GEMEENTERAAD VAN LEIDEN De begrooting der gemeente Leiden WOENSDAG 22 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 weesb en later langs een omweg naar Duitschland teruggekeerd, waar hij verle den jaar October met de nog onbekende vcrvalschers in verbinding is gekomen. Naar het genoemde blad verder bericht, zochten de vervalschers de geziene en oude Berlijusche bankfirma Sass Martini in de Jagerstrasse uit om hun valsche biljet ten te verzilveren. Deze firma deed in November een beta ling aan de Duit-sche Bank in biljetten vam 100 dollar. Deze biljetten belandden ten slotte, na dat zij door verscheidene banken voor echt geaccepteerd waren, bij de federale reser ve bank te New York, waar de vervalsching werd geconstateerd. Do communist Fischer, tan wien de bil jetten afkomstig waren, is spoorloos ver dwenen, doch men neemt aan, dat hij zich nog te Berlijn ophoudt. Op de aanhouding van den communist Fischer is oen belooning van Mk. 1000 ge steld. Volgens een mededeeling van het depar tement van de schatkist te Washington zijn reeds vervalschte bankbiljetten van 100 dollar in verschillende Europeesehe landen gesignaleerd. Fischer was onder den naam van Voigt bij de bank, waar de biljetten ingewisseld werden, door den redacteur van een finan cieel blad geïntroduceerd. Treinaanslagen. Op een personentrein van Laokoy naar Junnanfoe is, naar uit Hanoi in Indochina gemeld wordt, een aanslag gepleegd, door het opbreken der rails. Soldaten die in dec j trein zaten, sloegen een door 400 Ghinee- zen ondernomen aanval af. Een Chineesch reiziger werd gedood, verschillende Chi- neesche reizigers gewond. Op een andere plaats op hetzelfde tra ject werden de rails eveneens opgebro ken. Een goederentrein ontspoorde. Perso nen liepen geen letsel op. INGEZONDEN MEDEDEELING. •rnIXQGI'Sf Wybert-tabletten on- /"--v dfrr oefenen ter Hij blijft wie hij is. Voor een paar weken kreeg de molenaar Iotvan Stcinskom in het dorpje Seregelyes in Hongarije, bericht, dat een tante van hem in Amerika overleden was en aan haar vijf nichten en neven 40 millioen doi- la'r had nagelaten. Een correspondent van de „Magyar Hirlap" bezocht een van de erfgenamen, een 50 a 60 jarig man, die in Boedapest een klein winkeltje van kruide nierswaren en groenten heeft. De corres pondent trof hem daar, teen hij juist be zig was, een half pond suiker af ie wegen. Wat of hij van plan was met het geld te doen, vroeg de redacteur. Ja, wat doet een koopman met het geld. Ik sleek het hl de zaak, luidde het' antwoord. Hij was niet van plan zijn loven in eenig opzicht te ver anderen. Hij bleef, die hij was. De nalatenschap van Bramwell Booth. Het gerecht te Londen hoeft aan de exe cuteurs testamentaires van wijlen generaal Bramwell Booth de verplichting opgelegd, alle goederen van het Leger des Heils, waarvan do waarde op verscheidene tnil- lioenen p.st. wordt geschat, over te dra gen aan den nieuwen generaal, Higgins, Vijf sprekers zetten de algemeene beschouwingen voort. Is Leiden een stad zonder pit? De vinger op een rotte plek ZWARE MIST. Verschillende ongelukken. Uit Restock wordt gemeld: De Dornier- Superwal-vliegboot D 1747: „Graf Zeppe lin", die gistermiddag om één uur gestart was, zag zich tengevolge van den mist reeds om 2.15 uur genoodzaakt, ter hoogte van het schiereiland Darss te dalen op de Oostzee. Het vliegtuig voer vervolgens over het water naar Rügen. Te 5.30 uur werd het te Müritz gesignaleerd, waarop de 3 inzittenden door aldaar wonende menschen aan land werden