UIT DE OMGEVING De Wenteltrap ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Aangaan ge'.dleeuing groot 200.000. Verschillende gedano kapitaalsuitgaven rijn tot heden nog niet door een geldlee- uing gedekts Een gevolg van het financie ren dezer uitgaven uit de beschikbare kas middelen is, dat de kaspositie der gemeen te het doen van groote betalingen niet meer toelaat, zoodat de tijd is gekomen oen geldleening te sluiten. Een aanbod tot het overnemen dezer lee ning is door ons ontvangen van de Directie der Pensioenfondsen voor de koloniale landsdienaren te 's-Gravenhage. Dc Direc tie wenscht de leening over te nemen a 4 3/4 pet. parikoer6. Zonder bespreking goedgekeurd. Niet te versmaden douceurtjes. Evenals vorige jaren wordt aan de ge meente aangeboden, zonder eenige contra prestatie, de volgende schenkingen: door de N.V. „Zeebad Noord wijk" een bedrag van J 3575.98; N. V. tot Hotelexplotatie „Huis ter Duin" 625.65, N.V. Hotel-Pen sion „Hoek" 190.20, N.V. Hotel-Pension „Noordzee" 302.20, N.V. Hotel-Pension „Hollander" 314.80. Totaal 6008^3. B. en W. stellen voor deze schenkingen onder dankbetuiging to aanvaarden. De kos ten van de etrandpolitie zijn van dozo be dragen ree 's afgetrokken. Na een praatje over de strandpolitie, weerden de schenkingen dankbaar aanvaard. De heer J. Korbee, Binnenweg, had eeii verzoek ingediend zijn winkelhuis te mo gen uitbreiden. B. en W. hadden vergun ning tot u'tbroiding geweigerd, omdat, de roo lijn niet was in acht genomen. B. en W. stellen thans voor lo. aan te koopen van J. Korbee oen perceel, groot 52 M2. (de grond ia vrijkomend door bet volgen van de rooilijn) tegen 5 per M.2 2o. een vergoeding te betalen van ƒ2000 voor de inachtneming van hot rooilijn-be sluit. Het voorstel werd, na. uitvoerige discus sie, voor geheime zitting bewaard. B. en \V. stellen voor den heer J. Banck wegens gezondheidsredenen op zijn ver zoek eervol ontslag te verleencn als corres pondent van de Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering on ala corres pondent aan te stellen den door ons nieuw benoemden adj.-commies 2e klasse, den heor Schreven, die tevens als ambtenaar ter secretaris zal dienst doen. Beeds werd door den Raad m principe besloten dat de heer J. Banck, dio ala cor respondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering een belooning van 500 jaarlijks ontving, toch in zijn to taal salaris niet zou achteruit gaan. B. en W. stellen dan voor zijn salaris als bode met 200, dat als concierge met f300 jaarlij kb- te verhoogen, in totaal met f 500. Set voorstel werd goedgekeurd. Na eenige besprekingen werd aan den beer F. M. van Spanje, boekhouder-kas sier van het Gas- en Waterleidingbedrijf, op zijn verzoek een salaris verhooging toe gekend. De jaarwedde werd gebracht op f 3000 (maximum). De heer J. Marijt werd benoemd tot le klerk bij het gas- en waterleidingbedrijf op een jaarwedde van f 1800 maximum. Het bestuur der R.-K. Meisjesschool had een verzoek ingediend om medewerking voor het aanleggen van een nieuwo speel plaats en vernieuwing van de sanitaire inrichtingen. B. en W. stellen voor inedwerking te ver leencn. De heer v. Nes drong aan, dat alle aan nemers gelegenheid tot inschrijving krij gen. De vootz- zeide onderzoek toe. Daarna werd het voorstel aangenomen. Hierna kwam aan de orde een aanvrage van den gemeen! o-architec'. van een ere- diot van 1250, te verloenen voor het hou den van een jaarlijksche boomplantdag. Aantal tc planten boomen tc Noordwjjk- Binne» 54, te Noordwijk aan Zee 48. Aan deze boomplantxiagen zullen do