerende au bain Marie verwarmen tot zij gebonden is. Vraag: Is een werkgever verplicht een werknemer tijd te geven om bélasting te gaan betalen, daar hetkantoor in de vrije uren niet geopend is. Antwoord: Er is in de wet geen en kele bepaling waarbij de werkgever ver plicht wordt den werknemer gelegenheid te geven in werktijd belasting te gaan be talen. Buitendien zijn er thans zooveel ge legenheden de betalingen te doen ten post kantore en per giro, dat ook buiten de nor male werktijd wel gelegenheid is om de betaling te gaan doem Vraag: Bestaat er hier te Leiden een wetenschappelijk instituut dat 's Zaterdags avonds lezingen houdt over electriciteit? Antwoord: Zulk een instituut is oas onbekend. Weet een onzer lezers misschien wat bedoeld kan zijn?

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10