Het feest van den Haagschen R. K. Volksbond De Wenteltrap I DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Een rede van Z. D. H. Mgr. Aengenent UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 5 Februari. Hilversum. Tot 6 uur: 298 M. Na 6 uur: 1071 M. (Uitsluitend N. C. R. V.-uitzendingen). 8.159.00 Concert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.30 Harraoniumbespelin£ 2.302.00 Concert. Viool, cello en piano. 2.002.43 Concert. Sopraan, viool en piano. 2.453.15 Lezen. 3.154.15 Voortzetting concert. f 4.15—5.00 Gramofoonmuziek. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Lezing over „Het forccercn van bolbloemen". 6.306,40 Koersen. 6.407.40 Cursussen Techniek. 7.408.10 Lezing over „Iets over grasland cn over het winnen van. hooi S.108.40 Mededeelingen door den NCRV- Voorzitter. 8.4011.00 Concert. Instrumentaal Solisten. Kwartet en orgel. Sprekers. 10.00 Persberichten. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.502.00 Concert door hel AVRO-Trio. 2.003.00 Radio Kinderkoorzang. 5.004.0 Naaicursus. <.004.30 De voornaamste studiemuziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toe lichting door Louis Schmidt. 5.005.30 Lezing door L. Bloemsing over: „De openbare bedrijven, tarieven en reclame. 5.30—6.00 Concert uit cabaret „La Gaits te Amsterdam. 6.10 Voortzetting concert. 6.306.45 Gramofoonmuziek. 6.457,15 Italiaaisch voor beginners. 7.157.45 Italiaansch voor gevorderden. 5.0110,30 Fransche avond. Hélène Cals (sopraan), Herman Leijdensdorff (viool), hel vei sterkt omroeporkest. Intermezzo: AVRO- Radio-Tooneel. Studio-opvoering van het eer ste bedrijf van „Romanesk", blijspel in verzen door Edmond Rostand. Daarna voortzetting concert. 10.00 Persber. 10.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.45 Concert. 5.05,Concert op cinema-orgel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing cn Nieuwsbcr Ï.00 Piano-recital door Laffitfe. 7.20. Leringen. 8.05 Ivy St. Heiier (liedjes aan de piano) S.20 Concert. V. Hch-Hutchinson (piano). Symphonie-orkest. 9 20 Nieuwsber. 9.35 Voortzetting concert. 10.20 Nieuwsber. 10.25 Lezing. 10.40 Dansmuziek. II.2012.20 Dansmuziek. ,,R a <1 i o - P a r i s1", 1726 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. '>.05 Concert. Orkest cn soli. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Langdnbc rg, 173 M 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 10.4011.20 Muziekuitz. voor scholen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert. Orkest en alt. 4.505.50 Concert door Instrumental Trio, 7.209.20 Orkestconcert uit Parijs. K a 1 u n <1 b o r g, 1153 M. li.2012.35 Orkeslconcert. 2.504.50 Orkestconcert cn declamatie. 7.359.20 „Reijsen til Kina". Zangspel in 3 bedrijven van Adolf Recke. 9.3510.35 Fransche avond. Concert en de clamatie. Brussel 508.5 M. 5.20 Trio-concert, 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. 9.00 Fransche avond. Orkest, piano en zang. o c s o-n, 1635 M. 6.1511.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.151.20 Berichten. •201.50 Gramofoonmuziek. 2.053\50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg 4.505.1 Lezing met muzikale illustratie. -157.20 Lezingen. 7.20 Fransche avond. Her-uitzending va.. Pari*:. Daarna: Berichten en tol 11.50: Dans muziek. De Haagsche aide cling .an den Neder- landschen Roomsch Katholieken Volksbond heeft haar veertigjarig bestaan herdacht. Een plechtig triduum, geleid door pater Borroniaeus de Greve O.F.M., in de kerk aan de Hobbemas-traafc, vond Zondagmor gen zijn bekroning in een algemeene H. Communie onder do H. Mis van zeven ■uur waarna te tien uur Haarlems bisschop mgr. J. D. J. Aengenent, de pontificale Hoogmis opdroeg. Onder het gezang van een vierstemmig «Sacerdos et Pontifex schreed monseig neur zegenend de kerk door. Bij het H. Misoffer werd mgr. Aenge nent geassisteerd door pastoor L. J. J. Smeele van de H. Hartparochie