UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD PAG. 6 AANVARING OP DE ZUIDERZEE. Tusschen de Prins Hendrik en de veerpont van de H. S. Mij. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Gister middag omstreeks half twee had bij het Kooyzand, 4 K.M. buiten het Krabbersg/t een ernstige aanvaring plaats tusschen de vracht- en passagiersboot Prins Hendrik, op weg van Harlingen naar Amsterdam en de veerpont Leeuwarden van de Holland- sche Spoorwg Mij. op weg van Enkhuizen naar Stavoren. De kapitein van de Prins Hendrik, de heer G. J. de Jong uit Dok- kum, dio al jaren lang op deze route vaart, had in verband met den buitengewoon dikken mist order gegeven op halve kracht te varen en geregeld den misthoorn te la ten werken. Er werd goede koers gehou- dou op den misthoorn van het Krabbers- gat af en er werd zooveel mogelijk op het Kooygat aangehouden. De signalen van de stoompont werden reeds ecnigon tijd ge hoord doch plotseling kreeg de Prins Hen drik de stoompont recht vooruit en of schoon deze twee korte stooten gaf en de Prins Hendrik met volle kracht atftter- uit sloeg, was een botsing onvermijdelijk. Aan stuurboordzijde werd de stoompont middenscheeps geraakt. De geheele kop van de Prins Hendrik werd van af den wa terspiegel in elkaar gedrukt. Hel water stond direct voor do waterdichte schotten inaar oogcnblikkclijk gevaar was er niet. Dc geheele inventaris van den hofmeester was totaal vernield. De kachel en al het gereed gemaakte eten raakten over den vloer, terwijl de lading door elkaar werd geworpen. Ei waren £0 passagiers aan boord voor Amsterdam die door elkaar werden geworpen doch gelukkig geen let sel bekwamen. Toch werd het raadzaam geacht om dc passagiers van de stoom pont over te zetten; waarna de Prins Hen drik op eigen kracht naar Enkhuizen te rugkeerde en aan het Hoofd ligplaats koos. De boot zal naar een werf moeten ter re- pa ra tic. De passagiers vertrokken per trein naar Amsterdam. De voorboot met kapitein Goos uit Enkhuizen keerde naar Enkhuizen terug. Zijn boot bleek ook ern stig beschadigd te zijn. De reeling is voor een groot deel verbrijzeld en onder de wa terlinie is een scheur van 36 c.M. Het groo- te ruim staat vol water. Beide kapiteins verklaarden dat de dik ke mist welke om Enkhuizen hangt, do oorzaak is van de botsing. Een misplaatste grap. De Haagsche firma M. W. Doppen berg, bloemenmagazijn Lange Voorhout 08 is de dupe geworden van een zeer misplaatste grap, en met haar tal van winkeliers en za ken in de residentie. Reeds Zaterdagmid dag en g'steren den gcheelen dag werden een 25-t3l bestellingen uit alle deelëh der stad bij den heer Doppenberg bezorgd, die ovenwei van niets afwist. Dc leveranciers waren opgebeld door een jongmensch, die zeide, dat de bestelling groote haast had. De heer Doppenberg heeft do politie ge waarschuwd, maar tot dusver is men cr niet in kunnen slagen de identiteit van het jongmensch vast te stellen. In verband hiermede j-oept de heer Dop penberg den Haagschen winkeliers een „Weest op uw hoede" toe. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN Achttien man ver 'ronken bij vergaan der „E. F. Coney". Omtrent het vergaan van de Edgar F. Coney" in de Golf van Mexico wordt uit Port Arthur nader gemeld, dat de gehce'.o bemanning, bestaande uit achttien perso nen, verdronken is. Verwoestingen aan promena 'e te Biarritz. Het wrak van het Engelsche s.s. „Kneb- worth", dat eenige dagen geleden bij Biar ritz op dc rotsen liep, wordt door de zwaro zeeën gevolg van dc hevige stormen steeds meer weggeslagen. Dil en ander •wrakhout is door stortzeeën over de pro menade van Biarritz gezwiept, waardoor de benedenverdieping van het bad-etablisse- nvent en van hel casino, waar het meubi lair is geborgen van het restaurant en van de er langs gehuisveste winkels, over een afstand van ongeveer 100 meter werd ver- nie'd. Op verscheiden andere punten van de kust word eveneens schade aangericht. MEEDO0GENL00ZE STRIJD TEGEN DE K0ELAK1. