RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW KERKNIEUWS FAILLISSEMENTEN VRAGENBUS Burgerlijke Stand DONDERDAG 30 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 BOSKOOP. De H. Missie. Dinsdagavond ia de in de Parochie van Sint Joannes den Doop.n gehouden 10-daagsche H. Missie, gepre dikt door de welcerw. Paters Capucijnen Bonifacius en Rudolphus uit het klooster te Breda, op plechtige wijze gesloten. De laatste 3 dagen der Missie vielen samen niet het Veertigurengebed, Zondagnamid dag *raren alle kinderen der parochie, ook de kleinsten, in het kerkgebouw aanwe zig, om den plechtigen kinderzegen te ont vangen van den Parochieherder, den zeer eerw. heer G. Daalmans. Een groep van meer dan 100 bruidjes, alle in het wit ge kleed, en met seringentakken in de hand, was tijdens deze ontroerende plechtigheid in het Priesterkoor aanwezig. Maandagavond werd een plechtig Maria- Lof gehouden. Het plechtig Sluitingslof op Dinsdagavond werd gecelebreerd door den zeerecrw. heer Pastoor Ruiter van Hazers- woude, geassisteerd door den weleerw. heer Persoon, kapelaan onzer parochie, als dia ken, door den zeereerw. heer pastoor Kors van Vaddinxveen als subdiaken en door den weleerw. heer Franse, kapelaan alhier als ceremoniarius. De feestrede word uit gesproken door den zeereerw. Pater Bo nifacius, die tot tekst had gekozen de woorden: „Heden is u heil wedervaren". Door een plechtige Processie met het. Al lerheiligste en het Te Deum werd deze schoone avond besloten. Hedenmorgen werden nog twee Heilige Missen ongedragen voor de overledenen der parochie, waaronder talloozen, evenals np de dagen van het Veertigurengebed, ter H. Tafel naderden. Hiermede behooren de dagen der H. Missie weder tot het verleden. Een Zondag aan alle parchianen uitgereikt gedachte nisplaatje zal medehelpen deze Missie in dankbare berinnering te houden. Wij zijn er zeker van, namens alle paro chianen te snreken, wanneer wij den bei den Paters Capucijnen hartelijk dank zeg gen voor het vele goede werk, onder ons verricht. Mogo het goede zand door hen gestrooid en in goede aarde gevallen, we lig gedijen en rijkelijk vruchten voort- brongen. Vrouwenbond. Vrijdagavond a.s. des avonds te 8 uur houdt de R. K. Vrouwen bond in het Vereenigingsgebouw zijn jaar vergadering. De agenda vermeldt o.a, jaar verslagen van secretaresse, penningmees teres en van onderafdelingen en bestuurs verkiezing. Har delscursus. Tot directeur van den Handelscursus van „de Hanze'' is benoemd le heer Chr. v. Koppen, hoofd der R. K. U. L. O. School alhier. Tot leeraar in het boekhouden aan denzelfden cursus de heer S. P. Onneweer, hoofd der R. K. School te Woerden. To' Goudsche Riipad. Officieel wordt gemeld dat binnenkort, waarschijnlijk met ingang van 1 Juli a.g. het Goudsche Rijpad in eigendom aan do gemeente Boskoop zal overgaan, zoodat met ingang van dien da tum ook de tol zal worden opgeheven. NIEUWVEEN. Bijz. Vrijw. Landstorm. Ter herden king van het tienjarig bestaan van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier, zal op 4 en 11 Februari e.k. een feestavond gegeven worden in café Schreuder. De avonden zullen gevuld worden met tooneel, muziek etc. Radio-distributie. Bij B. en W. on zer gemeente is een schrijven ingekomen van de hceren Apol on Sellius uit Amster dam, met verzoek een algemeene radio