UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 22 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 WARMOND. Vacature gemeenteraadslid. Naar wij vernemen neemt de heer J. C. v. d. Vcet zijn benoeming tot Raadslid niet aan. Tot zijn opvolger is thans benoemd de heer P. v. d. Heijden (A.-R.). Aangezien deze anti-rev. is zal hij zijn benoeming niet aannemen en is de volgende candidaat aan de beurt, de heer C. v. Zeyl (Chr.-H.). Gemeenteraad. Do gemeenteraad heeft besloten tot ver breeding van den Heerenweg over het spoor. Ook is besloten, om het telephoon- kantoor tijdens het seizoen gedurende de zon- en feestdagen voor het publiek open te stellen. Uitvoerig verslag volgt. ROELOFARENDSVEEN. Kiesvereeniging. Dinsdagavond had in het café van den heer v. d. Geest de ge wone jaarvergadering plaats van de R. K. Parochiale kiesvereeniging alhier. Na een kort openingswoord van" den voorzitter, die met genoegen kon constateeren, dat velen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven, werd door den secretaris de no tulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna las de secretaris, de heer N. Bakker, het jaarver slag voor, waarin met groote voldoening werd geconstateerd het groote succes der gehouden Kamerverkiezing. Aan allen, die tot dit succes hadden medegewerkt, werd dank gebracht, vooral werd een bijzonder woord van dank gebracht aan den heer P. de Jong, die zijn auto gratis ter beschik king had gesteld om de hulpbehoevenden naar de stemlokalen te brengen. Het woord was vervolgens aan den pen ningmeester voor het doen van rekening en verantwoording. De kas sloot met een batig saldo van 41.Boeken en beschei den werden door. een commissie nagezien en in orde bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat be heer. Bij punt verkiezing van 3 bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren G. Holscher, N. Bakker en C. Bontje werden de aftredenden bij accla matie herkozen. De aftredenden namen de benoeming weder aan en zegden de leden dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Tot lid der commissie tot nazien der reke ning van de Centrale R. EL Kiesvereeni ging Alkemade werd gekozen de heer J. Termeulen. Als attractie had nog een klei ne verloting plaats, bestaande uit 7 prij zen door het bestuur aangekocht, ten ein de het bijwonen der vergadering aan te moedigen. Dit punt was wel het meest aantrekkelijke van den avond. De prijzen werden door den voorzitter aan de geluk kige winnaars uitgereikt, waarna de rond vraag aan de orde werd gesteld. De heer C. van Egmond opende de rondvraag met een klacht over den sintelweg. Hoewel toe gegeven werd dat' de weg door de Veen veel beter was dan voor enkele jaren, klaagden toch velen over het stof. Besloten werd een adres aan den Raad te richten met verzoek een andere wegbedekking te verkrijgen. Enkele andere leden -brachten nog enkele minder belangrijke punten naar voren, waarna de vergadering door den voorz. werd gesloten. Tuinderspatroonsvergadering. Dins dagavond had in de Pancratiuszaal alhier de jaarvergadering plaats-van de R. K. Tuinderspatroonsvereeniging St. Benedic- tus. De voorzitter, de heer N. van der Meer, opende de vergadering met een woord v.-.n welkom tot de leden, waarna hij een bij zonder woord van welkom richtte tot den spreker van dezen avond, den heer Pot, inspecteur van de Tuinbouw-Ongevallen- verzekering. De secretaris las vervolgens de notulen en het jaarverslag, waaruit bleek, dat het bestuur het afgeloopen jaar niet stil had gezeten, doch vele vraagstuk ken tot oplossing had gebracht. Hierna ver kreeg het woord de heer Pot, die een lezing hield over de Ziektewet. Spr. begon met er op te wijzen, dat door de inwerking tre ding op 1 Maart a.s. van de Ziektewet we weer een stap verder waren gekomen op bet gebied van sociale verzekeringen, en ging in het kort na wat de ongevallenwet van 1903 voor handel en industrie betee- kende. Vervolgens besprak hij de Land en Tuinbouwongevallenwet van 1921 om hierna te komen tot de Ziektewet. Verze- keringsplichtig waren alle arbeiders dus zoowel vaste als losse die in een bedrijf of onderneming werkzaam zijn. De premie moet door den werkgever worden betaald, doch deze heeft het recht de helft van deze premie op den arbeider te verhalen. Buiten deze premie is er nog een fonds voor pro- phylaxe en geneeskundige behandeling. Deze bedragen zijn vastgesteld op 0.25 per mille en ƒ4.