gebracht. Uit Yarel (Oldenburg) wordt gemeld: Gistermorgen i& even vóór het station Diekmannshausen een personentrein, ko mend uit de richting Varel, met volle vaart op een stilstaanden goederentrein ingere den. Van beide treinen werden de locomo tieven alsmede verscheidene wagens ernstig beschadigd. De reizigers, waarvan twee personen zwaar en negen licht gewond werden, konden in een anderen trein de reis voortzetten. Het ongeval is veroorzaakt door den dik ken mist, waardoor de machinist van den personentrein: het stopsignaal onopgemerkt was voorbijgereden. Uit Londen wordt gemeld: Nabij Sudbury is tengevolge van den mist een militair bombardeervliegbuig neergestort, waarbij twee inzittenden het leven verloren. Door zijn hond gered. Bij Moserboden is een monteur, zekere Köttingen uit Miesbach in Beieren, door een sneeuwlawine- bedolven. De hem be geleidende hond trachtte hem te bevrijden .-n toen dit niet gelukte, waarschuwde het dier een collega van zijn baas, die er in slaagde den man nog bijtijds te red den. D-trein ontspoord. Gisterochtend om 3 uur 57 zijn van den D.-trein Frankfort a. M.—Dresden bij het binnenloopen van het Centraal Station te Erfurt een postwagen en drie passagiers- wagens ontspoord. Er is niemand ge kwetst en de stoffelijke schade is gering. De reizigers zijn met 40 minuten vertraging met een anderen trein verder vervoerd. Het verkeer is niet gestoord. De oorzaaK van het ongeluk is niet bekend. Ernstig autoongeluk. Een der deelnemers van den internatio nalen ster-rit RigaMonte Carlo, de Oos tenrijker Jaufer uit Innsbruck is gister avond bij Kellmienen met een snelheid van 95 K.M. in een steenhoop gereden. De auto maakte een draai van 90 gra den, reed toen enkele boomen omver en sloeg om. Jaufer en zijn chauffeur zijn on gedeerd gebleven, doch twee meerijden den zijn uit den auto geslingerd en zwaar gekwetst. ONTZETTENDE B0SCHBRANDEN IN AUSTRALIË. Uit Perth (Australië) wordt gemeld: Ontzettende boschbranden hebben een uit gestrekt gebied in West-Australië verwoest. Een doode valt te betreuren, terwijl talrijke personen gewond zijn. De aangerichte scha de is aanzienlijk. GR00TE BRAND OP KRETA. Een deel der stad Canea (Kreta) is door brand verwoest. De schade bedraagt ver scheiden tientallen millioenen- Groote brand in tramremise. Maandagavond tegen 8 uur is door tot •lusver onbekende oorzaak waarschijn lijk nalatigheid brand uitgebroken in de grooie tramremise te Augsburg. Toen de brandweer ter plaatse verscheen stond de groote ongeveer 60 M. lange en 20 M. breede hal reeds in lichte laaie. Doordat de leidingen doorsmolten, onder vond het tramverkeer een vertraging van ongeveer drie kwartier. De gehecle hal werd een prooi der vlam men. Alle voorraden en machines, evenals eenïge tram- en motorwagens, die in de hal aanwezig waren, werden vernield. De schade bedraagt ongeveer 200.000 Mark. VERVALSCHINGSAFFAIRE OP GROOTE SCHAAL. Vcor millicenen nagemaakte 100-dollar- biljetten in omloop gebracht Naar het blad „Tempo" meldt, is de po litie van twee continenten sedert maanden in de weer om opheldering te brengen in een vervalschingszaak, waarvan de om vang nog niet geheel is te overzien. Het gaat om Amerikaansche bankbiljetten van 100 dollar, die zoo uitstekend zijn nage maakt, dat zij door geen der groote Euro peesehe bankinstellingen als valsch zijn herkend. Eerst toen de biljetten bij do fe derale reservebank ter inwisseling werden anageboden, is dc vervalsching aan het Jicht gekomen. Dc biljetten, die klaarblijkelijk