NED. OOST-INDIE SPORT UIT DE OMGEVING DONDERDAG 30 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 KOLONISATIE VAN SACHALIN DOOR VEROORDEELDEN. De Russiche volkscommissariaten van Justitie en Binnenlandsche Zaken hebben, naar de Moskousche bladen berichten, een plan uitgewerkt voor de kolonisatie van het eiland Sachalin met behulp van veroordeelden. Gevangenen, die tot een vrijheidsstraf van minstens 2 1/2 jaar zijn veroordeeld, kunnen op aanvraag naar 't onherbergzame oord worden gezonden, met uitzondering echter van beruchte dieven, roovers, moordenaars, alsmede veroordeel de contra-revoiutionnairen. Ten einde de exploitatie van Sachalins natuurlijko rijkdommen mogelijk te maken en de bezwaren tegen een verblqf op het allesbehalve aanlokkelijke eiland te ver minderen, stellen de sovjets den gevange nen in uitzicht, dat «ij voor hun arbeid ir. de mijnen enz. naast kleeding en voedsel 65 procent van het voor niet-veroocrdeelde arbeiders vastgesteld loon kunnen ontvan gen, zoodat hun loon per maand circa 30 roebel zou bedragen. Voorts kunnen zij hun gezinsleden naar het ei^nd laten over komen, die daar dan eveneens te werk worden gesteld. Ingeval een veroordeelde weigert ver dere werkzaamheden te verrichten, gaat hij naar de gevangenis terug, waarbij de op Sachalin doorgebracht periode niet in mindering van zijn straftijd wordt ge bracht. Voorts is nog bepaald, dat ook veroor deelden, die minder dan twee jaar hebben gekregen, op Sachalin te werk kunnen worden gesteld, mits zij zich verbinden daar minstens twee jaar te zullen blijven. Gestrand echtpaar gevonden. rten N.T.A.-telegram uit Chicago meldt, dat een radio bericht is ontvangen van. de Eugène Mac Donald-expeditie, die eenige eilanden rond den Equator onderzocht, volgens hetwelk de expeditie op het Carl es-eiland, behoorende tot de Galapa- gosgroep, twee Berlijners, n.l. dx. Ritte en diens vrouw, heeft gevonden. Dit echtpaar strandde vijf maanden ge leden bij het eiland. De leden der expedi tie voorzagen het echtpaar voor een jaar van voedsel. Brutaal stukje in een recWszaah Naar Wolff seint, stonden voor heb Scböffencerickt Neuköln gisteren twee herhaaldelijk gestrafte misdadigers te recht. Zoodra de rechtss in de zaal wareu, sprongen de bekladden uit hun bank en deden zij een aanval op den voorzitter, die eenige vuistslagen in het gelaat kreeg. Een andere rechter en een politieman liepen eveneens klappen op. De woestelingen verzachte hun aanhan gers op de publieke tribune hen een hand je te komen helpen, maar voor het roorer kwam, waren op een alarmsignaal talrijke beambten toegesneld, die met hun gummi stokken de aanvallers in bedwang wisten ie houden, de zaal deden ontruimen en de beide beklaagden boeiden, die naar het huis van bewaring werden teruggebracht. Op straat verzamelden hun vrienden zich nogmaals, maar het inmiddels aange rukte overvalcommando herstelde de orde. Zijn grootvader vergiftigd. Te Trenrsjin (Tsjeeho-Slowakije) over leed een dezer dagen de*tachtigjarige Ste- phan Kurende onder verschijnselen van heftige krampen. Het gerechtelijk onder zoek wees uit, dac in het laatste voedsel, dat de overledene had gebruikt, een groo- te hoeveelheid strychnine was gemengd geweest. De politie arresteerde den 19-ja- rigen kleinzoon, die reeds bekend heeft, zijn grootvader te hebben vergiftigd. DRIE PERSONEN LEVEND VERBRAND. Omgekomen in een zee van vuur. De „Amigoe di Cur" van 4 dezer'meldt: In den vroegen morgen van Zondag, het was