21ste Jaargang V/ DONDERDAG 6 FEBRUARI 1930 No. 6402 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e Êeidóelve DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetalmg Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Ï9 voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van heb tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Socialisme en ongeloof. In een driestar gaven wij gisteren ïn 't kort drie redenen aan, waarom geen Katholiek socialist kan zijn. Wij gaven als derde voornaamste reden: Verkeerd is hun beginsel, dat de Godsdienst buiten het maatschappelijk leven moet worden gehouden; dat Godsdienstige opvattingen niets heb ben te maken met de inrichting van de maatschappij. Practisch zakt deze neutrale houding ten opzichte van den Godsdienst in het openbare leven af tot afkeerigheid van den Godsdienst in het private leven. Als het eerste niet een gevolg is van het tweede, wordt het er de oorzaak van! Meestal is het tweede een gevolg van het eerste. Meestal woidt eerst het geloof voor het eigen persoonlijke leven verloren en gaat men daarna over tot een maat schappelijk stelsel, hetwelk belijdt*, dat de Godsdienst buiten beschouwing moet blij ven. In dit verband ontleenen wij hier het volgend stukje aan de „Gelderlander": De „Socialist" heeft uit de Duitsche bladen cijfers opgediept omtrent den geloofsafval in Duitschland. Schrikke lijke cijfers: 160.000 menschen scharen zich jaarlijks bij wat men in Duitsch land „de derde confessie" schijnt te noemen, het vrijdenkersdom. Maar let nu op, wat de „Socialist" van dit cij fer verwacht: „Dit beteekent een absoluut verlies van 160.425 zieltjes per jaar voor de kerk. Indien deze getallen nu maar in reëele winst voor het socialisme om gezet worden, dan zijn wij op den goeden weg". Dat is de verwachting. Zij, die van het Geloof afvallen, dwa len weg naar de S. D. A. P. De „Socialist" weet, waar ze haar buit zoeken moet. Zoo is 't helaas Het socialisme is een vruchtbare bodem voor het ongeloof. En: het ongeloof werpt het socialisme veel vruchten in de schoot. V Beschaving en eenvoud. Wij lezen in het „Vaderland": „Uit Parijs wordt gemeld, dat Miss Grie kenland, mejuffrouw Alice Ditlarakou, is gekozen tot Miss Europa. Zij is 18 jaar oud en de dochter van een advocaat te Athene. Geboren in den Pe- lopponesus vertegenwoordigt zij het zuivere type van het Grieksche ra6". „Het zuivere type van het Grieksche ras". Een soort kwalificatie, als men ook wel 'ns in een beschrijving van een ten toonstelling heeft gelezen (een tentoonstel ling, niet van menschen, natuurlijk). Miss Griekenland heeft dus den prijs gewonnen; als de schoonste van de twin tig meisjes, die uit verschillende landen te Parijs waren bijeengebracht. In het „Vaderland" lezen we verder, dat deze meisjes uit.„de beschaafde stan den" zijn. Als in vredesnaam de Kanniba len of Hottentotten of andere onbeschaaf de volksstammen dit maar niet in het „Va derland" lezen en daaruit concludeeren, wat de beschaafde lieden in Nederland ten jare 1930 onder beschaving verstaan! Wij zouden moeten wegkruipen van schaamte Onzin is, feitelijk, te beweren, dat die juf fertjes te Parijs voortkomen uit de b e- schaafde kringen. Mogelijk is alleen, dat zij voortkomen uit de maatschappelijk hoogere standen; en dat zij daardoor wat uiterlijke beschaving hebben. De echte beschaving zullen zij wel niet in overvloedige mate rijk zijn! Men vat het begrip „beschaving", helaas, maar al te veel op naar het louter-uiter- lijke, mischien beter gezegd: naar het zui- ver-vormelijke, zonder te zien naar inhoud en doel van die vormen! Wij lezen in heb „Vaderland": „In het algemeen laten zich de meis jes uit de beschaafde standen tot deel neming vinden. Het Roemeen6che meisje is de dochter van een generaal. Zij draagt evenals haar Poolsche en Servische zuster een in haar land be kenden naam. Het zijn drukke dagen voor de koninginnetjes. Zij gaan van het eene feestmaal naar het andere en daar tusschendoor brengen zij allerlei bezoeken aan fotografen en ander be langhebbenden. De meisjes zien er moe uit, maar houden zich flink". 