21ste Jaargang WOENSDAG 22 JANUARI 1930 No. 6389 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND $e£eidóGhz(£ou/tcm£ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dil blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen J TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. De openingszitting. In de Koninklijke Galerij van het Hoo- 'gerhuis is de Vlootconferentie gistermor gen ,even na den vastgestelden tijd, door den Koning geopend met een rede die door alle Engelsche draadlooze stations uitge zonden is. De Koning sprak met een hel dere, zeer duidelijk verstaanbare stem en zeide, dat hij met oprechte voldoening hier aanwezig was om de afgevaardigden van de vijf groote zeemogendheden welkom te heeten, die hier gekomen waren om de noodlottige gevolgen van den nutteloozen en verwoestenden "wedloop in bewapening ter zee te verwijderen. Sinds den grooten oorlog wenschen alle volkèn, dat de staatslieden alles in het werk zouden stellen om een herhaling van deze verschrikkelijke tragedie te voor komen. In het gebouw van den vrede was een van de belangrijkste zuilen het gemeen schappelijk besluit om de strijdkrachten ter zee te beperken en hen terug te bren gen tot het punt, dat vereenigbaar is met de nationale veiligheid. De Koning geloof de, dat de afgevaardigden allen met het voornemen bezield waren oni te arbeiden niet met eenig uitsluitend nationalistisch gevoel, maar met het edele voornemen en het besluit om eens en voor altijd dit be letsel voor den vooruitgang der beschaving uit den weg te ruimen. „Alle volken hebben verschillende plan nen, die bijzonder onderzoek vereischcn, maar als allen gelijkelijk besloten zijn iets op te offeren als bijdrage voor het alge meen welzijn, dan ben ik er zeker van, dat de besprekingen zeer groot en duurzaam heil zullen brengen niet alleen voor het land, dat gij vertegenwoordigt, maar voor de menschheid in het algemeen. Ik geloof vast, dat de resultaten der conferentie zul len leiden tot een onmiddellijke verlichting van den zwaren last der bewapening, die nu op de volken der wereld rust en dat zij ook het werk van de commissie tot voor bereiding van een ontwapeningsconferen tie in den Volkenbond zal. vergemakkelij ken in den tijd zal verhaasten, waarop de algemeene ontwapeningsconferentie het probleem op zelfs nog uitgestrekter ter rein zal kunnen behandelen. In deze hoop zal ik uw beraadslagingen met de grootste oplettendheid volgen". Daarna hebben verscheidene gedelegeer den het woord gevoerd eer de bereidwil ligheid hunner regeeringen betuigd om mee te werken tot het welslagen der con ferentie. Ten slotte werd de conferentie verdaagd tot a.s. Donderdag in het St. James Paleis wanneer de leiders derdelegaties de be hoeften van hun landen zullen uiteenzet ten. Amerikaansch pessimisme. In het Amerikaansche huis van afge vaardigden heeft het congreslid French, voorzitter van de subcommissie voor de marinebegrooting, zich vrij pessimistisch uitgelaten over de vooruitzichten van de Londensche conferentie. Hij verklaarde dat, als door de confe rentie geen vermindering van de bewape ning tot stand komt, Amerika gedurende 15 jaar 2 milliard dollar voor den bouw van oorlogsschepen zal moeten uitgeven. French verklaarde zich voor de afschaf fing van slagschepen, die door duikbooten en moederschepen voor vliegtuigen ge drongen zijn zich naar veilige havens terug te trekken. Waarom zal men slagschepen behoudeü indien men vertrouwen stelt in het Kel- logg-pactl Amerika, kan echter niet tot de afschaffing van de slagschepen over gaan, indien dit niet ook door de andere naties geschiedt, zoodat eerst de resulta ten van de vlootconferentie moeten worden afgewacht. Ook is overeenstemming noodig voor alle klassen van schepen, daar anders een wedstrijd zal ontstaan in den bouw van die schepen, waarvoor geen bestem ming is bereikt. ITALIË DE ITALIANEN IN TRIPOLI. Uit Rome wordt gemeld: De Tripolitaan- sche troepen hebben hun operaties ter be zetting van de gebieden in de richting van Fezzah hervat. Zij hebben een zeker aantal plaatsen bezet en zijn tot 300 K.M. voortgerukt. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK heeft Dinsdag op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Amsterdam plaats gehad, waarbij de heer v. d. Laan uit Aerdenh'out met zijn auto in botsing kwam met een zwaren tankwagen. De auto van den heer v. d. Laan werd totaal versplinterd, terwijl de heer v. d. Laan zelf gedood werd Tijdens een gevecht op 13 Januari met rebellen onder leiding van twee machtige opperhoofden, werden 45 opstandelingen gedood. Een grocte buit werd aan Italiaan- sche zijde veroverd, 18 Ascaris werden ge wond. Intusschen zijn mobiele troepen een be weging begonnen voor de bezetting van belangrijke plaatsen in het Zuid-Westen. SPANJE. SUBSIDIEERT PRIMO BUITEN- LANDSCHE BLADEN? De corr. van het Berl. Tagebl. te Madrid weidt in 'n uitvoerig telegram uit over de betrekkingen, die tusschen de regeering van Primo en de buitenlandsch pers zou den bestaan. Reeds vaak is in den loop van bet jaar op deze betrekkingen gezin speeld. Daarbij werd steeds weer be weerd, dat er te Parijs een centrale was, die tot taak had de openbare meening gunstig in te lichten over de dictatuur. Het was onmogelijk, vervolgt de corres pondent, iets over deze geruchten en haar geleidelijke bevestiging te publiceeren, want men verwachtte, dat de Spaansche regeering tegen een dergelijke publicatie als laster zou hebben geprotesteerd. Pri mo beeft thans echter persoonlijk in een officieuse mededeeling erkend, dat er be trekkingen zijn tusschen zijn regeering en de buitenlandsche bladen. Hij verzekert tevens, dat ook thans nog organen bestaan die in het belang en voor den goeden naam van Spanje in de buitenlandsche pers waken. Tevens wordt toegegeven, dat deze organen zich reeds sinds twee jaar bedienen van de Temps, het officieuse or gaan van het Fransche departement van Buitenlandsche Zaken. Na twee jaar is men het echter met de ia aanmerking komende medewerkers van de Temps niet meer eens kunnen worden over de beteekenis van de samenwerking. Er kwam een einde aan de op financieel voordeel gegrondveste vriendschap en sindsdien heeft de Temps de Spaansche regeering in den steek gela^ ten. De Debate voegt aan deze mededeeling toe, dat de Temps ook van andere zijde geld heeft gekregen en noemt de volgende bedragen: van de Sovjets 520.000 francs, van de Grieksche regeering 300.000 francs en van de Bulgaarsche regeering 100.000 francs. Over de hoogte van het bedrag, dat de Spaansche regeering aan het Pa- rijsche blad zou hebben uitgekeerd, gaan de meeningen uiteen. Beweerd wordt ech ter, dat de Temps op een maandelijksche ondersteuning van 100.000 francs kon re kenen. De uitbetaling van de voor de Fransche pers bestemde bedragen zou zijn geschied door tusschenkomst van Manuel Bueno, den correspondent van de A B C te Parijs. Deze ontving de bedragen op de Spaansche ambassade aldaar. Over de betrekkingen tot de andere bui tenlandsche bladen verraadt Primo de Rivera in zijn communiqué zeer weinig. Hij beperkt er zich toe te verzekeren, dat er in Amerika, Duitschland, Engeland, Italië Portugal met geld werd gewerkt, tenein de de aanvallen, die 'n jaar geleden tegen Spanje werden gericht, te doen ophouden. CHINA RUSLAND EN CHINA. Tusschen Rusland en China is een be gin gemaakt met de uitwisseling der we- derzijdsche gevangenen. Ongeveer 1800 tijdens de gevechten gevangen genomen Chineesche soldaten zijn reeds vrij gela ten. Volgens Chineesche berichten moeten de Russen onder deze gevangenen een krachtige bolsjewistische propaganda heb