omstreeks half drie, had er in het Schottegat een treurig ongeval plaats, dat het leven kostte aan drie personen, en waarbij drie andere ernstige brandwonden opliepen. In een motorbootje van de C. P. I. M. keerden de kapitein van de En- gelscho tankboot ^Achatina", de heer en P. W. en R. resp. 1ste en -1de machinist en 2de stuurman van de „Filipa", de heer K. 2de stuurman van de „Josefina" en de heer v. B. terug van het feest van het Alg. NederL Verbond gegeven in de Club van Negropont, om zich naar hun resp. sche pen te begeven. Aangekomen bij den En- gelachen tanker, die bezig was gasoline te landen, wilde de kapitein zich aan boord begeven, toen hij ineens door een golf gas oline overgoten werd, waarschijnlijk door dat bij het pompen de tank overliep. Man vermoedt dat er gasoline terecht kwam op den onbedekten gloeikop van den motor in de motorboot, die onmiddel lijk vlam vatte en in een oogwenk geheel de boot in lichte laaie zette. Het vuur deelde zich mede aan den tan ker en aan de op het water drijvende gasoline, zoodat de inzittenden zich te midden van een zee van vuur bevonden. Onmiddellijk sprongen allen te water om zich te redden. De kapitein kwam echter jammerlijk om in de vlammen, en werd den volgenden morgen opgevischt, geheel verbrand. Het goud van zijn tanden was zelfs gesmolten en bevond zich als een klompje goud in den mond. De heer P. zwom gekleed en wel onder de vlammenzee door en wist zich te redden op een boei, van waar hij spoe dig verlost werd, met nog een persoon, echter niet zonder verschillende, ofschoon minder ernstige, brandwonden aan gelaat, handen en voeten ie hebben op gelpopen. De kapitein van do motorboot, een Vene zolaan, M. genaamd, wist zich eveneens te redden en al zwemmende den heer K. mee aan wal te brengen. Daar zij al zwem mende onder water, veel water hadden in gekregen, werden zij, aan land gebracht onmiddellijk uitgepompt. De heer P. en de Venezolaansche kapitein werden daarna naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, terwijl de heer K. in het Sanatorium werd opgenomen. Naar wij vernemen zijn allen gelukkig buiten gevaar. De heer v. B. red de zich eveneens, zonder brandwonden op te loopen. De heeren W. en R. wertfen echter nog vermist. Geheel den Zondag heeft men gedregd, doch zonder resultaat. Maandag heeft men gedoken, ook Dinsdagmorgen, totdat eindelijk Dinsdagmiddag de beide lijken op n 50 M. afstand van het schip werden opgehaald. Onder buitengewone belangstelling werden de slachtoffers van de zoo treurige ramp ter aarde besteld. Door de hulp ran de brandweer van de O. P. I. M. was men het w r aan boord van den tanker spoedig meester, zoodat de ze maar weinig schade opliep en Dinsdag middag weer vertrekken kon. De motor boot was half uitgebrand. Gelukkig dat het vuur zich niet aan de gasoline, waar mede de tankboot volgeladen was, heeft meegedeeld. De ramp zou dan niet te over zien geweest zijn. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Junioren-Competitie District Leiden. De uitslagen van de Zondag 26 Januari gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Afdeeling A. LeidenO. V. V. 5—2 Afdeeling B. A. S. C.—Teijlingen 1—3 Voor Zondag 2 Februari is vastgesteld: Afdeeling A. Noordwijk: S. J. O. ILisse I De wedstrijd vangt om half één aan. D. HAVERKORN, Oompetitieleider. LEIDSOHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse. 3.15 uur: S. L. F. 1F. Pacta 1 3.15 uur: Q„ Boys 1S. V. O. 1 T we edo klasse. 