21ste Jaargang MAANDAG 20 JANUARI 1930 No. 6387 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND LUCHTVAART RECHTZAKEN m c Scicbelve 6ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cn verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Een averechtsche voorstelling. Wij hebben Zaterdag wij willen het niet verhelen: met ontstemming gewe zen op de onredelijkheid in een adres, naar aanleiding van de burgemeesters- vacature in Oegsfcgeest. Als er in onze ontstemming eenige wre vel lag, dan zal zich niemand daarover kunnen verwonderen. Dat adres was eerlijk gezegd we herhalen het: beleedigend voor de Protes tanten. Dit op de eerste plaats. Er zijn m ons land duizenden Protestan ten, die een voorbeeldig godsdienstig leven leiden en dezulken worden in dat adres, wat hun godsdienstige overtuiging be treft, eenvoudig op één lijn gesteld met die „Protestanten", wier „Protestant"-zijn niet heel veel meer of zelfs niets meer in houdt, dan dab zij n i e t- Katholiek zijn! Wij zetten hier „Protestant" tusschen aanhalingsteekens, omdat de door do histo rie en door het gebruik geijkte beteekenis van dat woord een gehéél andere is. In dat Oegstgeester adres ligt ook uit gedrukt het bekende anti-papistischc stre ven, hetwelk onrecht beoogt te doen aan de Katholieken. Dit op de tweede plaats. Men maakt n.l. die voor de geloovige Protestanten feitelijk beleedigende >n- derscheiding in de bevolking tusschen Ka tholiek en „Protestant", om bij benoemin gen met sch ij n van recht de Katholieken te kunnen weren. Als b.v. in een gemeen te 45 pet. der bevolking Katholiek is en de andere 55 pet. verdeeld is in 20 pot. Protestanten en 35 pet. ongeloovigen, dan zegt men 45 pet. Katholiek en55 pet. Protestant, dus zeker geen Katholieke burgemeester in deze in meerderheid Pro- testantsche gemeente! Door zulk een ave rechtsche voorstelling tracht men bij be noemingen waarbij al dan niet voldoen de gemotiveerd feitelijk gezien wordt naar de godsdienstige of politieke opvat ting van de meerderheid der bevolking, de Katholieken te weren! DE HAAGSCHE CONFERENTIE KOORTSACHTIGE VERGADERINGEN. Dag en nacht door. De commissie voor de niet-Duitsclie be talingen, de Oostelijke commissie, heeft Zaterdag en Zondag tot diep in den nacht doorvergaderd om tot een accoord te ko men inzake de Oost-Europeesche kwesties. De Oostelingen zijn geboren onderhande laars en weten, hoe men dat volgens de regelen der kunst moet doen. Telkens komen er nieuwe complicaties nu eens de Tsjechische, dan door Griek- sche eischen, nu eens door verzet van de Kleine Entente, dan weer door moeilijkhe den in de regeling tusschen Bulgarije en Roemenië. Men was gisteravond echter van plan zoo noodig den geheelen nacht door tc ver gaderen. De leider in dc Oost-Europeesche kwesties, Loucheur, had zich daarvoor beschikbaar gesteld en in alle kampen heerschle de hoop op een overeenstem ming op het allerlaatste moment. Het secretariaat-generaal der Haag- sche conferentie heeft de slot-zitting met de plechtige onderteekening van het slot- protocol tegen heden haÜ'elf belegd. Het karakter en de juridische waarde van dit gebeuren zijn echter afhankelijk van de vraag, of de een uur te voren bij eenkomende Oostelijke commissie den slot tekst voor de Oost-Europeesche kwesties met of zonder reserves van een bepaalde partij zal kunnen vaststellen. De Duitsche commissie hield gisteroch tend haar slotzitting onder Jaspar, waarbij ditmaal uiteraard ook de Kleine Entente- landen aanwezig waren. Alle accoorden met Duitschland werden goedgekeurd (d. w.z. geparafeerd, doch niet geteekend) zij het door enkele staten met dit principieel voorbehoud, dat voor de Oostelijke kwes ties een bevredigende oplossing wordt ge vonden. VOLKENBOND DE STEENKOLENCONFERENTIE MISLUKT. De stecnkolcncommissie te Genève is; er niet in geslaagd over het geschilpunt aan gaande 't aantal arbeidsuren in de mijnen eenstemmigheid te bereiken. Het bemid delingsvoorstel van Mgr.