Boskoops Landhonger DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Annexatie begeert van Hazerswoudsch, Alphensch en Reeuwijktch grondgebied Toen de Hollandsche graven van den eersten Dirk tot den zevenden, en wie la ter de zetel van Holland innamen, aan hun vriendjes en gunstelingen diverse „heerlijk heden" en „ambachten" cadeau gaven, kon den zij moeilijk gissen, of na vijf, zes eeuwen hun grensregelingen nog wel doel matig en in 't belang der bevolking zouden zijn. Zij konden met den meest vooruit zonden blik niet vermoeden, dat den Haag een half millioen zielen zou gaan herber gen en Zwammerdam het niet verder zou brengen dan 2000. En evenmin konden zij in het heden van hun tijd lezen, wat het lieden van héden voor Boskoop brengen zou. Boskoop is van een „onaanzienlijke buurtschap" uitgegroeid tot een flink, groot dorp van 7000 inwoners. Boskoop is gewor den een plaats, wijd en zijd vermaard in de heele wereld door de „Boskoopscho Cul turen", een gemeente waar weelde heerscht een weelde die gelukkig aan de geheel© bevolking ten goede komt. Maar Bcskoop is zooals de heer v. Kleef snedig in den gemeenteraad op merkte uit zijn jasjo gegroeid en wenscht ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagavond te 7.30 uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het plaatselijk Comité voor Regularisatie en werkverruiming in net schildersbedrijf om schilderwerk in den winter te doen uitvoeren. 2. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot opheffing uit het hypothecair ver band van twee perceeltjes grond van do Nutsstichting tot verbetering van de Volks huisvesting. 3. Voorstel van B. en W. in zake dem ping van de wijk naast het Secretariege bouw en overneming van ©en gedeelte grond van den heer W. C. van de Ree. 4. Voorstel van B. en W. tot onderhand- echen aankoop van den inventar's en op stand van twee winkels van den heer A. Gerritsen. 5. Voorstel van B. en W. in zake de ver huring van een perceeltje tuingrond nabij de noodslachtplaats aan de Rozenstraat, aan A. Vonk. 6. Voorstel van B. en W. om niet in te gaan op het voorstel van de raadsleden D. Ten Cate Brouwer en W. J. den Hertog om het ambtsgebed vóór de raadsvergaderin gen af te schaffen. 7. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het aangaan van een tijdelijke kasgeld- leening. 8. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding eener schenking van 360.van den Bur gemeester Dr. H. J. Lovink, bedoeld als te gemoetkoming in de pensioensbijdrage ex artikel 36 der Pensioenwet 1922. 9. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van bewoners daarom een nieuwe jas, die op den groei gemaakt is. De t-otale oppervlakte bedraagt 826 H.A. De kweekerijen vroeger uit sluitend rondom de kom van het dorp ge legen hebben zich over de aangrenzende polders verspreid, hebben de grenzen der gemeente overschreden en liggen thans voor een groot deel reeds onder de gemeen ten Alphen a. d. Rijn, Hazcrswoude en Reeuwijk. En zooals in de Boskoopsche cul tures algemeen isde kweekers wonen op hun kweekerij. Een groot aantal kweekers dus, die hun opleiding op de tuinbouw school te Boskoop genoten, die te Boskoop veilen, to Boskoop verladen, kortom in al les op de gemeente Boskoop zijn aangewe zen, zijn inwoners van een andere gemeen te. D'e kweekers voélen zich geheel Bos- koopers, en onderscheiden zich alleen daarvan doordat zij in ©en ander bevol kingsregister staan ingeschreven en hun belastinggelden elders deponeeren. Het is heel begrijpelijk en menschelijk, dat de Boskoopsche vroede vaderen dit met léede oogen aanzien. De gemeente zijn geen kosten te hoog om de ivtheemsche tuinbouw tot den grootsten bloei te bren- vau de Verlengde Aarkade en den West- kanaalweg, om uitbreiding te hunnen be hoove van de water- en electriciteitsvoor- zien'ng. 10. Benoeming van 'een onderwijzer aan de O. L. school aan de Raadhuisstraat (va cature-De Meijer). 