DE LEIDSCHE COURANT AJAX "WIST ZONDAG TE AMSTERDAM VAN A. D. O. met 1-4) te winnen. De Amsterdammers 'bleven hierdoor candidaten voor het kam pioenschap van 'hun afdeeling. Een moment uit den wedstrijd Leiden IExcelsior 2—4. Een onvolledig Leiden-elftal heeft het gisteren niet kunnen bolwerken tegen Ex- i celsior. Door niet medespelen van A. Meershoek. A. Goddijn en F. Goddijn moes ten eenige invallers uitkomen, die het ech ter tegen de veel forschere Schiedammers 1 op den duur niet koDdcn volhouden. Wanneer te 2 uur begonnen wordt heeft Leidon reeds direct een goede kans om te doelpunten, doch de linksbuiten, weet vrij voor doel staande hoog over te schieten. De Lcidenaars spelen in het begin een vlug partijtje met goed combinatiespel. Uit een der aanvallen maakt een der backs hands en de scheidsrechter geeft penalty. Brake 1 plaatst zich achter den bal en doelpunt (10). De strijd gaat nu gelijk op en neer. Uit een strafschop schiet Excel sior keihard op dool, doch de keeper weet den bal op waarlijk keurige wijze weg te werken, terwijl even later een keihard schot door hem op eenigszins gelukkige wjjze wordt weggetrapt. Wanneer onge veer een kwartier gespeeld is, zet de Exc. linksbuiten voor, de back van Leiden mist cn Excelsior maakt den stand gelijk. Uit een mooi aangegeven bal van P. Goddijn weet S. Brakel den bal handig over den back te koppen en het tweede doelpunt te scoren (2l). Wanneer de Exc. linksbui ten den bal krijgt toegespeeld, passeert hij do achterhoede en maakt op schitterende wijze gelijk. Hierna is het rusten. Na de rust is Leiden eenigen tijd in den aanval, on ontstaan er eeuige angstige momenten voor het Excelsior-doel, doch langzamerhand neemt Excelsior het spel in handen. Uit een keihard schot krijgt de keeper den bal tegen zijn borst en de bal draait het doel in (23). Leiden tracht nog wel eens tot het vijandelijk doel door to dringen, doch de achterhoede weet de doorzichtige aanvallen van Leiden af te slaan. Een schitterend schot uit het mid den van bet veld blijkt den Leiden-keeper te machtig en dc bal verdwijnt in het net (34). Leiden doofc nog pogingen om den achterstand in te halen, doch de achter hoede retourneert alles, terwijl aan de an dere zijde Excelsior geen kans ziet de score te verhoogen. Hierna blaast de scheidsrechter hot einde. Spartaan I—Teijlingen I 01. Om 2.30 uur kon dc wedstrijd eerst aan vangen op een slecht glibberig kleiveld, dat bijna onbespeelbaar was. Casper ver kiest eerst het beste doel te verdedigen en wanneer wordt afgetrapt-, neemt Teijlingen het leder over en de linksbuiten schiet het eerste schot naast het doel. Dan trekt Spartaan ten aanval, een prachtïgen voor rei van links, maar iedereen mist, zoodat de bal uitloopt. Er is 6 minuten gespeeld, wanneer Paardekooper keurig voorzet, de midvoor van Teijl. vangt den bal op en kanjert van verre den bal in den rechter benedenhoek. (01). Spartaan ïs hierdoor niet ontmoedigd en trekt ten aanval, doch strandt op buitenspel wat de scheidsrech ter niet ontgaat. Toch blijft Spartaan in don aanval en wanneer Vink en Chr. Ho- man denken buitenspel te zetten is dit eohtor niet zoo, de Spartaan-voorhoede mist echter. Nog ondergaat Teijl. een zware druk, maar Paardekooper redt schit terend. Een corner levert voor Spartaan ook niets' op. Op eons zien wij Teijlingen los komen en een aanval van hen veroor zaakt een corner, ook deze levert niets op. Jac. Caspcrs krijgt een bal hard tegen zich aangeschoten, waardoor even oponthoud ontstaat. Oaspers gaat- nu