21ste Jaargang MAANDAG 3 FEBRUARI 1930 No. 6399 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 2)e £eicbeke (Bou/fcowt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2,50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of govraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De Eerste Kamer. Eenige bladen „Nieuwe Rott. Crt." en „Vaderland" keuren scherp af het wets ontwerp, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer is ingediend, en dat ten doel heeft ook aan die leden van de Eerste Kamer, die in den Haag gevestigd zijn, eeno ver goeding te geven voor verblijfkosten, die op 10 per vergadering zou worden ge steld. Dit is de helft van hetgeen de leden, buiten den Haag wonende, als vergoeding ontvangen. Het ontwerpje is van weinig omvang, want slechts 5 van de 50 leden van de Eer ste Kamer wonen in den Haag, maar heeft-, volgens genoemde bladen, zeer zeker prin cipieels beteekenis. Het „Vaderland" geeft de bedenkingen van principieelen aard aldus aan: „Men kan nooit kras genoeg stelling ne men tegen eene handigheid, die de onmis bare Grond wetsherziening omzeilt. De Grondwet kent nu eenmaal aan de leden van de Eerste Kamer reis- en verblijfkosten toe, dus geen enkele vergoeding aan de le den in den Haag wonende; het presentie geld is in iederen vorm dus uitgesloten". Voor ons spreekt dat grondwettelijk be zwaar niet zoo heel duidelijk, omdat het wat te veel uit de verte komt. Als voot de Haagsche leden van de Eer ste Kamer 10 gld. verblijfkosten gefingeerd zijn, dan zijn dat ook de 20 gld. reis- en verblijfkosten voor een groot deel van de buiten den Haag wonende senatoren. Velen wonen zóó dicht bij den Haag, dat wij hen inderdaad zouden gelijkstellen met hon- gerigen Gijs van den holle-bolle wagen, als wij zouden veronderstellen, dat ze bij ieder reisje naar den Haag voor het bijwo nen van een vergadering der Eerste Kamer 20 gld. opmaakten! Wij staan tegenover bedoeld wetsont- werpje daarom onverschillig. Intusschen blijkt telkens duidelijker uit velerlei feiten dat de Eerste Kamer in alle opzichten van karakter is veranderd. Zij is in alles geworden een doublure van de Tweede Kamer zoodat bij een ko mende Grondwetsherziening zeker de vraag over het nut van haar voortbestaan in den huidigen vorm aan de orde zal ko men! VAN HET VATIC A AN KARD. GASPARRPS AFTREDEN. De bladen melden, dat Kardinaal Gas- paxri op 14 Februari a.s. zijn ontslag zal indienen als kardinaal-staatssecretaris. Bij het aanvaarden van het hooge ambt van Staatssecretaris door kardinaal Pa- celli zouden in de staatssecretarie, naar uit goede bron verluidt, meerdere hervormin gen worden ingevoerd. O.a. zou de staats secretarie in verschillende afdeelingen ver deeld worden met ieder een „Sostituto" aan het hoofd, die direct aan den kardinaal- staatssecretaris verantwoording schuldig zijn- Er wordt ook gesproken van een aparte afdeeling voor persaangelegenheden. FRANKRIJK. Generaal Koetjepof's verdwijning. Uifc Moskou wordt gemeld, dat de sovjet- regeering de geruchten als zou generaal Koetjepof door sovjet-agenten ontvoerd zijn, tegenspreekt. Te Parijs gelooft men echter, dat dit dementi slechts bedoeld is om de meening der Fransche regeering te beïnvloeden, die in elk geval stappen te Moskou zal doen. Het te Parijs verschij nende blad van Russische emigranten „Re naissance" ontving eenigo dagen geleden de telefonische mededeeling van de ontvoe ring van den generaal. Degene, die tele foneerde, weigerde echter zijn naam te noe men en thans looft het blad 100.003 francs uit, wanneer hij zich meldt. De „Victoire" uit zich zeer scherp zoowel tegen sovjet- Rusland in het algemeen als tegen de sov- jefc-ambassade te Parijs, die volgens heb hlad, naar men uit Besscdowski's publica ties kan weten, geen gewone ambassade is. Ook valt zij de Fransche regeering aan, die „de domheid heeft begaan Rusland te erkennen". INTERNAT. CONFERENTIES Hoe lang duurt de vlootconferentie? De opvattingen over den duur van de conferentie loopen uiteen. Terwijl Engel- sche politici