distributie te mogen installeeren. Ondertrouwd Marinus Kesting, 22 jaar en Adriana Willem iintje Dompe ling, 21 jaar. Geboren Hendricus, zoou van Hendricus de Graaf en Adriana Larnber- ta van den Berg. ZEVENHOVEN. Kinderverlamming. Alhier heeft zich een geval van kinderverlamming voorge- Een kruidkundige voor de rechtbank. Bevestiging van het vonnis gevraagd. Het O. M. te Den Haag heeft bevestiging gevraagd van een vonnis van den Leidschen kantonrechter, waarbij de 35*jarige handels agent en kruidkundige, N. K., wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskun de, is veroordeeld tot 300 boete subs, eén maand hechtenis. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte op een dag in Septem ber van het vorige jaar spreekuur heeft ge houden te Leiden. Verschillende men- schen zijn hem daar komen raadplegen over. allerlei kwalen. Verdachte adviseer de hun, naar aanleiding daarvan, om krui den of andere medicamenten to nemen. Een aanwezige assistent verkocht deze dan aan de patiënten. De verschillende getuigen, waaronder ook eenigo a décharge, verklaarden bij de door verdachte aanbevolen medicamenten baat te bobben gevonden, hoewel zij te voren tevergeefs medisch advies hadden ingewonnen. Beambten der R.E.T. veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaken van ecnige beambten, die gedurende drie maan den belangrijke diefstallen hadden ge pleegd in het magazijn van nieuw koper van de Rotterdamsche Electrische Tram. Een chauffeur, een timmerman, en een lijn- werker, die de diefstallen hadden ge pleegd, kregen ieder een jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis, de opkooper zes maanden en een koopman 1000 boete subs. 100 dagen hechtenis. IN TEGENWOORDIGHEID VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK heeft Woensdag op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, oud-minister van Buitenlandsche Zaken en oud-gezant. V. 1. n. r.: eerste rij: Z. K. H. Prins Hendrik, Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen en R. F. C. baron van Bentinck van Schoonheeten LIEBERMANN VOOR HET H00GE GERECHTSHOF. Een brief van een Leidsch student aan Mr. Jolles. Ge tuige Spanjersberg verkocht een waardeloos speelbank systeem voor 12.000. De zitting van hedenmorgen werd door den presidont mr. Jolles, aangevangen met de mededeeling dat hij van een Leidsch student een briefje heeft ontvan gen waarin deze inlichtingen geeft over den persoon van den in dit proces als ge tuige gehoorden heer J. Spanjersberg, lee raar in de Wis- en Natuurkunde te Zeist en oud-comm. van de Veendammer Hypo theekbank. In dezen brief schrijft de student o.m„ dat de heer Spanjersberg hem een systeem had verkocht, hetwelk, indien het werd toegepast aan de speeltafel te Monte Car lo, de kans op verlies absoluut uitsloot. De student betaalde voor dit systeem 12000. Het bleek echter niet alleen waardeloos maar bovendien 2 jaar uod te zijn. In den tijd van het gebeurde, October van het vorig jaar, studeerde de heer Span jersberg, ofschoon hij leeraar in de wis kunde was, rechten aan de Leidsche Uni versiteit. In dit vermoedt de student dat de heer Spanjersberg zich in do Univer- versiteit. Daarom vermoedt de student dat mogende studenten in aanraking te komen. De bedrogene schrijft voorts, dat hij zich bij den rechtercommisaris beklaagt en ook' een