UIT DE RIJNSTREEK MARKTBERICHTEN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 1 Febr. 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 769.7 te Haparanda. Laagste barometerst.: 723.8 te Brest. Verwachting tot den avond 2 Febr.: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Oos telijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken Waarschijnlijk enkele sneeuwbuien. Tem peratuur om het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR. gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 5.14 uur tot Zondagmorgen 7.13 uur. om toekomstige schoolartsen, meer nog dan tot nu toe het geval is, voor te bereiden voor het speciale werk dat hun later zal worden opgedragen. De volgende leeftijd, die onze aandacht vraagt is die van 12 jaar totdat de mensch volwassen is. Naast de gewone belangstel- j ling, die ons Intituut voor elk individu op geneeskundig gebied zal moeten toonen, komt nog de groote moeilijkheid dat op deze leeftijd een beroep ral moeten wor den gekozen. Ook hier zal ons Instituut uitstekend werk kunnen leveren, door on derzoek naar geschiktheid voor verschil lende beroepen, zoowel wat de pbysieke gesteldheid als de psychologische eigen schappen aangaat. Ten slotte zullen wij ons heben bezig te houden met en voorzeker is dit een van onze voornaamste taken de praeven- tieve geneeskunde voor volwassenen. Een van de beste toepassingen hiervan zal zijn het periodieke onderzoek van gezonde per sonen om uit te maken of beginnend lijden hen bedreigd en hun raad te geven hoe dit te bestrijden. Hoe goed zulk een Instituut kan werken blijkt uit het feit, dat in Amerika door le vensverzekeringsmaatschappijen premiever laging wordt toegestaan aan hen die zich herhaaldelijk laten onderzoeken, terwijl door vole maatschappijen de kosten voor het onderzoek voor hun rekening wordt gencmen. Noemen wij hiernaast nog de oprichting van consultaiiebureaux voor verschilcnde afwijkingen als voor alcoholis me, voor zenuwziekten, voor geslachtsziek ten, enz. en de mogelijkheid'van sportkeu ring dan geloof rk wel, dat ik, al is het ook heel globaal, hiermede ten duidelijkste heb aangeduid welk een ruim arbeidsveld voor ons Instituut openstaat. Mogen wij er in s'agen een gToot dee* van de idea'en, die in clit programma be sloten zijn, geheel of gedeeltelijk te verwe zenlijken. De Leidsche Winkelstand. Heden heeft de heropening plaats in per ceel Haarlemmerstraat 255 van de bekende dameshoedenzaak Maison Reizevoort-Bik, welke voorheen gevestigd was in perceel Haarlemmerstraat 287. Een veel ruimere winkel, met moore rui me etalage, kasten langs de wanden, al les inwendig geheel gerestaureerd, ziedaar hetgeen het resultaat is van deze veran dering, die zeker een verbetering genoemd mag worden. Naast de dameshoeden, die natuurlijk de voornaamste plaats innemen en dan ook een goede keuze bij de dames mogelijk maaict, wordt de aandacht gevestigd op de dames- handschoenen en dameszakdoekjes. We kunnen een bezoek zeker aanbevelen. Een tweede zaak, die onze aandacht vraagt is het hoekhuis Haarlemmerstraat hoek Mare, waar „het Chocoladehuis" ge opend is, dat vroeger in perceel Haarl.- straat 255 was gevestigd Daarmee is aan de lange geschiedenis van het hoekhuis aan de Mare een eind ge komen. Immers, toevallig vonden we in een oude Leidsche Courant uit het jaar 1709 hieromtrent het volgende: „Wordt aan 't publiek bekend gemaakt-, dat de vermaarde en veritabele tabaksnee- ring van juffrouw de weduwe Schermer, gewoond hebbende te Leyden op de Broe- straat, na haar overlijden geërft en ge- excuceerd, door den heer Albertus Grtl- jaard is verkogt en overgegaan met al zijn dependenties aan B. H. van Putte, die dezelfde tabaksnegotie nu doet op de Haarlemmerstraat op de hoek van de Maare bij de Hartbrug te Leyden, vandaar de Schermer Varinos boven de deur hangt". 