gelooven, dat de conferentie reeds in de tweede helft van Februari zou kunnen eindigen, spreekt Tardieu van 1 Maart als einddatum; de Amerikaansche delegatie daarentegen gelooft, dat de con ferentie nog tot in Maart zal duren. In Japansche officieele kringen moet men niet ontevreden zijn over het langzaam opschieten der conferentie; men wijst er daar op, dat de conferentie van Washing ton in 1922 twaalf weken heeft geduurd. DUITSCHLAND DE H0NGERMARSCH MISLUKT. Ten gevolge van de getroffen maatrege len zijn de tegen Zaterdag te Berlijn aan gekondigde groote betoogingen der com munisten en werkloozen achterwege ge bleven, doch het was natuurlijk onmogelijk te verhinderen, dat zich hier en daar kleine groepen vormden, die echter spoedig door de politie uiteengedreven werden. Zoowel te Berlijn als te Charlottenburg kwam het tot botsingen tusschen dergelijke groepen en de politie. De grootste optocht word door ongeveer 300 personen gevormd. Te Schöneberg werd een optocht van 150 jeugdcommunisten uiteengejaagd, waar bij de politie van haar gummistokken ge bruik moest maken. In sommige gevallen werden agenten mishandeld. De politie bleef den toestand echter gemakkelijk meester. Ondanks het verbod trachtte een groot aantal communisten uit Luebeck met partij- genooten uit de omgeving langs omwegen naar Hamburg te komen. Een aantal hun ner werd evenwel door de politie tegenge houden en wegens overtreding van het ma nifestatieverbod gearresteerd. Thans zijn opnieuw vijftig personen, on der wie twee leden van den gemeenteraad van Luebeck in arrest gesteld. Te Schwarzenhek werden vier personen aangehouden, die er van verdacht worden, zich eveneens op weg naar Hamburg te be vinden. De senaat van Hamburg heeft het ver schijnen van de communistische „Hambur- ber Volkszeitung" en de daarbij behooren- de „Norddeutsche Zeitung" met inbegrip van eventneele vervangende bladen met in gang van heden tot nader order wboden. Bij de botsing op den Holsteinplatz, na afloop van de werkloozenvergadering, is Vrijdag een jonge man door een kogel ge troffen; enkele uren laten is hij in het zie kenhuis overleden. SPANJE. HET NIEUWE REGIEM. Uit Madrid wordt bevestigd, dat de pro fessoren, die door Primo de Rivera uit bun ambt waren ontzet, door de nieuwe regee ring onder leiding van generaal Berenguer weer in hun functies aan de universiteiten zullen worden hersteld. Tot deze geleerden behoort onder meer ook de bekende 'schrijver Unamuno, dio sedert zijn verbanning door de dictatuur in Frankrijk woonde. Unamuno, die thans G5 jaar is, wordt beschouwd als een van de voornaamste leiders der Spaansche jeugd. Hij is door zijn literairen en philosophischen arbeid ook ver buiten de grenzen van zijn vaderland bekend. De universiteit te Madrid is intusschen weer geopend en de colleges worden weer geregeld gegeven. De wachten voor het ge bouw der hoogeschool zijn teruggetrokken. De „Chicago Tribune" weet te melden, dat de nieuwe regeering voornemens is op 6 Februari, den sterfdag van koningin Christina een algemeene amnestie af te kondigen. Naar Havas uit Madrid meldt, zijn alle studenten, die in verband met de onlusten der laatste dagen in verschillende steden zijn aangehouden, weer op vrije voeten ge steld. De minister van Binnenlandsche Zaken ^heeft medegedeeld, dat de regeering heeft 'besloten de verbanning van den student, die op Majorca is geïnterneerd, op te hef fen, de organisatie van de studenten-con federatie toe te laten en de artillerie-offi cieren uit Segovia in vrijheid te stellen, die naar Huesca zijn gezonden. De pers vraagt algemeen wederinstelling van de vrijheid der drukpers. De voorzitter van den gemeenteraad en verscheidene leden van den raad te Madrid hebben hun ontslag ingediend. Uit Madrid-wordt gemeld, dat het Spaan sche legerblad een besluit publiceert, waar bij generaal Primo de Rivera, de aigetre- den dictator, en generaal Martinez Anido ter beschikking worden gesteld. Zij moeten te Madrid woonachtig blijven. LEIDSCHENDAM. De tweedd arrestant op vrije voeten. Inzake