RECHTZAKEN STADSNIEUWS Agenda WOENSDAG 22 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 SPOORWEG GOUDA—ALPHEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het aangaan van een over eenkomst tot wijziging van die van 10 Juui- 17 Mei 1918, betrelfer.do den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Al phen. In de overeenkomst van 1918 is bepaald, dat voor rekening der maatschappij zouden zijn de kosten van uitbreiding van de sta tions Gouda en AlphenOudshoofn en die der beveiligingsinrichtingen van den spoor weg, voorzooveel deze 85.000, 30.000 en 43.000 (totaal 163.000) zouden te boven gaan. Sedert zijn de omstandigheden zoodanig gewijzigd, dat bedoelde werken, inplaats van 163.000, een uitgaaf van 707.500 zouden vorderen. Het wetsontwerp strekt om het bedrag van 163.000, dat volgens de bestaande overeenkomst voor rekening van het Rijk komt, te verhoogen tot 500.000. DR. G. ROMIJN t Te Bloemendaal is, 62 jaren oud, over leden dr. G. Romijn, oud-inspecteur van de Volksgezondheid. Dr. G. Romijn was tot vóór een jaar werkzaam als inspecteur van de Volksge zondheid in de keuringsgebieden Haarlem, Alkmaar en Leiden. Hij studeerde in Leiden en na in 1891 te Amsterdam het apothekers-examen te hebben afgelegd, promoveerde hij in 1895 te Leiden op een proefschrift „De bepa ling van in water opgeloste zuurstof". Na als apotheker en scheikundige te Apeldoorn en Utrecht te zijn werkzaam geweest, werd dr. Romijn in 1902 benoemd not inspecteur van de volksgezondheid te s-Hertogenbosch. In 1921 volgde zijn be noeming te Haarlem. Tot 1 Januari 1929 is hij daar werkzaam geweest. De heer Romijn heeft op wetenschap pelijk gebied veel gepubliceerd en interes seerde zich bijzonder voor water-onder zoek. Een van zijn laatste publicaties was het rapport over den hydro-biologischen toestand van Rijnland. Zijn onderzoek naar de oorzaken van den stank van het Haar- lemsche grachtwater en de middelen daar tegen aan te wenden heeft hij niet tot een einde kunnen brengen. R. K. VERKENNERS. Naar aanleiding van de mededeelingen in onze R. K. Pers over de R. K. Verken- nersbeweging meent de Interdiocesane Jeugdcommissie goed te doen er op te wij zen, dat de werkzaamheden, in verband met deze aangelegenheid, door haar nog niet geheel beëindigd zijn. Wel heeft het Doorluchtig Episcopaat zijne goedkeuring gehecht aan de stichting van een Nationale R. K. Verkennersbewe- ging, en eveneens toestemming verleend rot samenwerking met de Ned. Padvinders- yereeniging op den, door het Episcopaat goedgekeurden grondslag, zoodat in be ginsel de zaak beslist is, doch wat de uit werking van een en ander betreft, moeten nog enkele aangelegenheden geregeld wor den, die van zelf nog eenigen tijd om ge duld vragen. Zoo moet o.a. nog onderteekening plaats hebben van dezen bovengenoemden grond slag van samenwerking, terwijl daarna de oventueelc benoeming van de verschillende functionarissen aan de orde komt. Met het oog daarop verzoekt de Inter diocesane Jeugdcommissie zich nog te hou den aan de mededeeling in de laatste af levering van Dec. 1.1. en niet over te gaan £»t het. oprichten van troepen, maar volgens den uitdrukkelijk uitgesproken wensch van het Doorluchtig Episcopaat, zich eerst be zig te houden met het vraagstuk der lei- dorsvorming, omdat alléén langs dien weg een gozonde R. K. Verkennersbeweging gewaarborgd kan zijn. Intusschen hoopt de Interdiocesane Jeugdcommissie zoo spoedig mogelijk de finitieve mededeelingen over deze aange legenheid te kunnen