Mannen! ACADEMIENIEUWS UIT DE RIJNSTREEK (ROL TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN ZATERDAG 25 JANUARI XS30 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 25 Januari 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometers!.: 765.te Weenen. Laagste barometers!.: 723.9 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 26 Jan.: Meest matige tijdelijk wellicht krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Be trokken of zwaar bewolkt, mogelijk met tijdelijke opklaringen en waarschijnlijk re genbuien. Weinig verandering in tempera tuur. Des morgens in het Zuid-Westen iets kouder. LUCHTTEMPERATUUR. 8.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS a. Van Zaterdagnamiddag 5.uur tot Zondagmorgen 7.25 uur. Luxor. Een zeer interessant programma wordt deze week in het Luxor-Theater geboden. Het voor-programma is gevuld met verschillende Mcvietonefilms van bijzondere kwaliteit Daar- Da gaat als eerste hoofdfilm de rolprent ..Meisjes-studenten", een zeer geestige sport- fiim die een kijkje geeft in de toestanden van do Bingham-universiteit Daar worden geen auto's, motoren enz. toegelaten, doch de stu denten hebben daar wel wat op gevonden. Met allerlei vehikels, van den Romeinschen zege wagen tot de autoped toe, bestormen zij de universiteit; een oer-komisch gezicht Een voornaam deel van de film is gewijd aan de sport, het basebal-spel, waar tusschen- door natuurlijk wat jalouzie, liefde, enz. Na de pauze wordt de zingende en musicee- rende film ,.De Gele Hel".vertoond. Zij geeft de geschiedenis weer van drie soldaten, die op wat vreemde manier bij elkaar zijn gekomen er allerlei avonturen doormaken. Een boeiende film, die ieder volwassene moet zien. Als mu- siceerende film is deze rolprent ook buitenge woon goed geslaogd. De muzikale illustratie is tot in de perfectie verzorgd en maakt het geheel tot een mooi kunstwerk, dat wij ten zeerste kunnen aanbevelen. De Leidsché Vereeniginq tot Bevordering van de Kennis in de Grafische Vakken. Bezoek aan de Sterrcwacht. Gisteravond bracht voor de tweede maal in deze maand een groep leden van bovenge noemde vereeniging een bezoek aan de Ster renwacht alhier. Nadat de voorzitter, de beer N. de Bink, de deelnsmers in deze wetenschappelijke omge ving had welkom geheeten en mededeelde, dat het Bestuur niet alleen waakt voor de belan gen op vaktechnisch gebied, doch ook de al- gcmeene ontwikkeling der leden tracht te be vorderen, constateerde hij met genoegen, dat de leden dit punt van het winterprogramma zeer op prijs hebben gesteld en de deelname zoo groot was, dat een splitsing in twee groe pen en twee avonden noodig was. Nadat spr. den deelnemers uit eigen ervaring een leer- zamen avond voorspelde, verzocht hij den heer J. H. Kasten, die zich welwillend ter beschik king had gesteld, het bezoek te leiden, zich met de leden onder zijn hoede te mogen stel len, waarna de rondgang door de gebouwen een aanvang nam. Om van het vele interessante en wetenswaar dige, dat den deelnemers in de daaropvolgen de drie uren werd getoond en verteld, een nauwkeurig verslag te geven, zou ons te ver voeren. Genoeg moge zijn te vermelden, dat een 're- zcek werd gebracht aan den 21 Meter hoogen koepel, den meridiaan-kijker, de diverse klok ken, registratie-instrumenten en oude kijkers, den koepel met den fotografischen kijker, waar overal op voor leeken zeer