leerlingen van de 6e en 7e klasse van alle scholen deelnemen. De aanvrage werd goedgekeurd. Aan den heer K. Sanders werd op zijn INGEZONDEN MEDEDEEUNG. MIJNHARDTV^j Zenuw-Tabletien A. 75 ct Laxeer-TablèüéA ,60ct Hoofd pij n-T a batten 60 ot 271 Bjj Apothfen Drogisten der O. L. School te Noordwijk-Binnen, De voorz. bracht in sympathieke woor den den heer Sanders hulde voor dc waar neming van zijn ambt. In verband met dit ontslag stellen B. en W. voor over te gaan tot opheffing der beido openbare scholen en te besluiton tot stichting van één nieuwe. Zooals bekend is, tollen do beide scho len maar weinig leerlingen; die te Noord wijk-Binnen op 15 Januari j.l. 60, dio te Noordwijk aan Zeo 57. De schoolbevolking to Noord-Binnen gaat langzaam achter uit. Aan de school te Noordw$k-Binnen is thans nog een kweekeünge met akte werk zaam, maar te Noordwijk-aan-Zee is een zuivere tweemansschool, wat tengevolge heeft, dat aan do onderwijzeres drie klas sen en aan het hoofd der school vier klas sen zijn toevertrouwd, hei geen een veel te hoogen eisch stelt aan het onderwijzend personeel, en wat niet bevorderlijk is voor goed onderwijs. Bij een vereeniging der beide scholen zullen er 3 leerkrachten aan de nieuw te bouwen school kemen als het aantal leer lingen tenminste 117 bedraagt. Nog in aan merking nemend de mogelijkheid van de aanstelling van oen kweekeling, is bet dui delijk, dat niet alleen een veel betere klas senindeling wordt verkregen, maar dat ook het onderwijs zelf niet weinig verbe terd zal wonden. De Plaatselijke Commissie vau Toezicht op het L. O. heeft zich met alg. st. voor samenvoeging uitgesproken. Voor de plaatsing van eèn nieuwe school lijkt B. en W. zeer geschikt een terrein, gelegen aan de Oostzijde van het onlangs door de gemeente aangekochte terrein van den heer M. J. A. H. Baron v. Zuylen van Neijeveldt. De behandeling van dit voorstel werd uitgesteld tot de geheime zitting. Ten einde een bebouwing van de per- ceelen grond in den Noordzijderpolder, die de Gemeente in openbare veiling heeft aangekocht van Mr. J. A. H. Baron van Zuylen eu Nyevelt, mogelijk te maken, is het noodig, dat de Gemeente de beschik king krijgt over de perceelen grond, die gelegen zijn tusschen bovengenoemde per ceelen en de Zandvoortachestraat. Deze perceelen zijn eigendom van de N. V. Mij. tot exploitatie van onroerende goederen „Vesta" alhier. Genoemde N. V. is bereid alle haar aldaar in eigendom toebehooren- de perceelen aan de Gemeente te verkoo- pen voor den prijs van 1.50 per M2. De perceelen zijn in totaal groot P637 M2. Uitgesteld tot de geheime zitting. Aan den gemeente-ontvanger, den heer De Rochefort Dijk werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Do voorzitter sprak een woord van warme hulde tot den vertrekkenden functionaris. De aanbeveling voor den nieuwen ge meenteontvanger luidt: 1. A. Dekker, 2. L. J. Proogh. Gekozen werd met algemoeene stemmen de heer Dekker, chef afd. finan ciën ter secretarie. Tot slot voor de geheime ritting werd nog besloten over te gaan tot aankoop van een betonmolen. Na heropening der geheime zitting werd besloten tot grondaankoop aan den Buu- renweg en van do Mij. „Yesta". Ook werd besloten tot stichting van één openbare lagere sohool. Na een rondvraag, welke weinig belang rijks opleverde, werd de vergadering geslo ten. DE MOORD ONDER LEIDSCHENDAM. Een revolver gevonden. Door de politei te Leidschendam is, naar wij vernemen, in de Broeksloot bij de Binckkoretlaan te Voorburg een revolver opgedregd. Dit wapen wordt in verband ge bracht met de moord op v. d. Drift. Hier door is men in het vermoeden gesterkt, dat de dares uit Den Haag afkomstig zijn. NOORDWIJKERHOUT. Uitvoering. Te beginnen Maandag a.s. geeft de R. K. Tooncelveroeniging „O. B. K." alhier voor de leden en genoodigden van den R. K. Volksbond alhier een twee tal toonee'.stukken ten beste, 't eene „Vis- schers kind eren", spel van de zee, in drie bedrijven, door B. A. Odijk, en een klucht „de Leugenaar in de knel". Allen leden veel genoegen! Prijsjassen. In café J. v. d. Weijden is gejast om carbonade. 