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door dc tram overreden. Te Nistelrode is de 12-jarigo L. Geurts uit Heesch door dc stoomtram overreden. Hij werd naar het ziekenhuis te 's-Herto- genbosch overgebracht waar hem een arni word geamputeerd. De zeoreerw. heer pas toor had hem het H. Oliesel toegediend. Ernstig auto-ongeluk. Gisteren heeft op den rijkestraatweg onder Kerkwijk oen ernstig auto-ongeval plaats gehad. Dc heer O. Tammer uit Soestcrberg reed daar nl. in snelle vaart, met. zijji auto, vermoedelijk doordat hij uitweek voor een wielrijder, die aan den verkeerden kant van den weg fietste, te gen een boom. Do auto werd grootcndeels verwoost. De bestuurder kreeg ernstige hoofd- en beenwonden. Hij is naar het zie kenhuis te Den Bommel overgebracht en aldaar opgenomen. Botsing tusschen autobus en auto. Toen gisteren een zwaro mist het uit zicht. op de wegen belemmerde, reed in do nabijheid van het Apeldoornschc Bosch een met oen paard bespannen boerenwagen in dc richting Apeldoorn. Uit de richting Zut- phon kwam con luxe-auto, bestuurd door den heer ten D., die den boerenwagen wil de passeeren. Toen de heer ton D. naast den wagen was, bemerkte hij, dat zich op kleinen afstand van hem bevond dc A. Z. A.-bus, op weg naar Zutphen. Bij een po ging om nog achter den wagen te komen, raakte het rechter voorspatbord van den auto het linker achterwiel van den wagen, waardoor de auto dwars over den wog kwam te staan. Een aanrijding van dc A. Z. A.-bus met den luxo-auto word daar door onvermijdelijk. Dc bus reed met het linker voorwiel tegen den auto, welke eonigszins beschadigd werd. Do bus daar entegen welke na de botsing tegen een boom aanreed, liep belangrijke averij op. Tengevolge van deze aanrijding werd de boerenwagen totaal vernield, terwijl het paard met een deel van den wagen achter zich op hol sloeg doch enkele honderdon meters vorder tot stilstaan kon worden gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen riiet. voor. Aan de gevolgen ovreleden. Dc controleur bij de H. T. M. de heer A. F. Vivecn, die Zaterdag 25 Januari jJ. op het Buitenhof te Den Haag bij het over steken van do trambaan achter een auto door een motorwagen van lijn 3 werd ge grepen en daardoor zeer ernstig werd ver wond is in hot Gemeentelijk Ziekenhuis aan de gevolgen van do bekomen inwen dige verwondingen overleden. Dc heer Vi- veen was 38 jaar oud: hij wa> gehuwd m bad twee kinderen. Autobotsing. Zaterdaguvond om. kwart over zeven heeft bij het vliegkamp Dc Kooynabij den Helder, een aulobotsing plaats gehad. Een der autobussen van de onderneming van den heer Prins uit Den Helder stond stil aan den rechterkant van den weg, dam de chauffeur een reparatie moest verrich ten, toen een luxe auto, een zespersoons Studobaker, met een <30 a 70 K.M. vaa:t achter tegen de bus aanreed. De bus werd beschadigd. Geen der inzittenden werd ge wond. doch do luxe auto werd totaal ver nield. Van dc vier inzittenden werden er <lrie licht gewond. De tandtechnikcr J. K. wit rfchagen, die naast den bestuurder zat, kwam er niet zoo goed af. Doze werd door de voorruit geslingerd en bewusteloos op genomen. Hij werd naar het Marine-hospi taal in Den Helder vervoord. Het ongeluk is aan de inzittenden van de luxe-auto te wijten. Zij waren sterk on der den invloed van sterken drank. Dc bus stond, zooals wij reeds zeiden, rechtg van den weg en hel zicht was goed. Het achter licht van de bus brandde. De verwondingen van den man, die naar het. hospitaal is ver voerd, waren niet van ernstigen aard. Na zijn roes te hebben uitgeslapen, is hij uit het hospitaal ontslagen. De auto behoorde aan den heer C. G. Ie Anna Paulona. Hij werd bestuurd door den heer O. B. uit Schagen. I Onder een tram. Gistermiddag is op het Stationsplein te Leeuwarden oen negen-jarig meisje Z. door een tram overreden, waardoor een harer boenen werd verbrijzeld. D00DELIJK MIJNONGELUK. Dc 23-jarige mijnwerker Dovern geraak te op de mijn „Carolus Magnus" te Uebach bij Rimburg tusschen oen baggermachine bekneld. Hij werd vreeselijk verminkt en de dood trad spoedig in. MACHINE OP HET LICHAAM. In het gemeenteziekenhuis te Arnhem is Zondagmorgen overleden de gehuwde werkman Z., die bij het versieepen van een machine in do stoomwasscherij Steam Laundry een onderdeel daarvan op het onderlichaam had gekregen. De ongelukki ge laat oen vrouw en vijf kinderen achter. Kind door revolverschot gewond. Te Deurno hing een rijksveldwachter als naar gewoonte, een ge'.aden revolver aan den muur. Do revolver ging af en de kogel trof «en kindje in het been. Het kind werd gelukkig niet ernstig gewond. Twee winkels in de asch gelegd. Gistermorgen te ongeveer 7 uur is oen brand uitgebroken in het. hoekperceel aan den Laaresch singel tc Enschede, waarin gevestigd waren een sigarenwinkel en een handel in visck en fruit. De eerste van J. W es seis en de andc-e van J. G. Kape'le. De brand werd het eerst ontdekt bij Ka- pelle door de vrouw des huizes, die bez'g was metehet verzorgen van de kac-hel. Zij waarschuwde haar man en kinderen, die nog in bed lagen en die slechts met groote moeite in veiligheid konden worden ge bracht. In korten tijd hadden de vlammen zich over het. geheele huis verspreid en stonden !de winkels en woonhuizen in lichte laaie. Het- was niet mogelijk ook maar iels van den inboedel in veiligheid te brengen. Alles werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedeki. Dc oorzaak van den brand is onbekend. DE MOORDAANSLAG TE SCHIEBR0EK Bebloed ondergoed gevonden. Een werkman heeft Zaterdag uit de Ringvaart te Schiebroek een pakje opge haald, inhoudende bebloed mannen-onder goed. Men brengt dozo vondst in verband met den moordaanslag, welke enkele maan den geleden op den ex-gemeente-ontvanger Vermeulen door zijn zoon werd gepleegd. Men heeft toen reeds naar bebloed onder goed in de Ringvaart gedregd. Waarschijnlijk zal de instructie, die over deze zaak reeds was gesloten, thans wor den heropend. De gearresteerde buitenlamlsche wisselvervalschers. Omtrent de aangehouden twee jonge mannen bij de fa. Thos. Cook Son te Am sterdam. vernemen wij nog, dat ongeveer gelijkluidende in het Spaansch geschreven brieven zijn ontvangen door de Twentscho Bank en de Incassobank, benevens door de Rotterdamsche Bankvereeniging. In d'c brieven is verzocht bedragen uit te betalen tusschen 16.000 en 18.000, waarvoor de Bank of Montreal goed was, of aan den heer Vigil, of aan den heer Ernandes. De brieven waren keurig getypt en kwamen uit Mexico-Oity. De gearresteerden hebben zich echter in de pesterijen vergist. De brie ven toch voor Nederland bestemd gaan over New York en deze verbinding was ditmaal eenige dagen vroeger, dan de post die met de Fransche maildienst is meege komen. Op dezen laatsten dienst hadden de vreemdelingen gerekend. Nu was er tijd te over om te informeeren wat in het an dere geval n et mogelijk zou zijn geweest. De Bank of Montreal in Mexico heeft me degedeeld, dat een internationale oplich tersbende aan het werk is en van haar pa pier gebruik maakt. Deze bende tracht haar werkzaamheden van Amerika naar Europa over te brengen. Vermoedelijk is dit de eerste slag, die deze bende in Europa zou slaan. De beide Ame rikanen zijn Zaterdag in Amsterdam aan gekomen. Zij vonden de banken toen gesloten en zouden alleen bij de fa. Cook terecht heb ben gekund om hun wissel te iucasseeren. Daar ook echter andere slachtoffers op de lijst stonden heeft men gewacht tot gister morgen. De beide oplichters ziju nog jong. Vigil is 31 jaar en Ernandes is 28 jaar. meldt uit Moskou verdere beperkin gen van den particulieren handel. De re geering heeft particuliere personen verbo den handel ie drijven in producten van metaal-, textiel-, chemische- en elcctro- Icchnische industrie. Verder is de particu liere handel in bouwstoffen, petroleum, su'ker en tabak verboden. Al deze artike len mogen voortaan alleen in staats- en coöperatieve winkels