3.16 uur: F. Pacta 2—S. L. F. 2 3 15 uur: A. R. C. 3Q. Boys 2 3.1-5 uur: S. V. O. 2A. R. C. 2 Twee Belgische oefenploegen samengesteld. De Belgische elftal-commissie heeft twee ploegen samengesteld waarvan één zal spelen tegen een Fransch team, vermoe delijk de F. C. Mulhoux en de andere te Differdange tegen Luxemburg. Bij de sa menstelling der ploegen is er rekening mede gehouden dat verschillende spelers deelnemen aan den wedstrijd der Belgi sche tegen Engelsche militairen op S Febr. te Londen. Ploeg A is aldus geformeerd: Doel: Debie (R. Brussel). Achter: Lavigne (R. Brussel), Hooydontx (Hasselt). Midden: P. Braine (Beerschot), Van Hal- me (Brugge), Declerco (Antwerp). Voor: Miehiels (R. Mechelen), Verhoof (Leersche F. C.), Adams (Anderlecht), Moeschal (K. Brti6sel) en Bastin (Ant werp). Ploeg B: Doel: Bad jon (Daring). Achter: Nauwens (Mechelen), Dedeken (Antwerp). Midden: Verhulst (Union), Schoreels (Anderlecht), Lefevre (Beerschot). Voor: Claessens (Montegnee), Devidts (Daring), Caenen (Cl. Brugge), Delheko (idem), Diddens (R. Mechelen). SCHAKEN. Het tournooi te San Remo, De uitslagen van de elfde ronde waren: AhuesKmoeh remise, Romi verliest van Tartakower, BogoljubowAljechin re mise, AraizaSpiehnann remise, Colle te gen Haroczy remise, Rubinstein winfc van Vidmar, Grau verliest van Nimzowitsj, Monticelli verliest van Yates. De afgebroken partij Spielmann tegen Bogoljubow is door eerstgenoemde verlo ren. OAMMEN. Onderlinge wedstrijden. Dinsdagavond te acht uur had hl „Mai- eon Bemsen". Breestraat te Leiden, de letirrnwedstrijd plaats tusschen de Dam club Alphen en Gez. Sam. te Lisse met den hierna te vermelden nitslag. AlphenGez. Sam. Lisse. 1 J. v. OeverenJ. Jé v. d. Loo 11 2 C. v. OeverenC. Gastelaars 11 3 A. v. OfwegenTh. Schouten 02 4 W. den DaasJ. Laven 02 5 H. van EgmondJ-ac. v. d. Poel 02 6 M. Roggeveen—A. v. d. Poel 2—0 7 L. Houweling—Ant. Langelaan 0—2 8 N. StapperJoh. Weijers 02 9 G. de LeeuwNic. van der Poel 02 10 C. Nootlander—M. van der Reep 2—0 Totaal 6—14 SCHERMEN. HET 29e WAPENFEEST VAN DEN K. O. O. S. De korpswedstrijden floret. Do uitslagen van de korpswedstrijden flpret zijn: Korpswedstrijden op floret: wisselprijs zilveren beker der onderofficieren der hu zaren 3e half regiment huzaren Den Haag met wachtmeester Kuikhoven, adjudant o.-o., Niepoort, wachtmeester Boef; le prijs school res. off. infant. Kampen met ser geants E. Annevelink. J. Vos, H. Drouth; 2e prijs lo reg. vela-art. Utrecht met op perwachtmeester J. J. Desta, wachtmees ter H. Roede, wachtm. W. v. Hunnink; 3o prijs 2e reg. veld-art Den Haag met adj. o.o. R. Poelstra, Chrè Sluyter, opperwacht meester P. L. Predorf; -le prijs rijschool Amersfoort adj. o.-o. S. van Dijk, wacht meesters Peter en Sinke; 5e prijs 7e reg. inf. Harderwijk, serg.-maj. H'. H. de Lange serg. C. J .van Dijk en H. Jansen: Ge prijs reg. wielr. Den Bosch met adj.-ond. off. Kapponburg, opperwachtm. Van Til burg en serg. Hommigkausen; 7e prijs 4e reg. inf. Leiden met serg -ma j. van Duuren E. C. de Jager en serg. W. C. de Boer; 8e prijs 2e half reg. huzaren Breda, opper wachtm. Franssen en wachtmeester Ro sier en De Voogd. Krlngwedstryd sabel. Gistermoi'gen werd hét Wapenfeest in Musis Sacrum voortgezet met den korps wedstrijd op sabel, voor deelneming waaraan zich 41 korpsen hadden aange meld. Wegens ziekte kon een 3-tal korpsen hun inschrijving niet gestand doen. Het behoeft geen betoog, dat er in de finales, waarin bekende krachten als opperwacht meester Desta