vorstrefoken. Namens de Interd. Jeugdcommissie G. J. SUETENS, secretaris. Z. H. de Paus en de oud-zouaven. Op het telegram bij bet 50-jarig priester feest. van Z. H. den Paus door den Zouaven- bend verzonden, kwam het volgende ant woord in: Dc H. Vader, aanvaardende de hulde der Nederlandsche Zouaven, schenkt hun en hun familie van ganscher harte Zijn zegen. (w.g.) Kardinaal Gasparri. Koninklijke Besluiten. Notariaat. Benoemd tot notaris te Leek. S. J. Post humus, candidaat-notaris te Hilversum. Get. Van Boecop: Ik teekende in goed vertrouwen. Ik heb altijd gedacht, dat wat je van den notaris kreeg, steeds goed. was. Mr. Duys: Pas maar op! Get. Van Boecop: Als officier denk-jó dat iedereen fatsoenlijk is. Mr. Duys: Even fatsoenlijk als ieder of ficier Mr. Jolles: U was commissaris en had een verantwoordelijke positie. Hebt u zich van het lot van dc Veendammer nog wol eens wat aangetrokken'? Bent u wel eens gaan kijken? Get. Van Boecop: Neen. Mr. Jolles: U hebt allerlei contracten geteekend, o. a. het kassierscontract, het contract-Paardcnkooper, waarbij Paarden- kooper zich een schuld van vijf millioeu op den hals haalde. Hebt u wel eens ge dacht waar deze het geld vandaan moest halen? Get. Van Boecop: Ik dacht, dat die ka pitaalkrachtige personen achter zich had. Ik teekende in goed vertrouwen op de ad vocaten. Mr. Jolles: Hoe lang is n commissaris gebleven? Get. Van Boecop: Ik ben 't nog. Ik heb geen ontslag gevraagd. Mr. Jolles: Dus u bent nog commissaris maar presentiegeld hebt u niet meer ge kregen? Mr. Duys: Vandaag krijgt hij nog pre sentiegeld. Mr. Jolles: Ja, maar wij zijn niet zoo royaal Volgende getuige is de heer J. Spanjers- berg, leeraar in de wis- en natuurkunde. Hij verklaarde zich begin Juni 1927 op ver zoek van mr. Van Gigch bereid commissa ris der Veendammer te worden, nadat ver dachte hem had meegedeeld, dat de Dis- contobank de aandeelen der Veendam mer zou overnemen. Hij woonde de verga dering der Veendammer op 25 Juni 192 bij, werd daar tot commissaris en lid van den raad van toezicht benoemd, waarna hij meewerkte aan de overdacht der goe deren van de Veendammer. Mr. Jolles: Hebt u ook 1000 presentie geld gekregen. Get. Spanjersberg: Ik heb maar 500 gekregen. Mr. Jolles: Mqar 500 en u hebt even veel geteekend als do anderen! Getuige Spanjersberg, die ook particu lier secretaris van Liebermann was, zeide deze beschouwd te hebben als een vermo gend man met serieuze plannen. Mr. Kortenoever maakte bezwaar tegen Paardenkooper, maar, op een vraag van mr. Kokosky, verklaarde getuige Spanjers berg, dat ook Liebermann bezwaren te gen hem opperde, doch dat mr. Spaargaren erop aandrong, Paardenkooper te nemen, daar hij de „inessias" was die de zaak zou redden. Op een vraag van mr. Duys, verklaarde getuige Spanjersberg zelfstandig informa ties naar getuige Van der Toorn te hebben ingewonnen. Die informaties waren uitste kend. Hij beschouwde hem als buitenge woon rijk, als meermalen millionnair. Lie bermann kende hij van 1923 af en hij acht- te hem niet in staat, een ander te bedrie gen, daar hij anders de relaties met hem verbroken zou hebben. Ook was het getuiges meening, dat Lie bermann onder den invloed stond van mr. Van Gigch; alles wat deze adviseerde, deecl hij. Getuige was voorts van meening, dat getuige Van der Toorn in elke zaak werd gekend. Morgen voortzetting. Dcodelijke mishandeling. Gistermorgen stond voor de rechtbank te Arnhem terecht de 38-jarige arbeider T. uit Nijmegen, die op 19 November van het vorige jaar den 72-jarigen