21ste Jaargang DONDERDAG 30 JANUARI 1930 No. 6396 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bjj onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Cfeïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededëelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen Stad en platteland. De kracht van ons yolk ligt op het platteland. Dit is een waarheid, die twee practische kanten heeft. Vooreerst: de stadsmenschen mogen wel 'ns wat meer naar het platteland kijken als model, terwijl zij maar al te veel op het platteland neerzien als op. een in beschaving ver beneden hen liggend tor- rein! Vervolgens: degenen, die op het platte land leiding geven, moeten zich wèl diep bewust zijn van de waarde der geestelijke schatten, wier bewaring en bewerking mede aan hun verantwoordelijke zorgen zijn toevertrouwd! De kracht van ons volk ligt op het platteland. Uit velerlei feiten blijkt, dat de bevol king op het platteland in -het algemeen, percentsgewijze, gezonder is wij bedoe len hier niet op de eerste plaats gezond naar het liohaam (ook dat is waar), maar gezond naar den geest. Het geestelijk verval, de "zedelijke ver wording valt voornamelijk te betreuren in de groote steden. De kleine steden rijn in dit opzicht veel beter, maar het •bederf dringt er toch gemakkelijk en vrijer door, dan in de gemeenten van het platteland. Zeker, ook deze laatste zijn niet omheind en daarom hebben de leiders zulk 'n zwaren plicht van waak zaamheid; maar de zedelijke verwording heeft hier toch nog de meeste hinder nissen te overwinnen, om haar doel te bereiken. 't Is gebleken, dat ook wat de echt scheidingen betreft'de groote steden.... vooraan staan! De jongste, pas verschenen gegevens gaan over 1928. Er hadden 2708 echtschei dingen plaast in ons land. En 1599 in de groote steden. Dit is circa 60 pCt. Terwijl er circa 25 pCt. van de bevol king woont. Zulke cijfers zeggen toch wel wat! Ze leggen weer 'ns blaar open de waar heid, de we hierboven neerschreven: de kracht van ons volk ligt op het platteland. Moge het platteland zijn gave gezond heid blijven behouden! VAN HET VATICAAN EERSTE ZITTING DER VATICAAN- RECHTBANK. Gisteren hield de rechtbank van de Va ticaanstad, ingesteld krachtens de Late- raan verdra gen, haar eerste zitting. Zij veroordeelde een reeds vier maal gestraf ten kerkdief, die uit de offerbussen van de St. Piet er had gestolen, tot drie maanden gevangenisstraf en do kosten van het proces. Voor het begin der rechtzitting hield de president van de rechtbank een rede, waarin hij er op wees, dat de rechtbank In naam van den paus recht za! moeten spreken. Hij verklaarde, dat de Vaticaan- sche rechtbank zeer voorzichtig zou moe ten zijn, aangezien de oogen van do gebeele wereld op haar gericht zijn. De recht spraak moet er toe dienen om materiaal en ervaringen te vergaderen voor de samen stel ling van een thans nog niet bestaand Vaticaansch wetboek van strafrecht. Zoo lans dit nog niet begaat, geldt, behalve het kanonieke recht, slechts het Italiaan- scho strafwetboek. Z. H. de Paus op het bureau van de „Osscrvatoro". Z.H. de Paus bracht gisteren een b&- zosk aan de nieuwe lokaliteiten van de ,.Osservatore Romano", thans overge bracht binnen de Vaticaar.scho Stad en onthulde bij deze gelegenheid een herden kingsplaat. DE GROOTE BRUG OVER HET JULIANA-KANAAL te Echt is voltooid en voor het verkeer opengesteld INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. De delegatie-ïeider3 hebben gisteren do opstelling der agenda besproken. Dit onderwerp lijkt op het eerste gezicht on schuldig genoeg, maar in werkelijkheid is het van fundamenteel gewicht. Beslist im mers moest worden, welk vraagstuk den voorrang zou hebben, dat der globale ton nage, voorgesteld door Frankrijk, of dat van de percentages en de maximum-sterk te, gelijk voorgesteld door Italië'. Besloten werd ten gunste van de Fran- sche zienswijze, m. a. w. de conferentie zal haar besprekingen op de eerste plaats baseeren op de geographische, economi sche en militaire behoeften der deelne mende landen. Het FranschItaliaansche geschil be treffende pariteit is voor het oogenblik de ernstige moeilijkheid, welke de conferentie biedt, en gevaarlijke conflicten zijn in dit verband mogelijk. DUITSCHLAND DE