- Nolens, om den arbeidsduur gedurende onbepaaldën tijd op 7.45 uur te brengen waarna een nieuwe ar- beiusco'nfercntie of een technische commis sie de arbeidsuur van 7 1/2 uur zou instel len. werd met 13 tegen 13 en één steïn- onthouding verworpen. De int er nationale conferentie over den arbeid zal zich dus over deze kwestie, als mede over talrijke voorstellen, we'ko. in commissie een meerderheid kenden ver krijgen, hebben uit te spreken. In een slotverklaring werd van.de zijde der arbeidersgroep verklaard, dat z-ii hor-, wel teleurgesteld' over dc in dc comnnssïo bereikte resultaten, niet ontmoedigd was. Dc mijnwerkers zullen niet van den strijd tot verkrijging van den zevenurigen arbeidsdag afzien. ENGELAND DE A.S. VL0 0TC0NFERE1TIE. De openingsplechtigheid. "Wanneer de Londensche conferentie a.s. Dinsdag door den koning voor geopend zal worden verklaard, zal deze het woord rich ten tot het grootste gehoor, dat ooit is toegesproken. De B. B. C., de C'anadeesche Omroeover eeniging, de Transatlantische en Continen tale Telefoondiensten zullen alle worden aangewend, om de speech van den kn in millioenen huisgezinnen te doen hoo- ren. Het Londensche station van de B. B. C. zal de uitzending verzorgen voor Frank rijk, Duitschland, Italië, dc Scandinavische landen, Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho- Slowakijc door een telefonische heruitzen ding. België en Holland zullen de rede hooren via Daventry en haar heruitzen- den. Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, Fin land en de Amerikaansche omroep zullen bediend worden via de heruitzending op korte golf. Opzienbarend plan van Italië? Volgens de „Daily Herald" zou Italië be reid zijn, om vrijwel zijn geheele vloot te schrappen, indien de andere naties volgen. Indien het waar is, zal dit voorstel toch weinig kans van slagen hebben. ITALIË DE ITALIAANSCHE PERS.EN 'S PAUSEN ENCYCLIEK. De „Osser-vaiorc Romano" publiceert sinds eenigen tijd af en toe min of meer politieke beschouwingen onder den titel „Bemerkingen en commentaren". Het eor- ste gedeelte dezer „Bemerkingen" was daarom van bijzondere beteekenis, wijl het zich met den geest en gewoonten der Italiaansche pers tegenover de Pauselijke Encyclieken bezig houdt. Iedereen is het opgevallen, schrijft het blad, dat na de publicatie van de zoo bui tengewoon gewichtige encycliek van 11 Ja nuari 1.1. de pers hier nauwelijks daarvan gewag maakte en zoo goed als, niet-s er over publiceerde. De officieele „Giornale d'talia" zweeg de encycliek eenvoudigweg dood, de „Tri bune" deelde slechts mede, dat zc ver schenen was en de „La-voro Facista" bracht het tot. één volzin" „De Paus heeft een encycliek gepubliceerd, waarin hij over de opvoeding der jeugd spreekt en daarbij het recht van den staat op deze opvoeding in vele gevallen erkent!" Aan de Italiaansche bladen, wanneer men de weinige Katholieke bladen uit zondert, is het klaarblijkelijk ontgaan, dat de Paus een zeer gewichtige encycliek over de opvoeding der jeugd uitgaf. Van dc Romeinsche bladen hebben slechts eenige onder de rubriek „Kroniek" hiervan notitie genomen, terwijl de overi ge het bestaan de. encycliek totaal niet schijnen te kennen En toch gaat het hier om Rome en om het woord van den bisschop van Rome! Bij deze gelegenheid blijkt echter ook weer zeer duidelijk, hoe buitengewoon be langrijk een goede Kabholieke pers in een land is. Het blijkt weer, hoe noodig nu juist de Katholieke actie is, waarvan zoovelen, juist in Italië, beweren, dat ze totaal over IN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM is Zaterdag de nieuwe zaal geopend, welke ingericht is voor muziekinstrumenten bodig is, daar hier niets meer den gods- denst bedreigt. Toegegeven zelfs, da-t wer kelijk den godsdienst geen gevaar meer dreigt, dan is trots alles duidelijk geble ken, juist bij deze gelegenheid, dat in Italië zoowel een Katholieke pers als de Katholieke actie beslist noodzakelijk zijn en wel om „de leer van de Kerk en de woorden van den Paus, den onfeilharon opperherder, bekend te maken!" „Msb." Cr?,NA. HET VECHTEN BEGINT WEER. Aan de spoorlijn Tientsm-Poekuw zijn de vijandelijkheden wederom hervat. De regeeringstrocpen hebben het offensief wederom hervat, nadat gedurende eenige weken onderhandelingen hadden plaats gehad, en trekken, na-ar gemeld wordt, van Poekow op naar Pengpoe, waar