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrootingen, dienst 1929 en 1930. 12. Verdeeling van den Raad in afdee- lingen ingevolge artikel 48 van het Regle ment van orde voor den Raad. In de Gouwe gereden. Zondagavond is door den mist misleid langs het Jaagpad aan Gouwsluis een wielrijder in de Gouwe gereden. Door zijn tegenwoordigheid van geest wist de man zichzelf te redden. Jubileum. Zaterdag 1.1. herdacht onze plaatsgenoot, de heer A. C. Klep, den dag dat hij gedurende 25 jaar als brugwachter bij de Provincie werkzaam was. Namens de Provincie werd de jubilaris door een zijner chefs ten zijnen huize ge complimenteerd onder aanbieding van een diploma wegens trouwe dienst benevens een enveloppe met inhoud. Geboren: Maarten, z. van O. de Jong en S. de Groot. Cornelia, d. van J. Jon- geneel en W. Lekx. Neeltje Anna, d. van C. Verwoerd en A. M. Strating. Elbert, z. van W. Wiggemansen en E. J. Kempen. Cornelis, z. van H. Hulscher en L. J. Schouten. Willem, z. van W. van Egmond en L. de Groot. Maria Agnesia, d. van H. Haus en H. A. Kuijf. Bijna Everdina, d. van G. Blom en CV Veenendaal. Dirk je, d. van A. Hoekert en E. v. d. Berg. Emil Antoon, z. van W. Burggraaff en G. J. Cornelissen. Johannes, z. van A. van Klaveren en L. Nagtegaal. Jacob Hen drik, z. van D. H. van Amerongen en M. van Elk. gen: het maakte de Tuinbouwschool mo gelijk, subsidieerde de spoorwegaanleg met 200.000, deed alles wat het kon om Ame rika voor den planteninvoer open te hou den, en heeft nog steeds de beurs open voor iedere gelegenheid om Boskoop groos te maken. Dank ook het ijveren van het gemeentebestuur is Boskoop weer gewas sen tot een florissant dorp van goed-gesi- tueerde kweekersmaar de naburige gemeenten trekken uit het stijgende be lastbaar inkomen voor een groot doel do vruchten. Men kan het de buur-gemeenten niet kwalijk nemen, dat zij iedere poging van Boskoop om grensuitbreiding met een: „halt! tot hier en niet verder", trachten te stuiten. Maar nog minder verwondert het, dat Boskoop thans den ernstigen wensch tot. annexatie van verschillende polders heeft uitgesproken. Bovenstaand schetsje geeft een overzicht van do begeerde gebieden. Er waren twee plannen: B. en W. namen eerst genoegen met de „-'nlijving" van „De Nesse" en „Rij- neve'd", maar worden tijdens de behande ling in den Raad zoo verlekkerd op méér, dat een voorstel uit den Raad door hen werd overgenomen om den wensch uit te spieken bij Gedeput* -fdcii de polders Riet veld (480 H.A., van Hazcrswoude), De Nes se (170 H.A. van Alphen), Rijncveld (308 HA., gccIeeHelijk van Alphen, gedeeltelijk van Reeuwijk) en Randenburg (180 H.A. van Reeuwijk) bij Boskoop te voegen. To taal wordt dus een uitbreiding van grond gebied gevraagd van pl.m. 1200 H.A. Wordt dit plan verwerkelijk^?), dan is Boskoop in niet verre toekomst een gemeente van 10 k 12000 inwoners. Ondertrouwd: J. ten Brummcler en Chr. v. Spengen. H. de Bruin en E. Rodenburg. J. Muit en Chr. Blaauw. Gehuwd: J. A. Weerheim 23 j. en M. v. Leeuwen 26 j. W. E. Eikellcamp 28 j. en E. Bosch 29 j. F. A. Redegold 22 j. en C. Dongelmans 24 j. J. v. d. Tier 26 j. en Y. K. C. Tcernstra 19 j. L. de Leeuw 30 j. en J. M. v. Eijk 25 j. J. H. v. d. Snoek 25 j. en M. Speckenbach 28 j. WOERDEN. Auto te water. Vrijdag 's tengevolge van de dichte mist op Geestdorp ©en auti te water gereden. Twee inzittende heoren kwamen met den schrik vrij. Door van V.'s s'eepdien6t werd