ERA DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 NOORDWIJKERHOUT. Lichtstoring. Zaterdagavond to pl.m. kwart over acht werd ons oog getroffen door een felle lichtstraling, weerkaatsend tegen dc laag hangende wolken. Op 't ze:f- <io oogenblik ging in 't geheele dorp al he eled risch licht uit, wat velen in schrik en angsi bracht. Echter na ongeveer 0 minu ten flapte alle licht weer aan en bleef ver der alles normaal. SASSENHEIM. In 't duister. Zaterdagavond werd deze gemeente een vol uur in duisternis gehuld, vermoedelijk als gevolg van een defect aan den kabel onder Alphen aan den Rijn. VOORSCHOTEN. „Guido Gezeile". Zondagavond gaf do tooneclvereeniging „Guido Gezeile" oen uitvoering in het R. K. Vereen igingsge- bouw. Dc groote zaal was "goed bezet. De wcleerw. heer F. Lohman, directeur der St. Josephgczelleuvereen., waarvan Guido Gezeile een onderafdeeling is, opende/ de bijeenkomst met den gezollcngroet eu een woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. gaf een korte uiteenzetting over het op to voeren tooneelstuk. Opgevoerd werd een klucht in drie bedrijven, getiteld: „Er loopt een streepje door". Oome Jan, één der me despelers. is van incening dat er in zijn familie altijd een bij is, waar een streepje door loopt. Tot zijn broer Barend zegt hij, dat er bij diens zoon 'n streepje door loopt. Evenzoo beweert hij dit van den zoon van zijn twoeden broeder. Door die twee jon gens gebeuren allerlei vreemdsoortige din gen. Bij den patroon dier jongens, die bakker is, komt een zekoro Thomas vn jongen met geld, doch geen verstand, die als compagnon in de bakkorszaak moet worden opgeleid en de dupe wordt van zeer vele guitenstreken, die de andere bakkersbodienden uithalen. Dc klucht werd door Guido Gezeile goed weergege ven en het daverend gelach der aanwezi gen bewees dat de toehoorders genoten van het spel. De grimeering der spelers was aan goede handen toevertrouwd; do heer G. A. C. Hoppezak uit Leiden, had oer van zijn werk. Met hei zingen van het Kolpingslied werd deze feestavond geslo ten. INGEZONOEN MEDEDEELING. 1 SPORT ACADEMIENIEUWS DIOO. HAARL. BOND- Blauw Zwart II—0. V. V. I 1—3. Als scheidsrechter Joh. Meijer beginnen laat, zijn beide ploegen compleet. O. V. Y. wint den toss en verkiest deu frisschen wind in den rug. Direct pakt O. Y. Y. fanatiek aan en bestormt herhaaldelijk de Blauw-Zwart-veste. Keeper Alida weet eenigo malen schijnbaar zekere doelpun ten te voorkomen, wnfc hem een verdiend applaus bezorgd. Als er een kwartier ge speeld is lost v. Weerkom een hard schot, Alida slaat den bal terug, Tom loopt toe en knalt den bal in de touwen (0I). Ylak daarna gaat hij er alleen van door en het is (0—2). O. Y. V. houdt goed vast en komt herhaaldelijk terug, en als een der backs met den bal geen raad meer weet, schiet hij in eigen doel (03). Hierop is het rusten. Na de rust zit O. V. Y. weer direct flink op, maar de Bl.-Zw.-achterhoede weet nu van geen wijken en voorkomt verdere doel punten. Als cr een kwartier gespeeld is zakt het spelpeil ziendoroogou. Vooral O. V. Y. speelde nu een futloos spel, deson danks is zij sterker en zit geregeld op het B.-Zw.-doel. Dan breekt dc Bl.-Zw.