bevattelijke wijze de heer Kasten uitleg deed. Vervolgens vertoonde genoemde heer nog in de College zaal een groot aantal lichtbeelden omtrent de sterrekunde en vergastte hij ons nog tenslotte op een populaire astronomische les, die niet zal hebben nagelaten bewondering op te wek ken voor de sterrekunde en de Sterrewacht alhier met haren staf van stoere werkers. De heer De Bink was dan ook na afloop de tolk van de deelnemers, toen, hij den heer Kasten hartelijk dankte voor al datgene, wat hij deze drie uren had getoond en verteld, ver trouwende hem het volgende winterseizoen wederom bereid te zullen vinden om anderen leden te laten genieten, die zich dan zeer zeker weer in grooten getale voor een bezoek aan de Sterrewacht zullen aanmelden. Zijn vrouw rret een mes gestoken. Hedenmorgen te half negen werd de hulp van den E. H. D. ingeroepen, wijl in de woning Evertsenstraat 44a de bewoner S. zijn vrouw met een mes in een der ar men had gestoken. De man verkeerde in een vlaag van zinsverbijstering. Hij is on der geneeskundig toezicht geplaatst. De vrouw werd in het Acad. Ziekenhuis be handeld. Vanmorgen is op de Oude Vest conster natie gewekt door een stier, die van zijn geleider was losgebroken. Het dior holde de Kamp door en liep op de Oude Vest mevr. T. en haar 5-jarig zoontje onderst boven. Het hollende dier werd gevangen door twee soortgpnooten bij hem te bren gen. Daarna werd de tocht naar het slacht huis voortgezet. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. De Groothertogin van Olden burg zal hierbij ook tegen woordig zijn. Naar wij vernemen, zal de Groothertogin van Oldenburg, de zuster van Prins Hen drik, die thans in het Pa.'eis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage logeert, de eere-promotie van Prinses Juliana op Vrij dag, 31 dezer, in dc Leidsche Universiteit bijwonen. Uitzending per radio. De plechtigheid wordt zoowel door den N. D. O. (K. R. O. en N. C. R. V.) als dooi de A.V.R.O. draadloos uitgezonden. Gelijk gemeld vangt zij om half vier aan. De „Stscrt." No. 16 bevat de Koninklijk goedgekeurde gewijzigde statuten van de N.V. Stoomfabriek van Berduuxzaamde Le- vensmidde'en „De Ster", voorheen N. Wou- terlood P.Jzm, alhier. „HET PROBLEEM DER REUZENSTAD". Voordracht van prof. dr. van Poelje. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Staatkunde heeft, gisteravond in de leeszaal van de sociëteit „Minervaêê prof. dr. G. A. van Poelje een inleiding gohou- den over het onderwerp: „Het probleem der reuzenstad" (metropolian community). Na met een enkel woord door den prae- ses bij zijn gehoor tc zijn ingeleid, ving spr. aan met op te merken, dat de gehee'e theo rie der plaatselijke zelfregeering uitgaaf van de gemeente (dorp of stad) van betrek kelijk. kleine opeprvlakte en een betrekke lijk klein aantal inwoners. De zeer groote stad, a'dus vervolgde spr., is een product van de tweede helft der 19de en het begin der 2Cste eeuw. Zij heeft een eigen econcm sch structuur en stelt haar eigen organisatorische, juridi sche en bestuurspro'b'emen Een ze'fstan- dige bestudeering daarvan vindt nog slechts sedert weinige jaren plaats, zoodat van een oplossing, inden deze al mogelijk is, zeker nog niet kan worden gesproken. De moderne stad en zeer in het bijzon der de moderne metropo'is vertoont alge meen, als men door de omhulling van na tionale en historisch bepaalde bijzonder