Nieuw gemeentelijk Belastingstelsel ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S Bij de wet van 15 Juli 1929 S. 388 is tot stand gekomen een nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, alsmede een nieuw ge meentelijk belastingstelsel. Van verschillende zijden ie ons gevraagd in kort bestek een uiteenzetting te geven van de nieuwe regeling op het gebied der plaatselijke belasting. Het is inderdaad niet gemakkelijk in deze omvangrijke materie, waarin, zooals te begrijpen is, bijna ieder belang stelt, den weg te vinden en zich een juist begrip van de nieuwe regeling te vormen. Wij zullen trachten den lezer een duide lijk overzicht te geven va-n de belangrijkste bepalingen der nieuwe belastingwetgeving. In de eerste plaats zullen vervallen de gemeentelijke inkomsten-belasting, de fo rensen-belasting daaronder begrepen, zoo mede de opcenten op de rijksinbomstenbs- lasting. Hiervoor in de plaats zal aan de gemeenten de bevoegdheid worden gege ven opcenten te heffen op de hoofdsom der in te voeren gemeentefonds-belasting. Er wordt n.l. door het Rijk ingesteld een fonds, genaamd „Gemeentefonds" waarvan de in komsten volgens bij de wet gesteld© rege len onder de gemeenten verdeeld. Ia het gemeentefonds wordt gestort de opbrengst der door het Rijk te heffen directe belas ting naar het inkomen onder den naam van „gemeentefonds-bolast'ng", zoomede de op brengst van 50 Rijksopcenten op de ver mogensbelasting. Tot gronds^g van de heffing der directe belasting naar het inkomen (de gemeente fonds-belasting du6) strekt het zuiver in komen, vastgesteld volgens de regelen, die gelden voor de heffing van de Rijksinkom stenbelasting. Zooals gezegd zal de ge meente opcenten mogen heffen op de ge meentefondsbelasting. Aan deze heffing zijn echter grenzen gesteld. Wel is het geoorloofd eenige pro gressie in te voeren, doch in geen geval mogen meer opcenten dan geheven worden op de grondbelasting voor gebouwde eigen dommen op de gemeentefonds-belasting worden geheven, d. w. z. niet meer dan 80, als zijnde het maximum voqt de grondbe lasting op gebouwde eigendommen. Alleen wannéér geen gebruik is gemaakt van de bevoegdheid om een progressie in te voeren en hoewel de overige heffingen tot redelijke bedragen zijn opgevoerd, de gemeente er niet in slaagt de begrooting sluitend te maken, kan het getal opcenten tot ten hoogste 100 worden opgevoerd. Ook kan do gemeente opeen ten heffen op de hoofdsom der vermogensbelasting, doch niet meer dan 50. Geen opcenten mo gen geheven worden op de aanslagen van hen, die b nnen het Rijk geen vaste woon plaats hebben. Voorts wordt ingevoerd een nieuwe be lasting de z.g. woonforensenbelasting, niet te verwarren met de heffing van forensen zooals die op 't oogenblik nog wordt gehe ven paar het bedrag van het inkomen. Dit is niet het geval met de nieuwe woonforen- sen-belasting; die beschouwd moet worden als een verteringsbelasting. Uit drukkelijk is bepaald, dat het bedrag dezer belasting niet afhankelijk mag zijn van het inkomen. Deze belasting kan geheven worden van hen die, zonder in de gemeente hoofdver blijf te hebben, en gedurende het belas tingjaar meer dan 90 malen nachtverblijf houden, of er op meer dan 90 dagen van dat jaar voor zich of hun gezin een ge meubileerde woning beschikbaar houden. Wie ter tijdelijke waarneming van een openbare betrekking of ter bijwoning van de vergaderingen van een vertegenwoordi gend openbaar lichaam, waarvan hij lid is (Kamer, Staten, Gemeenteraad) buiten de gemeente van zijn hoofdverblijf vertoeft, is deswege niet belastingplichtig. Of iemand in een gemeente hoofdverblijf heeft, wordt naar omstandigheden beoor deeld. De helasting wordt geheven naar den