de auto op het droge ge bracht. Te diop in 't g'as gekeken. Zondag werd door A. S. bij de politie aangifte ge daan, dat hij door ©en dronken man op zeór hinderlijke wijze werd lastig gevallen. Toen de pol'tie op onderzoek uitging, was do schuldige verdwenen. Later bleef de man, het bleek weer geen Wcerdensch burger to wezen, maar zekere G. L. uit Bodegraven, de voorbijgangers in de Voorstraat lastig vallen. Hij werd toen door de politie naav het bureau gebracht. Even daarna kwamen een paar collega's, ook uit Bodegraven, op het politiebureau om hun kameraad meo te nemen. Ze werden gelast te vertrekken. Ondertusschen stond er een grootc menigte menschen voor het bureau. Er word tegen de deur geschopt en geroepenhij meet er uit. De politie was toen verplicht de men schen uit elkaar ie jagen. Daarna werd het rustiger, 's Avonds om half negen werd nog een beschonkene gearresteerd, die zelfs zijn jas had uitgetrokken cm te vechten. In de cel kreeg hij hiertoe de volle gelegenheid. Tegen beide arrestanten is procesverbaal NIEUWKOOP. Veldwachter Baas. De gemeenteveld wachter Th. Baas te Noorden i& benoemd met ingang van 15 Febr. tot gemeente veldwachter te Grootebroek. De heer Baas is 4 1/2 jaar in deze gemeente in functie geweest- Vrijdagavond te 7.30 uur kwamen de Ra den der Gemeenten Stompwijk en Veur in openbare gecombineerde vergadering bij een. Yoorz. Burg. W. Keijzer, secr. H. T. van Delft; aanwezig alle leden. Dc voor zitter opent de vergadering met gebed. Het jaar begon met droefheid. Alvorens de agenda te behandelen, biedt dc voorz. den Raad van Stompwijk (Vour heeft Z.Edelachtb. dit reeds gedaan) zijn best© wenschen aan voor 1930 en dankt do leden voor den steun en medewerking; ook de. gezinnen der leden en alle gemcentena- ren wenscht hij veel zegen on voorspoed, vooral ook de zakenmenscben. Was hot jaar 1929 gunstig, het jaar 1030 begon slecht, aldus do voorz., met droefheid namen wij kennis van het overlijden van de echtge noot© van het oudste lid van don Raad, den heer Small. Weest overtuigd, aldus de voorz., dat wij in uw verlies deelen. Moge God U kracht geven dit zware verlies mot geduld te dragen. Verder memoreert spr. den vreeselijken moord op den hoor v. d. Drift en het overlijden van oud-Wethouder de Groot. De Gemeente is in 1929 niet sterk voor uit gegaan. Op 1 Januari 1929 bedroog het zielental 2510 m. en 2455 vr., totaal 49u5. Geborem werden 83 m. en 69 vr., er vestig den zich 304 m. en 278 vr., totaio vermeer dering 734, er overleden in totaal 40, or vertrokken 300 m. en 282 vr., totale ver mindering 628, zoodat dus hot zielental toe nam in totaal met 58 m. en 48 vr. on do totale bevolking op 31 Dec. 1929 bestond uit 2568 m. en 2503 vr., totaal 5071. De heer Small dankt namens allen don voorz. voor zijn wenschen en mcJedeelin- gen en wenscht wederkeerig den voorz. eon gelukkig en voorspoedig jaar toe. ILij dankt allen in het bijzonder voor hun be langstelling en steun in deze voor hem zoo zware en droevo dagen. Do notulen worden onveranderd vastge steld. De heer de Lange verzoekt allen loden de notulen thuis te zenden. Dc voorz. zal het verzoek overbrengen. Ingekomen is bericht over do zaak van Waarde inzak© toevoeging advocaat. Mede- deeling der Comm. van Beheer, dat aan den heer dc Ruijter te Haarlem is gegund do aanbieding van de legging van 1 1/2 K..M buis. Dc stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling gewijzigde verordening, re gelende tarief en voorwaarden voor leve ring electr. stroom en gas. Het tarief van gas en elee- triciteit. De heer Willem-se zegt, dat de rogeling, zooals deze hier ligt, <y goed uitziet en goed in elkaar zit. Alleen bevreemdt