langen lijd in omloop zijn geweest, vertoonen slechts op één plaats een nauwelijks merk bare afwijking van de echte. Intusschcn schijnt er voor een bedrag aan millioenen aan deze biljetten .in omloop te zijn ge bracht. De verscherpte controlemaatregelen van de detectives der Amerikaansche banken en der Europeesehe politie brengen thans dagelijks nieuwe valsche biljetten aan het licht. Te Berlijn heeft het onderzoek, dat do politie naar de centrale der vervalschers, die klaarblijkelijk over onbeperkte inid- delenclelen beschikken, heeft ingesteld, reeds tot een positief resultaat geleid. Men kent een der personen, die de ver valschte biljetten in omloop heeft ge bracht. Dit is de communist Franz Fi scher, die gewoonlijk onder deri naam Y$igt. optreedt en vroeger een tijd lang ui rol in de partijbeweging heeft ge speeld. Fischer ie ook een tijd in Rusland ge- DE TWEEDE DAG. Voor de tweede maal zag burgemeester v. d. Werft' vanaf zijn voetstuk in het park de raadsleden binnengaan in het Nüt van 'fc Algemeen. Een zinrijke naam voor een gebouw, waarin de begrootingsdebatten worden gehouden. Van der Werft' schijnt daar ook aan te denken, althans hij peinst diepzinnig. "Wat er achter de gesloten gordijnen geschiedt, z'et hij niet. In zijn tijd was dat anders; toen waren ook de deuren dicht; er was geen publieke tribime en ook geen pers. Eigen beheer of aanbesteding. Het eerst komt thans aan het woord de heer Schuilei-, die begint met. het reor ganisatie-rapport ran den dienst van ge meentewerken. Spr. vraagt B. en W., wanneer dat rap- port nu eens eindelijk te verwachten is. Over het erfpacht stolsel zal spr. kort zijn; hij vraagt hoe B. en W. zullen beoor- dee'.en, wanneer zij gronden in erfpacht zullen geven. Zij zeggen, dat zij dit in ieder geval afzonderlijk zullen beoordeelen, maar het blijkt duidelijk, dat B. en W. geen voor standers van dat stelsel zijn. Zij verschui len rich achter de bewering, dat er geen gronden.zijn, die daarvoor in aanmerk.iug komen, maar spr. wijst op Gouda, waar niet meer grond beschikbaar is, maar toch het erfpachtstelsel wordt toegpast. Daarna verded:gt spr. zijn voorstel om de onderhoudswerken als regel in eigen beheer uit te voeren. Het publiek belang moet hier voorgaan. Do aannemers bewe ren, dat uitvoering in eigen beheer verbo den is bij de wet, doch dat argument is niet steekhoudend. Wel is waar, dat Je concurrente wordt uitgeschakeld, doch van den anderen kant weert men ook on deugdelijk materiaal, ovencens een gevolg van scherpe concurrentie. Het euvel der schijn-inschrijvingen wordt dan ook voor komen. Eigen beheer blijkt veel economi scher daar waar het in de practijk wordt toegepast, hetgeen spr. o.a. met cijfers nit den Haag aantoont- Wethouder Splinter: En hoe was de kwaliteit? De heer Schüller wijst dan op de uitwassen bij de aanbestedingen, zooals de z.g. opzet-contraeten (z!e het corruptie- j geval te Gouda) en haalt een rapport aan van de stad Nijmegen, dat eveneens dc voordeelen van eigen beheer aantoont. In Hilversum heeft men zelfs het raadhuis in eigen beheer gebouwd. (Do spr. is zeer uitvoerig, wat den voorz. dc opmerking ontlokte, dat do heer Schiiller op die ma nier vandaag niet meer klaar komt. Do heer Schüller wenscht evenwel te spreken, zooals dat hem het beste voorkomt). Ner gens blijkt, dat de kwaliteit van het werk in eigen beheer inferieur is. Na een heele reeks gemeenten te hebben nagegaan geeft spr. een staaltje uit dc gemeente Leiden. Eenigc jaren geleden bezichtigde