en pastoor F. A. M. Lucassen van dc parochie der IH,H. Engelbewaarders, oud-geestelijk ad viseur der afdeeling als troondiakens, de ken H. A. Th. van Dam als presbyter-as- sistens, pastoor J. B. W. M. Müller uit Schiedam, oud-geestelijk adviseur, en rec tor L. Brink, geestelijk adviseur der jubi- leerende afdeeling, als diaken en sub-dia ken. De overige functies werden verricht door geestelijke adviseurs van parochiale krin gen der afdeeling, n.l. ad baculum kape laan H. F. C'oppens, ad candelam kape laan1 H. J. M. Nieuwenhuizen, ad librum kapelaan J. J. Boon, ad mitram kapelaan P. .J. Aerts, ad gremiale pater H. Wen- nink S.J.thuriferarius was kapelaan N. Moolenaar, terwijl de secretaris van den bisscho, de Zeereerw. heer Th. Pichot aJs ceremoniarius fungeerde. Het aanzienlijk versterkte parocïale zangkoor zong onder leiding van den di recteur-organist P. Vester de vierstemmige Missa in honorem Sancti Francisci Xaverii van Fr. Witt, terwijl het offertorium van den dag in de vierstemmige toonzetting van M. Halier werd uitgevoerd. Toen mgr. Aengenent. te ruim half twaalf zegenend het kerkgebouw verliet, zong het koor „Tu es Petrus" van A. Gie- sen. Des middags om 2 uur hield de jubilee- rende R.-K. Volksbond een feestvergade- ring in de groote zaal van den Dierentuin in tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Teen Mgr. Aengenent, vergezeld van den Hoogeerw. deken, kanunnik H. A. Th. van Dam, en hel bestuur van de Haagsche afdeeling van den Volksbond, de zaal bin nentrad, verhieven alle aanwezigen zich van him plaatsen en zongen, begeleid door de harmonie „St. Gregorius de Groote", het „Strijdlied". Hierna hield de voorzitter der jubilee- rende afdeeling, de heer F. Spit, een ope ningsrede. Hierna voerde de harmonie „St. Gre gorius de Groote", onder leiding van den heer Joh. Bonte, op voortreffelijke wijze „L'Arlesienne", le suite, van G. Bizet uit. Nadat de secretaris mededeeling had gedaan van ingekomen gelukwenschen, o.a. van den centraal adviseur rector Bots, die door familieomstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn, en van Frits Pas toors, den zoon van den stichter van den R.K. Volksbond, Willem Pastoors, was het woord aan Z. D. H. Mgr. Aengenent. TOESPRAAK MGR. AENGENENT. Feestvierende ledon van den Haagschen R. K. Volksbond, dames en heeren. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik dezen* morgen met zeer groote vreugde naar Den Haag gekomen ben om dit jubileum medo te vieren, want ik kwam op de eerste plaats om door het opdragen van het H. Misoffer God dank te zeggen voor Zijn onberekenbaren grooten zegen, dien Hij in de 40 jaren van het bestaan van den Volks bond niet alleen over den Volksbond, maar ook over heel Den Haag heeft uitgestort. Ook heb ik God gevraagd, dat hel le dental van den Haagschen Volksbond, dat vroeger 5000 bedroeg en nu op 1000 staat, spoedig de 5000 weer overschrijden mag. Ik ben gekomen met groote vreugde, want gij kent mijn warme sympathie voor het Katholieke organisatieleven over de geheele linie. Ik heb reeds dikwijls uitge sproken het verlangen dat het Katholieke organisatieleven tot grooten bloei moge ko men, omdat ik overtuigd ben, dat daar hot heil van Kerk en Vaderland van zal af hangen, bijzonder wanneer het betreft een organisatie als de uwe, van R. K. werklie den. Die beweging draagt er vooreorst mach tig toe bij, om duizenden arbeiders te be waren voor onze Moederkerk, heri het hei lig geloof te doen behouden en in hen het geloofsleven te verdiepen en te versterken, Ik ben er dan ook van overtuigd, dat, de R.