-voor- hoede mooi door en de midvoor doelpunt in zuiver buitenspel-positie (13). O. V. V. pakt nu wat beter aan, maar kan haar ge wonen vorm niet te pakken krijgen. Als do scheidsrechter einde fluit heeft O. Y. V. verdiend gewonnen. Dc beslissingen van den scheidsrechter waren niet altijd on aanvechtbaar. D. 0. S. II—Leiden III 3—2. In een zeer vriendscliappcl ijken wed- srijd is het D. O. S. II gelukt den kam pioenskans van Leiden III om hals te brengen. Als om halftwee scheidsrechter v. Abs- woude laat beginnen zitten dc D. O. S.'ers direct voor het Leidcn-doel, maar keeper Ouwerkerk geeft niet thuis. Bij een Lei- denaanval schiet de midvoor ineens in, welk schot den keeper te machtig blijkt. D. O. S. zet nu goed op en binnen een half uur maken zij drie goals, wat zijn oorzaak vindt in het falen der Leidsehe backs. Rust gaat in met 31 voor D. O. S- Na de thee loopt Leiden hard van sta pel, zoodat binnen vijf minuien Alkemade met een zuiver schot den achterstand weet te verkleinen. Nu gaau de. aanvallen ge lijk op maar geen der partijen weet meer te doelpunten. De linksback van Leiden Klauw, speelde na de rust ecu goede partij en D. O. 8. kreeg geen schijnt van kans meer. Een gelijk spel had Leiden zeker ver diend. i /IX n Juweel voqr leuken Een verrassende aanbieding!..» *t Kl^k-paWcet. Iedere kooper van dit „Klok-paMket" ontvangt tegen Betaling slechts 1.75 een prachtige steerien Keukenklok injblaiftv DelftscKe: kleur - een klok, waarvan de winkelprijs minstens 3.^) bedraagt. De klok is buitengewoon mooi, fran een royaal porn^at (22 cM. diameter) en is een mooie aanwiist voor Uw keuken- Het „ERA" Klok-pakket bevat 4 van onze bekende artikelen, te weten: 1 groote doos No. 2 „ERA?;' schoencrême, 20 cent. 1 busje No. 0 ..ERA" vloeibaar poetsextract 13 cent. 1 groote bus No. 1 „ERA' Linoleum was a 42 cent. 1 strooibus No. 1 „KEK", het nieuwe wonderlijke reinigingsmiddel a 20 cent- Totaal 95 cent. Alle 4 artikelen in keurige doos verpakt met 5 ERA-bons, recht gevende op de bekende mooie en degelijke cadeaux voor slechts95 cent. De aanbieding geldt slechts korten tijd. Vraagt dus Uwen winkelier omgaand om nadere inlichtingen KLOK-PAKKET LEIDEN. Geslaagd: üandidaats-examen rechtsgeieerdhe:d dc heeren F. J. Waals (O e'gstgees t), M. Dclhez (Dordrecht), R. W. H. Pitlo (Am sterdam), H. G. van Everdingen (Tiel), J. L. Winkelman (den Haag), J. O. Thato (Vorden) en P. van der Grijp (Zeist). STADSNIEUWS DE EERE-PR0M0TIE VAN PRINSES JULIANA. Gelukwenschen uit Indië. De drie Ncd.-Indische hoogeschqleu zon den gezamenlijk een telegram aan prinses Juliana om haar geluk te wcnschcn met hot haar ten deel gevallen eere-doctoraat. Dc radio-ontvangst in Indië. Alle bladen in Ned.-Indië bevatten arti kelen naar aanleiding van de eere-promo- tie van prinses Juliana. De ontvangst van do door de Phoni uit gezonden rode voerin gen was zeer matig, doch prinses Juliana was verstaanbaar. BENOEMING RAADSLID. Het Centraal Stembureau hoeft heden benoemd verklaard tot lid van den raad dezer gemeente in de vacature H. W. Spendel. den heer H. Th. G. Coster. PROP. CLUB „Dr. SCHAEPMAN Woensdag a.s. zal de R. K. Prop. Olub „Dr. Schaepman" haar eersten ontwikke lingsavond houden. Alsdan zal als spreker optreden prof. J. H. Niekel, hoogleeraar aan het Groot Se minarie te Warmond, met bet onderwerp: „Do Maatschappijleer". De vergadering wordt gehouden in het gebouw der Zita-Vereeniging, Pieterskerk- koorsteeg, te 8.15 uur. De drio volgende cursusavonden zullen plaats hebben op 26 Fobr., eveneens met hot onderwerp: „de Maatschappijleer". 