ben gevoerd. UIT OE METAALINDUSTRIE. Het collectief contract. Vrijdag j.l. is te Amsterdam het collec tief contract in de Metaal-industrie getee- kend en den dag daarop in werking getre den. Wij ontleenen aan dit contract het vol gende: Er is een minimum-uurinkomen vastge steld, dat bij eiken werkgever gemiddeld aan de tot één en dezelfde vakgroep be- hoorende werkl'eden van één leeftijd, resp. leeftijdsgroep, zal worden betaald, voor zoover die werklieden den 65sten verjaar dag nog niet overschreden hebben. Naast het minimum gemiddeld uurinko men is een minimum-uurloon vastgesteld, dat bij eiken werkgever zal worden betaald aan tenminste 85 pet. der werklieden van iedere vakgroep, voor zoover d e werklie den den 65sten verjaardag nog niet over sell réden hebben. De normale werkweek zal ten hoogste 48 uur bedragen, uitgezonderd daar, waar continu-arbeid verricht wordt. Algemeene overwerkvergunningen zullen door de werkgevers niet worden aange vraagd dan nadat, de Metaalbond daarom trent overleg heeft gepleegd met de V. V. Indien bij dat overleg geen overeenstem ming wordt bereikt, wordt het overwerk afhankelijk gesteld van het al dan niet verleenen der vergunning door de bevoeg de regeerlngsautoriteiten. Omtrent ander overwerk zal door den betrokken werkgever terstond kennis wor den gegeven aan den fabrieksraad zijner onderneming, die deze aangelegenheid des- gewenscht met den werkgever kan bespro ken. Voor do laatste'2 uren vóór den aanvang en de eerste 2 uren na het einde van den normalen werkdag wordt per uur 25 pet. van het vaste uurloon extra betaald. Voor elk uur op Zon- en feestdagen wordt 100 pet-, van het vast© uurloon extra betaald. Aan de werklieden zal worden betaald op 2en Paaschdag, 2en Pinksterdag, He melvaartsdag, len en 2en Kerstdag en Nieuwjaarsdag (voor zoover de laatstge noemde drie dagen niet op een Zondag vallen) het vaste uurloon, dat zij zouden hebben verdiend als die dag geen feestdag geweest was. Aan de werkl'eden, die sedert den Isten Januari van het loopende jaar onafgebro ken bij één of meer leden van den Metaal- bond in dienst zijn, zal jaarlijks vacantia De nieuwe Burgemeester van Warmond Wij konden nog in ons vorig nummer vermelden, dat de heer A. J. C. Ketelaar benoemd is tot burgemeester van War mond. Gisteravond is deze benoeming in de Staatscourant gepubliceerd. Ons werden de volgende bijzonderheden betreffende den nieuwen functionaris me degedeeld. „De heer Ketelaar, die te Utrecht woont, werd 25 September 1890 te Arnhem gebo ren en bezocht daar de H. B. S. Na deze doorloopen te hebben, was hij werkzaam bij de Nationale. Bank te Groenlo en te Almelo. Vervolgens vertrok hij naar Bremen, waar hij eerst geruimon tijd in een han delsonderneming werkzaam was en later VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De opening van de Vlootconferentie te Londen. Een groot aantal valsche honderd-dollar biljetten ontdekt. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Verscheidene ongelukken door de mist. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Vanmorgen is op den onbewaakten over weg bij Breda een rr.an overreden en ge dood. (Laatste Berichten). OMGEVING. De nieuwe Burgemeester van Warmond. (lste blad). Doodelijk ayto-ongeval te Koudekerk. (lste blad). bij een bank. Daarna was hij nog eenigen tijd werkzaam bij een handelsonderneming te Aken. Na zijn terugkeer van daar, ongeveer twee jaar geleden, werd hij aangesteld als volontair ter gemeente-secretarie te Vrees wijk, in welke hoedanigheid hij daar thans nog werkzaam is. De heer Ketelaar, die ongehuwd is, is evenals zijn voorganger, de thans afgetre den burgemeester van Warmond, de heer A. J. Schöllvinck, katholiek". Wij kunnen hieraan nog het volgende toevoegen. De gemeente-secretarie te Vreeswijk, waar de nieuw-benoemde