RECHTZAKEN SPORT DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE NIEUWSTE OPGRAVINGEN IN POMPEI (hebben wederom interessante vondsten aan het licht gebracht. In de Via della Abbondanza zijn verschillende oudheidkundige stukken blootgelegd, o.m. eenige overblijfselen van kleine winkeltjes met daarboven balcons. HET H00GER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN. Behandeling voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Gisteren zette het Amsterdamsche Gerechts hof de behandeling in hooger beroep voort van de strafzaak tegen Salomon Liefiermann. Nadat de president mr. Jolles aan den ver dachte een paar vragen had gesteld, kreeg mr. F. A. Kokosky het woord voor zijn pleidooi. De verdediging is blij dat mr. Jolles de zaak behandeld heeft, omdat hij in een an dere geruchtmakende strafzaak den moed had voor zijn overtuiging uit te komen en in strijd met andere colleges opkwam voor het recht. PI. behandelde hierop de débacle van de Veendammer. Aan den eenen kant stond Wolt man, die zich den haat van velen op den hals had gehaald; aan den anderen kant Lieber- ciann, den vreemdeling. Het publiek was overtuigd, dat hier het meest schandelijke feit had plaats gehad, was dadelijk overtuigd van de kwade intenties en riep in koor: kruisigt hem! Iedereen vormde zich een oordeel over de zaak, en meende zich een oordeel te kun nen vormen. Uit een moreel standpunt was het oordeel der groote massa begrijpelijk, want uit een moreel standpunt kunnen dergelijke feiten niet door den beugel. Doch wij hebben ons hier riet af te vragen of wat Liebermann deed al of niet moreel is, maar of wat hij deed strafbaar is. Alles is mislukt wat Liebermann heeft wil len bereiken, maar deze mislukking toont nog niet aan dat Liebermann niet was te goeder trcuw. Als men vraagt: was Liebermann te goeder trouw? dan antwoordt pl.: ik ben overtuigd, dat Liebermann inderdaad te goeder trouw v-as; dat hij inderdaad meende, steunende op zijn advocaten, dat hij mocht handelen zooals. hij gehandeld heeft. Vervolgens gaf pl. een recapitulatie van de feiten. De Veendammer was een onderneming, ten doode opgeschreven, maar Liebermann wist dit niet. Sedeyn heet het ook nooit aan Liebermann meegedeeld. Zoolang het tegen deel niet is gebleken, moet men aannemen, dat Liebermann niet bekend is geweest met de reden, waarom Sedeyn zijn onderhande lingen afgebroken heeft. Dat Liebermann en Wcltman gemeene zaak met elkander maak ten, is niet meer vol te houden. Liebermann v.as de serieuze reflectant en is door Wolt- man beetgenomen. Pl. verklaarde nog steeds overtuigd te zijn var- de onschuld van Möhring. Dat deze on schuldig werd veroordeeld, is ook de meening van Woltman, die aan. zijn raadsman mr. Mul ler Massis verklaarde, dat Möhring op 25 Juni 1027 volkomen te goeder trouw was. Alvorens te pauzeeren, deelde mr. Jolles mede, dat van den getuige Spanjersberg een scbiijven is ingekomen, waarin deze logen straft wat een student aan het Hof berichtte rr.et betrekking tot zijn, bemoeiingen inzake de speelbank te Monte-Carlo. Hij verklaarde een aanklacht bij de justitie tegen den stu dent te hebben ingediend. Na de pauze zette mr. Kokoksky zijn plei dooi vcort met 'n betoog, dat ook op de tenlaste gelegde punten geen veroordeeling van Lie bermann kan volgen. Mr. J. E. W. Duys, de tweede verdediger, begon met een persoonlijk woord. Deze zaak is slechts een enkel symptoon vr-r. een maatschappelijk verschijnsel, dat plei ters in.nigen afkeer en afkeuring heeft. Dit alles heeft echter niets te maken met de vraag der strafbaarheid. Dit is alleen vraag