12 Maart en 2 April, ter behandeling van de „Staatsinrichting" door Mr. H. Dor- beck. Er bestaat op deze cursusavonden gele genheid tot het- stellen van vragen. Het bestuur heeft deze cursusavonden georganiseerd ter ontwikkeling van de propagandisten en vertrouwt derhalve dat allo leden van Dr. Schaepman zich zonder uitzondering zullen beijveren deze ontwikkelingsavonden te bezockon. Toont dóór uw aller opkomst uwe be langstelling voor de propagandaolub. G. EN W. Wij herinneren er nogmaals oven aan, dat het Bestuur van G. en W. op Maandag 17 Fobr. in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal een propaganda-avond zal ge ven; dat voor dezen avond is nitgenoodigd hot Marionetten-theater „De Olijf-Tack" en dat dezen avond ongetwijfeld eon avond zal zijn met een zeer bijzonder karakter: het in de pers zeer geprezen Marionetten theater treedt in Leiden voor de eerste maal op. Een aansporing om van dezen avond te profïteeren achten wij overbodig. LITTER IS SACRUM. Het bijwonen van een voorstelling, te ge ven door .Jjitteris", is 6teeds een onver deeld genoegen. Daar is toewijding bij al len, daar is medewerking en ijver, daar is talent en bovenal ecu goede leiding. Hoe zeer de werkende leden do goede leiding waardeeren, bleek Zaterdag, toen mevr. Mazurel na afloop van het eerste bedrijf aan den voorireffelijken regisseur, don heor B. Hageman, namens de werkende da mes-leden der verceniging een fraaie krans aanbood. Een welverdiende hulde, waar mede de niet-werkende, doch slechts toe ziende leden in de zaal, ten volle instem den. Het is dan ook inderdaad geen ge makkelijke taak geweest, om de regie te voeren over zooveel personages. Hot pro gramma vermeldt'er niet minder dan drie- en-twintig. En de decorwisseling na ieder bedrijf vereischte ditmaal ook bijzondere zorg. Het spel, de „Bewonderenswaardige Crighton" van J. M. Barrie, speelt n.l. in wel zeer verschillende milieu's. Allereerst gaat het scherm op over oen toonecl in Londen, waar een zeer oneven wichtige Engelsche lord er eigenaardige principes op na houdt omtrent do natuur lijke gelijkheid van alle menschon. Crigh ton, een bewonderenswaardige butler, be wonderenswaardig weergegeven door den heer J. Dros, verschilt ovenwei van mee ning met den lord. Hij meent, dat het zeer natuurlijk is, dat er meesters zijn en die naren. Zelfs op een onbewoond eiland, waar niets anders is dan natuur, zou dat het ge val zijn. Weldra krijgt hij gelegenheid dc waarheid van zijn stelling aan te toonon. Op een groote zeereis vergaat het jacht van zijn lordschap en allen komen terecht op een onbewoond eiland in de Stille Zuid zee. Het duurt niet lang of het blijkt wie hier de meester is en dat is dc man, die zich ook h;er een bewonderenswaardig or ganisator toont, de ex-butler Crighton, ter wijl de lord, kostelijk gespeeld door den heer H. de Wilde, kippen zit te plukken voor het diner van den meester. Na drie jaar echter wordt het gezelschap gered en nauwe!ijka^.eruggekeerd in dc beschaafde wereld, wordt de geheele rangorde weer omgekeerd." Crighton is weer butler en de lord is wee? de meester. De toeschouwers, die den Schouwburg geheel vulden, hebben den geheelen avond genoten van dit amusante en geestige spel, welks uitvoering op zeer hoog peil stond. Van do dames moeten wij vooral noemen mevr. Hageman, die als oudste dochter van den lord zich wonderwel aan do omstan digheden w:st aan te passen, hoewel deze rol haar niet goed ligt, mevr. Mazurel, de scherpe lady Brocklehurst en de dames A. Verhagen, A. Molt en N. de Waal, resp. de twee andere dochters van den lord en het „staartje". Yan de heeren noemen wij nog den lieer J. Nieuwenhuizen Segaar, als de vermakelijke Ernest Woolley, dc heeren N. v. d. Heuvel als dominee en C. v. Dorp als lord Brocklehurst. Het was een mooie avond, welke op Woensdag 5 Februari en Zaterdag 8 Fe bruari a.s. zal worden herhaald. PROF. MR. H. B. GREVEN. 