21ste Jaargang DONDERDAG 23 JANUARI 1930 No. 6390 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux' APENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e £etd6eJie0oti/tamT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschPr' ken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TE' .NT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De propaganda van het Com munisme. De Communist-sche propaganda heeft haar „cellen". En die cellen worden ook gevormd.... onder de schoolkinderen Reeds vroeger hebben wij er op gewe zen, dat door de communistische elementen van Amsterdam een laaghartige actie wordt gevoerd onder de schoolkinderen, onder wie zij pamfletten doen circuleeren, •wier inhoud ergerlijk is. „Het Volk" publ'ceert wederom zulk een vlugschrift, dat door de schoolcel-Katten- burg der Communistische Pioniersgroep „Sqegono" te Amsterdam wordt verspreid. De kinderen worden opgehitst tot haat, worden opgejaagd tegen allen, die met ge zag boven hen staan. In het hart van de kinderen wordt ge drongen het voortkankerepd vergif der ontevredenheid. Wij lezen in dat vlugschrift zinnen als: kameraadjes, we willen er niet uit zien als gevangenisboeven!" En: „O ja, er wordt best voor ons gezorgd 1 Kijk maar eens aanr die prachtige school- kleeding en die heerlijke school voeding, die wij krijgen 1 Als wij eischen, dat wij 's morgens warm drinken krijgen, dan is er niemand thuis, dan wordt er gezegd neen, dat gaat niet!" In dezen geest èn nog ergerlijker is ge steld de lectuur, welke bestemd is om on der schoolkinderen te worden verspreid en die ook feitelijk op ruimen schaal te Am sterdam en misschien ook elders in de handen van schootkinderen wordt ge bracht Onze actie tegen het Communisme moet op de eerste plaats zijn positief, d. w. z. «pbonwend op onze eigen begin selen. Maar on z e actie moet op de tweede plaats hiq- toch ook zijn negatief, d. w. z. strijcend tegen het door anderen ver spreidde perderf, tegen den gruwel vau het Commin'sme. Het indringend gevaar van het Commn- nisme maf onzerzijds niet worden onder schat. En het jsrordt feitelijk door de meesten als veel ninder dreigend beoordeeld dan het feitelijt is l Het Conmunisme heeft zijn vertakkin gen op allegebied heeft zijn propaganda uitgezet ov*r heel het terrein van het le ven- Het ontzjt zelfs niet-de schoolkinderen. En dat ii het meest verschrikkelijke en het meest ledroevendel EUITSCHLAND Een politieke vechtpartij. Tot ernstig relletjes is het gisteravond in een door ce nationaal-socialisten beleg de vergaderng in een lokaal aan de Frie- drihshaln te lerlijn gekomep. In de stamp volle zaal beronden zich veel commun's- ten, die de sprekers herhaaldelijk door interruptie sttorden. Ook vóór het lokaal hadden zich al van communisten verza meld, waar zj met de nationaal-socialis ten, die geen oegang meer hadden kunnen krijgen, ruzie tregen. De polit'e moest op treden en nan tien personen in hechtenis. Toen tegen half 12 de bijeenkomst zou worden geslohn, ontstond in de zaal ge weldig tumulten de communisten vielen de anderen aai. Er volgde een verwoede kloppartij, waabij werd gebruik gemaakt van bierglazen, stoelen en tafelpooten. De geheele inventa's van het lokaal werd vernield. De Shupo, die versterking had gekregen, greepreeds tijdens de vechtpartij in en stelde bj felle aanwezigen een on derzoek in naa1 wapenen. In totaal wer den 21 personen o.w. twee vrouwen, gear resteerd en naa' het hoofdbureau van po litie overgebracit, daar men bij hen aller lei slagwapens lad gevonden. Herhaaldeli'Jcmoest de politie bn deze