spr. dc houtvoorraad op de gemeeniewerf. Het moest doorgaan voor le soort hout en het was als zoodanig aanbesteed, doch het was 3e soort. "Wethouder Splinter: Er was inge schreven vooi 2e soort. De heer Schiiller: Dat is pas ge beurd na mijn opmerking. De aannemer kreeg betaald voor le soort en leverde in ferieur hout. En zoo gaat het meer. Spr. noemt ook een geval van vernislevering, waar tot tweemaal toe getracht werd in ferieure kwaliteit te leveren. Doch de op zichter bleef op z'n stukken staan. De heer Bergers: U moet geen ver dachtmakingen deb'teeren. De heer Schüller: Heb zijn de fei ten. De heer Bergers: U laat doorsche meren dat men den opzichter trachtte om te koopen. De heer Schüller: Dat zeg ik niet. Ik vermeld de feiten. Het eigen beheer bij de lichtfabrieken en het slachthuis werkt goed. Het spreekt ook vanzelf dat het voor een opzichter ondoenlijk is om alle aan- besteede werden en werkjes deugdelijk vo controleeren. Hier heeft men van gemeentewege ver schillende werkloozc schilders 's winters aan het werk willen zetten, doch men heeft dat schilderwerk aanbesteed en nu gaan de aannemers er mee strijken en de eigenlijke werklooze schilders grijpen er naast. Spr. wijst er op, dat er geen gemeen telijke opzichter in Leiden is, die deskun dig is op het gebied van het schilderwerk. Wij verrichten hier bij gemeentewerken reeds eenigc onderhoudswerken in eigen beheer en daaruit blijkt, boe zuinicr eigen beheer is. "Wethouder Splinter: Niets van aan. De heer Schüller: Er is meer dan 1000 bezuinigd. De heer Eiker bout: Ën wat verdient de man, die deze werken verricht. De beer Schüller: Dio heeft een loon volgens contract. De heer Eikerbout: Niet waar, hij is eronder. De heer Schüller heeft thans feiten genoemd en meent, dat hij voldoende be wezen heeft, dat eigen beheer goedkoo- per is. Korte opmerkingen. De heer Bergers meent, dat de heer v. Eek geen ernstige bedoelingen kan heb ben met zijn voorstel om méér tuinland te krijgen. Er is voldoende tu'ugrond en dat voorstel kan nooit meehelpen cm de work- looshejd te bestrijden In den omtrek van Leiden is meer gebrek aan weiland en hoe meer veeboeren er zijn, des te beter is dat voor de tuinders. De heer v. Eek heeft ook een gemeentelijk levensmiddelenbedrijf verdedigd met te verwijzen o.a. naar de bevroren vleesch-leverantie. Dat giug in dertijd best, omdat er toen scliaarschte was en men de prijzen kan stellen zooals men wilde. Maar thans is daar geen plaats meer voor en als het wel goed gaat, is dat niet voordeelig voor den minderen man, Dc heer v. Stralen wensehte het schilderwerk ie geven aan dc georganiseerde arbeiders. Maar spr. wijst er op, dat er veel kleine schilderspatroontjes zijn, d:c om werk ver legen zitten en niet kunnen aankloppen bij een wcrklocsheidskas. De lieer Grccnc- ve'd wil een eigen auto-garage, doch spr. gelooft niet dat zoo iets gemakkelijker en doelmatiger is. dan stalling bij particuliere garages. Leiden is aan den sukkel. De heer Bosman gelooft niet, dat de vooruitgang van de gemeente te danken is aan het beleid van de rechterzijde, zooals d© heer Wilmer zeide, doch meer een ge volg van de tijdsomstandigheden. Spr. wijst er op, dat er in Leiden de tendenz bestaat tot achteruitgang wat zielenaantal betreft en hij vraagt zich af, of dat soms niet het gevolg is van het beleid van het stadsbestuur. Sommigo steden zijn achter uitgegaan omdat het handelsverkeer in an dere banen werd geleid, doch dat kan hier niet het geval zijn. I.eiden ligt buitenge