— per mille. Deze laatste premie wordt alleen door den werkgever betaald. Voorts heeft de wetgever ook tot oplossing gebracht een tweetal moeilijk heden n.l. dat der losse arbeiders en der werkloozen. Spr. besprak deze beide ca- tegoriën in den breede en deelde nog mede welke personen buiten de ziektewet vallen. De rede van den heer Pot werd met groo te aandacht gevolgd. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een veelvuldig gebruik gemaakt, en de gestelde vragen werden op duidelijke wijze tot oplossing gebracht. De voorzitter dankte den heer Pot voor zijn duidelijke uiteenzetting, welke er zoer zeker toe bijgedragen zal hebben, dat de tuinders van de ziektewet een beter begrip hebben gekregen. Thans werd het woord gegeven aan de penningmeester, den heer Bakker tot het uitbrengen van zijn finan- tieel verslag. De ontvangsten hadden oe- dragen 513.14 en de uitgaven 302.40, zoodat er een batig saldo was van 210.74. De bescheiden van den penningmeester werden staande de vergadering door een commissie nagezien en in orde bevonden. Aafï den penningmeester werd dank ge bracht zijn zijn acuraat beheer. De heeren N. van der Meer, C. Heemskerk en G. J. van Leeuwen, die periodiek moesten aftre den, werden bij acclamatie herkozen, üe twee eerstgenoemden, ter vergadering aan wezig, namen de herbenoeming aan. Bij punt mededeeling deelde de voorzitter mede, dat vanwege het bestuur een actie op touw was gezet tegen de voorgenomen omzetting van het postkantoor alhier in een hulppostkantoor. Of de actie zou slagen was het bestuur nog niet bekend. Verder was het arbeiderscontract wederom op don ouden voet voor een jaar gecontinueerd. Bij de rondvraag besprak de heer Koek de kade nabij het Brasemermeer. Spr. vroeg of deze kade wel voldoende bestand blijkt te zijn tegen den storm, want indien deze kade door zou breken zou dit voor de plaats een ramp beteekenen. Het bestuur zegde toe hierover met het polderbestuur in onderhandeling te 'treden. Hierna werd de vergadering gesloten. Afscheid van Pastoor Hafkenscheidt. Zondagmiddag en Zondagavond heeft de zeererw. heer H. J. M. Hafker.sche'dt af scheid genomen van zijn beminde Zilker parochianen. Spontaan was de opkomst, bij de receptie des middags van 12 tot 2 uur. Lange rijen stonden tot buiten de pastorie te wachten om een beurt te krijgen en wij durven gerust zeggen, dat niet één pa rochiaan, de zieken natuurlijk uitgezon derd, verzuimd heeft den goeden pastoor de hand te drukken. Soms was zijneerw. zeer ontroerd, vooral was dit merkbaar toen het bestellend personeel van het post kantoor te Hilïegom xan den pastoor af scheid kwam nemen. „Dat zijn mijn beste vrienden", zei de pastoor; „och, och, ^wat hebben wij toch altoos prettig samenge werkt, ik hoop dat te Loosduinen ook zoo te beleven". Des avonds nam zijneerw. afscheid van alle Zilker corporaties, terwijl bij deze ge legenheid den zeer zorgzamen herder een couvert werd aangeboden met inhoud als een geschenk van al zijn parochianen. Er werden natuurlijk hartelijke woorden van dank tot den pastoor gesproken en hem de beste wenschen naar zijn n'euwe standplaats onder Gods onmisbaren zegen mede gegeven. Ook wij, die pastoor Haf kenscheidt van zeer nabij kennen, drukken onzen spijt uit over het vertrek van den besten pastoor, maar feliciteeren Loosdui- nen met. zijn nieuwen herder, voor wien wij Gods besten zegen