1880 4 Februari 1930. Morgen is het 50 jaar geleden, dat prof. mr. Hendrik Barend Greven, thans wonen de te 's Gravenhage, aan de universiteit I alhier het. ambt van hoogleeraar in de staat huishoudkunde en statistiek aanvaardde ais j opvolger van zijn leermeester, prof. mr. 8. Vissering. Prof. Greven werd 21 December 1850 te Rotterdam geboren en studeerde aan de Leidscho universiteit in de rechten, waar hij onder liet rectoraat van prof. Buys den j 16den October 1S75 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift etiteld: „De ontwikkeling der bevolkings- leer". Na aanvankelijk bij het middelbaar onderwijs werkzaam te zijn geweesf, volg- hij in 1880 zijn leermeester, prof. Vis sering, die in 1879 wegens het bereiken den 70-jarigen leeftijd had moeten al treden, als hoogleeraar op. Hij aanvaardde dit ambt den 4den Februari 1880 met een rede, getiteld: „Oude en nieuwe economie. Een poging tot verzoening". De gezichts punten, welke de nog jonge, pas 30-jarige hoogleeraar in deze rede verdedigde, be zorgden hem reeds dadelijk een uitsteken den naam in do wereld der economische wetenschap, een naam, die zich in den loop der jaren tot ver buiten onzo grenzen ver breidde, getuige .de artikelen van don Franschcn econoom Ch. Gide, van den Weenschen econoom Philippovitch en den econoom Brentano uit Münohen, voor komende in hot hem bij zijn aftreden in 1915 aangeboden gedenkboek. Zeer belangrijk is dan ook het aandeel, dat prof. Greven in den ontwikkeling der staathuishoudkundige wetenschap heeft ge had en waarvoor hij als het ware een ge heel nieuwe school heeft gevormd. Belangrijk is ook het aantal geschriften, dat in den loop der jaren van zijn hand is verschenen, vooral in de Economist. O.a. schreef hij daarin hoogst belangwekkende beschouwingen over: Immigratie van werk lieden en vrijhandel; over graanrechten en grondbezitters; over de vraag, of ver plichte levensverzekering van werklieden mogelijk is; over den acht-urigen werkdag en over de Dnitschc Rijkswet tot verzeke ring van werklieden tegen invaliditeit en den ouden dag, alle beschouwingen, die in de tachtiger jaren verschenen. Bekend is vooral zijn Gids-artikel in 1892 over Pier- son's Staathuishoudkunde, alsmede bet door hem in 1887 op de Juristsnverecnigiug uitgebracht praeadvies over ongevallenver zekering en later, in 1900, het door hem voor dc Vereeniging voor Staatshuishoud kunde en Statistiek uitgebrachte preadvies over ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Toen prof. mr. W. van der Vlugl in 1902 wegens zijn verkiezing tot lid van de Twee de Kamer als rector magnificus aftrad, volgde prof. Greven hem als zoodanig op en hield in deze hoedanigheid den 9den Februari 1903 op den verjaardag der Leid sehe Hpogescliool een belangwekkende rode over: Theoretische economie en sociale po litiek. Zeer veel is het, dat prof. Greven ook op sociaal gebied heeft verricht, o.a. als lid der staatscommissie