het spr., dat wel is vastgesteld een minimum verbruik voor electr. en niet voor gas. Hij zet in doze zijn standpunt duidelijk uit- i ©on; z.i. is het voor gas zeker noodzakelijk en daarom stelt hij voor een minimum ver bruik voor gas vast te stellen en wel voor gewone Meters 120 M3. per jaar en voor Muntmeters 144 M3. per jaar. De voorz. zegt, dat deze zaak door dc Comm. van Beheer ernstig is besproken, doch dat dit op ernstige bezwaren van het hoofd van het bedrijf is afgestuit. De heer Verheijen merkt op, dat er ein delijk eens een verordening gekomen is, welke er goed uitziet, hoewel er z.i. nog wel enkele aanmorkingen op te maken zijn, o.a. zou hij achter op de opneemkaarten enkele artikelen der verordening, enz. ge drukt wenschen te zien. Ook de waarborg som wil hy verlagen tot ƒ5.enz. De voorz. zegt op alle door hem bedoelde wijzigingen niet te kunnen antwoorden, daar hij de meening van de Comm. van Beheer niet weet. Gaarne zal hij de veror dening, indien men het goedvindt, straks artikelsgewijze behandelen. Geen uitstel. De heer Small gaat met de door den heer Verheijen voorgestelde wijzigingen on veranderingen accoord en wil, dat de Comm. van Beheer de wenken van don heer Verheijen ornstig onder de oogen ziet en in do volgende vergadering hierop nader te rugkomt. De voorz. wil echter liever de zaak dezen avond afwerken. De heer Raaphorst kan zich met de ver ordening vereenigen, alleen had hij gemeen 1 hierin ook iets te zullen vinden over de huurinstallaties. De voorz. zegt. dat men hiermede in een volgende vergadering ke rnen zal. Nadat nog enkele hoeren het .woord ge voerd hebben, wordt overgegaan tot arti kelsgewijze behandeling der verordening. Bij art. 7 wil de-heer Verheijen lezen in plaats van „de Meteropnamc geschiedt alt» regel eens per maand", „de Meteropnamc geschiede eens per maand, doch kan meer dere malen geschieden, zoo de directie dit noodig acht, daar z.i. als dc Meter niet iedere maand wordt opgenomen, het voor de minder gesitueerden te veel wordt om ineens te betalen. De heer Willemse is er tegen, daar dc Meteropnemer geen 10 maal kan gaan. De heer Verheijen licht dit nader toe en wil, als dc opnemer eens is geweest, een briefje in d© bus doen, wanneer hij dan terugkomt. Het voorstel ondervindt echter geen ondersteuning en wordt verworpen. Een voorstel-Verheijen om op dc achter zijde der kaarten de voornaamst© artikelen ZWAMMERDAM. Overleden: Anthonius Gerardus Voordouw jm. 7 m. Wil helm ina Louisa Troost, weduwe van Daniël op 't Land!, eerder weduwe van Nioolaas Kranenburg 66 j. der verordening, enz. te drukken, wordt z. h. s. aangenomen. Vaststelling minimum gas fabriek. Art. 13. Voorstel-Willemse inzake mini mum gasverbruik. Wcth. van Wijk zet dui delijk uiteen, dat. het. noodzakelijk is, dat er een minimum verbruik voor gas wordt vastgestel^, omdat, '/ij, die minder dan 10 Meter por maand gebruiken, het bodriif geld kosten. Hij wil- het voorstel-Willemse ondersteunen en zou het minimum verbruik, als door den hoer W. genoemd, willen vast stellen. De lieer Borst is er ©veneens voor, z.i. is 120 M3. niet te veel, daar hot gas goedkoop is en wel concurrecrend is. De heer Verheijen is or tegen en zegt, dat de Comm. van Beheer moet onderzoe ken, waarom deze menschen zoo weinig gas gebruiken en dat hierover oorst rap port moet uitgebracht worden, alvorens dit voorstel wordt aangenomen. De hoer Willemse zegt, dat vroeger een zelfde verordening heeft, bestaan en zet een en ander duidelijk uiteen. De heer Verheijen blijft or tegen; er wor den dan nog lange besprekingen govoevd, waarna het- voorstel Willemse z. h. s. word! aangenomen met alleen de heer Vorheirn tegen. Bij art-. 