't Is waarlijk wel beschaafd! Maar die juffertjes zijn niet alleen be schaafd, zij zijn ook eenvoudig, althans Miss Holland. Nota bene, eenvoudig Ook al 'n opvatting van het begrip een voud louter naar het uiterlijke.... Wij le zen n.l. in- het „Vad.": „Ook juffrouw Rie v. d. Rest, die onze kleuren verdedigt, had groot suc ces. Zij was geheel in het wit, een lang gewaad van redfern. Door haar inne- menden eenvoud bekoorde zij ieder een". Ook eenvoud schijnt men te moeten zoe ken allèèn in de uiterlijke vormen Men houdt er toch al te malle begrippen op na over zulke k o s t e 1 ij k e dingen, van h e e r 1 ij k e waarde, als beschaving en als eenvoud BELGIE BELGIE EN SOVJET-RUSLAND. De Belgische Kamer besprak gisteren de begrooting voor buitenlandsche aange legenheden. Vandervelde zeide, dat de hervatting van de relaties met sovjet-Rusland thans een aanzienlijk voordeel zou opleveren. De verergering van het terrorisme in Rusland maakt de hervatting van de rela ties ongetwijfeld moeilijker, maar het op nieuw aanknoopen van relaties is geen kwestie van sympathie. De weigering, om Rusland te erkennen, sluit dit land voor de Belgen af, zelfs voor hen, die er hun waren enkel wilen doorvoe ren. De katholiek Carton de Wiart merkte op dat de Vereenigde Staten, die veel meer zaken met Rusland doen, beslist weigeren te onderzoeken, of een erkenning der Rus sische regeering mogelijk is. FRANKRIJK. KOETJEPOF VERMOORD GEVONDEN? Verscheidene Parijsche ochtendbladen maken melding van een gerucht, dat door de politie noch bevestigd, noch tegenge sproken wordt. Volgens dit gerucht zou de verdwenen generaal Koetjepof vermoord zijn gevonden in een bosch te Meudon, een voorstadje van Parijs. De politie zou zich iiog gisteravond naar de plaats van de moord hebben begeven, om een onderzoek in te stellen doch van het resultaat is nog niets bekend ENGELAND Handelsverdrag met Rusland. Het door het Labour-Lagerhuislid miss Ellen Wilkinson ingediende voorstel voor het.spoedig afsluiten van een handelsver drag tusschen Engeland en Sovjet-Rusland werd aangenomen, nadat een conservatief tegenvoorstel met 241129 stemmen was verworpen. RUSLAND Luthersche geestelijken uit Leningrad verbannen. Naar wordt gemeld, hebben de Sovjet- autoriteiten alle Luthersche dominé's, met uitzondering van één, uit Leningrad ver bannen. Voorts werd de bisschop dr. Malm- gren naar het beruchte Solovetski-eiland Todeporteerd. DUITSCHLAND YOUNG-PLAN IN RIJKSRAAD AANGENOMEN. De plenaire zitiing van den Rijksraad hield zich gisteren bezig met do resulta ten der Haagsche cqjiferentie. De rappor- leur dr. Brccht, constateerde, dat de ge middelde waarde der annuïteiten volgens het nieuwe plan, inclusief de betalingen aan de V.S. doch ongeacht de Dawes-Iee- ningen, voor de eerste 37 jaren 1922.7 mil- lioen bedraagt en mot de leening mee iets beneden de twee milliard mark. De con tante waarde der geheele herstelschu'.d wordt becijferd op 34 milliard mark, bere kend tegen een rentevoet van 51/2 pet. De accoorden van Den Haag (Young-plan en andere overeenkomsten) werden ten slotte met 48 tegen 6 stemmen door den Rijksraad aangenomen. Twaalf leden ont hielden zich van stemming. De Duitsche Rijksbank. De „Vossisohe Zeitung" publiceert een ui;treksel uit de toelichting van het voor stel tot wijziging van de wet op de rijks bank. Volgens dit nieuwe voorstel kan de ver kiezing van den president van de rijks bank door den algemeenen raad gehand haafd blijven en krijgt het directorium der rijksbank opnieuw het recht vooraf ge raadpleegd te worden. De benoeming van de leden van het di rectorium zal geschieden na toestemming van den algemeenen raad, door den presi dent. De aanwijzing der leden van het be stuur wordt voortaan afhankelijk gesteld van de goedkeuring door den rijkspresi dent. Ook het u." zijn functio ontzetten van den president der rijksbank of van een lid van het bestuur vereischt de goedkeu ring van den rijkspresident. De nieuwe bepaling, volgens welke de voorzitter van den algemeenen raad of zijn plaatsvervanger overleg moet plegen met de rijksregecring over te benoemen nieuwe leden, heeft ten doel, de rijksregecring in staat te stellen, eventueele wenschen in zake de bezetting der posten kenbaar te maken. ITALIË OOSTENRIJK EN ITALIË. De Oostenrijksche bondskanselier Scho- ber bevindt zich op het oogenblik in Ita lië en zal vandaag een vriendschaps- en arbitrageverdrag tusschen Italië en Oos tenrijk onderteekenen. Dezer dagen had Schober een onder houd met Mussolini. Nadat de bondskanselier de Italiaan- sche regeering zijn dank had betuigd voor de ter Haagsche conferentie aan Oosten rijk verleende onderscheiding, overhandig de hij den duce de gouden ster van ver dienste der Oostenrijksche republiek als mede het eerste exemplaar van het door de Oostenrijksche bondsdrukerij gedrukte en verzorgde gebedenboek van Galeazio M. Sforza. MEXICO. AANSLAG OP MEXICO'S PRESIDENT Een jongeman heeft getracht Otriz Bu- bio, die gisteren als president