van economie maar geen vraag van crimina liteit. Ook voor dezen man geldt, dat hij niet zal mogen worden veroordeeld, als zijn han delingen. niet strafbaar zijn. En de taak van den verdediger is, er voor te zorgen, dat ook voor hem de wet zal worden toegepast. Pl. is overtuigd, dat Liebermann meende, dat zijn handelingen geoorloofd waren. Als nen zijn brieven in chronologische volgorde leest, dan. kan men zijn kwade trouw niet aan nemen. Wij hebben hier te doen met een man, die 15 jaar lang werkzaam was in een groote maatschappij en de menschen, die hem daarin gekend hebben, verklaren, dat hij volkomen eerlijk is en vlak bij zich had de tonnen en tonnen, die hij had kunnen stelen en rooven. Deze man zou dan plotseling een apparaat van correspondenties en transacties hebben op touw gezet om de strafbare handelingen te plegen! Dit is niet aan te nemen, en pl. is in gemoe- ae overtuigd, dat er onrecht zou geschieden, als deze man zou worden veroordeeld. Leest men het vonnis der Rechtbank, dan kan men zich niet onttrekken aan de meening, dat de sfeer, waarin de zaak is behandeld, een te groote rol heeft gespeeld. In het proces tegen Woltman c.s. was Lie bermann de kop van Jut. Dat was gemakke lijk, de man was er niet! De voorstelling was, dat Liebermann de slimme Poolsche gooche laar was. Maar het is precies andersom uit gekomen! Het is gebleken, dat er geen Neder lander was, die met Liebermann in aanraking kwam, of zij hebben Liebermann opgelicht en getracht hem te flesschen. Vooraan in de rij hebben gestaan de advocaten, .die thans op vrije voeten rondloopen! Hier hebben wij niet te doen met een mis drijf, maar met een mislukte, wettig geoorloof de. schoon moreel niet goed te keuren, han delstransactie. De transactie is mislukt, maar als alle handelaars, wier transacties misluk ten, vervolgd moesten worden, dan zou men den woningbouw wel kunnen staken, om zich aan gevangenisbouw te gaan wijden! Trouwens he( mislukken van de transactie in deze is misschien te wijten aan te haastig ingrijpen der justitie. In ieder geval heeft de justitie door het haastig ingrijpen geen gelegenheid gegeven om de levensvatbaarheid der plan ner. aan te toonen. Het faillissement der Veen dammer is door de justitie geprovoceerd om een strafdelict te krijgen, tegen de belangen der pandbrief houders in! De tragiek van de geheele zaak is, dat Lie- bc-.tmann hier nu zit als een zwendelaar, maar dat niemand meer bezwendeld is dan hij! Vaststaat ook, dat Sedeijn Liebermann nooit gewaarschuwd heeft tegen, het ontleenen van activa aan de Veendammer zonder tegen waarde, daar dit een ontoelaatbare handeling zcu zijn. Principieel is het idee om met de activa te betalen voornamelijk van Woltman uitgegaan, maar mr. Van Gigch, die op 6 Mei 1927 aan Liebermann schreef geen beslissing te nemen zonder hem te kennen, schrijft hem op 8 Juni 1927, dat het hem n.og niet mogelijk was, de overeenkomst van mr. Schürmann volledig te bcstudeeren, maar dat het hem beter toeschiint de betaling te doen plaats hebben tegelijkertijd rr.et de overdracht van de hypotheken. Twee dagen later schreef mr. Van Gigch aan mr. Kcrtenoever, dat de overeenkomst geen belang meer had, sinds hij van Liebermann had vernomen, dat hij een andere overeenkomst Jiad gesloten. Als vampieren hebben de beeren om hem, Liebermann, gehangen. Te Ostende at men niet, maar men vrat maar op rekening van Liebermann in alle mogelijke dure inrichtin gen. En in.nige walging spreekt pl. uil over de viize, waarop men, toén Liebermann liquide middelen noodig had, Liebermann van zijn contanten heeft ontbloot, Mr. van Gigch dien de bij elke transactie zijn rekening in. 18 Juli 1927 bij de aflossing der Asta-hypotheek ƒ25.000. 