uit Utrecht, sergeant Anne- ve'ink uit Kampen, wachtmeester Reede uit Utrecht en anderen uitkwamen, fello kampen te zien werden gegeven, die her haaldelijk door het vrij talrijk publiek met applaus werden beloond. Ook nu weer gaven verschillende mili taire autoriteiten blijk van belangstelling voor dit wapenfeest. De korpswedstrijd op sabel nam door de groote deelneming den geheelen morgen en middag in beslag. De uitslag van dezen wedstrijd luidt: Eereprijs (zilv. med. van H. M. de Ko ningin-Moeder): le reg. veldart. te Utrecht vertegenwoordigd door 'opperwachtm. J. J. Dcsta en de wachtmeesters H. Reede en W. van Hunnink, le pr. reg. Genietroepen te Utrecht, 2e pr. School voor Reserveoffi cieren Inf. te Kampen; 3e prijs Luchtvaart afdeeling te Soesterberg; 4e prijs 2 reg. veldart, te :s-Gravenhage5e prijs 3o halt reg. huzaren te 's-Gravenhage; 6e prijs öo reg. inf. te Harderwijk; 7e prijs reg. wiel rijders te '"s-Gravenhage; 8e prijs 6e reg. veldartillerie te Leiden, vertegenwoordigd door opperwachtmeester Wagenaar, wacht meester D. Gysberti-Hodeupyl, wachtmees ter v. d. Boom. VIELRENNEN. Mazaïrac uit de wielersport? Hjj zal zich geheel aan de aufcomobiel- Mazairac het bericht volgens heiwolk hij zich voor goed uit de wielersport terug zal trekken, heeft bevestigd. HHij zal zich geheel aan de automobiel- branche, waarin hij is opgegroeid, wijden. HAARLEMMERMEER. Een 15 Jaar geleden verdwenene. Een buitengewoon Politieblad van he den meldt het volgende: Omstreeks 15 Augustus 1915 is uit zijn woning aan den Aalsmeerderdijk no. 505 te Haarlemmermeer spoorloos verdwenen Johannes (Hannes) Ahrens, landarbeider, geb. 20 Mei 1SC8 te Putten. Misdrijf wordt vermeed, doch het is niet onmogelijk, dat hij zich destijds (in 1915) naar het buitenland heeft begeven onder den naam en mee papieren van Hendrik Meeboer, landarbeider, geb. 17 Oct. 18C8 te Ermelo. Uit verkregen inlichtingen is gebleken, dat Ahrens voornoemd zich reeds gedurende 4 jaar in Duisburg had opgehouden onder den naam Hendrik Meeheer (18981902) terwijl hij bij zfi verdwijnen in 1915 neg in hefc bezit was van een bewijs van Nederlanderschap ten name van Meeboer. Signalement van Ahrens stevige ge stalte, 1.70 M. lang, haar donkerblond, zwaar lichtblonde knevel, rond gelaat, hoog voorhoofd, blauwe oogen, neus recht, midden bovenlip lit te eken van een sn ij- wond, mist vermoedelijk eenige tanden, lin ker schouder lager dan de rechter, had op de rechterhand vermoedelijk tatoueeriug. Ahrens droeg tijdens zijn verdwijning ongemerkt ondergoed, zwarte kousen, hemd met roode strepen, gebloemd front- je, donkere sportpet, donkerblauw cheviot colbertcostuum, zwarte rijgschoenen of zwartlederen pantoffels. Hun, die Ahrens na 15 Augustus 1915 nog hebben ontmoet of omtrent diens ver dwijning inlichtingen kunnen verschaffen, wordt verzocht zich schriflelijk of per soonlijk te wenden tot den procureur-ge neraal, fungeerend directeur van politie te Amsterdam. KATWIJK AAN ZEE. Personalia. De heer D. v. Berden, die voorz'tter was van de afd. Katwijk v. d. Christ. Bond van Fabrieks- en Transpoi't- arbeiders, voorz. van de afd. Zeelieden van denzelfden Bond, voorz. van de Christ. Vo'kspartij te Katwijk, bestuurslid van het Stormrampcomité, bedankte voor alle bovengenoemde functies. H00GMADE. Geitenhoudersvereeniglng. Maandag avond hield de afd. Hoogmade van deze vereeniging haar jaarvergadering in café Hillebrand. De bijeenkomst was goed be zocht. De voorzitter, de heer