van Vars- seveld, die bij hem inwoonde, met een stoel zoodanig op het hoofd sloeg, dat deze kort daarna ovorleed. Hij werd vervolgd en stond gistermorgen wegens zware mishan deling den dood tengevolge hebbende, te recht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte zijn slachtoffer liefderijk m zijn huis had opgenomen en hem trouw had ver zorgd. Deze was echter buitengewoon twist ziek en opvliegend van aard. Op den be- wusten avond had hij zich weer onheuscli togen T. gedragen. Het is tot een woorden wisseling gekomen, v/aarna de oude man een stoel greep en daarmee T. bedreigde. T., doorgaans kalm van aard, kon zich waarschijnlijk niet meer beheerSchen, greep oveneens een stoel en slceg den ouden man daarmede dood. Dc substituut-griffier van justitie, mr. Razonder, eischte wegens zware mishande ling, den dood tengevolge hebbend, 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over acht da gen. INGEZONOEN MEDEDEELING. HET HOOGER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN. Behandeling voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Na. de pauze deelde dc president gister mede, dat de promotor Sedeyn, wiens naam door de Veendammer-affaire bekend is ge- word en, tegen Zaterdag a.s. te 2 uur zal worden gedagvaard. Tot nog toe had Se deyn geweigerd als getuige te verschijnen. Paardenkooper, die nog nimmer ge hoord is, is tegen Maandag a.s. te 10 uur 's morgens gedagvaard, evenals de cura tor in zijn faillissement, mr. Hingst. De president laat dan Liebermann voor de groene tafel komen om hem verschil lende vragen te stellen. Gehoord wordt verder als getuige baron Van Bóecop. die op de vergadering de ak ten heeft geteekend. Mr. Jolles: Teekende u zoo jnaar, zon der te beoordeelen. wat u teekende? „RUIM BAAN". Liefdadigheidsuitvoering. Onder de sympathieke leiding van mej. M. v. d. Vijver geeft „Ruim Baan" öp Maandag 27 Januari eene uitvoering in de concertzaal „Concordia", Steenstraat. Opgevoerd wordt het sprookje „Goud- muiltje" door het kinderkoor, terwijl het dameskoor ter aanvulling ons op een boe- rentafreeltje vergasten zal. Do naam van do leidster waarborgt oen goede uitvoering en dit zal reeds voldoende zijn om een volle zaal te trekken. Maar er is nog meer t De dames on kin deren van „Ruim Baan' stellen hunne praestaties ten bate van de liefdadigheid. Do opbrengst is voor het R.-K. Etuisvei tingscomité. Een ieder kent het doel en werken van dit comité. Zwakke Leidsche kinderen uit zenden naar Vacantiekolonies aan zee of m de bosschen. Daar zullen onze Leidsche bleekneusjes, mede door de goede zorgen der Eerw. Zus ters aansterken, en met meer weerstand terug komen. Voor dit schoone doel werken thans de dames eh kinderen en geven hun talenten ten bate van ons comité. Veel steun en sympathie ondervonden wij met onze buitenlandsche actieToen het gold het buitenlandsche kind te helpen stond ieder gereed. Kan iemand nu achter blijven nu het ons Leidsche kind geldt. Ons bestuur verwacht dan ook niet an ders of velen zullen zich Maandagavond naar de concertzaal „Concordia" spoeden om het dubbel doel te bereiken: zich een aangenamen avond te bezorgen, en mecle te werken aan de verzorging van het zwakke kind. Voor prijzen der kaarten en plaatsbe spreking zie men de advertentie voorko mende in dit nummer. Het Bestuur van het R.