de opstandige generaal Sjah Yoc San zijn hoofdkwartier heeft. Deze laatste staat aan het hoofd van de beide divisies, wel ke in de aigeloopen maand in Poekow aan het muiten sloegen en wier aantal toen op 30.000 werd geschat. Vele ge wonden komen in Nanking aan. HET ZEVENDE RETOURVLIEGTUIG TE DJASK. Bij de K. L. M. is bericht- binnengekomen, dat het zevende retourvliegtuig dc P. H. A. E. O. Zondagmorgen om 5.35 uit Djophur is vertrokken; te 9.55 te Karachi is aan gekomen, vandaar om 11 uur is vertrok ken en te 16.05 te Djask is aangekomeu. Alles is wel aan boord. Heden wordt do reis voortgezet. HET HOOGER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN. Behandeling voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Omtrent de behandeling van de straf zaak Liebermann, op Zaterdag j.l. voor het Amsterdamsche Hof voortgezet, kun nen wij aan heb gemelde in ons blad van Zaterdag nog het volgendo toevoegen. Wanneer mr. Duys, niet tevreden over een conclusie, die dc president trekt,"zich mopperend in de advocatenbank terug trekt en fluisterend een opmerking maakt tegen een achter hem zittend advocaat, stuift de president- op: „Als u liever wilt uitscheiden, zegt u het dan maar hard op. Mijn ooron zijn goed, weet u'\ Mr. Duys, die zeer bleek ;s geworden: „Meneer de president, ik heb de grootste waardeering voor uw serieuze wijze van behandeling, doch ik meende, dat uw ge volgtrekking in haar algemeenheid niet juist behoefde tc wezen. Wanneer Lieber mann en mr. Kortenoever teekenden, kan het toch zeer wel zijn, dat laatstgenoemde dit deed namens commissarissen". President: „Daarvan blijkt niets". Mr. Duys: „Maar het kan toch?" De president zet dan het verhoor van Möhriag voort. Vervolgens constateert de president, dat de waarden van de effecten der Veendammer ru m 3 ton was. Lieber mann verkocht een deel voor ruim 2 ton, maar hij kreeg ze allen tezamen tegen „boekwaarde" voor 161.00Ü. „Hoe kwam men aan die boekwaarde'? Ik begrijp dat niet", aldus mr. Jolles. Vader Woltman, die om opheldering te geven naar voren wordt geroepen, weet het ook niet. De president: Dat zullen we de volgen de week nog eens nader onderzoeken. In ieder geval geeft het te danken dat u, nau welijks directeur geworden, alles wat los en vast is van de Bank, afgeeft of quasi verkoopt. Hebt u er ook wel eens aan ge dacht dat er ook nog pandbriefhouders waren? De getuige: Er bestonden grooto plan nen van wier uitvoerbaarheid ik overtuigd was. Als er niets tusschen gekomen was.. Dc president: Och houdt u loch op met die praatjes. Er is niets tusschen gekomen. Liebermann heeft- de heele boel doodeen voudig weey verkocht. Om nog even terug to komen op den z.g. verkoop der effecten, aan wie hebt u die effecten verkocht? De getuigeAan do Disconto-Bank. De president: Dat staat ten minste op do verkoop-nota, maar ik heb hier ook nog een briefje, gericht aan dc Incassobank die de effecten bewaarde, dat ze vorkocht en verrekend zijn door de Veendammer aan Liebermann privé. Ik vond de geschiedenis van deze effecten doodeenvoudig verschrik kelijk. Er staat niets over in dc tenlaste legging maar misschien kan deze kwestie nog in de dagvaarding worden ingclascht. Voor de pauze komt nog ter sprake dc aflossing van verschillende hypotheken van de Veendammer na den verkoop der aan- deelen. De president, vraagt, wie daartoe aan Möhring opdracht, heeft gegeven. De getuige Möhring: Mr. van Gigh kwam bij mij en zei, dat de e-en of andore hypo theekbank moest worden afgelost om los geld to maken. Dc president: Maar wat luwl mr. van Gigh cr mee te maken? De getuige: mr. van Gigh deed het voorkomen alsof hij namens Liebermann sprak. Na de pauze wordt gehoord de getuige A. Smits, accountant van do Veendammer Hypotheekbank. Deze getuige legt ver schillende verklaringen af omtrent de on derhandelingen gevoerd tusschen de Wolt- mans eenerzijds en den verdachte Lieber mann met zijn advocaten ten andere zijde over den verkoop en de betaling dor aan- deelen. Dc president: Is er nooit sprake van ge weest dat Liebermann volledig inzage zou krijgen van do boeken der Veendammer. "Dc getuige: Inderdaad. Do pres'dent Maar dat is