31 Juli 1027 bii de aflossing eener andere hypotheek 12 009. Mr. Gomperts, die meewerker was van mr. Van Gitfch, zei tot Möhring: geef mij bet geld van de hypotheken maar hier. dan zal ik j'e wel kasgeld geven! Diezelfde menschen tarten de publieke opni- nie en zitten in den schouwburg op de eerste Uit de brieven, die hij verder overlegde, blijkt nergens van een minderwaardige bedoe ling. In Liebermann ziet pl. dan ook niet de svafrechtelijke misdadiger; wel de economi sche misdadiger, maar dat heeft er niets mee ?e maken. Alleen in de qualiteit van strafrech telijk misdadiger kan hij gestraft worden, doch dat zou een onrecht zijn. Pl. bezweert het 't Hof! Zijn de pandbrief houders te kort gekomen? Neen, Liebermann heeft alles wat hij had, te ruggegeven en als Liebermann niet gekomen vas en de Veendammer niet gekocht had, zou den de pandbriefhouders geen cent terug ont vangen hebben. Volgens de curatoren ging de Veendammer met een vaartje naar den kelder. Was Liebermann niet gekomen, dan zou Woltman nog bezig zijn, de Veendammer naar den kelder te helpen. Thans ziet men het feit, dat de pandbriefhouders niet zoo vreeselijk benauwd behoeven te zijn voor hun situatie. Pl. hoopt dan ook, dat het Hof niet tot een vcroordeeling -zal overgaan. De procureur-generaal heeft een woord ge wijd aan de kleine spaarders, maar dat ge beurt alleen tegen Salamon Liebermann. Wij hebben de laatste jaren tal van. staaltjes ge had van valsche balansen en geknoei met pros pect!; men denke slechts aan de namen Boaz- Bank, Robaver en Holl Llloyd. Bij deze licha men dacht de justitie niet aan ingrijpen, in tegendeel heeft men hemel 'en aarde bewogen om strafklachten ingetrokken te krijgen. Vele menschen, die hierbij betrokken zijn geweest, loopen thans met mooie baantjes rond en dra gen ridderorden! Dat één, van hen er niet in is geslaagd om Curacao tegen roovers te beschermen, acht pl. geen wonder (beweging en gelach). (Dit is een beleedinging a la Duys. die de rechtbank eigenlijk niet had mogen dulden. Red.) Pl weet, dat de justitie gegevens heeft, dat nen accoun.tants heeft omgekocht, maar van al die ongerechtigheden trekt men zich niets aan. De advocaat-generaal mr. Van Harinxma: Dat weet ik niet! Mr. Duys: U persoonlijk weet het niet en daarom sprak ik niet van u persoonlijk, maar van. het O. M. Maar het feit is, dat al deze menschen in Nederland geridderd en braaf rondloopen. Is dat recht? DE STAATSMIJNEN gaan gas leveren aan de verschil lende zuidelijke steden. Vele gasfabrieken staan nu met hun hooge ketels, zwarte stookhuizen en uitgebreide kolenvelden ten d'oode opge schreven. De gasfabriek te Roermond is 't eerste slacht offer van de leverantie op verren afstand. In Maart heeft zij haar taak volbracht eu zullen de gebouwen ver dwijnen DE ONDERGROND.SC'HE SPOORBRUG VAN DE LIJN NUTH—STAATSMIJN „MAURITS", loopende onder den Rijksweg ter hoogte dor Gemeente Bock (L.). is gereed. Een overzicht van het werk. Op den achtergrond de- mijn .,Maurils" Pl. verweert zich vervolgens tegen het ver wijt van mr. Van Gigch, dat hij chantage tegen hem zou plegen. Toen mr. Van. Gigch wel ver re van zijn fout te erkennen zich op een hoog hartig standpunt stelde, cn weigerde getuige nis af te leggen, heeft pl. tot hem gezegd: Tc-en Liebermann D.og in goeden doen ver keerde, hebt gij van hem geprofiteerd; nu zit hij in zak en asch, zoudt gij het nu niet billijk virden, voor zijn vrouw een klein beetje geld bijeen te brengen? „Ik denkt er niet