klacht bij de justitie had ingediend. Men zal zich herinneren, dat de heer Spanjersberg in nauwe relatie heeft ge staan met Liebermann en ook op diens verzoek commissaris der Veendammer was geworden. Roekeloos en onvoorzichtig gereden. De Amsterdamsche Rechtbank beeft gis teren den bollenhandelaar uit Bennebroek, die zich op 15 Januari 11. te verantwoorden had wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, schuldig verklaard en veroordeeld tot vier weken hechtenis. Het O. M. had zes weken ge vangenisstraf gevorderd. Verdachte reed in den avond van 3 No vember jL op den Haarlemmerweg met de door hem bestuurde auto en rechts van de stilstaande en goed verlichte motor fiets en den bestuurder ervan, die bez'g was zijn voertuig te repareeren, aan, met het gevolg, dat de motorfiets werd be schadigd en de bestuurder tegen den grond geslingerd en eenige meters ver medege- s'.eept werd en een enkel- en een kuitbeen breuk bekwam, tengevolge waarvan hij ge durende eenige weken zijn beroepsbezig heden als bloemist niet heeft kunnen ver richten. De Rechtbank overwoog in het vonnis, dat do verdachte roekeloos en onvoorzich tig heeft gereden, niet bevoegd was een auto te besturen (hij had geen rijbewijs) en in een toestand verkeerde, waarin zijn opmerkingsgave en -vermogen al zeer ge ring waren, terwijl het niet zien van het achterlicht der motorfiets; het niet be merken, dat een in de auto zittend per soon op een gegeven oogenblik plotseling uit de auto verdwenen was, en het feit dat hij de auto pas 145 meter verder tot stS- stand kon brengen, in verband moeten worden gebracht met het veelvuldig be zoeken van cafó's. TUINDERIJ VERPLICHT LEERVAK. Op de middelbare school in Hongarije. De correspondent van het ^.Hbld." te Boedapest schrijft: De Hongaarsche minister van Onderwijs heeft in een rondschrijven aan de inspec teurs van liet middelbaar onderwijs ver ordend, dat voortaan op de middelbare scholen ook de tuinderij moet worden on derwezen. UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Het collectief contract. Volgens de verkregen inlichtingen, is men in het bloembollenbedrijf thans zoo ver, dat vrijwel alle afdeelingen der land arbeiders over het ontwerp-collectief con tract gehoord zijn. Ofschoon er algemeen waardeerïng be staat voor het fonds ten behoeve van ouden van dagen, is de algemeene opvatting deze, dat de opzet met 2 pet. van het loon te 6chriel is en het fonds niet aan redelijk te stellen verwachtingen zal kunnen vol doen. Dat de eisch van de arbeiders, om ook gedurende de drie zomermaanden den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren, is af gewezen, en dat de patroons, die voorheen vrij algemeen bij ziekte vol loon uitbetaal den, thans gebruik willen maken van de bevoegdheid, hun bij de ziektewet ver leend, om de halve premie op de arbeiders te verhalen, heeft veel ontstemming ver wekt. Onder die omstandigheden is het niet mogelijk om tot afsluiting van een collec tief contract te komen.' Besloten is, nogmaals een bespreking met de besturen van de patroonsvereenigingen aan te vragen en alsnog te trachten door overleg tot een regeling te komen, waarbij meer dan thans met de bezwaren van de arbeiders wordt rekening gehouden. 