woon gunstig voor dc industrie. In vroeger tijden was Lo den een bloeiende industrie stad, totdat de laken-industrie verhuisde naar Vlaanderen en sindsdien is men aan den sukkel geraakt en het schijnt- wel alsof men zich met dien sukkeltoestand ver trouwd heeft gemaakt.. Wat in Leiden ont breekt is een gezonde ondernemingsgeest. Het gemeentebestuur is te bevreesd om normale risico's op zich te nemen. Men merkt dat het beste, als men van buiten af in Leiden komt. Het valt dan op, dat de arbeidssnergie van den Leidschen arbei der achterstaat bij d'e van andere steden. Er is bier weinig perspectief. Dat Le'den niet_ genoeg vooruit gaat in zielenaantal is niet het gevolg van een onvoldoend ge boorte-overschot, doch van vertrek naar elders. En juist de meest er©rgieken trek ken eru't. De dobber waar Leiden nog od drijft, is de universiteit. Deze behoedt Lei den ontegenzeggelijk voor een diepen val, maar brengt geen bloei in de stad. Sur. vindt liet ook geen wonder, dat dc stad zoo weinig bloeit. Industrieterre'n is wel aanwezig, maar moeiliik te vinden en moeilijk te kriigen. Men doet geen moeite om de industrie te trekken. Zeker, men werkt niet tegen, maar ook niet mee. Spr. hoopt, dat de eomrais- sie-Manders een eerste stap zal binken om t-ot betere toestanden te geraken. Bevreem dend^ vindt snr. het echter, dat in d'e com missie een lid van de S. D. A. P. ontbreekt, niet omdat zij nier is uitgenoodigd, doch omdat zij crewei<rerd heeft mee te werken. Zit. de S. D. A. P. hier enkel voor critiek en weigert zij elk ombouwend werk. De heer v. Eek: Er zitten geen arbei ders in. De heer Bosman: Wij moeten men schen hebben, die kijk op de zaken heb ben. Het is geen politieke zaak. De heer v. Eek: De arbeiders zijn ge passeerd bij de samenstelling. De heer Bosman heeft meer eerbied voor de houding van de rechterzijde. Hoe wel zij tegen de commissie was, heeft zij toch haar krachten willen afstaan om mede te werken. Daarna komt spr. op rijn voorstel tot den aanleg van sportterreinen en op net werk aan de Leidsche Hout. Dat laatste werk is opgevat als werkverschaffing en daarom is het niet goedkoop uitgekomen. Aanbesteding was economischer geweest- Vooral in den winter kan men niet econo misch werken en juist dan is er de meeste vraag om werk. Do gemeente heeft daar van geprofiteerd. Het lijkt spr. dat de L. Hout voor do gemeente geen object mag zijn cm er aan te verdienen. Grenzend aan het terrein van de L. Hout ligt een terrein bestemd voor de sport. Leiden heeft z.i. behoefte aan sportvelden, anders is het hier zoo'n doo'e boel. Spr wijst daarbij op het voorbeeld van Alkmaar, waar B. en W. zeer geporteerd zijn voor royale steun aan de sport. Spr. had zich dat zoo gedacht, dat de gemeente een comm. v. beheer in stelde en het jaarlijlcsch tekort bij paste, waarvoor zij dan de vermakelijkheidsbe lasting incasseerde. Wanneer de aanleg van sportvelden wordt opgevat als werk verschaffing, kan dat de kop niet kosten. Wethouder G o s 11 n g aEn ik dacht, dat werkverschaffing zoo duur was. De heer Bosman: Ja voor de L. Hout, niet voor de gemeente. Anders moet do gemeente steun geven zonder dat er ge werkt wordt. Van alles wat. De heer Wilbrink begrijpt, dat de S. D. A. P. critici: uitoefent; zij is hier om een nieuwe maatschappelijke orde voor te bereiden. De rechterzijde heeft uiteraard minder reden tot critiek. Toch wil spr. 