linksbuiten spe len en J. Warmerdam midhalf. Eenige malen schieten de Teijl. hard op doel, doch do ballen blijven in den modder steken. Moer on meer komt Spartaan er in en wij denken niet andeTs dan dat Teijl. het zal moeten afleggen maar ondanks dat Spar taan sterk de meerdere is, weet het ach ter trio van Teijl. alles weg te werken. Dan in hot Paardekoopcr, die een schitterend schot, er uit stompt, waarbij de grensrech ter van Spartaan opmerkt, dat de bal ge zeten heeft. Dc scheidsrechter heeft het echter niet kunnen zien. De druk op het Teijl.-doel blijft, maar Vink en Ho man re- tournceren alles. Weer oen vlugge voorzet van Spartaan, welke onderschept wordt- door Homan. In deze periode wordt voor rust gefloten; maar er wordt meteen ge draaid. "Wanneer weer wordt- afgetrapt, gaat Spartaan op hot Teijl-doel af, zoodat Ho- man nifet anders dan corner kan werken. Deze levert- niets op. Ook TeijL trekt nog eens ten aanval, maar ook dit baat hen vier daar het achtertrio van Spartaan niet- thuis geeft. In het laatste half uur komt Teijlingen sporadisch over de helft en ze ker kan gezegd worden, dat Vink ais back in deze periode den wedstrijd heeft ge wonnen. De onmogelijkste ballen werden door hem uit het doel gekopt. Drie cor ners achtereen op het Teijlingendoel leve ren niets op. Ook de halflinie helpt een handje verdedigen. Een enkele maal breekt TeijL door, maar eveneens zonder resul taat. Wanneer Vink nog eens een mooi staaltje kopwerk heeft laten zien, wat hem weer schitterend afgaat, is er nog één mi nuut te spelen. Teijlingen breekt door en Spartaan kan niet dan corner werken. Dan fluit de scheidsrechter einde en dc punten zijn binnen. Toch zij vermeld, dat Spartaan onverdiend heeft verloren. Spartaan bleef prettig spelen tot het einde toe. Voor scheidsrechter Ravier niets dan lof. S. J. C. I—Blauw Zwart I 6—1. Waar het weer eenige jaren geleden was, dat S. J. C. I in het competitiever band uitkwam tegen onze Wassenaarsche tegenstanders, hebben wij met belangstel ling dezen wedstrijd tegemoet gezien. Onze eerste indruk viel zeer ten gunste van de gasten uit, die een wel niet in alle deel en technisch, doch zeer enthousiast spel ver toonden. Een S. J .C.-zege scheen ons nog niet zoo zeker. Echter hoe meer de tijd verstreek, hoe beter men kon gewaar wor den, dat de gasten in den beginne boven hun krachten speelden en op den duur te gen het technisch betere spel der thuis club niot opgewassen waren. Als begonnen wordt zien we een wederzijdsch verkennen waarbij de gasten danig aanpakken en zelfs eenig overwicht verkrijgen, doch de meeste aanvallen strandden op Wijnand, die met lange halen de ballen retour zend. Uit een vrijen trap wegens hands dachten wij na 10 minuten BI. Zw. te zien scoren, doch het harde schot gaat langs den ver keerden kant der paal. Eenigo S. J. C.- aanvallen weet de gastenkeeper goed te verwerken. Het spel gaat snel van doel tot doel en hel eerste half uur verstrijkt zon der resultaten. S. J. C. kwam echter steeds meer in het offensief en de ga6ten- verdediging had druk werk. Bij het ne men van een corner op hun doel, wordt in het doelgebied hands gemaakt en de toe gekende penalty jaagt N. Rietmeijer met een good schot in de touwen (10). De gasten trachten het direct op te halen; doch de hooge voorzet, welke naast het doel zou loopen, wordt door Holst onnoo- dig gestopt en rolt over de achterlijn. Deze corner, door de gasten goed genomen, wordt door den S. J. C.