124. Hadt u mij eenige weken geleden op een landweg niet ver van Le den zien loopen, dan hadt u zeker gedacht en misschien wel gezegd: „Patertje Liefhebber, wat zie ik nu van je. Neen dat had ik nooit van je gedacht. En zoo maar langs de publieke weg". Ja, ik liep te slingeren als een ouder- wetsche Nieuwjaarswenscher. Geen stap recht voor mij u:t. Van de eene kant van den weg naar den ander. Soms beentje over. Dan weer aan het blokzeilen. Ik heb nooit geweten dat de omstreken van Lei den, in het boerenland, zoo avontuurlijk waren. Nog niet zoo lang geleden heb ik er in het water gelegen en nu stormde ik bijna van den weg af, weer een sloot in. Wat een orkaan! Langzaam, links rechts, rechts-rechts- links-rechts, links-links-l'nbs-rechts, kwam ik voomit en naderde mijn doel, maar daar op eens: Hup! Daar vliegt mijn hoed af. Sloot over. Holder de bolder, rollen- rollen- rollen, een weiland in. Het restje van mijn kuif wapperde in de wind. Daar op eens: Dag, FatherI Ik omgekeken: Een van mijn jongens. Ja, warempel, een van mijn engelen, 't Deed mij bijzonder goed hem te zien, en omdat ik zag dat ook hij n et bang was van het slechte weer en niet bij moeders koffie- potje was blijven zitten, èn omdat Jan met mannenmoed over de sloot vloog, de hoed achterna. Loopen dat ie deed! Loopen. Ik zag van verre zijn schoenbeslag (want Jan moet zuinig zijn op z'n zooien. Hij is de oudste van twaalf) schitteren: zoo hoog sloeg hij zijn beenen achteruit. Net zou hij de hoed grijpen, en daar ging het hoofd deksel een sloot in. Maar Jan gaf het niet op en kwam na een paar m'nuten met de druipende hoed aan. 't Deed mij werkelijk goed Ja« zoo zijn best te hebben zien doen cn bemerkt te hebben dat hij niet bang was van storm eii sloten. Ja, mijn jongens moeten stoere knullen zijn, waar pit in zit. Geld is nog aan te vullen (daar zorgt n wel voor!! In naam van O. L. Heer), maar gezondheid en ka rakter hebben wij niet voor het geven. Father LEFEBER, Directeur. St. Bonifacius-MIsriehuis, Hoorn, Postrek. 120937. Een sohoone manier om ons te helpen is ons geld te geven tegen rente zoolang u leeft. Na uw dood wordt dat geld be steed voor de opleiding van Priester-mis sionarissen. Uitgesproken G. Verheul, fouragehandelaar, Lei derdorp; cur. Mr. E. J. Gelderman te Leiden. J. van Til, koopman Sassenheim; R.cur. Mr. A. S. Rueb; Our. Mr. F. H. van der Tas, Leiden. Vraag: J. v. D. Hzn. te L. omtrent huuropzegging. Antwoord Toen u de huur aanging, was dat een huurovereenkomst voor onbe- paalden tijd, welke eindigt zoodra de huur wordt opgezegd. Wanneer u evenwel uit stel hebt ontvangen tot Juni 1930, is deze huurovereenkomst er een voor onbepaal- den tijd geworden, welke niet vóór dien tijd verbroken kan worden, zonder de overeenkomst te schenden. De kwestie is nu maar of dat mondelinge uitstel vol doende vaststaat. Als dit het geval is, be hoeft u o.i. geen genoegen te nemen met de opzegging. V r a a g G. S. te W. Antwoord: Bij ziekte heeft de werk nemer recht op het volle loon gedurende een betrekkelijk korten tijd. Men neemt gewoonlijk aan: zes weken. Wordt zijn dienstbetrekking direct op gezegd, dan heeft hij recht op het volle loon gedurenden den opzegtermijn. Wan neer niet anders is overeengekomen of ge bruikelijk is, is deze termijn gelijk aan den tijd tusschen twee uitbetalingen van loon. Wie dus wekelijks wordt uitbetaald, kan per week worden opgezegd, enz. Vraag: Hoe is geregeld: le. de kinderaftrek voor de Rijksinkom stenbelasting en de Verdedigingsbelasting II? 2e. de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud voor de Gemeentelijke inkom stenbelasting. Antwoord: le. Volgens art. 38 der wet op de Rijksinkomstenbelasting be draagt de kinderaftrek bij een inkomen van 3000.