heden weet heen te dringen, eenzelf'e ka rakter; de moeilijkheden, we'ke men bij de bestudeering van het groot-stadsnrcbleeni ontmeet, zijn deze'fde, h er en elders. Do groeiende stad stoort zich aan geen staatkundige grenzen. Overal dcet zich vroeger of later de vraag voor. of annexa tie van, of liever assimilatie met de omge ving gewenscht is, dan wel of langs andere wegen naar een oplossing voor de in last en tal toenemende mce'Hjkheden moet worden gezocht. Bij samengreeiing van be volkingen zal men. gezien de willekeur, waarmede z.g. historische grenzen vee'al zijn getrokken, wel altijd en vooral ook niet te laat' tot assimilatio moeten besluiten. Als een afschrikwekkend vorobee'.d van te lang wachten, noemde spr. Brussel. U'tgaande van de meest karakteristieke groote steden onderscheidt men veelal drie organisatie-typen lokale centralisatie, klassiek voorbeeld, Parijs; lokaal federalisme klassiek voor beeld, Londen; tusschenvorm kassiek voor beeld, New York. Tegen de straffe centralisatie bestaat wel zeer groote bezwaren; toch ziet men over het algemeen van het federal sme n stroom in centralistische richting gaan: Weenen, Berlijn, „kommunale Neugliede- rung" in het Rijnsch-Westfaalsche indus triegebied. Zal de gecentra'iseerde gemeente met in terne decentralisatie de oplossing zijn? Nadat spr. de verschillende moeilijkhe den bij handhaving der geldende opvattin gen inzake kies: echt en veitegenwoordi ging en andere moeilijkheden heeft uiteen gezet, bes'oot hij met te wijzen op de nood zakelijkheid, dat tijdig, voordat van het vor men van een loka'e eenheid sprake is, ten aanzien van verschillende belangen de lo kale zorg zich over steeds ruimere krin gen uitstrekt. Ten slotte weer prof. Van Poe'je oj de groeiende beleekenis in di: verband van dc doelcorporatie en de be zwaren en moeilijkheden, wlke daarmede verband houden. Er volgde op deze inleiding een geani meerde gedachtenwisseling. Gistermorgen is de S4-jarigo wed. de H., wonend aan do Koolgracht in de Peli kaanstraat bij het passeeren van een wa gen met uitstekend geboomte van het trot toir gevallen. Do oude vrouw brak het lïn- kerdijbeen en werd naaar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Gistel-avond werd in Huize Maria, Pie- terskerkkoorsteog 15, een brandlucht ont dekt. Het bleek, dat op de eerste verdie ping een plank en een balk onder een haard in brand waren geraakt. De brandweer voorkwam gelukkig erger. Als gij U moeilijk scheert omlatWwbuïd gauw stuk gaat cn pijn doet, dan flunfWij dit geheel voorkomen, indien gij vóórlhet Inzeepen de huid even inwrijft met slabhhi oen weinig LEIDEN. Geslagd: Candidaats-examen Godgeleerdheid de heer I. F. de Jong, Terheyden (N.-B.) ZEVENHOVEN. Eierenveiling. De eerste jaarvei-gade ring van de E erenveiling werd Donderdag avond gehouden in het café van den heer J. Smit. Nadat do voorz., de heer J. J. J. Könst de vergadering geopend had, las de secr. de notulen voor bij monde van den heer C. v. Veen. Hierna werd verslag uit gebracht over den financieelen toestand. De veiling telt 78 leden. De inkomsten be droegen 9796.37, de uitg. 9791.30, batig saldo 5.07. Herkozen werden de bestuurs leden G. v. Trigt en J. J. J. Könst. Mede aanwezig was de Burgemeester, die tot eere-voorz. werd benoemd. Besloten werd Doos 30, 60, Tube 80 et voor minderwaardige eieren van de inzen ders 10 ct. boete te heffen en bij