34 personen namen deel aan de partij. Winnaars, eik van 4 pond, waren: A. v. d. Berg en A. Zuider- duin.'Elk 3 pond: Th. van der Berg en Jo van Gijlswijk. Elk 2.5 pond: A. Wegers en Jac. Duivenvoorden. Elk 2 pond: D. v.-d. Meer en C. van Noort. Elk 1.5 pond: W. v. d. Weijden en H. Zuiderduin. Troostprij zen M. Bergman, A. Scheepmaker, G. Verheugd en C. Zuiderduin. NOOTDORP. „St. Petrus Canlsius". Woensdag 29 Januari hield de Jongémannen vereeniging „St. Petrus Canlsius" haar jaarvergadering in het vereenigingsgebouw aan den Veen- weg. De weleerw. heer Knots, kapelaan der Parochie opende en sprak een woord van welkom tot de leden. Van de 55 leden waren er 48 aanwezig. Na de opening werden de notulen voorgelezen door den heer C. van Dorp, secretaris der vereeni ging, welke werdon goedgekeurd. De heer L. Mooijman, penningmeester, deed reke ning en verantwoording der inkomsten en uitgaven van het afgeloopen jaar, welke in orde werd bevonden. Hierna nam Pa ter Knots het woord en noodigdc de leden uit een consumptie te gebruiken voor re kening der kas. Aan de orde was de bestuursverkiezing. Herkozen werden de heeren C. \~an Dorp, L. Mooijman, L, van Kagen en G. Knop pers. De heer C. Janssen wenschte niet herkozen te worden; in diens plaats werd gekozen de heer D. Lelieveld. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. Pater Knots sloot deze bijeen komst, den wensch uitsprekend dat het jaar 1930 een even goed eind zal vinden als het afgeloopen jaar. G o b o r o n zoon van J. van Dorp en M. Put. Getrouwd: P. J. Boogaard en C. Gijsenberoh. WASSENAAR. Oplichter. Bij den manufacturer v.d. M. heeft zich een onbekende vervoegd, die een tweetal manches', erwerkbroekqn te koop vroeg. Toen de man keus had ge maakt, nam hij de goederen mede en ver zocht bij een zekere Mej. van D. in de Molenstraat over het geld te beschikken. Toen van der M. zich aan het opgegeven adres vervoegde, bleek dit gefingeerd te zijn. Botsing. De bestuurder van de auto, gemerkt M 9327, is op den Rijksstraatweg in botsing gekomen met de auto, bestuurd door den heer O. uit Den Haag. Daarna reed hij een mast van de eletrische ver lichting omver. De auto van den heer D. werd licht beschadigd. Do bestuurder van de auto M 9327, die zijn naam niet wilde opgeven, zal den dans toch wel niet. ont springen. Door te vroeg uithalen zijn Vrijdag middag op den Katwijkschen weg twee auto's met elkaar in botsing gekomen, met het gevolg, dat beide wagens materieel© schade opliepen. OEGSTGEEST. OUD-WETHOUDKB J. C. SPAARGAREN Gisterennamiddag omstreeks zes uur overleed plotseling de oud-wethouder de zer gemeente, de heer J. O. Spaargaren, in den ouderdom van 78 jaar. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdag werd hem op zijn verzoek nog ontslag verleend uit verschillende functies. De heer Spaargaren behoorde tot do Chr. H. partij en was van 1896 tot 1923 (mot o enond er breking van vier jaar) wethouder dezer gemeente. Gelijk we gisteren vermeldden was een straat in het Emmapark volgens be-sluit van B. en W. naar hem genoemd, waardoor zijn verdiensten voor de gemeente door B. en W. werden gewaardeerd. Aanrijding. Gisterenavond omstreeks zes uur stond de auto van den heor Nijssen uit Voorhout voor de woning zijner ouders aan de Geversstraat. Vanuit de richting Leiden kwam een andere auto, die do auto van den heer N. aanreed en het trottoir op duwde. De ruiten der auto werden verbrij zeld en de wagen werd aan de achterzijde beschadigd. Voordat de politie aanwez:g was, was de auto die de aanrijding veroor zaakte weggereden. Het nummer is be kend. De politie zal worden onderzoek in stellen. Liefdadigheidsvoorstelling. Gaarno voldoen we aan het verzoek om voor de liefdadigheidsvoorstelling, die a.s. Maan dagavond in St. Willibrord wordt gegeven, een aanmoedigend woord te schrijven. We hebben in onze parochie oen St. Li- duinavereeniging, die tot doel heeft in t algemeen steun to verleenen aan behoeftige kraamvrouwen. Deze vereeniging timmert niet aan den weg, doch doet in alle stilte haar nuttig en prijzenswaardig weTk. Op geregelde tijden gaan verschillende zelatrice» met busjes bij de parochianen rond. en de aldus ingezamelde gelden wor den besteed voor bovengenoemd doel. Het blijkt echter, dat die giften, waarvoor het bestuur de parochianen zeer dankbaar is, niet voldoende zijn om zelf6 de allernoodza kelijkste steun te vreleenen, zoodat van uitbreiding, hetwelk het bestuur zoo gaar ne zou zien, geen sprake kan zijn. In vroegere jaren werden geregeld om streeks Kerstmis een tweetal liefdadig heidsuitvoeringen gegeven door de leer lingen der parochiale school, onder leiding van mej. Chr. Mensing, met een gunstig financieel resultaat. Bij het uitbreken van den wereldoorlog bleven die uitvoeringen achterwege met gevolg vermindering van inkomsten voor de St. Liduinavereeniging. Het bestuur wil nu trachten, die verval len traditioneole liefdadigheidsuitvoerin gen te herstellen door het geven van eon bioscoopvoorstelling. Het programma is zeer afwisselend, terwijl een 6trijkje een zeer vroolijke stemming hoopt aan te bren gen. Wij vertrouwen, dat milddadig Roomsch Oegstgeest in groote getale zijn belangstelling zal boonen door de-voorstel ling bij te wonen. Men verzekert zich een aangenamen avond en doet tevens daarmede een chari- tarief werk. Men verzocht ons er nog op te wijzen, dat de voorstelling reeds te halfaeht uanvangt, opdat deze om half elf geindigd kan zijn. VEUR. Coop. Tuinbouwveiling „Veur en 0." Donderdag hield de Coöp. Tuinbouwveiling te Veur haar jaarlijksche ledenvergadering, welke druk bezocht was. De openingsrede van don voorzitter bepaalde zich in hoofd zaak op den afloop van *29, die door weer8- cn andere omtsandigheden niet gunstig is te noemen. Do notueln bevatten de geheel nieuwe statuten en wei-den onveranderd vastgesteld. Betreffende veilingscredieten werd een nieuwe clausule van de Centrale Boeren leenbank te Eindhoven aangenomen. Het jaarverslag maakte melding van de groote uitbreiding in 1929. Een flinke nieu we haven werd gegraven; een negental zeer geriefelijke pakloodsen en een groote kistenloods werden gebouwd. Het geveilde bedrag was 1.223.694 tegen 1.191.664 in 1928, een vermeerdering dus van ƒ32.000, breiding echter te kort is. Het ledental wat gezien de aanwas der leden en de uit steeg van 140 tot 15S. Het geheel toonde aan, dat in Veur een 6terke uitbreiding- van den tuinbouw komt en dat het bestuur zich weet aan te passen aan de verande ring. 230 wagon» groenten werden er meer verladen dan in 1928, ondanks dat het voor jaar zeer tegenwerkte. Van verschillende interne