COMMUNISTISCHE AGITATIE. Het valfc niet te ontkennen, dat de com munisten, waarschijnlijk op last van Mos kou, den laatsten tijd zeer roerig zijn. Zij het op kleine schaal, worden voortdurend allerlei relletjes door hen uitgelokt, voor- nameliik te Berlijn en Hamburg. Voor den door de politie verboden „hongermarsch" uit verschillende plaatsen naar Hamburg wordt in de communistische bladen kalm toch propaganda gemaakt; uit Sleeswijk zijn reeds troepjes opgebroken voor den concijtrischen opmarsch, zoodat de politie, die allerwege is opgecommandeerd, heeft moeten ingrijpen. De relletjes te Hamburg worden iederen nacht herhaald. Het is niet te verwonderen, dat op grond van deze toenemende agitatie al- ierlei geruchten in verloop komen over door de communisten ontworpen revolu tionaire plannen, die snoedig tot uitvoe ring zouden komen. Zelfs heet het reeds, dat hefc a.s. Zaterdag, den dag van den verboden „hongermarsch", tot een uitbar sting zou komen, zoodat dan de geheele politie te Berlijn en andere groote steden zich gereed zou moeten houden voor mo- geliike gebeurtenissen. Men mag aannemen en de Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken heeft het nog onlangs in de begrootingscommis- sie van den Landdag duidelijk te kennen gegeven dat de autoriteiten waakzaam en weerbaar zijn en gereed om mogelijke communistische excessen onmiddellijk te gen te gaan. FRANKRIJK. De verdwijning van generaal Koetepoff. Over de verdwijning van den vroegeren tsaristischen generaal, waarvan dezer da gen melding is gemaakt, deelt een groot Fransch blad mede, dat de generaal, toen hij zich. Zondag te voet naar de Russische kapel begaf in een auto ontvoerd is. Alles wijst er op, zegt het blad, dat <V generaal het slachtoffer is geworden van de wraak der Russische staatspolitie. SPANJE. DE CRISIS IN MADRID. Het afscheid van Primo. Als laatste openbare daad, heeft Primo de Rivera door middel van een verklaring in de ochtendbladen, afscheid als dictator genomen. Hij geeft toe, dat zijn Zondag gedane spontane uitnoodiging aan de mi litaire bevelhebbers., om hun vertrouwen in hem uit te spreken, een onberaden stap is geweest, die het land moest alarmeeren en de discipline van leger en vloot had kunnen ondermijnen. Deze onvoorzichtig heid is slechts hieraan te wijten, dat Pri mo dezen stap als een laatste redmiddel zag, om onmiddellijk gevaar voor het land te vermijden. Bovendien hebben zijn over spannen zenuwen hem parten gespeeld. Thans kan hij zijn eigen optreden niet meer begrijpen. Hij heeft echter de con sequenties ervan aanvaard en is afgetre den. De mededeeling sluit met een oproep aan de bevolking, om vreedzaam en actief samen te werken in het belang van Spanje. Demonstraties. Zoodra. Primo's aftreden bekend werd, hadden in verschillende steden demonstra ties plaats. Volgens een door het B. T. A. doorgeseind telegram uit Madrid aan het Parijsche „Journal", zijn uit verscheidene provincies berichten ontvangen dat zich een krachtige beweging tegen het Direc torium afteekent, welke door de leiders der arbeidersbeweging wordt geleid. Uit Salamanca komen berichten, volgens welke ook daar demonstraties tegen den kroon zouden hebben plaats gevonden. De studenten trokken door de stad onder het roepen van „Weg met de kerk, weg met den koning". Het „Journal" publiceert in zijn laatste editie een telegram uit Ma drid, gedateerd half drie 's nachts, waarin wordt gezegd, dat de hevige betoogingen in Madrid sedert gisteravond toenemen, De studenten trekken door de straten der stad, oproerige kreten slakend. Een groofe menigte, welke voor het paleis is samen geschoold, roept: „Weg met de dictatuur, leve de republiek!" Om één uur kwam het tot botsingen tus- schen de politie en de studenten, toen deze de bureaux der Patriottische Unie en die der Federatie van Katholieke Studenten waren binnengedrongen. Te Barcelona hadden dezelfde betoogin gen plaats en riepen de studenten: „Leve de republiek!" Er werden schoten gelost. Tal van arbeiders hadden zich bij de stu denten aangesloten. Zes werden gewond, van wie één ernstig. Om twee uur 's nachts werden de uitge putte politieagenten door de leden der burgerlijke garde, met karabijnen gewa pend, vervangen. BRITSCH-INDIE Ongeregeldheden in