L. Lieverse, opende dc vergadering met den Christe- lijken groet en heette allen welkom. Spr. dankte nogmaals het gemeentebestuur voor de genoten subsidie, waardoor de ver eeniging weer nieuw leven was geschon ken. Door den secretaris, den heer C. Bank Czn., werden de notulen gelezen, die met dankzegging onveranderd werden -goedge keurd. Vervolgens werd door hem een keurig jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging met 3 leden was ver meerderd en thans 31 leden telde. Er wa ren 3 bestuurs- en 1 ledenvergadering houden en een keuring, die goed geslaagd was. Vervolgens werd door denzelfden functionaris rekening en verantwoording gegeven: aan ontvangsten 97.35, aan uitgaven 57.86, alzoo een batig saldo van 39.49. Tot nazien der bescheiden werden be noemd de heeren B. Borreman en N. v. d. Ploeg, die alles in orde bevonden, waar voor door den voorzitter dank werd ge zegd. Daarna werd de Bondsagenda be sproken. De voorz. deelde mede, dat door de afd. Oegstgeest vermoedelijk weer een uitvoe ring voor deze afd. op nader te bepalen datum zal worden gegeven, wat bij allen in den geest viel. Hierna had bestuursverkiezing plaats, waarbij de aftredende heeren S. v. 3. Laan en H. Tli. Elstgeest bij acclamatie werdén herkozen. Vervolgens werd de contributie voor dfit jaar vastgesteld op 25 cent en liet dekgeid op 30 cent per geit. Daarna werden, onder voorwaarde, de jonge bokjes en geitjes verkocht, de witte voor 51 cent en de bonte voor 30 cent aan A. Wolvers. Door het bestuur werden de prijzen uit betaald van de gehouden keuring, maar daar de medailles nog niet aanwezig' wa ren zullen deze thuis worden bezorgd. Bij de rondvraag werden nog eenige huishoudelijk zaken besproken, die naar tevredenheid werden opgelost. De Geest. Adv. sprak nog eeu op"wek- kend woord waarna de voorzitter de bij eenkomst sloot. DE KWAKEL. Bloembollencultuur. Op Maandag 27 Januari j.l. vergaderden»in café J. Leen- ders de tuinders, die bijeengeroepen waren door „Hollandsch Bloembollenhuis" te Lisse De vergadering was druk bezfoclit. Een heerlijken avond voor allen, die er geweest zijn. Een leerzame rede werd gehouden door den heer W. v. d. Laan, redacteur van „Hobaho" te Lisse, over bloembollenteelt en den handel in bollen. De rede werd gevolgd door een serie platen, voorstellende de bloembollenstreek en den handel en de veilingen. De heer v. Diemen besprak op zeer duidelijke wijze het vervoer. Hierna spoorde de heer Hogewoning al len aan hun bollen te zenden naar „Ho baho" te Lisse, waarna sluiting. LEIDSCHENDAM. Eierenveiling. Maandagavond te 7.30 uur hield de Eieren veiling-vereeniging „Het Wapen van Veur" haar jaarvergade ring in het café van den heer J. B. Al. Om pl.m. S uur opende de voorz.. de heer A. H. v. d. Akker Joh.zn., de vergadering. Het is mij, aldus de voorz., een groot ge noegen u hier in zoo grooten getale aan wezig te zien op onze 15e jaarvergadering; het jaar 1929 is weder gegaan en heeft we derom bewaarheid het spreekwoord „schei den doet lijden" en in dit verband memo reert spreker het overleden bestuurslid Valk, die steeds vol ijver was en wiens nagedachtenis in eere zal blijven. Spr. uit te den wensch, dat de eieren veiling, die m de 15 jaren honderdvoudig verdubbeld ie, dit jaar wederom in groei en bloei moge toenemen, opdat zij alle andere vereeni- gingen overvleugele. De notulen worden gelezen en onder ap plaus en dank van den voorz., na een klei ne opmerkingen van den heer Wielinga, on veranderd