-keeper echter schitterend verwerkt. Aan de andere zijde zien we direct den doelman eveneens eeuige keeren goed redden. De rechtsbin nen der gasten trekt vlug door alles heen doch zijn schot belandt in veilige handen bij Holst, waarna spoedig de rust intrad met 10 voor S. J. C. Na de thee zweven de S. J. C.'ers direct voor liet BL Zw. doel, doch heel gelukkig weet hun keeper te redden. Na een korte belegering werken de gasten zich los en uit een vrijen trap vanuit het middenveld, waarbij Holst even talmt om uit te loopen, bomt voor hen de gelijkmaker daar hun middenvoor hem juist iets te vlug af is. (11). Dit brengt opleving bij B. Zwart en weer zitten zij er flink op, hetgeen echter niet lang duurt, daar zij spoedig voor het grootste gedeelte op hun helft worden te ruggedrongen. Vos gelukt het met een mooi schot de leiding te heroveren (21). Hoewel BI. Zwart flink vol houdt krijgen zij toch harde noten te kraken en via een der backs weet Ruigrok 31 te maken. Nog een kwartier is te spelen, waarin S. J. C. steeds meer overwicht kreeg. Het 4e doelpunt werd ingezet door Vos, doch in buitenspel positie. Het bleek echter een zeer kort uitstel te zijn daar bij uittrap van den bal. Ruigrok hem opvangt en met een ver schot den niets vermoedenden keeper het nakijken geeft (41). Telkens komen de 6. J. C.'ers terug en voor het einde we ten Vos en Angcvare nog te scoren, zoodat hot einde komt met 61 voor S. J. C-. Scheidsrechter v. Haasteren leidde cor rect. terwijl de onderlinge verstandhou ding in dezen wedstrijd goed was. DIOC. HAARL. BOND. De uitslagen. Tweede klasse D. G.D.A. II—V.V.L. I 1—3. Derde klasse D. Teijlingen IIGeel Wit- II 3—1. Derde klasse E. Blauw Zwart IIO. V. V. 13. Vierde klasse E. O. V. V. II—S. N. A. II 1—2; Lisse IV— S. J. C. IH 0—3; D. O. S. II—Leiden 3—2. V ij f d o klasse. V.V.L. IIWilhelmus V 1S. Vijfde klasse C. Vigor I—A. V. V. Ill 23. Junioren-Competitie. District Leiden. Afdeeling A. S. J. C. ILisse I 30. Medaillewedsfcrijd. O. V. V.-Leiden 30. KORFBAL. De uitslagen. Westelijke afdeeling. Eerste klasse N. H. Koog Zaandijk—Westerkwarlier 2—5; ExcelsiorD.T.V. 12. Eerste klasse Z. H. Fluks—Vclox 4—3; Het Zuiden—Vitesse 71DeetosOns Eibernest 22. Fluks—Velox 43. Daar het terrein aan den Kanaalweg den laatsl-en tijd zich minder goed leende voor cerste-klassewedstrijden het is daar kleigrond, en daardoor bij vochtig weer zeer glad en zwaar te beloopen heeft Fluks van den N.B.L.O. toestemming ge- kregn het wedslrijdterein aan den Zoeter- woudschen Singel voor zijn on)moetingen te gebruiken, "t Scheen, dat Fluks zich daar nog goed thuis voelde, althans er werd in een enthousiast gespeelden wed strijd gewonnen. De opstelling, waarbij v. Bemmel in den aanval begint, blijkt ook een betere te zijn, dan die, welke in vroe gere ontmoetingen werd toegepast. Zijn spel was best, terwijl van de dames dat van mej. Buys viel te roemen. Spoedig na het begin bezorgt Van Bem mel aan de rood-witten de leiding, en wan neer 20 minuten zijn verstreken maakt hij na mooi aanvalsspel 20. In den tweeden aanval staan de zwakste dames, terwijl de heeren streng worden bewaakt. Met een enkele vrije kans heeft Meylink geen suc ces. Inlusschen heeft de Fluks-verdediging het zwaar te verantwoorden, en weet Otto- Iander het eerste tegenpunt te maken. Met dezen stand komt rust. Ah de strijd een kwartier hervat is, heeft mej. de Haas ge* luk met een schot onder den paal 31. Weer wordt gewisseld. Het Leidsche mid denvak is nu zeer goed en mej. Buys weert zich hier uitstekend. Fluks is in de meer derheid, doch Velox is de eerste die den mand weet