burgemeester zijn opleiding heeft genoten, heeft eeu zeer goede reputatie als „opleidingschool". De handelskantoren, waarvan in het bo venstaande melding wordt gemaakt, waar nl. de heer Ketelaar is werkzaam ge weest voordat hij te Vreeswijk kwam, zijn die van „Kaffee Hag" en „Karl Plump" te Bremen en van „Wilhelm Siemen" te Aken. De heer Ketelaar, met wien een onzer redacteuren hedenmorgen een kort onderhoud had te Utrecht, Mariahock 58, waar hij met zijn moeder, mevr. do wed. KetelaarMeeüs, woont, deelde ons mede, dat hij zich alléén te Warmond gaat vesti gen. Natuurlijk weet bij nog niet waar. Hij is nog slechts één keer, drie weken geleden, te Warmond geweest. Waai'schijnlijk zal de nieuwe burgemoes- ter morgen een niet officieel bezoek aan zijn gemeente brengen. worden gegeven, waarvan de totale tijds duur gelijk zal zijn aan één normale werk week, en over dien tijd het vaste uurloon worden betaald, dat zij anders zouden heb ben verdiend. Zoolang geen wettelijke regeling is in gevoerd, zijn de werkgevers, voor zoover zij geen voldoende ziekteverzekering heb ben, verplicht een regeling in te voeren, waarbij de kosten gelijkelijk door den werkgever en de werklieden worden ge dragen en waarbij 80 pet. van het uur- inkomen gedurende 26 weken per jaar wordt uitgekeerd. Bij eiken werkgever is of wordt een fa brieksraad ingesteld. Deze fabrieksraad wordt bij geheime stemming rechtstreeks door de werklieden van 18 jaar en ouder gekozen uit de werk lieden van 25 jaar en ouder. De fabrieksraad stelt zich ten doel, in alle fabrieksaangelegenheden de moreele en de materieele belangen der werklieden te bevorderen; hij zal zoowel adviseerend als onderhandelend optreden. De V.V. en haar leden zullen, zoolang de Metaalbond of één of meer zijner leden geen uitsluiting op leden der V.V. toepas sen, tijdens den duur dezer overeenkomst noch om redenen, welke één of meer leden van den Metaalbond betreffen, noch om redenen, in andere ondernemingen of be drijven gelegen, werkstaking bij één of meer der werkgevers toepassen. De Metaalbond en zijn leden zullen, zoolang de V.V. of leden der V.V. geen werkstaking bij één of meer hunner toe passen, tijdens den duur dezer overeen komst noch om redenen, in één of meer hunner ondernemingen of bedrijven gele gen, uitsluiting op leden der V.V. toepas- Er worden locale commissie ingesteld. Elke locale commiss'e heefe toen doel om, voor zooveel de ondernemingen betreft-, die tot een bepaalde afdeeling van den Metaalbond behooren, toezicht te houden op de naleving dezer overeenkomst en t.e trachten, geschillen, verband houdende met de uitlegging, toepassing of nakoming dezer overeenkomst, tot oplossing te bren gen. Er wordt een centrale comnrssic inge steld, teneinde toezicht te houden op de naleving dezer overeenkomst. Deze overeenokmst wordt aangegaan voor den tijd van anderhalf jaar, mqy wordt, indien zij door geen der partij» ten minste drie maanden vóór haar afloop per aangeteekenden brief aan de andere partijen is opgezegd, geacht voor één jaar te zijn verlengd en zoo verder. De collectieve arbeidsovereenkomst om vat 100 werkgevers en 50.000-arbeiders. Vergoeding aan Eerste Kamerleden. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 26 April 1918 tot re- gelin gder reiskosten van de ledeu der Staten-Generaal en der verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer der Staten- Generaal. Voorgesteld wordt, de vergoeding voor verblijfkosten wegens het bijwonen van de vergaderingen en wegens het in commissie werkzaam blijven na het uiteengaan der vergadering (art. 3, le en 2o lid der wet), voor de tc 's-Gravenhage wonende leden vast te stellen op de he'.ft van hetgeen door de elders wonende leden wordt geno ten, derhalve op 10 per dag.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1