zaken wordt melding gemaakt. Hierna volgde rekening en verantwoor ding. Op voorstel van het College van Commissarissen wordt zonder op- of aan merking balans en voilingrekoning goedge keurd. Besloten wordt in den winter 1930/31 3 maal per week te blijven veilen. De heer F. v. Heiningen, die 11 jaar zet ting had in het bestuur trok zich terug; hem werd hartelijk dank gebracht door do vergadering voor al zijn werk, terwijl iu zijn plaats werd gekozen de heor D. A. v. E: V te Stompwyk. Do voorz, wend met bijna alg. stemmen herkozen. Als commisasris werd gekozen de heer O. J. v. Heiningen te Veur. De vergoedingen voor bestuur en comm. worden onveranderd vastgesteld. De vei- lingprovisie wordt op 3 pet. bepaald, de kistenhuur op 11/2 oent, terwijl hot entree geld wordt gesteld op f 25.— per lid. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt; de vragers werd naar genoegen beantwoord. Hierna sloot de voorz. onder dank voor de opkomst en de Zakelijke besprekingen de vergadering. LISSE. Vo'ksbond. - Gisteravond hield de R.K. Volksbonds een huishoudelijke vergadering. De voorzit;er opende deze vergadering met den chr. groet. Daar dit de eerste vergadering is in het nieuwe jaar, wenscht dc voorz. allen gelukkig en zalig nieuw jaar. Vele onderwarpen. zegt spr„ zijn hier steeds behandeld, waarop wij wel trots te rug kunnen zien. Veel is hier tot stand ge bracht- Denken wij eens aan onze groote zaak, de R.-K. Coöperatie, Zickenhuife- zorg. Herwonnen Levenskracht en Spaar kas. Over deze laatste instelling wenscht spr. een kort woord te spreken, juist over de noodzakelijkheid van sparen. Spr. hoopt dat velen daarvan gebruik zullen maken. Hierna, werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werd een lid geinstaüleerd, waaraan de voorz. een woord van welkom voegde. Hierna werd de begrooting 1980 voorge- gelezon. Publicatie hiervan is niet noodig, daar deze eenige weken ter inzage voor de leden is gelegd De heer S. Langelaan wenschte als voorzitter van Herwonnen Levenskracht de post voor deze vereeni ging te verdubbelen. De voorz. evenals de penningm. zegt, dat er een bepaalde grens moet ziju- Verleden jaar was het 10 en nu is deze post gebraoht op 25. De voorz. zegt toé, dat wanneer er een batig saldo zal zijn, zeer zeker Herwon nen Levenskracht niet vergeten wordt. Er is een schrijven ingekomen van bet Cen traal Bestuur, betreffende de Ziektewet. In Februari zal alsnog deze wet behandeld worden door een daarvoor aangesteld spre ker. Varslag werd uitgebracht door den af gevaardigde naar de Centrale Raadaverga dering. De voorz. bracht dank aan den heer A. H. Schrama voor zijn zeer correct verslag. Overgegaan werd tot het oprichten van een Bestuursraad. De Bestuursraad zal be staan uit het hoofdbestuur van den R.-K. Volksbond, van St. Ieidorus, van St. Pau- lus en van St. Joseph. Dc vergadering ging hiermede accoord. Gekomen aan de rondvraag vroeg de heer v. d. Vlngt, of er niet een punt op de agenda was vergeten, n.l. bestuursverkie zing, omdat er nog eon vacature open is. Dc voorz. zegt, dat in Februari de jaar vergadering plaats heeft, waarin deze ver kiezing wordt gehouden. De heer S. Langelaan merkte op, dat deze week de uitvoering heeft plaats ge had van Herw. Levenskracht. Nu wenscht het hoofdbestuur 15 voor het gebruiken van het tooneel. „84. Isidorus" geeft uit voeringen en behoeft niets te betalen. Gaarne zag spreker deze zaak in het reine gebracht. Do voorz. beantwoordt den spre ker op voldoende wijze. Na nog eenige besprekingen werd do vergadering met. gebed gesloten. FEUILLETON. Uit bet Amerikaansch van MART ROBERTS RINEHART. 