-K. Huis vest ings-Com ité. INSTITUUT KERN. Tweejaarlijksch verslag. In het heden verschenen tweejaarlijksch verslag van het Instituut Kern te Leiden, dat vanwege het gi-oot aantal leden in het buitenland, in de Engelsche taal verscheen, lezen wij oa. dat ten tijde toen het insti tuut. werd gesticht, de financieele hulp middelen zeer gering en nauwelijks toerei kend. waren, voor de meest dringende uit gaven. Behalve van het inkomen, afkom stig van de inschrijvingen van zijn leden, moest het instituut bestaan van een jaar- lijksche regeeringssubsidie ten bedrage van 500.haar verleend door het Ministerie van Onderwijs, welke subsidie onlangs werd verhoogd tot 1000.Waardevolle hulp is verleend door het Leidsch Universiteits- Fonds, waarvan het Instituut een gift van 1000.kreeg voor de aanschaffing van meubilair, welke gift gevolgd werd door een jaarlijksche subsidie van 500.Ge durende de beide verslagjaren (1927-1929) is de financieele positie van het Instituut aanzienlijk verbeterd. Ook de ledenlijst vertoonde gedurende deze beide jaren een voortdurende stijging. Terwijl in den eersten tijd de leden bijna uitsluitend uit ons eigen land kwamen, is het Instituut Kern langzamerhand onder Indologen en studeerenden in de Ind'scho Kunstgeschiedenis in het buitenland be kend geworden, met het gevolg, dat ver- seheidenen van hen hun sympathie en be langstelling hebben dfteii blijken door als lid toe te treden. Tot dankbaarheid stemt het feit, dat de regeerende hoofden van Java eveneens hebben toegestemd begun stigers van het Instituut te worden. Een verzcek aan de voornaamste prinsen van Engelsch-Indië is niet beantwoord. Dit dient te meer betreurd te worden, daar het werk, dat het Instituut Kern verricht, zeer gewaardeerd wordt door de geleerde en beschaafde klassen in dat land. Het aantal Indische leden neemt snel toe. Het totaal aantal, dat in April 1927 225 be droeg, is nu gestegen tot 415. Missclren is de voornaamste reden van bestaan van een instituut dat speciaal ge wijd is aan dc studie van de Indische av- ehaeologie gelegen in het bezitten van een goede bibliotheek. Gedurende de laatste dertig jaar is de belangstelling in de Indi sche antiquiteiten en dientengevolge ook 't aantal verschenen boeken over Indische kunst en archaeologie, zoodanig gestegen dat men van een Universiteitsbibliotheek niet langer kan verwachten dat zij gelijken tred zal houden met de bijna verbijsterende productie op dit studieterrein. Bovendien zijn werken van dien aard gewoonlijk rij kelijk geïllustreerd en bijgevolg dus ook zeer kostbaar. Daarom kan alleen een spe ciale bibliotheek, beheerd door een expert, op een dergelijk onderzoekingsterrein een'gszins een volledige zijn. Het jaarlijksche bedrag dat in den be ginne voor aankoop van bceken beschik baar kon worden gesteld, bedroeg 400 en is nu gestegen tot 1000 maar zelfs dit be drag blijft beneden de behoeften. Verblij dend is het daarom dat de bibliotheek bij verscheidene gelegenheden belangrijke boc- kenschenkingen mocht ontvangen. Als voor naamste schenkingen worden genoemd: wijlen mej. M. E. Lulius van Goor, privaat docente in het Pali aan de Leidsche Uni versiteit, schonk het Instituut een gift van 1000 benevens haar bibliotheek; dr. J. W. IJzerman schonk een exemplaar van N. J. Krom en Th. van Erp, Barabudnr. Een geschenk van bijzondere waarde is een exemplaar van Innernost Asia, van den auteur Sir Aurel Stein. In dit. verband wordt ook met dankbaarheid melding ge maakt van een gift van 500 door den heer S. van den Bergh, Wassenaar, waar door het Inst'tuut in staat was een aantal zeer zeldzame boeken over Indische ar chaeologie en geschiedenis te koopen uit de bibliotheek, nagelaten door