gaarne afsmeeken. VOORHOUT. Kiesvereeniging. Gisterenavond ver gaderde de R. K. Kiesvereeniging „Eens gezindheid" in het café „Boerhaave" alhier. De voorzitter, de heer H. A. Allard, open de deze vergadering met den Chr. groet en heette de talrijke aanwezige leden, wahr- toe drie dames behoorden, welkom. Spre ker hoopte dat het jaar 1930 voor de leden een goed jaar moge wezen en releveerde in het kort de werkzaamheden in het afgeloo pen jaar door de Kiesvereeniging verricht, vooral wat betreft de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer der Stabsn-Ge- neraal. Hierop las de secretaris, de heer F. M. Angevaare, de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden vastge steld. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur pogingen in het werk heeft gesteld om een spreker te krijgen. Hierin is zij geslaagd en de volgende week. Dinsdag, den 2Sen Januari a.s., zal hier te Voor hout spreken de weleerw. heer Pater H. de Greeve. Spreker hoopt en vertrouwt, dat deze vergadering druk bezocht zal worden en dat de mannen hunne vrouwen dan meebrengen. Spreker brengt dank aan de aanwezige dames voor hunne aanwe zigheid in deze vergadering, hetgeen voor de thuisblijvende vrouwen een voorbeeld is voor de volgende week. Pater de Gree ve is een bekend redenaar en zal een le zing houden over het communisme. Zoo wel voor het werken van het bestuur als voor U zelve moet u deze bijeenkomst is een zoo groot mogelijk aantal bijwonen. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat het bestuur ook pogingen in het werk heeft gesteld om een spreker te krijgen om voor deze kiesvereeniging eens uiteen te zetten ons belastingstelsel. Door middel van de K.S.A. zijn zij met iemand te Maas tricht in aanraking gekomen, n.l. P. J. van Sas, hoofdcommies ter secretarie te Maas tricht, die wel een lezing over dit onder werp wil houden, doch het bestuur heeft TE LONDEN IS DINSDAG DE VLOOTCONFERENTIE door den Engelsohen Koning geopend. De Engelsche premier MacDonald in gesprek met Stimson, den Amerikaansohen afgevaardigde, en Tar- dieu, den Franschen Minister-President naar de Centrale vergaderingen werden gekozen, na gehouden stemming, de heeren C. Boere en G. J. Heijmeijer en als hun plaatsvervangers de heeren J. H. van der Voet en H. J. Vester. Bij den rondvraag vroeg de heer H. J. Vester, waarom deze vergadering in deze zaal werd gehouden en niet in het Patro naat, zooals altijd. De voorzitter zegt, dat het Patronaat bezet was en nood breekt wet. Heb ligt evenwel niet in de bedoeling om het Pa tronaat niet meer als vergaderzaal te be- zigen, integendeel de volgende week wordt het reeds weer gebruikt als Pater de Greeve komt spreken voor onze vereeni- ging. De heer Hogervorst en nog eenige an dere leden klagen er over, dat zij geen con- vocatiebiljetten hebben thuis gekregen. De VERMOEDELIJK EEUWENOUD AARDEWERK is te Amster dam gevonden bij graafwerkzaamheden. Men ziet het oude aardewerk in de opgegraven gedeelten liggen DE GROOTE JAARLIJKSCHE AUTOMOBIELTENTOONSTELLING in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam wordt 24 Januari geopend. De voorbereiding is in vollen gang dit om de groote kosten moeten laten va ren. Het bestuur zal evenwel actief blij ven en zien hierop iets anders te vinden. Voorts deed de voorzitter mededeeling, dat het bestuur van het Dr. Schaepman- fonds het werk van dè plaatselijke comi- té's heeft verlicht door een z.g. 10.— plan op touw te zetten. Elke vereeniging, hetzij kerkelijk, hetzij burgerlijk, wordt hiervoor uitgenoodigd om een bedrag van 10.