herhaling deze leden ten slotte te royeeren. De aan voer bedroeg dit afgeloopen jaar 140222 eieren, 5149 K.G. kaas, 157 K.G. boter, 357 stuks pluimvee, 21 H.L. aardappelen, -184 K.G. fruit, 119 K.G. boonen, 8 K.G. spina zie, 50 krop andijv'e, 15 bos rabarber, 5 bos wortelen. De vereen, mag op een zeer gun stig verloop terugzien. Als spreker trad op de heer C. Pleit van Rctteidam, die een zeer leerzame lezing hield over de huisvesting, raszuiverheid en de voeding der kippen. Tenslotte sprak de Burgemeester een oord van lof over deze vereen'ging, waac- a de bijeenkomst werd gesloten. UIT KET LAND VAN SCHIJN EN WEZEN EEN TWAALFJARIGE DANSLEERARES. Margarita Bolado is zon.dsr eenigen twijfel het jongste meisje, dat in Hollywood een lei dende poritie in het filmbedrijf heeft Deze eer jeugdige Spaansche is door de Metro Goldwyn Mayer geëngageerd om toe te zien, zer jeugdige Spaansche is door de Metro mon Novarro's nieuwste film „The House of Troy" geheel volgens de Spaansche regelen der kunst geschieden. Margarita is kortgele den uit Sevilla naar Amerika gekomen en on danks haar jeugd geldt zij voor een klein autoriteitje op dausgebied. Geen wonder als men weet, dat zij van haar vijfde jaar af in Sevilla in het openbaar optrad en dat het in Spanje een heel gewooa verschijnsel is, dat meisjes van haar leeftijd optreden als inslruc- triees van baletten en dansscholen. Senorita Bolado leert Lottice Howell een speciaal dansaummer voor deze film en zij is ook bezig met het instudeeren van eenige tan go's, die gedanst worden tijdens het groote 'tuinfeest, dat in. de film voorkomt. Haar der de taak is om erop toe te zien, dat alle dan sen, die in de film voorkomen tot in de klein ste details „Spaansch" zijn. 7IJ WILDEN HUN EIGEN STEM HOOREN. Het eerste, wat de deelnemers aan de „Tra der Horn "-expeditie vroegen, toen zij goed en wel ia Hollywood teruggkeerd waren, was... of zij nu allemaal hun eigen stem eens moch ten hooren. Zij hadden acht maanden lang voor de mi crofoon gesproken, maar midden in de oer wouden bestond natuurlijk geen gelegenheid .om deze opnamen ter reproduceeren, aange zien de draagbare installatie zoo licht moge lijk was gehouden en toestellen voor geluids reproductie overbodige luxe waren. Dat aan dit begrijpelijke verzoek dadelijk gevolg werd gegeven, spreekt vanzelf. SOUVENIRS. Het leven, gaat snel en in Hollywood lijkt het nog wel sneller te gaan dan ergsns anders. Nauwelijks is de eene film klaar of de andere L in wording en er is voor poëtische mijme ringen. geen tijd. En toch zijn er in Hollywood souvenirs uit de historie van de filmindustrie, plekjes, die door een film bepaalde beleekenis hebben gekregen, dingen, die het karakter van reliqui'in hebben aangenomen. Op den heuvel achter Universal City staar de resten van een eerbiedwaardige kathedraa' er Lon Chaney kan er niet voorbij komen zonder een weemocdigen blik op de resten van het bouwwerk te werpen. Want Lon heeft mooie herinneringen aan deze kathedraal, die eens de trots en g'orie was van ,de Klokken luider van Notre Dame". Een klein eindje buiten de Metro Goldwyr Mayer studio's ligt een kaal plekje grond waarop een vervallen boerderijtje slaat. Het is de plaats, waar John Gilbert zijn beroemde kauwgummi-seëne met Renée Adorée in „Dc Groote Parade" speelde en Gilbert heeft we' eens verteld, dat hij nooit die plek voorbij loopt zonder te denken aan de scène, die het begin van zijn glorievolle loopbaan vormde Dicht in de buurt staat nog een geweldige ossenkar en men kan er zeker van zijn, dat Greta Garbo, als zij toevallig eens de studio's door de achteruitgang verlaat, altijd even kijkt Daar die ossenkar, omdat deze gebruikt werd in de eerste film, welke de Zweedsche ia Amerika maakte. LEIDEN. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN. (Secretariaat Leliestraat 7). Maandag Rechtskundig Bureau van 6.30 Van dit Bureau kunnen gebruik maken allo R. K. georganiseerden en zij die behooren onder het Gewest Leiden. Maandag. Ledenvergadering voor Spoor en Tramwegpers. „St. Raphael" 8.15 uur zaal 6. Dinsdag Grafische Studieclub gewone tijd. Woensdag. Bestuursraadverg. S.15 uur. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem. Zongver- eeniging „Pulchri Studio", 8 uur tevens aanmelden nieuwe leden. Zarirdag i z- - en v corschctbank 7—8 uur. Sluiting kantoor precies 8 uur. Bibliotheek van 7 tot 8.30 uur. Eigen Huis van S tct 9 uur. Zondag 2 Februari Kermis Muziekver- eeniging Perosi. Zaal 6. Maandag 3 Februari. Kermis Muziekver- eeniging Perosi. Zaal 6. iNTERPAROCHIëELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIG ING. Ranen'mrg 52. Gelegerheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen van af 17 jaar iederen Illen Maandag van de maand, 's avonds om lialf 9, in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag is de zaal geopend vau 12.30— 2.30 uur en van 7.0010.15; verplichte bij eenkomst van 8.159.45 uur. Om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur zitting St. Josephspaarkas Van 11.30 uur bibliotheek. Na het Lof prijsbiljarten. Maandag bijeenkomst voor de leden vau 8 tot 10.15 uur. 8.30 uur vergadering van dc Damclub „De Twee Sleutels". Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. 8.45 uur vergadoring Baad van Commis sarissen, Afd. Gezellen. Tevens sluiting van het veertigurengebed in de Joseph-pa- rochie. De. vaandelwacht bestaat uit de Comm. J. de Winter, A. Lagcrberg, C. de Haas, W. Nicolai en J. Kruger, vaandel drager. V/oensdag 8.15 uur repotitie Liedertafel Sebastian Schaffer". Allen op tijd aan wezig. 8.50 uur repetitie tooneelclub „Adolf Kolping. Don dor dag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. Van S—9 uur in de Bestuurskamer zit ting R.K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen. 8.30 uur bestuursvergadering Liedertafel „Sebastian Schaeffer". Vrijdag. S.30 uur repotitie Syphonic „Frans Schweiter". Zaterdag bijeenkomst voor dc leden van 810.15 uur. 8.15 uur kegelclub „De Poedelaars". Iederen Zaterdag van Suur is do Bibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Iederen Zondag van 12 uur zitting van de St. Joseph's Spaarkas in de be stuurskamer. Vordere rr.ededeelingen: Zondag 2 Febr. a.s. is het de ee.-stc der 7 Zondagen -s?s het feest van St. Joseph voorafgaan (19 Maart). Deen wij ons best deze zeven Zon dagen onzen H. Patroon bijzonder te ver eeren om op zijn feestdag overvloedig in zijn zegen to dee'en. Gezellen dio in do gelegenheid zijn de zeven Woensdagen te vieren deze beginnen Woensdag 29 Jan. ST.PETRUSPATRPNAAT. Rapenburg 52. (Feitelijke voórtzettiug der Afdeeling Leerlingen ven de St. Joseph'ss-Gezellen- vereeniging. Augustus 1887Sept. 1920). Zaterdag. Leesbibliotheek van S—9 uur. Zondag half 5 uur patronaat voor beide rfdeelingen, contributie