't Is nu uit met de tabakszaak en een nieuw bedrijf zal hier verder worden uitge oefend. Voortaan krijgt men hier geen ra- bak en pijpen, maar chocolade, bonbon9, banket enz. De zaak is inwendig veel grooter gewor den door het bijtrekken van een kamer. Het Chocoladehuis heeft reeds zaken in een achttal steden van ons land en mag zich dus in een goede bekendheid verheu gen. Den ondernemer veel succes. Mej. G. B. Remigius alhier is bestemd voor de uitzending naar Ned.-Indië als verpleegster le klasse bij het Krankzinni genwezen. De Olympische film. Men kent de geschiedenis, die zich af speelde rond de verfilming der Olympische spelen te Amsterdam in 1928. De verfilming daarvan werd tenslotte opgedragen aan een buitenlandsche filmfa briek, de Italiaansche filmonderneming L. U. C. E„ met het gevolg, dat de film der Olympische spelen in het heele land door den Nederlandschen Bioscoopbond werd geboycot. Indertijd is de film alleen gedraaid voor de pers en verder op zeer weinig plaatsen in Nederland, in verband met de bedreigin gen van den Nederlandschen Bioscoopboud tegen den eigenaar van het gebouw waar de film zou worden vertoond. Toch is ondanks al deze moeilijkheden, de afdeeling van den Nederlandscho bond van lichamelijke opvoeding, erin geslaagd, deze Olympische film naar Leiden te bren gen om de minnaars der sport het volledig verloop der Olympische spelen te Amster dam te doen zien. Wie geen gelegenheid had iets van die Olympische spelen te zien, zal deze gele genheid natuurlijk gaarne aangrijpen en wie de spelen wel kon aanschouwen, geheel of gedeeltelijk, gaarne herinnerd worden aan dat interessante schouwspel. Van Maandag- tot en met Donderdag avond, dus 3,5 en 6 Februari zal deze film telkens inde groote zaal van „den Burcht" worden vertoond, iederen avond aanvan gend om 8 uur. De prijzen der plaatsen zijn 1.50 en 1.25, bij voorverkoop echter bij den heer B. Dcvilee, Nieuwe Rijn 20, 1 en ƒ0.75, belasting inbegrepen. Men haaste zich dus. Belangrijke mededeeling! Zooak velen bekend zal zijn, gaat dit jaar de Retraiteclub van den Ned. R. K. Volksbond van 22 tot 25 Febr. a.s. voor de 9e maal naar het Retraitehuis „St. Cle mens" om wederom drie heerlijke dagen door te brengen. De comm. hoopt allen weer te ontmoeten, die regelmatig mede gaan, maar ook hoopt zij op nieuwe deelnemers. Zijt gij nooit op retraite geweest 1 Ga dan nu met ons mede. Men kan zich van heden af reeds voor deelname melden aan de volgende adres sen: B. C. Klein, Heerensingel 8a; J. P. de Keuning, Schutterstraat 23a en bij onder- geteekende, die ook Zaterdagavond 8 en 15 bebr. zitting zal houden in den R. K. Volksbond, Steenschuur 15, van half zeven tot half acht. Namens de Comm.: Moschweg 53, Leiden. J. v. d. Weijden, secr.-penningm., Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1570. Broodfabriek „De Standaard", Leiden, Maredijk 48. Uittr. M. E.: Th. A. van den Oord, Leiden. 41C9. K. J. Knoppert Zoon, Voorhout, Engelschelaan 6. Bloeinbollenkweekerij en handel. Door uittreding van den vennoot J. Aangenburg Cznmet ingang van 1 Ja nuari 1830 is de vennootschap onder firma onder den naam K. J. Knoppert Zoon, ontbonden en wordt het bedrijf voortge zet door den overblijventlen vennoot: J. Knoppert K.J.zn„ als eenig eigenaar en onder den ouden naam. Nieuwe inschrijving: 5474. C. J. de Goe de en Zonen (B. P.), Leiden, Heerensin gel 27G. Wasscherij en bleekersbedrijï. Venn.: C. J. de Goede, P. C. de Goede en A. C. de Gcede, Leiden. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heelt in de afgeloopen maand aan den Rijksontvanger een bedrag afgedragen van f 24.482.85. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 3872. Bij den ontvanger der directe belastin gen 2e kantoor alhier is een bedrag van f 6.04 ontvangen als gewetensgeld. In den afgeloopen nacht werd door een waker van de N.V. Leidsche Nachtveilig heidsdienst en Controle, een heerenrijwiel onbeheerd gevonden, hetwelk door hem, ten kantore van genoemden dienst, Heeren gracht 18, is gedeponeerd, waar het ter beschikking van den rechthebbende blijft. BIOSCOPEN. Trianon. Een film van pracht en praal, van maa- sale ensoeneering en spelend te midden van het hofleven van Koning Lodewijk XIII van Frankrijk, wordt dezo week door Trianon gebracht. Het is „De Man met het ijzeren mas ker", waarin Douglas Fairbanks als de held met de overweldigende bravour weer zijn triomfen viert. Hij is weer d'Artagnan zooals in „De drie musketiers", de beste schermer van Frankrijk, hij draagt weer de hooge kaplaarzen en de bepluknde hoed, waarmee hij zoo zwierig zwaaiend groeten kan; hij is weer de man van de laoh en de man van de daad, om met zijn drie trouwe vrienden Athos, Parthos en Aramis hulp en redding te brengen, waar die noodig zijn. En als zoo'n man bovenden verliefd is en zijn geliefde, die dienst doet in de hofhouding des Koninge, op last van Kar dinaal Richelieu, Frankrijk's eersten staatsman, wordt opgeborgen ver weg in een klooster, in eeuwigo stilzwijgendheid, omdat zij een geheim kent, dat onbekend moet blijven, dan staat zoo'n man natuur lijk voor niets meer. Als hij er dan met zijn trouwe vrienden op uit trekt om haar te redden, dan worden er staaltjes' van moed en dapper heid vertoond, die aan het ongelooflijke grenzen. Dan slaat hij raak, waar daden om wraak roepen, dan is hij rusteloos en onvermoeid. Zulk een rol door Douglas Fairbanks te zien spelen is wat waard en deze fantasie in historisch gewaad wordt or zooveel boeiender, zooveel pakkender door. Het voorprogramma is van een luchtiger genre, journaals, een hodge-podge, een tweetal Christi-comedies, een met Bobby Verncra en een met Jac. Duffy en een ge- ludsfilm van Giovanni Martinelli, die de „Paljas" zingt. Rest ons nog te vermelden, dat „De Man met het ijzeren masker' een spre kende en musiceerende film is, die boeiend is tot het einde toe. Te beginnen hedenavond zal de film der V. V. S. L.-lustrumfeesten worden ver toond. Lux or. Wie van een afwisselend programma houdt kunnen we deze week een bezoek aan het Luxor-theater aanbevelen. Er draaier, naast het Movietone Jour naal twee hoofdfilms. De eerste daar aan is getiteld ,Manolescu", de koning der oplichters. Iwan Mosjukin vervult hier de hoofdrol en hij doet zulks zoqals wij zulks van hem gewend zijn: perfect, want niemand zou uit hem halen, wat hii weet te doen. Met Brigitte Hem als Cleo en Dita Parlo als Jeannette, vormen zij de hoofdpersonen van het verhaal. De tweede film is ean spookgeschiedenis, ..Het Spook van de Opera" met Lou Cb»- ney in de hoofdrol. Een griezel-geschiedenis is het zooals we zelden zagen. We zullen de geheimen ervan niet verraden. Wie er meer van wil weten, volwassenen althans, ga zelf een kijkje nemen. MUZIEK. LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN Budapester Strijkkwartet. Het was voor de leden van den Kunstkring geen klein voorrecht het Budapester strijk- kuaret in hun midden te hebben en dan nog wel met zoo'n buitengewoon gunstig liggend programma. Er is in het Budapester strijk kwartet, samengesteld uit de heeren Hauser en Roisman. le en 2e viool Stepna Ipolyi alt en Harry Son cello, een samenspel dat zeer, zeer hoogstaand is. Dit wordt niet alleen be deeld in technischen zin, maar ook in de psy chische geaardheid wordt het spel door su blime eenheid beheerscht. De eerste violist Emil Hauser is een tedh- nisch en zeer muzikaal kunstenaar, die zich op de grootst mogelijke verfijning van klank toe legt José Roisraann speelt een mooie geaongen toon uit een prachtig instrument Wonderlijk wel hebben de andere musici van dit gezel schap zich naar den eersten violist geschikt. Het voordeel van deze wijze van musiceeren is de haast ondenkbare eenheid, die wij be wonderen; het nadeel: kans op verlies van eigen klankkarakterteristiek, welke bij de alt de wijsgeerige mysterieuse uitdrukking is, bij de cello het fundamcnteele, de klankdonkerte. B:j de twee laatst genoemde instrumenten