van Mexico geïnstalleerd is, te dooden, toen deze na de installatieplechtigheid hot- groote na tionale stadion verliet. Er werden zes re volverschoten op den president gelost. Dezo werd door een kogel licht aan de onderkaak gewond, zijn vrouw aan het oor getroffen, zijn nicht en dc chauffeur ieder aan de schouder. Alleen een toe schouwen, die geheel terzijde stond, werd door een verdwaalden kogel zwaar ge wond. De kogel, die Ortiz Rubio trof, is inmiddels verwijderd. Er bestaat geen ge vaar voor zijn leven. Dc dader kon gearres teerd worden. Te Mexico City heerscht tengevolge van den aanslag groote opwinding. Bij het ver hoor gaf de dader drio verschillende r.a- men op, doch het schijnt thans wel vast to staan, dat hij uit San Louis lcoint on Da niel Salazer heet. Hij schijnt tot zijn daad te zijn aangezet door den verslagen can- didaat voor het presidentschap Vesconce- les. De dader bood bij zijn arrestatie geen tegenstand. Bovendien verden nog 7 an dere personen, die onder verdenking staan, gearresteerd. Direct na den aanslag werd de staat van beleg afgekondigd en ecu censuur op de telegrammen ingesteld, .doch reeds twee uur later werden beide maarre gelen weer opgeheven. DE ZOMERTIJD. Ban 15 Mei tofr 5 October. Bij K. B. is bepaald, dat de vervroeging met één uur van den wettel ijken tijd zal aanvangen op 15 Mei en eindigen op 5 October 1930. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. Vergadering van den Permanenten Raad. Dc Permanente Raad in het Schilders bedrijf, gevormd door dc R.-K. en Chr. Pa troons- en dc R.-K. en Chr. Gczellenbon- den in het schildersbedrijf, vergaderde de zer dagen te 's-Gravenhage. Besloten werd om bij den aanvang der contractonderhandelingen aan de bonden, welke den Permanenten Raad vormen, to adviseeren het feestdagen- en vacantie- fonds te doen maken tot een bedrijfsfonds in den vollen zin des woords en het to doen beheeren door allo partijen, alsmede om aan twee leden op te dragen het in studio nemen van de vraag hoe een kindertoeslag1- regeling in het schildersbedrijf zou zijn te verwezenlijken. Eveneens werd hun opge dragen de mogelijkheid te overwegen een eventueel practische uitvoerbaarheid in groote lijnen aan te geven van een pensioen regeling voor de gezellen met een daarbij aansluitende vrijwillige pensioenverzeke ring voor de patroons. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Op den gisteren geinstalleerden nieuwen president van Mexico is een aanslag ge pleegd. De president werd licht gewond. Een vriendschaps. en arbitrageverdrag tusschen Italië en Oostenrijk. BINNENLAND. Wanneer de Zomertijd zal beginnen en eindigen. (1st© blad). Een dankbetuiging van Prinses Juliana aan de bevolking van Katwijk. (2de blad). Mededeelingen uit het Schildersbedrijf. (lste blad). REMBRANDTZEGELS. Van 15 Februari tot 31 Maart verkrijgbaar. Van 15 Februari 31 Maart a.s. zullen op de postkantoren Rcmbrandtzegcls ver krijgbaar worden gesteld, welke ook in het internationaal vorkeer voor frnnkec- ring geldig zijn tot 31 December 1930. Do zegels, welke oen frankcerwaardc hebben van rosp. 5, 6 on 121/2 cont zullen worden verkocht met een toeslag van 5 cent perstuk, welke ten ba-te komt van de Veroeniging „Rembrandt" tot behoud en vermeerdering van Kunstschatten in Ne derland. De zegels zijn in staal gogravcorcl naar oen ontwerp van Jan Sluyters en dragen alle dezelfde voorstelling, n.l. een kop van Rembrandt, terwijl do achtergrond wordt ingenomen door een schots van „Do Staal meesters". De kleuren zijn: 5 cent groen; 8 oent se pia; en 12 1/2 oent blauw. Utrechtsche Jaarbeurs. Van 11 t/m. 20 M a a rt a, s. De a.s. Voorjaarsbeurs, dio op 11 Maart zal worden geopend, zal dc eerste beurs zijn, welke gehouden wordt in het ver groote Jaarbeursgebouw. Do oppervlakte der expositieruimte is dan mot ongeveer honderd procent vermeerderd. Do tweo ge bouwen met daarbij aansluitende scmi- permanento hal vormen één geheel. Alle groepen, die aan de voorjaarsbeur zen plachten deel te nemen do groep Zuivelwerktuigen neemt allcon aan de na jaarsbeurzen deel zullen op do aanstaan de Voorjaarsbeurs in grooter formatie aan wezig zijn. Behalve in dp gebouwen zal een deel der komende Voorjaarsbeurs gehouden worden- op het terrein Vredenburg, dat wederom in zijn geheelen omvang voor Jaarbeurs doeleinden in gebruik zal worden geno men. DE BEKENDE VLIEGTUIGBOUWER FOKKER vertoeft momenteel in Si. Moritz (Zwits land). De heer Fokker (met kapje op) bij de 'beoefening der wintersport

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1