inzake invaliditeits- en ouderdomsverzekering in 1895. Bij het rapport, dat deze commissie uitbracht was een afzonderlijke nota van prof. Greven over de werking der invaliditeits- en ouder domsverzekering in Duitschland on een s-chets van eenige bepalingen, in het wets ontwerp op te nemen, alsmede nog een af zonderlijke nota over het onderwerp in zijn geheel. Gedurende tal van jaren is hij lid, en vele jaren, tot voor kort, onder-voorzitter geweest van de Centrale Commissie voor dc Statistiek. Niet lang geleden is hij ook als lid dezer oommissie afgetreden. Yooral te Leidon heeft hij op maatschap pelijk gèbied veel en nuttig werk verricht. O.a. was hij een der oprichters van het Leidsehe Volkshuis, waarvan hij, ondanks zijn hoogen leeftijd, bijna 80 jaar, nog steeds bestuurslid is. Ook is hij lid en oprichter van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen, waar van hij jaren lang voorzitter is geweest. Ook de Woningvereen. ..Eigen Haard" te Leiden, waarvan nog verschillende wo ningen aan den Rijnsburgersingel staan, is hij een der oprichters geweest. Hiervoor had hij een eigen systeem bedacht, dat hierop neerkwam, dat de huurders na verloop van een aantal jaren eigenaar werden. Dit systeem wordt in het hierboven genoemde Gedenkboek, hem bij zijn aftreden als hoogleeraar in 1916 aangeboden, beschre ven door den huidigen Groningscheu hoog- leeraar, prof. mr. G. W. van der Pot. Dit gedenkboek, dat tot titel draagt: Sociaal economische opstellen, en dat geheel is sa mengesteld uit bijdragen van oud-leerlin gen en autoriteiten op het gebied der eco nomische wetenschap, getuigt ter doge van de vooraanstaande plaats, welke prof. Gre- •ven op het gebied der economische weten schap, zoowel in ons land als daarbuiten, innam. Immers, ofschoon we in 1916 midden in den oorlog waren, heeft dit de Fransohe geleerde Gide en de Duitsche eu Oosten- rijksche geleerden Brentano en Philippo vitch niet weerhouden, voor een en hetzelf de werk bijdragen te leveren. In 1915, dus nog vijf jaren voor het be reiken van de voor zijn aftroden bepaalde leeftijdsgrens, trad prof. Greven wegens gezondheidsredenen af. De jaren van rust, echter een betrekkelijke rust, want hij is steeds aau zijn wetenschappelijk werk en pok ten behoeve van den staat blijven ar beiden, hebben hem goed gedaan. Ondanks zijn bijna 80-jarigen leeftijd is hij dan ook nog volmaakt gezond naar lichaam en geest. Ongetwijfeld za,l het hem jnorgen niet aan talrijke blijken van belangstelling ont breken. Voor het pvopaodeufcisch examen van electrotechpisch ingenieur is aan de Tech nische Hoogeschool te Delft geslaagd de heer L. van Gclderen, alhier. INGEZONDEN MEDEDEELING. Agenda LEIDEN. Maandag. Ledenvergadering A.R.K.A., den Burcht, 8 uur. Maandag, „St. Augustinus", Eigen Huis, S.15 uur. Woensdag. Ontwikkelingsavond „Dr. Schaepma n", Zita-veveeniging, Pieterslcerkkoorsteeg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en mot Zondag 9 Fobr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. De jaarvergadering. De eerste vergadering in het jaar van de ereeniging tot Bevordering der Bouw kunst heeft altijd een bijzonder karakter, dat zoo langzamerhand tot een traditie geworden is. Ook ditmaal is daarvan niet afgeweken en oo heeft men dan meer een genoeglijke on gemoedelijke avond gehad met een glaasje wijn en een fijn sigaartje en in do eerste plaats met een knusse