den op 10 Januari onder deze ge meente gepleegden moord op den manufac- turier v. d. Drift vernemen wij, dat de aan gehouden verdachte, de vijf en dertig-jarigo J. B., ter beschikking der Justitie is gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat dc arrestatie van een tweeden persoon, geen direct verband hield met den moord. Deze persoon is dan ook weer op vrije voe ten gesteld. Ook van het vinden van een revolver, waarvan men aanvankelijk melding had gemaakt, is te bevoegder plaats niets be kend. Hanze. Woensdagavond te 7 uur zal de R. K. Middenstandsvereeniging .,De Hanze" te Leidschendam een groote feest- vergadcring houden in het Patronaat. Gezien het programma zal het een pret tige en moo e avond v orden. Mr. Carter en Miss Corrina zullen dien avond optreden en een uitgebreid programma afwerken, o.m. humoristische vingervlugheden, Ja- pansch jongleeren, muzikale noviteiten, mr. Carter als de man met de 100 koppen, e'ec- trisch kleurenwonder, hondendressuur enz. Het geheel belooft dus veel moois en het bestuur vertrouwt dus, dat de groote zaai geheel bezet zal zijn en alle Hanzeleden present zijn. De fecstvergadering is ook toegankelijk voor kinderen der leden, die boven de 16 jaar zijn. H00GMADE. De tol. Aar.*,. J i-s de opheffing van de tol vernemen wij, dat nog enkele con tracten moeten worden afgesloten. Do op heffing van de tol zal vermoedelijk binnen korten tijd een feit zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Telegraaf. In de maand Januari wer den hier slechts 18 telegrammen verzonden, terwijl eT in hetzelfde tijdvak 58 werden ontvangen. Dit is een vermindering bij vo rige jaren vergeleken, welke aan de uit breiding van het telefoonnet wordt toege schreven. Lezing. De aangekondigde lezing in de aula van het St. Will brorduscollege over China is niet. zooals gemeld, op 7 Febr. doch op Zondag 9 Februari 0EGSTGEEST. In een garage ingebroken. Zondagnacht omstreeks één uur zag de heer H. Visser uit Leiden, die voor zich zelf een bewakingsdienst heeft, een auto staan in de Julianalaan ongeveer tegenover de woning van den heer Krantz. Hij belde bij den heer Krantz aan, doch kreeg geen gehoor. Zich naar een andere woning wil lende begeven constateerde hij, dat er in de garage van mej. Driessen, die naast de woning van den heer K. staat was inge broken en de auto een nieuwe Fiat daaruit moest zijn gehaald. Hij wekte mej. Dr'essen, die haar auto herkende. Inmid dels werd de politie gewaarschuwd, die een onderzoek instelde met politiehond. Ook de Leidsche politie werd in kennis gesteld. Men vermoedt dat de dief of dieven bij de komst van den heer V'sser in de Juliana laan het hazenpad hebben gekozen. Niet meer meester over het stuur. De persoon, die Vrijdagavond de auto van den heer Nijssem in de Geversstraat aanreed, was de heer W. uit Noordwijk. Eenigen tijd na dien vernam veldwachter de Krijger dat achter het Groene Kerkje wederom een aanrijding had plaats gehad. Hij stelde zich in verbinding met veldwachter van der Aar, en het bleek, dat dezelfde persoon ook deze tweede aanrijding had veroor zaakt, n.l. met den wielrijder van der Meij u*t Lisse. Deze werd in den rug aangere den en tusschen de rails gesmakt. Dc fiets was vernield, doch de wielrijder kwam er gelukkig af met kapotte kleeren en een paar ontvellingen. De politie maakte pro cesverbaal op. R0EL0FARENDSVEEN. Personalia. Met ingang van 1 Febr. is tot onderwijzeres aan de St. Joseph- school te Leimuiden benoemd mej. E. H. M. Otten, alhier. Uitvoering. Vrijdagavond heeft de too- ncelclub „St. Pancratius" haar winterpro- gramma besloten met de opvoering van het blijspel „Naar China" en het klucht spel „Een Drukfout". De geest, adv., de weleerw. kap. Bijl, heette bij den aanvang allen hartelijk welkom en wenschte allen een genoeglijken avond toe en hij hoopte, dat de aanwezigen tot de overtuiging zou den komen, dat het om goed tooneelspel te zien niet noodig is naar de stad te gaan, doch dat men daarvan ook in eigen omge ving ten volle kan genieten. Hierna traden