had den wij soms een meer karaktervol musiceeren gewenscht, ofschoon de cello in het kwartet van- Haydn alleszins artistiek speelde. Wil men een Hongaarsch ensemble in zijn giootheid hooren en apprec'eeren, dan moet men de kunstenaars hooren en een kwartet b.v van Smetana, ditmaal het E moll-kwartet „Aus meinem Leben". Zoo essentieel-sentitief vertolkt is Smetana toch een folklorist bij uit nemendheid. Er ligt zoo iets buitengewoon menschelijks in, want hij kent de weemoed, de zingende smart en de tintelende stralende le vensblijheid. Romantisch en pastoraal beide weeft hij er een draad doorhenen van zoetheid en passie. Hier kon het Budapester-kwartet zich uitleven in vurig levendig rhythme, in zoete aanvoelingen, samen met felle hartstocht Dat is hun uitgangspunt. Vandaar dat Sme- dana hun zoo wèl ligt, en Beethoven iets min der. Bij de Budapesters treft in hoofdzaak de sensitief lyrisohe intuitie. Ook bij Beethoven treft dit in hooge mate. vooral bij 's meesters werk uit zijn eersten tijd. Uitgevoerd werd op. IS no. 5 in A dur. Daarnaast is Beethoven ia hooge mate geestelijk beschouwend, en deze kr.iakteristiek kunnen wij ons inziens aan deze kunstenaar in mindere mate toekennen. Hun visie geeft een andere belichting aan deze rau- ziek-essentie, eene waarin wij niet zoozeer door de innerlijk diepgaande exaltatie bewogen worden als wel door de lyrische vloeiende en joyeuse aanvoeling, die Beethoven uit zijn eersten tijd zeer wèl staaL Wij willen dus niet zeggen, dat de interpretatie niet mooi en gvcotsch was, maar ze is Anders. Met dit al is oas een zeldzamen avond gegeven, want in Haydn's kwartet op: 76 G dur overtroffen de executanten zichzelf. Hier werd fameus ex pansief poëtisch en fijn gestyleerd gespeeld. Haydn moet buitengewoon correct worden uit gevoerd en technisch-èf. Zwoele accenten kan deze vrome objectieve en blijmoedige muziek met velen, en hoe zuiverder van aanvoeling zij vrerdt, des te warmer en inniger wordt zij ons geopenbaard. Juist begrepen is dit geworden. In volmaakte eenheid werd dit alles ons ge geven en werd tot een eenvoudigen sympathie- ken en fijn-besnaarden Havdn verwerkt De uitvoering der kwartetten stond op hoog peil. De subtiele belichtingen glommen telkens op, om weer te verdwijnen eu plaats te maken voor andere. De indruk was die van perfectie. De Leidenaars brachten den vier heeren een ware ovatie. Opgewekt door den mooien avond uitten zij zich in een langdurig en enthou siast applaus. J. K. LAATSTE BERICHTEN PROMOTIE-DINER VAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van de verleening van bet eere-doctoraat in de letteren on wijs begeerte door den Senaat èan do Leidsche Universiteit aan prinses Juliana had g's- teravond ten paleize in den Haag een maal tijd plaats, waaraan behalve de Koningin, de Groot-hertogin van Oldenburg, de prins en pr'nses Juliana een 60-tal gasten deel name u. De paranimpha I. mej. Miehelin, die de functie van tafelpresidente vervulde, bracht de eerste dronk uit op de jonge doctor, ter wijl de paranimpha II, jonkvr. de Brauw een dronk instelde op haar ouders. Aan den disch sprak eerst de prins, daarna de Koningin, vervolgens do rector magnificus en verschillende vertegenwoor digers van do universiteit en van de stu- diegenooten van de prinses. Ten slotte dankto de prinses allen hartelijk. Z0ETERW0UDE (H. R.). UITVAART RECTOR B. A. J. VAN BA AR EN. In dc Bteramigo kloosterkapel van het Liefdegesticht „Dc Goede Herder" heeft vanmorgen dc Uitvaart van rector B. A. J. van Baaren, zaliger nagedachtenis, plaats gehad. De kapel was in zware rouw gehuld, verhelderd door het schijnsel van ontel bare kaarsen. Gisteravond waren daar reeds de Met ten gezongen, waarbij agens was de zeer- eerw. heer P. Albers, pastoor te Schoon hoven, diaken rector J. P. J. Kok, sub dia ken pastoor I. .T. Meyer van Leiderdorp, cacremnniarius kapelaan J. van Dael uil Zceterwoude en cantores do zeereerw. hoo