wijlen luit.kol. C. Eckford Luard. Dank zij de vrijgevigheid van verschillende begunstigers^is de b'blio- theek in niet geringe mate uitgebreid. Het Instituut Kern is nu in heb bezit van een voorbeeldige collect'e foto's van dc oude monumenten van Iudie, Voor-Indië, Ceylon en Indonesië. Het aantal lantaarn plaatjes bedraagt ongeveer 800 van Indi sche en 1400 van Hindce-Javaansehe oud heden. Het instituut bezit Voorts een com plete collectie papieren inscript'os in Sanskriet en Oud-Javaansch (Kawi) van den Indischen Archipel. Het aantal papie ren afdrukken van inscripties in Sanskriet en Prakrit van Indië is net voldoende voor onderwijsdoeleinden, maar het zal aanzien lijk dienen te worden uitgebreid, wil het een voldoende overzicht geven. Pogingen zijn hl het werk gesteld om brieven te ver zamelen, die geschreven werden door Kern en andere bekende geleerden die zich in de studie der Indische archaeologie hebben onderscheiden. Iedere aanvulling voor deze collectie zal zeer welkom zijn. Van internationaal standpunt bezien is de belangrijkste taak, door het Instituut Kern ondernomen, dc publicatie van de Annual Bibliography of Indian Archaeolo gy, welke bedoelt de noodige informatie te verschaffen betreffende alle boeken en artikelen welke over Indische archaeologie en aanverwante onderwerpen handelen en dat in den loop van ieder jaar verschijnt. Het bevat eveneens geïllustreerde aantee- keningen over de voornaamste ontdekkin gen op dit gebied. Wij zijn grooten dank verschuldigd aan de regeering van Neder- landsch-ïndië, die door een jaarlijksche subsidie van 1000 een financieele bas's voor deze onderneming heeft verschaft. De eerste uitgave, behandelend de- publicaties van het jaar 1928, verscheen in Mei 1928. Binnen een jaar volgde de tweede, de uit gaven van 1927 beschrijvend. Het derde deel voor het jaar 1928 is nu in voorberei ding en moet in het begin van het volgende jaar verschijnen. In verband met de hooge kosten heeft het uitloerend comité de re- geering van Nederlandsch-Indië verzocht de jaarlijksche subsidie te willen verhoo gen. Als een gevolg hiervan werd de sub side verhoogd" tot 2000 per jaar. Ten slotte geeft het verslag oen over zicht van de lezingen en cursussen die werden gehouden. Het adres inzake verlaging der woning- huren. Memorie van Toelichting. In ons blad van Maandag namen we het adres op van den voorzitter en den secre taris van de Federatie van te te Leiden en omstreken gevestigde Woningbouwver- eenigingen, betreffende de rentewinst van de geconverteerde 6 pet. voorschotten, wel ke bestemd zal worden tot verlaging van de huren der duurste woningen. Aan de memorie van toelichting, welke dit adres vergezelt, ontleenen we. Reeds in het jaar 1925 hoeft de Fede ratie in een adres aan den Gemeenteraad verzocht, maatregelen te treffen, om do rentevoet van 6 pet,, door conversie te ver- la gon tot 5 pet. De Gemeenteraad heeft in 1925, zie Raadsverslag 21 December van dat jaar-, de rentevoet van dc Gemeentelijke voor schotten verlaagd van 6 pet. op 5 pet. Noch het college van B. en W., noch een der Raadsleden, heeft er toen ook maar een oogenblik aangedacht, om de rente- winst^ hierdoor verkregen, ten bate to doen komen aan die Vereenigingen, welke de duurste woningen hebben. Het gaat er namelijk om, op welke wijze de rentewinst., verkregen uit dc conversie van leeningen der 6 pet. voorschotten, zal besteed worden. Blijkens dc Memorie van Toelichting, zie kapitaaldienst, is reeds over 1928 een rente- winst van ƒ6057.33 en