11 stelt de heer Verheijon voor dc waarborgsom van 10.op 5.te brengen. Dc heer Willemse is voor dit voor- stol, mits ook voor de Muntmeters ©en waarborgsom wordt gesteld, b.v. van 2.50. De hoer Verheijen kan zich hiermede v.»r- eenigen, waarna zijn voorstel z.h.v. wordt aangenomen, terwijl ook voor de muntnn- ters de 2.50, wordt vastgesteld. Art. 15, 16 en 17 worden nog -onder de loupe genomen, doch ondergaan geen ver anderingen van ingrijpenden aard, terwijl enkele voorstellen Verheijen, o.m. om m enkele artikelen de woorden „is bevoegd" te veranderen iu „zal", geen ondersteuning ondervinden. Dc verdere artikelen en de geheel© verordening worden hierna z.h.*. goedgekeurd. Nog meer gasserige bespre kingen. Voorstel tot reparatie van den gashou- de. De heer Verheijen lijkt het van belang to vernemen om zijn standpunt te kunnen bepalen, of tot levering van gas aan do gemeenten ZoetormeerZegwaart zal wor den overgegaan. Reparatie zou z.i, over bodig zijn, als vernieuwing clan noodzake lijk was. B. en W. stellen voor het work 'e gunnen aan den laagsten inschrijver, don heer N. J. H. Willemse voor 1500.aan hem iskdeze firma niet bekend. Hij zou daarom van do Comm. van Beheer willen vernemen, of de referenties Aan deze fii ma goed zijn. De voorz. antwoordt, dat. de gemeenten Zoetermeer-Zegwaart besloten hebben om aan de verschillende omliggende gemeen ten een kostenopgave te vragen voor gas levering; hierover moet echter nog con bespreking plaats hebben, welke is toege zegd, doch or is nog niet* definitie A lie kend. Inzake referenties van den heer N. J. II. Willemse kan de voorz. niets zeggen, daar deze niet zijn ingewonnen, doch de Comm. van Beheer heeft vertrouwen in leze firma, daar deze het vak afdoende van den vader zal geleerd hebben en bovendien zal het hoofd van het bedrijf we! het noodige toe zicht houden. De zaak Zoetermeer-Zegwaart kan ech ter nog wel ©enigen tijd duren en dc gn.s- houder moet noodig gerepareerd worden. De heer Small gaat accoord mot. de Comm. van Beheer en wil het werk, nu het kan gedaan worden door een ingezeten»' ook aan dezen gunnen. Meerdere heeren spreken er hun voldoe ning over uit, dat. het werk aan een inge zetene wordt gegund en zijn or van over tuigd, dat het werk wel goed zal uitge voerd worden, hiervoor zal zeer zeker hot bedrijfshoofd zorg dragon. Het voorstel dor Coram, van Beheer wordt z. h. s. aangenomen. De hoer Wil lemse Sr. onthield zich van stemming. De gemeente-opzichter. Bij het voorstel tot vaste aanstelling van den tijdelijken gemeente-opzichter, den heer G. de Rcgt, spreekt, de heer Small e. zijn vreugde over uil, dat de Comm. van Beheer met. vrijmoedigheid is gekomen me: dc va**to aanstelling, z.i. is men op don goe den weg. Hot verwondert hem echtor, du inen niet komt met ofen vaste aanstelling van hot hoofd dor lichtbedrijven. Do voorz. merkt op, dat de Raden zelf dit besluit genomen hebben. De heer Small zegt een voorstel to /ui len indienen tot vaste aanstelling van het hoofd der bedrijven. De heer Verheijen juicht het voorstel toe en zet uiteen, waarom niet tot vaste aanstelling van hot bedrijfshoofd werd overgegaan. De heer Raaphorst dringt aan op vaste aanstelling, ook van andere beambten. Dc voorz. zegt toe, dat men in een vol gende vergadering met voorstellen zal ko men. Hierna wordt het voorstel z.h.s. aan genomen. De zekerheidstelling van den boekhou der-kassier wordt z.h.s. goedgekeurd. Hier na- sluiting. VE.BKLAQING ----- BESTAANDE SBEN5 VOOEOCSTELDE QEENS GPONDOEBIED HA7EB3&OUDE inALPHEN %QL)N 1! inBEEuwjkrr: Overgenomen uit „De Rijnbode**, GEMEENTERAAD VAN STOMPWIJK—VEUR

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7