-K. Volksbond in Den Haag hier het Ka tholieke geloofsleven zeer heeft opgevoerd. Daarvoor wil ik vandaag mijn hartclijken dank uitspreken. Ook een tweede element heb ik steeds in de R. K. arbeidersbeweging gezien. Zij heeft namelijk, God zij lof, veel bijgedra gen om het materieele welvaartspeil der arbeiders te verhoogen. Ook daarvoor hier openlijk mijn dank. Want ook materieele ontwikkeling van don mensch hoort, bij de cultuur van den mensch. God toch heeft ons, behalve een ziel, ook een lichaam ge geven. Het kan daarom slechts de bedoe ling zijn van God, dat de mensch behalve naar geestelijke, ook naar materieele ont wikkeling streeft. Omdat de Volksbond dus in beide op zichten er toe heeft bijgedragen om het cultuurleven op te voeren, ben ik gaarne gekomen om dit jubileum mee te vieren, en als God het wil, zal ik zulks ook gaarne doeu over 10 jaren, bij uw gouden jubilé. De jubel welt niet alleen op uit eigen mond en eigen ziel, want ik doe niet an ders dan herhalen het woord van Z. H. Paus Pius XI, Die onlangs hetzelfde open lijk voor de gansche wereld heeft uitge sproken. In October w as het bestuur van de Ka tholieke Internationale op audiëntie bij den Paus en heeft toen een adres van hul de aan den Paus aangeboden. Dit adres werd door den Paus in een officieel schrij ven aan den voorzitter van de Katholieke Internationale beantwoord. In dit schrij ven prijst Z. H. dc Katholieke arbeiders beweging, omclat zij de godsdienstige cul tuur heeft opgevoerd niet alleen, maar ook omdat zij streeft naar verhooging van het materieele peil; Kardinaal Gasparri schrijft namens den Paus o.ru.: „De H. Vader is verblijd te zien het nut, dat de Katholieke arbeidersbeweging voortbrengt voor het godsdienstig en ook voor het materieel pei] der arbeiders en hoopt, dat zij zich zal inspannen voor een betere economische en maatschappelijke ordening om daardoor de rechten van de arbeiders te waarborgen." Wat een vreugde moet het zijn ook voor de Katholieke arbeidersbeweging in ons land zulk een aanmoediging te mogen hoo- ren en welk een vreugde is het. voor mij, diezelfde woorden, die in mijn hart leven, hier te mogen aanhalen. Hoe is het mogelijk, wanneer zulke ver klaringen voor de gansche wereld gedaan worden, hoe is het dan nog mogelijk, dat er Katholieke arbeiders zijn, die de Ka tholieke arbeidersbeweging den rug toe- keeren, en die zeggen, dat de Kerk niet voelt voor materieele verbetering van den arbeider. Dit is alleen daardoor verklaarbaar, om dat zij het oor leenen aan anderen, die hun dat voorhouden. Ik ben het eens met den voorzitter, dat de socialisten door hun critiek en bekaw- ping de R. K. arbeidersbeweging geprik keld hebben tot meer activiteit, maar het ware loch gewenscht, dat de socialisten ophielden met hun strijd en eens inzagen, wat de Kerk beteekent voor het geluk van den arbeidersstand. Zou het niet mogelijk zijn, dal de socia listen tol die erkenning kwamen? Wij er kennen, dat zij stroven naar een betere maatschappelijke ordening. Maar ook wij streven naar een betere economische en sociale ordening, waarin de rechten niet alleen van de werkgevers, maar ook van «le arbeiders gewaarborgd zijn. Alleen in de middelen, waarmee zij niee- ncn een betere ordening tot stand te kun nen brengen, ligt een diope kloof tusschen hen en ons. In de eerste plaats willen zij afschaf fing van het privaat bezit. Dat is een mis vatting van de menschelijkc natuur, zoo als die nu eenmaal is geworden door de erfzonde. De menschelijkc natuur eischb den prikkel van het eigen belang. Wij zijn nu eenmaal geen engelen. Wij weten zeker, dat afschaffing van het privaat bezit, de maatschappelijke ordening niet brengt op hooger peil, maar een middel is, waardoor de maatschappij dieper zou wegzinken on waardoor een grooter chaos in het leven zou worden geroepen. In de tweede plaats willen zij als mid del den klassenstrijd. Ook dat mi Idcl ver werpen wij ganschelijk, want het is duido- lijk, dat als wij willen komen tot een meer harmonische samenwerking tussohen de klassen wij niet. den strijd tu-sehen de klas sen moeten prediken, maar liefde cn toena dering tusschen de klassen en standen. Daarom beschouwen wij den klassenstrijd als een verwerpelijk middel. Ten