relletjes, d:e eest tegen middernacht wa ren afge7oopen, un den gummistok gebruik maken, daar zij loor de menigte jverd aan gevallen en veli onruststokers door de vlucht aan arretatie trachtten te ontko men. NEERLANDS HAVENSTAD ROTTERDAM heeft wel wat verfraaiing noodig. De restauratie van het Stationsplein is tenminste geen overdreven luxe. Het werk is in vollen gang INTERNAT. CONFERENTIE DE VLOOTCONFERENTIE. Een boodschap van MacDonald. Te Londen hebben de gedelegeerden ter vlootconferentie gisteren hun tijd besteed aan onderiiuge bijeenkomsten en gedach ten wisselingen. In een rede, die draadloos verspreid werd voor Amerikaansche luisteraars, heeft MacDonald gezegd, dat de delegaties op de vlootconferentie thans hun meenings- geschillen bespreken en talrijke gedach- teuwisselingen hebben over delicate kwes ties. De voorbere dende besprekingen voor een accoord moeten op ruime schaal ge voerd worden tusschen de verschillende delegaties en een voorloopige volledige overeenstemming tusschen de betrokken landen moet aan het openbaar debat voor afgaan, aldus MacDonald. Ofschoon ik de zekerheid heb, dat het tot een accoord zal komen, bestaan er tal rijke moeilijkheden. De vraag is, tot welk punt wij allen samen kunnen gaan. Eenigen zijh bere'd verder te gaan dan anderen in bepaalde richtingen, maar niet zoo ver in andere. Eenigen stellen verminderingen voor, die anderen niet gelegen komen. Het probleem is er een van aanpassing. Wij zullen trachten alle programma's terug te brengen tot het laagste gemeen schappelijke peil opdat: 1. aan den wed ijver in vlootbewapeningen een eind zou komen, 2. de programma's teruggebracht zouden zijn tot het laagst mogelijke ge meenschappelijke peil. Dan zullen wij over vijf of zes jaar over kunnen gaan tot nieuwe verminderingen en zoo bomen tot een ontwapening en een verzekerden vrede. Na gewezen te hebben op de belang rijke beperkingen van leger en vloot, waar Engeland reeds toe overgegaan is, zeide MacDonald nog, dat de keuze gaat tus schen een accoord, ofwel een wedstrijd in bewapening en de zekerheid van oorlog. BELGIE Anti-Vlaamsch incident in een kerk. Tijdens een H. Mis, na de jongste ver gadering van den Bond van het H. Hart, in de Sint Pieterskerk, te Leuven, gecele breerd, werd een geestelijk lied gezongen waarin ook het woord „Vlaanderen" voor kwam. Juist toen het koor aan dit woord kwam stond een bekend franskiljon op en riep lu'dkeele, dat het door de kerk galm de: ,Vive la Belgique Dit incident bracht heel wat opschud ding teweeg en het scheelde weinig of, na afloop van den kerkdienst, werden frans kiljons en Vlamingen handgemeen. ITALIË MONSTERPROCES TE PALERMO. Tegen 270 leden der Maffia. Voor de rechtbank van Pajermo is op nieuw een monsterproces tegen de Maffia beëindigd, en wel tegen 270 leden dezer beruchte misdadigersorganisatie van Si cilië. De verdachten, die alle uit Bagheria bij Parlermo afkomstig waren, hadden zich wegens een groot atal afperserijen en roofovervallen te vormwoorden. Na een proces van 4rie maanden werden 170 ver dachten veroordeeld tot tuchthuisstraffen, varieerende tusschen 2 en 11 jaar, terwijl 25 personen werden vrijgesproken. In to taal werd ruim 600 jaar tuchthuisstraf op gelegd. Tijdens de jarenlange preventieve hechtenis zijn vijf verdachten overleden. „Tel." SPANJE. EEN BELANGWEKKEND ARBITRAGE VERDRAG. Z. H. de Paus arbiter. De Spaansche regeering publiceert een telegram van haar vertegenwoordiger te Lima, dat de onderteekening meldt van een arbitrageverdrag tusschen Spanje en Peru. De belangwekkendste bepaling