goedgekeurd. Uit de rekening van den penningmeester blijkt, dat er momenteel een saldo is van 1107.20. Bij monde van den heer Broks brengt de controle-commissie verslag uit van het na zien der boeken en verklaart, alles in de beste orde bevonden te hebben. De secr., de heer Al, brengt een keurig jaarverslag uit, waaruit wij o.m. aanstippen, dat in 1929 geveild in totaal voor een be drag van 56.387.60. In totaal -werden aan gevoerd 612533 eieren tot een bedrag van 45.651.15, terwijl aan diversen werd ge veild voor een bedrag van 10.736.45. De secr. had een dankbaar applaus en dank van den voorz. te accepteeren. Bij het punt mededeclingen kwam aan de orde een voorstel van het bestuur om het tractement van het bestuur in totaal te verhoogen met 320.Hierover wordt zeer lang gesproken. Do heer Broks vraagt, of de verhooging niet te veel is, daar men niet weet, wat de toekomst brengen zal. Hij is niet tegen de verhooging, doch zou deze alleen willen geven, als het lijden kan en de opbrengst over 1930 de verHooging wettigt. De voorz. zegt, dat dit ook het besluit van het bestuur is om de vorhooging te ge ven alleen als het mogelijk is en de ver eeniging er niet onder lijdt. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno men. Verder deelt dc voorz. mede, dat in Mei a.s. de vereeniging 15 jaren bestaat en be spreekt het abonnement op de Pluimvee- bode. Een aanbod van de firma Sluis uit ZAL DE REGENMAKER SLAGEN? De weerkundigen optimistisch. Wolken echter vereischt voor een tastbaar resultaat. Theorie over het ontstaan van neerslag. De weerkundige medewerker van de „Tel." schrijft: Het gaat den heer Veraart bij zijn po gingen om aan te tonnen, dat de regenvor- ming, althans bot op zekere hoogte, afhan kelijk -kan worden gesceld van den men- schclijken wil, niet bijster v-oor don wind. Trad in het begin Ier .vorige week do mist als spelbreker op. Vrijdag j.l., toen, naar men hoopte, de omstandigheden gunstiger zouden zijn, ontbraken de voor do proefne ming onmisbare wolken geheel. Niettemin werd besloten op te stijgen in da hoop, dat de wolken ten slotte toch nog zonden ko men opdagen, doch dit geschiedde niet en ben einde raad heeft men toen de ca. 2000 K.G. tot ongeveer -80 gr. C. ondergekoeld ijsgruis op ruim 3000 M. hoogte boven Zar.d- voort en de Noordzee uitgeworpen, welk experiment evenwel tot geenerlei tastbaar resultaat leidde. Intusschen staat vast date le. bij ontstentenis van wolken op zoodani ge hoogte, dat het technisch mogelijk is per vliegmachine daarboven to komen, niets kan worden bereikt en 2o. dat^ het uitstorten van ondergekoeld ijsgruis bij on- bewolkten hemel geen wolkenvorming, laat staan regenval, ten gevolge heeft. Bestaat de mogelijkheid dat de proef neming van den heer Veraart alsnog met succes zal worden bekroond? Deze vraag moet, vooropgesteld, dat de' theorie ten aanzien van het ontstaan van regen, welke heden ten dage het meerendeel der meteo rologen geneigd is als juist te aanvaarden, inderdaad met de feiten overeenstemt, zon der voorbehoud bevestigend worden be antwoord. Uit het bovenstaande volgt dat men met betrekking tot de oorzaak der regenvorming nog ten deele in het duister tast. Sommige weerkundigen zijn van mee ning, dat de luehtelectriciteit ten deze een rol van overwegende beteekenis speelt, an deren weder en dezen zijn in de meerder heid nemen als waarschijnlijk aan dab cf ten gevolge van warmteverlies door uit straling tegen do hemelruimte aan haar bovenzijde