derde zien zij nie.t in den godsdienst een middel om den mensch hier op aarde reeds gelukkig te maken. Al bestrijden sommigen van hen den. godsdienst niet, zij zien er toch niet in een hefboom tot ver heffing van het ge'uksp'eil. Al zou het mo gelijk zijn buiten den godsdienst om het welvaartspeil nog zoo hoog op te voeren, toch ben ik overtuigd, dat het levensgeluk niet verhoogd zou worden, maar eer het tegendeel van den paradijstoestand zou ontslaan. Mocht het zijn, -lat ook zij overtuigd worden van hei belang van uw beweging cn dat ook zij langs den goeden weg tot een betere maatschappelijke ordening wil den komen. Ik heb God reeds hedenmorgen gedankt voor de zegeningen door den Volksbond over u en over uw heelen stand gebracht en Hem gevraagd, dat uw ledental zich aanmerkelijke moge uitbreiden. Dat hun, die nog geen li:l zijn, dc oogen mogen open gaan dat zij bij honderdtallen tengcvolgp van dit feest en van do smeekingen tot God tot u mogen gaan behooren. Om u en ook aan hen te toonen, hoe zeer dc kerkelijke overheid waardeert en hoogschat de Katholieke arbeidersbewe ging, daarom heb ik cenigen tijd geleden een brief gezonden aan den H. Vader en Hem gevraagd om uwen voorzitter, den heer Spit te verlcenen het gouden eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" om daar door u allen te ceren on in het bijzonder uw wakkeren, intelligenten, voortvarenden voorzitter. (Daverend applaus). Het is mij nog niet mogelijk hem hot eere-kruis te overhandigen, omdat het ant- woord nog niet is binnengekomen. Toeh wilde ik u deze verblijdende mededeeling niet onthouden. Moge hij nog paren lang dat kruis dra gen en moge Gods zegen op uw afdeeling blijven nederdalen to welzijn van Kerk en Maatschappij. Een geestdriftig applaus volgde op deze bischoppelijke toespraak. De voorz., de heer Spit, dankte mgr. Aengenent voor zijn enthousiast woord en beloofde namens dc Haagsche afdeeling dat binnen den kortst mogelijken tijd de laatste Katholieke arbeider lid van de Katholieke arbeidersbeweging zou zijn. Spr. dankte voorts Z. D. H. voor dc on derscheiding waardoor vooral de Haagsche afdeeling wordt geëerd. De voorzitter van het feestcomité, de hcor Duijndam, deelde vervolgens mode, dat dank zij de royale medewerking van alle standen voor het St. Willibrordusfonds a's stamkapitaal voor een oigon gebouw ecu bedrag van ƒ5500 is bijeengebracht. Dit bedrag is gedeponeerd in oen stichting wel ke dit kapitaal zal boheoren. Bovendien mag nog een belangrijk batig saldo ver wacht worden van een loterij, die schitte rend belooft to zullen slagen. Spr. bracht dank aan rector Brink don promotor van het St. Willibrordusfonds cn aan den heer Dorus Hermsen en don voor zitter van het comité Katholiek 's-Gravcn- hage, den heer Borghels, die or voel toe hebben bijgedragen, dat fonds zoo hoog op le veeren. Nadat dc aanwezigen het Bondslied hadden gezongen, was het woord aan den hoogoerw. deken H. A. Th. van Dam als beschermheer van het comité Katholiek 's-Gravenliage. De voorz. dankte deken van Dam voor zijn gelukwensch en deelde mede, dat wan ingekomen een schiijven van gelukwensch van de R.-K. Bakkcrpatroonsorgnnisalic waarbij gevoegd was een bedrag van ƒ25 als fec-stgavc voor het eigon gebouw. (Da verend applaus). Hierna was het woord aan den heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond. Nadat de voorzitter den heer «le Bruijn had dank gebracht, gaf Z. D. H. mgr. Aengenent, die naar Haarlem moest ver trekken allen Zijn bisschoppelijke!! zegen cn verliet daarna de vergadering. Itij het vertrek van mgr. Aengenent werd het lied gezongen „Aan. Uo Koning dor eeuwen". Vervolgens sprak de heer .T. Smit, oud oom raai voorzitter van den R.K. Volksboivl de vergadering toe, in do plaats van den tcgenwoordigen voorzitter, den hoer L. van Rooijcu, die door ziekte verhindonl was. Ook pastoor. Maller, óud-geontelijk advi seer va» don Haagschen R. K. Volksbond, feliciteerde do jubileert} nde afdeeling. Do tegenwoordige geestelijke adviseur, rector L. Brink, sprak ook oen woord van gelukwensch. De voorz. dankte de verschillende spre kers, waarna do harmonie den opgcwekt-en jubileuininarsch van Joh. Bonte uitvoerde. In zijn slotwoord deelde de voorzitter nog mede, dat op «loze vergadering ook aanwezig was dc weduwe van den hoer Kouwen hoven, een der stichters van den R.