aan!" antwoordde mr. Van Gigch. Waar de zaken zoo staan, vraagt pl.: „Hoe komt 't. dat men zco iemand laat loopen?" Ook wees pl. er op, dat Liebermann niet is gevlucht om zich aan zijn straf te on.ttrekken, n.aar dat hij zich verwijderde toen anderen werden gevangen genomen, op advies zijner advocaten: „Berg je zoolang op, zie dat je vrijwillig en n.iet preventief terugkomt", zei den ze. Na raadkamer besliste het Hof, dat a.s. Viijdag nog als getuigen zullen worden ge hoord de heeren Dijker, Paardenkoper en Meynema. Daarna zullen de re- en duplieken plaats hebben. LAWNTENNIS. OM DE DAVI8 CUP. De loting. Met het gewone ceremonieel werd gis termiddag in het Elysée te Parijs, onder presidium van President Doumergue de loting gehouden voor de. speelwijze om de Davis Cup. Het resultaat was als volgt: In de Europeesche zone zijn in beide helften twee staande nummers geloot, nl. Tsjecho SlowakijeDenemarken en N c- d e r la n dFinlai^l (bovenste helft), Noor wegenOostenrijk en Italië—Egypte (on derste helft). Deze landen komen dus in de tweede ronde uit. De eerste ronde (bovenste helft) is: GriekenlandEngelsch Indië, JapanHon garije, Joego SlavicZweden, België- Spanje. Onderste helft: Australië—Zwit serland, MonacoIerland, PolenRoeme nië, DuitschlandEngeland. President Doumergue hield een korte toespraak, beantwoord door sportminisler Ilenry Paté. Daarna trok de president hot eerste land. Eenige gezanten waren tegen woordig. SCHAATSENRIJDEN. Internationale wedstrijden te Oslo. In de internationale wedstrijden tc Oslo is Van der Scheer in het- eindklassement derde geworden. Het vroor twee graden, er stond veed wind, nu en dan sneeuwde het. Er was maar weinig publiek. Eerst werd de 1500 Meter gereden. De tijden daarvan waren: 1. Staksrud, 2 min. 24.0 sec. 2. Ballan- grud, 2 min. -2(3.2 sec. 3. Van der Scheer, tijd 2 min. 28.4 sec. 4. Andorsen, 2 min. 29.0 sec. 5. Hol ting, 2 min. 30.8 sec. t>. Xygrecn, 2 min. 31.0 soe., Heiden en Larsen beiden 2 min. 31.7 sec. Bekker, 2 min. 31.9 sec. Carlsen, 2 min. 32.3 sec. Sjelhagen, 2 min. 32.8 sec. Stenbeck, 2 min. 33 sec. Christen- sen, 2 min. 33.9 sec. Daasnesj, 2 min. 35.9 sec. Pedcrsen, 2 min. Jl>.9 sec. De Jager. 2 min. 37.2 sec. Hooftman, 2 min. 39.S sec. De daarop volgende 10.000 Meter had het volgende resultaat: I. Staksrud, 17 min. 54.3 sec. 2. Ballan grud, 17 min. 58.4 sec. 3. Stenbeck, 18 min. 11.8 sec. 4. Oarlsen, 18 min. 29.7 see. 8. Van der Scheei% tijd 18 min. 29.8 sec. 0. Heiden, tijd. 18 min. 32.3 sec. 7. Andersen, IS min. 52.5 sec. Helling, 18 min. 55.7 sec. Larsen 18 min. 56.3 sec. Starrud, 19 min. 10,3 sec. Nygreon, 19 min. 19.6 sec. Bakker, 19 min. 30.1 sec. De Jager, 20 min. 3.3 sec. Hooft man, 20 min. 3.8 sec. Het eindresultaat bracht de volgende puntenverdeeling: I. Staksrud 199.5*1. 2. Ballangrud 201 pun ton. 3. Van der Scheer 205.46 punten. -I. Stenbeck 208.80 punten. 5. Andorsen 208.85 punten. 6. Larsen 208.30 punten. 7. Heiden 209.38 punten. 8. Ilolting 209.53 punten, 9. Oarlsen 209.90 punten. 10. Nygrcen 210.75 punten. 11. Bekker 213.56 punten. 12. Star rud 216.67. 13. Hooftman 218.82 punten. 11. Do Jager 233.33 punten. Hel- Noorsche publiek bracht. Van der Scheer een ovatie voor zijn rijden. Hooftman was volkomen uit conditie: De Jager was onvoldoende getraind en zijn stijl was eveneens verre van fraai. DE GROOTSTE GRAANSILO VAN HET VASTELAND wordt te Rotterdam door de Graansilo-Maatsohappij aan de Brielschelaan ge bouwd. De toren wordt 54 Meter hoog, terwijl de silo 14 Meter hoog en 68 Meter lang wotdt

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5