van dit accoord is vervat in art, 3, waarin bet heet, dat elk geschil, dat tusschen beide landen zou ontstaan, aan den Paus, of den- gene, die Zijne Heiligheid als zijn verte genwoordiger zal aanwijzen, ter beslech ting zal worden voorgelegd. De professor in de rechten, Josó M. Gon zalez de Echavarri, rector van de universi teit van Valladolid, wijdt aan het nieuwe verdrag een merkwaardig artikel in „El Siglo Futuro", waaraan het volgende is ontleend: „Van 1870 tot 1920, jaren van vernedring en lijden voor den H. Stoel, hebben de sta ten van Latijnsch Amerika steeds openlijk in woorden en daden hun toewijding en onderwerping getoond jegens den Vader der koningen en staatshoofden, den Opper herder der Katholieke Kerk. De grootste vijanden van den plaatsbe- kleeder van Christus hebben ook in woor den erkend het. moreele principaat van het Pausdom. Bismarck noemde het Paus dom „de grootste macht ter wereld", de socialist Blum: „de eerste moreele mo gendheid van het heelal", de protestant Rousseau sprak van de zending van „den machtigsten man op aarde", in Nederland getuigden niet-Katholieke ministers, dat het Vaticaan „het beginsel van den vrede tieke centrum", Proudhon noemde het Va ticaan „den levenshaard van Italië en Rome", voor den socialist Seassaro was hetVaticaan „het beginsel van den vrede en de broederschap der menschen". Maar in de parlementen en internationale con gressen worden deze getuigenissen blijk baar altijd totaal genegeerd. De regeeringen van Spanje en Peru wil len haar daden in overeenstemming bren gen met haar woorden. Op het oogenblik, •a- -c staten moeizaam hun wankele in- vile instelling opbouwen, vrede en hun bewapening uitbreiden. richten Spanje en Peru hun blikken naar het Vaticaan, de licht-- en vredesstad, waar uit handel8concurrentie en rassenhaat ge bannen zijn. Professor de Echavarri brengt dan de vredesactio van Leo XIII in herinnering, die zoo herhaaldelijk als arbiter der vol ken optrad. Het nieuwe verdrag tusschen Spanje en Peru, zoo besluit het artikel, heeft een bijzonder belangrijk karakter, doordat het den Paus als scheidsrechter aanstelt, niet enkel in een of ander bijzonder twistge ding, of tiidens een tusschen beide volken, maar in alle geschillen: de Paus wordt per manent scheidsrechter tusschen beide lan den. Het verdrag geeft ook blijk van een on beperkt vertrouwen in den souvereinen Opperherder. Het beteekent, dat de macht om te bevelen van het Eomeinsche pontifi caat, zijn persoonlijkheid in do wereld, niet enkel een moreele macht is, zooals som mige staatslieden dat gaarne en herhaal delijk bewezen, maar tevens een juridische macht, wijl ze het beginsel is van recht en waarheid, dat zich handhaaft, onweer staanbaar, trots alle aanvallen van fana tieke tegenstanders". „Msbd." JOEGOSLAVIË. Een monument voor den moordenaar van Frans Ferdinand. Te Serajewo zal op den tweeden Fe bruari een monument worden onthuld, ge wijd aan de nagedachtenis van Gavrilo Princip, den moordenaar van aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk, wiens daad aanleiding werd tot den grooten oor log. Princip is ma zijn daad door de Oosten rijkers gevangen genomen en veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Den len Mei 1918 is hij op het fort Theresienstadt bij Praag, waar hij was opgesloten, aan tuber culose overleden. Princip was te Grahovo in Bosnië geboren en Oostenrijksch onder daan, doch hij studeerde aan de universi teit te Belgrado. Dit nummer bestaat uit twee bladen ZUID-AFRIKA DE REBELLIE IN ZUID-AFRIKA. Hevig verzet te wachten. Vólgens een