-K. Volksbond, en dat. de heer Androoli, voorzitter van de Haagsche afdeeling van den R.K. Vredesbond hem een enveloppe met 25 had overhandigd voor hot eigen gebouw. (Applaus). Nadat de heer Sondaar, oen dor drie nog levende oprichters, nog een woord van dank en hulde liad gesprokon, sloot de voorzitter doze zoo prachtig geslaagde feest vergadering. Deken van Dain celebreerde 'aavonds •met assistentie van rector Brink en kape laan Roelvink, geestelijk adviseur ccnor vakafdecling, het plechtig sluitingslof. Rater Burrorneus de Groeve hield een vurige slotprodikatie. „Mabd.* FEUILLETON. Uit bet Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 16) Dat is echt iets voor een meisjeviel hij uit. Waarom heb je niet gedaan wat ik je gevraagd heb, Gertrude? Jij hebt Bailey laten weggaan met een leego re volver en do mijne in een tulpenbed ge gooid. Mijn revolver is kaliber 38. Het on derzoek zal natuurlijk uitwijzen, dat de kogel die Armstrong gedood heeft uit een 38-revolver kwam,dat is het meest voor komende model. En dan ziel het er mooi voor me uit 1 Je vergeet, viel ik hem in dc rede, dat ik de revolver heb en dat niemand er iels van afweet. Maar Gertrude was in hevige opwinding opgestaan. Ik kan het niet vexdragen; het ver volgt me aldoorriep zij. Mialsey, ik heb je revolver niet in het tulpenbed gegooid, ik geloof, dat jehet zelf gedaan hebt! Zij staarden elkaar een oogenblik over de groote tafel aan met oogen die opeens een harde, argwanende uitdrukking had den gekregen. Maar dat- duurde maar een paar seconden. Toen zei Gertrude: Neen, dat had ik niet moeten zeggen het is gewoon schandelijk. Ik geloof dat je net zoo onschuldig bent als ik. Maak dat ik het ook absoluut zeker weet, Halsev. Halsey kalmeerde haar zoo goed en kwaad als het ging en de breuk scheen hersteld. Maar lang nadat ik naar mijn slaapkamer was gegaan, zal hij nog alleen beneden en ik wist dat hij aan het naden ken was over het gebeurde. Sommige din gen waren hem duidelijk, die voor mij duis ter waren. Hij wist-, evenals Gertrude, waarom Bailey en hij dien nacht waren weggegaan. Hij wist waar zij de laatste acht en veertig uur waren geweest en waarom Jack Bailey niet met hem was teruggekomen. Het kwam mij voor, dat als de kinderen ze zijn voor mij altijd „do kinderen" mij niet in vertrouwen na men, ik nooit achter de ware toedracht zou komen. Toen ik eindelijk klaar was om naar bed te gaan, kwam Halsey boven en klopte aan mijn deur. Toen ik mijn kimono had aangeschoten, liet ik hem binnen. Tante Ray, begon hij, nadat hij zijn sigaret op den rug van mijn haarbor stel had uitgedoofd, ik zou heel wat geven als ik u alles zou kunnen zeggen. Maar dat kan ik niet en het zal nog minstens een dag duren voor ik het kan. Maar een ding had ik u al lang goledeu kunnen vertellen. Als u cIai geweten had, zoudt u er mij geen oogenblik van ver dacht hebben, dal ik iets te maken had met. den moord op Arnold Armst-rone. Ik houd van Louise Armstrong, tante Rav, ik hoop eens met haar te trouwen. Dan is het toch onmogelijk dat ik haar broer zou dooden? Haar stiefbroeder, verbeterde ik. Neen, dat is natuurlijk niet mogelijk. 