14) Dat is uiet zoo moeilijk te vinden, ge loof ik- Arnold Armstrong en John Baïley stonden op voet van oorjog met elkaar, sinds Baïley, als onder-directeur van de Handelsbank den jongen Armstrong bijna aan de justitie heeft overgeleverd. Daar komt nog bij, dat de beidé jongelui allebei veel notitie nameu van uw nichtje Gertru de. Neen, ik vind Bailey's plotselinge ver dwijning buitengewoon verdacht. Gelooft u dat Halsey hem heeft hel pen vluchten? Zonder twijfel heeft hij dat. Laten we eens nagaan, juffrouw Innos, wat er dien avond gebeurd is. Baïley en Armstrong hebben op de club ruzie gehad. Dat heb ik vandaag gehoord. Uw neet bracht Baf.ey hierheen. Door jaloezie en radelooze woede gedieven volgde Arm strong, langs het pad. Hij kwam den oos telijken vleugel by de speelkamer binnen klopte misschien en werd door uw neef binnengelaten. Hij was nog geen minuut binnen of hij werd door iemand die op de wenteltrap stond, doodgeschoten. Nadat het schot gevallen was, verlieten uw neef en Bailey direct Let huis en gingen naar de garage- Ze zijn langs den achterkant van het huis gegaan, waardoor niemand hen gehoord heeft en toen n en juffrouw Gertrude beneden kwamen was alles rus tig. Maar...» Gertrude's verhaal l fe melde ik. Daarvan geloof, eeriijk gezegd, geen woord, juffrouw Innes. Het is het verhaal van een liefhebbende, schrandere vrouw. Endit vanvond? De vfnchtelïng in den waschkoker? Is misschien in staat deze beele theo rie omver te gooien. Dat wil ik eerlijk be- kennen. Het zou ten gunste van meneer Bailey kunnen pleiten. Die gestalte dio u bij het venster gezien hebt kan dezelfde zjjn als de vluchteling van vanavond. Het zou een nieuw spoor zijn. En dan is er nog een derde mogelijkheid. Vergeef me dat ik het zoo onomwonden zeg, maar ook uw neef Halsey kan Arnold Armstrong doodgeschoten hebben in de veronderstelling dat het een inbreker was en dat hij daarna, geschrokken van wat hij gedaan had, is gevlucht. In ieder geval, geloof ik zeker dat het tichaam hier al lag toen hij ervan doorging. Maneer Arm strong is uit de club weggegaan, oogen. schijnlijk om een avondwandeling te doen. tegen half twaalf. Het was drie uur toen het schot gelost werd 1 Ontzet leunde ik achterover in mijn stoel, terwijl allerlei vragen mij bestorm den. Was Gertrude de vluchteling in de waschkoker geweest Wie was de man te gen wien ik in de oprijlaan bij de portiers woning was aangebotst en van wie was de luxueuse koffer, die ik daar had gezien'/ Het was laat toen de detective opstond. Dc giug met hem naar de voordeur en sa men keken wij uit over de vallei. Beneden ons lag het dorp Casanova, met zijn oude huisje» en bloeiende boomen. Boven op den heuvel aan den anderen kant van het dal zagen wij de lichten van bet gebouw van de Greenwood Glub. We kondon zelfs de rij lichten van den grooten weg zien. Lk dacht aan wat ik over de club gehoord had: dat er veol gedronken en hoog ge speeld werd en dat er een jaar geleden iemand doodgesohoten was. Jamieson ging den koristen weg naar het dorp, terwijl ik nog even bleef staan kijken. Het was even na elven en het een tonige getik van de staande klok op de trap achter mij was het eenige geluid dat ik boorde. Toen merkte ik opeens dat er iemand de oprijlaan kwam ophollen. Een minuut later kwam een vrouw in het licht schijnsel van de open deur te voorschijn, rende op mij toe en pakte me bij den arm. Het was Rosie Rosie half versuft van angst en schrik en wal zeker niet minder belangrijk was, met eeu bord van mijn prachtig