de spelers voor het voetlicht. In het eer ste stuk speelden een tweetal Bretons, met hunne bekend stijfhoofdigheid, de hoofdrol, hetgeen telkens tot vermakelijke botsingen aanleiding gaf. Daar tusschen door kwa men nog verschillende personen, waarvan ook enkelen met een zeor eigenaardig ka rakter, zoodat telkenmale vermakelijke sce nes ontstonden, zoadat het publiek wol heeft genoten- De decors waren, vooral in in het laatste bedrijf, goed verzorgd. Het tweede stukje, was een kluchtig spel in den waren zin des woords en het werd zeer vlot gespeeld; het gelach was dan ook niet van de lucht. Het zat er werkelijk zeer goed in, wel wat boter dan het eerste stuk. Na afloop van het spel dankte kap. Bijl de aanwezigen voor het trouwe bezoek dezen winter en ook de spelers voor hunne pres taties. Een bijzonder woord van dank richtte hij nog tot den regisseur, den heer Van Berkcl, die zich zoovele moeite voor 't toonecl getroost heeft. Vervolgens aan dc vioolclub, dio steeds bereid is geweest om do avonden met hun mooi spel op te luis teren en aan den heer J. van Berkel, die het piano-spel heeft verzorgd. Met een hartelijk tot weerzien, werd de avond ge sloten. VOORHOUT. Een Pausfeest in de Nijverheidsschool. In de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout werd gisteren een Pausfeest gevierd. Een avond vol zang en jubel, waar op o.m. de Paus-cantate van H. van 'fc Kruis zeer schoon werd ten gehoore ge bracht met begeleiding van viool en piano, door de leerlingen der school. Verschillen de leerl'ngen droegen declamaties voor terwijl de zeereerw. rector A. Roozen een heerlijke feestrede hield. Een telegram van aanhankelijkheid en kinderlijke liefde werd aan Z. H. den Paus toegezonden. Een mooie leerzame avond, die zeker vele goede herinneringen zal achterlaten. Bouwvergunningen. B. en W. dezer gemeente hebben de navolgende bouwver gunningen verleend: aan don heer J. van Steijn, alhier voor het maken van een bij keuken aan zijn perceel gelegen langs de Hoofdstraat. Uitvoerder van dit werk is de aannemer W. H. Ottenheim, alhier; aan den heer H. Zeestraten, alhier voor het bouwen van een schuurtje hoek Teijlingor- laanOuden Heerenweg; aan den heer L. J. Belt te Zoetcrwoude, tot het bouwen van een bloembollenschuur langs den Jacoba van Beierenweg, alhier; aan den heer G. Mens, alhier, tot het bouwen van een woon huis langs den Ouden Heerenweg. Uitvoer ders van dit werk zijn de aannemers K. W. v. Breda en Waasdorp te Sassenheim; aan den heer P. Westerhoven, alhier tot het verbouwen van zijn bloembollenschuur langs de Teijlingerlaan. Uitvoerder van dit werk is den aannomcr P. G. Lemmers Jr. Kindertoeslag. Door het bestuur van „St. Deus Dedit" is op 1 Februari j.l. een bedrag ad 400 betaald als kindertoeslag uit het kindertoeslagfonds. Dienstplicht. Als dienstplichtigen voor de lichting 1931 zijn in de maand Januari 1930 28 personen ingeschreven. WARMOND. Installatie nieuwe burgemeester. De installatie van den nieuw eenoemden Burgemeester dezer Gemeente zal plaats vinden op Dinsdag 11 Februari a.s. des namiddags 2.30 uur. „St. Matthias". De R. K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging „St. Mat thias" alhier, zal op Zondag en Maandag 10 Februari a.s. haar derde winteruitvoe- ring geven in Hotel de Stad Rome alhier. Het met zorg samengestelde programma maakt aanbeveling tot het bijwonen dezer uitvoering overbodig, daar dit voor zich zelf spreekt. Muziekver&eniging „Warmond's Fanfare'' Onder voorzitterschap van den heer J. Bergman, werd in Hotel „Dc Stad Rome'' de 9e jaarvergadering van Warmond's Fanfare gehouden. De voorz. memoreerde in het kort den gang van zaken, die over het algemeen vrij bovred'gend was. Dank zij de eminente lei ding van den heer Bolderdijk was het deel nemen aan het concours te Maasluis een groot succes geworden. Door den ^pcr„ den heer J. van der Sloot werd een welverzorgd jaarverslag uitge bracht, wat een duidelijk beeld gaf van de prestaties der vereeniging over het afge- loopen jaar. Bij monde van den heer Langelaar, werd Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De communistische „hongermarsch" te Berlijn mislukt. De ballingen keeren onder het nieuwe regiem in Spanje terug. Schip bij Helsingfors vergaan. De be manning omgekomen? (Telegrammen). BINNENLAND. Te Amsterdam is varmorgen een wis- selvervalscher gearresteerd .