te vinden door Molenaar Jr. In den Fluks-aanval mist Horrie een op gelegde kans terwijl deze aanval overigens goed bewaakt wordt. Eindelijk weet Res- senaar den voorsprong weer te vergrooten 42. In do beginopste'ing maakt daarna Molenaar Sr. nog een doelpunt voor Velox, waarna het einde komt. Het ZuidenVitesse 71. Op een modderig veld stellen beide par tijen zich op onder leiding van scheids rechter van Driel. De thuisclub is volledig. Vitesse mist ter Poorten, Ploos van Am- stel, Kaiser en mej. Vermast, en heeft slechts vijf heeren ter beschikking. Na eenig bezwaar laat Het Zuiden ten slotte uitvallen, en de wedstrijd vangt aan. On danks haar onvolledigheid biedt Vitesse danig tegenweer, en ai heeft Hot Zuiden in het veld een meerderheid, het aanvalsspel der Rotterdammers is primitief en leidt niet vaak tot goede doelkansen. Het duurt twintig minuten eer de Rotterdamscho aan voerder door een verdedïgingsfout kan in schieten. (10). Doch spoedig daarop brengt v. Beeck met een vlot doelpunt de stand op 11. Het Zuiden krijgt dan een drietal in den aanval. Daar de Vitesse- speelsters zich in den bagger nagenoeg niet kunnen bewegen, kunnen de dames Richel en Klamer vaak schieten. Zij missen de kansen echter, terwijl Uittenbroek het met succes tegen Dorsman opneemt. Ruet komt zoo met 11. De tweede helft wordt Vitesse noodlot tig. In het veld zijn de Leidenaars weinig minder dan de gastheeren, toch maken de dames Klamer en Richel ieder een doel punt (31). Uittenbroek bedreigt dan de Rolterdamschen korf, maar succes is weer voor Het Zuiden, waar Looy tweemaal van vèr inschiet (51). Desondanks is Vitesse geen geslagen ploeg. Onversaagd houden de Leidenaars vol, maar als Beverdam zich tweemaal een kans schept door de Jong ongestraft weg te duwen en dan in te schieten (71), gelooft Vitesse het wel. Met deze cijfers komt het einde. GYMNASTIEK. HET 20-JARIG BESTAAN VAN BRUNHILDE. De Belgische keurploeg in actie. Goedgeslaagde nationale wedstrijden. Zaterdag en Zondag heeft de Leidsche Dames-Gymnastiek en Athletiekvereeni- ging Brunhilde. haar 20-jarig bestaan her dacht met een uitvoering en nationale wedstrijden, in de StadsgehoorzaaL De receptie. Zaterdagavond van 78 uur werd in den Foyer een drukbezochte receptje gehou den, dio mede gold de ijverige presidente der vereeniging, mevr. DiebenKonings, die gedurende al die jaren voorzitster der veTeeniging is geweest. Namens het Kon. Ned. Gymnastiekvor- bond voerde dr. J. H. O. Reijs het woord, die wees op de beteekenisvolle plaats, die •Brunhilde steeds in het K. N. G. V. had ingenomen. Behalve de vereeniging wensch- te spreker ook mevr. DiebenKonings ge luk en overhandigde haar de medaille van verdienste van het Verbond. Verder werd het woord gevoerd door den heer Ant. Metz, voorzitter van den 1j_. xüjR Sx'E.hLDEN ZONDAG twee Oostelijke Dames Hocxey- elftallen een proef wedstrijd voor de vorming van een oostelijk dames-elftal. Een moment uit den wedstrijd Leidschen Turnkring, luit. Steenhauer na mens den L. V. B., den heer R. v. d. Kleijn den Goudschen, den heer Trouw den Haagschen en den heer A. v. d. Laan namens den Rotterdamschen Trun- bond, weth. Goslinga namens het Gemeen tebestuur, de heer Rosier namens den burgemeester, beschermheer der vereeni ging, den lieer W. v. d. Laan namens de 3 Octobervereeniging. Voorts waren er afge vaardigden van Concordiaj D. O. S., Ex celsior, Aquaduct, Houvast {Alphen aan den Rijn), Leidsche Burgerwacht, A. S. C., Wilskracht en Genie, de Friesche vereeni ging, Z. H. A. B., Vlug