over 1929 van 17.628 gemaakt, terwijl voor 1930 een bedrag wordt geraamd gelijk aan dat van 1929. Nu blijkt uit de Memorie van Ttoelichtiog op de begrooting 1930 en uit een schrijven aan diverse Woriingbouwveresnigingen, dat dc rentewinst, verkregen door de con versie van de 6 pet, voorschotten, echter niet ten goede komt aan de bouwplannen, welke met genoemde voorschotten zijn ge bouwd. De rentevoet, van de annuïteiten blijft op 6 pet. gehandhaafd, niettegenstaande de Gemeente zelf het kapitaal heeft verkre gen tegen 4 1/2 pet. De betrokken Bouw vereenigingen blijven dus die voorschotten houden tegen een rente van 6 pet. Op deze wijze wordt een winst gemaakt van 1 1/2 pet. Die winst wordt dan betaald door de betrokken bewoners en B. en W. staan op het standpunt dat het aldus verkregen be drag moet worden aangewend tot verla ging van de hpogste huren. Js dat nu een juiste hurenpolitiek, die voorgestaan wordt door B. en W.? De Gemeente behoeft er toch geen winstgevende, zaak-.van te maken, om aldus tot huurverlaging te kunnen overgaan. Bovendien moet. niet uit het oog worden verloren, dat het woningtype der bouw plannen, gebouwd met 6 pet. voorschotten, aanmerkelijk in ongunstigen zin afwijkt van het woningtype der duurdere bouw plannen. Immers heb woningtype der 6 pet. voor schotten is gedrukt door de beperkende bepalingen* welke door de Landsregeering in de jaren 1923, '24 en '25 vastgesteld wer den. Niet het minst dc prijzen van 2500 en ƒ2400 hebben hierop invloed gehad. Gevolg is dus geweest, dat een minder waardig type van woning werd verkregen. Tevens moet nog vermeld worden, dat van de 626 woningen slechts 1/4 gedeelte een bijdrage vraagt van de Gemeente van 144S, zoodat 75 pet. van deze woningen, geheel uit de huuropbrengst, wordt geëx ploiteerd. Aangenomen werd in dien tijd, dat deze woningen gebouwd zijn, dat de toestanden weer normaal waren geworden, zoodat van bijdrage werd afgezien. Echter bij woningen in een normalen tijd gebouwd, behoort dan ook een normaal rentefcyp.e. Het waar het mogelijk is, door de con versie der voorschotten, hiertoe te komen, is het ook niet meer dan rechtvaardig cn billijk, dat de verkregen rentewinst ten goede komt. aan deze woningen. Waar dit blijkbaar door het heb College van B. en W. niet wordt ingezien, worden door de gevolgde huurpolitiek, de huren van minderwaardige woningen stelselmatig hooggehouden. Dit is niet in het belang der Volkshuisvesting. Waarom in deze anders gehandeld als in 1925 met de Gemeentelijke en Premie bouwplannen Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Textielfabrieken voorheen Ge broeders van Wijk en Co. om vergunning tot het oprichten van een wolmagazijn op het perceel Heerengracht Nos. 36 en 38; b. J. Meehelse om vergunning tot het uit breiden van de banketbakkerij in het per ceel Lage Rijndijk No. 74; c. Gebroeders J. en L. Dullaart om vergunning tot het oprichten van een glasslijperïj en verzil- verinrichting in het perceel Narmstraat No. 3, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Januari 1930. LEI DÉN. Donderdag, R.-K. -Vrouwenbond, gebouw „Concordia", 8 uur. Vrijdag, Genootschap van den Stillen Om gang, St. Joz. Gez. Vereeniging, 8.15 uur. Vrijdag. R.