'ets zeggen over de werkverruiming. B. en W. hebben hiervoor veel gedaan met het gevolg, dat de werkloosheid dit jaar mi nimaal is geweest in vergelijking met vo rige jaren. Dc heer v. Stralen: Asjeblieft! De heer Wilbrink geeft toe, dat de omstandigheden, het college gunstig zijn geweest, doch spreker is het college dank baar voor alles wat het- gedaan heeft in het be'ang van do werkverruiming. Er is evenwel nog genoeg te doen op dit punt. De wegenverbetering bijv. is hier nog een vraagstuk, <lat zoo spoedig mogelijk tot oplossing mcc! worden gebracht. Verder is er de veemarkt met dc toegangswegen, ook al een zaak waarmede te lang ge wacht wordt. Spr. is ervan overtuigd dat d© veemarkt in den eersten tijd niet ren dabel zal zijn en hij beveelt aan, een fonds te vormen, waaruit dc eerste onkos'.en kunnen worden bestreden. Men kan deze gelden dan tevons aanwenden voor aanleg van industrie-terreinen, zooals de heer Bos man verdedigd heeft. Spr. vindt dat noo- diger dan belastingverlaging, zooals door den heer Huurman c.s. is voorgesteld. Wij zijn nu eenmaal aan flink betalen gewend geraakt en kunnen dat nog wel een jaar tje volhc-deii. Wat dc:i woningbouw betreft, meent spr. dat de gemeente zelf moet ingrijpen in den vorm van verschaffing van kapitaal aan woningbouwvereenigingen. Er dreigt een achterstand te ontstaan van arbeiders woningen, door het traineeren van het Rijk. B. en W. willen de winst uit de ge converteerde 0 pet. voorschotten ten goede deen. komen aan dc huizen, met de hoog ste huren, doch spr. meent, dat dit geld aan de:i arbeiderswoningbouw ten goede behoort te komen. Als er indertijd een fout begaan is, moeten wij dat aanvaarden als een overblijfsel uit den crisistijd en moet de geheele gemeente de last dragon. Vervolgens vestigt spr. de aandacht op de maatregelen tegen de pornografische lectuur en hij hoopt, dat de bemoeiingen van den burgemeester in dez© een gunstig onthaal mogen vinden. Hij vestigt ook de aandacht van B. en W. op de verkeersmoeilijkheid van de Havenpoort naar het Station. Verder verklaart spr. zich tegenstander van het houden van optochten op Zon dag. Wij leven hier in een Christelijke maatschappij; in een socialistische maat schappij zullen de andersdenkenden nog veel minder vrijheid hebben. De heer v. Eek: Hoe weet u dat? De heer Wilbrink Ja, de onderne mers zullen een dorado hebben. De heer v. Eek Die zijn er niet meer in een socialistische maatschappij. De hoer Wilbrink Juist, in jullie maatschappij is er geen plaats meer voor degenen, die anders gevoelen en anders denken. Ieder, die iets verder streeft dan een arbeider, meet worden ter neer ge drukt. Spr. begrijpt niets van het idealis me van den heer v. Eek. Deze ziet niet verder dan zijn eigen omgeving. Het ver heugt spr., dat hij uit de mond van den heer v. Eek gehoord heeft, dat het kapi talisme toch wel heel wat tot stand heeft gebracht in de laatste 10 jaar. Het over heidsbedrijf dat de heer v. Eek wil, zal dan pas goed zijn, als het de kapitalisti sche tendenzen overneemt. Spr. wijst erop, dat de Labourpartij in Engeland thans in groote moeilijkheden verkeert, omdat zij haar verkiezingsbeloften niet kan nako men. De heer v. Eek wil de loonstandaard opvoeren door middel van bevordering van de tuinbouw, doch als ergens hooge loonen worden betaald, dan toch zeker niet in den tuinbouw. Niet alle grond is geschikt voor tuin- bouwcultuur .terwijl de markt voor tuin bouwproducten overvoerd is. In Amster dam heeft men zoo'n prachtige prijsrege ling, zooals de heer v. Eek wenscht, doch in Leiden eet men heusch geen duurder aardappelen dan iu Amsterdam. In allo