Bengalen. Na de viering van den onafhankelijk heidsdag is het te Dacca (Bengalen) tot ongeregeldheden gekomen, waarbij twee Mphammedanen met messteken werden gedood. Ook in Zuid-Maisandi zijn relle tjes voorgekomen. De politie patrouilleert voortdurend in het onrustige gebied. JUBILE VAN DE INVALIDITEITSWET EN RADEN VAN ARBEID. Herdenkingsbijeenkomst te 's-Gravenhage. Ter herdenking van de inwerking tre ding thans 10 jaren geleden van de invalidi teitswet en van de instelling van de Raden van Arbeid zoomede van het tien-jarig be- staan van de Vereeniging van Raden van Arbeid (de Vereeniging, samengesteld uit de 32 voorz'tters, 32 bestuursleden, werk gevers en 32 bestuursleden-werknemers van de R. van A.) is gisteren, op den stichtings dag der vereeniging, in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage een bijeen komst gehouden onder voorzitterschap van dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoog land welke werd bijgewoond door Z.Exc. den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, mr. T. J. Verschuur en door ver schillende autoriteiben op het gebied dor soclaie verzekering. Dr. Baron Wittert van Hoogland hield een herdenkingsrede over het onderwerp: Onderschatting van den Staat met betrek king tot zijn sociale taak. Na de bijeenkomst was er een gemeen schappelijke maaltijd. DE UITVOERING DER ZIEKTEWET. Een bijeenkomst van bedrijfs- vereenigingen enz. Samen werking. Dinsdag heeft aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een bijeen komst plaats gehad, waartoe waren uitge- noodigd de verschillende bedrijfsvereeni- gingen voor de ziekteverzekering, alsmede de Federatie van Bedrijfsvereenigingen, de Verzekeringsraad, dc Vereeniging van Raden van Arbeid en het College van Toe zicht, bedoeld in art, 119 der ziektewet. Deze vergadering was belegd door den Minister en werd door hem gepresideerd. Hij opende de vergadering met eene be schouwing, waarin de noodzakelijkheid van een goede controle voor de ziektever zekering werd aangetoond. Zonder goede controle geen goede ziekteverzekering. Waar het aantal verzekerden een vaste grootheid is, zullen ook het aantal con trole-bezoeken en onderzoekingen een vaste grootheid vormen. Daartegenover zullen de portefeuilles van de Overheidsorganen en van de bedrijfsvereenigingen een wisse lend karakter hebben. Zelfs tusschen de bedrijfsvereenigingen onderling zal de ver houding van het aantal verzekerden voort durend wisselen. Dit leidt van zelf tot de gedachte, dat voor de controle geschapen diende te wor den een eenheidsd:enst, waarvan de ver schillende uitvoerders der ziekteverzeke ring naar gelang van hun behoeften zouden kunnen gebruik maken. Nu kan men zich zulk een eenheidsdienst in tweeërlei vorm denken. Hij zou kunnen worden opgezet door de overheidsorganen, met dien verstande, dat de bedrijfsvereeni gingen zekerheid erlangen, dat zij daarvan tegen den kostenden prijs gebruik zouden kunnen maken. Dezen vorm acht de minister niet den meest gewenschten. Veel beter is het, dat de eenheidsdienst wprdt geschapen door de samenwerking van de verschillende uit voerders en komt te staan onder een be stuur, waarin de beide soorten van uit voerders gelijkwaardig betrokken zijn, eventueel onder een objectieven, onafhan- keliiken voorzitter. Na op het groote belang van de zaak nogmaals nadruk gelegd te hebben en een beroep te hebben gedaan op den geest van samenwerking terwille van een doelmatige uitvoering van de ziekteverzekering, be sloot de Minister zijn inle:dingsrede. Aan de besprekingen, die hierop volg den. namen verschillende personen deel. Uit deze besprekingen kwam algemeen naar voren de wensch om tot samenwerking te geraken. Een deel der vergadering kon zich accoord verklaren met de opvatting des Ministers, dat tweeërlei mogelijkheid aanwezig was en daaruit een keus moest worden gemaakt. Echter werd van de zijde der Federatie van Bedrijfsvereenigingen de stelling ingenomen, dat het meer wensche- lijk was om neerst do practijk aan het woord te laten, om te zien in welke banen de controle zich zou bewegen. In zijn sluitingsrede constateerde de Min'ster, dat er geen verschil van meening bestaat over de wenschelijkheid van sa menwerking in den vorm van één enkelen controle-dienst, dat