-K. Handelsreizigersvereeni- ging „St. Christoffel", „Den Burcht", 8.30 uur. Vrijdag, „Con Amore", Stadsgehoorzaal, 8 uur. Maar^ag. Liefdadigheids-uitvoering door „Ruim Baan", Concertzaal „Con cordia", 8.15 uur. Dinsdag. Jaarvergadering 3 October-ver eeniging, Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. een goede normalisatie geraken inzake de voninghuur, dan zal de rente winst ten goedq moeten komen aan dit bouwplannen, gebouwd met de 6 pet. voorschotten. Opbrengst We!dadigheidszege!s. Dc directeur van het postkantoor alhier maakt bekend, dat de netto-opbrengst van den verkoop der weldadigheidszegels voor dit kantoor bedraagt 2594.79, waai- van 1939.51 1/2 door bemiddeling van hei Comité. R, K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Door een vergissing onzerzijds is de plaatsing van onderstaand verslag eenige dagen vertraagd. De voorzitter, de heer H. Pierrot, open de omstreeks negen uur de bijeenkomst met den christelijben groet en leidde met een kort woord den spreker van dezen avond, den heer J. Christiaanse, in. De heer Chris- tiaanse hield een lezing met lichtbeelden er Venetië en de Dolomieten. Het eerst liet spreker ons de grandioso pracht van het Dolomieten berglandschap zien. Een keur van lichtbeelden toonde ons de geweldige schoonheid van dit land, met zijn ten hemel stormende rotsgevaarten, zijn liefelijke dorpen en steden, die zoo schilderachtig liggen tusschen de barre be dreiging der formidabele steenmassa's. Wij hebben den heer Christiaanse gevolgd op zijn tochten door sneeuwmassa's, die zelfs in de maand Juil daarboven den weg nog ■ersperren, en wij hebben een blik gesla gen op de huiveringwekkende pracht dei- verraderlijke gletschers. Heel de schoon heid zagen wij openbloeien onder de be zielende voordracht van den spreker. Hierna wijdde de heer Christiaanse een uitvoerige bespreking aan Venetië met zijn kanalen en zijn San Marco, waaraan ge slachten gewerkt hebben. Eeuwenlang heeft de bouw geduurd. Uit alle deelen der toen malige wereld werden de sohatten bijeen gebracht om dit Godshuis te sieren. En nu staat het daar als een wondere getuigenis van een onverwoestbaar Godsvertrouwen, Verder zagen wij het Dogenpaleis, waar eertijds de trotsche heerschers der handels republiek zetelden, de brug der zuchten met de gevangenis, berucht om zijn looden kamers, waar de gevangenen een hel van ellende doorstonden. Ook de typische Rialtcbrug met de win kels, die het middelpunt van het Vene- tiaansche verkeer vormde. Hier werd het nieuws besproken. Shakespeare zegt in zijn „Koopman van Venetië" terecht: „Wat nieuws is er op den Rialto?" Dan verhaalde de spreker ons nog van een gondeltocht met de schreeuwende cn krijschende Italianen, die hun best doen den toerist zooveel mogelijk te plukken. Tenslotte werd de terugtocht over de Alpen aanvaard en werd de lezing beslo ten met de woorden: Alpen. Alpen, unver- gesslioh seid meinem Herzen ihr in allen Tagcn. Na een langdurig applaus bedankte de voorzitter den heer Christiaanse voor zijn buitengewoon fraaie lezing, die door «Je aanwezigen op hoogen prijs werd gesteld. Op gebruikelijke wijze werd hierna de vergadering om ongeveer elf uur gesloten. Handelsregister K. v. K. ^Nieuwe inschrijving 5471. W. v. Eyk, Katwijk a. Zee, Tramstraat 13, Slagerij. E.: W. van Eyk, Katwijk aan Zee. Gisteravond omstreeks 11 uur is de vrachtauto van den expediteur v. Dijk en Co. uit Den Haag, bestuurd door W. A. v., eveneens uit Den Haag, op den Haag- weg, door de mist misleid, in een zandhoop gereden. De auto sloeg half cm, maar de chauffeur bekwam geenletsel doordat de wagen geen groote gang had. Do zich in de Hauto bevindende goederen werden bescha- Wil het Gemeentebestuur ihderdaad tot digd. De auto werd later weggesleept.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2