ren A. J .Boks, pastoor to Amsterdam, en J. Th. Jacobs, pastoor to 't .Kalf, klasge- nooton van den overledene. Bij de Molten waren tegenwoordig do Deken van Zoelerwoude, dc zeereerw. heer L. Jansen, de weleerw. pater J. Witte 8.J. van Huize Katwijk te Den Haag, de zeer eerw. heer mgr. H. J. M. Taekin, President klooster der Kruisheercn te Zceterwoude en verschillende pastoors uit de omtrek. Hedenmorgen te kwart voor 10 vingen de Lauden aan, waarbij agens was de hoog- eerw. heer mgr. M. J. M. Taskin, President van het Groot-Seminarie. Als diaken fun- BI0SC0PEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lu/.or: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Niet afgekeurd voor volwassouen Trianon: Goedgekeurd. geerde «ie weleeiw. heer B. Timp, rector te Haarlem, sub-diaken \V. van Alphen, ka fcelaan te Gouda, ceremoniarins J. van Dael, kapelaan te Zoelerwoude, cantores rector J. P. J. Kok uit Bioemembal en rector J. Schaars uit Vclp. £>e plechtige H. Mis van Requiem weid opgedragen door den zeereerw. heer L. Jansen, Deken van Zoeterwoude, geassis teerd door de zeereerw. heeren H. van Baaren. pastoor :c Oudorp en C. van Ba a ren, pastoor tc Enkhuizen, neven van den overledene. De overige functies werden waargenomen als bij de Lauden. In het Priesterkoor hadden vele geeste lijken plaats genomen: dc hoogeerw. mgr. II. J. M. TasLia, de zeereerw. hoogee1. heer prof. J. Visser, de zeereerw. pater KTavei weyden, van het Kruisheerenkloosicr te Zee erwoude, en dc zeereerw. heeren Th Beuker?, pastoor'te Leiden;, C. Floor, pa*- toor te Stompwijk. L. A. Rnozen, reel or S®. Jans gasthuis Hoorn. W. J» J. vrn Strac- lon» pastoor te Oud-Ad e, J. M. Mis, pas toor te Akersloot, kapelaan B. Hosman tc Rotterdam, S. Braakman, rector Groene- steijn", Den Haa«, C. Tholenaar, pastoor te Wassenaar, C. Wiemers, pastoor te Wassenaar, J. J. Meyer, pastoor lo Zoeter woude n. 11., w. Albers, pastoor te Schoon- haven, L. J. Boogman*., pastoor te Bent ve'd, J. P. Kok, rector ie Bloemendaal, F. Fi'bry, pastoor te Amsterdam, A. Borrel S.J., 'te Don Haag, J. A. Jansen, Den Haag, F. J. Schimmel, tc Velp, L. Beune kape.auit te Amsterdam, G. van Dieat. kapc aan te Amsterdam, W. P. Wiltemau, rector te D.ui Haag. L. Pb. J. Paulussen, Heems kerk (N.H.), -V. W. J. Lühn, pastoor ie Kudolstaart, A. G. Rhee, pastoor te Noot dorp, pater W. Knots O.F.M.. kapelaan t«A Nootdorp, J. M. Vermeulen, pastoor te Bergschenshoek, kapelaan C. A. Ouwendijk Bleiswijk, kapelaan J. Lamsborgen, kapc laan te Zoetermeer. Voorts waren aanwezig familie1eden van den overledene, de burgemeester van Zoe terwoude en zijn echtgenoote. de oud-gou verneur van Curaqao, de heer Fruyt er en echtgenoote en de doktoren Leesberg, Brui ne Sr. en Bruine Jr.. alle Zusters der Oom munauteit en de meisjes. Door de cerw. zusters werd de 3-stem- mice Mis van Roniers devoot uitgevoerd. Na de H. Mis deelde de zecreoiw. heer Th. A. J. M. Vlek, pastoor te Berkel, mede, dat op verzoek van den overledeno geen lijkrede werd gebonden, doch een rozen hoedje voor zijn zieleruet zou worden ge beden. Daarna had do begrafenis plaats op hel stille kerkhof van hef gest cht. door den deken van Zoeterwoude, waarna allen eon laat sten groet brachten aan den beminden rector. LEIDEN. 31 Jam Groentenveiling. Roo- de kool 7.408.Savoye Kool J 8.10 12Groene Kool ƒ2.405.—, Pieterselie 24, Prei 13, Selderie 23, Knol- st-lderie ƒ47, per 100 stuks. Kroten 23, Ktoten, gek. 69, iWtloof ƒ1011, Boe renkool 23, Spinazie 3740, Uien 1.50 2., Spruiten I ƒ1114, id. II 911, per 10C kilo. 1 Febr. Eterenveiling. Totale aanvoer 5349 stuks. Kipeieren 5.306.60. Eenden eieren 6.20. Handel matig. 1 Febr. Boter. Prima fabrieksboter (controle 2.15 per K.G. Prima boerenboter j 2.152 20. Aanvoer 27/8, 1316. wegende 700 K.G.. Handel vlag. 27 Jan.1 Febr. Tarf. Aanvoer lange turf 50.000, per 100 9.50—10.50.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3