en Lenig (Den Haag), de Mij. van Tuinbouw en Plant kunde, afd. Leiden, e. a., terwijl onder de velen, die persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden nog genoemd dienen te worden de commissaris van politie, de heer Meijer en de heer Chr. van Spall. Velen deden hun wenschen vergezeld gaan van bloemstukken of medailles. Er waren voorts tal van telegrafische en schriftelijke gelnkwenschen binnengeko men. De uitvoering. Was het al wat later voor de uitvoering begon dan het programma aangaf, het ge duld der aanwezigen werd nog langer op de proef gesteld door het uitblijven der Belgische keurploeg, die door vertraging van den Belgischen trein te laat aan kwam. Dat wachten is echter ruimschoots ver goed door het fraaie werk, dat de Belgi sche gasten hebben geleverd. De uitvoering droeg alzoo een interna tionaal tintje. Het Belgische en Holland- sche volkslied ontbraken niet en zpo werd de opmarsfth een schitterend begin van de uitvoering. Voordat hiermede begonnen werd bood de heer Han Zirkzee aan mevr. Dieben Konings een feestmarsch aan, door hem zelf ter gelegenheid van het lustrumfeest gecomponeerd. Natuurlijk werd de marsch dadelijk ten gehoore gebracht. Daarna sprak de presidente het openings woord, waarbij onder de vele gasten bij zonder welkom werd geheeten de Belgi sche turnploeg, welker aanvoerder een fraaie krans in ontvangst had te nemen. Spr. dankte allen, die Brunhilde steeds hadden bijgestaan en bracht vooral hulde aan de leidster, mej. Toni Steffelaar, die een souvenir als aandenken in ontvangst mocht nemen. Daarna werd met het werkprogramma aangevangen, dat eenige uren in beslag nam; eigenlijk te veel, want voor de kleu ters werd het veel te laat. Er werd begonnen met algemeene vrije oefeningen. Daarna kwamen de kleintjes aan de beurt, wier optreden telkenmale luiden bijval oogstten. Ook de grootere meisjes'en de dames gaven heel goed werk te zien. Dat is onze algemeone indruk van de oefeningen, waarvan we geen afzonderlijke bespreking kunnen geven, wijl zulks ons veel te ver zou voeren. Het meest in den smaak viel wel het optreden van de Belgische keurploeg, die hun programma opende met brug-oefenin- gen. Inderdaad een hoogstaande uitvoering die allen in bewondering bracht. Minder voortreffelijk dan het eerste nummer was het tweede, aan het hoogrek. Natuurlijk viel ook hier veel te bewonderen, maar de afwerking had voornamelijk wat betreft den opzwaai en het afspringen beter kun nen zijn. Het slotnummer aan de ringen voldeed weer heel best, zoodat het een keurige uitvoering werd. Tot besluit van den axond werd een rhythmische fantasie ten beste gegeven. De nationale wedstrijden. Gistermiddag werden in de groote Stadszaal nationale wedstrijden gehouden, die al evenzeer goed geslaagd zijn, al wa ren er in enkele nummers wat mindere go den aan het weTk. Het bewijs daarvan werd wel geleverd door het feit, dat in de afd. A. de eenige deelnemende vereeni ging maar juist de helft der te behalen punten verwierf, terwijl in een ander num mer geen tweede en in een derde geen tweede of derde prijs kon worden toege kend. De jury bestond uit de heeren J. H. F. Sommer (Dordrecht), J. Zeeman en J. H. A. G. Smidt (Amsterdam) en C. J. Hage (Den Haag). Wedstrijdleider was de heer Ant. Metz. De uitslagen luiden; Afdeeling A, 6 tot en met 10 deelneem sters: Knotsoefeningen: le prijs Sparta (Am sterdam) 63.5 punt, 2e prijs D. O. V. I. D. O. (Vlaardingen) 61 pnt. Staaf oefeningen: 3e prijs 's-Gravenhage (Den Haag) 48 punten. Rhythmische oefeningen: le prijs Aspa- sia (Rotterdam) 74.5 pnt., 4e prijs B. A. T. O. (Haarlem) 38 pnt. Klasse B, 11 tot en met 18 deelneem sters. Knotsoefeningen: le prijs Turnlnst (Rot terdam) 70 pnt.; 3e prijs S. S. S. (Den Haag) 47 punten. Staaf oefeningen: le prijs Tnrnlust (Rot terdam) 71.5 punt. Rhythmische oefeningen: le prijs Tu'n- lust (Rotterdam) 73 pnt., 2e prijs Aspasia (Rotterdam) 69 pnt. Het. maximum te behalen punten was 80 Gisteravond, op den feestavond, had de prijsuitreiking plaats. Leidsche Gymnastiek en Athletiek- Vereenïging „Donar". Gisteren heeft bovengenoemde vereen* haar algemeene jaarlijksche ledenvergade* ring gehouden in „De Harmonie". Tot be- sfcuurselden werden gekozen de heeren J. J. Herwijer, president, Ph. van der Lof, Oude Singel 61, secretaris; M. Vreeswijk, pen ningmeester; Th. Roest, commissaris en J. v. d. Graai algemeen secundus. Tot leden van do kascommissie werden benoemd de heeren M. Hoexum en J. C. Janssen. Met het oog op het 25-jarig bestaan der vereeniging op 2S October a.s. werd be sloten tot 't houden van en uitvoering op 13 Maart a.s. in de Stadszaal, waarbij te vens wedstrijden voor de adspiranten zullen worden gehouden. In October 1930 zal een groote feest- uitvoering worden gegeven, waarbij mede werking wordt verzocht van een groep turnsters van buiten Leiden, en waar te vens een receptie zal worden gehouden. Nog werd besloten in een der zomermaan den een nationale athletiekwedstrijd te or- ganiseeren, indien de commissie voor het garantiefonds, bestaande uit de heeren M. Vreeswijk, P. Jansen en M. Hoexum, do noodige gelden te samen heeft. Tot leden der athletiekcommissïe werden benoemd de heer J. v. d. Graaf (bestuur), P. Jansen en J. O. Janssen. Nadat de heer v. d. Lof de werkwijze van het onlangs opgerichte Bureau voor Medi sche Sportkeuring had uiteengezet werd besloten, dat bij de inwerkingtreding van genoemde Sportkeurcing lo. alle nieuw aan te nemen leden verplicht zijn zich aan de keuring te onderwerpen alvorens tot le verg. te kunnen toetreden; 2o. alle leden die aan wedstrijden willen deelnemen door het Bureau moeten zijn goedgekeurd; 3o. dat alle leden zich aan het onderzoek zul len onderwerpen. De heeren S. J. Koopmans en D. Roest werden wederom als leiders aangewezen. IJSHOCKEY. De wereldkampioenschappen te Chamonix. De uitslagen van de ijshockey wedstrij den te Chamonix om het wereldkampioen schap waren Zaterdag als volgt: ZwitserlandTsjecho Slowakije 3T, DuitschlandHongarije 41, PolenJapan 50, OostenrijkFrankrijk 21. SCHAKEN. Het tournooi te San Remo. Dr. Aljechin wint den eersten p r ij s. Dr. Aljechin heeft Zaterdag definitief beslag gelegd op den eersten prijs in het tournooi te San Remo. Hoewel men zijn overwinning algemeen verwachtte, is deze bespoedigd, doordat hij zijn partij tegen Colle heeft gewonnen en Rubinstein, de eenige, die Aljechin's totaal nog ha-d kun nen bereiken, van Spielmann heeft verlo ren, wat een tamolijk verrassende uitslag was. Met het veroveren van den eersten prijs in dit tournooi, doch vooral door de ongenaakbare wijze, waarop hij dit resul taat heeft bevochten, heeft de wereldkam pioen Aljechin opnieuw zijn superioriteit bevestigd. De volledige uitslagen van de dertiende ronde luiden: Romi verliest van Kmoch, Bogoljoebof verliest vna Ahues, Araiza verilest van Tartakower, Colle verliest van Aljechin, Grau verliest van Maroczy, Mon- ticelli verliest van Vidmar, Rubinstein ver liest van Spielmann, YatesNimzowitsj af gebroken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8