do samenwerking ech ter op vrijwilligheid berust en aan de be trokkenen moet worden overgelaten, dat niet alle betrokkenen thans reeds den be- slissenden stap wenschen te zetten, dat de samenwerking voor oogen^moet worden gehouden en men in d:e richting moet voortwerken, dat de Overheidsorganen in middels zullen moeten zorgen op 1 Maart voor de controle gereed te staan, wat hun VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De eerste zitting der Vaticaansche Rechtbank. Primo de Rivera neemt afscheid van het Spaansche volk. Demonstraties voor een republiek. BINNENLAND. Een bespreking over een controle-dienst ter uitvoering van de Ziektewet onder pre sidium van minister Verschuur (le blad). Eeri nieuw zeehospitum te Wijk aan Zee (lste blad). OMGEVING. Een tweede verdachte aangehouden in verband met den moord onder Leidschen- dam. (2de blad). eigen verzekerden betreft. Inmiddels wensohte de Minister, dat er voor werd gewaakt, dat alle maatregelen, zoowel door de Raden van Arbeid als door de bedrijfsvereenigingen te nemen, zouden worden genomen aldus, dat zoomin moge lijk beletselen aan de definitieve samen werking in den weg zouden worden ge legd. Daarna werd de vergadering onder dank door den Minister gesloten. UIT DE KLEED ING INDUSTRIE. De onderhandelingen over een nieuwe Collectieve Arbeids overeenkomst in het Heeren- kleedingbedrijf. Namens do werknemersbonden in de Kledingindustrie wordt oijs geschreven: Zoowel door de werkgeversbonden als door de werknemersbonden zijn de Collec tieve Arbeidsovereenkomsten, dio 15 Febr. a.s. eindigen, opgezegd. 12 Dec. 1929 heb ben de werknemersbonden eenige voorstel len bij de werkgeversbonden ingediend o.a. betreffende een uurloonverhooging, eene herziening van de productie-premie, die de huisarbeiders in den zomer ontvangen om eenige dagen vacantie te kunnen ne men, een voor de kleermakers premievrije ziekte-verzekering, het verplaatsen van eenige gemeenten naar een hoogere loon- klasse, het treffen van eene loonregeling voor de z.g. engros-oonfectie. Op 17 Jan. j.l. werd te Amsterdam eene conferentie tusschen de partijen gehouden, waarin namens de werknemersbonden de voorstellen uitvoerig werden toegelicht. De werkgevers verklaarden over het complex voorstellen der werknemers niet te kunnen onderhandelen, over bepaalde onderdeelen dor voorstellen was te spreken. Alvorens eene tweede conferentie te houden, ver langden de hoofdbesturen der werkgevers bonden, dat de werknemers hunne voorstei len zouden terugnemen. In de briefwisse ling, die tusschen de partijen na de con ferentie gevoerd is, verklaarden de hoofd besturen der werknemersbonden daarop niet te kunnen ingaan. Zij verzochten den werkgevers mede te doelen, tot welke tege moetkomingen of tegenvoorstellen de werk gevers bereid waren, dan konden de hoofd besturen daarover oen advies uitbrengen aan hunne afdeelingen. Ten slotte hebben de hoofdbesturen der werkgeversbonden den vertegenwoordigers der werknemers een tweede conferentie toegestaan op he den ter bespreking van de nieuwe Ooll. Arbeidsovereenkomst. ZEEHOSPITIUM „ST. ODULPHUS". Te Wijk aan Zee. Naar „De Tijd" verneemt, zal de Vereeni ging Roomsch Katholieke Herstellingsoor den voor longlijders en zwakke kinderen eerstdaags overgaan tot het doen bouwen van een zeehospitium voor kinderen, lij dend aan chirurgische tuberculose te Wijk aan Zee. De bouw zal onder leiding en volgens de plannen van den architect A. Bruning te Haarlem worden t uitgevoerd door den aannemer P. Rings te Santpoort voor de som van ongeveer 400.000. Voor zooverre wij uit het bestek en de teekeningen kunnen oordeelen, zal het zee- hospitium te Wijk aan Zee, evenals het alom bekende „Dekkerswald" te Groesbeek een grootsche stichting worden, geheel naar de eischen des tijds, maar zonder bijzon dere weelde ingericht. Het zal den naam dragen van zeehospitium „St. Odulphus" naar den patroonheilige van do kerk te Wijk aan Zee. Moge de vereeniging van Roomsch Ka- tholiike Herstellingsoorden ook bij den bouw van deze stichting van katholiek Nederland denzelfden steun ontvangen als zij weleer bij de stichting van „Dekkers wald" in zulk een ruime mate heeft mogen ondervinden

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1