— of meer 200.— per minderjarig of aangehuwd kind of pleegkind, bij de wijziging dd. 10 Maart 1928 werd deze af trek verhoogd met 20 pet. per kind, wan neer het aantal minderjarigen meer dan- 4 bedraagt. 2e. voor het eerste kind 100.het 2e 125.het derde en ieder volgende 150 (alles voor kinderen beneden 16 jaar en voor kinderen van 1621 jaar die door voortdurende lichaams- of zielsgebreken niet in eigen onderhoud k»nnen voorzien). Aftrek voor noodzakelijk levensonder houd voor gehuwden bedraagt 700. In het betreffende geval: 3 kinderen be neden 16 jaar; dus aftrek 700 plus 100, plus 125, plus 100 is 1075. LEIDEN. Geboren: Maria d. v. P. Hijman en A. O. Klap. Wilholm z. v. J. Gijsman en J. van As. Lambertus Johannes z. v. W. I. Erades en D. C. Lantrok. Mjaartje Johanna d. v. J. Mettelaar en L. M. Boor. Jansje Cornelia d. v. J. Martijn en W. Zandbergen. Helena Sara d. v. A. Wijs man en A. J. van der Ploeg. Leendert z. v. L. Kruit en E. P. Robbers. Johan na Antonia d. v. G. E. A. Boersema en E. Geis'er. Anthonius z. v. G. v. d. Sluis en F. W. Choufour. Wil'em z. v. W. Bona- rins en A. Arnoldus. Wilhelmus Raymun- dus z. v. L. P. M. Bik en C. Trossel. Uarel z. v. J. J. A. Schellekens en J. Zaar kamp. Jannetje Agatha d. v. W. Kuijt en A. van Schie. Willem z. v. C. de Graaf en D. van der Hoogt. Ida Anna Pe- tronella d. v. D. G. Miagé en C. E. van Parreeren. Nicolaas z. v. J. Rietkerken en C. Bave'aar. Metje d. v. A. C. de Vriend en M. Gans. Susanna d. v. A. Koet en A. F. Baart. Maria Pieternella d. v. J. van Vodrthüyzen en M. J. F. Duive- steijn. Christiaan z. v. M. Vreeken en C. E. v. d. Meel. Gerrit z. v. W. F. Mey en A. Komen. Jan z. v. A. de la Rie en A. J. S. de Laaf. Jan z. v. D. Versloot en A. Brcmet. Pieter z. v. P. Beekman en H. Stol. Cornelis z. v. B. C. Mekking A. Wassenaar. Cornelis Jac®. Wilhelmus z. v. H. T. Trossel en M. J. A. Uittenhout. Pieter z. v. P. van Houten en E. Krom hout. Wilha. Catha. Maria d. v. J. A. M. Padberg en W. E. Roskamp. EÜstb. Ma ria Doro.a. Franca, d. v. F. J. Bekkers en D. C. A. Barnhoorn. Personen uit Leiden vertrokken. M. Albers, Zoeterwoude Rynegommerstr. G 7. E. van Alphen, Voorschoten Rijn dijk 72. P. van Beers, Boskoop, Ham 3. H. Beverwijk, Amersfoort, Langestr. 94. W. Bienk, den Haag J. van Stojberg- laan 62. S. A. van Buchem, den Haag Weiss-enbruchstr. 30. H. Dommisso, Maas sluis Veerstr. 19. Jhr. D. H. van Doorn, O. en W. Souburg Oranjeplein 12. J. L. Ediixhoven, Rijswijk Z.-H. Geestbrugweg 6. T. F. A. Funke, Katwijk Boulevard. D. F. N. van Giffen, den Haag J. van der Doesstr. 100. S. Gosses, den Haag, Bur- nierstr. 5. J. L. de Graaf, Bodegraven Kerkstr. 14. B. de Groot, Krommenie Duinkerke 9. A. J. H. Haverkort, War mond B 31. C. van Hemert, Abbenes Lis- serdijk 271. A. Holle, Wassenaar Gr. Haesebroeckscheweg 14. M. J. M. Hout man, Amsterdam, Javastr. 23 II. W. M. Jongbloed, den Haag, Emmapark 3. J. P. Josemans, Hilversum, Lijsterweg 117. H. W. Keesom, N.-O.-lndië. C. M. Krou- wel, Rotterdam, Mathenesserdqk 111 a. M. E. J. Lazarom, Loosduinen, Ruiterstr. 