niet doorge gaan. Woltman vroeg daarvoor een ton a fónds perdu. Hadt u belang bij het tot standkomen van de transactie? De getuige: Ik heb na afloop natuurlijk een declaratie ingediend. Mr. Kokosky: Van hoeveel? De getuige: Ik heb ten slotte 25 obliga ties van de Centrale bank gekregen. De president: En hebt u deze kunnen verzilveren? De getuige: Ten slotte ben ik daarin ge slaagd. Ik kreeg cr 70 pet. voor van de no- m:nale waarde. Mr. Kokosky: Dat was dus toch nog ruim zeventien duizend gulden! Hadt u 't contract van 15 Juni gelezen voor u het onderteekend e? De getuige: Neen! Mr. Kokosky: Blijkbaar stelde u dus zulk een groot vertrouwen in de advocaten dat u, als accouniaut- geen oogenblik hebt geaarzeld uw naam te zetten onder een contract-, dat u niet eens gelezen hadt. De getuigo stemt hierin toe. De verdachte Liebermann: Wanneer de accountant Smits niet had boteekend zou VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Heden slotzitting van de Haagsche Conferentie. Dc openingszitting van de Vlootconfe- rentie wordt morgen over de geheele we reld per radio hoorbaar gemaakt. Twee ernstige vliegongelukken in Ame rika. Tezamen negentien dooden. (Tele grammen). J. G. STRIENING 70 JAAR. Onder tal van blijken van belangstel ling heeft onze stadgenoot, de heer J. G. Striening, leeraar voor viool aan. de Mu ziekschool der Maatschappij voor Toon kunst alhier, gisteren zijn 70sten verjaar dag herdacht. Talrijk waren dc schriftelijke en tele grafische gelukwcnschen, velen kwamen persoonlijk hun wenschen aanbieden en velen deden hun felicitaties vergezeld gaar. an stoffelijke blijken van belangstelling, bloemen, enz. Onder de velen die den jubilaris per soonlijk kwamen complimenteercn noemen we het comité der Mij. voor Toonkuust (de lieeren A. D. Vijgh en G. W. Groen), do Commissie voor de "Volksbijeenkomsten (de heeren R. van Ecckc en J. Oppelaar), de damesinuziekclub der V.V.S.L., de directri ce der Muziekschool, inej. Harry v. d. Harst, benevens tal van collega's, vrien den en bekenden. ik mij er misschien niet dadelijk mee heb ben vereenigd. Mr. Duys legt daarop ren schrijven over van mr. Schürmann aan Liebermann, waar in wordt gezegd, dat do aandeden in de Veendammer Hypotheekbank alles waard waren, wat er voor gevraagd zon worden, omdat de toestand van de bank veel <on voel boter was, dan wel werd aangenomen. De advocaat-generaal Baron van Hu rinxma thoe Sloten: Papier is geduldig! Mr. Duys: Ja, papier is geduldig, maar mr. .Schiirmanp, de destijds geziene en be kende advocaat zette er toch maar zijn handteekening onder. Moest deze mede deeling op Liebermann niet een. misleiden den indruk maken? Tenslotte wordt gehoord do getuige van der Tooren, rceder tc Schoveningen. Deze getuige verklaart op desbetreffen de vragen van den president, dat hij nooit meer dan drie cn dertig aandcelen in le Discontobank heeft bezeten. Deze. aandce len heeft hij Ier beschikking van Lieber mann gesteld. De president: Hebt u ze ooit terugge zien Do getuigo: Neen nooit. Liebermann heeft zo later van mij gekocht. De president: U hebt u borg gesteld voor dc gelden van het kassierscontract, nietwa-ar? Dc getuige: Ja, voor de kasgelden. De president: Ik begrijp niet, hoe u zo iets kon doen: U kon immers niet overzien over hoeveel geld die borgtocht liep. De getuige: Ik kon niet vermoeden dat het zulke groote bedragen zouden worden. Toen ik later hoorde, da tde Veendammer weer door Liebermann verkocht was, heb ik menn borgstelling onmiddellijk terugge vorderd. Liebermann heeft hem in mijn bijzijn verscheurd. Mr. Duys: Hoe hebt u Liebermann steeds beschouwd? De getuige: Als een eerlijk mensch. Ik heb tenminste niet het tegendeel onder vonden. Mr. Kokosky: U hebt vroeger verklaard tusschen drie en tien Juni het kassiers contract te hebben geteekend. Blijft u bij deze verklaring? De getuigo: Ja! Mr. Kokosky: Dat bestaal. niet, want tusschen drie en tien Juni bestond het ka-?- sicrscontract nog niet. Het is eerst den veertienden door mr. van Gigh opgesteld op gezegeld papier! Dc advocaat-generaal: Dc getuige moet in de war zijn mot den datum.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1