— ter beschikking van genoemd fonds te stellen. Spreker beveelt dit denkbeeld en de uit voering daarvan aan bij de tegenwoordig zijnde bestuursleden, van de diverse ver een igingen. Ten slotte was er nog ingekomen een schrijven van den heer L. Borst, waarin hij verzocht om 50 pet. van de contributie te laten vallen, omdat de meeste menschen dit niet konden betalen om verschillende redenen. Dit schrijven werd voor kennis geving aangenomen. Hierop bracht de penningmeester, do "beer P. A. Werkhoven, zijn financieel jaar verslag uit, waaruit bleek, dat het batig saldo in 1928 bedroeg 20G.05. De ont vangsten hebben bedragen 468.79 en de uitgaven 376.72, zoodat het jaar sloot met een batig saldo van 82.07. De heeren Chr. en W. van der Ploeg werden aangewezen om de boeken en kas van den Penningmeester te controleeren. Bij monde van den heer Chr. van der Ploeg, adviseerden deze heeren, nadat zij het on derzoek hadden volbracht, om den pen ningmeester te, déchargeeren, waartoe werd besloten. Hierop bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, hetwelk vermeldde, dat in 1929 1 bestuurs- en 3 le-denVergaderirfgen werden gehouden, terwijl er nog 2 filmavonden werden gegeven. De voorzitter bracht beide functionaris sen dank voor de vele en moeilijke werk zaamheden in het afgeloopen jaar verricht. Hierna, volgde verkiezing van een nieuw bestuur. Op voorstel van den heer Vester werd het oude bestuur bij acclamatie her kozen en zullen dus de navolgende heeren zitting nemen in het bestuur: H. A. Allard, voorzitter; F. M. Angevaare, secretaris; P. A. van Werkhoven, penningmeester; G. M. Prins, C. Kraakman, J. van Gent en msj. van den Berg. Als afgevaardigden voor het jaar 1930 voorzitter zal dit onderzoeken en hoopt hierin verbetering te brengen. De heer van den Nouland vindt de stemhokjes jn de Chr. School te donker, vooral voor ouden van dagen en zag hierin gaarne verbetering. Voorts vraagt spreker eenige inlichtingen over het schrijven van den heer Borst. Hij meende hierin eenige kwetsende regelen te hebben ontdek: voor het gemeentebestuur. De voorzitter zegt, dat wat betreft de verlichting van de stem hokjes in de Chr. school hij zich zal wen den tot de gemeente en verzoekt ie Bur gemeester, die tegenwoordig is, om het schrijven van Borst te weerleggen. De Burgemeester zegt, dat de heer Borst in zijn schrijven spreekt van maximum loon, doch minimum bedoelt. Omtrent het achterstellen van losse werklieden als zij bij de gemeente aan het weik zijn, zegt spreker, dat hij hierop niet wil -.ngaan, om dat de gemeente steeds een goed voorbeeld geeft en zijn losse werkkrachten juist goed in plaats van slecht behandelt. Hierna sloot de voorzitter deze druk be zochte vergadering met gebed en men ging over tot de verrassing, bestaan le uit eenige kistjes sigaren. Men had zeker niet op vrouwen gerekend, anders waren er zeer zeker bonbons bij geweest. Voorhoutsch Gerr.engd Koor. Gister avond gaf Voorhoutsch Gemengd Koor in de Ned. Herv. Kerk, alhier, haar 17de open bare uitvoering. Ds. Klomp, opende dezen avond met gebed en heette de aanwezigen welkom. Hierna voerde het koor onder het diriger.tschap van den heer C. van dei Keur Jr., haar program vlot en goed uit. Welwillende medewerking werd verleend door het Lissesche Mannenkwartet „Looft den Heer". Genoemde vereeniging kan wo- derom op een welgeslaagde avond terug zien. N00RDWIJKERH0UT. Kiesvereeniging. Gisteravond verga derde in café „De Zwaan"' de R.K. Kies vereeniging „Recht en Orde" alhier. Te ruim 7 uur opende voorz. H. Langeveld de vergadering, verwelkomde allen, speciaal kap. v. Stralen, wenschte allen nog eon gezegend jaar toe. Daarna had voorlezing der notulen plaats, welke notulen na klei ne verandering werden goedgekeurd. De controle-commisie verklaait bij monde van den heer W. Th. Langeveld, dat hun geble ken was dat kas en boeken steeds in de beste orde waren bevonden. Het saldo 1927-1928 had bedragen 62.64de ont vangsten over het jaar 1928-1929 beliepen 207.40; de uitgaven ƒ210.66; het batig saldo bedraagt dus thans 59.38. De pen ningmeester werd onder dank gedéchar- geerd en ook de controle-commissie werd dank gebracht. Daarna bracht de heer C. v. d. Klauw als afgevaardigde verslag uit van de