1 Waarom heb je me dat niet verteld, Hal sey! Och, er waren twee redenen, ant woordde hij langzaam, de eene was, dat u al een meisje voor me had uitgezocht Onzin, viel ik uit en ik voelde dat ik een kleur kreeg. Het was waar wat hij zei, een van de.... maar dat komt er niet op aan. En ten tweede, vervolgde hij, om dat de Armstrongs niets van me moeten hebben Wat zeg jeviel ik hem verontwaar digd in de rede. Dc oude Peter Arm strong mende de postkoets in de bergpas sen toen jouw grootvader ,al generaal was. Ja maar die generaal is dood en komt niet meer voor op de prijscourant van de huwelijksmarkt, en do tegenwoordige Innes geeft zelf toe dat hij niet goed genoeg is voor.... Louise. Zoo, zei ik geërgerd, je schijnt je waarde dan wel te kennenOnze familie heeft niet altijd zoo geringschattend over zichzelf gepraat. Neen, dat geloof ik ook niet, was zijn antwoord, terwijl hij mij met zijn jon gensachtige» glimlach aankeek, maar gelukkig is Louise het- niet met haar fami lie eens. Als haar moeder het- goed vindi wil ze me hebben, generaal of 2orn vem> raai. Ze is niet zoo dol op haar stiefva der, maar haar moeder is alles voor haar. En ziet u nu nfet in wat het gevolg is van den moord op Arnold? Dal Louise niets meer van me zal willen weten? Maar da! is toch re woon bespottelijk, hernam ik» Gertrude - verklaring, dat je bent weggegaan voordal Arnold kwam, pleit- je toch volkomen vrö 1 Halsey begon somber de kamer op en neer te loopen. Ze kan het niet onder eed«» verkla ren, zei hij ten slotte. Gertrude's ver haal was waar, maar zij heeft niet alles verteld. Arnold Armstrong kwam hier om half drie, in dc biljartkamer en bleef vijf minuten. Hij kwamom iels te brengen. Halseyriep ik, je raocl me alles vortellen. Telkens als ik denk dat je het net, waarin je verward bent, zult stuk- trekken, werkte je je er zelf dieper in, door je geheimdocnerij. Wat bracht hij? Een telegramvoor Bailoy. He! word speciaal uit de stad naar «le Club gebracht en was.... heel belangrijk. Bai ley was mee hier naar toe gegaan en dn telegrambesteller ging weer naar de stad terug. De gérant gaf liet aan Arnold, die den hoclen dag gedronken had en niet sla pen kon en die nog een wandeling ging maken in de richting van Sunny side. En bracht hij het? Ja. Wat siond or in dat telegram? Dat zal ik u vertellen zoodra ze kere dingen bekend zijn. Het is een kwe- tie van hoogstons een paar dagen. En Gertrude's verhaal van oen tele fonische boodschap? Arme Trudcfluisterde hij half. - dapper klein meisjeEr is niet getelefo neerd, 'ante Ray. Uw detective zal «Jat natuurlijk wel weten en «laardoor alle" wantrouwen wat Gertrude hem verteld heeft. En toen zij terugging was «lat zeker om dat telegram te halen? Misschien, antwoordde Halsev lang zaam, als je er goed over nadenkt, dan ziet het er slecht voor ons allo drie uit, nietwaar tante Ray? En toch wil ik er «-en eed op doen, dat geen van ons drieën dien armen duivel heeft doodgeschoten, zelfs niet per ongeluk of in zelfverdediging. Ik keek naar dc gesloten deur van Gertrude's kleedkamer en dempte mijn stem. Er is ecu vreesclijke gedachte die ik niet van mij kan afzetten, fluisterde ik. Halsey, Gertrude had waarschijnlijk jouw revolver zij moet- die dien nacht in handen hebben gehad. En als die schavuit nu teruggekomen is nada! jij en Jack weg waren en zijzij Ik kon mijn zin nioi afmaken, ILalsuy stond met opeengeklemde lippen naar mo te kijken. Zij heeft hem misschien aan de deur hooren morrelen, ging ik voort, «le polit» zegt dal hij geen sleutel had hein binnengelaten in de meening, dat jij het was of Jack. Toen ze haar vergissing ge- merkt had is zo de trap opgerend als een vervolgd dier en in haar doodelijbon angst heeft ze schoten. Zoo kan hei gebeurd zijn Halsey sloot mijn mond door zijn hand er op te leggen. De revolver.... uiijn revolver... die in het tulpenbed gegooid is, mompelde hij, misschien is hij er uit een bovenvenster uitgegooid: zei, dat hij diep in den grond lag. Haar neerslachtigheid daarna, haar.... tante Ray, geloofi u dat het Trude was, viel hij zichzelf in dc rede, die door den wasehkokcr naar beneden is gevallen Ik kon alleen maar knikken. (Wordt vorvolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9