verkocht worden. In de Btreken waaj dc collectivisatie groote vorderingen maakt, is thans dc wet opgeheven, die tot dusver binnen be-.erkto grenzen de landpacht mogelijk maakte en de wet, die het gebruik van gehuurde krachten in dc particuliere landbouwbe drijven moge1 ijk maakte. Dc plaatselijke autoriteiten in deze streken hebben het recht gekregen den strijd met de koelaki met de scherpste middelen te voeren. Zij kunnen het heelc bezit van deze boeren in beslag nemen en hen zelf verbannen. Het in beslag genomen bezit moet aan de klei ne boeren en daglooners worden uitgedeeld, die lid worden van collectieve bedrijven. OE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. De „Osservatore Romano" publiceert een ernst'g protest van het „Apostolaat van dc H.H. Slavenapostelen Cyrillus en Metho dius ter hereeniging der Oostersche ker ken" tegen do afschuwelijke godsdienstver volging, waaraan de christenen in sovjet- Rusland bloot staan. In dit protest veroordee't het apostolaat de onmenschelijkc methoden van heL sov jet-regiem. Na de satanische acte der bols jewisten tegen het einde van het vorig jaar, vooral in de Kerstdagen, heeft het „Apos tolaat" een vergadering bijeengeroepen, waarin eenstemmig besloten is openlijk protest aan te teekenen dc uitroeiing van den godsdienst in Rus'and teneinde aldus de aandacht der wereld te vest "gen op dit. ontzettend lijden van het Russische mil- lioenen-volk. Het pretest is onderteekend door den voorzitter van het centrale comité, aarts bisschop Leopold Prekan van Olmiitz. De vlieger in de grccte machine: Pas maar op, jij. Een volgenden keer neem ik een vllcgenklap mee. PROCES OM EEN GERAAMTE UIT HET STEENEN TIJDPERK. De Brusselsche correspondent van de ,,Msb." meldt: De rechtbank van Luik is geroepen om in een niet alledaagsch proces uitspraak te doen. De feiten, waar het in dit proces om gaat zijn de volgende: In 18851886 werd aan twee Luiksche geleerden, de heeren Max Lohest en Mar cel-de Puydt, door Mark'es Albert de Beau fort, toestemming verleend, om in een grot in zijn eigendommen te Spy gelegen, grond- onderzoekingen te doen. Markies de Beaufort had deze toestem ming verleend, op conditie, dat deze on derzoekingen een zuiver wetenschappelijk doel zouden hebben, en dat do resultaten der opgravingen aan de universiteit van Luik zouden geschonken worden. Tijdens deze onderzoekingen ontdekt men dan de fameuse beenderen, die in de wetenschap onder den naam van ,,den man van Spy", bekend zijn. Tot in 1911 werden deze beenderen aan de universiteit van Luik bewaard, waar ze onder meer doen- prof. Lohest als onderwijs materiaal gebruikt werden. Toen kwam do 'wereldoorlog, on werd Lu k door dé Öuit- sche troepen bezet. Een assistent die aan het laboratorium werkzaam was, kende de groote wetenschappelijke waarde van deze hoenderen van Spy en was zoo slim, daar hij vreesde, dat ze door do overweldigers zouden vernield of in bezit genomen wor den, ze stilletjes mee te nemen, en in vei lige handen over te dragen. De beenderen werden eerst aan prof. Fraipont, en later aan prof. Lohest toever trouwd, d e ze behield, en wiens erfgena men ze thans nog in bezit hebben. Nu is de Belgische staat van oordeel, dat hij dc rechtmatige eigenaar van deze steenen tijdperk-overblijfselen is en dat de erfgenamen van prof. Lohest deze dus moe- te»* restitueeren. De staat heeft nu de weduwe, de drie zoons en de twee dochters van prof. Lo hest te dien einde voor de rechtbank ge daagd. Op 27 Maart a.s. zal gepleit worden. „Bmraanslag" in het Britsche museum. Ais gevolg van een afgeluisterd gesprek tusschen Indische studenten heeft men een op een bom gelijkend voorwerp ontdekt, in c'ie Indische kamer van het Britsch Mu seum. De „bom" was in een heek verbor gen. De politie onderzoekt thans of zij hier inderdaad met een helsche machine dan wel of met een misplaatste grap te doen heeft. De bladen zijn geneigd te gelooven, dab de bom in het Britsehc Museum s1 echts een „grapwas, waarbij geen Indiërs betrokken waren en waaraan geen politieke beteeke- nis moet worden gerecht. De politie tracht iha'ns den Engelschnian op te sporen, die de eerste inlicht'ngen verstrekte. De „bom" was een blikken sigaretten doosje bevattend een grijs poeder met eon stukje zwarte lont. Brutale treinroovers. Gisteren is een brutale overval gepleegd op den personentrein BoekarestTemes- \-ar. Toen de trein hot station Calesti uit reed, werd er aan de noodrem getrokken. Dc trein stopte en verscheidene personen riepen den passagiers toe uit te stappen, aangezien er gevaar bestond voor een bot sing met een goedorentrein. Onder de reizigers brak daarop een pa niek uit. Eenige sprongen uit de ramen en bekwa men verwondingen. Intusachen maakten de bandieten, die het gevaar gesuggereerd hadden, zich van do bagage der reizigers meester. Zij hiel den het personeel van den trein met revol vers in bedwang en slaagde erin, ongehin derd to ontkomen. Veertig jongens plunderen een broodwinkel Naar het blad „Tempo" meldt, is de win kel van eèn Coöperat'cvo vereeniging te Lichtenberg door opgeschoten jongens ge plunderd. Het gemeentebestuur had als bezuinigingsmaatregel bepaald, dat in het stedelijk tehuis voor de jeugd voortaan nog slechts jeugdige personen zullen worden toegelaten, die ten hoogste 18 jaar oud zijn. Tol nu tce was dc leeftijdsgrens 21 jaar. Wegens dezen maatregel was het Donder dag reeds lot opstootjes in het tehuis ge komen, waarop dit thans gesloten bleef, zoodat zij, die zich aanmeldden, om daar te komen eten, voor een gesloten deur kwa men. Een groep van 40 jongens begaf zich daarop naar den winkel van de vereeniging en drong dezen binnen. De chef was juist afwezig, daar hij was gaan eten. De ver koopster werd door een der jongens met een mes bedreigd, terwij! de overigen in allerijl den aanwezigen voorraad brood roofden. Hoewel voorbijgangers terstond dc pol'tie waarschuwden en deze spoedig ter plaatse was, verdween de bende zoo spoe dig, dat nog slechts 3 jongens gearresteerd konden worden. Zes gevallen van papegaarnziekte op een Deensch schip. Op het Doensche stoomschip Louisiana, dal. Maandagmiddag tc Kopenhagen is aan gekomen zijn 6 leden van de bemanning ziek geworden. Men meent dat zij fape- gaaienziekte hebben. Het schip kwam uit Brazilië en had 30 papegaaien aan boord. De vogels zijn alle aan liet seruminstituut te Kopenhagen gegeven. De zes zieke ma trozen zijn naar oen ziekenhuis gebracht. AARLANDERVEEN. Landbouw-lezing. Vrijdagavond hield de heer Neeb, Rijkslandbouwconsulcnt, een lezing in de zaal van den heer N. Delfos voor oud-leerlingen van Jandbouwwinter- cursussen. Het onderwerp van de lezing was „Ka Ik vraagstuk". Dit onderwerp wae voor onze toekomstige landbouwers van groote beteekenis. Na deze lezing stelde de heer Neeb de gelegenheid open aan hem vragen te stel len. Hiervan maakten velen gebruik. HAZERSW0UDE (H.R.). Tooneelvercenicing. De R.-K. Tooneel- voreeniging „St. Michael" zal haar 2c uit voering in dit seizoen geven op Maandag 10, Dinsdag 11 en Woensdag 12 Februari. Opgevoerd zal worden „Carrenza", drama in drie bedrijven. Het stuk speelt tusschen 1540 en 1550. Na de pauze de klucht „De Onuitstaanbare", in 3 bedrijven, door G. Nie'.en, en echt vastenavond-stuk, om eens goed te lachen. Z0ETERW0UDE. Hanze. Vrijdagavond vergaderde de R. K. Middenstandsvercenigingg in het Patronaatsgebouw. De heer Joh. Vlasveld, voorzitter, opende do vergadering, sprak dc beste wenschen voor het jaar 1930 en verwe'komde de leden, die ten getale van 24 waren opgekomen. Bijzonder welkom werd geheeten mr. Bach, dir. van het Centr. Hanzebureau. Na lezing van do notulen werd bij de ing. stukken besloten 10.te plaatsen in het Dr. v. Beurden-fonds. Dc voorz. deelt mede, dat de Geest, advi seur eerst later in den avond ter vergade ring kan komen en dat mr. Bach bereid is gevonden de nieuwe leden te installeeren. Mr. Bach, het woord nemende, zegt gaarne bereid te zijn