Algt- meene Vergadering van de Kamercentrale. Na afloop hiervan werd hun door den voorzitter daarvoor bijzonderen dank ge bracht. Mededeelingen gaf eerstens een verslag van de propaganda-actie welke een 150-tal nieuwe leden aangebracht had. De voorzitter gaf daarna in bespreking het verzoek van een door tien leden inge diend verzoek om alinea 4 van artikel 4 van het reglement te schrappen. Het prae- advies van het bestuur luidde: alinea 4 van art. 4 niet te schrappen, maar1 tijde lijk builen werking te stellen. De vergade ring ging na enkele opmerkingen met dit advies accoord. Daarna hield kap. van Stralen zijn rede: Onze Kiesvereeniging hier is een van de vele schepen uit de sterke vloot van Roomsche strijd-bodems, die weerstand moet- bieden aan hare belagers. Zelfs in ons dorp, we hebben 't gezien bij de verle den jaar gehouden -verkezingen voor de Tweede Kamer, vinden we ervdie stem men op socialisten en communisten. Hierna behandelde spr. enkele onder werpen uit ons Roomsche Staatsprogram. de rechten der vrouw, de ontwapenings gedachte in den geest zooals door paus Benedict us XV aangegeven. Ten slotte deed hij een oproep aan allen tot samen werking, tot diep-doorvoelde solidariteit op sociaal en óók op politiek gebitd. De voorz. bracht den eerw. spreker zijn erkentelijken dank en hoopte n»g meer dere malen hem in de vergadering het wooid te mogen hooien voeren. De heer J. v. Dijk dreng aan op actie tot verlaging der schoolgelden. De heer A. v. Noort informeerde naar j aantal leden. Dit is thans ongeveer 70). Dat is erg weinig. Echter zal nu, door let buiten werking stellen van alinea 4 uit ut. 4 van het reg'cment, nu dus geen bijz|nder be drag gestort behoeft te worden bij her nieuwd lid worden, de verdere propaganda vruchtbaarder zijn. Boven dien zul en nieu we inwoners en zij, die door 't j bereiken van den leeftijd van 25 jaar kiezer worden, door de propagandisten niet ver:eten wor den. De heer A. v. Noort wijst nig op hem bekende communis:ische cel-vqming in ons dorp, voor welke mededeeliig het be stuur hem dankbaar is. De heei A. v. d. Peyl wijt de slechte opkomst inde vorig6 vergadering aan het toen gekcten lokaal aan den Heerenweg, en vindt o)k vreemd, dat thans slechts enkele Kocnsche ge meenteraadsleden tegenwoordii zijn. De voorz. vindt de afstand uit heijdorp naar genoemde vergaderzaal niet za> erg, ech ter kwam men de leden uit D. Zilk toch nog iets tegemoet. De heer B. Broeke vraagt uitreiking van regiemenen aan wie er nog geen bezitten en de Jiea: J. Schenk vraagt de ledenlijst ter inzage om te we ten welke leden der R.-K.' Voksbond ook lid zijn van de Kiesvereenighg, of niet. Hierna sluiting te half tien uui NOORDEN. Feestavond Volksbond. Zndag jl. was het feest voor de leden var den R. K. Volksbond, 's Morgens werd Sen algemee- ne H. Communie gehouden n om 10 uur de Hoogmis voor de levend» en overlede ne leden. 's Avonds was het feest i de Francis- cuszaal. Cm 7 uur opende devoorzitter, de heer P. de Jong, den feestaond met een woord van welkom aan alle eden met hun vrouwen of meisjes en weschte hun al len een prettigen avond. )e Geestelijk Adviseur was verhinderd f komen. Er werd gezellig gekaart,waarbij eenige jongedames de koffie met persnaperingen ronddienden. Daarna trade: 6 jonge leden voor het voetlicht om ter fwiseling eeni ge tooneelstukjes te geven,ïie zeer in den smaak vielen. Dit bewees tiet langdurig applaus, dat zij daarvoor tochten in ont vangst nemen. Om 1 uur na midderna<it kwam eerst de tijd van scheiden. De vorz. bracht een dankwoord aan de jongensvan het tooneel en ook aan alle dames enfieeren voor het gezellig samenzijn op dezn avond. Om streeks half twee trok ma huiswaarts. Nog zij medegedeeld, qt de heer Van den Akker Donderdagavtjd een leziug komt houden over het onerwerp: De be- teekenis van de R. K. arlidersbeweging.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8