Wedgewood eetservies en een zilveren lepel in de hand geklemd. Zij staarde achter zich in de duisternis, maar lk nam haar mee in huis en bracht het bord in veiligheid. Toen keek ik aan dachtig naar haar, zooals zij daar bevend tegen do deur geleund stond. En? vroeg ik, vond die jongeman zijn hapje eten lekker? Zo gaf geen antwoord. Ze keek naar den lepel die ze nog vasihield en waarvoor ik niet zoo bezorgd was omdat die niet. bre ken kon en toen staarde ze mij aan. Ik stel je verlangen op prijs om hem netjes te bedienen, ging ik voort, maar neem den volgenden keer liever het aar dewerk uk de keuken, dat kan ik gemak kelijk er bij krijgen en bet in minder kost baar. Ik heb geen jongen, hier niet. Ze was weer op adem gekomen. Ik ben achter na gezeten door een dief, juffrouw. Heeft hij je uit het huis gejaagd en toen weer terug? vroeg ik. Toen begon Rosie te schreien wild en met schokkende schouders. Ik sohudde haar door elkaar en zij be daarde een beetje. Wat is er in 's hemelsnaam gebeurd, viel ik geprikkeld uit, ben je je ver stand krijt? Ga rittsn en vertel kalm wat er preciee gebeurd is. Rosie ging overeind ritten en snoof. Ik kwam langs de oprijlaan terug. begon ze. Je moet beginnen bij het begin, dus teen je de oprijlaan in ging met mijn bor den en mijn tafelzilver, viel ik haar scherp in de rede. Maar toen ik zag dat er op nieuw een huilbui op komst was, bond ik een beetje in. Gced, vertel dan maar verder. Je kwam dus oe oprijlaan terug Ik had een mandje met borden en zil ver aan mijn arm en ik droeg het voor zichtig, omdat ik bang was dat ik iets zou breken. Toen ik een eind op d«n weg was, kwam er een man uit. het struikgewas te voorschijn en stak zijn arm uit, zoodat ik niet voorbij kou. Hij zei -- hij zei: niet zoo haastig, jongedameik wil wel eens zien wat je daar in dat mandje' hebt In haar opwinding stond ze op en pakte mij bij een arm. Het was zoo, juffrouw. Stel u voor dat u de man was. Toen hij dat dar. gezegd had, schreeuwde ik en dook onder zijn arm weg. Maar hij pakte de mand en ik tiet die vallen. Ik rende zoo hard als ik kon en hij rende mij na tot bij de boo men. Toen bleef hij staan. O juffrouw, het moet de man geweest zijn die meneer Arm strong vermoord heeft! Praat niet zoo dwaas, zei ik, de mnn die meneer Armstrong vermoord heeft zal er wel voor zorgen, dat hij hier niet in de buurt gezien wordt. Ga nu maar naar bed. En denk er om, als ik hoor dat je over deze geschiedenis met de anders meiden spreekt, zal ik alle gebroken bor den die ik in de oprijlaan vind, van jo loon aftrekken. Toen ik Rosie naar boven bad hooren gaan en haar deur dicht doen, keek ik met weemoed naar het bord en de zilveren le pel. Ik had mijn eigen serviezen en zilver meegebracht, als het zoo voortging, zoo ik er niet veel mee van terugnemenMaar ik kon Rosie zooveel standjes maben ala ik wilde, dat deed niets» af aan het. feit, dat er dien avond iemand in de oprijlaan rond gezworven had die er niets te maken had. Evenmin trouwens als Rosie! Ik kon mij Liddy's gezicht al voorstellen als zij de gebroken stitkken van het mooie servies miste van het eerste ooger." -nc af had zij hei land gehad aan Rosie. Ala een vooTsnefling van Liddy uitkomt, vooral een onpleizierige, is ze gewoon me daar dikwijls eu lang aan te herinneren. Daar om vond ik het ovebodig om de scherven op den weg te laten liggen, waar haar al ziend oog zo den volgenden morgen voor dag en dauw zou ontdekken. Dus opende ik de deur opnienw en stapte naar buiten in de duisternis. fWordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6