duur van het verblijf, naar de huurwaarde der gemeubileerde woning of naar andere bij de verordening vast te stellen grond slagen. Ten slotte wordt onder den naam van „personeele belast'ng" van Rijkswege, ten behoeve van de gemeenten van aanslag, een directe belasting geheven naar de grondslagen: huurwaarde, meubilair, dienst boden, paarden, motorrijtuigen, pleziervaar tuigen en biljarten. Hoewel dus de heffing door het Rijk zal geschieden, zal de opbrengst van de ge meenten worden uitgekeerd. De gemeentelijke wetgever, de Raad dus, krijgt ten aanzien van deze belast'ng ver schillende bevoegdheden. Hij kan zelf bepa len in welke klasse de gemeente voor deze heffing zal gerangschikt worden. Voorts kan in onderscheidene belastingbedragen verandering gebracht worden. Zoo kan voor den eenen grondslag verhooging en voor den anderen verlaging worden inge voerd. De gemeente is zelfs bevoegd te beslui ten om de heffing voor een of meer der grondslagen meubilair, dienstboden, paar den, pleiziervaartuigen en biljarten geheel té doen vervallen. Op de persooneele belasting mogen pro gressieve opcenten geheven worden, maar de Raad is ook bevoegd om dit n:et te doen en in plaats daarvan progressie in te voe ren voor de hoofdsom van de heffing naar de huurwaarde. Ook kan de Raad op de personeele belasting progressieve opcenten heffen en bovendien progressie invoe ren met betrekking tot den grondslag huur waarde. De Raad heeft het dus zelf in de hand de opbrengst der personeele belasting te verhoogen. Doet hij dat, dan spreekt het vanzelf dat in zoo'n gemeente het getal opcenten ge meentefonds-belasting kleiner kan zijn. De verschillende heffingen bepalen zich dus, zooals we zagen tot inkomen, vertee ring en vermogen. De Raad kan beslissen aan welke belas tingheffing hij voorkeur wil geven, die op het inkomen of die naar de vertering. Plaatselijke omstandigheden en niet het minst ook persoonlijk inzicht zullen hierin een rol spelen. Doch hoe het ook zij, de Raad is vrij in zijn keuze; de wet dwingt de gemeenten niet. Desgewenscht kan men beide belastingbronnen op gelijke wijze aan boren. De praktijk zal wel zijn, dat wanneer de gemeente b.v. voorkeur geeft aan hef fng naar het inkomen opcenten gemeen tefondsbelasting dus de verteringsbelas ting nog een beetje moet helpen. Immers de opcenten gemeentefondsbelasting mogen zooals we zagen niet hooger worden geheven dan het getal opcenten op de hoofdsom der grondbelasting gebouwde eigendommen n.l. 80. De bevoegdheid om opcenten op de per soneele belasting te heffen blijft bestaan. De gemeente blijft bevoegd, zelf te kiezen tusschen progressieve en niet-progressievo opeontenheff'ng. Uit een en ander blijkt dus wel, dat. ons gemeentelijk belastingste'sel belangrijk zal worden gewijzigd waarvoor veel arbeid zal worden geëischt. Doch de moeite daaraan besteed zal niet tevergeefs zijn, omdat zal blijken, dat een billijker belastingregeling tot stand zal komen, waarbij meer dan voorheen rekening zal worden gehouden met de financieele draagkracht der inge zetenen. Amersfoort. A. OVER. De Raad dezer gemeente kwam gister middag te 3 uur in openbare vergadering bijeen. Voorz.: burgemeester v. d. Mortel. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. De voorz. opent de vergadering met een Nieuwjaarsrede. Spr. bracht allereerst in herinnering het groote verlies, dat Noordwijk hoeft gele den door het verscheiden van zijn eminen- ten voorganger Jhr. van Panhuys, die zoo vele jaren al zijn kracht gebruikt heeft om Noordwijk te maken, hetgeen het thans is. De bevolking vermeerderde mot 436 zie len, hetgeen in vergelijking met andere ge meenten inderdaad zeer groot kan ge noemd worden. Het geboortecijfer (234) bedroeg meer dan hot dubbele van het sterftecijfer. Het verschil tusschen de zich vestigende en vertrekkende personen be droeg bijna, 300 ten gunste van de eerste groep. De totale bevolking bedroeg op 31 De cember 1929 9827 personen, zoodat het jaar 1930 ons Noordwijk zal doen aanschouwen met een aantal inwoners van 10.000. Het afgeloopen jaar was voor ons niet ongunstig te noemen. De toestand in de bedrijven, spr. bede*hier in het bijzon der bet bloembolloö- badbedrijf was zeer voorspoedig. Het besluit van den raad tot bouw van 22 huizen met uitgifte in huurkoop was een experiment, weinig toegepast in den lande en dat thans oorzaak van navraag is van verschillende gemeentebesturen en belang stellenden. Een belangrijke wijziging in het water leidingtarief kwam tot stand en door den bouw van een nieuwen kameroven, die dit jaar voltooid zal worden, werd voor de gasfabriek een grootere bedrijfszekerheid verkregen. Besprekingen worden gehouden tusschen de gemeentebesturen van omliggende plaat sen tot het slichten van een sohookirlscn- instituut. Een nieuwe verbindingsweg met „Zee". De grondaankoop van het land van Van Zuylen acht 6pr. van zeer groote bol eeke nis, omdat daardoor groote mogelijkheden als b.v. een nieuwe verbindingsweg tus schen Noordwijk-Binnen—Noordwijk aan Zee zich openen. Een schaduw over 1930 is de wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente, de wet van 15 Juli 1929, die zoo ver is na te gaan, voor onze gemeente niet al te gunstig zal werken. Dit jaar zullen in verband daarmede Uwen Raad nieuw© voorstellen bereiken tot wijziging in het belastingstelsel Spr. besloot met de wenschen uit to spreken voor het nieuwe jaar. Namens den Raad wenschte de heer Alkcmade den burgemeester en zijn gezin wederkeerig alle goeds toe. Ingekomen stukken en mededeelingen. De promotie-taart De voorz. deelde mede, dat de electrificatie van het Langeveld deae vergadering nog niet kan worden behandeld, evenmin als het werkliedenreglement. Eenige adressen betreffende winkelsliri- ting en een adres van do heer v. Rijn en een van den heer Barnhoorn werden geren- voyeerd naar B. en W. om praeadvies. Zoo ook werd besloten op een adres van bewo ners van het Zuideinde om verbetering van dat gedeelte van de Voorstraat. Een verzoek van den heer J. Dijkstra, adj.-commies le klasse ter Becretarie om 'n herziening van de overwerk-regeling ter secretarie, werd in handen gesteld van de Oommissie voor Personeels-aangelegenhe- den. Op een aanbieding van den heer W. J. Bastiaan, le stenograaf bij de Staten-Gc- neraal, voor het maken van stenografische raadsverslagen, werd niet ingegaan. Een discussie, die aan het einde nutteloos bleek. De heer Bnyze bericht naar aanlei ding van geopperde bezwaren dat de handelingen ^an den Raad tegen een ver goeding van 1 por jaar aan huis kunnen work?Ti bezoigd, terwijl voor belangstel lende incezetenen, indien aan den winkel van den heer Buyze afgehaald, een exem plaar gratis beschikbaar wordt gestold. De heer van Nes bleef bij zijn stand punt, dat publicatie in „De Noordwijker'' het beste was. De heer Meyer hield een warm pleidooi voor de uitgave door den Voer Buvze. Spr. kan geen werkelijke mo tieven ontdekken, om het werk niet aan den laagsten inschrijver te gunnen. Over dit pum ontwikkelde zich een langdurig© en langdradige discussie van oen vol uur, op hot eindo waarvan het b'eek, dat het con tact met de firma Dorsman niet kon wor den opgezegd dan drie maanden voor het einde van het kalenderjaar, dus tot 1 Oct. 1930 zat do gemeente aan het contract vast. De geheele discussie was dus nutte loos geweest Op voorstel ran den hoer Meyer word daarop de gunning aangehouden. De rekening