betalen, spaarkas en ontspanning tot half zes. R. K. Arbeidsbeurs voer Jongelingen Gebouw der St. Joseph's Gezellen. Ra penburg 52, telefoon 156. Aanmelding; Donderdag 89 uur. Aanbieding: 1 Radiomonteur (half was). R. K. PATR0NATENB0ND (District Leiden). Secretariaat: Heerenstraat 23. Zonde g, 4e Zondag der maand, Alg. H. Communie onder de H. Mis van half acht. voor het Bestuur en dc leden. Te 5 uur ver gadering voor de jeugdafd. der Derde Or de. ST. JOSEPH'S CLEN-VEREEN. Ocgstgeest. Zon' 'ag 6.30 uur Maria-Congregat'e. 7.3010 uur bijeenkomst in het Gezellen- zaaltje. Na de Hoogmis repetitie van liet Oon- -^egetiekoortje. Donderdag. Van S—10 uur verplichte ergadering. Tevers gelegenheid tob beta- ';ng van contributie. Iederen laatsben Donderdag van de maand ge'egcnheid om zich als lid der vereeniging op te geven bij den vlce-prae- ses. Vrijdap. 7.30 uur Triduum van de Maria- migregrtie. Zaterdag 7.30 uur Triduum van de Ma- iacongregatie. St. Aloysius-petronaat. Zcndan. Van 6.307.30 uur Mnria-Con- jregatie. Daarna, verplichte bijeenkomst St. Willibrord tot 9 uur. LAATSTE BERICHTEN HET VERWEKKEN VAN REGEN MET IJS. De proef wordt herhaald boven de Noordzee. Naaar wij vernemen, zal dc proef tot het verwekken var regen de volgende week Vrijdag worden herhaald. De heer A. Veraart is voornemens dien middag op Schiphol mot 2 vliegtuigen op te stijgen cn to vliegen in de richting Scheveningen. Tusschen Scheveningen en K a t w ij k zal het experiment opnieuw plaats hebben. Het uitworpen van de ijs- deeltjes moet boven zeo plaats hebben. Tndien er dien dag weer geen bewolking is, ligt het in d bedoeling in een der vliegtuigen stoffen mee té nemen nevel te verwekken, waarna uit het an dere toestel de ijsdeeltjes zullen worden uitgeworpen om den nevel weer te doen verdwijnen. De heer Veraart hoopt even wel dat er vokloendo bewolking zal zijn, De proef zal boven de Noordzee plaats hebben, omdat daar in den winter als regel eerder bewolking te verwachten k dan boven de Zuiderzee. Brand, Uit Hengelo wordt ons gemeld: Door tot nu tce onbekende oorzaak brandde gisterenavond de behuizing van G. J. B. aan den Valkweg geheel af. De brand is ontstaan tijdens afwezigheid van de bewoners. Een en ander was verzekerd. BIOSCOPEN. dasino: Goedgekeurd voor volwassenen. Triancn: Luxer: City: Aspirant-Oceaanvliegers zoek. PARIJS, 25 Januari (VJD.) De beide Bo- liviaanscho vliegers, die gistermorgen Ut Dessau vertrokken om zich over Parijs naar Sevilla te begeven, waren vanmorgen reeg nog steeds niet te le Bourget aange komen, terwijl men ook geen enkel bericht •an hen ontvangen had. Men vermoedt, dat zij gedwongen waren oen noodlanding te maken. TRAMONGELUK IN STETTWM. Twee dooden, 16 gewonden. STETTIN, 25 Januari. (VJD.) Zaterdag ochtend is een volle tramwagen op den hoek van de Koch- en Blumerstrasse in de bocht uit de rails geloopen. Daar de tram een groote snelheid had, werd de wagen met geweld tegen do huizen geslingerd en totaal verwoest. Uit de overblijfselen zijn lot nu tce 2 dooden en 16 ernstig gewon den geborgen. LEIDEN, 24 Jan. Groentenveiling „Lei der; cn Omstreken". Per 100 stuks: andij- ric 1.503.00, roodekool 46, savoye- kool 5—7, groenekool 1.504.—, pieter selie 1.50—2.50, prei 2.00—3.70, selde rie 1.002.50, knolselderio 36; Per 100 iolo: kroten, gek. 68, witloof 9—14 boerenkool 46, spinazie 3510, UTen 1.90—2.50, spruiten I 813, Idem II 6—9. •25 Jan. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waron als volgt: prima fabrieksboter (controle) ƒ2.10 prima boeronboter 2.10—2.20 en goede boerenboter 2.— per kg. Aangevoerd 23/8 en 14/16 vaten, wegende 695 kg. Handel goed. Eieren. Totale aanvoer 5143 stuks. Dc prijzen waren: kippeneieren 6.257.20 en eendeneieren 5.90 per 100 'stuks. Handel matig. Turfmarkt van 20 tot en met 25 Jan. Aangevoerd 310.000 stuks Iango turf, prijs j 1010 per 1000 stuks. NOOTDORP, 27 Jan. Eierenveiling. Aangevoerd 3565 eieren. Kippeneierr/i 6.057.90 en krieleieren 3.10 per lOo stuks; hanen 1.80 en kippen 0.75—1.05 per stuk. ZEVENHOVEN, 24 Jan. Eierenveiiing. Aangevoerd 2527 stuks. Prijzen: kippen eieren 5.306.20, en eendenoieron 6.50 7.30 ner 100 stuks, jongehanen f 0.60-^-1.50 AARLANDERVEEN, -21 Jan. Vrije vei ling. Aangevoerd 5765 eieren. Prijzen: kip peneieren 4.007.00 en eendeneieren 5.806.00 per 100 stuks. ALPHEN a. d. RIJN, 23 Jan. Eierenvei ling. Aanvoer S177 stuks. Prijzen: kippen eieren 5.506.60 en eendeneieren 5.70 6.30 rer 100 stuks. Mclkvoilipg. Aanvoer 5600 liter. Prijs 9 40—10.20 per 100 liter. Groentenveiling. Per 100 Kg.: Groen peren 8.50, Goudreinetten 1112, Gron. Kroon 11.20, spruitkool 10—11.80 kroten 3, Brusse'sch Witlof 11; Por 190 bos: andijvie 2.60, Per 100 stuks: rocdekool 710.90. ROTTERDAM, 25 Jan. Graanmarkt. (Bericht Brcederlet on Bosman). Eindelijk heeft er in den loop der week een kleine opleving plaats gehad cn wel sueciaal wat het artikel mais betreft. Behalve dat de orijs ongeveer 67 per last hoogor ge lopen is, maakte deze. opleving een eind aau het gevoel of dc daling nooit meer i.ot staan zou lcomen cn gaf dientengevolge aan onze markt een iets prettiger aanzien. Jammer is dat wat de kwaliteit van Donau mais aangaat, de toestand nog niets ver béterd is. er kwamen nl. den afgeloooeit week we-'erom onkelc partiien in totaal beschadigde toestand aan. Alhoewel deze partijen groote financiële verliezen voor do betrokken Importours beteekenen, is het toch nog een geluk drt dc gist en stijf- selfabrieken voor deze slechte kwaliteiten betrekkelijk grif als koopors opt roden, an ders was dc c"cnde heelemaal niet te overzien. Artikelen als gerst, rogge en ba- ver verbeterden woinig in prijs en blijven dus nog steeds goedkoop te noemen. Dc berichten van dc nieuwe maisoogst in Ar gentinië luiden nog steeds buitengewoon gunstig. BEURS OVERZICHT. Heb publ'ck is uiterst gereserveerd en cr zijn geen aanwijzingen dat cr spoedig verandering komt. De handel was zeer ge ring, de stemming prijshoudend en koers veranderingen van beteekenis kwamen niet voor. Van de Industrieelen ging nog wat om in v. Berkels, die boven 150 kwamen. Kunstzijde bij opening vast, doch reageer den later weer. Aku's trokken tot 123 aan, maar verloren daarna weer enkele punten. Ph'iips nauwelijks veranderd, ovenals Mar garine Unies. Acoustiek eerder wat lager. Op de Olie-afd. lagen Kon. vrijwel onbe wogen in de markt- Eenige beweging ont stond in Continental Oils, die wat. hooger waren. Rubbers buiten de belangstelling. A-'dam Rubbers 'ets lager. Suikers ongewij zigd. Voor Tabakken bestond vraag, spe ciaal voor tSonemba's. Amerikanen be perkte markt. De onderschriften op de voorpagina z'jn verkeerd geplaatst. Het bijschrift onder het eene behoort bij het andere.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3