de wolk steeds verder zal af koelen, öf dat deze verdere afkoeling plaats heeft doordat de wolk in haar geheel door een opstijgenden luchtstroom omhoog wordt, gevoerd. De dientengevolge voortgezette verdichting van den waterdamp zou dan ten slotte tot regenval (of, naar gelang der omstandigheden, sneeuw of hagel) aanlei ding geven. Inderdaad lijkt deze hypothese uit. meteorologisch oogpunt beschouwd m.i. onaanvechtbaar en op deze basis voortbou wend moet het derhalve allerminst illusoir geacht worden, dat door een krachtige coa- densatie, op kunstmatige wjjze in het le ven geroepen door het uitstorten van sterk ondergekoeld ijsgruis in een met waterdamp verzadigd of althans nagenoeg verzadigd milieu de wolk de mioroscopische klei ne, uit ijs- dan wel ondergekoekle_ wator- partikeltjes bestaande wolkendeeltjes zoo danig in omvang zullen toenemen, dat zij niet langer in zwevenden toestand kunnen blijven en als regen (event, wellicht als sneeuw of hagel) neervallen- Vooral de ge durende den zomer veel voorkomende zware, stapelwolken met groote watergehalte, wel ke vaak dag in dag uit tegen den middag aan den hemel verschijnen zonder noch tans ook maar één druppel regen te bren gen, zouden wellicht bij voldoende afkoe ling een.aanzienlijke hoeveelheid neerslag kunnen leveren en zulks juist in een jaar getijde, dat een flinke bui voor de belang hebbenden bij oen juiste verdeeling van zonneschijn en regen somtijds meer welkom is dan de prachtigste zomerdag. In ieder geval verdienen de proefnemin gen van den heer Veraart welke, naar in middels werd besloten, Zaterdag a.s. bo ven de Noordzee tusschen Schoveningen en Katwijk zullen worden herhaald, met be langstelling te worden gevolgd en ze'.fs in dien zij op een mislukking mochten uitloo- pen, kan men slechts waardeering hebben voor een streven, dat er op gericht is de natuur zoo mogelijk dienstbaar te maken aan het algemeen belang. Hot is dan ook te hopen, dal de uitvinder op genoemden dag door de omstandigheden in de gelegenheid zal worden gesteld dc door hem ontwikkel de theorie aan de praefcijk te toetsen en dat de resultcten aan de door hem gekoes terde verwachtingen zullen beantwoorden? Overkarspel om een gratis filmavond te komen geven, heeft aller goedkeuring. Bij de verkiezing van een lid van het bestuur werd de heer A. H. v. d. Akker Joh.zn. bij acclamatie herkozen. Van de rondvraag wordt een ruim ge bruik gomaakt. De voorz. zegt toe zooveel mogelijk aan de verlangens en wenken der vragers te zullen voldoen. Een ieder wordt dan ook naar genoegen beantwoord. De voorz. sluit dan onder dank voor de opkomst en na. een opwekkend woord tot medewerking deze geanimeerde Vergade ring. Hierna had nog een verloting zonder nieten plaats, welke verloting een opge wekt verloop had, terwijl een ieder met een groote of kleine prijs voldaan huis waarts keerde. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Voor sommige soorten was iets meer vraag. In hot algemeen zijn. echter do prijzen te laag om hot bedrijf te doen zijn. Dit vooral door de hooge in koopprijzen der bollen. Betaald werd per 100: Wiiiam Copland 4.807.40, William Pitt 10.20—13.10, Fame. Sanders 13.70 13.90, Victoir d'Olivierre S.5011.10, Couronne d'or 56.S0, La- Reine 3.60 5.70, Prins van Oostenrijk 5.206.C0, Gele Prins 5.507.80, Brilliant Star 4.50— 6, Prosperity 4.80—6.10, Fred. Moore 4.50—6.20, Murillo 4.40—7.20, Cramokó0 Brillant 3.2Ö—4.60.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6