7. S. Leemans-Abspoel, Heemstede, Heemsteedsche Dreef 265. G. C. van Leeuwen, üegstgeest Deutzstr. 30. A. Lenz, Rotterdam, Marinierskazerne, A. M. G. Matveld, Amsterdam, Wilhelmina Gasthuis. A. W. Meijers, N.-O.-lndië. J. H. Monteba, Vught, Nieuwstr. 53 B. E. J. van Noort, Leeuwarden, Tuinen 16. C. Oldenbroek, Utrecht, Breestr. 22 bis. J. G. Reijers, Noordwijk Oranjeweg 2. E. C. M. de Rooij, den Haag, van Stoik- weg Huize Christine. H. M. Ruiter, Voor hout Boekhorstlaan 7. A. C. W. Senger, Enschede, Tichelweg 12. W. J. Siero, En schede da Costastr. 33. E. van Sons- beek, Rotterdam Marinierskazerne. W. van der Star, Rijpwetering D 5. A. M. G. Steekers, Mechelen België. P. Stol, Am stelveen W'ilhelminaplein 2. J. EL W. Thoolen, Wassenaar Schoolstr. 50. Jhr. P. H. Verspyck, den Haag Ziekenhuis Zuid- wal. A. Waschkowitz, Schonebeck-Es- sen Dl. J. A. van Wel zen-van den Heu vel, Eindhoven, Daguerrestr. 22. L. Wol- merstett, den Haag, H. de Groot-str. 71. Personen te Leiden gevestigd. D. Baumgarte, K. M. Invalidenhuis S. BeekhuisAlta, Cobetstraat 55 J. van den Bent, dienstbode, Oude Singel 146 H. Berns, Witte Singel 6 P. van der Bleek, St. Agnietenstraat 9 M. L. Bos, slager, OndeVest 55 E. Bötzelen, dienst bode, Hooigracht 84 J. Bredewolt, tuin knecht, Rijnsburgerweg 126 J. M. Broek hoven en familie, reiziger, Varkensmarkt 15 B. en I. Bromet, kooplieden, Oude Rijn 102 A. Burger en familie, rijwiel hersteller, Papengracht 14 J. Erades, koopman, Janvossensteeg 20 S. de Graaf St. Jorissteeg 22 A. de Haan, monteur, J. W. Frisostraat 33 W. Harmsen, Mei doornstraat 41 M. van Harskamp, huis houdster, Doezastraat Sa E. Houtkoop en familie, hofmeester, Gasstraafc 19 J. F. Hupje, winkelchef, Wasstraat 22 M. T. KleinnoutKneulman, Morschweg 129 C. J. G. Klomp, winkelbediende, Boter markt 18 J. C. van Koert, dienstbode, Haar1emmerst-t,at 117a A. M. de Kra merKarjer, Worschweg 38 H. B. J. Kuenen en familie, handelsreiziger, Meer burgerstraat 16 J. W. Laarman, Lijster straat 25 J. F. Lomp, Magd. Moonstraat 3 G. Lubberts, dienstbode, Oude Singel 8 A. A. W. J. van der Made en familie, kantoorbediende, Morschweg 122 J. v. Mastrigt, Meezenstraat 5 M. C. van der Meij, dienstbode, Rijnsburgerweg 90 M. W. Meijer, Kort Galgewater 2 M. Mole naar, dienstbode, Nieuwe Rijn 87 W. Neijs, verpleegster, Meezenstraat 2, Anna- kliniek W. Niehof, teokenaar, Oude Sin gel 98 L. Ooms, dienstbode, Apothekers- dijk 27 J. C. Potappel, verpleegster, Acad. Ziekenhuis E. C. Pouwels, dienst bode, Volmolengracht 6 Wed. J. P. M. RaarSegaar, Bilderdijkstraat 18a B. Röling, slager, v. d. Helmstraat 32 H. M. Schimmel, dienstbode, Lammermarkt 40 J. C. Schra, da Costastraat 58 M. C. Se ton, dienstbode, Atjehstraat 7a W. van der Star, Heerensteeg 9 E. M. W. van der Stok, verpleegster, Breestraat 149 A. Stuiver, Acad. Ziekenhuis J. L. P. van der Vooren, banketbakker, Kraaier straat 4 R. Wallisch, huishoudster, Doe zastraat 27 A. van der Zwan, boeren knecht, Levendaal 84a. DE RADEN VAN ARBEID hebben in den dierentuin te Den Haag het 10-jarig bestaan gevierd. Na de bijeenkomst had een gemeenschmappelijke maaltijd plaats. V. L n. r.t nTinister Verschuur, dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, oud-minister Aalberse

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8