van het Gasthuis over 1928 wordt door den Raad goedgekeurd. Op het adres inzake brandgevaar, ver oorzaakt door de kleiwarenfabriok van W. J. Wassing brengen B. en W. thans advies uit. Mei betrokkelijk geringe middelen was aan de bezwaren tegemoet t© komendo heer Wassing heeft zich daartoe bereid verklaard. De hobbelige Scheveningsche straat. Naar aanleiding van hot adres van be woners van de Scheveningschesbraat, hou dende verzoek genoemde straat te willen verbelden, antwoorden B. en W., dat de eigenaar, de heer van Parijs, voor deze strant waagt een bedrag van 250. Bo vendien verkeert de bestrating in een zeer slechten toestand, zoodat aa een eventueo- van Prinses Juliana lo overnam© de gemeente direct niet onbe langrijke kosten voor verbetering zou moe ten maken. B. en W. ontraden tot aankoop van deze straat over te gaan, niet alleen om de di recte financieele gevolgen, die hieruit zou den voortvloeien, doch mede met het oog op de consequentie» die hieruit voor andere eigenaars van straten zouden voortvloeien. De heer Alkemado kon zich er niet mee vereenigen, d© straat maar te laten zooals zij is. Spr. wilde in algemeeneu zin beslui ten de volgebouwde straten door de ge meente over te laten nemen, met al de con sequenties daarvan. De heer Liefferink wilde represailles ne men, tegen dergelijko straat eigenaren, door b.v. de straatverlichting of de riolen af te «luiten. De voorzitter zeide, dat een verorde ning zou kunnen worden jremaaki, waarbij eigenaren van straten tot oehoorlijk onder houd van het wegdek worden verplicht. Weih. v. Eeden ontraadde ten sterkste het voorstel-Alkemado; er zijn meer stra ten in particuliere handen dan menigeen wel denkt. Do onderhoudskosten van den thans besproken weg zullen zeer hoog zijn. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. B. en W. stellen voor het Sluispad te verbeteren en te bestraten, waarvan do kosten 1000 bedragen. De heoT v. Nes vreest, dat zoolang de baggerlosplaats daar blijft boetaan, deze verbetering wein'g nut zal hebben. Wefh. v. Eeden zeide, dat de baggerlos- plaats binnenkort naar een andere plaats verhuist. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Aan de besturen dor bijzondere scholen werden voorschotten toegekend, volgens de wettelijke maatstaf. „Er is toch niets aan to doen!" merkte de heer Liefferink op. Plundering van de effeotentrommel Verkoop van de effecten aan do gemeen te in e gendom bchooronde, zijnde inschrij vingen 3 pet. Nodorl. werkelijke schuld tot oen totaal bedrag van nominaal 57050, ter vorleening van ©n crcdiot voor den Wouw van 22 arbeiderswoningen. B. en W. hadden destijds reeds medegedeeld, dat zij het zeer moeilijk achtten een geldschie ter te vinden, die tcgeu de gangbare rente bereid zou zijn geld te leenen voor het stichten dezer hu zon io verband mot do zocr variee-rondo aflossingstormijnen van dozo huizen. B. on W. achten heb dan ook het beste de kosten voor bob bouwen -der huizen voor een gedeelte te dekken door eenige effecten, zijnd© inschrijvingen 3 pet. Nedorlandscho Werkelijko Schuld, die oen kapitaal van nominaal 57.050 vertegen woordigen, te verkoop*n. Verschillende hoeren maakten opmerkin- ken en informeerden' nader, waarom een leening zoo moeilijk wag in dit geval, Dezo opmerkingen werclen uitvoerig beantwoord. Hierna werd het voorstel z. h. et. aange nomen. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK H. K. H. de Prinses op weg naar de Universiteit vóór de promotie; zij verlaat het huis aan Tijdens de promotie-plechtigheid van de Prinses verkwikken de chauffeurs rich met een den Stille Rijn, waarvoor het rijtuig staat geurige kop koffie

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5