gemeentelijke bemoeiingen zit slechts dit voordeel, dat de concurrentie minder scherp wordt. Mevr. Braggaar wenscht een ideaal gezellig tehuis voor Oudelieden, doch spr. wijst erop, dat alle oude menschen bezwaar hebben tegen een inrichting, zij het een particuliere of een gemeentelijke. Laat Maatschappelijk Hulp betoon liever individueel steun verleenen. Voor een toeslag op de werkloozenver- zekering gevoelt spr. niets. Het college heeft steeds blijk gegeven, dat het een open oog heeft voor de nooden der werk- loozen. Als er bijzondere omstandigheden zijn weten B. en W. in te grijpen, voor de zen permanenten toeslag ziet spr. geen enkele reden. Is de organisatie van de steun niet goed, dan moet men trachten deze zelf te verbeteren. De heer Schüller heeft gewezen op dc mogelijkheid van levering van minderwaar dig materiaal. Dat is mogelijk,, maar dat komt evengoed voor bij uitvoering in eigen beheer. Ook dan zal moeten worden toe gezien op de leveranties, terwijl daarvoor dan nog minder tijd zal overschieten dan De heer Schüller Beweer dat op een bewaarschool. De heer Wilbrink: Het straatma- korsbedrijf is hier bijv. ook in eigen be heer. Is dat hier zoo voordeelig? De heer Spendel Voor het perso neel! De heer Wilbrink: De heer Schüller kan ook niet beweren, dat het straatwerk hier zoo buitengewoon goed is. Dc heer Schüller: B. en W. maken er niet voldoende werk van. De heer Wilbrink Nu verwijt hij het college dat zij zelf geen straatmakers zijn geworden. (Gelach). Tegen de zedenverwildering. De heer Spendel spreekt ziin tevre denheid uit over het beleid van B. en W. in het afgeloopen jaar, dat buitengewoon moeilijk is geweest. Spr. bespreekt de rede van den heer v. Eek, wiens redevoering in het kort neerkomt op: „lm Westen niehts ueves". Hij ziet in volksverheffing niets anders dan een boterham, een mooi pak en een vacantietoeslag. Doch de mensch leeft niet van brood alleen; de godsdienst maakt ook een groot deel uit van dc volkskracht. Anderen hebben reeds daar op gewezen. Spr. wijst in dat verband oolc op de zedelijkheid. Wie met ernst de ont wikkeling van den toestand beziet, be- spcuii> met bezorgdheid een toenemende zedenverwildering. Spr. haalt daarbij aan de rede van mevr. v. ïtallie van Embden, die eveneens constateerde, dat de ontze- delijking van ons volk hand over hand toeneemt. Ook de Minister van Justitie en de neutrale bladen constateeren dat. De heer V e r w e ij Zoudt u met die zedenpreek niet naar het Zuiden gaan? (Er volgen allerlei interrupties, de voor zitter roept de heer Verweij tot. de orde). Do heer Spendel meent, dat de zede lijkheid een der voornaamste factoren is van de volkskracht en dringt aan op de noodige maatregelen tegen die gelegenhe den die de zedelijkheid ondermijnen. Ook tegen de pornografie kan krachtiger wor den opgetreden, al is spr. erkentelijk voor de maatregelen, welke den laai sten tijd zijn genomen. Spr. wijst op de literatuur in de kiosken, welke vaak scha- teloos is en die vooral op de jeugd oen verderfe- lijken invloeduitoefent. Dan bespreekt spr. het voorstel-v. Eek inzake verlaging van gas- en electriciteits- prijzen. Spr. had gedacht dat de heer van Eek ditmaal dit voorstel achterwege had gelaten. Wanneer men do gevolgen van dit voorstel nagaat, blijkt, dat dit een enorme achteruitgang beteekent voor 'de financiën der lichtfabrieken. Verlaging van den gasprijs heeft ongetwijfeld eenigo meerdere gasafname ten gevolge, doch dat weegt

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6