cau serie van Jan de Quack uit den Haag, eerevoorzitter der vereeniging. Doze kreeg direct, nadat de voorzitter, de heer P. A. Verhoog in oen kort openings woord op het bijzondere van dezen avond gewezen had, het woord om het een eu an der te vertellen over de hoofdstad van Bel gië. Zooals we dat van Jan do Quack ge woon zijn op een dergelijken avond, was zijn causerie gespeend van alle zwaarwicht:g- heid. Spr. vertelde in de eerste plaats de indrukken, die hij had opgedaan toen hij Brussel bezocht als jongen van 17 jaar. Dit verhaal werd merkbaar beinvloed door de voortdurende aanwezigheid van een guitig meisje, dat Lucie heette en dat 18 jaar was. In haar gezelschap werden de tochten dooi en u:t de- stad ondernomen en het spreekt wel vanzelf, dat behalve de verschillende monumenten van schoonheid, ook haar oogen een nauwkeurige bezichtiging onder gingen. De romantiek die in de ziel was binnengeslopen, vond -wel een zuiver afge stemde weerklank in de schoonheid van de stad Brussel, die ook in de eerste plaats een romantische schoonheid is. In Brussel is het grootscho en monumentale slecht» voor hei, grijpen. De paleizen zijn er palei zen;- In onze groote steden heeft, men eigendommelijko stadswijken in hyper-mo derne stijl opgetrokkon. In Brussel echter heeft men de renaissance en de academi sche stijl niet zoo spoed-'g de deur uitge trapt. Men zal den Brusselaar niet zoo spoedig alle romantiek ontnemen. Het ken merk van het werk der Vlaamsche mees ters is „het breede". Dit komt ip alles uit. Zoo kent spr. de stad ook thans nog. Met wezenlijke onopgesmukte geestigheid wijdde Jan de Quack over dit alles uit voor een, uitermate aandacht'g gehoor, dat hem met een hartelijk applaus voor zijn sappige voordracht dankte. Nadat in do pauze do wijn ter tafel was gebracht en enkele heildronken waren uit gebracht was het woord aan den penning*, meester, den heer Fred. A. Wempo Sr., om verslag uit te brengen over het afgeloopa® jaar. Uit dit verslag bleek, dat de algemee- ne toestand van de vereeniging goed is ea dat het ledental stationnalr blijft. Spr. me moreerde. voorts het verhandelde op d* vergaderingen en do excursies, die door dc- vereeniging zijn ondernomen. Tenslotte bracht spr. in zijn verslag den voorzitter dank voor de eminente wijze waarop hij steeds de belangen der leden behartigde. De voorzitter, op zijn beurt-, huldigde den secretaris voor zijn ijver in het vereeni- gingswerk. Dc penningmeester, dc heer A. J. Turiou, bracht vervolgens financieel vers'ag uit. Hieruit bleek, dat er een batig saldo in kas is van 55.61. Op voorstel van de kasuazienors wercl de penningmeester gedechargeerd van het gehóuden beheer. Bij de bestuursverkiezing werden in plaats van de heeren P. M. J. van Öer'p en J. Turiou, die periodiek aftredend wa ren en niet herkiesbaar konden worden ge stold, gekozen dc heeren F. J. Libot- en J- v. d. Voet. Op voorstel van den heer Jan de Quack werd de voorzitter "bij acclamatie als zoo danig 'herbenoemd. Op voorstel van den secretary den heor Fred. A. Wemoe, werd de earc-voorzitter, cle heer Jan de Quack bêneemd tot alge meen leider van db lufsterrnko viering van het 35-jarig bestaan in 1931. Yoorts had nog plaats de verkoop van tijdschriften en werden nog enkele huis houdelijke zaken behandeld. Daarna bleef men nog ©enigen tijd ge zellig onder ons bijeen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2