de installatiercdc uit te spreken en voor de eerste maal zijns le vens een oogenblik de voorzittershamer ter hand te nemen voor het groote aantal leden, dat, dank zij de activiteit van bet bestuur, tot het lidmaatschap van don Bond is toegetreden. Wel mag ik deze leden van harte gelukwenschen met het lidmaatschap van zulk een kranige afdeeling, getuige de praestaties van den laatsten tijd en vooral Ij ij dc schitterende tentoonstelling. Dan wijst spr. ook op het voorrecht van het lidmaatschap van den Diocesanen on Nationalen Bopd. Naast vele verheugende feiten in de organisatie, vooral de wederop bloei van den Haarlemschen Bond, wijst spr. op de ernstige noodzakelijkheid van de versterking van het eenheidsfront. Met een krachtige aansporing tot een werkzaam aandeel in de organisatie besluit mr. Bach ziju installatierode. Alsnu komt mr. Bach aan hot woord voor de uiteenzetting van de Ziektewet. In twee gedeelten houdt spr. een duidelijke be spreking over de totstandkoming van de wet, over hare inrichting on uitvoering en de bedrijfsvereenigingen. Waar hierover reeds zooveel is geschreven, volstaan wij met de mededeeling, dat de secretaris een bezoek zal brengen aan de leden om de inschrijving bij de bedrijfsveroeniging van den middenstand te vergemakkelijken. Inmiddels komt de Geest, adviseur ter vergadoring. De hoeren W. v. d. Drift en Th. van Es worden tot lid geballoteerd. Aan de orde komt nu: bespreking vaan del. De voorz. deelt mede, dat tot leden van de vaandelcommissie zijn gekozen de Geest, adviseur, de voorzitter, het bestuurs lid L. A. v. d. Krogt en de leden Chr. B. A. Deckers en O. P. J. Paardekooper. Een gedeelte van het. saldo van do tentoonstel ling ad 250.— is gestort in het vaandcl- l'onde. Dit is echter voor een goed vaandel nog niet voldoende. Verschillende leden «preken hunne teleurstelling uit, dat na de krachtinspanning van den middenstand het vaandel nog niet uit het financircl voordeel is bereikt. De voorz. zegt, dat men ook niet op zulk eon groot voordeel had gerokeud; do alg. vergadering heeft te vo ren dit besluit genomen. Nog wijst een der leden op zijn eertijds gemaakte opmerking, dat de Hanze alleen voor het eventueel te kort- stond. Van andere zijden wordt opge merkt, dat de loterij aanstonds- als voldoen de reserve aanwezig was. De schetsontwer pen die zijn ingediend komen ter tafel en de algemeene keuze valt op het mooiste vaandel, dat dan ok het meeste kosten zal. Van bestuurszijde wordt het denkbeeld geopperd tot het uitschrijven van een rentê- looze leening. Alvorens te vertrekken opent jur. Bach de inschrijving en terstond zijn er vele aandeelen geplaatst. Er wordt ech ter door een der leden op gewezen, dat de kas niet teveel door terugkomende uitga ven dus- bij de uitloting mag bezwaard worden. Er moet een stevige reserve komen om b.v. bij een actie sterk te kunnen zijn. Besloten wordt de vaandelcommissic te machtigen tot. een rentelooze leening groot f 100.—door vrijwillige bijdragen nog meer bijeen te brengen en een waardig vaandel te doen ontwerpen en daarna ook te be stellen. Dc Geest adviseur geeft nu een uiteen zetting van de Bisschoppelijke bepalingen Synode 1929. Bij de bepaling omtrent heb sluitingsuur van feestelijke bijeenkomsten is voor onze parochie bepaalt, dat halt- twaalf alle# afgeloopen moet zijn. Hoewel het nu geen feestvergadering was, kwam dit vergevorderd uur reeds na derbij en werden twee agendapunten afge voerd. De rondvraag was nog zeer interessant. Na eenige opmerkingen en klachten werd met algemeene stemmen besloten als volgt. De plaatselijke middenstand heeft ge toond, dat in bijna alle gevallen hetzij di rect of indirect evengoed ter plaatse als elders kan gekocht worden. Waar het nu herhaaldelijk voorkomt, dat bestuurslicha men en organisaties elders betrekken, zal aan alle besturen van instellingen enz. het verzoek gericht worden de Hantselvke mid denstanders

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6