bericht uit Johannesburg verwacht de politiecommandant in het ge bied van den opstand een hevig verzet van de inboorlingen, hoewel - hun bewapening onvoldoende is. De door de opstandelingen bezette stel lingen zijn door sterke strijdkrachten van de politie omsingeld. Omtrent de opstandige beweging der in boorlingen in Transvaal wordt uit Johan nesburg gemeld, dat de onderbevelhebber zich gis'eren door een rondvlucht per vliegtuig boven het opstandige gebied van de mate der onlusten heeft on de hooete VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een boodschap van MacDonald inzake de vloot ontwapening. Men verwacht ernstig verzet der inboor lingen in Zuid-Afrika. Z. H. de Paus als arbiter in het arbitra ge-verdrag tusschen Spanje en Peru. Tien kinderen gedood op een overweg in Ohio (Buitenl. Berichten, 2de blad). gestejd. Volgens den politie-commandant is de door de inboorlingen bezette stelling geheel door een groot aantal gewapende politiemannen ingesloten. Men vreest, dat een ernstige botsing tusschen politie en opstandelingen een ongunstigen invloed zal hebben op de overige, ongeveer 125.000 zielen tellende inboorlingen-bevolking van het district. EERSTE KAMER. Weer 'n presentiegeld-vergadering. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Kamer deelde de voorzitter mede dat tot rapporteurs van de algomee- ne beschouwingen der Riiksbegrooting zijn benoemd de leden Hendrix, mevr. Pothuis Smit, Van der Lande, Janssen en Kra nenburg, en tot rapporteurs over do hoofd stukken III, VI, VIII en eenige andere hoofdstukke^, der Rijksbegrooting, de hee- ren Van Sasse van IJselt, Van den Bergh. Steger, de Savornin Lohman en Gelder man. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenochtend elf uur. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND. Een prachtig resultaat. Volgens voorloopige opgave hebben de weldadigheidspostzogcls voor het kind dit maal opgebracht ruim 157.000. De op brengst der prentbriefkaarten zal onge veer 23.000 bedragen. Verleden jaar waren de cijfers voor de postzegels 110.742 en voor do briefkaar ten 16.454. Vermindering der ongevallenverzekerings- prerr.ie met 25 pet. ten behoeve van bepaalde werkgevers, zal worden ingetrokken. Het mag bekend verondersteld worden, dat de werkgevers, die een zeker aantal jaren bij de Rijksverzekeringsbank zijn aangesloten een jaarlijksche reductie van 25 pet. op hun ongevallenverzekeringspre mie genieten. Naar wij thans vernemen, ligt het in het voornemen der regeering deze reductie niet meer toe te kennen. Minister Verschuur wil nl. eventueele batige saldi van het ongevallenfonds, die aanleiding ga.ven tot bedoelde reductie, voortaan voor andere doeleinden zien bestemd, zulks in afwij king van het standpunt ingenomen door zijn ambtsvoorgangers. «Tel." Bijeenkomst der R. K. Indischgasten. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dafc de eerstvolgende bijeenkomst van B. K. Indischgasten, oud-Indischgastcn en hen, die zich binnenkort in Indië denken te vestigen, zal plaats hebben op Dinsdag 28 Januari a.s. in „Huize Voorhout" aan het Lange Voorhout no. 19 te Den Haag, des avonds te 8 uur. Zij, die deze bijeen komst wenscben bij te wonen kunnen zich in verbinding stollen met het „Katholiek Indisch Bureau", de Carpentierstraat no. 153 te Den Haag. Oud-Zouaaf overleden. In den ouderdom van bijna 90 jaar is te Vroomshoop overleden de heer H. Buit, oud-pauselijk Zouaaf. De overledene was gerechtigd te dragen de medailles „Fidei et virtuti" en ..Bene merer.ti".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1