(Gem. Berich ten, 2de blad). namens dc commissie tot het nazien van de boeken rapport uitgebracht over het finan cieel beheer, hetwelk geheel in orde was bevonden. In het rapport, werd den penningm., den heer Schijf dank gebracht voor zijn nauw gezet beheer. Bij do rondvraag bracht de voorz. in her innering, dat in 1931 het 2e lustrum der vereeniging zal worden gevierd. Hierna sluiting. Volksbond. Dc R. Iv. Volksbond, afd. Warmond hield in Hotol „De Stad Rome" alhier zijn jaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer J. H. Haver kort. Nadat deze do bijeenkomst op do ge bruikelijke wijze had geopend, heette spre ker alle aanwezigen hartelijk welkom, in- zonder de nieuwo leden. Spreker hoopte, dat nog mcor leden zouden toetreden uit welbegrepen eigen belang. Het afgoloopen jaar, aldus spreker, is voor onze vereeni ging een gunstig jaar geweest daar het le denaantal is toegenomen met 26, terwijl 7 donateurs tot' onze vereeniging zijn toege treden. Spreker verzocht den secrotaris de no tulen der vorige vergadering te willen voorlezen, zoomede het jaarverslag. Na dat deze hieraan h$ 1 voldaan bracht de Voorz. den Secretaris eon woord van dank. Hierna bracht do hoor Weijers finanij cieel verslag uit, waaruit bleek dat de financiën zeer gunstig waren. Dc desbe treffende rekening sloot met eon batig saldo van 470.76. Dc penningmeester van het ondersteuningsfonds, dc heer G. Groen in 't Woud, bracht evencons verslag uit over het afgeloopen jaar betreffende de financiën dezer instelling, en ook deze in- stolling had eon batig saldo to boeken van 130.70. Beiden hadden een woord van hartclijken dank in ontvangst te nemen voor hun accuraat beheer. Do heer M. Sikking bracht verslag uit van de stichting „Hulp in Nood" en het geen deze instelling over het afgeloopen jaar gedaan had. Spr. spoorde de loden aan deze instelling krachtig te steunen gezien het groote nut en de groote behoef ten, waarin zij voorziet. Een door hem hierna gehouden collecte ten bale dezer vereeniging, welke collecte tijdens de ver gadering werd gehouden, bracht de somma op van 4.75. Hierna werd het woord verleend aan den heer van Dieten, Inspecteur van Concor dia, een instelling van het Werklieden verbond op verzekeringsgebied. Deze schetste in een keurige rede de. morcele en matorieolo voordeolen die verbonden wa ren aan het lidmaatschap van een organi satie. Uitvoerig behandelde spr. de diver- ste instellingen aan deze organisaties ver bonden als spaarverzekering, ziekteverze kering enz., waarbij hij vooral wees op de soliditeit dezer instellingen een niet to onderschatten voordeel in dezen tijd. Na afloop dezer rede bracht de Voorz. den heer van Diëten, een woord van hartelij- ken dank voor zijn keurige lezing en hoop te dat de leden hieruit do consequentie zouden trekken. Waar geen nieuwe candidaten waren in gediend, werden de aftredende leden bij acclamatie herkozen. Besloten word aan do leden, die zonder kennisgeving een vergadering niet zouden bijwonen, een boete op te leggen van 0.25, een bepaling die reeds bestond, doch waaraan niet altijd de hand gehou den was. Niet betaling dezer boete zou gelijk staan met weigering van contribu- tiebctaling en zal royement tengevolge hebben. Nog deelde dc voorzitter mede, dat op 24 Februari a.s. een nieuwe verga dering zal plaats vinden waarin als sprc kcr op zal troden een lid van het, Cen traal Bestuur die een lezing zal komen houden over dc Invaliditeitswet. Aan deze vergadering zullen eenige attracties ver bonden worden. Wijl de gebruikelijke rond vraag niets nieuws opleverde werd de bij eenkomst door den voorzitter gesloten on der dankzegging voor de opkomst

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1